Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.08.2013., 08:03   #1701
Quote:
vlastimir kaže: Pogledaj post
Maksimuese, nemoj da moramo čitat između redaka - reci što ti je na duši. Vjerojatno je SDG imala dva poginula i 3 ranjena, a HOS cca 20 poginulih i 50 ranjenih, jel tako?
Ne viruju Dragancetu za par SDG, jer eto nema dokumentacije, a svršavaju, od Amerike do Australije, na neku Đankovu izjavu da je 4.GBR imala 159 poginulih. Tu ne treba dokumentacija, to se podrazumijeva.
žerac76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2013., 15:37   #1702
Dugo sam tražio ovaj video i evo napokon ga našao.

To je snimka iz Maslenice kada Vukovi s Vučjaka napadaju iz pravca Smilčića - Pržina na Kašić uz potporu banijskih tenkova T-84.
I onda pada naša granata u kadar i od nje je ranjen Milanković, zapovjednik Vukova koji poslije nekoliko dana umire u VMA u BG !

EVO

naravno, u roku nekoliko dana od smrti Milankovića 14.veljače 1993. cijeli čopor Vukova se razbježao na istok i ostavio "srpsku nejač" koju su došli "braniti".
Tako je cijeli čopor Vukova od 244 ljudi samoinicijativno napustio Krajinu već 16.veljače 1993. , kako možemo viditi u zarobljenim srpskim dokumentima.
Naravno, njih su slijedili 450 Arkanovaca, 73 banijski korpus i ostala gamad, ukupno cijela OG-1 od 874 borca !

Ostala je samo domicilna 92. benkovačka mtbr.

Quote:
Puk. Tanjgi

Brojno stanje sastava OG-1
Brojno stanje sastava OG-1 sa današnjim danom iznosi:
– 92. mtbr 4.907


– 7. mpoap 660
– Banijski bataljon 440
– Kordunaški odred 120
– Raketna grupa 181
– Korpuska grupa 60
– Odred milicije Knin-Benk. 280
6.648
Neke napomene i problemi:
1. U odnosu na 10. 2. 1993. godine brojno stanje OG-1 je smanjeno za 1.087
(7.735:6.648). Naime, zona odgovornosti OG je ispražnjena. Tu imamo u vidu: 450 Tigrova
Arkana, 244 Vukova, 107 prip. Kosmetsko-Top. odreda, ostalo (286) su dobrovoljci, a danas
i sutra idu 73+54 milicijska sastava sa Banije.

2. Brojno stanje 92. mtbr:
Trenutno brigada ima: 4.907 ljudi. Ali se i to topi;
– Najkritičnije je u 1. mtb. Od 780 ljudi u pregledu za ishranu, bataljon jedva da broji
280 boraca, od čega je oko 200 na položajima.

Preduzeli smo preko organa Benkovac da se ovaj problem ublaži.

17.2.1993. god.
Puk. Škorić
Quote:
REPUBLIKA SRPSKA KRAJINA VOJNA TAJNA
KOMANDA 7. KORPUSA STROGO POVERLJIVO
Str. pov. br. 30-924
16. 02. 1993. godine
Dnevni borbeni
izveštaj. –
GLAVNOM ŠTABU VS RSK
– OPERATIVNI CENTAR –

1. Artiljerijska dejstva neprijatelj je izvodio iz pravca Dubravica po rejonu Vujci, Velika
Glava. Artiljerijska dejstva vršio iz pravca Jasenica, Maslenice i Posedarja po širem rejonu
Grgorci, Ramići i Barabe, zatim artiljerijska dejstva su vršena iz Islama Latinskog prema
Biljane Donje i Zemuniku Gornjem. U nekoliko navrata pokušao je vršiti pešadijski proboj
iz Novigrada.
Na svim linijama dodira vrši utvrdjivanje i postavljanje minskih prepreka. Na većem delu
vojišta vrši grupisanje i dovlačenje novih snaga i sredstava. Na ostalim delovima vojišta
otvarao provokativnu vatru iz pešadijskog naoružanja.
2. U svim jedinicama 7. K prioritetno se radi na podizanju borbene gotovosti. Deo jedinica
realizuje planiranu obuku, deo je angažovan na fortii kacijskom uredjenju zemljišta
pravljenjem skloništa, zaklona i vatrenih položaja. Deo jedinica nastavlja sa borbenim
dejstvima na odredjenim pravcima. Komandant i organi komande su u stalnom obilasku
jedinica.
U poslednja dva do tri dana došlo je do većeg broja osipanja dobrovoljaca iz 92. mtbr –
OG-1.
Dobrovoljaca iz Arkanovih “TIGROVA” napustilo je 450, “Vukova” sa Vučijaka 244, iz
Kosmeto-Topličkog odreda 107 i pripadnika civilne milicije iz Banije 73; što do sada iznosi
874 borca. Mislimo da tendencija osipanja nije konačna, očekuje se i narednih dana.

Organi bezbednosti otkrili su medju dobrovoljcima iz Beograda jednog pripadnika ZNG,
koji je 29.01.1993. godine iz Rijeke prešao u Krajinu sa ciljem da se “bori” u našim
jedinicama. Isti je završio obuku za diverzantska dejstva. Preduzete su mere na izolaciji
istog.
U 75. mtbr postoji 9 zarobljenika muslimanske nacionalnosti koji će biti premešteni u
Sabirni centar za zarobljenike u Trbounju.
Podneta je KP414
protiv dobrovoljca Hornung Stevice zbog ranjavanja našeg borca, priveden
je u Okružni zatvor Knin.
Grupe vojnih obaveznika upadaju u hrvatske kuće, vrše pljačku, a ima pokušaja i silovanja.

za KOMANDANT-a
pukovnik
Milan Đilas

Zadnje uređivanje hr1u00 : 15.10.2013. at 15:50.
hr1u00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2013., 16:13   #1703
zna li se možda o ovome više?

Quote:
Organi bezbednosti otkrili su medju dobrovoljcima iz Beograda jednog pripadnika ZNG,
koji je 29.01.1993. godine iz Rijeke prešao u Krajinu sa ciljem da se “bori” u našim
jedinicama. Isti je završio obuku za diverzantska dejstva. Preduzete su mere na izolaciji
istog.
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2013., 17:50   #1704
jedan je vas sa puskom na ledjima i HV uniformom,nakon setnje po Benkovcu,uhapsen na autobuskoj stanici,kad je zatrazio kartu za Biograd,e jel to taj ili ne i sjecam se jednog sto je bos ,bez cizama al sa puskom,presao iz donjeg u gornji Zemunik,al bio je puka na zivce.
metar drva is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2013., 16:56   #1705
Quote:
hr1u00 kaže: Pogledaj post

To je snimka iz Maslenice kada Vukovi s Vučjaka napadaju iz pravca Smilčića - Pržina na Kašić uz potporu banijskih tenkova T-84.
I onda pada naša granata u kadar i od nje je ranjen Milanković, zapovjednik Vukova koji poslije nekoliko dana umire u VMA u BG !

naravno, u roku nekoliko dana od smrti Milankovića 14.veljače 1993. cijeli čopor Vukova se razbježao na istok i ostavio "srpsku nejač" koju su došli "braniti".
Gdje je Slavko Lisica završio ?On je bio nekakav zapovjednik srpskih snaga u Posavini koliko se sjećam.
Vukovi su bili u zadarskom zaleđu sve do ljeta '93,možda i kasnije.nisam više išao tamo pa ne znam.
Uglavnom su dolazili iz Narančića prema Biogradu.Nešto su dolazili i iz Smilčića prema Kašiću,znam da je bilo problema.
Bili su karakteristični po zavijanju tokom noći.Oni su negdje iz Prnjavora ?!
Bluzara stari is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2013., 23:45   #1706
Ma stvarno. Di je uopće taj Vučijak? Negdi u Bosni?
__________________
Kako vrijeme prolazi,lova me ne nalazi
prije mi je mislit dala,sada više ne.
subhunter is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2013., 11:46   #1707
Quote:
subhunter kaže: Pogledaj post
Ma stvarno. Di je uopće taj Vučijak? Negdi u Bosni?
Ako je ovo bilo lagani pokušaj platonske ironije mislim da nije bilo potrebe za tim.
Ja imam neke nedoumice u vezi prnjavorskih vukova koji su bili itekako prisutni u zadarskom zaleđu od guranja neprijateljske vojske u 2.mjesecu '93 do mog zadnjeg odlaska u to područje u 8.mjesecu '93.
I nije Vučijak nego Vučjak.
Bilo bi zanimljivo čuti gdje i kako je osnovana ta jedinica,povijest ratovanja i njezin kraj.Broj poginulih,ranjenih i slično.
Govorim to zbog činjenice koja je prilično zanimljiva bila tada,neoubičajeni način ratovanja i bilo kako bilo,hrabrost pojedinaca.
Pretpostavljam da nije baš svako mogao u tu jednicu(barem u početku).
Dečki koji su bili na ratištu u zadarskom zaleđu ili u Posavini znaju za njihovo zavijanje kada se približe našim položajima.
To ih je obilježilo za vrijeme rata.
Bluzara stari is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2013., 17:14   #1708
da poprilično trebaš biti hrabar da bi napadao Hrvate 1991 godine sa naoružanjem koje ti je dala JNA.neopisivo riskantno i hrabro je bilo tenkovima upadati u hrvatska sela gdje bi te lokalno stanovništvo dočekalo sa lovačkim puškama. također je i velika hrabrost bila ubijati djecu i žene po tim selima.
stargalaxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2013., 22:47   #1709
Quote:
stargalaxy kaže: Pogledaj post
da poprilično trebaš biti hrabar da bi napadao Hrvate 1991 godine sa naoružanjem koje ti je dala JNA.neopisivo riskantno i hrabro je bilo tenkovima upadati u hrvatska sela gdje bi te lokalno stanovništvo dočekalo sa lovačkim puškama. također je i velika hrabrost bila ubijati djecu i žene po tim selima.
Tko je spominjao "91 godinu?
Ako ne znaš o čemu govorim zašto spominješ stvari koje nisu tema?
Tko je bio na prvoj crti za vrijeme akcije Maslenica zna o čemu pričam. Ja sam od 3.7.91. na ratištima od istočne Slavonije do Hercegovine i znam vrlo dobro tko može u toku noći prići mom rovu, samo čovjek koji ima hrabrosti, tko god on bio.
Bluzara stari is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2013., 07:00   #1710
ja ti govorim o 91. i njihovima hrabrim prilascima po noći hrvatskim selima u zapadnoj Slavoniji kada su oni u sklopu banjalučkog korpusa JNA pokazivali tu svoju hrabrost na nama.
stargalaxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2013., 08:35   #1711
Quote:
stargalaxy kaže: Pogledaj post
ja ti govorim o 91. i njihovima hrabrim prilascima po noći hrvatskim selima u zapadnoj Slavoniji kada su oni u sklopu banjalučkog korpusa JNA pokazivali tu svoju hrabrost na nama.
Slobodno ti govori ali ne meni.Ja sam bio u zapadnoj Slavoniji i znam što se događalo ali ovdje to,ponavljam,nije tema.
Bazirao sam se na specifičnu vojnu jedinicu koja je sudjelovala u zadarskom zaleđu između ostalog.
Pošto ne znam sve detalje volio bih znati ono što sam već napisao koji post iznad.
Ako si bio tamo onda ćeš mi vjerujem objasniti tko su i što su.
Ili nećeš.
Bluzara stari is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2013., 10:37   #1712
Quote:
Bluzara stari kaže: Pogledaj post
Gdje je Slavko Lisica završio ?On je bio nekakav zapovjednik srpskih snaga u Posavini koliko se sjećam.
Vukovi su bili u zadarskom zaleđu sve do ljeta '93,možda i kasnije.nisam više išao tamo pa ne znam.
Uglavnom su dolazili iz Narančića prema Biogradu.Nešto su dolazili i iz Smilčića prema Kašiću,znam da je bilo problema.
Bili su karakteristični po zavijanju tokom noći.Oni su negdje iz Prnjavora ?!
Nisam baš siguran da su Vukovi bili u Ravnim kotarima do ljeta 93'. prema onome što ja znam i dokumentima SVK koji postoje oni su napustili to područje do kraja veljače 1993. i nisu se više vraćali.
Milanković je bio iz Prnajvora, prošao Draganov kamp, Posavinu 1992. i završio priču kod Kašića.

Slavko Lisica ?
Uz Mladića u Kninskom korpusu od ljeta 1991. Kruševa, Jasenica i Masleničkog mosta.
Istakao se na onom tragičnom po nas , Kupresu 1992. i u Posavini.
Poslije se razišao sa vrhom politike RS i napisao knjigu "Komadant po potrebi" i "Komadant bez potrebe"
hr1u00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2013., 11:13   #1713
Quote:
Kosmeto-Topličkog odreda 107
Znaš možda koji su ovi?
__________________
There are three kinds of men: The ones that learn by reading. The few who learn by observation. The rest of them have to pee on the electric fence.-- Will Rogers
I think human consciousness is a tragic misstep in evolution...Rust Cohle
Cicka is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2013., 11:25   #1714
Quote:
hr1u00 kaže: Pogledaj post
Nisam baš siguran da su Vukovi bili u Ravnim kotarima do ljeta 93'. prema onome što ja znam i dokumentima SVK koji postoje oni su napustili to područje do kraja veljače 1993. i nisu se više vraćali.
Milanković je bio iz Prnajvora, prošao Draganov kamp, Posavinu 1992. i završio priču kod Kašića.

Slavko Lisica ?
Uz Mladića u Kninskom korpusu od ljeta 1991. Kruševa, Jasenica i Masleničkog mosta.
Istakao se na onom tragičnom po nas , Kupresu 1992. i u Posavini.
Poslije se razišao sa vrhom politike RS i napisao knjigu "Komadant po potrebi" i "Komadant bez potrebe"
Thx na info.
Ljeto je bilo '93 kada sam bio iza Novigrada ugl.selo Narančići su bili negdje ispred nas.Sjećam se zavijanja preko noći u dolazaka dosta blizu na oko 50-tak metara(po mojoj nekoj procjeni).
Sada sam svjestan da su išli pronjuškati gdje su točno naši rovovi,koliko nas ima,ritam smjenjivanja,jačina,vrsta oružja i slično ali su čak,mislim u 4-tom ili 5-om mjesecu ubili neke dečke iz 3.brigade.
Što se točno događalo i koliki broj ljudi ne znam.To je bilo u Kašiću.
Iz kašića je jedan momak pogodio bager koji je kopao rovove sa ''Fagotom''.
Bluzara stari is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2013., 11:52   #1715
Quote:
Cicka kaže: Pogledaj post
Znaš možda koji su ovi?
Jedan dio 92.mtbr OG-1.
U pitanju je izvješće o osipanju dobrovoljaca pa između ostalih(arkanovci,vukovi..) 107 pripadnika Kosmeto-Topličkog odreda se uhvatilo noge.
Izvješće je iz 2.mjeseca '93.
Klošari iz Niša,K.Mitrovice...sudjelovali su(navodno)u napadu na Vukovar.
Bluzara stari is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2013., 13:28   #1716
Quote:
Bluzara stari kaže: Pogledaj post
Thx na info.
Ljeto je bilo '93 kada sam bio iza Novigrada ugl.selo Narančići su bili negdje ispred nas.Sjećam se zavijanja preko noći u dolazaka dosta blizu na oko 50-tak metara(po mojoj nekoj procjeni).
Sada sam svjestan da su išli pronjuškati gdje su točno naši rovovi,koliko nas ima,ritam smjenjivanja,jačina,vrsta oružja i slično ali su čak,mislim u 4-tom ili 5-om mjesecu ubili neke dečke iz 3.brigade.
Što se točno događalo i koliki broj ljudi ne znam.To je bilo u Kašiću.
Iz kašića je jedan momak pogodio bager koji je kopao rovove sa ''Fagotom''.
Ne ulazim u vremensku točnost tvojih sjećanja, ali momci iz 3. gbr su stradali 1. veljače kod Crkve u Kašiću u zasjedi Vukova. Prvi dan prve smjene na terenu !

Moguće da si pomiješao vrijeme događanja, jer se iz dokumenata tzv SAO Krajine vidi da su se Vukovi definitivno razbježali sredinom veljače.
hr1u00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2013., 14:17   #1717
Quote:
hr1u00 kaže: Pogledaj post
Ne ulazim u vremensku točnost tvojih sjećanja, ali momci iz 3. gbr su stradali 1. veljače kod Crkve u Kašiću u zasjedi Vukova. Prvi dan prve smjene na terenu !

Moguće da si pomiješao vrijeme događanja, jer se iz dokumenata tzv SAO Krajine vidi da su se Vukovi definitivno razbježali sredinom veljače.
Oni su otišli nakon ranjavanja i pogibije VM. Moguće je da su nakon toga domaći preuzeli zavijanje kao dio folklora ili da se sakrije njihov odlazak.
žerac76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2013., 15:48   #1718
Quote:
hr1u00 kaže: Pogledaj post
Ne ulazim u vremensku točnost tvojih sjećanja, ali momci iz 3. gbr su stradali 1. veljače kod Crkve u Kašiću u zasjedi Vukova. Prvi dan prve smjene na terenu !

Moguće da si pomiješao vrijeme događanja, jer se iz dokumenata tzv SAO Krajine vidi da su se Vukovi definitivno razbježali sredinom veljače.
Da li su se razbježali ili su povučeni ?
Na nekim mjestima spominje se zapovijed o povlačenju.
Bluzara stari is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2013., 18:39   #1719
Prije par brojeva u Vojnoj povijesti je bilo više članaka o Maslenici, čak i jedan od nekog bivšeg pripadnika Vukova. Nekako se između redova vidi da naši branitelji koji su prošli taj teren imaju dosta poštovanja prema njima, kao da su bili odlični borci itd.


Može li to nekako potvrditi, mislim, nekako sam skeptičan da bi paravojna postrojba iz neke bosanske zabiti tako napaljeno ginula za dalmatinski krš? I odakle im kvalitetna obuka?
__________________
lemonzoo kaže:
nije zabranjeno iznositi argumente u korist ruske invazije, sve dok se netko ne naslađuje nad ubijanjima i sličnim stvarima, i dok se ponaša civilizirano
IamBlackShip is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2013., 18:53   #1720
Quote:
IamBlackShip kaže: Pogledaj post
Prije par brojeva u Vojnoj povijesti je bilo više članaka o Maslenici, čak i jedan od nekog bivšeg pripadnika Vukova. Nekako se između redova vidi da naši branitelji koji su prošli taj teren imaju dosta poštovanja prema njima, kao da su bili odlični borci itd.


Može li to nekako potvrditi, mislim, nekako sam skeptičan da bi paravojna postrojba iz neke bosanske zabiti tako napaljeno ginula za dalmatinski krš? I odakle im kvalitetna obuka?
A gle,to su ljudi koji su relativno dugo ratovali.Recimo od Knina i balvana do raspada '93.Iskustvo u načinu ratovanja zna napraviti dobrog vojnika.
Kod nas je bilo ljudi koji su znali otići skoro do njihovih rovova(pripadnici 4.brigade,ja sam svjedok tome) ali takve se moglo nabrojati na prste.Često su i ginuli,ranjavani,pretpostavljam da je bilo i među Vukovima isti problem.
Činjenica koja se dogodila na groblju u Kašiću kada je 17 momaka izginulo dovoljno govori o nekom vidu fanatizma ili ipak o iskustvu koje ti dozvoljava da napraviš nešto što je za običnog vojnika nezamislivo.
Bio sam tamo,vidio sam kamion koji je izgorio,iz Broda sam,znam neke ljude koji su poginuli.
Dok sam ja još bio u Kašiću znali su dolaziti do linija obrane,jednom u sred dana došla su dvojica i napravili nemir među ljudima iako realno nije bilo nekog rizika.
Ja znam da nacionalni duh možda ponekad ne dopušta biti objektivan ali gledano čisto vojnički,Vukovi su bili kost u grlu gdje god da su bili.
Bluzara stari is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:24.