Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.01.2014., 12:13   #8981
Quote:
fat_boy_slim kaže: Pogledaj post
dobio od pbz obavijest za kamatu 3,23 koja će trajati sve dok je CHF iznad 5,664958 kuna

također definirana kmt promj+fix dio.
kmt je 5,25%. fixni dio je 5,17% a promjenjivi 6mj LIBOR za CHF tj. 0.08% trenutno
Također, skoro u dlaku isto. Nisam zadovoljan niti malo. Ovo je samo trenutačno olakšanje (meni ne donosi skoro ništa jer nemam velik kredit). I rata je manja samo 10,6x%.
Mislim da mnogi ovo ne shvačaju, al ovo je ustvari trojanski konj i na kraju ćemo svi .ebati ježa. Kamata će se povečati kad chf padne i tad ćemo morati konvertirati ili ostati u chf i svi ćemo imati kamate 8-11%. I to prema zakonu, bez ikakvih prava na tužbe. .ebem ti ja takvu pomoć države
Nisam zadovoljan jer je država bankama omogučila da mi se fiksni dio zamrzava na 5,17% + chf libor koji može samo rasti. Prva kamata mi je bila 4,35.
FFS kako može sada fiksni dio biti veći od prvotno ugovorenog? Fak, ja ovo ne želim.
Kome da se žalim?
Ljudi ovo nije nimalo dobro, banke će 1-2 godine dobiti manje a onda će ostale godine cijediti sve iz nas. Ne valja........
Kome da se žalim?

Zadnje uređivanje Dex11 : 03.01.2014. at 12:23.
Dex11 is offline  
Old 03.01.2014., 12:22   #8982
Da je UF lobirala za NRS umjesto aktivno protiv sad bi ti fiksni dio bio upola manji.
JTB is offline  
Old 03.01.2014., 14:21   #8983
Quote:
JTB kaže: Pogledaj post
Da je UF lobirala za NRS umjesto aktivno protiv sad bi ti fiksni dio bio upola manji.
Da su HUB i vlada prihvatili prvobitni zahtjev UFa, kamate bi bile 2,9% a CHF bi se preračunao u kune na dan izdavanja kredita.
sick.am is offline  
Old 03.01.2014., 14:38   #8984
Uporedjujes proizvoljne zahtjeve sa biranjem izmedju dvije ponudjene opcije. Kao opravdanje zasto je izabrana losija opcija?
JTB is offline  
Old 03.01.2014., 15:05   #8985
Quote:
JTB kaže: Pogledaj post
Uporedjujes proizvoljne zahtjeve sa biranjem izmedju dvije ponudjene opcije. Kao opravdanje zasto je izabrana losija opcija?
Istina je u očima promatrača.
NRS određuje HUB a njima nije za vjerovati. To što minfin nije prihvatio prvotni prijedlog kojim se uzimalo u obzir početna kamata i početni -BOR je nažalost tako kako jest i moglo je još na puno duže zabetonirati proces a olakšanje je bilo hitno potrebno. Također, to što je doneseno tako kako jest, govori o svim pregovaračkim stranama i njihovom znanju i interesima. Također, ovo se može promijeniti, mijenjalo se dosada, mjenjat će se i u budućnosti, ko kaže da nemože opet?

Tako i tako će tužba riješiti sve što treba riješiti a onda idemo dalje.

Bilo je potrebno koliko toliko rasteretiti dužnike a ne voditi beskrajne pregovore dok svi ne bankrotiraju odnosno otplate što više kamata, što bi HUBu, na što navode svi događaji u protekle dvije godine, odgovaralo.

Zašto bi se UF opravdavao za izbor lošije opcije? HUB je taj koji konstanto omalovažava zahtjeve dužnika i konstanto radi na štetu dužnika a na korist banaka i pokušava relativizirati kršenje zakona dokazano u nepravomoćnoj presudi.
sick.am is offline  
Old 03.01.2014., 15:20   #8986
Ne treba se UF opravdavati koliko drustvance ovdje prisutno treba shvatiti (ili mozda prihvatiti) da su u tom dijelu u zabludi, te da kafanske procjene vjeruje li se vise stranim ili domacim bankarima nemaju neku tezinu. Kad se gotovo besplatno i odmah sad mogla dobiti toliko prizeljkivana manja fiksna komponenta, samo da se razmisljao racionalno.

Ili drugim rijecima, treba smanjiti sklonost masa ka gajenju kulta licnosti ili institucija, i razviti malo vise kriticnosti kad se gleda UF. Tu bi bilo relevantno podjestiti na price o izigravnja povjerenja (!), vjerujem stranom bankaru ne i domacem (makar ovaj strani isisava profite iz zemlje!?) i slicno.

Sjetimo se samo koliko me se napadalo kad sam kritizirao pojedine, ispod svake razine srocene, objave za javnost. Dakle gajenje kulta bezgresnosti, nula kritickog promisljanja i sve u svemu razocaravajuca (ali ocekivana?) perspektiva za buducnost.
JTB is offline  
Old 03.01.2014., 15:28   #8987
Vidim da je kod nekih malo pomaka na bolje.
Kod mene je kukulele.
RBA otkazala kredit ( švicarci), za auto, iako još nije u cijelosti dospio, iako se proteklu godinu naplaćivala od moje mirovine, predala Croatia osiguranju, a ovi brzopotezno ( stvarno kao da živim u centru berna u švicarskoj pa je sve uređenu u pič mač, donijeli mi odluku o regresnom zahtjevu za isplatu dugovanja.
Dobila danas preporučenom poštom.
I sad oni u pismu traže ovako.
Plati odmah sve u roku 15 dana - kak?
Prodaj auto u roku 15 dana - dobro bih, kad bih mogla, auto je neregistriran, ne može se prenijeti na kupca i sl. piz...
Treća solucija oni mene prijavljuju Državnom odvjetništvu - kako , zašto, koje sam milione mrknula, koju sam zemlju izdala, majku im prljavu, ovi sa 420 mil. izlaze netaknuti, a ja imam Accentić i dugić ( dobro sad će ovi pravnici i ispravnici sa foruma diplati, svaki dug, je dug, treba ga vratiti, što si kupovala auto, hodaj pješke i sl.... dajte me najte me)..
Pišem ja njima, pokušavam pojasniti danas situaciju i tražim odgovore na pitanja.
Dobijam odgovor opet drugačiji od onog u prvom pismu.
Solucija 1. plati pola duga odmah, ostatak na 24 rate s tim da rata ne može biti manja od prosječne plaće 2866 kn ( pa ja imam penziju i moja trećina nije tolika.... ).
Solucija 2 ugovor o pristupanju dugu - što god to značilo ( pitala sam detalje, ponovno).
Solucija 3 prodaja auta ponovno, samostalno, iako ne znam kako ...

Ako ja njima nastavim pisati možda dođem do onog plati trećinu, palti po principu daj što daš, ne moraš ni prodat auto, samo ga slikaj... kaj sad..
Ukratko boli mene za auto, i tako ga ne vozim... ali cijeli sustav je posložen samo da me uzrujava a ne da završimo s ovom trakavicom.
__________________
"I'm gonna make him an offer he can't refuse."
ribica0903 is offline  
Old 03.01.2014., 16:36   #8988
Quote:
JTB kaže: Pogledaj post
Ne treba se UF opravdavati koliko drustvance ovdje prisutno treba shvatiti (ili mozda prihvatiti) da su u tom dijelu u zabludi, te da kafanske procjene vjeruje li se vise stranim ili domacim bankarima nemaju neku tezinu. Kad se gotovo besplatno i odmah sad mogla dobiti toliko prizeljkivana manja fiksna komponenta, samo da se razmisljao racionalno.

Ili drugim rijecima, treba smanjiti sklonost masa ka gajenju kulta licnosti ili institucija, i razviti malo vise kriticnosti kad se gleda UF. Tu bi bilo relevantno podjestiti na price o izigravnja povjerenja (!), vjerujem stranom bankaru ne i domacem (makar ovaj strani isisava profite iz zemlje!?) i slicno.

Sjetimo se samo koliko me se napadalo kad sam kritizirao pojedine, ispod svake razine srocene, objave za javnost. Dakle gajenje kulta bezgresnosti, nula kritickog promisljanja i sve u svemu razocaravajuca (ali ocekivana?) perspektiva za buducnost.
Da ponovim: smatram da je fiksna komponenta trenutno određena u skladu pozicije i vremena i uopće trenutno riješenje ne smatram konačnim. UF je to TRENUTNO vidila kao kompromisno riješenje što se vidi i u praksi kao TRENUTNO povoljno. Smatram da će se na komponenti dodatno poraditi nakon pravomoćne presude jer će imati dodatnu težinu.

To je samo moje OSOBNO mišljenje.

EDIT: htio sam komentirati da se potpuno slažem s tvojim mišljenjem oko gajenja kulta. Opće je poznato da su kultovi loši za sve i uopće ne smatram da je UF savršen niti bi se tako trebalo gledati (kao i na sve). U nedostatku boljega, TRENUTNO je prihvatljivo. :

Zadnje uređivanje sick.am : 03.01.2014. at 17:01.
sick.am is offline  
Old 03.01.2014., 16:45   #8989
Quote:
sick.am kaže: Pogledaj post
Da ponovim: smatram da je fiksna komponenta trenutno određena u skladu pozicije i vremena i uopće trenutno riješenje ne smatram konačnim. UF je to TRENUTNO vidila kao kompromisno riješenje što se vidi i u praksi kao TRENUTNO povoljno. Smatram da će se na komponenti dodatno poraditi nakon pravomoćne presude jer će imati dodatnu težinu.

To je samo moje OSOBNO mišljenje.
Fiks + NRS je TRENUTNO JEDNAKO povoljna opcija, a DUGOROCNO, ako izostavimo hipotetska razglabanja oko tuzbi i presuda, i tko kome vise vjeruje, nego samo kako TRENUTNO stvari stoje POVOLJNIJA opcija.
JTB is offline  
Old 03.01.2014., 18:10   #8990
Ne možeš vjerovat kako neke žulja bilo kakav pomak u korist korisnika kredita...

A najviše one koji ovdje ne živi niti plačaju poreze. Zanimljivo je to...

Svatko ko tvrdi da je ok da je fiksna marža DUPLO veća od početne za stambene kredite na 20+ godina samim takvim stavom odaje svoje sklonosti.

Početna kamata mi je bila 3.88 a libor cca 1, sada je fiksna marža preko 5...

Ali neka, više argumenata za tužbu...
ninoras is offline  
Old 03.01.2014., 20:21   #8991
Quote:
ninoras kaže: Pogledaj post
Ne možeš vjerovat kako neke žulja bilo kakav pomak u korist korisnika kredita...

A najviše one koji ovdje ne živi niti plačaju poreze. Zanimljivo je to...

Svatko ko tvrdi da je ok da je fiksna marža DUPLO veća od početne za stambene kredite na 20+ godina samim takvim stavom odaje svoje sklonosti.

Početna kamata mi je bila 3.88 a libor cca 1, sada je fiksna marža preko 5...

Ali neka, više argumenata za tužbu...
Nema tebi naprijed dok te vise interesira tko govori nego sto govori.

Ponovit cu ti jos jednom, kad vec imas fikasciju na fiksnu marzu preko 5%, da ti UF nije lobirala za IBOR-e, sa NRS-om ti fiksna marza sad bila ispod 3%.

Vidi cuda to bi bilo u skladu sa tvojim pocetnim parametrima.
JTB is offline  
Old 03.01.2014., 21:26   #8992
Quote:
JTB kaže: Pogledaj post
Nema tebi naprijed dok te vise interesira tko govori nego sto govori.

Ponovit cu ti jos jednom, kad vec imas fikasciju na fiksnu marzu preko 5%, da ti UF nije lobirala za IBOR-e, sa NRS-om ti fiksna marza sad bila ispod 3%.

Vidi cuda to bi bilo u skladu sa tvojim pocetnim parametrima.
Da si pratio medijske istupe udruge, kao što si pisao da jesi tada bi znao i da je UF na to upozorila davno, prvo ministarstvo a onda i javno.
citiram iz priopćenja 25.11. :

"kompromisno rješenje koje je postignuto za prekid nezakonite prakse kreditnih institucija u stambenim kreditima s valutnom klauzulom švicarski franak pozdravljamo kao prvu mjeru koja će donijeti konkretne rezultate. Rješenje koje je izglasano kroz izmjene Zakona o potrošačkom kreditiranju nije najbolje moguće, ali je kompromisno i kao takvo je prihvatljivo jer donosi određeno financijsko rasterećenje većini građana koji su najviše pogođeni rastom valute CHF. Pozdravljamo ovo rješenje prije svega kao tranzicijsku mjeru kako bi se kvalitetno nastavilo raditi na otklanjanju nezakonitosti u određivanju kamata u budućnosti."

dalje...
"Udruga Franak savjetovat će svim dužnicima u kreditima bez ugovorenih parametara, i to u kreditima s valutnom klauzulom EURO, u kunskim kreditima te u svim kreditima s valutnom klauzulom CHF osim stambenih, da ne prihvaćaju nikakve ponude banaka, jer će te ponude biti isključivo u interesu banaka. Banke unazad godinu dana pokušavaju svojim jednostranim odlukama odrediti parametre za izračun kamata na način da se fiksna marža određuje na temelju današnje kamate i današnjih vrijednosti IBOR-a ili NRS-a. Takav način određivanja parametara nezakonit je. Gotovo smo sigurni da će banke i na temelju izmjena Zakona o potrošačkom kreditiranju nuditi i pokušati ugovoriti baš na takav način parametre u svim ugovorima bez ugovorenih parametara za izračun kamata"

Jasno je meni sta ti pokusavas reci ali nije to nista novo. Što dovoljno govori o pregovaračkoj snazi banaka. Koja slabi.
sick.am is offline  
Old 03.01.2014., 21:33   #8993
Osim sto ova zadnja podebljana recenica nema smisla (parametri bez parametara), ne govorim o tome, vec o tome kako UF i najglasnije bundzije ovdje apriori ne bi prihvatili NRS (za sto sam stavio linkove, ne trazi mi se), tako da aktivno zele da to, kako kazes kompromisno rjesenje, bude od dva moguca ono gore.

P.S. Cijela rasprava i izmrdavanje je u biti smijesno jer nitko ne zeli priznati i reci "Da, NRS bi bio bolja opcija". Nego ne, ne vjerujemo domacim bankarima i gomile teksta oko banalnih i ocitih stvari.

Zadnje uređivanje JTB : 03.01.2014. at 21:39.
JTB is offline  
Old 03.01.2014., 23:03   #8994
Quote:
JTB kaže: Pogledaj post
Osim sto ova zadnja podebljana recenica nema smisla (parametri bez parametara), ne govorim o tome, vec o tome kako UF i najglasnije bundzije ovdje apriori ne bi prihvatili NRS (za sto sam stavio linkove, ne trazi mi se), tako da aktivno zele da to, kako kazes kompromisno rjesenje, bude od dva moguca ono gore.

P.S. Cijela rasprava i izmrdavanje je u biti smijesno jer nitko ne zeli priznati i reci "Da, NRS bi bio bolja opcija". Nego ne, ne vjerujemo domacim bankarima i gomile teksta oko banalnih i ocitih stvari.
Da sam ja bankar u Hrvatskoj, ozbiljno bih se zapitao otkud to nepovjerenje oko banalnih i očitih stvari, zašto je to tako i što je uzrok te ga pokušao ispraviti.
sick.am is offline  
Old 03.01.2014., 23:22   #8995
Quote:
sick.am kaže: Pogledaj post
Da sam ja bankar u Hrvatskoj, ozbiljno bih se zapitao otkud to nepovjerenje oko banalnih i očitih stvari, zašto je to tako i što je uzrok te ga pokušao ispraviti.
A do tada uzimas IBOR pa neka pate, jel to?
JTB is offline  
Old 04.01.2014., 00:17   #8996
Quote:
JTB kaže: Pogledaj post
A do tada uzimas IBOR pa neka pate, jel to?
To si ti rekao.

Mislim da je sve rečeno u onom priopćenju i nemam šta više dodati. Mail udruge znaš, pa možeš direktno uputiti svoju primjedbu, udruzi, ministarstvu financija i HUBu, pozvati na jedan zajednički okrugli stol di bi se to raspravilo.

Ovo sad sigurno nije konačno rješenje i bit će tu još svega.
sick.am is offline  
Old 04.01.2014., 16:02   #8997
Quote:
JTB kaže: Pogledaj post
Da je UF lobirala za NRS umjesto aktivno protiv sad bi ti fiksni dio bio upola manji.
Nope, jedino pravilno bi bilo da su uzeli početnu kamatu, oduzeli troškove zaduživanja (libor+kreditni rizik), i tako bi dobili fiksni dio ilitiga njihovu maržu.
Što im je bilo dosta 2% 2006, zašto im nije danas?
Tada bi naravno trenutna kamata bila ista ili niža od 3,23, a kad bi se franak vratio ispod 20% aprecijacije tada bi moja fiksna kmt bila 2%, ukupna kmt bila 4,35 (tj. početna) ili nešto veča ali sigurno ne od 8-11% što će se dogoditi rastom chf libora. Naravno njihova zarada bi i dalje bila 2%. Opet, zar im to nije dosta? 2% jučer, 2% danas, 2% sutra, u čemu je kvaka banksteri? Nije vam dosta? Ono 2006 je bila navlakuša? Formula? Grrrrrrr.

Mislim, ovo pitanje je tako jednostavno, tako jednostavno da ne može biti drugačije. 2%, 1,5, 2,5 ili kolko je već bilo.


Pitanje što sada. Prihvatiti ovo i čekati ili?

Pitanje broj 2:

Moji imaju eur stambeni kredit i došla im čestitka (obavijest banke) da im se mijenja na 7,2x fiksno + 0,338 euribor. Ništa nisu potpisivali, dobili samo obavijest da se prema opčim uvjetima koji su se promijenili u 11 mjesecu 2013 mijenja i način obračuna kamate.
Što da oni rade? Čekaju da UF nešto poduzme, pišu žalbu banci, jave se u UF?

Zadnje uređivanje Dex11 : 04.01.2014. at 16:45.
Dex11 is offline  
Old 04.01.2014., 17:02   #8998
Quote:
ribica0903 kaže: Pogledaj post
RBA otkazala kredit ( švicarci), za auto, iako još nije u cijelosti dospio,
Zašto?
hektordog is offline  
Old 04.01.2014., 19:55   #8999
Kad je pravomoćna presuda?

Da li netko možda zna ili može otprilike reći iz nekakvih pretpostavki kada bi odnosno u kojem roku bi trebala biti donesena pravomoćna presuda?
xstrom is offline  
Old 04.01.2014., 21:01   #9000
zna li netko može li se u zabi otkazati trajni nalog za otplatu stambenog?
kad sam uzimao kredit, to mi nije bio "uvjet", a niti to piše u ugovoru

kad sam ga želio otkazati, bankarka je rekla da ne može?
spirou is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:16.