Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Pogledaj rezultate ankete: Jesmo li (Hrvati) glup narod?
Ne 46 20.44%
Da 162 72.00%
Ne znam 17 7.56%
Glasovatelji: 225. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.05.2010., 15:04   #1
Jesu li Hrvati glup narod?

Potaknut medijskim natpisima, praćenjem "poznatih" tipa:
http://videoteka.novatv.hr/multimedi...a-playboy.html

i stvaranje percepcije da je glavno biti neka "faca", gledanjem tu nekih postova, mišljenja, od političkih, navijačkih, "pravnih", "automobilskih", stvarno počinjem sumnjati u generalnu inteligenciju nacije. U isto vrijeme se vrti "Nedeljom u 2" i tamo je prikazan isječak iz jedne emisije gdje npr. se na anketi "Jel se u socijalizmu živjelo bolje?" glasalo sa 90% da je. I onda se pitam o kratkoći naše pameti, jer ja se sjećam kao dijete da mi je bio praznik kad sam dobio Kinder jaje, a sad kad bi to odnio klincu na poklon, najvjerojatnije bi domaćini imali loše mišljenje o meni. Isto tako sam sanjao banane, loptu i neke stvari kojima današnja djeca niti ne razmišljaju (samo da naglasim da mi je oboje roditelja radilo i da nismo nikada imali nešto puno, ali hrpu stvari si nismo mogli priuštiti). I ono što ću napisati dolje o tome kako je socijalizam zatupio naciju (što je iznjeto u istraživanju).

Onda sam nabasao na ovaj članak:
http://dalje.com/hr-hrvatska/jesu-li...p-narod/272516

iz kojeg bih izdvojio:
I kad tako impresije samo jednog hrvatskog ponedjeljka, 27. srpnja stavimo pod povećalo i upitamo se što smo skrivili da imamo takvu vlast i političku elitu, sjetimo se da je to argument koji bi mogao potvrditi tezu prof. Richarda Lynna o tome da su Hrvati glup narod.

Njegovo prošle godine objavljeno istraživanje o tome da su Nijemci s prosjekom kvocijenta inteligencije (IQ) od 107 najinteligentniji narod u Europi, dok su na dnu ljestvice Hrvati s prosjekom IQ-a 90 i Srbi s IQ-om 89, tada smo bahato dočekali na nož sumnjajući u njegove znanstvene reference i metodologiju.

Britanski se profesor potrudio u intervjuu jednom hrvatskom tjedniku detaljnije pojasniti da nam je za taj značajan gubitak pameti kriv socijalizam i loša prehrana, a to se može popraviti. Preporučio je više ribe na jelovniku kako bismo pojačali 'sive stanice', a vjerojatno je mislio da nam treba i manje socijalizma.


Tu sam boldao par stvari:
IQ - jer bih molio da na anketi glasaju samo Hrvati iz razloga što sam googlajući naišao na Fejs grupu koju su osnovali Srbi, pa pošto po istraživanu ispada da su oni još i gluplji, ne bi stvarno bilo smisla da glasaju na anketi, a samim time se gubi i objektivnost ankete.
socijalizam (i loša hrana) - o tome smo raspravljali na temi o 65 godina "oslobođenja" Zagreba gdje se povukla i tema o tome da su zbog pogubljivanja intelektualaca (od svih strana) za vrijeme i poslije WWII značajno oslabili "genetski bazen".
Britanski - da zanemarimo možda na kratko Britance kao "neprijatelje".
fulcrum is offline  
Old 09.05.2010., 15:22   #2
Quote:
fulcrum kaže: Pogledaj post
U isto vrijeme se vrti "Nedeljom u 2" i tamo je prikazan isječak iz jedne emisije gdje npr. se na anketi "Jel se u socijalizmu živjelo bolje?" glasalo sa 90% da je.

Stvar izbora. Ljudi više vole mir i sigurnost, pa da imaju i manje materijalnih dobara nego rat i nesigurnost pa da možda nešto ušićare, a možda i totalno propadnu.
Prije nego što je nastupila ova kriza, banke i osiguravajuće kuće su se davile od floskula o SIGURNOSTI.
Sada, samo dvije godine kasnije, sigurnost je sinonim za lijenost, nerad, socijalizam. Treba biti mladi lav, koji juriša sa korporativnim jedinicama na neprijateljsku konkurenciju, pali (preuzima) tuđe i siluje. To je ratnik, konkurentni muž kapitalizma.

Možda ljudi jednostvano razumiju da mi ne gospodarimo materijalnim svijetom onako kako smo mislili, već da smo bacani po nemirnom moru ekonomskih kretanja kao jedrenjak u oluji. Pa žele mirnu luku, duhovno. Makar i po cijenu nižeg standarda. A tu su živa sjećanja na socijalizam, kada se imalo malo, ali si u to što imaš bio siguran.
PoliJones is offline  
Old 09.05.2010., 15:22   #3
Ne bih ja rekao da su Hrvati glup narod. Više bih rekao da su poprilično lijen narod i tomu je najviše pridonjeo socijalizam. Sad će me napast ekipa s jedne druge teme .

Mislim da je to više zbog načina odrastanja - mi smo oduvijek odgajani da se nama vlada odnekud, da je vlast neupitna i da će se za sve netko drugi pobrinuti. Dakle, mi smo ovce, a dobri pastiri s povišenog mjesta su naši čuvari koji će nam reći što i kako ćemo misliti i kada. Nijemci i Britanci potječu iz potpuno drugog svjetonazora i okrenuti su pojedincu kojeg se odmalena uči samostalnošću i osobnom probitku. Uspoređivati nas i njih je podosta neodgovorno i besmisleno. Mi smo tek sad počeli eksperimentirati s individualnošću i tek trebamo "odrasti" u smislu imanja i upravljanja državom. Imamo mi ljude koji mogu, hoće i znaju, samo što još nismo dosegli razinu gdje ćemo i takve birati na vode državu. Primijetite razliku, smatram da se moramo riješiti filozofije da nam netko treba da nas vodi - treba nam netko tko će nam omogućiti da svatko sebe vodi u smjeru kojem hoće, a da pri tom imamo jasan opći cilj.

Cika Strile
__________________
I believe in God, but the only man I am afraid of is Keyser Soze
Life is a road of many signs
Cika Strile is offline  
Old 09.05.2010., 15:24   #4
Quote:
Cika Strile kaže: Pogledaj post
Nijemci i Britanci potječu iz potpuno drugog svjetonazora i okrenuti su pojedincu kojeg se odmalena uči samostalnošću i osobnom probitku.
Nije istina. U Velikoj Britaniji ti imaš bazičnu sigurnost, a sve iznad toga je na tebi.
U Hrvatskoj se zagovara RATOVANJE sa konkurencijom, pod svaku cijenu, a ne garantira ti se ama baš ništa. Čak i kad pobijediš u tom besmislenom ratu, država ti uzme 90%.
PoliJones is offline  
Old 09.05.2010., 15:25   #5
Nažalost,jedan dio je politički glup.
NewWorldOrder is offline  
Old 09.05.2010., 15:33   #6
Quote:
PoliJones kaže: Pogledaj post
Nije istina. U Velikoj Britaniji ti imaš bazičnu sigurnost, a sve iznad toga je na tebi.
U Hrvatskoj se zagovara RATOVANJE sa konkurencijom, pod svaku cijenu, a ne garantira ti se ama baš ništa. Čak i kad pobijediš u tom besmislenom ratu, država ti uzme 90%.
U staroj Jugi si imao više nego bazičnu sigurnost, u tom smjeru je moja poredba. Da sad ne pričam o ostalima, uglavnom država se brinula uvelike za sve. Sad se sami moramo početi brinuti za sebe, što je vani ustaljena praksa, a kod nas se tek o tome priča.

Eto primjera, predsjednički izbori. Na stranu sva politika i zajebancije oko toga, ja sam spreman reći da je razlog neodaziva bio i zbog toga što je ekipi ili lijeno bilo otić tamo ili su gledali di će na skijanje. Ok, ima i onih principijelnih, ali su oni zapravo manjina. No, kad treba ne raditi pod bilo kojom izlikom, tu su na prvoj liniji. U isto vrijeme, oči su uperene u državu koja treba riješiti sve probleme (što je i istina), ali nikako da počnu i od sebe.

Problem u nas je što pušimo previše zapadnjačkih sranja i usvajamo najgori oblik kapitalizma kako si naveo jer prije nismo imali gotovo ništa, a sad hoćemo sve to i to sutra. Kad nas se dovede u red i kad svi kolektivno počnemo misliti kako ćemo se prvo mi sami za sebe pobrinuti, a onda ići žicati državu, onda ćemo vrlo brzo biti uz bok drugim razvijenim državama.

Cika Strile
__________________
I believe in God, but the only man I am afraid of is Keyser Soze
Life is a road of many signs
Cika Strile is offline  
Old 09.05.2010., 15:43   #7
Vidim da je je do sad 4-1 odgovor za DA. Zanima me zašto oni koji su napisali DA, tako misle.
fulcrum is offline  
Old 09.05.2010., 15:47   #8
Sasvim siguurno je da nismo radišan narod, kao napr. Albanci. A prije bi rekao da smo naivni i da uvijek " srljamo kao guske u maglu ". I još k tome da dodamo i naš pesimizam, koji je i tekako bitan pa se narod uvijek krivi - naša vlast ovo, naša vlast ono, izdali su nas, država nas pljačka, predsjednik nam je komunist...

A što se tiče tih mjerila inteligencije u naroda, jednom jedno govore, drugi put drugo:

Izraelci, Slovenci i Srbi najinteligentniji na svijetu
__________________
Shadow of death-Yusuf Güzey
DJ_Bobo is offline  
Old 09.05.2010., 15:53   #9
Quote:
DJ_Bobo kaže: Pogledaj post
Sasvim siguurno je da nismo radišan narod, kao napr. Albanci. A prije bi rekao da smo naivni i da uvijek " srljamo kao guske u maglu ". I još k tome da dodamo i naš pesimizam, koji je i tekako bitan pa se narod uvijek krivi - naša vlast ovo, naša vlast ono, izdali su nas, država nas pljačka, predsjednik nam je komunist...
Ja bih rekao ovako: Hrvati imaju preveliki VISKOZITET. Unutarnje trenje. U svakoj branši u nas, umjesto zdrave konkurencije ako već ne kooperativnosti, na djelu je stalno gloženje, podmetanje, krađa tuđih poslova krajnje neregularnim načinima. Evo, imam frenda koji se bavi video produkcijom. Tu zaista svi svima kopaju jamu, glože se, tuku, svađaju. Isto je i u drugim privrednim granama. Nema suradnje. Svi su svima prijetnja. A onda se ne bore na način da kvalitetom jedan drugoga nadmaše, nego naprotiv, unište i svoj posao samo da ga drugi ne dobije.
PoliJones is offline  
Old 09.05.2010., 15:53   #10
Quote:
DJ_Bobo kaže: Pogledaj post
Sasvim siguurno je da nismo radišan narod, kao napr. Albanci. A prije bi rekao da smo naivni i da uvijek " srljamo kao guske u maglu ". I još k tome da dodamo i naš pesimizam, koji je i tekako bitan pa se narod uvijek krivi - naša vlast ovo, naša vlast ono, izdali su nas, država nas pljačka, predsjednik nam je komunist...

A što se tiče tih mjerila inteligencije u naroda, jednom jedno govore, drugi put drugo:

Izraelci, Slovenci i Srbi najinteligentniji na svijetu
Da, ali tamo je dobro napisano da je to prosjek. Kad se uzme da ih je x milijuna i imaju 100-500-1000-5000 ljudi u mensi sa IQ 160 npr, onda ih 100 000 ljudi sa IQ 85 približno vraća di ih ova statistika svrstava.
fulcrum is offline  
Old 09.05.2010., 15:56   #11
Quote:
fulcrum kaže: Pogledaj post
Da, ali tamo je dobro napisano da je to prosjek. Kad se uzme da ih je x milijuna i imaju 100-500-1000-5000 ljudi u mensi sa IQ 160 npr, onda ih 100 000 ljudi sa IQ 85 približno vraća di ih ova statistika svrstava.

MENSA ti je pomodna stvar. Svaki tutlek što ne izlazi van ispred svog računala, a u starijim danima umjesto da nešto pametno radi, on sa kolegama istima kao i on, ide raditi novu "revolucionarnu" igricu...dakle svaki takav šmokljan, za prve novce koje skupi ide na testiranje za MENSA-u. Slično kao što turbo-folk pjevačice idu ugrađivati silikone.
A oni lijepo zarađuju na - BUDALAMA.
PoliJones is offline  
Old 09.05.2010., 16:08   #12
Ja mislim da nama nedostaje prije svega jedno- samopouzdanje. Uvijek mislimo da su drugi bolji od nas, uspješniji, pametniji, i sposobniji, kako nam kažu kakvi smo, to prihvaćamo. A sebe smatramo naivcima, koje svaka budala može da prevari. Jer naše mišljenje o nama je jako važno, onakvi smo kakvim se smatramo
__________________
Shadow of death-Yusuf Güzey
DJ_Bobo is offline  
Old 09.05.2010., 16:17   #13
Ne bi rekao da su Hrvati glup narod. Dapače, mislim da je deplasirano govoriti o pomanjkanju inteligencije u hrvatskom narodu.
Ono što bi rekao da je osnovni problem je činjenica da su Hrvati politički needucirani, navikli na razne režime, i činjenicu da njima uvijek netko vlada i da im nameće odluke uzimaju zdravo za gotovo.

Prosječan Hrvat je navikao raditi, dobijati mizernu plaću za svoj rad, ali dovoljno za život, raditi u istoj firmi 50 godina, zaposliti u njoj svoju djecu i otići u mirovinu. Krov nad glavom bi dobio u obliku stana priko firme, tako da nikad nije bio na cesti bez kruha u rukama. I time se zadovoljavao. Nije mislio puno na politiku, na ovaj ili onaj program, na ovakvu ili onakvu reformu.
A sad su došla vrimena u kojima se mora na sve misliti i na temelju toga birati najbolju političku opciju za ovaj narod. E, to Hrvati ne znaju.
__________________
"Hrvatska vidje svakojakih čuda, al' ne nađe štrika za toliko juda." (A.G. Matoš)
Modern Gent is offline  
Old 09.05.2010., 16:21   #14
Hrvati jesu glup narod.

No to nije ništa čudno.
Svaka je veća grupa ljudi imbecilna do bola. Hrvati nisu ništa gori, ali ni bolji od ostalih.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Old 09.05.2010., 16:42   #15
Izgleda da mi obožavamo biti glupi

Pa i istina je da glupi ljudi puno bolje prolaze u životu od pametnih ljudi. Ali i istinita je i ona uzrečica: Neznanje je blagoslov

U svakom zlu nešto dobro, zato uživajmo u gluposti
__________________
Shadow of death-Yusuf Güzey
DJ_Bobo is offline  
Old 09.05.2010., 16:46   #16
Quote:
fulcrum kaže: Pogledaj post
Potaknut medijskim natpisima, praćenjem "poznatih" tipa:
http://videoteka.novatv.hr/multimedi...a-playboy.html

i stvaranje percepcije da je glavno biti neka "faca", gledanjem tu nekih postova, mišljenja, od političkih, navijačkih, "pravnih", "automobilskih", stvarno počinjem sumnjati u generalnu inteligenciju nacije. U isto vrijeme se vrti "Nedeljom u 2" i tamo je prikazan isječak iz jedne emisije gdje npr. se na anketi "Jel se u socijalizmu živjelo bolje?"
Gdje je to u HR danas socializam?
Što se ribe tiče ima je na svakoj tržnici pa nek ljudi kupuju, u ribi ima fosfora, moćda će se stvoriti novi Tesla.
saribo is offline  
Old 09.05.2010., 16:53   #17
Quote:
Modern Gent kaže: Pogledaj post
Prosječan Hrvat je navikao raditi, dobijati mizernu plaću za svoj rad, ali dovoljno za život, raditi u istoj firmi 50 godina, zaposliti u njoj svoju djecu i otići u mirovinu. Krov nad glavom bi dobio u obliku stana priko firme, tako da nikad nije bio na cesti bez kruha u rukama. I time se zadovoljavao. Nije mislio puno na politiku, na ovaj ili onaj program, na ovakvu ili onakvu reformu.
Idila kojoj teže svi.

Quote:
A sad su došla vrimena u kojima se mora na sve misliti i na temelju toga birati najbolju političku opciju za ovaj narod. E, to Hrvati ne znaju.
Nije istina. Nije da ne znaju birati, nego nemaju ŠTO birati. SDP i HDZ svi su oni lopuže.
Jedni dolaze sa pozicija kamenjarskog kapitalizma, a drugi za pozicija korporativnog. Jedni se kunu u tradiciju, i prodaju nas potajno, a drugi zagovaraju javno kurvanje kod raznih stranih makroa.
PoliJones is offline  
Old 09.05.2010., 16:59   #18
ko je glup?
ko moze misliti na drugo ili postojanje nacije?
EU hoce da sve absolvira pa sjebe,USA je tu,ko ostaje?
I modern...GENT koliko sam ja video u zagrebu se lepo zivi al nesto vam ne ide sa poljoprivredom a bio sam te godine kad je najlepse rodilo i takav hleba u zivotu nisam a sad ako ti mislis od drugome,tvoja je stvar.
lonesome cowboy is offline  
Old 09.05.2010., 17:04   #19
Quote:
fulcrum kaže: Pogledaj post
Vidim da je je do sad 4-1 odgovor za DA. Zanima me zašto oni koji su napisali DA, tako misle.
Pa nakon skoro četiri desetljeća života sa hrvatskim narodom to je jedini zaključak do kojega mogu doći.
Ovo istraživanje pokazuje ono do čega sam i ja došao, da smo mi glupi a da su srbi isti kao mi, samo malkice gluplji (to su dokazali prije dvadeset godina kada su imali sve adute u rukama, a izgubili su sve odigrane partije). Još jedino amerikance smatram glupljima od nas, ali to mi nije utjeha.
Da! Glupi smo!

Edit: ako je vlast ogledalo naroda, a dalekovidnica katedrala hrvackog duha, e onda smo patološki glupi.
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!

Zadnje uređivanje Halo Effect : 09.05.2010. at 17:09.
Halo Effect is offline  
Old 09.05.2010., 17:13   #20
Možda bi najbolje bilo da svako ovdje iznese svoj kvocijent inteligencije ( ali da ne laže ). Pa ćemo onda zaključiti.

Ja sam uradio IQ test, ali se ne usuđujem provjeriti. Da se ne bi razočarao.
__________________
Shadow of death-Yusuf Güzey
DJ_Bobo is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:35.