Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.03.2013., 07:51   #1
Prodaja malih količina u vlastitom dvorištu

Recimo za primjer da imam viška jabuka ili nečeg drugog u vrijednosti 1000 kn. Ako za to idem otvarati obrt ili trgovinu ili opg treba mi godišnje najmanje 21000 kn obaveza za doprinose, a vrijednost robe to ne opravdava.

Smije li se to na legalan način prodavati bez registrirane djelatnosti koja previše košta. Na primjer, da postavim štand u dvorištu a da mi ne dođe inspekcija i nabroji 50 propusta i napiše 150000 kn kazne.
LLSkylights is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2013., 13:27   #2
Quote:
Skylights kaže: Pogledaj post
Recimo za primjer da imam viška jabuka ili nečeg drugog u vrijednosti 1000 kn. Ako za to idem otvarati obrt ili trgovinu ili opg treba mi godišnje najmanje 21000 kn obaveza za doprinose, a vrijednost robe to ne opravdava.

Smije li se to na legalan način prodavati bez registrirane djelatnosti koja previše košta. Na primjer, da postavim štand u dvorištu a da mi ne dođe inspekcija i nabroji 50 propusta i napiše 150000 kn kazne.
Ako zaposlenik prijavljuje OPG onda nije obavezan plaćati mirovinsko i socijalno osiguranje. A vidjela sam na 1000 ulaznih vrata na gazdinstva gdje stoje papiri sa natpisom prodajem: rakiju, vino, kukuruz, slamu, sijeno, jaja, odojke, purice i kaj sve već i mislim da nitko ili mnogi od njih nemaju nikakve veze za OPG-ima i dr.

Jedna moja susjedna obitelj (4 radno sposobne punoljetne osobe) ima od općine plaćene režije i besplatna drva. Ne rade već po noći kradu, po danu komadaju i odvoze na otkup.... policija zna, općina zna, svi znaju sve i nitko ništa ne poduzima oni tako žive i točka. Uglavnom doma sjede uz dobro društvo koje sve zna i rado se druži!

Zašto bi netko onda hvatao za džep vas za sitnu prodaju i to svojeg, kad nitko ne pravi problem ovima što preprodaju bakar i željezo ko u priči i mnogi ih posjećuju kao cool ljude?
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2013., 15:52   #3
Quote:
Skylights kaže: Pogledaj post
Recimo za primjer da imam viška jabuka ili nečeg drugog u vrijednosti 1000 kn. Ako za to idem otvarati obrt ili trgovinu ili opg treba mi godišnje najmanje 21000 kn obaveza za doprinose, a vrijednost robe to ne opravdava.

Smije li se to na legalan način prodavati bez registrirane djelatnosti koja previše košta. Na primjer, da postavim štand u dvorištu a da mi ne dođe inspekcija i nabroji 50 propusta i napiše 150000 kn kazne.
Otvaranje OPG- a te košta 300-400 kn i ukoliko je nositelj OPG-a zaposlen to su svi troškovi...
Paušalno oporezivanje je za OPG samo ukoliko je promet OPG-a preko 80 000 kn...
Na štandu nesmiješ prodavati ništa ukoliko nemaš OPG i primarnu proizvodnju...
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2013., 07:19   #4
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Otvaranje OPG- a te košta 300-400 kn i ukoliko je nositelj OPG-a zaposlen to su svi troškovi...
Paušalno oporezivanje je za OPG samo ukoliko je promet OPG-a preko 80 000 kn...
Na štandu nesmiješ prodavati ništa ukoliko nemaš OPG i primarnu proizvodnju...
Da, vidim da od toga neće biti ništa bez promjene zakonskih uvjeta, dakle preostaje mi samo politička borba.
LLSkylights is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2013., 14:55   #5
Quote:
Skylights kaže: Pogledaj post
Da, vidim da od toga neće biti ništa bez promjene zakonskih uvjeta, dakle preostaje mi samo politička borba.
Pa zakonski uvjeti nikad nisu bili povoljniji !!!!!
Ili se i ova tema otvorila radi neargumentiranog pljuvanja po svemu
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2013., 15:53   #6
Quote:
komar kaže: Pogledaj post

Jedna moja susjedna obitelj (4 radno sposobne punoljetne osobe) ima od općine plaćene režije i besplatna drva. Ne rade već po noći kradu, po danu komadaju i odvoze na otkup.... policija zna, općina zna, svi znaju sve i nitko ništa ne poduzima oni tako žive i točka. Uglavnom doma sjede uz dobro društvo koje sve zna i rado se druži!

Zašto bi netko onda hvatao za džep vas za sitnu prodaju i to svojeg, kad nitko ne pravi problem ovima što preprodaju bakar i željezo ko u priči i mnogi ih posjećuju kao cool ljude?
Okruzena takvima. Vec par puta sam nudila prijateljima vlasnistvo nad imovinom, kako bih imala nista u vlasnistvu i mogla se prijaviti kao soc slucaj. (ovo vise od bjesa govorim)

Naime ako ste soc slucaj, dobite neke sitne pare, rezije i drva pokriveni, zdravstveno pokriveno u potpunosti. Ako imate neku krntiju neregistriranu, nitko vam nis ne moze jer ne moze sjest na nis. Mozete prenocit ovisno o prekrsaju 24-48 sati u toplom. Mozete radit u fusu, nitko nis ne moze, mozete prodavat sto imate ili cvaknete sa strane, nitko nis ne moze....Na nikakvu imovinu ne mogu sjest, na niku nekretninu.. Zivot n moze biti slobodniji od navedenog...

Ovakav sto socijalni rezim sto kapitalisticki najvise pogadja one koji imaju nesto jer ih s tim uvijek drzite u saci i to cuvaju bolje od vlastitog zivota.Nemaju visak pa da mogu voditi parnice dokazujuci olakotne okolnosti ili rupe u sustavu kroz sudske procese, a opet imate taj stan/kucu, placu ili ne, koja vam je sve sto imate i gledate kako to ne izgubit.

I sto je sa prodajom na kucnom pragu (ne vrijedi za mene jer cesta ne da nije prometna vec idemo mi i jos 2 auta dnevno) ili obvezom OPG-a onih koji zarade na svoje viskove 500 - 1000 kn god, a nisu zaposleni no nisu ni soc slucajevi jer eto imaju temelj, 4 zida i krov (iako nista od navedenog nije jestivo)
nusazvrk is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2013., 17:38   #7
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Pa zakonski uvjeti nikad nisu bili povoljniji !!!!!
Ili se i ova tema otvorila radi neargumentiranog pljuvanja po svemu
Misliš li da je tako?

Reći ću ti moju situaciju:

nemam poljoprivredno zemljište - samo dvorište i vrt, dakle, ne mogu otvoriti OPG.
Na tom dvorištu imam6 stabala trešanja koje zore od kraja svibnja do sredine srpnja.
Dakle, u jednom trenutku imam viška trešanja, i to u količini koju ne možemo pojesti, pospremiti, smrznuti (naravno, ako je dobra godina)
prema sadašnjim zakonskim rješenjima, teaj višak nikako ne mogu prodati; dakle, moraju prošasti; pojedu ih čvorci, izgnile.

To je u redu, ili je znak pogodovanja velikima?
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2013., 18:15   #8
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Misliš li da je tako?

Reći ću ti moju situaciju:

nemam poljoprivredno zemljište - samo dvorište i vrt, dakle, ne mogu otvoriti OPG.
Na tom dvorištu imam6 stabala trešanja koje zore od kraja svibnja do sredine srpnja.
Dakle, u jednom trenutku imam viška trešanja, i to u količini koju ne možemo pojesti, pospremiti, smrznuti (naravno, ako je dobra godina)
prema sadašnjim zakonskim rješenjima, teaj višak nikako ne mogu prodati; dakle, moraju prošasti; pojedu ih čvorci, izgnile.

To je u redu, ili je znak pogodovanja velikima?
Ko kaže da ne možeš prodati?????
Možeš prodati ali ti se ne možeš baviti maloprodajom...
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2013., 18:35   #9
http://img19.imageshack.us/img19/9513/pdrva120021.jpg

Quote:
nusazvrk kaže: Pogledaj post
Okruzena takvima. Vec par puta sam nudila prijateljima vlasnistvo nad imovinom, kako bih imala nista u vlasnistvu i mogla se prijaviti kao soc slucaj. (ovo vise od bjesa govorim)

Naime ako ste soc slucaj, dobite neke sitne pare, rezije i drva pokriveni, zdravstveno pokriveno u potpunosti. Ako imate neku krntiju neregistriranu, nitko vam nis ne moze jer ne moze sjest na nis. Mozete prenocit ovisno o prekrsaju 24-48 sati u toplom. Mozete radit u fusu, nitko nis ne moze, mozete prodavat sto imate ili cvaknete sa strane, nitko nis ne moze....Na nikakvu imovinu ne mogu sjest, na niku nekretninu.. Zivot n moze biti slobodniji od navedenog...

Ovakav sto socijalni rezim sto kapitalisticki najvise pogadja one koji imaju nesto jer ih s tim uvijek drzite u saci i to cuvaju bolje od vlastitog zivota.Nemaju visak pa da mogu voditi parnice dokazujuci olakotne okolnosti ili rupe u sustavu kroz sudske procese, a opet imate taj stan/kucu, placu ili ne, koja vam je sve sto imate i gledate kako to ne izgubit.

I sto je sa prodajom na kucnom pragu (ne vrijedi za mene jer cesta ne da nije prometna vec idemo mi i jos 2 auta dnevno) ili obvezom OPG-a onih koji zarade na svoje viskove 500 - 1000 kn god, a nisu zaposleni no nisu ni soc slucajevi jer eto imaju temelj, 4 zida i krov (iako nista od navedenog nije jestivo)
http://img248.imageshack.us/img248/2324/pdrva120023.jpg

Prigovorila sam Načelniku da lopine pomaže (njih po 2 dana čuva obična policija da bi došli specijalci na detaljan pretres jer se sumnja da su dio auto mafije inaće pobjegnu!) i sin od štovane obitelji me je obavijestio da ima dojavu sa općine kako se za njih interesiram i ako se još jednom to dogodi da ću biti premlačena. Ha ha to govori mladi čovjek kojeg je moj suprug hranio dok je dolazio na imanje. Nakon 15 godina nisu platili sve zemljište koje koriste, a vi prosudite zašto me oni zovu idiotom kojeg će protjerati ako ne stanem danas svaki lopina ima moć!

Drva su općinska, rušili su ljudi koji rade u općini preko državnih mjera poticaja, radna snaga plaćena, benzin, alat i sve je na teret općine sa dovozom na dvorište sa općinskim traktorom. I onda drva nemogu dobiti mlade obitelji sa malom djecom niti domaćinstva sa starim i nemoćnima koji nemaju ni novaca ni snage....

I kad u ovakvom sustavu pita čovjek bojažljivo kako da proda višak od 1000 kn a da ne krši zakon neznam jel bi se smijala ili plakala! I sama sam takav hlebinac - želim živjeti životom dostojnim čovjeka da me nije sram pred vlastitom djecom.
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2013., 18:44   #10
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Ko kaže da ne možeš prodati?????
Možeš prodati ali ti se ne možeš baviti maloprodajom...
Ček malo; a što je to ako nije maloprodaja?

Ne smijem prodati, recimo, na tržnici jer nemam opg?!

EDIT: komar, potpis.

Lopine svuda oko nas a oni bi j**** zbog prometa od 1000 kuna...
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2013., 18:49   #11
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Na tom dvorištu imam6 stabala trešanja koje zore od kraja svibnja do sredine srpnja.
Dakle, u jednom trenutku imam viška trešanja, i to u količini koju ne možemo pojesti, pospremiti, smrznuti (naravno, ako je dobra godina)
prema sadašnjim zakonskim rješenjima, teaj višak nikako ne mogu prodati; dakle, moraju prošasti; pojedu ih čvorci, izgnile.
A da nađete nekoga tko prodaje svoje trešnje na placu pa onda pod svoje proda i vaše? Ili nađete prijatelje i kolege koji u svojim firmama ponudi, te samo poberete i prodate prijateljski. Danas po firmama mnogi kupuju rado kad znaju da je domaće ili kunu jeftinije!
Napravite pekmez pa će se moći duže čuvati dok se ne proda - ja rado miksam više vrsta voća i poznata sam po voćnim delicijama da ne ispadne da imamo samo mesne delicije http://www.coolinarika.com/recept/pe...anja-i-banana/

Ovo je zanimljivo pitanje postavit ću ga u svojoj okolini! A znam da hobi vinogradari na svojim gruntovima imaju berače i prodaju grožđe u jesen samo tak i nikom ništa!

Zadnje uređivanje komar : 28.03.2013. at 19:02.
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2013., 19:34   #12
molim Vas sve, pročitajte ovo, i puno toga će vam biti jasnije. U stvari OPG je izvrsna stvar, možeš raditi svašta. Ali, NESMIJEŠ trgovati, legalno. Dakle, ako imaš kuruzu na svom imanju, nemožeš prodavati na štandu jabuke, koje ne proizvodiš. Ali ako imaš jednu jabuku, onda možeš, sve dok netko ne zbroji 2i6, i vidi da tvoja jedna jabuka ne proizvodi 800 kila koliko si prodao na placu.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2013., 21:13   #13
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Ček malo; a što je to ako nije maloprodaja?

Ne smijem prodati, recimo, na tržnici jer nemam opg?!

EDIT: komar, potpis.

Lopine svuda oko nas a oni bi j**** zbog prometa od 1000 kuna...
Ti svoje trešnje možeš prodati nekome ko ima štand na tržnici, dučanu ili slično ali ti nesmiješ prodavati trešnje krajnjem korisniku...
To je kršenje zakona, nelojalna konkurencija i da ne nabrajam dalje...
Nevjerovatno da se u ovoj zemlji pod normalno podrazumjeva raditi nešto kontra svih uzusa i zakona..
I da to je pogodavanje "velikima" koji su uložili novce u vočnjake, platili berače, zakupili štand, registrirali proizvodnju i najvažnije platili porez na to sve. I onda se ti pojaviš i srušiš cjenu trešnje jer nemaš nikakvih troškova.
A samo je u pitanju 1000 kn....
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2013., 23:31   #14
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Misliš li da je tako?

Reći ću ti moju situaciju:

nemam poljoprivredno zemljište - samo dvorište i vrt, dakle, ne mogu otvoriti OPG.
Na tom dvorištu imam6 stabala trešanja koje zore od kraja svibnja do sredine srpnja.
Dakle, u jednom trenutku imam viška trešanja, i to u količini koju ne možemo pojesti, pospremiti, smrznuti (naravno, ako je dobra godina)
prema sadašnjim zakonskim rješenjima, teaj višak nikako ne mogu prodati; dakle, moraju prošasti; pojedu ih čvorci, izgnile.
Sigurno mislite da se mora imati neko ludo veliko zemljište da bi se otvorio OPG, ali evo što vele:

Quote:
manco1 kaže: Pogledaj post
Zakonom nije određeno koliko poljoprivrednog zemljišta moraš imati kako bi se upisao u Upisnik PG, bitno je da obrađuješ neko (vlastito ili najam) polj. zemljište.
Druga je stvar to što za neku malu parcelicu nećeš ostvariti izravna plaćanja (poticaj).
ili postoje pravila po novom?

Zadnje uređivanje komar : 28.03.2013. at 23:38.
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2013., 23:42   #15
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Ti svoje trešnje možeš prodati nekome ko ima štand na tržnici, dučanu ili slično ali ti nesmiješ prodavati trešnje krajnjem korisniku...
To je kršenje zakona, nelojalna konkurencija i da ne nabrajam dalje...
Nevjerovatno da se u ovoj zemlji pod normalno podrazumjeva raditi nešto kontra svih uzusa i zakona..
I da to je pogodavanje "velikima" koji su uložili novce u vočnjake, platili berače, zakupili štand, registrirali proizvodnju i najvažnije platili porez na to sve. I onda se ti pojaviš i srušiš cjenu trešnje jer nemaš nikakvih troškova.
A samo je u pitanju 1000 kn....
Jednim djelom to je (gledam samo sa ljudske strane) tocno, no opet onda sam ja do 2012 bila najveci rusac cijene u okolici jer sam poklanjala sve sto sam imala viska. Od prijateljima, nudila po kucama okolo, pa do restorana. Svima koji su dosli do nas i svima koji su nam bili usput (jer je benzin trosak). Prosle godine je stanje stislo i gledala sam kako prodati. Jasno, tesko je bilo iz okoline ljude primorati da uzmu kao poklon nesto sto i sami imaju kao visak (obicno je to gdje si i oni oko tebe imaju isto u isto vrijeme pa su restorani bili najbolji za dati samo da ne propadne), prodat je bila fantastika koja je granicila sa paranormalnim. Svo voce sam uspjela prodati sto sam imala, i smatram to vrlo uspjesnim, ukupni saldo bez troskova benzina = 490 kn (da onome tko ce to dalje prodati nakon obrade krajnjem kupcu). Benzina je minus negdje oko 60 kn. Znaci neto 430 kn ciste dobiti (meni 1,3 rate struje, ja zadovoljna). Ne mogu otvorit OPG jer ne radim i nema Boga da osiguram novce za davanja koja OPG trazi, cak ni za otvaranje, jer je eto, pokazalo se cijena otvaranja = moj godisnji prihod. No kao sto rekoh ne isplati mi se stavit ni tablu jer nas troje vozi ovom cestom, a ostalih dvoje ima viska vise nego ja, istog.
nusazvrk is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2013., 00:49   #16
Quote:
nusazvrk kaže: Pogledaj post
Jednim djelom to je (gledam samo sa ljudske strane) tocno...
Danas nezaposleni za pokretanje vlastitog posla mogu dobiti poticaje za samozapošljavanje - tek tolko da znate, ako vam krenu misli u tom smjeru! Dobije se 18.000 pa nadalje a to se koristi samo za plaćanje mirovinskog i socijalnog - samozapošljavanja! Snahi su rekli da se to čak nemre trošiti na bilo kakav repromaterijal...

Kućna radinost i dopunsko zanimanje za zaposlene je jeftinije pokretanje nego OPG (bilo je manje od 200 kn), a nezaposleni nemaju niš od toga jer na to nemreju dobiti poticaje za samozapošljavanje a plaćaju mirovinsko i zdravstveno ako nemaju po drugoj osnovil I sad opet mi dođe da poludim. Mi hlebinci pričamo što moramo, a ono javne i velike tvrtke radnicima i po dvije godine ne plaćaju mirovinsko i zdravstveno i nikom ništa. I živimo u nekom paralelnom svijetu gdje jedni mogu dok drugima nije ništa dozvoljeno. Donešeni zakoni o prekršajima poslodavaca ako ne isplate plaću i dr.... Iiiiiii?

I onda se ti pojaviš i srušiš cjenu trešnje jer nemaš nikakvih troškova.
ako siromak proda 50 ili 100 kg nečega je tako strašan atak na velike proizvođače da je to strašno. Pa jel to nije smiješno par gajbica u odnosu na one silne šlepere i taj muljator kojeg nesmiješ pitati od kuda mu prvi milion - on štiti svoje interese! Ako ja prodajem svoje imam pravo i određivati cijenu. Oni dobivaju poticaje, potpore i poslove ko od šale.

Nelojalna konkurencija: Turiste hranimo mesom iz uvoza, a stočari propadaju, a isto je i sa drugim proizvođačima hrane! Nelojalna konkurencija je odraz politike, a sitni proizvođači i prodavači u ozbiljnom svijetu nikoga ne ugrožavaju.

To je isto kao kad optuže pušača da zagađuje atmosferu, a one silne vojne avione nitko nemože zaustaviti i naplatiti kaznu zbog narušavanja prirodnih/osnovnih uvjeta za život...
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2013., 07:06   #17
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Pa zakonski uvjeti nikad nisu bili povoljniji !!!!!
Ili se i ova tema otvorila radi neargumentiranog pljuvanja po svemu
Tema je otvorena da bi se ustanovilo postoje li legalni nacini prodaje malih viskova.

Ustanovljeno je da je to financijski moguce izvesti ako je netko vec zaposlen po drugoj osnovi pa ne mora placati doprinose.

Ostali, dakle oni koji nisu zaposleni, dakle najsiromasniji dio stanovnistva, ima obavezu u startu placanje doprinosa minimum 21000 kn godisnje, i onda kada mu je ukupni promet bitno manji. Zasto bih ja trebao smatrati da su to povoljni zakonski uvjeti, kad me prakticki onemogucavaju da nesto sam pokrenem na malo i postepeno stedim i rastem.

Radi se samo o startnoj razlici, gdje su prema zakonu obavezan poceti s troskovima od najmanje 21000 kn, umjesto da se troskovi obracunavaju u postotku na ostvareni promet ili dobit. Ovo sto sada imamo me u startu onemogucava da krenem s poslovanjem. To se ne moze rijesiti na drugi nacin nego s promjenom zakona, a promjena zakona je politicko pitanje.
LLSkylights is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2013., 07:58   #18
Quote:
Skylights kaže: Pogledaj post
Recimo za primjer da imam viška jabuka ili nečeg drugog u vrijednosti 1000 kn. Ako za to idem otvarati obrt ili trgovinu ili opg treba mi godišnje najmanje 21000 kn obaveza za doprinose, a vrijednost robe to ne opravdava.

Smije li se to na legalan način prodavati bez registrirane djelatnosti koja previše košta. Na primjer, da postavim štand u dvorištu a da mi ne dođe inspekcija i nabroji 50 propusta i napiše 150000 kn kazne.
Ti nemaš OPG i ne baviš se poljoprivredom.
Ne primaš nikakve potpore od države za vrt.
Tih par trešanja u vrtu nije dodatna djelatnost.
To je hobi.
Prihod od hobija se ne smatra dohotkom.

To ne znači da ti neki nadobudni inspektor neće navratiti i pokušati odrapiti kaznu, po načelu APP.
Ako ga kulturno odjebeš, ako vidi da mu to neće samo tako proći, vjerojatno bi odustao.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2013., 11:39   #19
:-)) Je Komar, pogledala sam ja koje su mogucnosti, nisam istrazivala uvjete, vec samo sto se moze pa sam isla gledat sto bi ja mogla. I spade da ja nista neznam sto bi netko kupio. Umjetnicki nadarena nisam (slikanje, izrada nekih lutki ili ukrasa...- nemam stiha), sivat nezam, jedva gimb usijem i to ako mi netko uvuce konac u iglu jer jedva da vidim i iglu, a za ocicu vjerujem na rijec da postoji . Voce / povrce nije neka kolicina jer mi nemamo zemljiste vec samo dvoriste i to vrlo skrte zemlje, vinogradarske, dakle ti ajmo rec viskovi su minimalni i kako koje godine kolicinom i vrstom. Moja struka je kem tehnologija, dakle bez vrlo skupe opreme (neke privatne industrije) moje znanje je nis korist. Teoretski mogla bih otvoriti konzultantsku firmu, no bez podrske ispitnog laboratorija to nema smisla. Opet radeci u struci, posebice zadnje dve godine, nema te ruke na meni koja bi potpisala tudju analizu i po toj osnovi radila rijesenje (nikom vise nis ne vjerujem, jer sma vidjla i sto i kako se radi). Dakle trebala bih svoj laboratorij gdje cu raditi analize ja i / ili netko koga mogu nadgledati.
Sve u svemu, ja sam nesposobna za samoprezivljenje tj samozaposljenje.

A kada bih i imala zemlju nekako mi se cini da bih bjezala od tih poticaja ko vrag od tamjana, jer raditi racunicu rezivljenja prema poticajima drzave je cini mi se vrlo rizican racun, a osim toga i ti dobiveni poticaji ako vec sad ne uvjetuju nesto, morat ce jer je logicno da ako netko da novac nesto i trazi ili uvjetuje za uzvrat.
nusazvrk is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2013., 15:24   #20
Quote:
Skylights kaže: Pogledaj post
Tema je otvorena da bi se ustanovilo postoje li legalni nacini prodaje malih viskova.

... dakle oni koji nisu zaposleni, dakle najsiromasniji dio stanovnistva, ima obavezu u startu placanje doprinosa minimum 21000 kn godisnje, i onda kada mu je ukupni promet bitno manji. Zasto bih ja trebao smatrati da su to povoljni zakonski uvjeti, kad me prakticki onemogucavaju da nesto sam pokrenem na malo i postepeno stedim i rastem.
Još sam vidjela da oni koji su siromašni i imaju ovrhu na računu - nemogu otvoriti firmu za 10 kn ili obrt jer poslovni račun nije zaštićen od ovrhe - znači oni dužnici ma čijom krivnjom - nemogu se samozaposliti pa svojim radom otplaćivati dug jer mašinerija sjeda na svaku kunu koja nije socijala...

Ako je ozbiljniji ovrhovoditelj onda uzmu dužniku i putovnicu tako da nemreš otić van i zaraditi da vratiš dug, ako si ovdje nezaposlen, a ako si čist ko suza od svih dugova a podstanar si onda opet nemreš niš jer ti za pokretanje obrta treba građevinska, a koji će ti najmodavac to dati.... i dozvolu za rad kod njega? Kad si siromašan onda jednostavno svaki pokušaj da se uzdigneš je nemoguća misija! Tako da trendovi (nisu za čuđenje): krađe, prevare i dr. u ovim uvjetima su jedini način da preživiš.

Politika i zakoni - jeza me hvata kad čujem te riječi. Zadnjih 20 godina te su riječi vrlo čujne, a mi padamo sve dublje i dublje. U Slovačkoj je nedavno bila emisija o Holandiji i tamo je rečeno zašto ne žele HR radnike kod sebe sram me je što sam dio te priče.

Milanović je rekao da oni vode politiku ozdravljenja privrede i društva i da neće dozvoliti da ih sitni interesi spriječe. Eto tako - pitanje 1000 kn je ipak sitni osobni interes za što ova pa nije jedna druga vlast prije nje nema vremena!
komar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:40.