Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.06.2011., 19:21   #61
Quote:
MBSK kaže: Pogledaj post
Radi se o visini oslonca za dlijeto, da li u zamišljenoj sredini " osovine " treba biti oštrica dlijeta ili držač. Koliki je najveći mogući preporučljivi razmak između oslonca i predmeta obrade..
Trebao bi imati mogućnost podizanja/spuštanja oslonca za dlijeto u odnosu na predmet obrade i isto tako odmicanja/primicanja oslonca od predmeta obrade.
Isto tako oslonac mora biti malo širi da možeš pomicati dlijeto na njemu, a ne da pomićeš suport za svaki centimetar!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2011., 11:28   #62
Pročitao sam ovu temu od početka s pažnjom.Tokar sam sa velikim stažom i iskustvom,otkako znam za sebe ne ispuštam te metalne ručice i kontrolišem tu nemilosrdnu rotaciju...Vidim da je slika u regionu otprilike ista;Alatnih mašina ima posvuda po ceni otpadnog gvožđa a majstora sve manje.Još jednu zanimljivu stvar sam primetio;Mnogi će rađe dati hiljadu eura za mali stoni strugić koji će im služiti kao ukras(jer bože moj na toj igrački se ništa ozbiljno ne može napraviti),nego za iste novce kupiti ozbiljan,stabilan polovan strug sa punom norton-kutijom.
P.S.Strug je jedina mašina koja može sama sebe napraviti ali mali strug ne može napraviti veliki...
__________________
Popravlja sve osim karaktera-nema delova
ognjeni_zmaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2011., 19:00   #63
Quote:
ognjeni_zmaj kaže: Pogledaj post
...Vidim da je slika u regionu otprilike ista;Alatnih mašina ima posvuda po ceni otpadnog gvožđa a majstora sve manje....
Teška istina!
Navratio susjed u nekadašnju firmu u Njemačkoj. Teško dolaze do drejera za nešto popraviti ili napraviti po koji komad, svi rade sa CNC-jkama, a to ti je VEELIIKAA mudrost!
Susjed došao kao naručen, bivšem gazdi napravio klasični bunar (ono iznad zemlje)
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2011., 15:35   #64
Quote:
ognjeni_zmaj kaže: Pogledaj post
Mnogi će rađe dati hiljadu eura za mali stoni strugić koji će im služiti kao ukras(jer bože moj na toj igrački se ništa ozbiljno ne može napraviti),nego za iste novce kupiti ozbiljan,stabilan polovan strug sa punom norton-kutijom.
Da imam dovoljno prostora i trofaznu struju imao bih i veći stroj, valjda jednog dana i budem. Inače, "igračke" ne bi trebalo podcjenjivati, za sada mogu gotovo sve izraditi što mi treba. A volio bih vidjeti stroj za 1000 € koji ima točnost koju ja želim. I

Zadnje uređivanje zdeba : 13.06.2011. at 15:41.
zdeba is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2011., 19:49   #65
Quote:
zdeba kaže: Pogledaj post
... A volio bih vidjeti stroj za 1000 € koji ima točnost koju ja želim.
Svaki stroj može postiči točnost koju tokar želi to ovisi o čovjeku, poznavanju stroja i doradi
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2011., 20:17   #66
Baš me zanima kako je to izvedivo sa potrošenim kliznim stazama na dijelu gdje se najčešće radi. Ili na lastinim repovima suporta. Ili na pinoli konjića.
To spada u zahvate koje ne možeš odraditi doma u garaži.

Zadnje uređivanje zdeba : 13.06.2011. at 20:22.
zdeba is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2011., 19:50   #67
Quote:
zdeba kaže: Pogledaj post
Baš me zanima kako je to izvedivo sa potrošenim kliznim stazama na dijelu gdje se najčešće radi. Ili na lastinim repovima suporta. Ili na pinoli konjića.
To spada u zahvate koje ne možeš odraditi doma u garaži.
Možeš na glodalici ili hoblarici!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2011., 21:58   #68
Lee, ili se šališ ili nemaš elementarna znanja o održavanju i popravku strojeva. Jesi li kada radio remont nekog alatnog stroja? Kojom bi to glodalicom ili hoblericom taj posao odradio? Reci pa da zaradimo dobru lovu.
zdeba is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2011., 00:09   #69
Quote:
zdeba kaže: Pogledaj post
A volio bih vidjeti stroj za 1000 € koji ima točnost koju ja želim. I
Kod nas se već odavno "morando-potisje" može naći za manje od 2000 a ove druge "boranije" ima po ceni otpadnog gvožđa a što se tiče tačnosti,ako ćemo pravo,strug je mašina koja radi na predmeru(sve bi trebalo na finale da se brusi).To što se mi dovijamo pa na strugu završavamo i ležajne mere i bokove puža po meni je više do majstora nego do mašine...
__________________
Popravlja sve osim karaktera-nema delova
ognjeni_zmaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2011., 15:43   #70
Kada bi održavanje bilo nebitno ja bih bio bez posla i kruha gladan. Brušenje poskupljuje proces proizvodnje, moraš imati više strojeva, ljudi itd a to košta.To nije šminkeraj, brusi se ono što je bitno, što ne znači da je ostalo zanemarivo pa komad izrade može "bacati". Pokušaj na takvom stroju istokariti vreteno od 1250mm sa svim prihvatima i navojima pa ćeš (ako zezneš) samo upropašteni materijal platiti toliko koliko ćeš dati za stroj a da vreteno neće niti doći do postupka brušenja. Čak i kada na njemu radi vrstan majstor.
Kada bi to bilo nevažno, ne bi se radili remonti. Pogledaj cijene ležajeva za glavno vreteno, ili navojna vretena za suport ili dvostruku maticu za narezivanje navoja. Na običnom krampu od stroja se može napraviti neki posao npr panti i nekakve osovinice ali (bar u mom poslu) to mene ne zadovoljava. Pokušat ću isčeprkati iz tehničke dokumentacije listu testiranja stroja pa će to biti jasno.

P.s.
pokušaj zamisliti odrezivanje komada na stroju sa potrošenim lastinim repovima i navojnim vretenom pa reci kako bi to izgledalo. Pa još da takvih komada imaš 300 - 400. Ili probaj istokariti kocku u kocki koju imaš u avataru.

Zadnje uređivanje zdeba : 15.06.2011. at 16:03. Reason: dopuna
zdeba is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2011., 18:58   #71
Quote:
zdeba kaže: Pogledaj post
probaj istokariti kocku u kocki koju imaš u avataru.
Ajd da probamo...http://www.samsvojmajstor.com/portal...rkocka-u-kocki
__________________
Popravlja sve osim karaktera-nema delova
ognjeni_zmaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2011., 19:05   #72
Kada sam rekao probaj istokariti kocku mislio sam na stroju koji ima prevelike zračnosti, dakle teže je nego na dobrom stroju. Ne dovodim tvoje znanje u pitanje.
zdeba is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2011., 19:33   #73
Quote:
zdeba kaže: Pogledaj post
Lee, ili se šališ ili nemaš elementarna znanja o održavanju i popravku strojeva. Jesi li kada radio remont nekog alatnog stroja? Kojom bi to glodalicom ili hoblericom taj posao odradio? Reci pa da zaradimo dobru lovu.
Vjerojatno se šalim
Jesi li vidio strojeve u bivšoj tvornici/radionici lokomotiva u Zg, sadašnja Škorpikova?
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2011., 20:20   #74
Pojasni što s tim želiš reći. Misliš li na Končar ili šta? Jesi li direktno radio na remontu alatnih strojeva? Spomenuo si glodalice i hoblerice za uređenje kliznih staza - koje su dimenzije tih strojeva? Možeš mi napisati i na pp ako ne želiš javno.

Početak priče je o rabljenom stroju za 1000€. Ako ga kupiš i daš renovirati tada stroj ne košta više onih početnih 1000€ već 1000€ + strojna obrada. Ako ga sam uređuješ tada se računa da nemaš na raspolaganju strojnu obradu. U tom slučaju radije štedim i kupim novi ili uščuvani kojeg procijenim da je dobar ali nikako groblje od stroja.
Meni je vrijeme novac, ma koliko otrcano zvučalo. A čovjek ne živi tri života nego samo jedan i to ako ima sreće. Nemam vremena niti prostora igrati se na taj način, prije 20 godina još kako - tako ali sad ne.
zdeba is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2011., 20:12   #75
Quote:
zdeba kaže: Pogledaj post
Misliš li na Končar ili šta? Jesi li direktno radio na remontu alatnih strojeva? Spomenuo si glodalice i hoblerice za uređenje kliznih staza - koje su dimenzije tih strojeva?
Da, bivši Končar!
Tamo je bila jedna glodalica ŠKODA - veču nisam vidio.
Nisam nikad profesionalno radio na remontu takvih strojeva, ali sam vidio kako si ljudi pomažu da bi izravnali klizne staze "na prvu čistu"
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2011., 22:05   #76
Nekad ali i danas se remont npr. kliznih staza radi ručno, grecanjem.Danas postoje električna grecala odnosno šaberi.To je jebeni posao.Ali je najbolje to napraviti na portalnim brusilicama koje mogu brusiti plansko i koso.Kod nekih tokarilica se klupa sa kliznim stazama može skinuti i tako poslati na brušenje.Lastini repovi na suportu se najčešće popravljaju ručno.
Damir66 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2011., 22:14   #77
Damire, potpisujem sve što si rekao.
I dalje stojim pri tvrdnji da stroj od 1000€ bez remonta nije za ozbiljne stvari.
zdeba is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2011., 21:39   #78
Evo mene opet po savjet praktičara.
Stigao sam do izrade oslonca za dlijeto.Osim dosadašnjih savjeta, imate li kakav savjet / upozorenje na što trebam posebno obratiti pažnju.

Na motor je montirana glava od bušilice, znači trebam napraviti odgovarajući nastavak za spajanje sa drvetom ( glavu).
Mislim sam ga napraviti od svrdla za drvo većeg promjera ( sa " pločicom " ) ako ga pronađem.
Druga opcija je vijak sa zavarenom leptir - maticom.
Ako ima netko prijedlog / kritiku / ideju sve prihvaćam.
__________________
ciljevi su snovi sa rokom ispunjenja
MBSK is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2011., 19:31   #79
Hajde priloži kakvu slikicu da vidimo kako to izgleda...
zdeba is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2011., 19:58   #80
Evo par slika.

__________________
ciljevi su snovi sa rokom ispunjenja
MBSK is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:17.