Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.08.2003., 20:08   #41
Re:.......

Ovo je za sve roditelje sa malom djecom do pet godina, koji bi se mogli susresti sa dramaticnim ali ne i uvjek toliko opasnim febrilnim konvulzijama svoje djece. To pisem iz jednog vrlo trezvenog razloga, kako bi upozorio neke savjetodavce, da promisle dobro kad daju nekome neku vrstu medicinske upute kod ponekih oboljenja i u posebnim slucajevima, koji ponekada mogu biti i pravi akutni slucaj medicine, posebno kada se radi o novorodjencadi i maloj djeci, kod kojih terapiranje i reanimiranje ide sasvim drugacije od onoga koje smo naucili u slucaju za odrasle osobe.

Djeca su djeca i nikako ih se nesmje poistovjecivati sa "malim ljudima", jer to moze imati kobne posljedice, buduci da kod djece vaze druga pravila u terapiranju.

Febrilne konvulzije su uzrokovane temperaturom (preko 38 C°), kao sto im i samo ime kaze, a nastupaju najcesce kod novorodjencadi i male djece do 4-5 godina. Najcesce sa 1/2 do 5 godina, a poslije se vise ne javljaju.
Ove konvulzije se prvenstveno moraju ograniciti od epilepsije, koja se manifestira u afebrilnim konvulzijama. Obiteljska opterecenost ovih konvulzivnih procesa iznosi 40%.

Ovisno o manifestaciji konvulzivnog napada mozemo razlikovati dvije vrste febrilnih konvulzija:

a) Kratko trajuce, generalizirane i izolirane, iskljucivo za vrijeme povisene temperature nastupajuce konvulzije se nazivaju nekompliciranim konvulzijama.

b) Kompleksne ili komplicirane konvulzije nastupaju kod povisene temperature i traju vise od 10-15 minuta, fokalnog su ili jednostranog karaktera (jedna strana napr.) i nastupaju u febrilnom intervalu vise puta.

c) Eventualni "febrilni status epileptikus", koji traje vise od jednoga sata, ako ga se medikamentima ne uspije kupirati moze zavrsti i letalnim ishodom, sto je vrlo, vrlo rijetko.

Oko jedna trecina djece, koja su vec jednom dozivjela febrilne konvulzije moze dobiti i kasnije konvulzije. Riziko za epilepsiju iznosi oko 2-4 %. Faktori koji ovo provociraju su slijedeci: obiteljska opterecenost epilepsijom, komplicirani prvi napad, te postojece neuroloske komplikacije.
Ovdje je vazno napomenuti, da antiepilepticka profilaksa ne moze iskljuciti nastupanje epi-napada u buducnosti.
Dijagnostika:
Anamneza je obligatna
Hematoloski i klinicki labor: dokaz infekcije, Elektrolitni status sa ph i secerni status, poradi iskljucivenja dijagnoze hipoglikemije.
Dijagnostika liquora, za iskljucenje infekcija u CNS- (meningitis i encefalitis, ili meningoencefalitis!). Posebno vazno za bakterijalne procese, koji iziskuju terapiju antibioticima.
EEG: akutno samo u slucaju sumnje na herpes-encefalitis, inace fakultativno poslije febrilnosti. Utvrdjivanje genetski-determiniranih promjena u vidu bipolarnih teta-ritmova, spike i wawe-ispraznjenja te fotosenzibilnost, sto su sve simptomi encefalitisa.
MRT: Samo i iskljucivo kod sumnje da bi se moglo raditi o encefalitisu i cerebralnim abscesima, inace ne, jer se mora provesti u sediranom stanju..
Kako izgleda jedan takav konvulzivni "napad" kod malog djeteta?:
U visokoj temperaturi, konvulzija pocinje gubitkom svijesti kod djeteta. Zatim pocinju konvulzije ekstremiteta, koji se potpuno ukrute. Zatim cijelo tijelo.
Glava je nagnuta nazad, djeca kolutaju ocima, kratkotrajna apnoa, usne postaju plave ili cak potpuno cijanoticne, a sve u nesvjesti.
Moguce su ritmicke konvulzije pojedinih misica na licu ili bilo gdje drugdje po tijelu.
Koza postaje blijeda, a kasnije cak i cijanoticna po akrama, razvije se tzv. akrocijanoza.
Konvulzije traju nekoliko minuta. Poslije toga djeca olabave, dobivaju opet normalni kolorit koze i dolaze lagano svijesti.
Neka djeca se bude vrlo brzo, neka su poslije napada vrlo pospana i apaticna.
Ovi napadi su za roditelje uzasni, iako napad ne traje dugo, izgleda kao da bi bio vjecan.

Sto mozete i trebate sami napraviti ako vam dijete dobije jedan takav napad ?:
Prvenstveno sacuvati mir, to je najvaznije za svaku daljnju akciju.
Onda raskopcajte svu odjecu na djetetu.
Ne pokusavaj te konvulzije prekinuti, neovisno kako vi to zelili uciniti, jer je to kontraindicirano i moze biti vrlo opasno i vrlo dramaticno.
Dakle, ne poduzimajte nista dok dijete ima konvulzije, osim gore navedenog.
Jedino u slucaju da dijete povraca, onda ga morate oprezno prevrnuti na stranu, po mogucnosti sa glavom na dolje, kako dijete nebi aspiriralo povracenu masu i ugusilo se pri tome.
Kad su konvulzije splasnule i prosle, onda postavite dijete u jednu stabilnu poziciju tj. lezite ga na jednu stranu.
Ako se radilo o prvom napadu, onda je neminovan put u bolnicu, poradi postavljanja dijagnoze.

Adekvatna terapija:
Akutna terapija febrilnih konvulzija mora imati za cilj sprecavanje tzv. febrilnog _statusa epilepticusa_, i postavljanje diferencijalne dijagnoze.
Temperaturu spustiti upotrebom antipiretika, kao sto su paracetamol ili novalgin. Doze su uprilicene prema djeci i moraju se aplicirati prema tezini, a aplikacija je ili rektalna ili oralna. Dakle, suppozitoriji ili sirupi (kapljice!)
Pri tome se mogu koristiti i vlazne obloge(voda, nista drugo) na podkoljenici, ali nikakvo tusiranje ili kupanje djece, kao sto su to neki preporucivali.
Ako napad traje vise od 2-3 minute, onda se moraju aplicirati antikonvulzivni terapeutici.
Diazepam rektalno 0,5-0,7 mg/kg , a kod novorodjencadi je moguca i aplikacija Chloralhydrata rectal 100mg/kg tjelesne tezine.
Ako se napad nije pri ovoj terapiji uspio kupirati, onda stoje za prolongirani napad ili status ; lorazepam, clonazepam, diazepam ili Phenobarbital i.v. u pripravnosti za intubaciju.
Poslije prvog napada ce vam lijecnik dati sve informacije kako da dalje postupate sa djetetom.Kako mozete suzbiti temperaturu aplikacijom medikamenata vec kod 38 C°.
A za slucaj ponovnih konvulzija dobiti ce te rectiole ili suppozitorije, koje sadrze antikonvulzivne medikamente, konkretno diazepam=valium, kojega onda mozete iskljucivo aplicirati u slucaju ponovnog napada, buduci da profilaksa nije garant da konvulzije nece nastupiti, a valijum djeluje vrlo depresivno na disanje.
Znanstveno profilaksa nije indicirana, jer su ovi febrilni konvulzivni napadi "dobrocudni", ako se prije iskljuce sve DD=diferencijalne dijagnoze.
Dugotrajna profilaksa koja se onda provodi 1-2 godine, podlijeze strogoj indikaciji: U slucaju ozbiljne sumnje, na pocetak jedne epilepsije (recidivirajuci komplicirani febrilni napadi pri konvulzijama sa 2-3 komplicirajuca faktora, neuroloska poskodba i kompleksne konvulzije, posebno kod fokalnih ili prolongiranih konvulzija).
Ova profilaksa ima i svoje lose strane.
Inace se provodi slijedecim medikamentima i dozama:
Phenobarbital 2-3 mg/kg (doza moze ici do 5mg/kg)
Nepozeljne posljedice, 50% smetnji u ponasanju djece

Valproat 20-30 mg/kg
Nepozeljne posljedice, teske hepatopatije, pankreatitis, te smetnje u zgrusavanju krvi, koagulopatije.
Recidivi:
Otprilike 34% djece dobiva ponovne konvulzije, kod temperature.
Poslije navrsene 4-5 godine,moze se reci da su i febrilne konvulzije prosle.
Ako konvulzije traju dugo i javljaju se u intervalima, fokalnog su ili prolongiranog tipa, te ako nastupaju i kod temperatura ispod 38 C°, onda je prelaz u pravu epilepsiju vrlo vjerojatan.
Sve o terapiji i o reakciji u slucaju ponovnog napada, morate uvjek izdiskutirati sa svojim pedijatrom.
M.
Meta12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2006., 23:55   #42
Question Febrilne konvulzije

Molim pomoć , moj sin ima 3 godine i imao je već 3. febralne konvulzije , doktori nas uvjeravaju da je sa njim sve uredu , EEG mu je uvijek uredan , ali su mu sad za svaki slućaj uveli tablete phenobarbiton , pola tablete navećer , zanima me dali neko zna jel te tablete ostavljaju neke posljedice i dali je možda trebao ići na još kakve pretrage osim EEG-a ? Hvala
 
Odgovori s citatom
Old 13.05.2006., 06:17   #43
Jel to povezano uz visoku temperaturu? Ako je pazi da se nikada ne digne. JA sma ko mala imala i moj tata je (baka nije upozorila mamu) i nakon prvog puta mama je samo jako pazila da nikad temperatura ne predje 39 ili tu negdje.
__________________
sretno dijete sretnih roditelja
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2006., 09:30   #44
Phenobarbiton stalno ili samo pod temperaturom?

Nuspojave su pospanost i privremeni gubitak koordinacije (tromost i nespretnost). Postoje i neke klizme te izazivaju manje nuspojave.

Ja sam izbacila Phenobarbiton odmah čim je izašao iz bolnice. Ima za kupit toplomjere za mjerene temperature u uhu (brzo očitavaju) pa nije potrebno dijete budit. Osim standardnih metoda snižavanja temperature lupocet, kupke za početak infekcije kad temperature idu preko 39 dobar je i Voltaren - čepići (pa razrezat prema kilaži i uputama).

Sa kojom temperaturom je dijete dobilo konvulzije? (Kod mog je bilo 41 - nikad poslje nismo dozvolili preko 39,5) - kod viroza smo uvodili dežurstva u kući.

Dobra je vijest da se to više ne događa djeci kad pređu 6-7 godina.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2006., 13:27   #45
Quote:
d@d@ kaže:
.

Ja sam izbacila Phenobarbiton odmah čim je izašao iz bolnice.
Dobra je vijest da se to više ne događa djeci kad pređu 6-7 godina.
Ne događa se ako nema komplikacija.
U mojoj obitelji se događa generacijama, Phemoton (ukoliko me sjećanje ne vara, tako nekako) se uzimao i po dvije godine života.
Uglavnom, da te utješim, sve je o.k. završilo s tim da se nekoh šezdesetih, sedamdesetih i nije znalo ništa o tome a scena napada, dijete koje prevrne očima, pjeni...ma strašno prestraši roditelje.
I da, u jednom slučaju se taj epi napad ponovio u pubertetu, ne pod temperaturom nego usljed nesanice, stresa. Kasnije praćenje nije pokazalo ništa posebno.
Čula sam od jednog neuropsihijatra da takve osobe trebaju izbjegavati nespavanje, neke agresivne svjetlosne efekte i sl. (Valjda sve ono što može izazvati epi napadaj)
Nisam medicinski obrazovana a nemam ni dojam da se puno zna o tome, uglavnom, praćenje i dežurstva.
Zanima me zna li itko više , što treba izbjegavati, osim temperature i kakve su korelacije s epilepsijom.
lala is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2006., 13:45   #46
1. Ja ne kuzim zakaj ti sluzi tvoj pedijatar ako ovakve stavri pitas ovdje na forumu gdje su 99% ljudi laici.
2. Febrilne konvulzije se zovu, a ne frbralne. Febrilne dolazi od rijeci febris, febrilitet, febrilnost, znaci povecana tempeatura. Kod djece se cesto mogu razviti konvulzije, znaci epi-napadaj kod vrucice, zato je jako bitno snizavati temp. cim prijedje 38.5. Netko ti je gore to vec napisal i od tada nikakvih problema.
3. Ako mu je EEG uredan, onda nema razloga za zabrinjavanje, no zato postoji tvoj lijecnok da ga o tome pitas. Ne znam kakve bi ti jos pretrage njemu delala, i sam EEG je za djecu mucan proces, iako je sam po sebi bezazlen.
4. Ako ti je lijecnik dal fenobarbiton, onda mu i daj te tablete. Sigurno ima razlog zasto mu ih je propisal. Ne vjerujem da ce to uzimati duze vrijeme, jer nema potrebe kod febrilnih konvulzija, osim ako se ovdje ne radi o necemu drugome.
Tablete ne dovode do nikakvih trajnih posljedica.
5. I slijedeci puta snizavaj svojemu sineku temperaturu, zato postoje cepici ili tabletice, ne? Paracetamol npr.
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2006., 14:24   #47
Quote:
FFE kaže:
Tablete ne dovode do nikakvih trajnih posljedica.
5. I slijedeci puta snizavaj svojemu sineku temperaturu, zato postoje cepici ili tabletice, ne? Paracetamol npr.
Nemoj đonom.

Ljudi koji nemaju iskustva pretpostavljaju da i kod djece temperaura švrlja kao kod odraslih, a to nije točno. I pretpostavljam da je žena izbezmljena i ja sam bila. Svakako treba kontaktirat svog pedijatra i vjerojatno je to i učinila, sada traži slične da vidi da to nije nešto neuobičajeno.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2006., 23:11   #48
1. FFE , kad nekog ispravljaš onda pazi da i ti ne pogriješiš
2. 3. konvulzije su mu se javile kod temp. 38,3 tako da nismo stigli ni počet sa snižavanjem temperature, a inače koristimo voltaren čepiće i diazepalm klizme
3. naravno da smo kontaktirali pedijatra , ali ja tražim još neko mišljenje zato ako misliš bit bezobrazan nemoraš se ni javljat FFE

Hvala ostalima na odgovorima , ali me još zanima jel netko zna dali phenobarbiton
tablete ostavljaju neke trajne posljedice ?

HVALA !
 
Odgovori s citatom
Old 14.05.2006., 02:47   #49
Evo i moj muz je uzimao phenobarbitol zbog ne objasnjenih epileptickih napadaja od svoje 6,7 godine do 13,14. Zanci dobrih 6,7 godina i to je doslo do dost jakih doza. Nema nikakvih vidljivih posljedica sad je u 36. godini. OSim dost velke tolerancije na alkohol i medikamente,hehe.
JA sam svakako za trazneje drugog misljenja jer meni to ne zvuci bas pozitivno.Mislim na taj ljek.
__________________
sretno dijete sretnih roditelja
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2006., 19:25   #50
Quote:
iv4 kaže:
inače koristimo voltaren čepiće
ovaj, nije da se kužim nešto, al šta se ne preporuča paracetamol za malu djecu?
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2006., 22:08   #51
Quote:
alexxx kaže:
ovaj, nije da se kužim nešto, al šta se ne preporuča paracetamol za malu djecu?
Da, ali djeluje sporo i nije za početak viroze kad ne smiješ temperaturu pustit previsoko. Ovdje je riječ o djeci koja nemaju dobro razvijene termoregulacione centre u mozgu.

@iv4 žao mi je, ali moja iskustva su izgleda bila bitno drugačija.

Jeste li prošli i dijagnostiku za epilepsiju? Meni je bilo indicirano.

Predlažem ti da za phenobarbiton postaviš i pitanje na zdravlju, tamo posta nekoliko doktora i kemičara.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2006., 00:58   #52
.Penobarbitol,diazepam je droga koja izaziva u djece poremecaj ponasanja, smanjenje inteligencije,ovisnost.Voltaren izaziva cireve na zeludcu.Za smanjenje temperature i sprecavanje konvulzija moze se djetetu dati homeopatske kuglice belladona C 200.
bozanstvena333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2010., 22:46   #53
Febrilne konvulzije

kako sam naslov kaže...

strah me toga..
o njima sam samo čula i samo su mi doktori spominjali da pazim da ih ne dobije uslijed visoke temperature.
Neovisno da li ljeti ili zimi.. pojavljuju se kod djece

Drage mame, da li se ijedna od vas susrela sa Febrilnim konvulzijama?

Kako ih prepoznati?
Uslijed čega ih neka djeca dobivaju a neka ne
Kako ih spriječiti?
Kako uopće reagirati
I kakve posljedice ostavljaju?
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2010., 23:10   #54
Nisam nikad vidjela napadaj, a kod djece epileptički napadaji mogu svakako izgledati. Od treptanja, do pravog grand mala.
Paziti, paziti i paziti da temperatura ne ide iznad 37.
FK ne znače povećan rizik od epilepsije u kasnijoj dobi.
Djecu koja su jednom imala napad, liječnici stave na barbiturate slijedećih par godina, što je po meni glupo jer ako roditelj pazi da nikad, ali baš nikad temp ne naraste iznad normalne, napad se neće ponoviti, a barbiturati su ipak jako štetni.
Da, napadaj FK se prekida sa klizmom diazepama (apaurin, normabel).
Najčešće ne ostavljaju posljedice.
__________________
Vision without action is daydreaming.
Alicia is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2010., 23:14   #55
i mene je strah tih konvulzija, ali me je malo smirio jedan pedijatar koji je rekao da su te konvulzije zapravo blokade kojima se mozak štiti od visoke temperature. to naravno ne znači da su poželjne i da ih ne treba pokušavati izbjeći. ukoliko nastupe treba nastaviti postupak skidanja temperature (paracetamol/ibuprofen, kupanje, oblozi...) i zatim odvesti dijete doktoru. i pokušati biti pribranšto više je moguće.
__________________
švrljbrlj
RazmaŽena is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2010., 23:20   #56
Quote:
larazg kaže: Pogledaj post
kako sam naslov kaže...

strah me toga..
o njima sam samo čula i samo su mi doktori spominjali da pazim da ih ne dobije uslijed visoke temperature.
Neovisno da li ljeti ili zimi.. pojavljuju se kod djece

Drage mame, da li se ijedna od vas susrela sa Febrilnim konvulzijama?

Kako ih prepoznati?
Uslijed čega ih neka djeca dobivaju a neka ne
Kako ih spriječiti?
Kako uopće reagirati
I kakve posljedice ostavljaju?
...ja hvala bogu ne...ali ja skidam temperaturu lupocetom čim dosegne 38 iako navodno to i nije baš dobro ni potrebno...prije jedno dvije godine sam odvela stariju kćer na hitnu jer smo se 3 dana borili s visokom temperaturom, bez ikakvih drugih simptoma, a bili smo na ljetovanju u jednom malom mjestu bez doktora i ambulante pa je hitna u makarskoj bila jedina opcija...ja sam već bila zabrinuta ne samo zbog bolesti nego i količine lupoceta koju smo joj davali...tamo mi je doktor rekao da svakako treba skidat temepraturu jer febrilne konvulzije nisu bezopasne i mogu ostavit neurološke posljedice na djetetu i da je puno manja šteta šopat dijete lupocetom(ili dalsyem) nego eventualno doživit febrilne konvulzije

...tek sam sad skužila tvoju drugu temu...mislim da se ne trebaš brinuti oko konvulzija ako ti ih mala nije imala dosad, odnosno pri tako visokoj temperaturi...da je sklona tome, mislim da bi ih pri temperaturi od 41 sigurno imala...svi slučajevi febrilnih konvulzija za koje sam ja čula su se dogodili pri puno nižim temperaturama...
__________________
trebam novo telo

Zadnje uređivanje gica : 02.08.2010. at 23:47.
gica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2010., 23:48   #57
Quote:
gica kaže: Pogledaj post
...ja hvala bogu ne...ali ja skidam temperaturu lupocetom čim dosegne 38 iako navodno to i nije baš dobro ni potrebno...prije jedno dvije godine sam odvela stariju kćer na hitnu jer smo se 3 dana borili s visokom temperaturom, bez ikakvih drugih simptoma, a bili smo na ljetovanju u jednom malom mjestu bez doktora i ambulante pa je hitna u makarskoj bila jedina opcija...tamo mi je doktor rekao da svakako treba skidat temepraturu jer febrilne konvulzije nisu bezopasne i mogu ostavit neurološke posljedice na djetetu i da je puno manja šteta šopat dijete lupocetom nego eventualno doživit febrilne konvulzije
evo,ja recimo ne skidam temp ispod 38,5 aksilarno i to dajem paracetamol,samo jednom sam posegnula za ibuprofenom.
Paničar sam i nisam pomislila da će dobiti febrilne od 38,5 temp


Što se tiče šopanja lupocetom,tu ti mogu reći da je njemu jednom poslije žlicice lupoceta naglo pala temp.
A nagli pad je opasan isto ko i visoka temp.
Voltaren je općepoznat da skida naglo temp i poremeti centar za termoregulaciju..A to svakako nije dobro,a niti preporučljivo davati djeci voltaren
pink5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2010., 23:53   #58
Quote:
gica kaže: Pogledaj post
...

...tek sam sad skužila tvoju drugu temu...mislim da se ne trebaš brinuti oko konvulzija ako ti ih mala nije imala dosad, odnosno pri tako visokoj temperaturi...da je sklona tome, mislim da bi ih pri temperaturi od 41 sigurno imala...svi slučajevi febrilnih konvulzija za koje sam ja čula su se dogodili pri puno nižim temperaturama...
osobno se ne bih baš pouzdala u to,obzirom da se konvulzije mogu pojavaiti između 3 mj i 5 godina djetetovog života.

Lara,ne možeš znati oće li ona imati kovulzije,ne mogu ni ja znati za svoje dijete.
Takve stbari se ne mogu predvidjeti.
Ali svakako je veća mogućnost febrilnih ako je u obitelji bilo takvih slučajeva.Nasljedni faktor
pink5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2010., 23:58   #59
...slažem se...ja uglavnom ni ne primjetim temperaturu ispod 38, ako nema drugih simptoma
...dapače, i ja i curke smo uvijek vruće, čak i ako toplomjer ne prelazi 37
...sve do 38 skidam tuširanjem, do 39 lupocetom, a nakon toga dalsyem...na sreću, do sada nisam ni imala nekog iskustva s visokim temperaturama, rekord nam je bio to ljeto 39,5...da sam očitala 40, a kamoli 41 na toplomjeru, prva bi ja dobila konvulzije

...ali, u svakom slučaju, bolje je skidat postepeno nego čekat da naraste pa šibnit voltaren
__________________
trebam novo telo
gica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2010., 00:02   #60
Quote:
pink5 kaže: Pogledaj post
osobno se ne bih baš pouzdala u to,obzirom da se konvulzije mogu pojavaiti između 3 mj i 5 godina djetetovog života.

Lara,ne možeš znati oće li ona imati kovulzije,ne mogu ni ja znati za svoje dijete.
Takve stbari se ne mogu predvidjeti.
Ali svakako je veća mogućnost febrilnih ako je u obitelji bilo takvih slučajeva.Nasljedni faktor
...pa no, nije zakon, ali mislim da je temperatura preko 40 poprilično dobar test izdržljivosti
__________________
trebam novo telo
gica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:46.