Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.09.2004., 19:01   #1
Nalaz - štitnjača

Znam da bi ovo bila hipertireoza, a jel moze netko dodatno razjasniti nalaz?

ANALIZA REZULTAT REFERENTNE VRIJEDNOSTI

THS 0 0,47-5,00 mlJ/L
T 3 4,54 1,20-3,10 nmol/L
T 4 226,49 58-154 nmol/L


Preporucen je pregled u Zavodu za nuklearnu medicinu na Rebru, jel mozete nekoga preporuciti, a da je dobar u tom podrucju?


Hvala puno!
lahor is offline  
Old 25.09.2004., 19:26   #2
Ja bila na Rebru, na Nuklearnoj na UZV štitnjače kod dr. Bračić. Žena je ok, ljubazna, jedino što se moraš naručiti pa se dosta čeka pregled.
Tijana is offline  
Old 25.09.2004., 23:35   #3
Nisam lijecnik, pa ti ne mogu bas strucno bogznakaj reci, ali iz osobnog iskustva - da, hipertireoza je. THS prenizak, a koncentracija T3 i T4 hormona previsoka. Svakako treba hitno endokrinologu da se pocne s terapijom, jer ako ovako ostane, uzrokuje razne probleme.
Hipertireoza je prilicno jednostavna stvar endokrinolozima, sve se vise-manje zna o tome i ne treba se izludjivati i ici kod 100 doktora. Postoje vrlo uspjesni lijekovi, kao i trajne metode lijecenja (operacija i terapija radioaktivnim jodom), a da li i kada ce se to primijeniti - ovisi o reagiranju na terapiju lijekovima i misljenju lijecnika, naravno.
Obicno je kod ovakvih nalaza u pitanju Gravesova bolest. Ako osoba s ovakvim nalazima pusi, trebala bi odmah prestati, jer pusaci imaju puno, puno vece sanse da im se razvije i bolest ociju koja zna ici uz ovakvo stanje (iza oka se nakuplja tekucina, pa se jedno ili oba oka moze izbuljiti). Kada se bolest oka jednom pojavi, tok joj je vise-manje neovisan o lijecenju stitnjace i toku te bolesti. Ali, stanje se ipak moze popraviti kada se normaliziraju razine hormona i ako je bolesnik pusac, prestane pusiti.
Jos jednom, nisam lijecnik, ali sam sve to osobno prosla i pisem ono sto su mi govorili endokrinolozi u Zagrebu i Americi.

Inace, navodno je najbolja endokrinologija na Vuk Vrhovec, a odmah iza toga Rebro.
bigblue2010 is offline  
Old 26.09.2004., 07:50   #4
Moje iskustvo.
Snimka na nuklearnoj,scintigram.
Moj je nalaz pokazao puno blaži oblik hipertireoze, a dijagnoza je bila toksični adenom,tzv.topli čvor.
E sad je nastupila "kolizija" specijalista.Riječka endokrinologica preporuča lijek Favistan(1985 možda sad ima neki drugi).Zagrebački endokrinolog kaže: adenom je tumor, treba ga rezati dok ste mladi i zdravi.
Što sam i napravila 1970.Operacija uspjela, sve super.
Petanest godina kasnije ista priča.Nema općih simptoma, jedino se vidi kod gutanja kako štitnjača "skakuće" po vratu.Nuklearna, scintigram.Nalaz: na istom "krilu" (štitnjača je u obliku leptira) gore toksični adenom (opet) tzv.topli čvor a dolje tzv. hladni čvor.Ovaj put mi je endokrinolog rekao doslovce: dr. xy (kirurg ) ima ambulantu, idite kod njega i dogovorite odmah operaciju:Hladni čvor se voli pretvoriti u...
Opet operacija.Još uspješniji oporavak nego nakon prve i tanji šav(čudno, al' istinito, jer se valjda metoda šivanja usavršila).

Dakle, ako scintigram pokaže bilo kakvu vrstu tumora....rezati.Znači kad se dobiju svi nalazi tada treba ići dobrom doktoru.Možda i jednom na nuklearnoj i jednom endokrinologu. Ako nije tumor, onda naravski (postoji još puno poddijagnoza) liječenje.
__________________
Bare kaže:A sto je politika? Nacin da najinteligentniji, najobrazovaniji i najsposobniji ljudi drustva stvore blagostanje za siroke mase. Zato po meni trebamo imati povjerenja u sve nase politicare, postivati ih i vjerovati da rade za nase dobro. Bez obzira na stranku. ....
baka is offline  
Old 26.09.2004., 12:27   #5
Re: nalaz - štitnjača

Quote:
lahor kaže:
Znam da bi ovo bila hipertireoza, a jel moze netko dodatno razjasniti nalaz?

ANALIZA REZULTAT REFERENTNE VRIJEDNOSTI

THS 0 0,47-5,00 mlJ/L
T 3 4,54 1,20-3,10 nmol/L
T 4 226,49 58-154 nmol/L


Preporucen je pregled u Zavodu za nuklearnu medicinu na Rebru, jel mozete nekoga preporuciti, a da je dobar u tom podrucju?


Hvala puno!
Mislim da su "nuklearci" kompetentniji za liječenje bolesti štitnjače od endokrinologa pa bi se ja liječio isključivo kod njih. Ovo nije pravilo ali znam da dobar endokrinolog kad je riječ o štitnjači bolesnika automatski šalje na Nuklearnu medicinu radi daljnjeg liječenja.
Uz ovaj hormonalni nalaz obavezno slijedi klinički pregled da se liječnik orijentira o veličini štitnjače i eventualnim izraslinama na njoj. Neizbježan je UZV i uz to citološka punkcija štitnjače pod kontrolom UZV. I dakako scintigrafija štitnjače radioaktivnim tehnicijem ( Tc99 ) gdje se definitivno vidi postojanje "hladnih" ili "toplih" čvorova koje govore o prirodi eventualnih procesa u žlijezdi ili jednostavno difuzno uvečanje cijele štitnjače koje govori u prilog običnoj hipertireozi.
To je ono što je apsolutno obavezno i neophodno kod dijagnostike bolesti štitnjače. U slučaju potrebe, radi se TPO i tSI.
Liječenje hipertireoze obično se provodi Athyrazolom ( tireostatik ), Atenololom ( tahikardija ), blažim dozama sedativa a po potrebi i Euthiroxom ( hormonom štitnjače ) ako se procjeni da je pad razine hormana u krvi prenagal i da može doći da hipotireoze. Radioaktivni jod se obično ne rabi u liječenju mlađih ljudi jer može utjecati na reproduktivnu funkciju organizma.
Operativno liječenje Greavesove ili Basodovljeve bolesti ili hipertiroze preporuča se ako nakon godinu - dvije medikamentoznog liječenja ne dolazi do oporavka. Ali tu je potrebna dobra procjena.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Old 26.09.2004., 14:40   #6
Hvala vam svima na odgovorima
lahor is offline  
Old 29.09.2004., 03:28   #7
ovo bi mogao biti adenom, ali nisam sigurna. na scintigrafiji ce se vidjet kakav je cvor (izgleda benigni). buduci da je TSH snizen, a poviseni T3 i T4, to znaci da su T3 i t4 stimulirani nekako drugacije, a ne pod kontrolom hipofize odakle dolazi TSH.

dakle prvi korak je nuklearna-scintigrafija da se vidi uopce kakav je cvor, a onda ce se vidjeti sta dalje...
__________________
discovering the world
Studentica is offline  
Old 26.01.2006., 22:34   #8
Lightbulb lijecenje stitnjace

Imam problema sa štitnjačom, hipertireoidna sam i probala sam liječenje sa klasičnom medicinom i jedino što oni preporučuju je terapija radioaktivnim jodom ili operacija nakon čega je velika vjerojatnost da dođe do suprotnog efekta- hipotireoze.
Zanimaju me alternativne metode liječenja i našla sam zanimljiv članak o liječenju problema sa štitnjačom pomoću čajne mješavine (fitoterapija).
http://ikb162.tripod.com/index.html


Zanima da li netko ima iskustva sa tim načinom liječenja i naravno da li ima rezultata?

Zadnje uređivanje Jezica : 26.01.2006. at 23:42.
Jezica is offline  
Old 26.01.2006., 22:41   #9
hm... moja mama je imala hipertireozu i sad je nakon radioterapije pala u takvu hipotireozu... :-/ sad je to kao prijelazno razdoblje, da vide hoce li se stanje normalizirati...

link ti ne radi: http://ikb162.tripod.com/index.html.

no, ja bas ne vjerujem u takve stvari.
Crimson Petal is offline  
Old 26.01.2006., 23:05   #10
Quote:
Crimson Petal kaže:
hm... moja mama je imala hipertireozu i sad je nakon radioterapije pala u takvu hipotireozu... :-/ sad je to kao prijelazno razdoblje, da vide hoce li se stanje normalizirati...

link ti ne radi: http://ikb162.tripod.com/index.html.

no, ja bas ne vjerujem u takve stvari.

hm, meni radi link
Jezica is offline  
Old 26.01.2006., 23:31   #11
ok, stranica je tamo, samo sto link u tvom 1. postu ne radi kad kliknes na njega [onaj smajlic se prikacio u [URL] kod]. probaj editirati post.



edit: sad je ok.

Zadnje uređivanje Crimson Petal : 27.01.2006. at 00:09.
Crimson Petal is offline  
Old 27.01.2006., 01:41   #12
Quote:
Jezica kaže:
Imam problema sa štitnjačom, hipertireoidna sam i probala sam liječenje sa klasičnom medicinom i jedino što oni preporučuju je terapija radioaktivnim jodom ili operacija nakon čega je velika vjerojatnost da dođe do suprotnog efekta- hipotireoze.
Zanimaju me alternativne metode liječenja i našla sam zanimljiv članak o liječenju problema sa štitnjačom pomoću čajne mješavine (fitoterapija).
http://ikb162.tripod.com/index.html


Zanima da li netko ima iskustva sa tim načinom liječenja i naravno da li ima rezultata?
Nece doci do hipotireoze jer ces dobiti tiroksin u tableticama , a ako su ti preoprucili operaciju ili radioaktivni jod, ne zelim te sad strasiti, ali moguce je da sumnjaju na karcinom stitnjace (ovisno o tipu, nije uvijek losa prognoza...)
I, ne razumijem zasto ljudi briju na alternativu.... Imas hipertireozu i tocka, znaci imas visak hormona stitnjace koji ti rade dar mar, divljas, puls ti divlja, mrsavis, ne mozes spavati, i zelis da te to i dalje muci. Niti jedan caj ili whatever ne moze zaustaviti stitnjacu ili adenom ili kaj vec imas. Ne postoji carobni napitak koji bi smanjio lucenje hormona stitnjace niti blokirao njihovo djelovanje na periferiji, ne postoji alternativa.
I, procitala sam ono sto pise na linku, i SVE su gluposti, krivo pise, ne da mi se ulaziti u diskusiju, krivo pise i naivno i glupo. Glupo mi je sad objasnjavati mehanizam negativne povratne sprege. Izvukli su neke stvari, totalno ih krivo protumacili i prodaju ljudima laznu nadu, mrzim te gluposti, izivciraju me...
MangoAnanas is offline  
Old 27.01.2006., 06:38   #13
Ma daj mango, kakav crni karcinom! Terapija jodom ili operacija su klasični načini liječenja hipertiroze ukoliko medikamentozno davanje tirostatika ( athyrazola ) ne daje efekat kroz određeno vrijeme. Ni u kom slučaju to u opisanom slučaju ne upućuje na nekakav maligni proces štitnjače.
Naročito stoga što svaki nuklearac u pravilu ispregleda UZV-om štitnjaču i ispunktira ju i sigurno bi svaka tvorba bila patohistološki obrađena i verificirana. Nitko ne bi išao s lijekovima liječiti štitnjaču ako postoji imalo sumnje na nekakav možda maligan proces - odmah op i gotovo.
Druga stvar, hioptireoza je mislim sasvim očekivana stvar nakon terapije radioaktivnim jodom ili operacije. Logika kojom se vode nuklearci je da je puno lakše i za organizam poštednije kontrolirati hipotireozu davanje samog hormona štitnjače tabletama ( Euthyrox ) nego liječiti hipertireozu tirostaticima ( Athyrazol ), koji imaju kud i kamo više nuzefekata.

@jezica
Daj malo više podataka da ne nagađamo previše....kad si započela liječenje? Kakav je nalaz na štitnjači? Kod koga se liječiš? Imaš li kakvu drugu bolest u "podlozi"?....
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Old 27.01.2006., 10:44   #14
Ej trebor! Hvala sto me nisi podrzao. Htjela sam Jozicu nagovoriti da se ipak ode lijeciti kak spada. Ne znam jesi procitao link koji je dala. Ako jesi skuzio bi zasto sam 'pretjerala' i da ono kaj tamo pise nema veze s vezom. A znas isto tako da se umire sa papilarnim karcinomom, ne od njega, i da jedino sto nam je ovdje dala je podatak da je hipertireoticna i da se zeli lijeciti cajevima i nekim shitovima koji djeluju na hipotalamus tako bar tamo pise.
Anyway, svojim postom sam je htjela nagovoriti da se prikloni klasicnoj medicini, sad si to unistio, a nema veze, svi se na kraju vrate, neki prije, neki kasnije.
MangoAnanas is offline  
Old 27.01.2006., 10:48   #15
slazem se s MangoAnanas, nisam njen post dozivjela kao bespotrebno dizanje panike, nego kao otreznjujuci za nekoga tko vise vjeruje internetu nego medicinskim profesionalcima.

hipotireoza, kako god da je nastala, je valjda najlaksa kronicna bolest na svijetu. popijes tableticu tiroksina ujutro i zdrav si.

trebor nije napisao nista netocno, ali post mu je nepedagoski
violent_femmes9 is offline  
Old 27.01.2006., 10:55   #16
Quote:
violent_femmes9 kaže:
popijes tableticu tiroksina ujutro i zdrav si.
i osvajas zlatne olimpijske medalje i preskaces 2 metra

ako si i prije bolesti bio faca, fkors.

nemojte se ljudi zavaravat s alternativnom medicinom, posebno kod ovakvih slucajeva gdje tradicionalno, klasicno lijecenje apsolutno rjesava problem.
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Old 27.01.2006., 11:34   #17
Quote:
MangoAnanas kaže:
Ej trebor! Hvala sto me nisi podrzao. Htjela sam Jozicu nagovoriti da se ipak ode lijeciti kak spada. Ne znam jesi procitao link koji je dala. Ako jesi skuzio bi zasto sam 'pretjerala' i da ono kaj tamo pise nema veze s vezom. A znas isto tako da se umire sa papilarnim karcinomom, ne od njega, i da jedino sto nam je ovdje dala je podatak da je hipertireoticna i da se zeli lijeciti cajevima i nekim shitovima koji djeluju na hipotalamus tako bar tamo pise.
Anyway, svojim postom sam je htjela nagovoriti da se prikloni klasicnoj medicini, sad si to unistio, a nema veze, svi se na kraju vrate, neki prije, neki kasnije.
E fak...možda se pretvaram u plavušu ili nekog ovakog......al nisam te skužio, niti pogledao link.... mea culpa ...

No svejedno, ako imalo drži do svog zdravlja moći će i iz ovih naših piskaranja zaključiti da sokići/limunići/čajići i slični šitovi ne služe u 99% slučajeva ničemu a pogotovo ne u ovom pisanju oko štitnjače.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Old 27.01.2006., 11:38   #18
Quote:
violent_femmes9 kaže:
trebor nije napisao nista netocno, ali post mu je nepedagoski
....
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Old 27.01.2006., 19:04   #19
Mango, moze mali osvrt na ovo tvoje ?
A znas isto tako da se umire sa papilarnim karcinomom, ne od njega...
tnx
ZakS is offline  
Old 27.01.2006., 21:45   #20
Mozda čaj i je bezveze možda nije. Ali ako postoji taj 1% radije ću isprobati. Pa ako nema rezultata onda tek razmisliti o opciji operacije jer kada se operira onda je gotovo, nema nazad. Nemogu se onda predomisliti jer je netko pronasao neki lijek za koji nisam znala. Samo sam htjela iskustva nekoga tko je pio taj čaj. Hvala svejedno.
Jezica is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:06.