Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.09.2012., 14:31   #141
Nije baš drito topic, ali možda najbolje mjesto za dobiti što trebam.
Tražim nekoga da mi napravi malo tokarenja metala.

Grubi opis bi bio valjak s izmjenom debljine:
1mm fi21mm
1,5mm fi11mm
20mm fi8,5mm

Imam uzorak koji je na grubo zaljepljen, i ne treba neka mikrometarska preciznost.
Može u čeliku ili preferabilno u inoxu.

Ponude na PM.

Lokacija - Zagreb, zapad ili centar
morrak is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2012., 18:32   #142
Bio sam danas pogledati TNP, i ostavio neku manju kaparu za stroj.
Nisam siguran da sam dobro postupio, ali morao sam -covjek me nije mogao cekati dan-2, da pogledam i drugi stroj TES..a nisam htio da mi pobjegne.
TNP je u nekom srednjem stanju po mome amaterskom sudu
- klizne staze istrosene, a jos vise od malog suporta
- manji luft suporta uzduz i popreko
- ne odrzavan, tj.zapusten
- motor tih, ali 5.8 kW
- remenje ok.
- amerikaner dobar
- emulzija radi
- posmaci rade, brzine se teze mijenjaju.
- nema zracnost vretena ( poluga u amerikaneru i cimanje )
- uz stroj jos ide 10-tak nozeva, linetu( prepravak) svrdla, siljakx2, plan sajba (bez jedne pakne) uglavnom sve nesto polovicno

Pitanje sto me muci :
kolika je usteda struje kod TES (2.2kw) u odnosu na TNP ( 5.8kw) jeli to zanemarivo ili ipak npr. kroz 2god. rada neka veca usteda za npr. 2-3 radna sata na dan.

Sutra bih najvjerojatnoje isao pogledati i TES, na slikama i po opisu prodavatelja mi se cini znatno odrzavanijim i urednijim - kaze da je potusirao staze malog suporta.
ZDzdZD is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2012., 19:29   #143
Quote:
zdeba kaže: Pogledaj post
Uz dužno poštovanje, kada bi bilo tako, tada bi svi tokarski strojevi ostali sa uporabom kliznih ležajeva. Onaj tko je tuširao ležajnu broncu i podešavao zazor na takvim strojevima zna o čemu govorim.
Upravo tako! Problem je obrada kliznih površina i lakše je klizne ležajeve zamijeniti kugličnim, valjčastim i sl.
Ali kod nas samovaca, jednom servisiran stroj izdržat će i našu drugu generaciju!
Ali što je bolje....
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2012., 23:01   #144
Quote:
cordoba25 kaže: Pogledaj post
Ne. Baš sam nedavno sam mijenjao kvačilo i lamele. Al kad pravim navoje poluge me izlude
Da li je bila ista situacija prije izmjene lamela?
zdeba is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2012., 08:35   #145
Quote:
zdeba kaže: Pogledaj post
Da li je bila ista situacija prije izmjene lamela?
Da. Sa ovakvim polugama nekako je uspjelo namještanje kvačila i kočnice. Sam se neusudim to rastavit vjerovatno ima nekakva opruga i kuglica koliko sam čuo.
cordoba25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2012., 17:09   #146
Kako izgleda lamela i kočnica na NTP ili još bolje ako ima slika?
Gdje to ima za kupiti ?
jationmivioni is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2012., 22:03   #147
Kočnica je jedan sklop a spojke (2kom) su drugo. Povezane su istom polugom. Pokušat ću pronaći slike a ako nikako drugačije naći ću skicu.


By zdeba at 2012-09-15


By zdeba at 2012-09-15

Dakle, spojka je zapravo sklop dvije spojke - jedne za naprijed a druga je za nazad. Prsten za uključivanje je u sredini sa vilicom koja je nalazi na poluzi (na nju se spaja kočnica koja je u ovom slučaju ostala u stroju jer se u servisu spojke - ako je ispravna ne vadi). Na slici se baš ne vidi dobro, svaka strana ima po jednu maticu sa uskočnikom te se po potrebi otpušta ili steže. Uskočnik se malo povuče van iz zahvata i oslobodi maticu da se okreće. kada je podešavanje gotovo, uskočnik mora biti vraćen u svoje mjesto kako bi osigurao maticu da se ne pomijera sa pozicije na koju je podešena.

Zadnje uređivanje fermina-daza : 03.01.2017. at 11:02. Reason: spajanje postova
zdeba is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2012., 09:56   #148
Dragi forumasi,
samo da javim kako je odluka pala
pobjedio je TNP protiv TES.
Za 20-tak dana stize u radionicu.
pa, ako netko treba tokarenje... hehe

Hvala svima i pozz..

Quote:
ZDzdZD kaže: Pogledaj post
evo, :

he, kada se sijetim da sam za "ovo" razmisljao dati 5tkn a dobio ovaj TNP za 15tkn naprosto mi toplo oko srca...
pozdrav.


http://i45.tinypic.com/on2td.jpg

Zadnje uređivanje fermina-daza : 03.01.2017. at 11:03. Reason: spajanje postova
ZDzdZD is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2012., 13:32   #149
Dobro došao u klub SSM!
Tvoj stroj je nešto mlađi od mojeg TES 1/1500 iz 1968.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2012., 18:34   #150
Sretno sa strojem. Kada ga dopreme i kada se struja priključi (pazi na smijer) pogledaj na uljokazno staklo (dolje lijevo) da ima ulja. Kada ga upališ, na gornje uljokazno staklo mora pumpa bacati dobar mlaz ulja. Kada ga ugasiš, odšrafaj gornji poklopac pa pogledaj da li je tacna na rupicama za podmazivanje prohodna. Iz sigurnosti je skini (mislim da su dva vijka M6) i operi je iščačkaj rupe pa je vrati. Sa zadnje strane skini doljnji poklopac. Neka ti netko na sekundu upali stroj (ti se izmakni da te ne pošprica ulje) da budeš siguran da klipna pumpa daje ulje u spojke i kočnicu. Pregledaj bakrene cijevi koje idu iz klipne pumpe jesu li na svojim mjestima i da ne propuštaju ulje. Jedna dugačka cijev ide u vreteno spojke, pazi da ništa ne dodiruje da se ne prereže od trenja. Sa vanjske strane je magnetni sakupljač nečistoća (obično je to O.K. 22) pa ga odvij i očisti od metalnih čestica. Za ovo je bitno da je donji poklopac na svom mjestu. Kada magnetni sakupljač vratiš na svoje mjesto nemoj ga zatezati nego ga ostavi otpuštenim, neka netko upali stroj i ti polako zateži sakupljač dok mlaz na uljokaznom staklu na gornjem poklopcu bude jak. (To je zapravo odzračivanje pumpe). Ima toga još ali se žurim pa ako ti šta bude nejasno, pitaj.
zdeba is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2012., 20:48   #151
hvala na dobrodoslici Lee Champa.
zdeba , hvala na korisnim informacijama - sigurno ce biti pitanja kada stroj stigne...
vec imam prvo...

kako mislis da pazim na smijer kada se struja ukljuci, pa to je trofazna uticnica koja se ne moze drugacije utaknuti ili.... postoji nesto drugo..???
pozz.
e da, koje ulje treba nadosipati ako ga fali - ili izmjeniti sve.
Uglavnom kada sam bio gledati stroj primjetio sam da dobro baca ulje gore na staklu, cinilo se cisto - barem kroz staklo.
pozz..
ZDzdZD is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2012., 21:10   #152
Moja je preporuka da se svo ulje izmijeni. Kod nas u firmi koristimo hidraol 68. Što se struje tiče znam da smo imali slučajeva - neka me stručni za struju isprave - da su zamijene žice od faza? Uglavnom treba biti oprezan.
zdeba is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2012., 02:21   #153
Da, ako se motor vrti krivo, treba zamijeniti dvije fazne žice u utikaču.
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2012., 09:07   #154
Kad podigneš onu ručicu za pokretanje stroja glava se mora okretati suprotno kazaljki na satu "materijal na nož", ako ne, zamjena žica kako kaže Zvon!
Kad spustiš ručicu "u sredinu" stroj mora stati, a kad ju spustiš skroz - kreće u suprotnom smjeru.
Zamijeni ulje i u suportu!
Uz stroj moraju biti i tablice posmaka i navoja (kao pločice), a prikazuju položaj ručica!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2012., 17:20   #155
Ako ti fali literatura ili pločice, javi se mislim da imam knjigu o TNP.
zdeba is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2012., 21:36   #156
Quote:
zdeba kaže: Pogledaj post
Ako ti fali literatura ili pločice, javi se mislim da imam knjigu o TNP.
Javljam se.... na pm.....
treba mi knjiga.

Kada stigne stroj, pripaziti cu na smjer.
Evo jos jedno pitanje za forumase......

Trenutno renoviram radionicu.., plocice, struja, rasvjeta....i stavljem nova ulazna vrata da stroj moze unutra hehe.
Kolika siroka niva vrata da ugradim, da stroj moze bez rastavljanja unutra van... sutra -prekosutra cu ovoga zamijeniti vecim-manjim pa da kasnije ne zalim....
stara vrata su 80cm.
ZDzdZD is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2012., 22:19   #157
Ako se ne varam, širina stroja je nešto manja od 1300mm
zdeba is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2012., 21:17   #158
Neka je sretna kupovina,stroj je skroz korektan,može da napravi sam sebe...
__________________
Popravlja sve osim karaktera-nema delova
ognjeni_zmaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2012., 00:18   #159
Ne razumijem se u alate, ali morao bih napraviti cijev sa žljebovima. Može li to sa običnom bušilicom, ima li kakav nastavak za bušilice?
Marian Oden is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2012., 13:17   #160
TES 1/1500 je dugačak 2,7m i širok 0,85m
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:59.