Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.06.2008., 10:20   #1
Bugari

Evo na veliko se raspravlja o madjarima i rumunjima,pa zasto ne bi malo i o bugarima.Imaju slicnosti sa madjarima,doselili su kao ratnicki nomadi na podrucje naseljeno slavenima,samo sto su se oni slavenizirali za razliku od madjara.Inace bugara je ostalo nesto i u staroj domovini pa tako u 17.stoljecu rusi se bore sa bugarima oko usca volge.Kroz povijest su se pokazali kao odlicni ratnici.Zanimalo bi me kako je nastala podjela na makedonce i bugare i kako oni danas gledaju jedni na druge.
viper001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2008., 13:10   #2
Bugari tvrde da su Makedonci ustvari bugari te da je njihov jezik bugarski! ali kolko znam bugarski i makedonski ju jako slični!
agent is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2008., 18:10   #3
Negdje sam čitao da se "pravi srpski" jezik očuvao u Makedoniji, tj. da taj jezik nije bio zahvačen Vukovom krađom. E sada, ako je to istina, opet se postavlja pitanje jesu li Makedonci Srbi ili Bugari.
balkanski pastuh is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2008., 23:44   #4
Jebote ti si gori od onog joe entera,ti bi i bugare posrbija,ako je srpski jezik ocuvan u makedoniji,a bugarski slican makedonskom,onda je i bugarski srpskiIli su makedonci zapravo srbi,a sta su onda srbi,kriptonci ili....
viper001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2008., 00:01   #5
Quote:
viper001 kaže: Pogledaj post
Jebote ti si gori od onog joe entera,ti bi i bugare posrbija,ako je srpski jezik ocuvan u makedoniji,a bugarski slican makedonskom,onda je i bugarski srpskiIli su makedonci zapravo srbi,a sta su onda srbi,kriptonci ili....
..ili beli i crveni kriptonci il...
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2008., 20:17   #6
imate napis nekog srpskog velikana iz tipa 19. stoljeća, di kaže "...Bugari, ako ste Srbi...", zovući ih u pomoć ili nekaj slično
to mogu samo naši susjedi
native is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2008., 21:06   #7
Quote:
native kaže: Pogledaj post
imate napis nekog srpskog velikana iz tipa 19. stoljeća, di kaže "...Bugari, ako ste Srbi...", zovući ih u pomoć ili nekaj slično
to mogu samo naši susjedi
Ne znam za to , ali je sasvim moguće jer je srpsko ime označavalo i slovensko ime!

A taj koji poziva u pomoć , verovatno poznaje poreklo prvobitnih Bugara , što je notorna činjenica da su pravo azijatsko pleme.
Znači on poziva na slovensku(srpsku) solidarnost , jer je bugarska tadašnja kultura i jezik pravoslavno-slovenska(srpska).

Ništa čudno!
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2008., 21:38   #8
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Ne znam za to , ali je sasvim moguće jer je srpsko ime označavalo i slovensko ime!

A taj koji poziva u pomoć , verovatno poznaje poreklo prvobitnih Bugara , što je notorna činjenica da su pravo azijatsko pleme.
Znači on poziva na slovensku(srpsku) solidarnost , jer je bugarska tadašnja kultura i jezik pravoslavno-slovenska(srpska).

Ništa čudno!
Uffff,majko mila di ti je kraj.Mislija sam da malo raspravljamo o bugarima,ali eto ne mozemo o tome raspravljat jer eto oni su srbi.Sta je previse previseje,na svaki moguci topic joe plasira ove svoje teze i tako non-stop spama teme,a moderatori naravno nista ne rade po tom pitanju
viper001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2008., 21:41   #9
Български език е много хубав.
PIPBoy 2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2008., 21:48   #10
Quote:
PIPBoy 2000 kaže: Pogledaj post
Български език е много хубав.
jel to pise-bugarski jezik je mnogo sugav
viper001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2008., 21:58   #11
Quote:
viper001 kaže: Pogledaj post
jel to pise-bugarski jezik je mnogo sugav
Ma ne, hubav pomeni lep.
PIPBoy 2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2008., 22:02   #12
Quote:
viper001 kaže: Pogledaj post
Uffff,majko mila di ti je kraj.Mislija sam da malo raspravljamo o bugarima,ali eto ne mozemo o tome raspravljat jer eto oni su srbi.Sta je previse previseje,na svaki moguci topic joe plasira ove svoje teze i tako non-stop spama teme,a moderatori naravno nista ne rade po tom pitanju
Čovek je pitao , a ja se potrudih da pojasnim nejasnoću oko toga.

Ko ih posrbljava? , šta ti je!?

Svi srpski kraljevi,knezovi su izrazito slovenski! ,a u svim stranim izvorima slovenski kraljevi(rex scalavorum) , dok su bugarski uvek samo bugarski , jedino eto Bodin je slovenski koga Bugari svojataju , pa ti vidi.

Znači , ako je taj pomenuti lik pozivao Bugare , zarad onog srpskog u njima, mislio je slovenskog i ništa više , u redu sad!
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2008., 22:16   #13
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Čovek je pitao , a ja se potrudih da pojasnim nejasnoću oko toga.

Ko ih posrbljava? , šta ti je!?

Svi srpski kraljevi,knezovi su izrazito slovenski! ,a u svim stranim izvorima slovenski kraljevi(rex scalavorum) , dok su bugarski uvek samo bugarski , jedino eto Bodin je slovenski koga Bugari svojataju , pa ti vidi.

Znači , ako je taj pomenuti lik pozivao Bugare , zarad onog srpskog u njima, mislio je slovenskog i ništa više , u redu sad!
Ovako,u 19.stoljecu je apsolutno smijesno raspravljat jesu li bugari slaveni ili neki azijati,naravno da su slaveni.Koliko ja znam u 11.stoljecu nije vise bilo nikakvih tragova tih azijata.Sto se tice ovoga da srb oznacava sve slavene/slovene to je poznato samo tebi.Navjerovatnije je taj naziv nasta iz rijeci slov,sto je tada znacilo glas,glasanje tj oni koji pravilno govore.S druge strane su nimi ili njimi,tj nesto kao mutavi,oni koji ne znaju govoriti ili nepravilno govore iz cega se u svim slavenskim jezicima razvio naziv za njemacku.Kako sad srb ima veze s time da mi je znat
viper001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2008., 23:08   #14
Quote:
viper001 kaže: Pogledaj post
Ovako,u 19.stoljecu je apsolutno smijesno raspravljat jesu li bugari slaveni ili neki azijati,naravno da su slaveni.Koliko ja znam u 11.stoljecu nije vise bilo nikakvih tragova tih azijata.Sto se tice ovoga da srb oznacava sve slavene/slovene to je poznato samo tebi.Navjerovatnije je taj naziv nasta iz rijeci slov,sto je tada znacilo glas,glasanje tj oni koji pravilno govore.S druge strane su nimi ili njimi,tj nesto kao mutavi,oni koji ne znaju govoriti ili nepravilno govore iz cega se u svim slavenskim jezicima razvio naziv za njemacku.Kako sad srb ima veze s time da mi je znat
Ja stvarno ne znam motive tog lika koji poziva Bugare , bla,bla.. , nego kad ga već pomenu čovek , aj da pokušam tako objasniti.

Kad pomenu glasanje(glasovanje) mutavost... , ne kaže se zalud kod Srba "Tuta Bugarin", a ti se zapitaj zašto!??
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2008., 00:01   #15
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post

Kad pomenu glasanje(glasovanje) mutavost... , ne kaže se zalud kod Srba "Tuta Bugarin", a ti se zapitaj zašto!??
PA ZASTO
viper001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2008., 01:09   #16
vidi ovo:

bugarski povjesničari, koji pričaju o mogućem zajedničkom porijeklu Bugara, Mađara i Hrvata, kao azijskih plemena, kasnije slaveniziranih (osim Mađara).

"zajednička sudbina Hrvata i Bugara"
http://images.google.hr/imgres?imgur...%3Dhr%26sa%3DG
native is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2008., 01:38   #17
Quote:
viper001 kaže: Pogledaj post
PA ZASTO
Pa zato što je Tuta! , on ćuti! (tutavac,mutavac..) , znači slična kombinacija kao sa Nemcima , i jedni i drugi su mutavi.
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2008., 01:41   #18
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
ne kaže se zalud kod Srba "Tuta Bugarin", a ti se zapitaj zašto!??
ima taj izraz i kod nas, kao i "... su ih ko bugarsku skupštinu", al budimo ozbiljni, nećemo sa sitnim provokacijama
native is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2008., 01:48   #19
To za za bugarsku skupštinu je novijeg datuma i to je zeza neka , a u Tuti(ne Naletinlić) ima neka fora! , tj. zašto oni(Bugari) "nama" ć(t)ute??

p.s
Nema provokacija
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2008., 11:16   #20
Quote:
viper001 kaže: Pogledaj post
Zašto ne bismo malo i o Bugarima.
Bugari se pojavljuju u 5. stoljeću na sjevernim obalama Crnog mora, oko Azovskog mora i na rijeci Kubanu. Podijeljeni su na skupine (horde), ali se vremenom polariziriraju oko dva imena Kutriguri zapadno, i Utriguri istočno od Dona. Moć se prvih znatno povećala padom Atiline države 453.

U 5. st. počinju Kutriguri upadati na Balkanski poluotok. Dolaze do Carigrada 540, iste godine i do Korintske prevlake, 552. ugrožavaju Solun, a u zimi 558.-559. izvode vrlo težak napad na Carigrad, u čijoj se obrani istaknuo stari Justinijanov vojskovođa Belizar hladnokrvnošću i vještinom. Zbog ratova na drugim frontama, Bizant nije imao dovoljno vojske protiv Bugara i Slavena, koji su upadali zajedno s njima.

Car Justinijan potiče stoga Utrigure, s kojima je Bizant bio u dobrim odnosima, na borbu protiv njihovih susjeda Kutrigura. Uto nailaze i Avari. Utriguri im se pokoravaju, a Kutriguri su razbijeni. Njih Avari vode sa sobom.

Kan Kuvrat napokon ujedinjuje pod svojom vlašću Utrigure i Kutrigure koji su ostali na obalama Crnoga mora i oslobađa ih avarske vlasti. Ta se država naziva Velika Bugarska i prostirala se od Dnjepra do Kaspijskoga mora. Bila je u odličnim odnosima s bizantskim carem Heraklijem.

Nakon Kuvratove smrti Velika Bugarska se raspala na nekoliko dijelova i postala poprište međusobne borbe petorice zavađenih Kuvratovih sinova. Tako je dočekala invaziju Kazara/Hazara. Pod njihovim pritiskom razišli su se Bugari na razne strane. Treći Kuvratov sin Asparuh (640-700) došao je sa svojom hordom u današnju Besarabiju, odakle je upadao preko Dunava i planine Balkan na područje na kojemu je već bilo nastanjeno osam slavenskih plemena - u današnju Bugarsku.

Zadnje uređivanje Shain : 25.06.2008. at 11:46.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:17.