Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.11.2009., 18:12   #1981
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Nema baš nikakve teorije da je Židov. Što bi Židov radio u Velikom Trgovišću među dudecima Jednostavno nema logike
Pa da... I mene ovo iznenadi sa Židovom, kao bljesak pred očima
Road_Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2009., 18:28   #1982
Quote:
snave183 kaže: Pogledaj post

Molim nešto o prezimenu Balaško!
Osobe s prezimenom Balaško većim su dijelom iz Koprivnice, a neki iz Nove Gradiške, i Hrvati su. U Hrvatskoj ih danas živi oko 610, i to u Zagrebu 100, Koprivnici 70, Kunovcu kraj Koprivnice 30, Stubičkim Toplicama i Malom Bukovcu kraj Ludbrega po 25.

Prezime je nastalo od muškoga imena Balaško, a to je oblik od milja za Balaž. Balaž (Balazs) je mađarski oblik imena Blaž (a to je nastalo je od latinskog imena Blasius, koje potječe od grčkog imena Blasios). Istog su porijekla i hrvatska prezimena Balažinec, Balašković, Balažić i dr.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2009., 19:35   #1983
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Kalici iz Šibenika su Hrvati. Kod nas ih živi oko 100, i to najviše u Šibeniku 50, Zagrebu 10, Rijeci 10, Opatiji 7. - Prezime vjerojatno dolazi od stare riječi "kalig", koja je značila "potkivač".
Mislin da si se ode malo zajeba.ima i jednih i drugih i obe strane su ekstremne Nos Kalik ti je jedno mjestasce u sibenskom zaledu koje je bilo jedno od zescih cetnickih utvrda (pravolavci)........ iako postoje i hrvati (katolici),ono tipa specijalna policija i najekstremniji tereni i uvijeti u domovinskom ratu........i tako....... Ne znam da li su vezani, tj. da li potjecu od iste loze koja se kasnije razdvojila, odosno drugacije izjasnjavala, ili se radi o dvi razlicite nevezane loze...........
__________________
....Predaja nam mora biti nametnuta mačem, a ne riječima ...
http://www.youtube.com/watch?v=LFxI_...eature=related
Veliki vladar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2009., 19:39   #1984
Quote:
Veliki vladar kaže: Pogledaj post
Ne znam da li su vezani, tj. da li potjecu od iste loze koja se kasnije razdvojila, odosno drugacije izjasnjavala, ili se radi o dvi razlicite nevezane loze...........
Teško je to znat
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2009., 19:47   #1985
Quote:
Veliki vladar kaže: Pogledaj post

Ima i jednih i drugih.
Pitao je za one iz Šibenika, i to sam napisao: "Kalici iz Šibenika su Hrvati". Znam i za one druge, ali za njih nije pitao.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2009., 07:23   #1986
Quote:
ROAD_WARRIOR kaže: Pogledaj post
Meni čak ima prizvuk mađarizma to prezime, pa bi pitao MAGORA da se izjasni glede ovog
Već sam sto puta rekao: Tuđman nije mađarsko prezime
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2009., 08:16   #1987
Quote:
ROAD_WARRIOR kaže: Pogledaj post
Daj ljudi bez zafrkancije... ovo mi je izrazito važno, ipak je to prvi Hrvatski predsjednik, a iskreno ne bih htio da je židovskog podrijetla, ne zato jer ne volim židove, već jednostavno ne bi volio
ma ti si drugo ime za Toleranciju
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2009., 08:17   #1988
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Nema baš nikakve teorije da je Židov. Što bi Židov radio u Velikom Trgovišću među dudecima Jednostavno nema logike
pa što ako je?ljudi moji...jel imaš ti neki bolji prijedlog
ako je Židov,što fali,ipak,izabrani Božji narod
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2009., 08:30   #1989
Quote:
spirito75 kaže: Pogledaj post
Što je onda sa svim tim prezimenima koja zavrsavaju na -an, i velikim su dijelom u Hrvatskoj: Krpan, Jerkan, Ladan, Radan, Belan, Tuđman? Nisu li to čista hrvatska prezimena?
Tuđmani su većim dijelom porijeklom iz okolice Oroslavja, i Hrvati su. Danas ih u Hrvatskoj živi oko 90, najviše u Zagrebu - oko 30, Luki kraj Oroslavja 20, Zaprešiću 7, Žejincima i Lekeniku po 5.

Prezime je složenica od "tuđ" i "man". "Tuđ" (=stran) praslavenska je riječ, postoji kod nas već više od 1500 godina, a srodna je germanskoj riječi "deutsch", i postala je od germanske riječi "thiuda" (=narod). "Man" je njemačkog porijekla i znači "čovjek" (kao u imenima Herman, Norman i sl.).

Samo što golo lingvističko praporijeklo prezimena nije u vezi s današnjim kulturnim određenjem osobe, tj. s nečijom nacionalnošću.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2009., 10:43   #1990
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
- Kovács nije isključivo slavensko prezime nego i mađarsko. Slavenski kovač = mađarski kovács (u istom značenju), kovati = kovácsol.
- Balogh nije slavensko prezime nego izvorno mađarsko (balog = lijevoruk).
- Herczeg je njemačkog porijekla.
nisam cuo za njemce koji se prezivaju herczeg ili sl.
jax is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2009., 12:28   #1991
Quote:
Passenger_57 kaže: Pogledaj post
ma ti si drugo ime za Toleranciju
Road_Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2009., 14:14   #1992
Quote:
jax kaže: Pogledaj post
nisam cuo za njemce koji se prezivaju herczeg ili sl.
Mislin da kada ljudi koji pricaju o prezimenima kazu da je neko njemacog (ili nekog drugog) porijekla ne misle da su nosioci tog prezimena njemci Za ispravnu predodzbu bi ti se mozda tribalo napomenuti da je prezime Horvat (u znacenju hrvat) madarskog porijekla.........kat je na prijmjer rijec turskog porijekla,ali to ne znaci da je svaka gradevina visa od prizemlja u vlasnistvu turske


Nadam se da si shvatio,a i ljudi koji pricaju o takvim stvarima bi tribali biti malo opreziji..

pozz
__________________
....Predaja nam mora biti nametnuta mačem, a ne riječima ...
http://www.youtube.com/watch?v=LFxI_...eature=related
Veliki vladar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2009., 15:10   #1993
Quote:
jax kaže: Pogledaj post
nisam cuo za njemce koji se prezivaju herczeg ili sl.
Herzog je jedno od najfrekventnijih prezimena u Njemačkoj.


Andreas Herzog - bivši kapetan austrijske nogometne reprezentacije...
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2009., 16:59   #1994
Quote:
Veliki vladar kaže: Pogledaj post
Mislin da kada ljudi koji pricaju o prezimenima kazu da je neko njemacog (ili nekog drugog) porijekla ne misle da su nosioci tog prezimena njemci Za ispravnu predodzbu bi ti se mozda tribalo napomenuti da je prezime Horvat (u znacenju hrvat) madarskog porijekla.........kat je na prijmjer rijec turskog porijekla,ali to ne znaci da je svaka gradevina visa od prizemlja u vlasnistvu turske


Nadam se da si shvatio,a i ljudi koji pricaju o takvim stvarima bi tribali biti malo opreziji..

pozz
mislim da jesam npr prezime soldo je talijanskog porijekla ali ga koriste samo hrvati u dalmaciji i hercegovini
jax is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2009., 17:25   #1995
ove rasprave o prezimenima je tipična potraga za identitetom, a ljudi nikako da shvate da je identitet autentična i originalna kreacija neponovljivosti nebrojenih mogućnosti jedne individue. Prezimena kao takva potiču kulturološku reprodukciju klasa i kao takva su trajni prečat i simbol manipulacije unutar društvene zbilje. Čovjek može preko prezimena biti osuđen na čitav život i da mu prezime predstavlja prepreku poput invaliditeta, dok u obrnutom slučaju, ako nosi neko simbolički jako prezime može od invalida i polu-osobe biti prikazivan kao veći čovjek no što jest.
vita_jela is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2009., 18:13   #1996
Quote:
vita_jela kaže: Pogledaj post
Ove rasprave o prezimenima tipična su potraga za identitetom, a ljudi nikako da shvate da je identitet autentična i originalna kreacija neponovljivosti nebrojenih mogućnosti jedne individue.
Razveselila si me. Ovakav sam post očekivao već godinu dana. Odavno mi je već jasno da je ovo zanimanje za porijeklo i značenje naših prezimena samo dopuna naših identiteta i njihovo učvršćivanje. Nismo sigurni tko smo, pa tražimo odgovore u prezimenima (kao u horoskopskim znakovima).

Ovo traženje porijekla i traženje pretka ne razlikuje se mnogo od prapovijesne identifikacije s totemom, mitskim pretkom. A u krajnjoj se liniji može protegnuti u traženje Boga kao zajedničkoga pretka i u identifikaciju s Bogom.

A čovjek je sam, on jedini, bez prije i bez poslije, samo zrnce trošne protoplazme, koja pokušava spoznati tko je i što je. U najvećem broju to ne spozna, ali u tom traženju stvori malo svojih osobnih mitova. No i mitologija je nešto što za život dobro dođe, i bez čega čovjek zapravo i ne može.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2009., 22:47   #1997
A prezime Lutring???
ares212 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2009., 07:39   #1998
Quote:
Kloki kaže: Pogledaj post
Herzog je jedno od najfrekventnijih prezimena u Njemačkoj.


Andreas Herzog - bivši kapetan austrijske nogometne reprezentacije...
Tako je.

za jax:
Herczeg (ili Herceg) je mađarska (i hrvatska) inačica njemačkog herzoga. Riječ herceg postoji i u mađarskom jeziku, ne samo u hrvatskom. Dapače, možda je riječ došla u hrvatski mađarskim posredstvom. Ne znam.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2009., 09:52   #1999
dobro shvatio sam ali ipak ima tamo ljudi koji su vjerojatno naseg podrijetla kao i u hrvatskoj koji su nijihovog porijekla
jax is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2009., 12:10   #2000
Prezime Štrbić
vidonje is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:23.