Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.05.2015., 10:05   #1
19. Svibnja 1991.

bas me Teta Wikipedia upravo podsjetila na sudbonosni referendum koji bijase raspisao Prvi Predsjednik prije tocno 24 godine... 94.7% "ZA". kako i dolikuje onim vremenima.

24 godine poslije, nakon borbe za golu egzistenciju i usput bezprizornog pljackanja vlastitoga naroda, 82% ispitanih radnih ljudi i gradjana RH starijih od 45 godina misli da Tamnica Naroda i nije bas bila neka tamnica ( SVAKAKVIH LJUDI IMA...)

kao sto ih je u dlaku tocno identificirala drzavotvorna ekipa neki dan na glavnom zagrebackom trgu, sve su to "srbocetnici", "jugounitaristi"... ja bih rekao da je evolucija i u jednom i u drugom slucaja jednostavno uzela pauzu...

ja sam bio mlad, pioniri pojma nemaju. a koliko smo mi sad stvarno neovisni, to znaju makro/mikro ekonomski strucnjaci i ostali....
kak meni zgleda sad, pojma mi nemamo kaj znaci biti neovisan. koga uopce briga za to u vremenima kad 160 ljudi dnevno ostaje bez posla, 50000 ljudi je otislo iz RH skoro pa zauvijek, a 25000 ljudi godisnje vise umire nego se radja (tko je lud raditi djecu u OVAKVIM okolnostima?!).
ima i brojaka druge vrste koje i idu uz "Tamnicu", a koje su puno gore, i koje pak daju prednosti ovim manje ruznim brojkama koje se dogadaju ovoj, neovisnoj Hrvatskoj...
kako bilo, da je valjala (kazu i neovisni da nije) ne bi se raspala u onakvoj krvi. neka nje tamo gdje jest.

meni je samo zao propustene sanse da budemo prvaci na Svjetskom '94-e...
__________________
...GRUEN IST MENSCHENFLEISCH!!!
soylent is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2015., 12:29   #2
e da smo ostali u zajednici toga dana, drugovi Milošević, Kadijević, Mladić i Martić bi nas držali u blagostanju
El Cid is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2015., 13:01   #3
Quote:
El Cid kaže: Pogledaj post
e da smo ostali u zajednici toga dana, drugovi Milošević, Kadijević, Mladić i Martić bi nas držali u blagostanju
Ma zaj. to. Bili bismo svjetski prvaci 94. To je jedino bitno
kakuta is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2015., 14:45   #4
Možemo li barem na jednom topicu bez partizana i Jugoslavije?




Edit. Ovo nije molba.
klonka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2015., 14:46   #5
Mogli bismo, da se ovi ne ubacuju ovako padobranski. Nema smisla spominjat tita niti bilo koju drugu povijesnu ličnost koja s ovim referendumom nije u bliskoj vezi.
kakuta is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2015., 14:49   #6
Referendum je bio greška. Dogovor je bio moguć i socijalizam se moglo očuvati.
Crveni ratnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2015., 15:14   #7
Referendum nije bio greška.

Dogovor nije bio moguć.

Socijalizam je bio krasan Tamo negdje do 1986. kad smo bankrotirali i više nismo mogli vraćati američke milijarde kredita

Živio socijalizam. Hahah

Draže mi je da me pljačkaju u mojoj domovini
kakuta is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2015., 15:40   #8
Quote:
Crveni ratnik kaže: Pogledaj post
Referendum je bio greška. Dogovor je bio moguć i socijalizam se moglo očuvati.
socijalizam je umro prije Jugoslavije, još s Markovićem

što se tiče propale tvorevine, kako se to točno moralo dogoditi?

Srbi u Hratskoj bi dopustili vlast političkih Hrvata, te gubitak privilegija?

JNA bi pristala da više ne bude država u državi i da joj se smanji moć i budžet?

Srbi na Kosovu i Bosni bi pristali da imaju vlast u skaldu s postotkom (10% odnosno 35%), da ne spominjem 12% u Hrvatskoj?

ajde dečko razmisli malo
El Cid is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2015., 15:40   #9
Lijep dan za Hrvatsku.

http://s9.postimg.org/sxo6zx59n/franjo_tudjman.jpg

Ne za svakoga. Ali za većinu
kakuta is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2015., 15:48   #10
Quote:
kakuta kaže: Pogledaj post
Lijep dan za Hrvatsku.

http://s9.postimg.org/sxo6zx59n/franjo_tudjman.jpg

Ne za svakoga. Ali za većinu
zanimljivi su ovi koji govore o ekonomskim problemima kao posljedici osamostaljivanja

doista moraš imati jako ideologizirani pogle ako misliš govoriti o socijalizmu dvije godine nakon pada Berlinskog zida, ali ako ima takvih, nisu oni loši, smao imaju jako skučeno znanje.

gori su oni koji doista misle da bi nam pod Miloševićem bilo bolje, kojima bit Jugoslavije nije da žive u socijalizmu, nego da ne žive u neovisnoj Hrvatskoj
El Cid is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2015., 19:14   #11
Quote:
klonka kaže: Pogledaj post
Možemo li barem na jednom topicu bez partizana i Jugoslavije?




Edit. Ovo nije molba.
Nisam čuo za državu sa imenom Tamnica Naroda , ali sam živio i radio u državi skraćenog imena SFRJ .

Sada živim i radim , nažalost , u državi skraćenog imena RH !

Poštujem vašu zapovijed jer ne dopuštate da se iznesu neke činjenice i realno napiše što je bilo dobro ili loše u Tamnici Naroda , kao što je loše i dobro u Državi Blagostanja !
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2015., 19:20   #12
Ljudima je najvažnija stvar u životu da mogu raditi i živjeti od svog rada, a državnička pitanja dolaze tek kad se ovo prvo zadovolji
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2015., 20:33   #13
Pitanje slobode dolazi ispred kruha, kod osvijestenih pojedinaca i naroda.

Pragmaticno gledano sloboda je preduvijet za skidanje partijskih uhljeba s grbace.
__________________
You either die a marasovac, or live long enough to become a mod.
=Nadimak is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2015., 20:53   #14
Quote:
Đuro Japaric kaže: Pogledaj post
Nisam čuo za državu sa imenom Tamnica Naroda , ali sam živio i radio u državi skraćenog imena SFRJ .

Sada živim i radim , nažalost , u državi skraćenog imena RH !

Poštujem vašu zapovijed jer ne dopuštate da se iznesu neke činjenice i realno napiše što je bilo dobro ili loše u Tamnici Naroda , kao što je loše i dobro u Državi Blagostanja !
(ovaj forum je ipak evoluirao od 2000-e otkad se smucam njime... nisu navalili bajni desnicari i krenuli etiketom u glavu. )


djuro moj, kanda cutim zal, ha? ne znam koliko je meritorno stivo, ali mi izgleda da lik pogadja, pa citaj malo o uvrijezenim Yu-mitovima, koji su i razlog za onih 83% iz uvodnog posta:
http://www.fizzit.net/drustvo/povije...ija-u-brojkama

za razliku od te "sluzbene" jugonostalgije, moja jugonostalgija pociva na djetinjarijama poput "lakih pingvina", eurokrema, pikulanja ispred nebodera, a i snezane iz smedereva. a od toga se da zivjeti isto kao sto se i u danasnjoj hrvatskoj da zivjeti od casnoga i postenog rada. zato sam iz iste i otisao, i to "5 do 12". i sad mi okolnosti koje sam ostavio iza sebe, a promatrane sa distance, izgledaju jos tragicnije...

a kako bi bilo da je Juga pozivjela, mozemo vise-manje nagadjati, pa i vjerovati primjerice projekcijama neovisnih ekonomista koji joj nakon '91-e nisu davali vise od destetljeca prije ponovljenog i taj puta fatalnog bankrota (2000-e su ti isti govorili da ce nam trebati 12-15 godina da se oporavimo od pretvorbeno-privatizacijske pljacke u kombinaciji sa ratom, te vratimo na nivo iz 1990-e; 2012. su dodavali jos 10 da se RH oporavi od posljedica globalne recesije, sto je sluzbeno u Njemackoj zavrsilo prije 2 godine, a kod nas joj se ne vidi kraj...).

no, mozda odumiranje Juge bez radjanja svih onih warlorda ne bi rezultiralo desetinama tisuca mrtvih, raseljenih, te masovno popljackanim nacionalnim ekomonijama i opcom moralnom devastacijom ex-Yu drustva... a mozda bi bilo jos gore.

a mozda onda ne bih svjedoco Velikoj Histeriji sa poc.'90-ih uslijed koje su ekipa i sa jedne i sa druge strane pocela ponovo voditi ratove stare 70 godina, koji ne prestaju do dana danasnjega... najte kaj zameriti, klonka!
__________________
...GRUEN IST MENSCHENFLEISCH!!!
soylent is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2015., 21:29   #15
a tu si Soja
__________________
Niks grozje ščipjen, niks smokve ticen perke ćeš dobit takicon po tampliru.
Cuka is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2015., 21:39   #16
Nikad u povijesti Hrvati nisu bili toliko složni i zapravo je šteta što je propuštena povijesna prilika da se zemlja uredi iskorištavajući to zajedništvo. Istina,zemlja je odbranjena od agresije ali još se nisu niti ohladile duge cijevi a već se naveliko počelo na podjelama a zapravo se "krema" politike,bila ona lijeva ili desna,pobrinula dobrano za sebe i svoje ostavljajući nama da se glođemo po birtijama i forumima da li krade manje naš ili njihov. Zato vrijeme oni uredno kradu. Zajedno.
mojneinen is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2015., 21:59   #17
Quote:
soylent kaže: Pogledaj post

za razliku od te "sluzbene" jugonostalgije, moja jugonostalgija pociva na djetinjarijama poput "lakih pingvina", eurokrema, pikulanja ispred nebodera, a i snezane iz smedereva. a od toga se da zivjeti isto kao sto se i u danasnjoj hrvatskoj da zivjeti od casnoga i postenog rada. zato sam iz iste i otisao, i to "5 do 12". i sad mi okolnosti koje sam ostavio iza sebe, a promatrane sa distance, izgledaju jos tragicnije...
pametnjakoviću, govorimo o polovici 1991., trećina zemlje je već pod balvanima, već su prva većinski hrvatska sela nasilno okupirana, objasni mi kako bi propasti referenduma i ostanak Hrvata pod vlašću Miloševića i Kadijevića tei vratila pikulanje i eurokrem table
El Cid is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2015., 22:55   #18
Nije napisano koliko je bilo apstinenata...

ZA nije bilo 94%, vec 93,24%... Na prvo pitanje o mozebitnom udruzivanju suverene drzave Hrvatske s drugim suverenim republikama...

Na drugo pitanje, protiv ostanka u jugoslavenskoj federaciji je glasalo 92,18%...

16,46% biraca je apstiniralo od referenduma...

Matematicki, uzmimo drugo pitanje o napustanju jugoslavenske federacije kao kljucnije...

Dakle jednostavnim racunom dobivamo... Tog 19. svibnja, 23% birackog tijela nije izaslo na referendum, ili je zaokruzilo za ostanak u federaciji, ili je ispunilo nevazeci listic... Nacija se spremala za najkrvaviji sukob u povijesti... Neizlazak na referendum bio je prakticki jednak zaokruzivanju PROTIV...

Dakle nije bas takva jedinstvenost o kakvoj se prica...

Račan je pragmatično zaključio da je savezna vlada sve slabija, Milosevic sve agresivniji, zapucalo se, pala je krv, i mora se odabrati strana... I odbrao ju je uputivsi poziv svojim pristasama da zaokruze na prvo pitanje ZA, a a na drugo PROTIV... Da bi mjesec dana kasnije kad se rezultat referenduma izglasao u Saboru skupa sa saborskim zastupnicima svoje sttranke napustio Sabor...

Godinu dana prije toga Racan i njegov SKH SDP bili su cvrsto za federativnu Jugoslaviju. I s takvim programom (zbrojivsi postotke koje su osvojili tada Socijlisticki Savez, SDS, Jugoslavenska Demokratska stranka, Zeleni koje su imale tada slican program kao Racanova stranka a nastupale odvojeno od SKH SDP-a) osvojili 38% glasova, uz rekordnu izlaznost u prvom krugu od 85% (u drugom je bila nesto manja 75%)...

Od svibnja 1990-do svibnja 1991 Racan i njegovi uvidjaju da s agresivnim Milosevicevim stavom (koji je postao jos agresivniji kad je dobio demokratski legitimitet na izborima prosinca 1990, i nakon sto je vrh JNA u sijecnju 1991 bezrezervno stao uz program požarevačkog Vožda) i zauzimaju pragmatican stav, koji se ocitaovao i kroz Racanovu predreferendumsku poruku svojim biracima...

Da je Srbija imala pametnijeg i manje agresivnog Vožda koji umjesto o mogucim oruzanim bitkama, prica o tekovinama NOB-a, miru, toleranciji, bratsvu i jedinstvu, podrzava Saveznu vladu Ante Markovica i njegov ekonomski program, ne upada u savezni budzet, poziva se na medjunarodnu zajednicu koja bezrezervno podrzava jedinstvenu Jugoslaviju i samo sto joj nije poslala bilijune novcane pomoci da ocuva svoj integritet...

Da nije bilo knionskih balvana, barikada u Benkovcu, Gracacu, Obrovcu i Korenici s kojih se vec krajem 1990 pocinje pucati (ubijen policajac Goran Alavanja), da nije bilo incidenata u Petrinji, puskaranja u sijecnju 1991 u Pakracu, krvavog Uskrsa na Plitvicama, te ubojstva 12 hrvatskih poicajaca 17 dana prije referenduma....

I da se odrzao referendum s navedenim pitanjima....

Ishod bi bio krajnje neizvjestan... Pa zar nije danas 9. zlocinac svih vremena po nekim nezavisnim listama Josip Broz, za 30-40% gradjana Hrvatske (citaj kompletno biracko tijelo SDP-a, odnosno budimo precizniji kompletno biracko tijelo Kukurikua, Oraha, Laburista, Josipovicevaca, pristasa partija Drug Dona, Cacica) najveci Hrvat u povijesti...

Josip Broz koji je, podsjetimo se, 1972 rekao da ce prije Sava poteći uzvodno, nego što će Hrvatska biti suverena i samostalna država koja jamči sva građanska prava Srbima i pripadnicima drugih nacionalnosti u Hrvatskoj, i kao takva može (a ne mora, PS Stipe Mesić) stupiti u savez s drugim državama i republikama.
__________________
Francisco Román Alarcón Suárez, 21 de abril de 1992, Benalmádena, Málaga, mejor conocido como Isco...
Ljeta koja dolaze, šta mi novo donose, dal ću naći puteve, koji vode do tebe...
IscoAlarcon is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2015., 22:59   #19
Quote:
El Cid kaže: Pogledaj post
pametnjakoviću, govorimo o polovici 1991., trećina zemlje je već pod balvanima, već su prva većinski hrvatska sela nasilno okupirana, objasni mi kako bi propasti referenduma i ostanak Hrvata pod vlašću Miloševića i Kadijevića tei vratila pikulanje i eurokrem table
Nije trecina...

Pod balvanima su u tom trenutku opcine Korenica, Lapac, Knin, Obrovac, Gracac i Benkovac...

Te pojedina sela u istocnoj Slavoniji, Borovo Selo, Nova Tenja, Trpinja...

Pobuna je pocela na Banovini kad se policija iz opcine Dvor na Uni stavila na raspolaganje SAo Krajini, a to je bilo pocetak lipnja 1991. Kordun je bio miran do sredine srpnja 1991. Cesta ZG-BG je otvorema do 20 i nekog kolovoza, kad pocinje oruzana pobuna u SAO Zapadnoj Slavoniji, oko Okucana (dakle u Beograd se moglo autoputom cak i kad je pocela agresija an Vukovar, doduse samo par dana)...
__________________
Francisco Román Alarcón Suárez, 21 de abril de 1992, Benalmádena, Málaga, mejor conocido como Isco...
Ljeta koja dolaze, šta mi novo donose, dal ću naći puteve, koji vode do tebe...
IscoAlarcon is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2015., 23:02   #20
Quote:
El Cid kaže: Pogledaj post
e da smo ostali u zajednici toga dana, drugovi Milošević, Kadijević, Mladić i Martić bi nas držali u blagostanju
bili bi u raju
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:48.