Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.05.2016., 16:56   #281
Quote:
coperko kaže: Pogledaj post
silom prilika morao sam prvo posaditi sadnice i tek sad razmišljam o sustavu navodnjavanja.
Problem je sljedeći, sadnice su nejednakom razmaku, negdje 40 cm, negdje 45 cm pa čak i do 50 cm razlike.
U poljoprivrednoj apoteci rekli su mi da u tom slučaju nije moguće postaviti okiten jer se ne bi poklapale kapaljke sa sadnicama.
Kažu da je najbolje t-tape traka s kapalicama svakih 20cm, ali da je problem jer ta traka ne može izdržati pritisak vodovodne mreže na koju bi ja spojio sustav.

Kažu mi da mogu staviti i t-tape ali da onda na slavinu moram staviti regulator pritiska. Koliko košta taj reglator? ja sam čuo da regulator postoji ali nisam čuo da se spaja na slavinu.

Ima netko ideju kako da rješim problem?
Prvo bi se trebalo naučiti postaviti pitanje.
Kakve su sadnice, koja vrsta, kakvo je tlo pa da dalje možemo normalno raspravljati.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2016., 18:43   #282
Quote:
coperko kaže: Pogledaj post
silom prilika morao sam prvo posaditi sadnice i tek sad razmišljam o sustavu navodnjavanja.
Problem je sljedeći, sadnice su nejednakom razmaku, negdje 40 cm, negdje 45 cm pa čak i do 50 cm razlike.
U poljoprivrednoj apoteci rekli su mi da u tom slučaju nije moguće postaviti okiten jer se ne bi poklapale kapaljke sa sadnicama.
Kažu da je najbolje t-tape traka s kapalicama svakih 20cm, ali da je problem jer ta traka ne može izdržati pritisak vodovodne mreže na koju bi ja spojio sustav.

Kažu mi da mogu staviti i t-tape ali da onda na slavinu moram staviti regulator pritiska. Koliko košta taj reglator? ja sam čuo da regulator postoji ali nisam čuo da se spaja na slavinu.

Ima netko ideju kako da rješim problem?
Okiten je moguce postaviti, ali pod uvijetom da nema vec na sebi rupice jer ces ih ti izraditi, mozes s aku busilicom busiti ili kupis skare koje buse rupu i ubacujes kapaljke/dizne. Idu dvije vrste cijevi okitena prva cijev kao glavni dovod ide 3/4" ili 1" no ako ti je slauf jefiniji kupis njega, a ostalo ide po 1/2" kod biljaka.

T-tape tek nisu dobre jer imas preveliko ostupanje, a one vec na sebi imaju rupice obicno po 10-15-20-30-40-50cm. I mana im je ta da imas ovisno o sreci dvije godine tu t-tape, dok okiten barem 5-6 godina jer je to tvrda plastika.

Regulator pritiska mozes kupiti u poljotrgovini.
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2016., 21:33   #283
Quote:
SAS kaže: Pogledaj post
Okiten je moguce postaviti, ali pod uvijetom da nema vec na sebi rupice jer ces ih ti izraditi, mozes s aku busilicom busiti ili kupis skare koje buse rupu i ubacujes kapaljke/dizne. Idu dvije vrste cijevi okitena prva cijev kao glavni dovod ide 3/4" ili 1" no ako ti je slauf jefiniji kupis njega, a ostalo ide po 1/2" kod biljaka.

T-tape tek nisu dobre jer imas preveliko ostupanje, a one vec na sebi imaju rupice obicno po 10-15-20-30-40-50cm. I mana im je ta da imas ovisno o sreci dvije godine tu t-tape, dok okiten barem 5-6 godina jer je to tvrda plastika.

Regulator pritiska mozes kupiti u poljotrgovini.
Kako spajam okiten 1/2" koji ide oko biljaka na glavni dovod koji je 3/4?
Da li regulator pritiska ide na slavinu?
Da li mi je uopce potreban regulator ako stavim okiten?

Informacije radi posadjenje su rajcice i paprike u 4 reda po 15 sadnica. U pitanju je dalmacija
coperko is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2016., 21:55   #284
Quote:
coperko kaže: Pogledaj post
Kako spajam okiten 1/2" koji ide oko biljaka na glavni dovod koji je 3/4?
Da li regulator pritiska ide na slavinu?
Da li mi je uopce potreban regulator ako stavim okiten?

Informacije radi posadjenje su rajcice i paprike u 4 reda po 15 sadnica. U pitanju je dalmacija
Najjeftiniji i najjednostavniji sistem je t-tape.
Čemu regulator pritiska? Otvoriš slavinu malo, tek toliko da polako curi voda.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2016., 23:37   #285
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Najjeftiniji i najjednostavniji sistem je t-tape.
Čemu regulator pritiska? Otvoriš slavinu malo, tek toliko da polako curi voda.
Stvar je u tome da je rijec o kuci na selu gdje idem 2-3 puta tjedno pa moram postaviti timer za navodnjavanje

A kazu mi da t-tape ne moze na pritisak iz slavine a i imam problem jer su mi sadnice na 40-45 cm razlike pa se nece poklapat sa kapaljkama na t-tape
coperko is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2016., 00:28   #286
Quote:
coperko kaže: Pogledaj post
Stvar je u tome da je rijec o kuci na selu gdje idem 2-3 puta tjedno pa moram postaviti timer za navodnjavanje

A kazu mi da t-tape ne moze na pritisak iz slavine a i imam problem jer su mi sadnice na 40-45 cm razlike pa se nece poklapat sa kapaljkama na t-tape
Možda ti ni ne treba navodnjavanje. Ako si u nasadu 2 do 3 puta tjedno onda napravi plitke jarke između redova i napuni ih vodom.
Tri dobra zalijevanja kroz tjedan sasvim je dovoljno.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2016., 01:40   #287
Quote:
coperko kaže: Pogledaj post
Kako spajam okiten 1/2" koji ide oko biljaka na glavni dovod koji je 3/4?
Da li regulator pritiska ide na slavinu?
Da li mi je uopce potreban regulator ako stavim okiten?

Informacije radi posadjenje su rajcice i paprike u 4 reda po 15 sadnica. U pitanju je dalmacija
Imas nastavke koji se zasebno kupuju da mozes spojiti vece i manje cijevi, mozes i bez regulatora pritiska otvoriti ventil na slavini do pola jer mi se cini da gradska mreza gura vodu max do 8bara, a okiten drze od 10-16bara. A t-tape su predvidene da rade na pritisku do 1bar.

Daj reci o kakvim biljkama je rijec, da vidimo koliko treba cesto zalijevati takve biljke.

Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Možda ti ni ne treba navodnjavanje. Ako si u nasadu 2 do 3 puta tjedno onda napravi plitke jarke između redova i napuni ih vodom.
Tri dobra zalijevanja kroz tjedan sasvim je dovoljno.
Sve zavisi koliko ima sadnica zatim o kakvim biljkama je rijec i onda u skladu stime mora zalijevati. A najjeftinija varijanta je uzet slauf s mlaznicom pa zalijevas.
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2016., 14:12   #288
Riječ je o rajčici sorta jabučar (visoki) i paprika pola babura pola rog.
Zemlja klasična kod nas u dalmaciji, ništa izvan standarda.

Znam da ovdje kod nas ljudi obavezno zalijevaju svaki dan,a još pogotovo kad zavrući, a mene nema po dva tri dana, uvjeren sam da će se sve posušiti.

Ja bi kupio timer to nije problem.

Međutim ne znam kako izvesti ostatak sustava, koje cijevi i sl.
Problem je kako sam ranije rekao u tome što sam prvo sadio pa tek sad ide sustav, tako da sve cijevi sa već predviđenim razmakom kapaljki ne bi zalijevale gdje treba.

Ako kažete da okiten trpi pritisak iz slavine onda je najbolje da spojim timer na slavinu i dalje okiten bez tvorničkih rupa, već da sam bušim rupe po potrebi.

Taj sustav bi bio i dugotrajan i izvediv?

jedino ne znam gdje kupiti okiten bez rupa i ne znam kako spojiti razičite okitene. I koliko bi me uopće koštao taj cijeli sustav za 4 reda sadnica po 7 metara dužine?

Mislio sam sve izvesti na t-tape ali sa pritiskom iz slavine to je izgleda nemoguće nažalost.
coperko is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2016., 15:45   #289
Shvatio bi da imaš nasad na hektaru površine ali za tih par redova stvarno nema smisla stavljati sistem za navodnjavanje.
Ponavljam, između redova motikom napravi plitke jarke i svaki put kad dođeš u vrt napuni ih vodom, najbolje predvečer.
Da bi sačuvao vlagu u tlu zemlju oko biljaka malčiraj slamom ako je možeš nabaviti.
Čemu komplicirati kada postoje jednostavna rješenja.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2016., 22:07   #290
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Shvatio bi da imaš nasad na hektaru površine ali za tih par redova stvarno nema smisla stavljati sistem za navodnjavanje.
Ponavljam, između redova motikom napravi plitke jarke i svaki put kad dođeš u vrt napuni ih vodom, najbolje predvečer.
Da bi sačuvao vlagu u tlu zemlju oko biljaka malčiraj slamom ako je možeš nabaviti.
Čemu komplicirati kada postoje jednostavna rješenja.
Ma ja bi najsretniji bio da mogu tako ali cini mi se da na ljeto to nece biti dovoljno.
Koliko dubok bi jarak trebao biti?
Izmedju redova mi.je razmak cca 1 m, oce jarak biti dovoljan da pokrije taj razmak
Da li onda kad dodjem u vrt zalijem i biljke i ulijem u jarak ili samo lijevam u jarak?
coperko is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2016., 22:27   #291
Quote:
coperko kaže: Pogledaj post
Ma ja bi najsretniji bio da mogu tako ali cini mi se da na ljeto to nece biti dovoljno.
Koliko dubok bi jarak trebao biti?
Izmedju redova mi.je razmak cca 1 m, oce jarak biti dovoljan da pokrije taj razmak
Da li onda kad dodjem u vrt zalijem i biljke i ulijem u jarak ili samo lijevam u jarak?
Taj način se koristio prije nego su osmišljeni sistemi za navodnjavanje kapanjem.
Jako dobro je što je razmak između redova 1 m. Dubina jarka je nekih 15 do 20 cm, visina motike otprilike i nekih 20 do 30 cm širina.
Kada dođeš u vrt zalijevaš u jarke, dobro natopiš zemlju pa će se nakon nekog vremena voda zadržavati u njima. Na taj način zemlja oko korijena biti će optimalno vlažna.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2016., 23:02   #292
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Taj način se koristio prije nego su osmišljeni sistemi za navodnjavanje kapanjem.
Jako dobro je što je razmak između redova 1 m. Dubina jarka je nekih 15 do 20 cm, visina motike otprilike i nekih 20 do 30 cm širina.
Kada dođeš u vrt zalijevaš u jarke, dobro natopiš zemlju pa će se nakon nekog vremena voda zadržavati u njima. Na taj način zemlja oko korijena biti će optimalno vlažna.
Buduci imam 4 reda to bi znacilo da moram iskopati 3 jarka?
Da li postojanje jarka znaci da voda smije ici iskjucivo u njega ili mogu i u jarak i direktno kod biljaka lijevati istovremeno?
Nadam se da ce to biti dovoljno jer bi mi zbilja bilo zao da propadne trud
coperko is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2016., 23:08   #293
Quote:
coperko kaže: Pogledaj post
Buduci imam 4 reda to bi znacilo da moram iskopati 3 jarka?
Da li postojanje jarka znaci da voda smije ici iskjucivo u njega ili mogu i u jarak i direktno kod biljaka lijevati istovremeno?
Nadam se da ce to biti dovoljno jer bi mi zbilja bilo zao da propadne trud
Može 3 jarka a još bolje ako napraviš još dva, uz bočne strane pa ih je onda 5.

Jarak puniš vodom i to je to.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2016., 23:35   #294
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Može 3 jarka a još bolje ako napraviš još dva, uz bočne strane pa ih je onda 5.

Jarak puniš vodom i to je to.
Hvala!
Mislim da sam onda najblizi toj opciji
Samo se nadam da ce 3x tjedno zalijevanje biti dovoljno
coperko is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2016., 08:02   #295
priznajem da se u navodnjavanja ništa ne razumijem, samo me uvijek oduševi
kad vidim kako se ljudi snalaze na različite načine, pa evo malo zanimljivosti:

https://www.pinterest.com/pin/115193702947648082/
zarana is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2016., 23:47   #296
lijep pozdrav.

imam pitanje koje nije direktno vezano za navodnjavanje.

naime, planiram mali ribnjak, a izvor mi se nalazi nekih tristotinjak metara od mjesta ribnjaka. izvor je izdašan pa sam planirao alkatenku ukopat cijelom dužinom debljine bar 3/4 ili 1 cola.

malo mi je skupa alkatenka pehd, ali vidio sm da postoje i PELD cijevi (malo manje gustoće)
sad me zanima da li netko ima iskustva s tim cijevima, koliko su zapravo čvrste

http://www.agroklub.com/poljoprivred...anje-fi-32/55/
__________________
sa marottom kod interkriminalaca :kava:
mikidragi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2017., 21:49   #297
Prelistao sam svih 15 stranica ovog threada ali ipak imam par pitanja 
Imam vrt kvadratnih dimenzija cca 16x15 m, teren je ravan, i htio bih uzeti sistem automatskog navodnjavanja, primarno za rajčice i paprike ali i za ostalo povrće.
Pretpostavljam da bi T-tape traka bila dobar sistem? U gornjem lijevom kutu parcele imam rezervoar s vodom od 1000l na pola metra visine pokraj kojeg je bunar. Da li je najbolje da imam 2 glavna voda na koje okomito idu tanje cijevi i natapaju redove povrća kao na slici koju sam našao na ovom threadu, s time da bih cijevi zamalčirao slamom kako bi što manje bile pod utjecajem sunca.
Hoće li biti dovoljno da je rezervoar na pola metra visine da sistem može funkcionirati?
Koji sistem automatskog navodnjavanja uzeti s timerom da mi se sustav pali po noći, a najviše me zanima da sistem radi 10 dana kad sam na godišnjem odnosno nisam doma. Jel' bi ovakav timer funkcionirao na mom budućem sistemu?
Tunjica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2017., 19:32   #298
T-tape bio bi sasvim dovoljan.
Iskreno, nikada nisam improvizirao sa spremnicima, sistem za zalijevanje spajao sam uglavnom na vodovod ali nekako mi se pola metra visine za tank čini malo.

Taj timer će poslužiti, samo ga treba spojiti na vovovodnu mrežu jer tank od 1000 l neće izdržati 10 dana godišnjeg.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2018., 13:54   #299
Pozdrav,u planu mi je slagati navodnjavanje kap na kap.Imam 5 redova lješnjaka dužine 100 metara.Vodu su mi našli na nekih 5 metara,a cijev bi išla 8 m. u dubinu.Koju bi pumpu trebao uzeti?
casual86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2018., 20:27   #300
Pozdrav!
Gdje je kod nas naj jeftinija oprema za novdnjavanje. Sadim oko 700 sadnica borovnica, imam 3 rezervara od 1000l i postavio bi cijevi bez rupa na koje bi sam stavio kapaljke.
hampy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:09.