Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.03.2012., 15:37   #1
Navodnjavanje "kap po kap"

Gledao sam u Bauhausu te sisteme, jer mislim da bi s tim dobio maksimalne prinose, ali sam postao skeptičan kad sam shvatio da bi mi za povrtnjak od četrdesetak kvadrata trebalo, za početak, oko 2.000 kuna.
Jel ima neko nešto pametno na ovu temu za reći, ili zna za neku varijantu s "normalnom" cijenom.
Rocky64 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2012., 16:01   #2
Quote:
Rocky64 kaže: Pogledaj post
Gledao sam u Bauhausu te sisteme, jer mislim da bi s tim dobio maksimalne prinose, ali sam postao skeptičan kad sam shvatio da bi mi za povrtnjak od četrdesetak kvadrata trebalo, za početak, oko 2.000 kuna.
Jel ima neko nešto pametno na ovu temu za reći, ili zna za neku varijantu s "normalnom" cijenom.
To u bauhausu je bezobrazno skupo. Možeš si složiti puno jeftiniju stvar s običnim vrtnim crijevom u kojem se izbuše rupe i utaknu plastične kapaljke. Cijena se računa u lipama po komadu.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2012., 16:11   #3
Quote:
Rocky64 kaže: Pogledaj post
Gledao sam u Bauhausu te sisteme, jer mislim da bi s tim dobio maksimalne prinose, ali sam postao skeptičan kad sam shvatio da bi mi za povrtnjak od četrdesetak kvadrata trebalo, za početak, oko 2.000 kuna.
Jel ima neko nešto pametno na ovu temu za reći, ili zna za neku varijantu s "normalnom" cijenom.
***treba Vam bure od 200 ili više litara , da se voda ugrije + crijevo za spajanje crijeva > kap po kap > ! 1 m lani je koštao oko 30 lipa ,ako nisam zaboravio !
**Ove godine nisam još pitao za cijenu crijeva ! Bure izdignete na visinu od 20 cm i pustite vodu , navečer ili ujutro rano !!Ako nemate ispust na dnu bureta , povucite kao rakiju ! Ja koristim taj sustav više godina i prirodni pad u brdskoj Slavoniji ! ***Sada je nastavak KATASTROFALNE SUŠE započet prošle godine !
**Tko može u povrtlarstvu , jezgričavom voću ( jagode , malina , kupina ) te u voćarstvu neka priprema za navodnjavanje ! Ovo vlage što ima to je površinska i ona će trajati uz nešto oborina do kraja lipnja ??Za ljetne kulture ako ne padne veća količina kiše u travnju , svibnju i lipnju biti će katastrofa !!!
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2012., 18:21   #4
đuro, vlage nema uopće. štihaču u ruke i provjeri. moje pumpe su postavljene, još samo kontrola sustava i šibam početkom cvatnje sa navodnjavanjem. kap na kap, naravno.

ukoliko netko treba info gdje se po razumnoj cijeni može nabaviti kvalitetan sustav za navodnjavanje nek mi se javi putem pp-a. bauhaus-bezobrazno skupo.
__________________
Dođe tako vrijeme kad pametan zašuti, budala progovori, a fukara se obogati. - I. Andrić
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2012., 20:00   #5
Ja bi sa 2000 kuna zadovoljija pola županije KAP NA KAP. Neznam šta su ti prodavali ali to je van svake pameti. Ja cijenjena gospodo imam jedno pitanje, možda bude i nagradno!!!!! Zanima me "drži li vodu" zalijevati kap na kap po danu, liti kad je najveća žega, kad biljci i treba najviše vode ili ovo šta šjor Đuro kaže ujutro ili naveče????
ajajas is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2012., 20:13   #6
Quote:
ajajas kaže: Pogledaj post
Ja bi sa 2000 kuna zadovoljija pola županije KAP NA KAP. Neznam šta su ti prodavali ali to je van svake pameti. Ja cijenjena gospodo imam jedno pitanje, možda bude i nagradno!!!!! Zanima me "drži li vodu" zalijevati kap na kap po danu, liti kad je najveća žega, kad biljci i treba najviše vode ili ovo šta šjor Đuro kaže ujutro ili naveče????
sistem kap na kap može se primjenjivati tokom cijelog dana i noći
d2267 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2012., 20:25   #7
Ja imam tog crijeva još jedno 1 km, kupio balu, ali nisam potrošio.
Inače, štiham , kopam , oru mi, svugdje sam na zemlji, ali ovo kaoko je krenulo, biti će problema. Vode nigdje na vidiku, sljedećih 14 dana švabi kažu da nema padalina. Onaj ko misli imati prinose, kako TETA kaže neka se sad pripremi. Ja već zalijevam vrt, pa kaj bilo da bilo.
Bit će suše. Onaj snijegić ove zime je bio bauk samo za novinare, za poljoprivrednike i ostatak svijeta koji pokušava nešto doma, katastrofa.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2012., 21:41   #8
Quote:
d2267 kaže: Pogledaj post
sistem kap na kap može se primjenjivati tokom cijelog dana i noći
ljudi, navodnjavanje je skup sport. pogotovo ako imate pumpe dizelasice kakva je moja. kupite aparat koji se zove TENZIOMETAR, kontrolirajte pomocu njega vlagu u tlu i ne rasipajte bez veze vodu i novce. navodnjavati tocno onoliko koliko treba. sve ostalo je bacanje.

kako je rekao diabolica, one silne količine snijega su bile friška figa. ništ. ožujak bez kiše, smiješi nam se nešto sitno za vikend, ali sve je upitno. dakle, pobrinite se za vodu. bez vode ništa, na žalost. diabolica, opet smo nadrapali. kad će više normalna proizvodna godina? samo će biti fešta ako mraz popraši tamo u svibnju kao lane.
__________________
Dođe tako vrijeme kad pametan zašuti, budala progovori, a fukara se obogati. - I. Andrić
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2012., 07:03   #9
KAP PO KAP
**Može se to raditi i po danu , ali odmah imate gubitak vode od isparavanja !!! Bolje je raditi po noći ili ujutro rano ! Ujutro rano se i zemlja ohladi preko noći ! Ja sam obavio jesensko oranje zato imam nešto vlage u plićem djelu ! U brdskoj Slavoniji presušilo nam je sada dio izvora kada bi količina vode trebala biti najveća !! Vodotoci sada imaju količinu vode kao u 9 mjesecu kada je vode najmanje ! Već sam na drugom forumu napisao , a i drugi se slažu da je razdoblje 2011 - 2012 najveća suša !
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2012., 21:44   #10
Ja sam najeba ove godine.
24.03 2011 bunar daje samo 20 litara u minuti
ne padne li iza brda barem 200 litara kiše po m2 do 01.05 najjeftinije bi mi bilo sve poprskat cidokorom i zapalit ovo ljeto.
U ponediljak naručujem sonde za bunar koje uključuju pumpe .Isto tako trebam kupit novu pumpu ali slabiju od 300-500W jer ova od 1500 W je jednostavno prejaka izbaci vodu iz bunara za 10 minuta pa čekaj 15 minuta da se napuni.
Danas sam napravija priručnu cisternu od 5 m3 i razmišljam o gradnji prave cisterne od 100-150 m3 ali za sada ne vidim više smisao svega.inače imam i rezervar od lož ulja 30m3 ali njegovo čiščenje i prebacivanje na novu lokaciju me dođe oko 12000 kn i šta sam dobija ništa.
Razmišljao sam i o bušenju druge rupe ali od 100-150 metara to me dođe oko 40000 kn pa sam isto zaključio sretniji sam sa 40000 kn u đepu nego sa vodom na njivi.
I tako se sve više prebacujem na solarnu energiju 2-3 centrale kupit poticaje a njive pretvorit u hobi.

Inače moj sistem se sastoji
0,
0,8 kw solarnih panela
400 ah akumulatora 48 V
bunarska pumpa 1,5 kw dubinska
9 + 6 m3 akumulacije
Hidrofor 400 litara grundfoss 5 stepena pumpa 7,5m3 sat pri 4 bara
Hidropak 80 litara 600 w 1,5 m3 sat 2 bara orošavanje
Hidropak 80 litara 1,2 kw 3,5 m3 sat kap po kap 1,5 bara

Cijeli sistem moram redizajnirat jer sam kupija novi programator od 48 stanica
ali nisam još izradija relejnu stanicu ali mi je neko bija provalija i pokra sve releje pa sam malo izgubija volju.

Zadnje uređivanje more : 24.03.2012. at 21:59.
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2012., 22:05   #11
Pa da, sjećam se, ti se boriš sa solarnom administracijom.
A što se vode tiče, bit će sranja ove godine. Onaj snjegić zemlja je progutala sam tak, nema nigdje ni kapi vode, danas sam bio sav prašnjav od frezanja, više je bilo mokro na mjestima gdje su curili sokovi iz loze, nego na zemlji. Užas. A gledam švapsku prognozu http://www.niederschlagsradar.de/for...ntinent=europa i ne vide se naznake kiše. Tako da kap po kap će biti spas izgleda ove godine
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2012., 21:47   #12
Quote:
d2267 kaže: Pogledaj post
sistem kap na kap može se primjenjivati tokom cijelog dana i noći
Može, ali nema smisla navodnjavati danju u vrijeme najveće žege jer kapljice ispare, znači to vam je dodatni trošak. Najbolje vrijeme za navodnjavanje je u rano jutro ili predvečer.


Još bih se nadovezala na priču o home made sustavu za navodnjavanje. Ako se radi o obiteljskim povrtnjacima, dakle ne o ozbiljnoj proizvodnji tada se pored sustava bureta možete poslužiti i plastičnim bocama koje ćete prerezati na pola i izbušiti rupice sa strane te ih ukopati u tlo tako da tlo ne ulazi u bocu. Imitira kapanje ...
__________________
Ako želiš pobijediti, ne smiješ izgubiti!
Freyra is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2012., 23:10   #13
Quote:
ajajas kaže: Pogledaj post
Ja bi sa 2000 kuna zadovoljija pola županije KAP NA KAP. Neznam šta su ti prodavali ali to je van svake pameti. Ja cijenjena gospodo imam jedno pitanje, možda bude i nagradno!!!!! Zanima me "drži li vodu" zalijevati kap na kap po danu, liti kad je najveća žega, kad biljci i treba najviše vode ili ovo šta šjor Đuro kaže ujutro ili naveče????
Ujutro i navečer jer kada zalijevaš biljku po žegi onda ona doživi šok,tj to ti je slično kad si ti vruć i onda uđeš u ladnu vodu...
__________________
"Volim živjeti. Ponekad se osjećam divlje, očajnički, doista jadnom, izmučena tugom, ali usprkos svemu tome još uvijek prilično sigurno znam da je biti živ veličanstveno." -Agatha Christie :D
Posejdona is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2012., 23:28   #14
Jel netko od vas informiran gdje su najjeftinije potopne pumpe za prljavu vodu (nazivaju ih i kanalizacijske), cijena noname pumpe u Pevecu je 300 kn, ali duplo boljih karakteristika, ima tko jel to vlalja?

Ima netko ideju gdje bi se mogle nabavit manje, jeftinije. Nekad su poljaci nosili na Jakuševac takve pumpe bile bitno manje protoka cca 2500 l/min, 200 kW/h a koštale su kao šteka cigareta.

Ja imam vodotok u blizini imanja, malo lopatanja i pumpa bi riješili ljeto, ali solarni pogon neće gonit ove pevecove, treba mi nešto s manjom snagom.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2012., 10:29   #15
Quote:
d@d@ kaže: Pogledaj post
Jel netko od vas informiran gdje su najjeftinije potopne pumpe za prljavu vodu (nazivaju ih i kanalizacijske),
Pokušaj sa B**m*x, u par navrata kupih za cca 200 kn
lp
Pipo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 13:33   #16
Sistem kap po kap može se bez problema koristiti i danju bez obzira na visoke temperature. Naime, voda kaplje malo dalje od biljke u području korijena. Znači nema kontakta između vode i biljke pa sama biljka ne doživljava šok uslijed nagle promjene temperature. Isparavanjem vode iz tla stvara se povoljna mikroklima i temperatura uz biljku niža je za stupanj dva od okoline. Čak i taj stupanj niže za biljke je ponekad presudan. Kako je potrošnja vode znatno manje nego kod drugih metoda zalijevanja, nema nekih velikih gubitaka.
Biljka is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 15:16   #17
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Sistem kap po kap može se bez problema koristiti i danju bez obzira na visoke temperature. Naime, voda kaplje malo dalje od biljke u području korijena. Znači nema kontakta između vode i biljke pa sama biljka ne doživljava šok uslijed nagle promjene temperature. Isparavanjem vode iz tla stvara se povoljna mikroklima i temperatura uz biljku niža je za stupanj dva od okoline. Čak i taj stupanj niže za biljke je ponekad presudan. Kako je potrošnja vode znatno manje nego kod drugih metoda zalijevanja, nema nekih velikih gubitaka.
****radio sam navodnjavanje i po danu ! Ako je velika temperatura upitno je sa tim sistemom koliko će vode doći u zemlju !! Slažem se da je tada mikroklima povoljnija !! ***Nisam stručnjak za bolesti ?? Da li će tada pogodovati i plamenjači ? Ako to netko zna neka pojasni !!!
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 15:53   #18
Ja svo bilje u vrtu gnojim svojim humusom a za zaštitu koristim koprivu natopljenu u vodi. plamenjaču nisam primjetija. a vodu pustim da mi kapa oko 5 sati popodne. čak niti ne prskam često nego ostavim kantu sa koprivom otklopljenu tako da se onaj miris širi. imam recimo trešnju kojoj se nije moglo prići od lisnih ušiju. otkad natapamo koprivu, a kanta je nekih 5-6 metara od trešnje bez prskanja po trešnji nema ušiju. a navodnjavanjem kap po kap sam smanjio potrošnju vode.
ajajas is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 17:26   #19
Nije uopće upitno koliko će vode doći do korijenovog sistema bez obzira na visoke temperature. Naime, u početku navodnjavanja dio vode će sigurno ispariti, no kako zemlja postaje sve vlažnija, voda prodire u dubinu i isparavanjem se gubi neznatna količina. Što se duže navodnjava ovim sistemom to je zemlja vlažnija u dubljim slojevima, baš tamo gdje je potrebno, oko korijena biljaka.
Da, zbog povećane vlage u zraku moguće je da će pojava gljivičnih bolesti biti intenzivnija. No postoji zaštita.
Biljka is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2012., 08:07   #20
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Nije uopće upitno koliko će vode doći do korijenovog sistema bez obzira na visoke temperature.
Moram priznati kako mi ovo nije jasno. Kako nije bitno? Naravno da je bitno i da je to najvažnije zato i navodnjavamo!

Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Naime, u početku navodnjavanja dio vode će sigurno ispariti, no kako zemlja postaje sve vlažnija, voda prodire u dubinu i isparavanjem se gubi neznatna količina. Što se duže navodnjava ovim sistemom to je zemlja vlažnija u dubljim slojevima, baš tamo gdje je potrebno, oko korijena biljaka. Da, zbog povećane vlage u zraku moguće je da će pojava gljivičnih bolesti biti intenzivnija. No postoji zaštita.
Opet se ne bih složila sa boldiranim. Za upijane vode u tlo je najvažnija infiltracija, a za nju znamo da je najveća u počektu oborina ili navodnjavanja, tako da se infiltracija nikako ne povećava duljinom navodnjavanja nego upravo suprotno. Na početku navodnjavanja dok je tlo suho voda teče uslijed djelovanja sila gravitacije descedentnim putom, a povećanjem vlažnosti tla pune se manje kapilare koje dovode do kapialrnog gibanja vode odnosno najvažnijeg izvora vode za biljku. Pored toga, ne vidim zašti bi ljudi navodnjavali do dubljih slojeva? Pa ne uzgajaju kukuruz ili suncokret, nego biljke sa plitkim korijenskim sustavom. Drenaža bi bila čisti gubitak.

Što se tiče pojave plamenjače uslijed povećane vlage, da slažem se da je povećana mogućnost i da je potrebno provesti zaštitu (preventivnu).
__________________
Ako želiš pobijediti, ne smiješ izgubiti!
Freyra is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:38.