Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.12.2004., 23:24   #1
Hrvatski grb

Imam jedno pitanje. Trebaju li polja na grbu biti bijela ili srebrna ili je to ekvivalentno. Ne kosi li se sa zakonima heraldike da se na grbu nalazi grb (npr grbovi u kruni). Unaprijed hvala.
metak is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2004., 19:09   #2
Re: Hrvatski grb

Quote:
metak kaže:
Imam jedno pitanje. Trebaju li polja na grbu biti bijela ili srebrna ili je to ekvivalentno. Ne kosi li se sa zakonima heraldike da se na grbu nalazi grb (npr grbovi u kruni). Unaprijed hvala.
Nema na čemu
 
Odgovori s citatom
Old 09.12.2004., 20:06   #3
Re: Hrvatski grb

Quote:
metak kaže:
Imam jedno pitanje. Trebaju li polja na grbu biti bijela ili srebrna ili je to ekvivalentno. Ne kosi li se sa zakonima heraldike da se na grbu nalazi grb (npr grbovi u kruni). Unaprijed hvala.
bila ti već takva tema tu i svi su već odgovorili, potraži malo
go2slep is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2004., 17:36   #4
Re: Hrvatski grb

Quote:
metak kaže:
Imam jedno pitanje. Trebaju li polja na grbu biti bijela ili srebrna ili je to ekvivalentno.
Mislim da bi trebala biti bijela (1526. - Cetingrad, itd.).
Perun is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2004., 23:54   #5
Sam grb potječe iz pretheraldičkog razdoblja ali najstariji sačuvani (ima ih i prije Cetingrada) ima prvo polje bijelo. Prva kocka bijela se u zadnjih pedeset godina veže uz ustaštvo pa se forsirala prva kocka crvena što je postalo i službenim grbom Republike Hrvatske.


Uopće se ne kosi što ima više grbova u grbu, postoji puno takvih grbova (osobito vladarskih).
__________________
...YOU'RE TOO LATE, WE'RE EVERYWHERE...

First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
gabal is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2004., 00:08   #6
http://zeljko-heimer-fame.from.hr/hsn/hsn1.html

temeljno grboslovno pravilo ti je da se boja ne upotrebljava na boji, ili kovina na kovini
gotuslip is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2004., 13:15   #7
E da, opet sam (i ja) zaboravio na jednu važnu stvar.

Ne može se govoriti o kockama u heraldici. Heraldika je plošna umjetnost i kod hrvatskog grba nema govora o kockama nego o kvadratima.

go2slep je dobro rekao, ne postoji bijela boja u heraldici - samo srebrna.
__________________
...YOU'RE TOO LATE, WE'RE EVERYWHERE...

First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
gabal is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2004., 14:27   #8
Ovo sam ja čuo, potvrdite dali je tako.
Grbovi su se radili neovisno o tome dali je prva kocka bijela odnosno crvena.
Ali, ako je zemlja bila u ratu, na prvo mjesto se stavljala crvena boja, a ako je bila u miru onda se stavljala bijela.
demosten is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2004., 16:55   #9
Quote:
demosten kaže:
Ovo sam ja čuo, potvrdite dali je tako.
Grbovi su se radili neovisno o tome dali je prva kocka bijela odnosno crvena.
Ali, ako je zemlja bila u ratu, na prvo mjesto se stavljala crvena boja, a ako je bila u miru onda se stavljala bijela.
ne, po pravilima heraldike boja ne može biti nigdje u doticaju s bojom, nego s kovinom
a bijela boja zamjenjuje kovinu
što ti je logičnije, da je štit od boje ili kovine
ali ako štit stoji na kovini (bijelo u zastavi )

ima još i treće heraldičko polje, a to je krzno
nije baš tako jednostavno zamjeniti polja u grbu da sve štima
go2slep is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2004., 22:43   #10
Quote:
gabal kaže:
Uopće se ne kosi što ima više grbova u grbu, postoji puno takvih grbova (osobito vladarskih).
To je točno.
To se ne kosi, ali kosi se ono što je kolega pitao na početku posta - ovakav oblik grba RH kakav imamo.

Taj se kosi, a rezultat je uplitanja politike u heraldiku, i donošenja odluke o tome kakav će biti grb RH samo par dana pred donošenje Božićnog ustava, a prema stručnjacima upućenim u odluku o definitivnom izgledu grba, o njemu je presudio pater patriae

No, možda više od same činjenice da je grb RH a priori neheraldički oblikovan, čudnija je činjenica da unatrag ovih (još 10 dana pa) 14 godina, skoro da i uopće nije bilo (ni manjih a kamoli većih) inicijativa za promjenom grba RH i dovođenjem istog u kakvo-takvo heraldički normalno stanje, već je (što i nije mala stvar...uzmimo za primjer samo susjedne države - Bih, Sloveniju, pa i Srbiju...Crnu Goru da ne spominjem ) prihvaćen od gotovo svih, prije svega hrvatskih političara.
__________________
Bottom/top is the place where you change your mind only to find you were right before.
shef Sale is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2004., 10:34   #11
Meni se nas grb cini pun zidovskih i muslimanskih simbola

Moze mi to neko objasniti (mislim ozbiljno) ?
__________________
Transparent na jednoj Anti-Bush Demonstraciji:
bombing for peace is like fucking for virginity
Rick23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2004., 11:32   #12
Ha...pojedinačna objašnjenja su lagana, jedino je ukupna cjelina za "boli glava"

- šahovnica je tradicionalni hrvatski grb.

- šesterokraka zvijezda s polumjesecom u plavom polju je, po Zakonu, "najstariji poznati grb Hrvatske", iako se sad baš ne mogu sjetiti na što bi se to referiralo.
No, činjenica je da je to "Ilirski grb", tj. da su ga koristili Ilirci u 19. stoljeću.

- crvene grede na plavom polju je grb Dubrovačke republike

- 3 leopardove glave na plavom polju tradicionalni je dalmatinski grb

- koza je istarski grb (jedino se boje od izvora do izvora znaju razlikovat...zelena/plava pozadina, crveni papci i rogovi...)

- zadnje je slavonski grb iz kraja 15. stoljeća prema darovnici (ako se ne varam) Vladislava Jagelovića
__________________
Bottom/top is the place where you change your mind only to find you were right before.
shef Sale is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2004., 13:30   #13
Quote:
shef Sale kaže:

- šesterokraka zvijezda s polumjesecom u plavom polju je, po Zakonu, "najstariji poznati grb Hrvatske", iako se sad baš ne mogu sjetiti na što bi se to referiralo.
uguglaj Aleksandar Benažić
go2slep is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2004., 14:14   #14
Interesantno je, da polumjesec lezi, kao da ga vidis sa ekvatora. Na zastavama onih zemalja, koje imaju mjesec u njoj on stoji tako, kako ga iz te zemlje vidis.

U Turskoj vertikalno:



U Pakistanskoj oko 40 stupnja skriven:



a u mauretanskoj lezi kao u nasem grbu.



Ljudi, zaboravite iransku, tursku ili slavensku teoriju, mi smo dosli negdje sa ekvatora

vjerojatno Sahara...
__________________
Transparent na jednoj Anti-Bush Demonstraciji:
bombing for peace is like fucking for virginity
Rick23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2004., 14:44   #15
Polumjesec sa zvijezdom (najvjerojatnije Danicom) je predheraldički simbol koji se prvi put javlja (ako se ne varam) na nekom novčiću koji je nađen u blizini Osijeka ali pretpostavlja se da je postojao i ranije.
__________________
...YOU'RE TOO LATE, WE'RE EVERYWHERE...

First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
gabal is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2004., 17:37   #16
Quote:
gabal kaže:
Polumjesec sa zvijezdom (najvjerojatnije Danicom) je predheraldički simbol koji se prvi put javlja (ako se ne varam) na nekom novčiću koji je nađen u blizini Osijeka ali pretpostavlja se da je postojao i ranije.
na svakom banovcu, a oni su se počeli kovati oko 1260 u Pakracu, prvih nekoliko godina, a od onda stalno u Zagrebu
(zvijezda šesterokraka ili osmerokraka)
najstariji hrvatski grb je iz 1330
upotrebljavali ga knezovi krčki
štit gore crven šesterokrakom zvijezdom zlatnom, donje polje zlatno

drugi je grb kraljevine Dalmacije / modar štit s tri zlatne leopardove glave (u starijoj literaturi risove, ali tako kao ti su se samo leopardi prikazivali u heraldici, tako da ako su risovi jedinstven prikaz risa) s crvenim jezicima taj je iz 1406

o simbolu polumjeseca je pisao Aleksandar Benažić, ima negdje na netu članak je jedno dvadesetak stranica pisanih
go2slep is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2004., 17:55   #17
Iskoristit ću temu da napomenem nešto o grbu Dalmacije. Dakle, prilikom blazoniranja (opisivanja grba) po pravilima ako se lavovi nalaze ''en face'' onda se nazivaju leopardima a ako su naslikani iz profila onda se nazivaju lavovima.


Dakle, na grbu su zoološki lavovi ali heraldički leopardi...
__________________
...YOU'RE TOO LATE, WE'RE EVERYWHERE...

First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
gabal is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2004., 18:15   #18
Quote:
gabal kaže:
...Dakle, prilikom blazoniranja (opisivanja grba) po pravilima ako se lavovi nalaze ''en face'' onda se nazivaju leopardima a ako su naslikani iz profila onda se nazivaju lavovima.


Dakle, na grbu su zoološki lavovi ali heraldički leopardi...


U mađarskim izvorima jednoznačno leopardi.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2004., 19:37   #19
Quote:
gabal kaže:
Dakle, na grbu su zoološki lavovi ali heraldički leopardi...
a samo zbog zanimljivosti teme spominjem da je u NDH službeni stav je bio da su to risovi i svud se govori o risovima (V. A. Dujšin)
go2slep is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2004., 01:12   #20
Mislim da je to jedna od teorija pošto se originalna grbovnica nije sačuvala a kuća Luksemburg koje je podijelila grb Dalmaciji ima risa u svom obiteljskom grbu.

Da imam skener postavio bi par slika sačuvanih dalmatinskih grbova pa bi vidjeli u čemu je problem sa određivanjem beštije koja je u grbu.
__________________
...YOU'RE TOO LATE, WE'RE EVERYWHERE...

First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
gabal is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:44.