Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.06.2008., 09:46   #2001
Quote:
forget-me-not kaže: Pogledaj post
Aziz Šejh, Allah te nagradio još i više zevkom i vidjanjem od onog iz tvoga potpisa!!!

Zaista je istina ovo (poboldano) što kazivaš.

Šejh, koji gleda sve Allahovim svjetlom, obaviješten je kroz razne znakove kako će netko na kraju završiti. Ti si, Aziz Šejh zatvorio oko koje vidi bilo što osim Hakka, a dao prednost oku koje vidi kraj stvarima i ljudima.

Ti si rudnik znanja i ma'rifeta, ja hud veremim što mi dun'ja ne ide za rukom, nerviram se i tijelo mi mrša. Ti se boriš da izraziš velike stvari, a ja za malo plauzeta na tekijskoj sofri. Te flore i bakterije ne hajem, čitav mi je život od rizika. Pa još malo "riska" neće mi nauditi, zar može lud da (još više) poludi?

Ono što je istina treba se prihvatiti. Ako si spoznao da su moje riječi tačne, drži se toga jer to nije od mene. Istina je jedna, dolazila ona od najvećeg džahila ili najvećeg mu'mina, a nijeti su različiti.

Allah je svjetlo nebesa i zemlje, pa ako ima viđenja ima ga samo sa Allahovim svjetlom. Zato je istina jedna jer je ona viđenje stvari osvijetljenih Allahovim nurom. A Allah dž.š. je Hakk, ono što se gleda Allahovim nurom je Hakk. O tome razmisli. Čijim bi svjetlom još mogli gledati ako ne Allahovim? Mrakom šejtana l.a. se ne gleda, već ne vidi.

El-Aziz je Allahovo dž.š. Ime, pa me nemoj zvati njime. Meni je Allah dž.š. dozvolio da nosim ime Nedžad, pa ako ti nije zahmeta zovi me tim imenom. Ako imaš osjećaj da ja govorim da bih se uzdigao, znaj da sam ja bio bez tebe i prije, a mogu i poslije. Svaku trunku časti, opskrbe ili bilo čega koju si mi prinijeo, ti slobodno uzmi i nosi. Isto tako je sa tobom. Ja ne znam da sam ti šta pridonijeo, pa mi nije jasno zašto misliš da ti nešto odnosim?

Moram ti nešto reći o nefsu. Nefs murida se ogleda na šejhovskom nefsu. Dokle god je muridov nefs +, odbijaće ga šejhov nefs koji je +. Šejhov nefs je uvijek +, pa ako želiš da budeš murid bilo kojeg šejha, postani -. Dakle, dragi moj brate, taj plamen u tebi koji te tjera da tako pričaš je jedna nesvarena energija. Dokle god imaš snage za raspravljanje, ti si +. A dovoljno bi bilo da pogledaš šta sam napisao, a napisao sam to na osnovu godina promatranja.

Ovo ću ti sad reći sasvim ozbiljno. Ne znam je li više ljudi u našim tekijama koji su se izdigli na deredži, ili onih koji su ograjisali. O ovima drugim trebaš se raspitati kod onih koji se bave liječenjem Kur'anom, a kojima dolaze ini "derviši" i "dervišice" koje su "spucali" halovi, drugim riječima koji su ograjisali. Znam neke od tih lično. Uvesti čovjeka u hal nije teško. Izvesti čovjeka iz hala, ili ga voditi kroz njega je teško. Ti si već u halu da nepoznata čovjeka loše tretiraš, a ja imam osnova za ono što sam rekao, ti nemaš. Hazreti Mewlana je rekao, što sam nedavno naveo, i pas kad nauči na bolje ne vraća se na staro. Ja kad sam otišao na Hadž, iznenadio sam se hranom koja se tamo jede. Većinom je to suha hrana, pilav, grudvice i slično, koju čovjek može uzeti rukom iz iste posude a da ništa ne zagadi. Nema tamo čorbi i variva. Takvu hranu je berićet jesti iz iste posude, i takva se hrana može jesti rukom. Prvi put kad sam uzeo kašikom nešto da pojedem, dobio sam proljev (da izvineš). Sunnet je jesti hranu rukom (prstima). A kad jedeš kašikom, umačeš je čas u usta, čas u posudu, ti ne jedeš rukom, već ti kašika zamjenjuje usta. Ona je produžetak usta. Isti si ko konj na pojilu. Ha jeo kašikom, ha se svi nageli na posudu pa srkali, isto ti je.

"I kad Talut vojsku izvede reče: "Allah će vas staviti na iskušenje kraj jedne rijeke; onaj ko se napije iz nje nije moj, a onaj ko se ne napije, jedino ako šakom zahvati, moj je." I oni se, osim malo njih, napiše iz nje..."

Zar nije Poslanik a.s. rekao da ne valja iz mješine piti vodu? U tekiji je džaiz kad dođe čovjek pita ga se ko je, šta je, odakle je i od kakve bolesti boluje. Kod nas ljudi stalno stavljaju takvaluk gdje ga nema. Kakav je to takvaluk i risk u tome da prenosiš bakterije iz usta? Nije valjda to pobožnost? Ako hoćeš iz iste posude da jedeš, jedi hranu koju je Poslanik a.s. jeo. Jedi hurme, jedi pečeno meso, jedi nešta od žita što možeš rukom uzeti. A da te pitam nešto kad si tako iskren. Kad bi znao da neko od tih sa kojima jedeš ima tuberkulozu, gljivično oboljenje usta, streptokokus, pokvaren zub, da ne pere usta, ili da na ta usta priča svašta, bi li ti tada "rizkirao"? Ne bi sigurno. Pa kako bi kad je zdravlje jedna od stvari za koju će te Allah dž.š. pitati? Hoću da ti kažem ovo, u mojim riječima je bila istina koja se možda kosila sa onim što ti misliš da je ruhanijet; a u tvojim riječima gdje se posprdno obraćaš meni, a misliš da štitiš ruhanijet zajedničkog jela, nema istine. Ruhanijet je gdje je čisto.

To što ti dunja ne ide, što veremiš i mršaš trebaš se zapitati malo. Allah dž.š. je Er-Rezak - Opskrbitelj. Molim Allaha da te pomogne u tvojim potrebama i da Ga zamoliš za to, i da ti Ime er-Rezak ne bude nebitno. Jer Allah kaže da zaista u imecima mu'mina ima dio imetaka drugih. Tvoje riječi su kao riječi majke onog murida koja je vidjela Abdul Kadira hz. kako jede pile, a njen sin murid suh kruh i vodu. Napade ona Pira, a Pir skupi one kosti pa prouči. Ono pile oživi i stade trčati i vikati "Abdulkadir je veliki šejh"... Kaže joj Pir, kad tvoj sin mogne ovo, onda neka jede piletinu. Ja na ovo čime me Allah dž.š. opskrbljuje kažem samo mašAllah, vlast pripada samo Allahu. Tvoje mršanje je pohvalno samo ako nastojiš da zaradiš, a Allah dž.š. te iskušava neimaštinom. Ili ako si nesposoban, a saburiš na tom iskušenju. Samo da znaš da je sadaka bogatog iznad mršavljenja siromaha, jer ovaj drugi mršavi zbog svog hala a ne bogobojaznosti. Sad mi reci, koliko si ih udebljao tom hranom koje si se odrekao? Moj hz. Pir, Ahmed Rufai, nije bio siromašan. naprotiv bio je jako bogata osoba. Ali je bio skroman.

I na kraju. Ne može biti da ti je čitav život od rizika kako kažeš. Tvoja izjava nije istinita i sugeriše da ti je Allah dž.š. dao trajno iskušenje bez milosti.

Poslanik a.s. je rekao ''... i znaj da je olakšica nakon muke''

Allah dž.š. je rekao: ''Allah će sigurno, poslije tegobe slast dati.''

Allah dž.š. je rekao: ''... ta, zaista s mukom je i slast, zaista s mukom je slast!''

Poslanik a.s. je rekao: ''Kada bi teškoća ušla u rupu, ušlo bi s njom i olakšanje.

Ja ti, hvala Allahu dž.š., mogu potvrditi da je to tako. Na kraju da te uvjerim da ja nemam ništa protiv tebe, nemoj se nalaziti povrijeđenim zbog mojih riječi. Pročitaj ponovo ono što ti je zasmetalo pa razmisli o tome.

Selam

Zadnje uređivanje Rufaija : 23.06.2008. at 10:29.
Rufaija is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2008., 13:36   #2002
Quote:
Rufaija kaže: Pogledaj post
Ono što je istina treba se prihvatiti. Ako si spoznao da su moje riječi tačne, drži se toga jer to nije od mene. Istina je jedna, dolazila ona od najvećeg džahila ili najvećeg mu'mina, a nijeti su različiti.
Aški nijaz!!!

Ako ti uistinu poznaješ moje srce, onda je i ono što govoriš o meni stvarnost, nije priča.

Voda, vjetar, zemlja vatra....to su izvori života. Za nas mrtve stvari, a one - razgovaraju sa Allahom. Sve je reklo: Mi ne možemo primiti te obaveze, a čovjek je primio zaduženje od Allaha!

Quote:
Allah je svjetlo nebesa i zemlje, pa ako ima viđenja ima ga samo sa Allahovim svjetlom. Zato je istina jedna jer je ona viđenje stvari osvijetljenih Allahovim nurom. A Allah dž.š. je Hakk, ono što se gleda Allahovim nurom je Hakk. O tome razmisli. Čijim bi svjetlom još mogli gledati ako ne Allahovim? Mrakom šejtana l.a. se ne gleda, već ne vidi.
Kad lopov slijepcu ukrade neku stvar, taj čoravi počne plakati. Dok mu lopov ne rekne: Ej ti čoravi, ja sam ukrao, jer kradja je moja vještina. Kako će znati čoravi svoga lopova, jer on nema vida, ni oko sjaja?

Quote:
El-Aziz je Allahovo dž.š. Ime, pa me nemoj zvati njime. Meni je Allah dž.š. dozvolio da nosim ime Nedžad, pa ako ti nije zahmeta zovi me tim imenom. Ako imaš osjećaj da ja govorim da bih se uzdigao, znaj da sam ja bio bez tebe i prije, a mogu i poslije. Svaku trunku časti, opskrbe ili bilo čega koju si mi prinijeo, ti slobodno uzmi i nosi. Isto tako je sa tobom. Ja ne znam da sam ti šta pridonijeo, pa mi nije jasno zašto misliš da ti nešto odnosim?
Velika je borba (džihadi ekber) stegnuti lopova, pa da kaže šta je ukrao i odnio (kako je prevario).

Ako ti rekne da je on kradljivac, čvrsto ga uhvati i stegni! Nek ti kaže znakove ukradenih stvari. Prvo što ti je ukrao, to je surma tvojih očiju. Uzmi je nek ti se vrati vid!

Quote:
Moram ti nešto reći o nefsu. Nefs murida se ogleda na šejhovskom nefsu. Dokle god je muridov nefs +, odbijaće ga šejhov nefs koji je +. Šejhov nefs je uvijek +, pa ako želiš da budeš murid bilo kojeg šejha, postani -. Dakle, dragi moj brate, taj plamen u tebi koji te tjera da tako pričaš je jedna nesvarena energija. Dokle god imaš snage za raspravljanje, ti si +. A dovoljno bi bilo da pogledaš šta sam napisao, a napisao sam to na osnovu godina promatranja.
Jedan je čovjek u srdžbi ubio svoju majku, usmrtio je što nožem što pesnicama. Upitaše ga: Zašto si je ubio, o ti zlobo jedna? Ubica odgovori: moja majka je učinila nešto sramotno, ja sam sramotu ubio i to želim pokopati, a ne nju. Čovjek mu opet kaže: Zašto joj nisi ubio ljubavnika? A on: A zar ja svaki dan da ubijam po nekog čovjeka? Ja sam je ubio i nisam u tudju krv ušao, lakše je jedno grlo posjeći, nego više grla.

Quote:
Ovo ću ti sad reći sasvim ozbiljno. Ne znam je li više ljudi u našim tekijama koji su se izdigli na deredži, ili onih koji su ograjisali. O ovima drugim trebaš se raspitati kod onih koji se bave liječenjem Kur'anom, a kojima dolaze ini "derviši" i "dervišice" koje su "spucali" halovi, drugim riječima koji su ograjisali. Znam neke od tih lično. Uvesti čovjeka u hal nije teško. Izvesti čovjeka iz hala, ili ga voditi kroz njega je teško. Ti si već u halu da nepoznata čovjeka loše tretiraš, a ja imam osnova za ono što sam rekao, ti nemaš. Hazreti Mewlana je rekao, što sam nedavno naveo, i pas kad nauči na bolje ne vraća se na staro. Ja kad sam otišao na Hadž, iznenadio sam se hranom koja se tamo jede. Većinom je to suha hrana, pilav, grudvice i slično, koju čovjek može uzeti rukom iz iste posude a da ništa ne zagadi. Nema tamo čorbi i variva. Takvu hranu je berićet jesti iz iste posude, i takva se hrana može jesti rukom. Prvi put kad sam uzeo kašikom nešto da pojedem, dobio sam proljev (da izvineš). Sunnet je jesti hranu rukom (prstima). A kad jedeš kašikom, umačeš je čas u usta, čas u posudu, ti ne jedeš rukom, već ti kašika zamjenjuje usta. Ona je produžetak usta. Isti si ko konj na pojilu. Ha jeo kašikom, ha se svi nageli na posudu pa srkali, isto ti je.
Kome lokma koju pojede daje nur i uveliča ga, njemu je halal da jede šta hoće.

Ako je nečija dnevna zarada za četiri hljeba, a on pojede dva hljeba, ili tri, onda je to sredina. Ako pojede sva četiri hljeba, to nije sredina, onda je pohlepan ko patka.

Quote:
"I kad Talut vojsku izvede reče: "Allah će vas staviti na iskušenje kraj jedne rijeke; onaj ko se napije iz nje nije moj, a onaj ko se ne napije, jedino ako šakom zahvati, moj je." I oni se, osim malo njih, napiše iz nje..."

Zar nije Poslanik a.s. rekao da ne valja iz mješine piti vodu? U tekiji je džaiz kad dođe čovjek pita ga se ko je, šta je, odakle je i od kakve bolesti boluje. Kod nas ljudi stalno stavljaju takvaluk gdje ga nema. Kakav je to takvaluk i risk u tome da prenosiš bakterije iz usta? Nije valjda to pobožnost? Ako hoćeš iz iste posude da jedeš, jedi hranu koju je Poslanik a.s. jeo. Jedi hurme, jedi pečeno meso, jedi nešta od žita što možeš rukom uzeti. A da te pitam nešto kad si tako iskren. Kad bi znao da neko od tih sa kojima jedeš ima tuberkulozu, gljivično oboljenje usta, streptokokus, pokvaren zub, da ne pere usta, ili da na ta usta priča svašta, bi li ti tada "rizkirao"? Ne bi sigurno. Pa kako bi kad je zdravlje jedna od stvari za koju će te Allah dž.š. pitati? Hoću da ti kažem ovo, u mojim riječima je bila istina koja se možda kosila sa onim što ti misliš da je ruhanijet; a u tvojim riječima gdje se posprdno obraćaš meni, a misliš da štitiš ruhanijet zajedničkog jela, nema istine. Ruhanijet je gdje je čisto.
Bio jedan čovjek. Kad se postavi sofra on, grla iz pakla, odmah sjedne i rekne: Jedite, rekao je Bog!!!

On je kao muha, leti na svako jelo, bez ikakva stida je, sve sam pojede. Hrana vjere je malena u ovome zatvoru.

Neko ima takvu želju da ode na hadž bosonog, dok drugi bez obuće ne može od kuće do džamije. Jedan je toliko darežljiv da bi ti dušu dao, dok bi ti drugi dao dušu, a paru ne bi.

Quote:
To što ti dunja ne ide, što veremiš i mršaš trebaš se zapitati malo. Allah dž.š. je Er-Rezak - Opskrbitelj. Molim Allaha da te pomogne u tvojim potrebama i da Ga zamoliš za to, i da ti Ime er-Rezak ne bude nebitno. Jer Allah kaže da zaista u imecima mu'mina ima dio imetaka drugih. Tvoje riječi su kao riječi majke onog murida koja je vidjela Abdul Kadira hz. kako jede pile, a njen sin murid suh kruh i vodu. Napade ona Pira, a Pir skupi one kosti pa prouči. Ono pile oživi i stade trčati i vikati "Abdulkadir je veliki šejh"... Kaže joj Pir, kad tvoj sin mogne ovo, onda neka jede piletinu. Ja na ovo čime me Allah dž.š. opskrbljuje kažem samo mašAllah, vlast pripada samo Allahu. Tvoje mršanje je pohvalno samo ako nastojiš da zaradiš, a Allah dž.š. te iskušava neimaštinom. Ili ako si nesposoban, a saburiš na tom iskušenju. Samo da znaš da je sadaka bogatog iznad mršavljenja siromaha, jer ovaj drugi mršavi zbog svog hala a ne bogobojaznosti. Sad mi reci, koliko si ih udebljao tom hranom koje si se odrekao? Moj hz. Pir, Ahmed Rufai, nije bio siromašan. naprotiv bio je jako bogata osoba. Ali je bio skroman.
U nuždi je dozvoljeno i uginulo pojesti, u nuždi i nedozvoljeno postaje dozvoljeno.

Quote:

I na kraju. Ne može biti da ti je čitav život od rizika kako kažeš. Tvoja izjava nije istinita i sugeriše da ti je Allah dž.š. dao trajno iskušenje bez milosti.

Ja ti, hvala Allahu dž.š., mogu potvrditi da je to tako. Na kraju da te uvjerim da ja nemam ništa protiv tebe, nemoj se nalaziti povrijeđenim zbog mojih riječi. Pročitaj ponovo ono što ti je zasmetalo pa razmisli o tome.
Halali mi. Zanio sam se. Ipak je više rizika nego riska u mojim riječima. Mukallid kad govori, opije se svojim blagim riječima, on govori istine koje su nepotpune. Toliko se opije svojim riječima da je dalje od isitine nego pijan čovjek. Misli da je on pravo mjesto odakle izvire voda koja treba da teče i da je piju oni koji su žedni. Rasplače te donoseći hadise na vazu, al njemu nije do hadisa, nego da mu ljudi ime spominju. Razlika izmedju muhakkika i mukallida je velika: muhakkik je kao Davud, a mukallid je samo eho.
forget-me-not is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2008., 23:30   #2003
Quote:
Derviš kaže: Pogledaj post
Alejkum selam.

Ma, vidi, ja ti nemam neko veliko znanje o Islamu, onako, prosjek ali sam za forum i forumske rasprave i odnose koji iz toga proizlaze, doktor.
Eto, neću se bunit ako me budete zvali doktor dervo.

Nejse, vi ste meni svi dragi, bili crni, bijeli ili crno bijeli. Nemam ništa ni protiv šarenih.

Malo se šalim, halali, šta ću, dosadio mi forum.

Uglavnom, selamim te i samo nastavi, trudi se koliko možeš da budeš fin, svi se trudimo, nekad ne uspjevamo ali sutra je novi dan.

Selam.
Esselamu alejkum brate dervo-doktoreda tebe Allah nagradi kad tako lijepe stvari iznosis o braci vjernicima masaAllah si mi samo tako ,a usput pa za to tvoje znanje samo Dragi Allah zna i ne treba ti sad nesto puno oko toga Kur'an i hadis su ti najvazniji a ostalo ako stignes i pusti se tih filozofiranja bice ti lakse i bolje eto toliko od mene selam
Nedžm is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2008., 11:44   #2004
Pitanje i traženje savjeta. kakva su vam iskustva sa građenjem, kuća, tekija, džamija, kupovine zemlje, nabavke materijala i sl. Gdje bi vi više voljeli da je tekija: na čaršiji, u padinskom dijelu Sarajeva, u predgrađu, ili na planini, pravljena od drveta? Kakav bi izgled tekije i okoline voljeli? Bi li se neko uključio u aktivnost i kako, ako dođe do izgradnje? Hajde nešto konkretno da pričamo, ovi mi savjeti i mišljenja zaista trebaju. Pogotovo ko ima iskustva u građenju i opremanju. Npr. treba li podrum ili ne treba, kakvo grijanje, izolacija, fasada, izgled, materijali, ukratko sve oko građenja tekije. Dobre ideje su dobrodošle.
Rufaija is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2008., 14:37   #2005
Selam, svidja mi se kako izlazes stvari.

Aški nijaz!!!

Ako ti uistinu poznaješ moje srce, onda je i ono što govoriš o meni stvarnost, nije priča.

Imam dobro mišljenje o tebi i o svim muslimanima sa ovog foruma, makar nekad izgledalo da se ne slažemo.

Voda, vjetar, zemlja vatra....to su izvori života. Za nas mrtve stvari, a one - razgovaraju sa Allahom. Sve je reklo: Mi ne možemo primiti te obaveze, a čovjek je primio zaduženje od Allaha!

Ey wallah, tako je.

Kad lopov slijepcu ukrade neku stvar, taj čoravi počne plakati. Dok mu lopov ne rekne: Ej ti čoravi, ja sam ukrao, jer kradja je moja vještina. Kako će znati čoravi svoga lopova, jer on nema vida, ni oko sjaja?

Čoravi zna za stvar, a zna je preko vezivanja za nju. Lopov je raskinuo vezu, pa ako čoravi i ne vidi lopova, on vidi njegovo djelovanje jer mu je taj prekinuo vezu sa stvari.

Velika je borba (džihadi ekber) stegnuti lopova, pa da kaže šta je ukrao i odnio (kako je prevario).

Lopov je ukrao osjećaj vezanosti, a to je da te stvar posjeduje. Čovjek je usamljen i osjeća se sigurnim kad ga neko posjeduje i kontrolira. Zato se on veže za stvari i kaže da je njihov posjednik, a kad mu stvar izmakne, vidi se da ona posjeduje njega.

Ako ti rekne da je on kradljivac, čvrsto ga uhvati i stegni! Nek ti kaže znakove ukradenih stvari. Prvo što ti je ukrao, to je surma tvojih očiju. Uzmi je nek ti se vrati vid!

Malo ljudi izvlači pouku iz gubitaka, a još manje iz dobitaka.

Jedan je čovjek u srdžbi ubio svoju majku, usmrtio je što nožem što pesnicama. Upitaše ga: Zašto si je ubio, o ti zlobo jedna? Ubica odgovori: moja majka je učinila nešto sramotno, ja sam sramotu ubio i to želim pokopati, a ne nju. Čovjek mu opet kaže: Zašto joj nisi ubio ljubavnika? A on: A zar ja svaki dan da ubijam po nekog čovjeka? Ja sam je ubio i nisam u tudju krv ušao, lakše je jedno grlo posjeći, nego više grla.

Taj čovjek je bezumnik, jer nema grijeha koji će natjerati dijete da ubije roditelja. Čak Allah ne naređuje za najteži grijeh, nevjerovanje, da se ubijaju roditelji, već da se prema njima lijepo postupa. Onaj ko je htjeo ubiti sramotu, trebao je slijediti, "Robe, ja te pokrijem (sakrijem ti mahanu), a ti se otkriješ". Bolje bi mu bilo da je sramotu sakrio od sebe, nego što je zbog sramote ubio rođenu majku. Poslanik a.s. je reka, nije zabranjeno biti mesar, ali nemoj ti biti.

Kome lokma koju pojede daje nur i uveliča ga, njemu je halal da jede šta hoće.

Onaj ko zna ishod svog djelovanja on zna sa sigurnošću da mu je lokma halal. Oni pametni, ashabi Poslanikovi a.s., govorili su "Nikada nismo ni o kom ništa ružno govorili, jer nismo znali u kakvom ćemo halu mi preseliti". Koliko ih je koji zarade Džennet, a pretegne ih Allahova odredba u Džehennem, i suprotno. Ovo je vakat hadisa, "Doći će vrijeme pred Sudnji Dan a da neće biti čovjeka da ga neće zahvatiti makar prašina od kamate". Apsolutna halal lokma je danas rijetka, što se vidi iz općeg stanja ljudi.

Ako je nečija dnevna zarada za četiri hljeba, a on pojede dva hljeba, ili tri, onda je to sredina. Ako pojede sva četiri hljeba, to nije sredina, onda je pohlepan ko patka.

Ako neko pojede ono što je zaradio, onda je to halal. Haram je proglasiti halal haramom. Haram je dati prosjaku koji ne zaslužuje milostinju. Takvi će se prosjaci probuditi na Sudnjem Danu sa licima bez mesa, shodno sadaki koju su bespravno primali. Bi li ti uzeo nož i rezao nekome meso sa lica, i kako bi nazvao takvog? Pojavno je on evlija, možda i tajno dijeli. A ustvari on je mesar koji skida meso s lica. Ako neko danas zaradi četiri hljeba, a vjernik je, Allahovom odredbom načiće se u njegovom imetku imetak drugim vjernika. Ako nema toga, onda on nije vjernik. Dakle, teško da će vjernik stići da pojede sva četiri kruha sam.

Bio jedan čovjek. Kad se postavi sofra on, grla iz pakla, odmah sjedne i rekne: Jedite, rekao je Bog!!!

Njemu je draga sura El-Maide, Sofra, "Jedite lijepa jela", a treba biti zahvalan. Poslanik a.s. je rekao, "Izostavljanje večere znak je starenja".

On je kao muha, leti na svako jelo, bez ikakva stida je, sve sam pojede. Hrana vjere je malena u ovome zatvoru.

Muha pojede koliko ju je Allah obavezao, kao i svako biće. Jedna od stvari koja ti pripada na ovom svijetu je ono što pojedeš. Hrana vjere je malehna, ako ti je apetit velik. Poslanik a.s. je jeo ono što je volio, a ostavljao ono šta nije, A nije prigovarao hrani kao što se to danas uobičajilo.

Neko ima takvu želju da ode na hadž bosonog, dok drugi bez obuće ne može od kuće do džamije. Jedan je toliko darežljiv da bi ti dušu dao, dok bi ti drugi dao dušu, a paru ne bi.

Na hadž ide onaj koga Allah dž.š. pozove, zato je hadžija Allahov gost. Onaj bosonogi se treba potruditi da zaradi sredstva za hadž i da ne bude bosonog, jer takvih je malo medžu milionima hadžija. Onaj što ide do džamije u obući koristi olakšicu koju mu je dao Allah dž.š. Obuća štiti od nečistoće puta, neugodnosti i ubrzava hod. Ako taj misli da je bogobojažljiv što hoda bos, a može sa obućom, on je poput onih što se bičuju na križnome putu, penjući se na koljenima uz kamene staze. Allahu je najdraži Poslanik, a to je porodičan čovjek od kojeg su korist imali drugi muslimani. Najopasnija stvar je lažno samoubjeđivanje. Čovjek koji se zatekne na čistini, pa ga uhvati kiša, može se ubjeđivati kako on to trpi zbog bogobojaznosti. A ustvari on nema kišobrana niti skloništa. Iskren vjernik u tom času moli Allaha da kiša stane, ili da mu se kakva olakšica dadne. Odsustvo moljenja Allaha u problemima znak je propasti, a ne vjerovanja. A propast se nalazi u lažnoj samosvijesti da se sa iskušenjem nosi snagom vlastitog vjerovanja, a ne Allahovom olakšicom. Musa, kad je dobio zadatak, pobojao se, pa je molio za pomoćnika. Muhammed a.s. pita, "kad će ta pomoć". A taj hodi bosonog ne moleći za papuče. Zato on neće otići na hadž, Allahu alem.

U nuždi je dozvoljeno i uginulo pojesti, u nuždi i nedozvoljeno postaje dozvoljeno.

U nuždi se čuva fizičko tijelo, ali nema nužde za poniženje. Možeš jesti krmetinu da preživiš, ali nemoj se hraniti duhovnom krmetinom jer to nikad nije nužno.

Halali mi. Zanio sam se.

Halalim.

Ipak je više rizika nego riska u mojim riječima. Mukallid kad govori, opije se svojim blagim riječima, on govori istine koje su nepotpune. Toliko se opije svojim riječima da je dalje od isitine nego pijan čovjek.

Dok si pijan, zabranjeno ti je da se približavaš namazu. Dakle, kad si pijan, zaboravi na razgovor sa Allahom, što je namaz. Sa Allahom dž.š. se razgovara u stanju vrhunske svijesti, a to je džezba, koja je potpuno suprotna opijenosti koja je lažni hal.

Misli da je on pravo mjesto odakle izvire voda koja treba da teče i da je piju oni koji su žedni. Rasplače te donoseći hadise na vazu, al njemu nije do hadisa, nego da mu ljudi ime spominju. Razlika izmedju muhakkika i mukallida je velika: muhakkik je kao Davud, a mukallid je samo eho.

Voda je voda, takva je kakva je. Voda vodi ne treba, već se njome drugi koriste. Šejhovo znanje ne treba šejhu, on je prošao četvrti mekam. Isto tako i imam citira hadise da popuni vrijeme na hutbi, neke primjenjuje, neke ne. Ali sigurno, onaj koji vjeruje u la illahe ilallah, on je već promijenio jedan hadis u životu, i to onaj najbitniji. Međutim, stvar je u posmatraču koji vidi tako imama. Da je slušao hadis, ne bi vidjeo imamovu namjeru. Ashabi su na džumu išli radi Allaha, a ne radi poslanika a.s., u tome je pouka. Čuo sam da se kaže, "Ko je tuđe kuće gledo, nije svoje sagradio".

Zadnje uređivanje Rufaija : 24.06.2008. at 15:49.
Rufaija is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2008., 22:04   #2006
Quote:
crno&bijelo kaže: Pogledaj post
Ne slušaš ti nikako.
Prvo se ponašaj fino i kulturno.
Ne vrijeđaj okolo (vidim ti postove).
Svoje podjele čuvaj za sebe.
Ko je šija, sufija, vehabija, selefija...itd...furaj u svojim filmovima.

Izvuci pouku iz onoga što je "uvaženi Šejh" rekao za usta.

"Riječ je zarobljenik čovjeka dok je ne izgovori. Kad je izgovori onda čovjek postaje zarobljenik riječi"

Vrlo si netrpeljiv prema svima koji ne misle kao ti.
A stihovi tipa u "jednoj ruci čaša a u drugoj Kur'an" je blasfemija drug.
O grijehu da ne govorim.
Onda to poslije još i dodatno pravdaš da se "mnoge istine nalaze u čaši".
Pa, traži ti svoje gdje misliš da ćeš naći a mene zaobiđi lagano.
Bolje će nam biti obojici.






He he he momak.........smiri se......

Dirajući njega diraš mene pazi se ne moj mislit da si naletio na pogrešnog


Selam




p.s

Vau.......Rufaija svaka čast uistinu prelijepo šteta što nema

više tako lijepih postova, to bi se moglo uvijek čitati hvala.
__________________
Nastoj koliko god možeš da ne vrijeđaš ničije srce,
jer na životnom putu ima mnogo, mnogo trnja.
Aries is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 25.06.2008., 00:26   #2007
Quote:
Aries kaže: Pogledaj post
He he he momak.........smiri se......
Ova ti je rečenica nepotrebna "momčino".
Trebao si je preformulisati jer ovako zvuči kao prijetnja.


Quote:
Aries kaže: Pogledaj post
Dirajući njega diraš mene pazi se ne moj mislit da si naletio na pogrešnog
Da se pazim ?
Ovo je već druga prijetnja.
Previše da bi bilo slučajno ili nenamjerno.
Diram ja vas nekoliko svojim postovima.

Prije par postova davao si dunjaluk za mene a sad prijetiš ?

Naletio sam ja na prave....ne na pogrešne ili pogrešnog.

Evo slike sufizma i sufija.
Bolji ne treba.

Pa ko ima razuma neka primi pouku iz ovoga.

Quote:
Aries kaže: Pogledaj post
Selam
Alejkumu selam...
crno&bijelo is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 25.06.2008., 01:06   #2008
Quote:
crno&bijelo kaže: Pogledaj post


Naletio sam ja na prave....ne na pogrešne ili pogrešnog.

Evo slike sufizma i sufija.
Bolji ne treba.

Pa ko ima razuma neka primi pouku iz ovoga.



Alejkumu selam...
Podsjeti me 'na mene', kada sam i ja prije nekog vremena se uvjerio u to!
Sufizam je u današnje vrijeme trnje, ranije se sufijom zvao svaki zahid, danas je to 'mašinerija' sa puno trnja! Nažalost!
__________________
And say to My servants that they should say those words that are best...
KObi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2008., 01:31   #2009
Quote:
Rufaija kaže: Pogledaj post
Pitanje i traženje savjeta. kakva su vam iskustva sa građenjem, kuća, tekija, džamija, kupovine zemlje, nabavke materijala i sl. Gdje bi vi više voljeli da je tekija: na čaršiji, u padinskom dijelu Sarajeva, u predgrađu, ili na planini, pravljena od drveta? Kakav bi izgled tekije i okoline voljeli? Bi li se neko uključio u aktivnost i kako, ako dođe do izgradnje? Hajde nešto konkretno da pričamo, ovi mi savjeti i mišljenja zaista trebaju. Pogotovo ko ima iskustva u građenju i opremanju. Npr. treba li podrum ili ne treba, kakvo grijanje, izolacija, fasada, izgled, materijali, ukratko sve oko građenja tekije. Dobre ideje su dobrodošle.

Selam alejkum.

Allah dao pa sam građevinar.

Preporučujem prirodne materijale, naročito iz onog kraja gdje se objekat pravi. Protivnik sam da se npr, mramor iz recimo Kine ugrađuje kod nas. Taj mramor nije predviđen za ovu klimu. ( to je samo jedan primjer ). Izbjegavati umjetne materijale, koji su,doduše praktični, npr, al. ili pvc prozori ali su nezdravi. Kuća "ne diše" sa takvim otvorima.

Poželjno bi bilo graditi autohtonu Bosansku kuću. Neznam u kom kraju planiraš/te graditi ali recimo ako je to Sarajevo, potražite "najsarajevskiju" kuću, dobro pogledajte materijale od kojeg je građena i uradite sa istim materijalima samo obrađenima na moderan način. Recimo, ako je pod od drva, koristiti isto drvo, samo ga vrhunski izbrusiti i prelakirati kvalitetnim lakovima.

Keramiku koristiti isključivo "orijentalnu". Ako je nema za kupiti, pronađite nacrte, od jeftinih pločica se da izvesti šta hoćete ( sa današnjim alatima, pilanje na malene kockice itd....)

Kamen. Ako se rade zidovi od neobrađenog kamena ( bilo da su dijelom fasade ili čisto dekorativno ili nekakav zid u predvorju ) savjetovati se sa stručnjacima iz tog područja. Kod nas u Dalmaciji se kamen može slagati na nekoliko načina. Ti načini imaju i svoja imena. Kamen se nikad ne slaže kako kome padne na pamet. Istražite to i raspitajte se o vrastama vezova kod vas.
Mislim da se kod vas najčešće koristi onaj sivo crni kamen...

Drvo. Šta god radili sa njim, ne koristite one prastare lakove. Danas postoje ultra moderni lakovi, čitavi programi za lakiranje. Raspitajte se kod stolara koji rade sa sayer lakovima.

Željezo. O tome neznam ništa, ali potrebno je, halka na vratima , obavezno...

Krov. Običan od crijepa, crvenog, na 4 vode. Osim ako želite kupolu. O kupolama neznam ništa.

Zidovi. Beton i crvena cigla. Ne koristiti knauf/rigips. Nezdravo. A i ako se neko zanese u zikru, razvalit će zid.

Ne raditi ništa bez projektanta. Poželjno je da projektant bude derviš. Uglavnom, ne zalećite se sami kao da "sve znate".

I još nešto važno. Ne kopirajte ništa. Nemojte praviti lukove ako ti lukovi neće biti "savršeni" lukovi. Ili bilo koji oblik da pravite, recimo vrata sa poznatim motivom luka sa šiljkom u sredini, nemojte raditi kockasta vrata sa ukrasom tog motiva. Ili napravite stvarno takva vrata ili ih ostavite "normalna", kockasta.

Poželjno je da unutar tekije ne bude nikakvog sjaja niti sjajnih materijala. Osim poda koji će ionako biti pokriven tepisima. Jer dunjalučki sjaj mami uzdahe i poglede. Odvlači pažnju. Za to je važan umjetnik arhitekta( neki derviš ) da to posloži da ambijent bude orijentalno ugodan , lijep ali neprimjetan,( ljudsko oko je takvo da prvo što primjeti je greška. Zato paziti da ih ne bude il da budu planirane, npr, staro drvo je prepuno grešaka tako da se ne primjećuju, ali ako se radi sa novim, onda mora biti bez greške obrađeno jer i najmanja greška odvlači pažnju. Dalje, ako je zid od rigipsa, on mora biti savršeno ofarban jer i najmanja greška se odmah pokaže. Zato je bolje ne stavljati taj gips, već uraditi običan zid sa običnom žbukom koji je dosta nepravilniji ali oku ugodniji ).

Ne dajite stručne poslove nestručnim ljudima. Npr, zid mora zidati zidar sa iskustvom i na glasu. Inače ode zid u krivo, sad pa sad. Itd...
Derviši samo neka budu pomoćna radna snaga ako nisu obučeni u nekom poslu.

Toliko od mene, zasad.

Selam.
Derviš is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2008., 08:36   #2010
Ma ja zagovaram tekiju na planini, nešto kao katun, od drveta. Poslije rata ima dosta porušenih temelja štala. To je kameni temelj izdignut iznad zemlje, 60cm - 100cm, na tome bude drvena nadgradnja. Da nam je naći jedan takav temelj, 5x6 i slično, pa možda malo izdići i napraviti visoki planinski krov na četiri vode. Pokrivka od šindre. Jel se tako zove onaj drveni krov? U Sarajevu je bila Rufaijska tekija blizu tekije Potoci, i kažu da je bila drvena. Naša matična tekija u Istanbulu odakle je potekao Kadirijsko-Rifaijski tarikat je takođe drvena. Nemamo nekih sredstava za posebno velike objekte. Onda, moguće da do tekije ne bude prilaznog puta već da bude u šumi. Vidjećemo kako će Allah dž.š. odrediti. Znači, materijali bi vjerovatno bili potpuno prirodni. Ja sam pobornik obrade ručnim putem. Onako, malo rustikalno da djeluje. Svakako, dobra zaštita drveta i podna izolacija. Dobar sanitarni čvor (morao bi kakav potok ili izvor da bude kraj nje radi vode). Bez struje, svakako. Uglavnom, da se oteža dolazak.
Rufaija is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2008., 11:33   #2011
Quote:
Derviš kaže: Pogledaj post
Preporučujem prirodne materijale, naročito iz onog kraja gdje se objekat pravi. Protivnik sam da se npr, mramor iz recimo Kine ugrađuje kod nas. Taj mramor nije predviđen za ovu klimu.
fina logika! Na sličan način mogu se posmatrati i ''neke'' uvezene kvaziislamske ideologije i sagledati mogućnost njihove ostvarivosti na našem podneblju. Selam
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2008., 16:47   #2012
Quote:
crno&bijelo;14659334]Ova ti je rečenica nepotrebna "momčino".
Trebao si je preformulisati jer ovako zvuči kao prijetnja.
Preformulirati... "zvuči kome"...(Možda je odgovor u Mejdan odaji na zadnjem postu upućen ekselenciji)...

Nazivom momak dao sam ti veliki kompliment i unaprijedio sam te ispred tebe samog jer to je oličenje čestitosti čistoće i dobročinstva nevinosti ,plemenitosti, To ti je ponos Muhammeda a.s pred Uzvišenim.

Ne mogu shvatiti kako si uopće ostao živ od tog blještaja riječi

Quote:
Da se pazim ?
Ovo je već druga prijetnja.
Da da se paziš od pružanja ruke prijateljstva, sreće, uživanja, mira od koje bi ti zastao dah ... Eh upravu si treba prijetiti treba...

Quote:
Previše da bi bilo slučajno ili nenamjerno.
Diram ja vas nekoliko svojim postovima.
Sebe diraš ne nas a toga nisi svjestan , eh za utjehu ja sam daleko veći padobranac toliko padam da još i ne nazirem dno

ali volim sve padobrance kao i one što su se prizemljili jer tko je na većem položaju i kakav je ishod svih

Quote:
Prije par postova davao si dunjaluk za mene a sad prijetiš ?
Tad sam ti davao otrov a sad ti dajem ako uopće dajem to što ti dajem ...!

Quote:
Naletio sam ja na prave....ne na pogrešne ili pogrešnog.
Da ovoliku jačinu i snagu duha i mudrost i plemenitost i...ružnoću i famu strast ljubomoru oličenje samoljublja treba ukrotiti, želiš li mi pomoć


Quote:
Evo slike sufizma i sufija.

Bolji ne treba.
De malo se bolje okreni pa zažmiri i vidi ko sam ja

Quote:
Pa ko ima razuma neka primi pouku iz ovoga.
Neravnopravan si prema osjećajnim To ti je kao točak bez osovine pa sad si me najviše rastužio


Alejkumu selam...

selam !
__________________
Nastoj koliko god možeš da ne vrijeđaš ničije srce,
jer na životnom putu ima mnogo, mnogo trnja.
Aries is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2008., 16:58   #2013
Post

Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
fina logika! Na sličan način mogu se posmatrati i ''neke'' uvezene kvaziislamske ideologije i sagledati mogućnost njihove ostvarivosti na našem podneblju. Selam
Da, uistinu fina logika...
Dakle predlažeš da sagledamo ostvarivost sufizma na ovim prostorima...
__________________
Don't Be a Sucker - 1947
ConCrete is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2008., 17:09   #2014
Quote:
Rufaija kaže: Pogledaj post
Ma ja zagovaram tekiju na planini, nešto kao katun, od drveta. Poslije rata ima dosta porušenih temelja štala. To je kameni temelj izdignut iznad zemlje, 60cm - 100cm, na tome bude drvena nadgradnja. Da nam je naći jedan takav temelj, 5x6 i slično, pa možda malo izdići i napraviti visoki planinski krov na četiri vode. Pokrivka od šindre. Jel se tako zove onaj drveni krov? U Sarajevu je bila Rufaijska tekija blizu tekije Potoci, i kažu da je bila drvena. Naša matična tekija u Istanbulu odakle je potekao Kadirijsko-Rifaijski tarikat je takođe drvena. Nemamo nekih sredstava za posebno velike objekte. Onda, moguće da do tekije ne bude prilaznog puta već da bude u šumi. Vidjećemo kako će Allah dž.š. odrediti. Znači, materijali bi vjerovatno bili potpuno prirodni. Ja sam pobornik obrade ručnim putem. Onako, malo rustikalno da djeluje. Svakako, dobra zaštita drveta i podna izolacija. Dobar sanitarni čvor (morao bi kakav potok ili izvor da bude kraj nje radi vode). Bez struje, svakako. Uglavnom, da se oteža dolazak.
zašto ne tekija u samom gradu?
Zašto ne iskoristiti moderne dizajne.
zapravo napraviti nešto što će biti kombinacija našeg emaneta i modernih tokova u arhitekturi...
poakzati da je dervišluk moderan i aktuelan i pristupačan, a na sklanjati ga u stranu i u šumu...

Tarikat je u prošlosti bio mnogo puta kompromitovan i zato mislim da sufije moraju raditi na pozitivnoj promociji tarikata tj. prikazati sufizam onakvim kakav zaista jest... Transparenatan i otvoren prema svima...

Ovo je ahiri zeman, utopljeniku je svejedno na koji dio broda će se uspeti, na krmu pramac ili na sidro, bitno je da se spasi
a za sve drugo tu je Halvet
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2008., 00:14   #2015
Quote:
Aries kaže: Pogledaj post
(Možda je odgovor u Mejdan odaji na zadnjem postu upućen ekselenciji)...
Tim odgovorom ću se pozabaviti ako i kada budem imao vremena. Mada, sve je u dosadašnjem duhu. Presipanje iz šupljeg u prazno...

Quote:
Aries kaže: Pogledaj post
Nazivom momak dao sam ti veliki kompliment i unaprijedio sam te ispred tebe samog jer to je oličenje čestitosti čistoće i dobročinstva nevinosti ,plemenitosti, To ti je ponos Muhammeda a.s pred Uzvišenim.
Nemoj ti mene unaprijeđivati i stavljati ispred sebe. Hvala - ne treba.
Ima Onaj Koji unapređuje i ponižava.
On zna kakav je kome nijet moj Aries.

Quote:
Aries kaže: Pogledaj post
Ne mogu shvatiti kako si uopće ostao živ od tog blještaja riječi.
Paaaa, kad je bljesnulo morao sam staviti sunčane naočale...
O kakvom blještavilu pričaš Allaha ti ???

Usput, da ti kažem...
Kad čovjek neznalica želi da sebi uzme nezasluženo mjesto u društvu, da ga ljudi poštuju i da kažu za njega da je pametan, onda govori nerazumljivim jezikom da bi ljude zbunio računajući na ljudsku taštinu jer će ljudi, iako nisu razumjeli šta je rekao, tvrditi da su sve razumjeli i da je riječ o pametnom i mudrom čovjeku.
To je slučaj konkretno s tobom (i još par na forumu) a evo i primjera u tvojoj sljedećoj rečenici:


Quote:
Aries kaže: Pogledaj post
Tad sam ti davao otrov a sad ti dajem ako uopće dajem to što ti dajem ...!
Evo primjera rečenice gdje si kao nešto smisleno i dubokoumno rekao a u stvari je riječ o onome što sam maloprije naveo. Za ovakvu rečenicu bi recimo dobio keca ko vrata od prof. bosanskog jezika ili peticu od profesora logike na filozofiji.
"Sad ti dajem, ako uopće dajem, to što ti dajem".
Većinom su vam rečenice sa ovakvim porukama...besmislene.
Sad, na stranu što smo mi ostali redom radnici i seljaci pa ne razumijemo.

Quote:
Aries kaže: Pogledaj post
Da ovoliku jačinu i snagu duha i mudrost i plemenitost i...ružnoću i famu strast ljubomoru oličenje samoljublja treba ukrotiti, želiš li mi pomoć.
E što ga sufi kiti.
Ko ono srce sa vašara sa ogledalom u sredini.
Šteta što ne razumijem a baš zvuči interesantno.

Quote:
Aries kaže: Pogledaj post
De malo se bolje okreni pa zažmiri i vidi ko sam ja.
Zdravo logika...merhaba šuplja !
Stvarno me zbunjuješ.
Džaba je, ne razumijem te pa to ti je.

Quote:
Aries kaže: Pogledaj post
Neravnopravan si prema osjećajnim To ti je kao točak bez osovine pa sad si me najviše rastužio.
Osjećajni su ovi koji daju OTROV ?
Ili ovi što daju kada nisu dali jer su možda dali prije nego su imali a mogli su dati kasnije ako nisu već dali...(jes lahko pričat ko sufija)
Ili opet nisam dobro razumio ?


Quote:
Aries kaže: Pogledaj post
selam !
E ovo razumijem pa odgovaram:
Alejkumu selam...
crno&bijelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2008., 02:22   #2016
Quote:
Rufaija kaže: Pogledaj post

Jedan je čovjek u srdžbi ubio svoju majku, usmrtio je što nožem što pesnicama. Upitaše ga: Zašto si je ubio, o ti zlobo jedna? Ubica odgovori: moja majka je učinila nešto sramotno, ja sam sramotu ubio i to želim pokopati, a ne nju. Čovjek mu opet kaže: Zašto joj nisi ubio ljubavnika? A on: A zar ja svaki dan da ubijam po nekog čovjeka? Ja sam je ubio i nisam u tudju krv ušao, lakše je jedno grlo posjeći, nego više grla.
ovo sam susreo u Fi hi ma fi hi, zahmetile, jel se ono tako kaže , de navedi i ostale citate pa neko ako kad bude trazio kakav kitab da nabavi ili kupi to mu moze biti dobar naputak u izboru. a opet i ne morash

jel de
insaninside is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2008., 09:02   #2017
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
zašto ne tekija u samom gradu?
Zašto ne iskoristiti moderne dizajne.
zapravo napraviti nešto što će biti kombinacija našeg emaneta i modernih tokova u arhitekturi...
poakzati da je dervišluk moderan i aktuelan i pristupačan, a na sklanjati ga u stranu i u šumu...

Tarikat je u prošlosti bio mnogo puta kompromitovan i zato mislim da sufije moraju raditi na pozitivnoj promociji tarikata tj. prikazati sufizam onakvim kakav zaista jest... Transparenatan i otvoren prema svima...

Ovo je ahiri zeman, utopljeniku je svejedno na koji dio broda će se uspeti, na krmu pramac ili na sidro, bitno je da se spasi
a za sve drugo tu je Halvet

Problem je finansijske prirode. Tekije kao Hadži Sinanova imaju jaku podršku kantona. To su ujedno i historijski objekti, tako da se maksimalno ulaže u njihovo održavanje. Mlađe halke prisiljene su da grade, a to podrazumijeva investicije od zemljišta, pa na dalje. Dakle ostaje periferija, ili neko ko ima zemljište i želi da dadne, ili baš da se izdvoji iz grada. Ja se evo interesujem kako se može dobiti vakufsko zemljište na korištenje, pa ću vidjeti hoće li odgovoriti. Malo je nelogično da ako ima vakufskog zeljišta, a ima, da se to ne iskoristi. Tekija u planini je prednost jer se onda može izići i na izlet, malo da se boravi u prirodi. Uglavnom, zadnji je cilj neko bježanje. Ima tekija koje se sada koriste za druge svrhe, npr. Sadijska tekija kod Begove džamije, sada kahvana Aeroplan. U privatnim kućama je problem komšiluka. Nije cilj tekije da se bilo ko bihuzuri, a gdje su kuće blizu to je lahko moguće. Ipak treba jedna intima za tekiju, ako ništa da ima avliju i avlijski zid. To su najbolje tekije.
Rufaija is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2008., 09:23   #2018
Quote:
insaninside kaže: Pogledaj post
ovo sam susreo u Fi hi ma fi hi, zahmetile, jel se ono tako kaže , de navedi i ostale citate pa neko ako kad bude trazio kakav kitab da nabavi ili kupi to mu moze biti dobar naputak u izboru. a opet i ne morash

jel de

Ma ne treba sve preozbiljno shvatati.

Jedan je čovjek u srdžbi ubio svoju majku, usmrtio je što nožem što pesnicama. Upitaše ga: Zašto si je ubio, o ti zlobo jedna? Ubica odgovori: moja majka je učinila nešto sramotno, ja sam sramotu ubio i to želim pokopati, a ne nju. Čovjek mu opet kaže: Zašto joj nisi ubio ljubavnika? A on: A zar ja svaki dan da ubijam po nekog čovjeka? Ja sam je ubio i nisam u tudju krv ušao, lakše je jedno grlo posjeći, nego više grla.

Ovdje se govori o djelovanju u srdži i logici tog djelovanja. Moraš ove stvari čitati obrnuto. Srdžba rađa nerazum, koji ćeš sada vidjeti. Sramota se ubija prikrivanjem. Nerazuman čovjek želi da sakrije sramotu, koju onda javno izlaže. Želi da zakopa sramotu, a kaže da mu je majka uradila nešto sramotno, što je već otkrivanje sramote. Onda otkriva da njegova majka svaki dan ima drugog ljubavnika, što je opet još veće osramoćenje majke.

Nesavršeni nefs je ta majka koja svaki dan ima drugog ljubavnika. On se svaki dan veže za drugi prohtjev, pa možeš ubijati svaki dan prohtjeve, a svaki dan nosi neki drugi prohtjev, a možeš ubiti nefs, što činiš obuzdavanjem. Nefs je majka koja te svaki dan osramoti zbog zadovoljavanja svojih prohtjeva.

U ovoj hikaji se govori o unutarnjem razgovoru srca i razuma. Srce (sin ubica) djeluje emocijom, što je srdžba, a razum (čovjek koji logički promatra sa strane) djeluje promišljanjem, što je logika. Srce se u jednom momentu pobuni protiv nefsa, jer ga on sramoti, pa mu obuzda prohtjeve (ubije ga). Razum se pita zašto je srce ubilo sve prohtjeve nefsa, zašto nije samo one koji se ispoljavaju u nekom momentu (koji postoje u tom trenutku). Srce, koje je emotivno, nema način djelovanja razuma. Ono djeluje prema korijenu pojave, dok razum djeluje prema ispoljavanju. Zato je srčani način promišljanja dublji, ali teže razumljiv, siroviji. On sagledava cjelinu stvari. Razum ne zna za pojavu koja se ne ispoljava. Musa a.s. je u ajetima o Hidru a.s. razum, a Hidr srce. Musa ne vidi negativno djelovanje djeteta koje još nije nastupilo, a Hidr ne vidi djetetovo trenutno stanje već njegovu suštinu. Zato Hidr ubija dijete, a Musa bi to učinio kada bi vidio da ono odvraća roditelje od ispravnog vjerovanja. Znači, onaj što je ubio majku, gledao je srčanim vidom. Međutim, mi smo zaduženi da tim vidom gledamo duhovna stanja, a pojavna stanja gledamo razumskim vidom, na što nas upućuje obaveza prikrivanja sramote (npr. hadis).

Murid, u svom duhovnom razvoju, dolazi u ovu poziciju. U jednoj tački, on nastoji da obuzda nefs, jer ga se upućuje na to, a samim tim pritiskom, naporom murida, dolazi do ispoljavanja nefsa. To je onaj dio priče gdje čovjek govori o skrivanju samote na način da je otkriva, upravo suprotno onome što želi. Međutim, to je nužna faza i šejh će muridu pomoći da je prevaziđe ukazivanjem na tu suprotnost u njegovom djelovanju. Odatle idu dva kraka, jedan je nastavak puta, drugi vodi u munafikluk.

Poslije ove faze, započeće murid prostorno kretanje po svom duhovnom prostoru a njegove negative osobine on će sagledavati odvojeno od sebe, kao zasebne cjeline. One će biti odvojene jedna od druge, murid će tačno sagledavati svoje negativnosti, koje će i daje postojati, ali srce i nefs neće biti stopljeni (odatle odvojeno gledanje). Itd...


Razmišljam o jednoj stvari. Ako bi čovjek sa sigurnošću znao koji brojevi na Lotu će dobiti, da li bi to bila kocka u odnosu na njega. On kupuje listić bez dileme i bez rizika. Da li se on u suštini kocka, ili dolazi da uzme svoj novac? Ili, ako bi, kao Hidr a.s., sa sigurnošću znao budućnost, pa govorio o tome, da li bi on bio vidovnjak koji nagađa, ili čovjek koji priča o istini?

Zadnje uređivanje Rufaija : 27.06.2008. at 09:57.
Rufaija is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2008., 12:41   #2019
Quote:
=crno&bijelo;14687602]Tim odgovorom ću se pozabaviti ako i kada budem imao vremena. Mada, sve je u dosadašnjem duhu. Presipanje iz šupljeg u prazno...
Budući da je ovo trolanje i nije mjesto predviđeno za naše unaprijeđenje (vidiš žute kartončiće..... društvenih odnosa ovaj put ću ti samo rastumačit svoje konstatacije... jah ne očekujem nikakvu jahtu odmor na moru sve džaba samo za tebe iako kažeš da je "šuplje u prazno" bolje reći "prazno u šuplje".(to ti je da rastumčim... mogu pričati do sutra vidjet ćeš što želiš a ja ću te opet voljeti najviše mada nisi svjestan....jer svi smo bićence Sveopćeg Dobročinitelja Milostivog Samilosnog iako neću osjetiti tvoje razumijevanje jer unaprijed imaš svoj odgovor tako da je moj odgovor u odnosu na tvoj puko ništavilo u odnosu na tvoje djelovanje.)

Quote:
Nemoj ti mene unaprijeđivati i stavljati ispred sebe. Hvala - ne treba.
Ima Onaj Koji unapređuje i ponižava.
On zna kakav je kome nijet moj Aries.
Allah nas sve unaprijeđuje u upućuje a mi se trudimo svjedočiti objasniti i unašim mogućnostima unaprijediti općenitost omladine na Božijem putu i onoga koje duhom momak u onom kontekstu jedanput sam rekao u meni gledaj općenitost a ne subjektivitet (ne mene ili tebe gledaj nas sve uz Allahov blagoslov). Stavljam te ispred sebe jer sam svjestan svojih grešaka a tvoje ne poznajem. Sjeti se hadisa šta je omladina ?....


Quote:
Paaaa, kad je bljesnulo morao sam staviti sunčane naočale...
O kakvom blještavilu pričaš Allaha ti ???

Pročitaj prvi post tu ti je odgovor . To je moje ispred mene a gdje je tvoje ispred tebe.

Quote:
Usput, da ti kažem...
Kad čovjek neznalica želi da sebi uzme nezasluženo mjesto u društvu, da ga ljudi poštuju i da kažu za njega da je pametan, onda govori nerazumljivim jezikom da bi ljude zbunio računajući na ljudsku taštinu jer će ljudi, iako nisu razumjeli šta je rekao, tvrditi da su sve razumjeli i da je riječ o pametnom i mudrom čovjeku.
To je slučaj konkretno s tobom (i još par na forumu) a evo i primjera u tvojoj sljedećoj rečenici:
Pa tko kaže da nisam ne znalica pa tko tvrdi da sam sveznalica mudar pametan...... potpuno si upravu ja sam ti jedan obični (Aries -ovčica na jednoj strani a na drugoj sam žetončić a u suštini sam Arije...pokornik čistog monoteizma i sljedbenik Muhammeda a.s, jah ne moj sad otvarati i odavati čitav red nas nije dobro za javnost i široku publikaciju, jer po tebi je mjerilo zadovoljstvo drugih a najveće zadovoljstvo iznad svakog zadovoljstva jeste zadovoljstvo to koje je zadovoljstvo i to je pravo blještavilo...eto sam si dao odgovor o blještavilu a toga nisi svjestan, imaš imaš šlifa...

Quote:
Evo primjera rečenice gdje si kao nešto smisleno i dubokoumno rekao a u stvari je riječ o onome što sam maloprije naveo. Za ovakvu rečenicu bi recimo dobio keca ko vrata od prof. bosanskog jezika ili peticu od profesora logike na filozofiji.
"Sad ti dajem, ako uopće dajem, to što ti dajem".
Većinom su vam rečenice sa ovakvim porukama...besmislene.
Sad, na stranu što smo mi ostali redom radnici i seljaci pa ne razumijemo.

Ovo nit je bosanski/hrvatski nit je logika ovo je sve a bez svega ostaje ništa... (moram malo zakomplicirat da ti izazovem taštinu, to neću tumačit.... valjda znaš odgovor mislim ne sumnjam da ne znaš , ali evo odgovorum Forum hr-društvo-religija-sufizam/islam/ mejdan odaja....

"Sad ti dajem, ako uopće dajem, to što ti dajem".

1. Sad ti dajem- dakle kvintesenca logičnosti se sastoji u tome da ti u datom trenutku "nešto" dajem, To što ti dajem je nešto što može biti loše a ti misliš da je dobro ili je ono loše a to je dobro po tebi. U zavisnosti kroz kakve naočale gledaš i kako tvoja duša na to reagira i koliko Sveopći Dobročinitelj Milostivi Samilosni želi da ti vidiš, ti ćeš u sljedećem postu na ekvivalentan način uzvratitit.

2. Ako uopće dajem Ovo je ključni moment poznavanja uzvišenog Mudrog Bogatog Gospodara kome ništa ravno nije On posjeduje riznice znanja mudrosti plemenitosti uzvišenosti, kome se klanja sve što je na nebesima i na zemlji.....dakle ako uopće ja dajem jer ne dajem ja tko sam ja da ti dadnem. Daje ti Gospodar nebesa i zemlje koji najbolje poznaje tvoju dušu i koji zna što se krije u njoj

3.to što ti dajem To je moje ispred mene a gdje je tvoje ispred tebe. možda ti se svidi dar a možda ne svidi (dar je veliko blagostanje svaki udisaj svaki zalogajčić hrane svaka progutana kap vode. Mislim možemo li izbrojati blagodati....)

Quote:
što ga sufi kiti.
Ko ono srce sa vašara sa ogledalom u sredini.
Šteta što ne razumijem a baš zvuči interesantno.[

Zdravo logika...merhaba šuplja !
Stvarno me zbunjuješ.
Džaba je, ne razumijem te pa to ti je.
Osjećajni su ovi koji daju OTROV ?Ili ovi što daju kada nisu dali jer su možda dali prije nego su imali a mogli su dati kasnije ako nisu već dali...
jes lahko pričat ko sufija)
Ja gajim simpatije prema sufizmu ali nisam zato sam i rekao zažmiri oči i vidi tko sam (sve ti se mora bukvalistički opisivat )

Vjernik prema vjerniku je poput dijelova jedne zgrade, jedan drugoga učvršćuje", pa je sastavio svoje prste. (Buharija, Muslim)

Quote:
Ili opet nisam dobro razumio ?pa odgovaram:
Alejkumu selam...
evo ovo ćeš razumijeti.....(ti misliš sve se okomilo na tebe a jok.....ti da znaš kako si mi drag do sutra ne bih spavao)
O vjernici, klonite se mnogih sumnjičenja, neka su sumnjičenja, zaista, grijeh. I ne uhodite jedni druge i ne ogovarajte jedni druge!"
One koji vole da se o vjernicima šire bestidne glasine čeka teška kazna i na ovom i na onom svijetu; Allah sve zna, a vi ne znate."

selam (izvinite naše naknadne aktivnosti ) selam! (ti koji misliš da te nisam dostojan imaš PP pa se obrati ovom hudnjaku a ovdje sa tobom mogu samo zaradit žutnjaka.... )
__________________
Nastoj koliko god možeš da ne vrijeđaš ničije srce,
jer na životnom putu ima mnogo, mnogo trnja.
Aries is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2008., 16:16   #2020
Post

Jedno pitanje...

Kažeš:

Quote:
Rufaija kaže: Pogledaj post
Ma ja zagovaram tekiju na planini, nešto kao katun, od drveta. Poslije rata ima dosta porušenih temelja štala. To je kameni temelj izdignut iznad zemlje, 60cm - 100cm, na tome bude drvena nadgradnja. Da nam je naći jedan takav temelj, 5x6 i slično, pa možda malo izdići i napraviti visoki planinski krov na četiri vode.
Da li se može graditi takav objekat na mjestu gdje je nekada bila štala...

Selam
__________________
Don't Be a Sucker - 1947
ConCrete is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:59.