Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.12.2002., 02:57   #1
David Lynch (lik i djelo)

sve do neki dan nisam gledao Blue Velvet (nisam imao prilike mada sam Lynch manijak). ludio sam od zelje da pogledam taj film, trazio, trazio ...(nema ga ni u kinoteci(tamo gdje ja zivim)). kad neki dan na HRT-u, Blue Velvet.

film me nije odusevio. ima klasicna Lychova obiljezija (da ne nabrajam) ali me nije odusevio.

sa obzirom da ima ljudi koji ovaj film stavljaju na tron jednog od najboljih svih vremene molio bih vase misljenje???

meni je licno Lynch ziva legenda.

nisam htio dati topicu ime Blue Velvet zbog toga sto zelim da ovdje komentarisemo i druga Lynchova dijela.


Darkened Room (2002)
Mulholland Dr. (2001)
Straight Story, The (1999)
Lost Highway (1997)
Lumière et compagnie (1995) - posebno bi me zanimao komentar na Lynchov film
"Hotel Room" (1993) TV Series
"On the Air" (1992) TV Series
Twin Peaks: Fire Walk with Me (1992)
Industrial Symphony No. 1: The Dream of the Broken Hearted (1990) (TV)
"American Chronicles" (1990) TV Series
Wild at Heart (1990)
Twin Peaks (1990) (TV)
Cowboy and the Frenchman, The (1989)
"Français vus par..., Les" (1988) TV Series
Blue Velvet (1986)
Dune (1984)
Elephant Man, The (1980)
Eraserhead (1977)
Amputee, The (1974)
Grandmother, The (1970)
Alphabet, The (1968)
Six Figures Getting Sick (1966)
TheJackal is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2002., 05:08   #2
gledao Blue Velvet

Imao sam srecu pogledati ovaj film popriliccno rano. Kasne "teen" godine. Nisam bio upoznat s USA da bih mogao se referencirati na bilo sto u socijalnom kontekstu maloga gradicca sto je, vec bi se moglo reci, Lynchev cliche. Sve sto je ostalo je atmosfera koja granici sa depresijom, suspregnuta seksualnost i na trenutke jednostavno schok. Scena gdje Jeffrey Beaumont (Kyle) se zatecce u ormaru dok se Frank izzivljava na Dorothy je zauvijek u mojoj vizualnoj memoriji. Nasrecu ili nazzalost - ne znam.
Posebno me u tome filmu odusevio takt odnosno ritam svake scene. Sliccan osjecaj me bio obuzeo dok sam gledao Mullholand Dr. -- kao da atmosfera scene te osjeccaji, puls i nelagoda glavnoga junaka obuzimaju i mene, polako, kao da me obavija nevidljiva hobotnica Lynchove podsvijesti a zapravo se moja oslobadja.
newcomer is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2002., 19:25   #3
rjesenje filma Mulholland drive

jest da je na engleskom ali ipak..

The blue key and blue box are the pivotal items in the movie that Lynch used to anchor the reality segments to the dream segments. The "real" blue key was the message left by the hitman to signal the completion of the hit. The "real" blue box was something in the drawer next to the gun Diane killed herself with. Lynch is making a movie about how the real world becomes strangely abstracted in dreams, and to make things really weird, he used a final dream of a dying women who had just put a bullet in her brain. Diane's dying brain was refusing to look at reality and was attempting to fade away with a happy dream about how things could have been in a perfect world.

However, her dying brain was also linking with the terrible facts of reality. The abstract blue key was the "hidden" fact of Camilla's death. The blue key shows up with the dream Rita. The blue box is the hidden fact of Diane's own impending death and shows up with the "Death" character behind the wall and given to Diane in theatre of death. When Rita, Betty, the blue key and blue box all end up in the same location in the bedroom, Betty realizes she is dying/dead and "pops" out of the dream. The final scene in the movie begins when Rita puts the blue key into the Blue box and Diane's dying mind realizes the entire truth of what has happened as she fades into darkness.

One of Lynch's biggest clues is the next scene where the cowboy says "Time to wake up pretty girl". The movie then shows 3 separate pictures to tie the sequences together. The first picture is of Camilla dead and the second is of Diane dead - these 2 images are actually the final scenes in the movie within Diane's death dream as she "wakes up" and realizes the truth before dying. The next scene is the reality Diane in her real bed a few days before her death.

The other big clues Lynch puts in to anchor reality and dreams is the sound of the gunshot and the smoke. At the end of the movie when Diane shoots herself, the room fills with smoke which is the "dream" begining. Lynch even superimposes little images of the happy Betty from the first scenes of the movie to help get the "dream" concept across. At the start of the movie, when the dream Rita is in the wreck, there is a loud bang and the smoke appears to show where the reality sequence at the end ties back to the dream sequence in the beginning. When Diane is in the theatre of death and her mind is finally coming to grips with her impending death, the MC says "It is an illusion. Listen." and there is a loud bang followed by smoke. Diane starts to shake in her dream as her body in reality shakes from the seizures caused by her brain injury.

The thing that makes this movie so disturbing yet so compelling is the aspect of the journey into darkness - into death, where none of us come back to tell what it's really like.


The abstract blue key in the dream was the symbol of Camilla's death
tomito is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2002., 22:11   #4
Quote:
sve do neki dan nisam gledao Blue Velvet (nisam imao prilike mada sam Lynch manijak). ludio sam od zelje da pogledam taj film, trazio, trazio ...(nema ga ni u kinoteci(tamo gdje ja zivim)). kad neki dan na HRT-u, Blue Velvet.
Kao da sam ja pisao!
Ja sam se zaljubio u Lynchevo djelo u Twin Peaksima a u videoteci sam nasao samo LOst Highway.Upravo sam gledao Blue Velvet i stvarno je Lynch sjajan!Prek praznika cu odgledati Mull.Drive,za to si rezerviram cijeli dan da si mogu malo pojasniti to
Sudden Sid is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2002., 02:38   #5
Sudden Sid

kakav je twin peaks?

ja nisam gledao ni seriju ni film fire walk with me.

kuci imam Mulholland Dr., Lost Highway, Dune i nedavno sa HRT-a snimljeni Blue Velvet i sve ih obozavam.

jedini The Elephant Man mi se ne svidja (mada je i on vise nego dobar)

bilo je dobre rasprave na IMF-u u vezi Mulholland Dr. i njegovog znacenja.

evo jedno pitanje:

Koji vam se lik vise svidja Cowboy iz MD ili Mystery Man iz LH??

meni definitivno Mystery Man
TheJackal is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2002., 20:12   #6
Re: Sudden Sid

Quote:
TheJackal kaže:
kakav je twin peaks?
Zapravo ne znam što bih ti rekao... U jednu ruku to je jedna od najboljih serija koje sam ikada gledao, a u drugu totalna sapunjara...

Prva sezona, odnosno prvih 8 epizoda, nešto je najbolje što je snimljeno, a što se tiče TV-serija, međutim kasnije se radnja toliko razvodnila da je jednostavno postala na granici negledljivosti... U stvari, cijela serija daje novi smisao uzrečici: "Ništa nije onako kako se na prvi pogled čini..." Međutim, čak i tih desetak katastrofalnih epizoda su potpuno podnošljive, uzevši u obzir posljednju epizodu koju je režirao majstor nad majstorima (Lynch), a koja cijelu seriju podiže za pune dvije ocjene...

Film su mnogi proglasili slabijim nego seriju, ali po meni nema razloga za to... Film je totalno Lynchovski i ako ti se sviđaju ostali njegovi filmovi, nema apsolutno nikakvog razloga da ti se ne svidi i ovaj... Film ostavlja neka neodgovorena pitanja, ali to smo navikli od redatelja, jel tako?

Inače, ja kod kuće imam skoro sve njegove filmove: The Elephant Man, Dune (koji nikada nisam pogledao do kraja, jer mi je film totalno bezvezan), Blue Velvet, Twin Peaks (oko 15-ak epizoda serije), Wild At Heart, Lost Highway, The Straight Story... Na iglama čekam da Mulholland Dr. dođe u videoteke, a vjerojatno ću uspjeti nabaviti i Fire Walk With Me, tako da će mi još samo faliti Eraserhead i Hotel Room... Ima li netko možda?
Vajta is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2002., 22:44   #7
Evo bas kao sto je Vajta napisao sta se tice Twin Peaksa.Prvih 8 epizoda dok se ne otkrije tko je ubojica je sjajno.
Onda je lukavi bezobrazni Lynch napravio podmuklu stvar,Prepustio je ostalim redateljima da reziraju epizode i sve se pretvorilo u dosadnu sapunjaru.Do zadnje epizode.Tu je Lynch zapravo nenadano maknuo sve sporedne radnje i sve podredio Cooperovom putu kroz black lodge.Ta epizoda je bilo nesto najbolje i najstrasnije sta sam ikad vidio,a zadnji prizori s Cooperom kako udara u ogledalo s glavom i suludo se cereci sprdajuci se govori "How`s Annie?"Tu je kraj serije i tako Lynch ostavlja nepoznatim sta se poslije dogodilo,ali mislim da mozemo pretpostaviti...
Sudden Sid is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2002., 23:02   #8
Nakon Lost Highwaya, Mullholland Drive je ništa. Po tematici paralelnih svjetova filmovi su gotovo identični, s jednom velikom razlikom - MD je put unatrag.

Osobno mi djeluje kao da je taj projekt bio napravljen s isključivim ciljem komercijalnosti, i to na brzinski, patchwork način. Tu govorim o direktnom kopiranju mnogih elemenata iz Twin Peaksa i Lost Highwaya, sve skupa nagruvano u novi film koji nema ni upola vibre koju su imali njegovi prethodnici.

Što se gore objavljenog objašnjenja tiče, odlučno tvrdim - ono samo dokazuje da je Lynch kao redatelj ovdje podbacio. Lost Highway definitivno nije bio tako nerazumljiv, imao je svoju koherentnost, i čak i bez detaljnih objašnjenja je ostavljao dojam dobrog, cjelovitog filma. Mullholland je čista suprotnost. Da bi ga u svojoj glavi čovjek uopće povezao u neku smislenu cjelinu, treba čitati ovakva objašnjenja, poslije filma - zato što je film loše napravljen.
Kesten is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2002., 17:09   #9
Quote:
Kesten kaže:
Nakon Lost Highwaya, Mullholland Drive je ništa.
Osobno mi djeluje kao da je taj projekt bio napravljen s isključivim ciljem komercijalnosti, i to na brzinski, patchwork način.

Lost Highway definitivno nije bio tako nerazumljiv, imao je svoju koherentnost, i čak i bez detaljnih objašnjenja je ostavljao dojam dobrog, cjelovitog filma. Mullholland je čista suprotnost. Da bi ga u svojoj glavi čovjek uopće povezao u neku smislenu cjelinu, treba čitati ovakva objašnjenja, poslije filma - zato što je film loše napravljen.
OK, dakle ne slažemo se... Mulholland Dr. uopće nije nerazumljiv: to je film, čijih se 95% radnje odvija zapravo u snu... To sam već rekao, ali ću ponoviti: na plakatu filma možeš skužiti u biti cijelu radnju filma i ne treba ti nikakva dublja filozofija...

Ne znam po čemu si zaključio da je Lynch kao redatelj podbacio, ali film baš i nije napravljen na brzinu... Zapravo, prvo je Lynch zamislio da to bude TV-serija (nešto kao i Twin Peaks), ali producentska kuća (ne mogu se trenutno sjetiti koja) ga je odbila, nakon što je snimio pilot epizodu (čiji scenarij sam pročitao i koja je u biti prvi dio filma, a sam scenarij je super)... Nakon što su ga odbili, Lynch je samo napisao scenarij do kraja i snimio cjelovečernje remek-djelo...

I zbilja ne znam što te toliko smetalo u filmu? Pa i gluma je savršena (uzevši u obzir da je jedna od dvije glavne glumice karijeru započela u američkoj sapunici Sunset Beach)...
Vajta is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2002., 00:46   #10
Previše volim Lost Highway da bi mogao podržavati Mullholland Drive. Možda je odgovor i u ovom što si naveo - feeling filma mi je podbacio, možda upravo zato što je bio više 'televizijski', više Twin Peaks (to definitivno).
Kesten is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2002., 01:34   #11
Quote:
Previše volim Lost Highway da bi mogao podržavati Mullholland Drive.
meni je Lost Highway mozda najdrazi ali ne mislim da je Mulholland Dr. ili Lych pobacio u bilo kojem smislu.
TheJackal is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2002., 18:35   #12
Sjećam se da sam Blue Velvet prvi put gledao na reviji filmova s Festa jedne zime u kinu Zagreb (prapovijest). Iako najavljivan nešto kao jedan od najboljih filmova desetljeća nisam bio oduševljen. Naprotiv, pitao sam se u čemu je štos. Vremenom mi se počeo više sviđati. Lynchovi filmovi me u principu ne obaraju s nogu. Stavljam ih na čekanje, jer se nekim čudom vremenom popravljaju.

Lynch mi nekako dođe ko Wim Wenders, samo Lynch nema takvih čistih remek djela kao što su Američki prijatelj ili Nebo nad Berlinom, ali mislim da je Lynchov prosjek bolji (nisam još gledao Mullholland Drive).

TV serija Twin Peaks mi je bila jedna od najboljih TV serija ikad napravljenih (uz rame sa Usamljenom golubicom i Životom na sjeveru). Kad su je puštali ne bih propustio jednu sekundu ni za što na svijetu - taj izbor likova, atmosfera, zaplet bez rješenja, detalji i nijanse, opuštenost i povremeni bljeskovi čiste genijalnosti. Mogao sam bez gledanja u credits pogoditi što je režirao Lynch a što drugi najamnici. Imaš osjećaj da se profesor Filmski Umjetnik došao malo zajebavati s nižim bićima na TV i pokazati im što se sve može napraviti u jednoj običnoj TV seriji.

Nedavno su reprizirali Twin Peaks seriju na OTV-u, ostavilo me ravnodušnim skroz, valjda zato jer znam da na OTV-u ne može biti ništa dobro. Imali su neku jeftinu, bljedunjavu i negledljivu kopiju.
Dante is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2002., 19:12   #13
pa uz cronenberga, verovatno jedan mi od najomiljenijih reditelja. stoga mi je vrlo tesko da izdvojim neki poseban film koji bas odskace, licno mozda najdrazi blue velvet. sam pocetak price koji pocinje od onog isecenog uveta i zavrsava se s kamerom koja izlazi iz njega, likovi u filmu, tipican americki ambijent grada, uopste savrsen uvod za kasniji tvin piks. dalje, mulholland dr. mi je prilicno bolji od lost highway-a koji prevashodno cenim zbog atmosfere i scenografije/muzike i uopste stila dok sama prica ima podosta rupa, dok mi je mulholland kao updateovana verzija LH-a bez bagova
sub pop 34 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2002., 14:42   #14
By the way, jel netko gledao Hotel Room iz 1992? To je, koliko sam pročitao u onoj svojoj knjižici Video and DVD guide, film koji se sastoji od tri priče, od kojih je dvije režirao Lynch? I ima čak četiri zvjezdice (Mulholland Dr. ima dvije i pol, a Lost Highway tri)...
Vajta is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2005., 23:41   #15
Cool

David Lynch je potpuni bolesnik

__________________
stefa1000
stefa 1000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2005., 01:50   #16
Meni je " Dune " najbolji sf film.
Gledao sam ga valjda 50 puta.
__________________
Pravila o potpisima
Tony Soprano is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2005., 06:18   #17
Re: David Lynch - lik i dijelo

Quote:
TheJackal kaže:
sve do neki dan nisam gledao Blue Velvet (nisam imao prilike mada sam Lynch manijak)....

film me nije odusevio. ima klasicna Lychova obiljezija (da ne nabrajam) ali me nije odusevio..
......
Eto, a meni se samo taj film - Blue Velvet - sviđa, i mislim da je to bio tren scenarističke inspiracije kao i kod sinopsisa za Tween Peaks (kažem namjerno sinopsisa jer je ta serija trebala završiti nakon 10 epizoda, a ne postati sapunica na kraju).
Poslije sam i kod slijedećih njegovih uradaka tražio ta "obilježja" iz Blue Velveta...

Čekaj, koja su "klasična Lynchova obilježja" u svakom slučaju?

Oniričnost? Stalno poigravanje idejom da su junaci već u paklu?
...

Blue Velvet je čak i previše realističan... Možda mi se zato i svidio.
__________________
"This shampoo is too strong!" "I'll give you my strawberry for your appricot!"
Flemming is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2005., 11:49   #18
Quote:
Tony Soprano kaže:
Meni je " Dune " najbolji sf film.
Gledao sam ga valjda 50 puta.
that makes 2 of us
__________________
U supermarket su uveli dvije nove stvari, mesarov kutak i pekarnicu, pa je miris svježeg kruha i kolača kombiniran s pogledom na čovjeka u haljetku poprskanom krvlju koji udara po komadima svježe teletine bio prilično uzbudljiv za sve nas. - Don DeLillo
vihorsthename is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2005., 21:34   #19
David Lynch je snimio Čovjeka slona? Svaka mu čast. To remek djelo u crno bijelo boji je meni nezaboravan. Šteta što glavni glumac nije dobio oskara za masku, koja je tek kasnije izmišljena.
Gledao sam taj plavi baršun i nimalo mi se nije dopao, makar je Ted Hopper (bar mislim da je on glumio) bio dobar, ali jednostavno mi film nije sjeo.
Ali Dinu sam više puta gledao, koliko god pljuvali po tom filmu. U svakom slučaju mnogo je bolji od one kanadske serije koja je dosadna kao sam vrag.
A i Divlji u srcu, s Nicholasem Cageom mi se isto dopao, naročito ona nezaboravna scena kada pogode Williama Defoa u prsa, a on klekne, glavu nasloni na šačmaricu, i raznese i glavu koja završi dalje u čarapi. Prvi put me šokiralo, ali drugi puta je bilo izvrsno.
Iako je David Lynch bolesnik kao i David Croneberg, jedno je sigurno, uvijek snima originalne filmove.
__________________
Sudija mora biti strog, ali mora umeti i da pokaže milost.... To je lice pravde.
Constantine is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2006., 15:54   #20
ako se nezna, Lynch već dvije godine u tajnosti snima novi film, Inland Empire.
Prvi dio je snimio u Poljskoj s njihovim glumcima, a sad nastavlja u LA-u s Laurom Dern, Jeremyem Ironsom, Harry Dean Stauntonom....
__________________
It's strange world out there.
Gelinas is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:48.