Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Pogledaj rezultate ankete: Smatrate li da muskarce i zene treba jednako tretirati u slucaju uvodjenja vojne obveze?
Da. 89 80.91%
Ne. 21 19.09%
Glasovatelji: 110. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.03.2015., 20:20   #1
Rodna ravnopravnost na djelu u slucaju uvodjenja vojne obveze.

Znam da imamo temu o sluzenju vojske i na njoj brojne postove, no vidio sam vrlo zanimljivu i na zalost promptno zatvorenu temu. Autor je postavio vrlo zanimljivo pitanje: da li trebamo imati spolnu ravnopravnost za sluzenje vojske?
Odnosno, da li zelimo, u slucaju da se ponisti zamrzavanje sluzenja vojske, nastaviti po starim zakonima, koji su spolno diskriminirajuci, jer ne tretiraju oba spola isto, vec od muskaraca traze da odsluze vojnu obvezu, a za zene ukratko ne traze sluzenje vojne obveze, nego opisuju neku kvazi radnu obvezu ili nesto tako bez prakticnih reperkusija.

Na stranu sada da li mislimo da su zakonuti muskarci jer dobiju obvezu necega, ili zene, jer nemaju pravo sudjelovanja i na stranu sto mislimo o samoj vojnoj obvezi i njenom smislu, no zelio bi postaviti odvojenu temu s anketom u kojoj ce forumasi moci reci sto misle o spolnoj ravnopravnosti u situaciji u kojoj eto, po misljenu mnogih, tradicionalno dolazi do diskriminacije muskaraca. Vrijedi li ravnopravnost samo ako se zalazemo za veca prava zena ili vrijedi u oba smjera?
Adelholzener is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2015., 20:27   #2
Da objasnim svoj odgovor. Kao prvo mislim da je uvodjenje vojne obveze glupost, jer ona samo dovodi u vojsku velik broj ljudi koji tamo ne zele biti i od kojih nece biti nikakve koristi, a na koje ce svejedno biti potrosena sredstva koja nam nedostaju. Dakle radi se o prakticno receno glupoj investiciji.
Puno bi pametnije rjesenje bilo povecavanje broja ljudi koji se sad primaju u dobrovoljno sluzenje vojnog roka, u koje trenutno primaju ispod 1000 ljudi godisnje, dok Srbija prima 3000. Pustite ljude koji hoce u vojsku da rade za vojsku, a ljude koji ne zele biti u vojsci pustite na miru. Prisilna mobilizacija ne donosi puno dobrog.

Kao drugo, mislim da ako imamo ravnopravnost onda je ravnopravnost i nije u redu da zakon na ikoji nacin razlicito tretira muskarca i zenu. Niti kod rodnih lista koje propisuju min 40% zena, ali ne neki postotak muskaraca, umjesto da kazu da u listi mora biti min 40% predstavnika oba spola, pa do brojnih zakona koji definiraju oca i majku i obveznika i obveznicu. Budimo svi ravnopravni, budimo svi gradjani, osobe, nesto neutralno i pred zakonom jednako. Danas postoje razlike koje nisu u redu i cesto su zene te koje iz tradicionalnih razloga izvuku deblji kraj, ali ako tezimo principu jednakosti onda idimo na jednakost, a ne da staru nepravdu pokusavamo ispraviti novom i to budalasto nazivamo pozitivnom diskriminacijom. Pa i nasi pretci koji su diskriminirali zene smatrali su to necim pozitivnim. Diskriminacija je diskriminacija.
Adelholzener is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2015., 20:53   #3
Quote:
Adelholzener kaže: Pogledaj post
Da objasnim svoj odgovor. Kao prvo mislim da je uvodjenje vojne obveze glupost, jer ona samo dovodi u vojsku velik broj ljudi koji tamo ne zele biti i od kojih nece biti nikakve koristi, a na koje ce svejedno biti potrosena sredstva koja nam nedostaju. Dakle radi se o prakticno receno glupoj investiciji.
Puno bi pametnije rjesenje bilo povecavanje broja ljudi koji se sad primaju u dobrovoljno sluzenje vojnog roka, u koje trenutno primaju ispod 1000 ljudi godisnje, dok Srbija prima 3000. Pustite ljude koji hoce u vojsku da rade za vojsku, a ljude koji ne zele biti u vojsci pustite na miru. Prisilna mobilizacija ne donosi puno dobrog.

Kao drugo, mislim da ako imamo ravnopravnost onda je ravnopravnost i nije u redu da zakon na ikoji nacin razlicito tretira muskarca i zenu. Niti kod rodnih lista koje propisuju min 40% zena, ali ne neki postotak muskaraca, umjesto da kazu da u listi mora biti min 40% predstavnika oba spola, pa do brojnih zakona koji definiraju oca i majku i obveznika i obveznicu. Budimo svi ravnopravni, budimo svi gradjani, osobe, nesto neutralno i pred zakonom jednako. Danas postoje razlike koje nisu u redu i cesto su zene te koje iz tradicionalnih razloga izvuku deblji kraj, ali ako tezimo principu jednakosti onda idimo na jednakost, a ne da staru nepravdu pokusavamo ispraviti novom i to budalasto nazivamo pozitivnom diskriminacijom. Pa i nasi pretci koji su diskriminirali zene smatrali su to necim pozitivnim. Diskriminacija je diskriminacija.
Ja se ne slažem sa tvojim prvim dijelom posta.
Služenje državi nije glupost, nego bi to trebala biti obveza. Dragovoljni ročnici sada prosječno čekaju 2 godine nakon lječničkih pregleda da budu pozvani na odsluženje vojnog roka. O bacanju se novca ne bih složio jer sam na svoje oči vidio stožerne narednike kako kose travu (cca plaća 6000-7000kn), a poručnike kako "uskaču" zbog manjka ljudi (VSS) pa budu vozači ili voditelji straže. (E to se zove bacanje novca).

A to što netko nešto ne želi, neka si okači o rep. Ja ne želim plaćati PDV 25%, pa ga plaćam jer mi je obveza.

Ja ne vidim razloga da se svim građanima koji steknu uvijete za služenje (godine starosti i prestanak školovanja) da izaberu način na kojoj će služiti državi: vojska, civilna zaštita, socijalne institucije. Ne vidim zašto se ne bi nekog defektologici pružila mogućnost da u praksi na 6 mjeseci u Domu za nezbrinutu djecu ili nekom centru za autizam.
TheSuper is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2015., 20:56   #4
da, u slucaju rata takoder cemo birati nacin
evo, ja biram biti ambasador u usa
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2015., 20:58   #5
Svakako. Po uzoru na Norvešku.
Quote:
...
No napredna Norveška krenula je u potpuno suprotnom smjeru. Umjesto da slijedi većinu europskih zemalja, ne samo da nije ukinula vojni rok, već je uvela vojnu obvezu i za žene. Tako je, nakon višegodišnjih rasprava na tu temu, Norveška postala prva europska zemlja i prva članica NATO-a koja je uvela vojnu obvezu za sve građane i građanke - temeljenu na ravnopravnosti spolova. U konačnici, prava i dužnosti za sve moraju biti jednaki pa će od 2015. godine žene služiti vojsku u trajanju 19 mjeseci, s time da temeljna obuka traje 12 mjeseci.
...
__________________
T. 20.11.2004.-1.12.2013. S. 2014?-7.1.2023. Sometimes maybe good, sometimes maybe shit
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2015., 21:04   #6
Quote:
TheSuper kaže: Pogledaj post
Ja se ne slažem sa tvojim prvim dijelom posta.
Služenje državi nije glupost, nego bi to trebala biti obveza.
Gle, imamo drugu temu o vojnom roku, mozemo se svaditi tamo, ajmo ovu zadrzati za pitanje spolne ravnopravnosti.

Quote:
TheSuper kaže: Pogledaj post
A to što netko nešto ne želi, neka si okači o rep. Ja ne želim plaćati PDV 25%, pa ga plaćam jer mi je obveza.
Placas ga jer ne znas bolje. Mozes npr. kupiti nesto u Sloveniji ili Njemackoj, platiti Slovenski DDV ili Njemacki MwSt 19%, a Hrvatskoj nista i smijes si donjeti ili da ti oni posalju, nema carine, zivjela EU.

Quote:
TheSuper kaže: Pogledaj post
Ja ne vidim razloga da se svim građanima koji steknu uvijete za služenje (godine starosti i prestanak školovanja) da izaberu način na kojoj će služiti državi: vojska, civilna zaštita, socijalne institucije.
Zasto bi imali neku obvezu sluzenja? Koje su to srednjevjekovne fore? Ako nam danas nije potrebna masovna vojska niti masovna civilna zastita i ako nam ne treba horda ljudi (neskolovanih za socijalni rad) u socijalnim institucijama, zasto inzistiras na nekom pro-forma sluzenju?
Doba seljacke bune i ljudskih valova davno je proslo.
Tko hoce sluziti neka sluzi i bude za to solidno placen, ostali placaju porez od koga se plati profi vojnika. Nitko ne broji dane do prestanka glancanja poda i pobiranja cikova rukama. Sta fali tome?

Radije se ocituj o ravnopravnosti spolova, to je tema, ovo ostalo je tu OOT, idi s tim na temu o sluzenju vojske.
Adelholzener is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2015., 21:15   #7
Quote:
Adelholzener kaže: Pogledaj post
Kao drugo, mislim da ako imamo ravnopravnost onda je ravnopravnost i nije u redu da zakon na ikoji nacin razlicito tretira muskarca i zenu. Niti kod rodnih lista koje propisuju min 40% zena, ali ne neki postotak muskaraca, umjesto da kazu da u listi mora biti min 40% predstavnika oba spola,
prilično sam siguran da je u hrvatskoj propisano minimum 40% podzastupljenog pola.
bopal is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2015., 21:23   #8
Quote:
bopal kaže: Pogledaj post
prilično sam siguran da je u hrvatskoj propisano minimum 40% podzastupljenog pola.
Ako je tako, to je u redu.
Ja sam siguran da zakon propisuje da muskarci sluze vojni rok a zene ne. Taj zakon nije povucen nego je njegova primjena do daljnjega zamrznuta. Ali u principu imamo seksisticki zakon.
Adelholzener is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2015., 21:26   #9
Quote:
Adelholzener kaže: Pogledaj post


Zasto bi imali neku obvezu sluzenja? Koje su to srednjevjekovne fore? Ako nam danas nije potrebna masovna vojska niti masovna civilna zastita i ako nam ne treba horda ljudi (neskolovanih za socijalni rad) u socijalnim institucijama, zasto inzistiras na nekom pro-forma sluzenju?
Doba seljacke bune i ljudskih valova davno je proslo.
Tko hoce sluziti neka sluzi i bude za to solidno placen, ostali placaju porez od koga se plati profi vojnika. Nitko ne broji dane do prestanka glancanja poda i pobiranja cikova rukama. Sta fali tome?

Radije se ocituj o ravnopravnosti spolova, to je tema, ovo ostalo je tu OOT, idi s tim na temu o sluzenju vojske.
Zato što dio ljudi ima mazohističke sklonosti uz to što puše fore na nivou osnovne škole.
blort is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2015., 21:49   #10
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
da, u slucaju rata takoder cemo birati nacin
evo, ja biram biti ambasador u usa
Ja biram časničko mjesto, negdje pod palmom, zapovijedati ću timu od dvoje-troje ljudi, jedan neka bude koktel majstor, a druga sisata konobarica koja će mi dostavljati koktele, ali najbolje dvije, na način da mi jedna dostavlja drugi kad se prvi ugrije, a druga nosi na hlađenje i obratno.

Ako Kolinda ili Milanović misle kako ću ja ili meni netko blizak ginuti za njih, grdno se varaju.

Quote:
blort kaže: Pogledaj post
Zato što dio ljudi ima mazohističke sklonosti uz to što puše fore na nivou osnovne škole.
Da, vojska je za takve.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2015., 21:50   #11
Quote:
Adelholzener kaže: Pogledaj post
Ako je tako, to je u redu.
Ja sam siguran da zakon propisuje da muskarci sluze vojni rok a zene ne. Taj zakon nije povucen nego je njegova primjena do daljnjega zamrznuta. Ali u principu imamo seksisticki zakon.
Da, u tom Zakonu ne piše kako u vojsci mora biti 40 % podzastupljenog spola, već 100 % jednog spola koji je slučajno muški, a onaj drugi spol može ako želi, a taj drugi je pukim slučajem ženski.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2015., 21:55   #12
Netko je iznad napisao 'po uzoru Na Norvešku''.
Ja ću dodati ''po uzoru na Izrael''.

U Izraelu muškarci služe 3 godine, a žene dvije godine.
Ja bi kod nas stavio 9 mjeseci za muške i 6 mjeseci za ženske.

Nadopuna ;
Upravo sam se predomislio oko trajanja obuke jer sam upravo pročitao da u Norveškoj za ženske traje 19 mjeseci.
E onda bi ja ovako kod nas: godinu i pol za muške i godinu za ženske.
no_surrender is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2015., 22:01   #13
Ravnopravnost u oba smjera, i kad su u pitanju prava, i kad se radi o obvezama!

Modalitete treba prilagoditi biološkim razlikama, jer nismo jednaki nego ravnopravni. Samo... zar ne znači sam izraz "ravnopravnost" da je intencija postići jednakost samo u pravima...
saurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2015., 22:03   #14
Quote:
no_surrender kaže: Pogledaj post
Netko je iznad napisao 'po uzoru Na Norvešku''.
Ja ću dodati ''po uzoru na Izrael''.

U Izraelu muškarci služe 3 godine, a žene dvije godine.
Ja bi kod nas stavio 9 mjeseci za muške i 6 mjeseci za ženske.

Nadopuna ;
Upravo sam se predomislio oko trajanja obuke jer sam upravo pročitao da u Norveškoj za ženske traje 19 mjeseci.
E onda bi ja ovako kod nas: godinu i pol za muške i godinu za ženske.
Zašto ženama kraća obuka?
Doze is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2015., 22:04   #15
Quote:
saurus kaže: Pogledaj post
Ravnopravnost u oba smjera, i kad su u pitanju prava, i kad se radi o obvezama!

Modalitete treba prilagoditi biološkim razlikama, jer nismo jednaki nego ravnopravni. Samo... zar ne znači sam izraz "ravnopravnost" da je intencija postići jednakost samo u pravima...
Samo ako si krajnje licemjeran, jer dio sa obvezama se podrazumijeva.
blort is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2015., 22:10   #16
Quote:
blort kaže: Pogledaj post
Samo ako si krajnje licemjeran, jer dio sa obvezama se podrazumijeva.
Sušaj ti, ako mi imaš nešto reći, onda mi reci ovdje a nemoj mi slati uvrede na PP zato jer podržavam uvođenje vojnog roka.
Zbog mojeg gornjeg normalnog posta kojim nikog ne vrijeđam ti meni šalješ uvrede na PP? Koji ti je kurac?
Prijavio sam ti tu privatnu poruku.
no_surrender is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2015., 22:13   #17
Dakle, po meni treba jedna profesionalna vojska 100% samo muški

Dobro opremljena pričuva na dobrovoljnoj bazi, opet 100% muški

Dakle, vojska je muška stvar, ali ukinuo bi svaku spolnu kvotu

Ženske bi dobro došle u sanitet.

Ukinuo bi kvote i feministice bi zabranio!!
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2015., 22:13   #18
Quote:
blort kaže: Pogledaj post
Samo ako si krajnje licemjeran, jer dio sa obvezama se podrazumijeva.
Možda ćemo uskoro, na ovom konkretnom primjeru, vidjeti o čemu se radi.
saurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2015., 22:14   #19
Quote:
Doze kaže: Pogledaj post
Zašto ženama kraća obuka?
Razlicita duzina obuke nije ravnopravnost.
Ravnopravnost je da nema razlike u tretmanu spolova.

Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Dakle, vojska je muška stvar, ali ukinuo bi svaku spolnu kvotu
Imas li za ovo neko racionalno objasnjenje ili samo "jer se meni tako hoce"?
Adelholzener is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2015., 22:17   #20
Quote:
Doze kaže: Pogledaj post
Zašto ženama kraća obuka?
Zato jer vjerujem u Izraelce, ako su oni procijenili da žene trebaju biti kraće, onda se i ja slažem s tim.
Uvijek mi je želja bila da HV bude kao IDF, na žalost HV je od 2000. do danas sustavno uništavan i nije ostalo puno od njega, ali nadam se da će stvari krenuti na bolje nakon promjene vlasti i promjene kompletne nacionalne strategije, uključujući i vojno-obrambenu komponentu.
no_surrender is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:29.