Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Žensko zdravlje

Žensko zdravlje Od mjesečnice do menopauze: za ginekološke probleme i pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.05.2021., 15:36   #6821
Lijepi pozdrav! Nemam PCOS. Samo da pitam je li koja od vas probala preparat gđe Ramize Orman? Ima face. Puno žena piše da je riješilo taj problem njenim preparatom.
Piše i da je za miome pa ću i ja pokušati s njim.
__________________
beba
housewife is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2021., 00:31   #6822
Question

Ljudi trebam pomoć!
Ustanovljen mi je PCOS prije dvije i pol godine.
Imam povišene muške spolne hormone, policisticne jajnike, dlakavost i akne.
Prije par mjeseci sam prestala piti Diane 35 (pila sam ih 2 godine) i kada sam napravila nalaze (uz uobicajne povisene muske hormone) ustanovili su mi granicnu inzulinsku rezistenciju. Na svu sreću, nikada nisam imala problema s kilazom. Zapravo jako lagano gubim kile. Doktora sam pitala jel bi me trebao slati endokrinologu mozda i on me je uputio na humanu reprodukciju :O .
Trenutno ne pokušavam imati dijete i taj dio humane reprodukcije mi nije nimalo jasan... Što vi mislite o tome? On mi je rekao da će mi oni preporuciti nekakvu terapiju i da ce mi pregledati nalaze... Ali sve sto vidim na google-u je da je to za umjentu oplodnju, neplodnost itd dakle kada vec pokusavas imati dijete... Što mislite o ovome? Je li ikoga od vas doktor uputio tamo?
baloncic1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2021., 15:16   #6823
Nemoj na humanu reprodukciju, ginekolog je (na neku foru) zakljucio da zelis dijete pa te automatski tamo poslao. Nadji nekog endokrinca i odi k njemu, mogu ti dati razne lijekove ili preporuke za suplemente.
Malo me smeta sto se PCOS svodi na radjanje, kad nosi milijun drugih rizika po zdravlje koji s majcinstvom nemaju veze.
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2021., 17:33   #6824
Drage sve, napisat ću vam kako sam izregulirala svoj pcos, nadam se da će nekome pomoći.

Stanje prije terapije:
- ciste na jajnicima, ciklusi nepravilni, izostanci menstruacije i ovulacije
- akne u pms-u, dlakavost
- česta glad nakon jela, konstantni umor, problemi s koncentracijom, slabost nakon obroka
- težina normalna

Pretrage: slobodni (!) testosteron jako visok, glukoza (ona pretraga koja se radi dvaput u razmaku od par sati) koma, štitnjača skroz okej, vitamin d nizak

Od kontracepcijskih sam imala gadne nuspojave pa sam prestala s njima.
Sada pijem Glucophage xr (metmorfin) i vitamin d.

- nemam ciste, ciklusi variraju, ali menga mi uglavnom dolazi redovno i većinu mjeseci imam ovulaciju
- akne nemam, dlakavost je ostala
- subjektivno se osjećam nemjerljivo bolje uz to što pratim neki svoj režim prehrane

Sretno svima sa simptomima i doktorima!
Murmurmur is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2021., 20:01   #6825
Pozdrav!
Tražim nekoga, ako je imao sličnu situaciju ili se razumije u hormone - a to je znatno povišen androstendion.

U srednjim sam tridesetima, nemam problema s tezinom. UZV-om utvrđeni blago mikrocistični jajnici. Zbog neredovitih ciklusa (30-45 dana) i nešto tvrdokornih akni na licu, odlučila sam napraviti hormonski status. Pristice i odrasle akne imam od puberteta. Jedini period čistog lica bio je u trudnoći.

Za sad imam samo rezultate od 3. dana ciklusa, progesteron i stitnjacu (do sad nije bilo problema s TSH) jos tek trebam izvaditi:

Estradiol 142 pmol/L (ref 77-921) -LH 8.5 IU (ref 1.8 - 11.8) -FSH 6.8 IU (ref 3.0 - 8.1) -PRL 11.9. µg/L (ref 5.2 - 26.5) - Testosteron uk 1.3 nmol/L (ref 0.4 - 1.9) - Testosteron slob 14 pmol/L (ref 3.5 - 30) - Udio slob. T 1.1% (0.5-8.0) - SHBG 71 nmol/L (20-155) - Androstendion 21.4 nmol/L (1-12) - DHEAs 6.9 µmol/L (1-13)

Prisutna je manja inverzija LH i FSH, al ovo sto je mene isprepadalo je ovaj Androstendion. Vidi se da je znatno povišen. Iako sam medicinski dosta pismena, ne nalazim informacije koliko je to opasno i sto to uopce znaci... s obzirom da su mi testosteron i DHEAs u redu.

Pa molim komentar ako je itko imao sličnu priču ili zna više. Hvala!!
__________________
Moj aparatić
Basset_Angie is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2021., 17:00   #6826
Dost kasno odgovaram, ali za cisticne jajnike ti vrijedi malo drukcija skala (tako je bar meni pisalo na nalazu).
U prijevodu sve izmedju 7,5 i 22.1 smatra se normalnim rasponom za PCOS. Da je vrijednost iznad toga to bi mozda bio veci znak za uzbunu, ovako je ok (barem je tako meni receno zadnji put kad sam vadila)
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2021., 20:28   #6827
Pcos-alopecija

Pozdrav, ako može mišljenje vezano za nalaze.
Dobila sam od endokrinologa yaz pilule da se smanji andeogena aktivnosti. drugi endokrinolg mi je preporučio aldactone 50mg uz neki kontraceptiv.Ima li netko iskustva s navedenim lijekom u liječenju alopeciju.
Kosa mi ispada vise od 10 godina, probala sam prirodnim putem godinama kao i načinom prehrane, fizičkom aktivnosti ali ništa nije urodilo plodom. Imam 35 godina, rađala nisam. Visina 180cm/težina 67kg. Drugih tegoba nemam osim opadanja kose, mislim da sam.izgubila preko 90% kose u 10 godina, ponekad imam male sitne dlacice oko bradavica.
Nalazi su rođeni 5 dan ciklusa. Inače su mi ciklusi 30-32 dana, ali traju jedan ili dva dana i to je sve oskudno.

Tsh 2.221 (0.35-4.94)
Ft3 5.7 (2.9-4.9)
Ft4 13.4 (9-19)
Anti to 2.5 (do 5.6)
Anti tg 29.9 ( do 4.1)

Lh 10 (fol.faza 2.4-12.6)
Fsh 5 ( fol.faza 3.5-12.5)
Estradiol 116 (fol.faza do 854)
Testostwron ukupni 2.0 nmol/L (do 1.7)
Test.slobodni 0.9% (0.7 do 2.2)
Shbg 89 nmol/L (32 do 128)
Dheas 16.02 qmol/L ( 2.68 do 9.23)
Prolaktin 548 miu/L (102 do 496)
Prolaktin nakon taloženja 443 (75 do 381)
Anti muller 53 pmol/L (4.1 do 58)
Kortizol 614 nmol/L (113 do 537)
Androstenidon 19.83 nmol/L (fol.faza 3.14 do 10.47)
Inzilon 1=13.1
Inzulin 2 (120min) 145.8 mIU/L
Vitamin D 63
Progwstwron 64.3 (fol.faza do 2.8; sredina do 38.1; luteinska faza od 5.8 do 75.9; postmenopauza do 0.6)

Ginekolog se ne slaže da su nalazi uzrok alopecije.
Endokrinolog kaže da je hiperandrogenemija uz ciste na jajnicima koje ginekologica nije vidjela.

Voljela bih čuti i vaše mišljenje vezano i za nalaze i za terapiju i da li postoji imalo nade da se kosa malo poboljša. Hvala.

Zadnje uređivanje vozač : 09.10.2021. at 21:19. Reason: Ispravak
vozač is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2021., 20:17   #6828
Bok

Quote:
vozač kaže: Pogledaj post
Pozdrav, ako može mišljenje vezano za nalaze.
Dobila sam od endokrinologa yaz pilule da se smanji andeogena aktivnosti. drugi endokrinolg mi je preporučio aldactone 50mg uz neki kontraceptiv.Ima li netko iskustva s navedenim lijekom u liječenju alopeciju.
Kosa mi ispada vise od 10 godina, probala sam prirodnim putem godinama kao i načinom prehrane, fizičkom aktivnosti ali ništa nije urodilo plodom. Imam 35 godina, rađala nisam. Visina 180cm/težina 67kg. Drugih tegoba nemam osim opadanja kose, mislim da sam.izgubila preko 90% kose u 10 godina, ponekad imam male sitne dlacice oko bradavica.
Nalazi su rođeni 5 dan ciklusa. Inače su mi ciklusi 30-32 dana, ali traju jedan ili dva dana i to je sve oskudno.

Tsh 2.221 (0.35-4.94)
Ft3 5.7 (2.9-4.9)
Ft4 13.4 (9-19)
Anti to 2.5 (do 5.6)
Anti tg 29.9 ( do 4.1)

Lh 10 (fol.faza 2.4-12.6)
Fsh 5 ( fol.faza 3.5-12.5)
Estradiol 116 (fol.faza do 854)
Testostwron ukupni 2.0 nmol/L (do 1.7)
Test.slobodni 0.9% (0.7 do 2.2)
Shbg 89 nmol/L (32 do 128)
Dheas 16.02 qmol/L ( 2.68 do 9.23)
Prolaktin 548 miu/L (102 do 496)
Prolaktin nakon taloženja 443 (75 do 381)
Anti muller 53 pmol/L (4.1 do 58)
Kortizol 614 nmol/L (113 do 537)
Androstenidon 19.83 nmol/L (fol.faza 3.14 do 10.47)
Inzilon 1=13.1
Inzulin 2 (120min) 145.8 mIU/L
Vitamin D 63
Progwstwron 64.3 (fol.faza do 2.8; sredina do 38.1; luteinska faza od 5.8 do 75.9; postmenopauza do 0.6)

Ginekolog se ne slaže da su nalazi uzrok alopecije.
Endokrinolog kaže da je hiperandrogenemija uz ciste na jajnicima koje ginekologica nije vidjela.

Voljela bih čuti i vaše mišljenje vezano i za nalaze i za terapiju i da li postoji imalo nade da se kosa malo poboljša. Hvala.
Referirati ću se na tvoj gornji mail. preporuka za endokrinologa je Miroslav Dumić, jedan od najboljih u tom segmentu. No svi oni preferiraju lijekove, meni nisu pomagali, imala sam ozbiljne probleme, od jako visokog prolaktina, do problema sa ciklusom, štitanjačom, opadanju kose. Sada, 20 god kasnije u 40 nalazi su mi bolji no ikada ranije. Jasno da sam se okrenula prirodnim pripravcima; vitexu, wild yamu (nevjerojatna stvar koja djeluje kao oralni kontraceptiv a potpuno je priordna), čaju od maline, vrkute i stolisnika, q10, dhea kapsulama. Itd. Kosa mi je brutalno ispadala, dobivala sam ranije svakakve lijekove za to...i rekla dosta. Ako te zanima....javi se, pa ti detaljno napisem. Sretnooooo
ivanna77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2021., 21:22   #6829
Pozdrav žene,
Imam policistične jajnike, od simptoma imam neredovita menstruaciju koja mi je izazvana Duphaston-om u većini slučajeva. Sad malo čitam o drugim simptomima, i vidim dda imam od tih simptoma za koje nisam znala da su od pcos-a, akne na čeljustima, česte akne na čelu, i masnu nožu, višak kila i pojačanu dlakavost nemam. I imam blago povišen loš kolesterol. Planiram trudnoću, nadam se da nebude problema zbog takvih jajnika.
bojana-kc is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2021., 09:25   #6830
Unhappy

Quote:
bojana-kc kaže: Pogledaj post
Pozdrav žene,
Imam policistične jajnike, od simptoma imam neredovita menstruaciju koja mi je izazvana Duphaston-om u većini slučajeva. Sad malo čitam o drugim simptomima, i vidim dda imam od tih simptoma za koje nisam znala da su od pcos-a, akne na čeljustima, česte akne na čelu, i masnu nožu, višak kila i pojačanu dlakavost nemam. I imam blago povišen loš kolesterol. Planiram trudnoću, nadam se da nebude problema zbog takvih jajnika.
Pozdrav i od mene, također sam nova na ovoj temi...
Ja sam tek sad dobila dijagnozu pcos nakon što mi menstruacija izostaje više od 3 mjeseca i nakon što me ginekologica poslala vaditi hormone-jer također priželjkujem trudnoću. Cijeli život imam dulje cikluse (cca 35 dana iako se znalo desiti i duže) ali nikad mi se nije desilo da ovoliko izostaje. Zadnjih godinu dana mi je počelo intenzivno divljati nakon što sam preboljela koronu, jedan mjesec imam, drugi nemam i naravno takva uplašena jurim ginekologu koji mi daje utrogestane i to je sve. Pod tabletama menga dolazi uredno ali nakon ljeta sam prestala s njima i od tada je nema
Sada kada sam dobila službenu potvrdu pcos-a i mišljenje ginekologa da neću moći ostati trudna bez stimulacije malo me potreslo to sve pa sam odlučila probati popraviti svoje stanje i dati sve od sebe da uspijem prirodno ostati trudna mršavljenje, zdravija prehrana i neki oblik kretanja/vježbanja mi je na prvom mjestu, pokušati se što manje stresirati i pijem suplemente za podršku i naravno trenirati što više pozitivne misli
Od suplemenata pijem biljni jod u kombinaciji sa selenom, i osteobel (kombinacija kalcija, vitamina c, d3, cink, bakar, mangan) i novo od jučer taman sam uvela gynositol (po preporuci ginekologa prvenstveno a i čitala sam malo iskustva po internetu i žene su ugl zadovoljne i pozitivne s njim za regulaciju ciklusa).
To je moja priča i ja sam zapravo na početku borbe s policističnim jajnicima i regulacijom hormona zbog želje za bebicom pa ako netko ima još nekih savjeta svakako su dobrodošli
rozarozica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2021., 19:49   #6831
Želim Vam svu sreću da uspijete u svom naumu. Tako je, bitno je misliti pozitivno. Meni je ginekolog rekao da je bitno da tabletama, kad već neće sama, menstruacija dođe. Mislim da taj ciklus bude reguliran. Kako bi na temelju toga mogli pratiti dolazi li do ovulacije. Ako ne, onda preporuča klomifen tablete koje izazivaju ovulaciju. Mišljenja je da nebi trebalo biti problema. Vidjet ćemo
bojana-kc is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2022., 14:12   #6832
Pcos + hiperandrogenemija

Pozdrav,

Ustanovljen pcos I hiperandrogenemija.
Terapiju nisam dobila od liječnika sto je po meni jako čudno i neobično. Molim vas vaša iskustva što vam endokrinologa/ginekolog prepisao za ovo stanje?
Ciklusi su ovulatorni, kratko traju, kosa ispada godinama!
Kojeg ginekologa također preporučujete? Idući endok.mikojeg namjeravam posjetiti je M.Dumic!
vozač is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2022., 12:26   #6833
Hi! Početkom godine mi se menstruacija poremetila nakon covida 19 (molim alu folijaše da mi ne piskaraju kako covid ne postoji). Moguće da je tijelo bilo opterećeno i pod stresom. Naime, primijetila sam da mi rastu male dlačice pokraj usana. Nije toliko vidljivo, ali mi je šok budući da sam uvijek bila dlakavija (genetika i PCOS), ali nikad nisam imala brkove. Ne želim da postanu jače i tamnije. Ići ću ginekologu, ali me strah da će opet samo gurati hormonalnu terapiju. To odbijam, jer sam npr. od tablete za dan poslije dobila niz problema. S prirodnim čajevima sam liječila razinu hormona te je čak menstruacija ublažila i bila redovita. Vadila sam hormone prije dosta godina i navodno nije ništa neobično. Možda se nešto promijenilo. Imate li iskustva s tretmanom androgenih hormona? hvala unaprijed
__________________
Sve sam pare spisko kod Djoku u disko!
goddesoflove is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2022., 10:09   #6834
Pozdrav.
Imam 37g, pcos i ir kao dijagnozu nekih pola godine, premda se moj gin i endokrinolog za ir baš ne slažu. Povišen mi je i ft4, ostali hormoni štitnjače u redu. Kao terapiju dobila gynositol i inovo, no ne primjećujem nikakvo poboljšanje, zapravo imam osjećaj da je gore. Udebljala sam se 17kg, u vrlo kratkom roku, od uvođenja terapije dodatne 4kg kroz pola godine. Subjektivno se osjećam sve lošije. Zanima me možete li mi preporučiti kakvog stručnjaka iz Zg kod kojeg mogu otići, porazgovarati, nekog tko ima razumijevanja i znanja da probamo riješiti problem jer ne da sam više očajna, nego mi stvarno dođe da se prepustim pa nek idu i kile i šećer i sve, jer se stalno vrtim u krug bez neke konkretne terapije ni savjeta.
__________________
Budućnost je sadašnjost moje prošlosti.
Fleurdefeu is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2022., 18:00   #6835
Nutricionistica Maja Obrovac Glisic se puno bavi ovom tematikom pa probajte vidjet dali je moguce dogovoriti individualne konzultacije s njom.
rock on... is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2022., 12:25   #6836
Nutricionist nije dovoljan , meni je super bio doktor Ante Barbir, endokrinolog. Saslusa, uvazava, zbilja se trudi pomoci. Topla preporuka.
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2023., 20:04   #6837
Bok. Nedavno sam doznala da je moguće imati sindrom policističnih jajnika bez cista na jajnicima. 36 god mi je. Kako to provjeriti, koji je prvi korak kad se na uzv ništa ne vidi, a hormoni ionako fluktuiraju kroz mjesec?Imam akne koje se strašno pogoršaju u pmsu-u(koji ubija, traje 10 dana, ponekad i više, imam velik problem sa tim), dlakava sam ko majmun. Čupam crne dlake po skoro cijelom licu. Kad sam spominjala ginekologu rekao je gdje su te dlake, pa neće ih vidjeti kad ih skidam, gljivične infekcije nonstop itd. Sama menstruacija je ok, koliko toliko redovita i bolna ponekad... Nazad na kontracepciju ne bi, bila sam 5 god i nisam primijetila nikakve promjene. Vidim postova o inzulinskoj rezistenciji, i na to sam sumnjala, kao i na dijabetes tip 2. Tražila bi od ginekologa vađenje hormonske slike, što dalje?
Dotty is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2023., 00:53   #6838
Sa 20 godin sam se lijecila ginekoloski. PCOS (policisticni sindrom jajnika), sa 25 saznajem da imam upalu grlića maternice. Tila bi posvojit.
N.Z90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2023., 23:30   #6839
jel se može trajno izlječiti taj sindrom ili ima tendenciju vraćanja?

na zadnjem pregledu su jajnici bili ok, no od tada su krenule opet ''smeđe'' menstruacije u početku i kraju i tu i tamo koje probojno krvarenje bez pilula
pattie_boyd is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2023., 06:49   #6840
Može li se sindrom policističnih jajnika odrediti bez pregleda vaginalnom sondom? Ako osoba još nije seksualno aktivna je li dovoljan pregled samo abdominalnom sondom, nalazi krvi i sve ostalo.
Gauda is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:16.