Natrag   Forum.hr > Sport > Nogomet

Nogomet O loptanju nogom u širem smislu.
Podforumi: Navijači

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.10.2010., 18:02   #1
Arrow Ima jedan klub na Dravi




O klubu :


Klub je osnovan 27.02.1947, ime "Osijek" nosi od 1968.

Klupske boje: bijela i plava.

Osvajač Hrvatskog nogometnog kupa 1998/99.

Stadion: Gradski vrt
kapacitet: 19500 mjesta
rasvjeta 1700 lx

Wilsonova b.b.
31000 Osijek
Hrvatska

Predsjednik: Robert Špehar
Direktor: Gordan Matković...

Nogometni klub Osijek dolazi iz četvrtog grada po veličini u Hrvatskoj, te je ujedno spada u vrh hrvatskog nogometa i nalazi se među šest osvajača trofeja i među šest klubova koji od osamostaljenja Hrvatske neprekidno igra u Prvoj HNL. Klub prirodno gravitira Slavoniji i Baranji, na kojem je području najveća sportska institucija. Nadaleko je poznata osječka Škola nogometa, koja je stvorila toliko velik broj svjetskih zvijezda da ih je teško pobrojati – dovoljno je spomenuti Zlatnu kopačku Svjetskog prvenstva u Francuskoj '98, Davora Šukera, čije je ime planetarno poznato.

Nogometni sport u Osijeku ima veliku tradiciju. Počeli su ga igrati đaci već 1904. godine, a 1913. godine Hrvatski sokol osniva nogometnu sekciju koja je djelovala bez dozvole vlasti iz Zagreba, a jedno je vrijeme mlade okupljala pod imenom Slavonija. 1916. godine osnovan je HŠK Slavija koji je ipak prvi priznati mogometni klub u Osijeku. 1918. godine osnovan je Hrvatski građanski sportski klub koji 1919. – 1924. obnavlja igralište kraj Drave, a iste je godine osnovan nogometni podsavez Osijek.

No, niti jedan od tih klubova nije stvarna prethodnica Nogometnom klubu Osijek - nakon 2. svjetskog rata je, 1947. godine, od tri manje uspješna kluba formiran NK Proleter. Iste je godine osvojio Kup Hrvatske, a najveću slavu doživljava od 1953. do 1956. godine kada je Kraj Drave i do 15000 gledatelja promatralo utakmice i pobjede protiv najjačih klubova Jugoslavije.

1961. godine NK Proleter se raspao, a najbolji su se sportski kolektivi ujedinili u SD Slavonija. Pod imenom NK Slavonija tadašnja generacija ostvaruje svoj naveći uspjeh – polufinale Kupa, gdje su ispali od zagrebačkog Dinama. Zanimljivo je da su tada nastupala tri brata Gutzmirtl – Josip za Dinamo a Ivo i Krešo za Osijek.

SD Slavonija prestalo je postojati 1967. godine a nastao je NK Osijek. Klupske boje su prvih sezona bile crvena i plava, no Klub uskoro postaje osječki «bijelo-plavi». Osijek se tada natjecao u drugoligaškoj konkurenciji, što zbog političkih razloga, što zbog neuspjelih kvalifikacija (protiv Borca iz Banja Luke 1970. i Zagreba 1973.), pa je svoju vrijednost morao dokazivati na prijateljskim utakmicama na kojima je pobijeđivao najeće klubove bivše države. Ulazak u prvu ligu došao je 1977. godine. Otada pa do danas (izuzev sezonu 1980/81) NK Osijek neprestano nastupa u prvoligaškom društvu.

Brojne generacije nogometaša nastupale su na igralištu Kraj Drave, a preseljenje u Gradski vrt i njegova obnova povodom ulaska među prvoligaše 1977. godine znatno je poboljšalo uvjete rada. Velika zapadna tribina je neplanirano puštena u rad 1982. na gostovanju Dinama predvođenog Miroslavom Blaževićem, kada je 40,000 ljudi nahrupilo u Gradski vrt. Reflektore i stolice stadion je dobio 1998. godine.

1986. godine Osijek osvaja 6. mjesto, a 1989. dolazi do polufinala Kupa, što su mu najveći dosezi u vrijeme Jugoslavije. U prvoj sezoni nakon nastanka neovisne Republike Hrvatske NK Osijek osvaja 3. mjesto, a za pamćenje ostaje činjenica da zbog ratnih okolnosti niti jedna utakmica nije odigrana u Gradskom vrtu. Do danas je NK Osijek nekoliko puta osvajao 3. mjesto u 1. HNL, a najveći klupski uspjeh je osvajanje Kupa Hrvatske 1999. godine, protiv Cibalije na Maksimiru.

U Kupu UEFA Osijek je nastupao pet puta, došavši 2000/01 do trećeg kola. U svojim europskim nastupima Osijek je pobjeđivao i slavne klubove: Anderlecht, Bröndby, Rapid iz Beča, Slaviju iz Praga, a vrijedi spomenuti i nastupe protiv londonskog West Hama i AEK-a iz Atene. Starijim generacijama je u sjećanju i nastup u Srednjeeuropskom kupu 1981/82 godine i 1:1 u Gradskom vrtu protiv AC Milana.



Stadion:


NK Osijek svoje utakmice igra na stadionu Gradski vrt. Stadion je izgrađen početkom 80-ih godina 20.st. Međutim, do dana današnjega nije dovršen. Kapaciteta je 19 800 sjedećih mjesta. Sjedalice i reflektori postavljeni su na stadion tek 1998. godine. 2005. nakon dužeg razdoblja, stadion se počeo obnavljati. Na zapadnoj tribini (ispod) postavljene su VIP prostorije, a loža je uređena, tako da je dodano 1000 mjesta.

Nakon obnove stadion je počeo ispunjavati UEFA-ine kriterije, iako se treba obnoviti cijeli stadion u potpunosti. Rekord posjećenosti stadiona zabilježen je 1982. godine kada se na stadionu igrala utakmica Osijek-Dinamo, tada je došlo oko 40 000 gledatelja. Stadion se nalazi u Wilsonovoj ulici bb.




Navijačka skupina - Kohorta

Kohorta je ovaj naziv dobila 1988. godine. Prije toga nosila je ime "Torcida",a pri svom osnutku (1949.) djelovala je kao grupa "Šokci Osijek". Smještena je na jugoistočnoj tribini osječkog stadiona Gradski vrt. Sjedište Kohorte je u Fakultetskoj ulici u Tvrđi (stari dio grada Osijeka).



__________________
Rutinski :kava:

Zadnje uređivanje Bong! : 28.10.2010. at 18:12.
Bong! is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2010., 18:03   #2
__________________
Rutinski :kava:
Bong! is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2010., 18:52   #3
Quote:
Bong! kaže: Pogledaj post
kapaciteta je 19 800 sjedećih mjesta..
lažeš

22,050
mitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2010., 19:15   #4


bit će da je bilo nekih nadogradnji
__________________
Rutinski :kava:
Bong! is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2010., 19:24   #5
ne, nego vidjeh na skyscrapercityju da je neki lik preko high-resolution slika pobrojao sve, i došao do tog broja
mitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2010., 19:30   #6
jbt a ja mislio da je meni dosadno u životu
__________________
Rutinski :kava:
Bong! is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2010., 11:20   #7
Quote:
Bong! kaže: Pogledaj post
rasvjeta 1700 lx
late bloomer is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2010., 11:48   #8
transparentnost na djelu, nema muljanja, sve crno na bijelo

btw u išćekivanju konstruktivnih postova
__________________
Rutinski :kava:
Bong! is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2011., 16:58   #9
Buđenje Osječani! Više od godinu dana tema bez ijednog posta

Špehar je prodao sina Našmrkanome i dao petama vjetra dok klub grca u financijskim problemima. S druge strane u prvenstvu su relativno sigurni (iako 6 bodova pred zonom ispadanja i nisu neka zaliha), a u kupu su na pragu polufinala.

Osječe, quo vadis?

Zadnje uređivanje Ferdibrand : 29.11.2011. at 17:11.
Ferdibrand is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2011., 12:46   #10
Izgleda da je slabo Osječana na forumu (barem onih koji navijaju za NK Osijek). Ali, pošto sam iz Osijeka, red je da se oglasim

Ne znam, nekakvo mrtvilo u gradu, nitko ne priča o bijelo-plavima, evo i na službenoj stranici rade jedino update rezultata i tablice dok je zadnja vijest valjda iz kolovoza (više se po medijima piše o BSK-u iz treće lige nego od Osijeku ). Sad je pitanje jesu li tome krivac osrednji rezultati nakon relativno dobrog starta i pristojnih igara ili jednostavno situacija u HR nogometu.

Prodajom malog Špehara su si kupili mir na par mjeseci (vezano uz isplatu plaća), a kad se to potroši mogli bi putem Karlovca i Šibenika (barem je tako moje viđenje situacije).
__________________
"Four weddings and a funeral, where's the difference?"
tomi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2011., 15:03   #11
Nema se jakog sponzora, a neće ga sigurno ni biti. Amaterizam je jedino riješenje. Klub dijeli sudbinu cijele regije.
priča mi lega: "Vidiš one klince? To su ti igrači NK Osijek. Cijeli dan sisaju kavicu-dviju jer namaju baruta!"
Nekad je ekonomski standard igrača NK Osijek bio puno veći.
__________________
brošić što se teško pribada... da me može oduvati najblaži nemirac... moj je šešir šatra pomična.. da je nebo moja livada...
Toma Sawyer is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2011., 11:15   #12
Quote:
Bong! kaže: Pogledaj post
jbt a ja mislio da je meni dosadno u životu
qkac is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2012., 22:48   #13
Prvi post nakon 3 i pol mjeseca

Novi predsjednik NK Osijeka, poduzetnik Zdravko Josić:

http://www.sib.hr/sport/nogomet/4858...ilizaciji.html
__________________
"Four weddings and a funeral, where's the difference?"
tomi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2012., 14:11   #14
Nakon novih tri mjeseca, jos jedan post!

Osijek dobio andorce koji dolaze iz sela sa 3 tisuce stanovnika, dizanje ligaškog koeficijenta na pomolu (op op)
Avtomatik is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2012., 15:36   #15
Quote:
Avtomatik kaže: Pogledaj post
Nakon novih tri mjeseca, jos jedan post!

Osijek dobio andorce koji dolaze iz sela sa 3 tisuce stanovnika, dizanje ligaškog koeficijenta na pomolu (op op)
a nakon njih u švedsku vjerojatno (na pobjednika kalmar - cliftonville)
__________________
Vidiš li gde sam to sad, u kom sam dobu? Čudne mi ptice, da znaš, snovima jezde...
Markeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2012., 15:43   #16
Quote:
Markeca kaže: Pogledaj post
a nakon njih u švedsku vjerojatno (na pobjednika kalmar - cliftonville)
Baš sam se nadao da ćemo njih dobit, ako se dobro sjećam to je bio najbolji mogući ždrijeb
Avtomatik is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2012., 09:00   #17
Na što je spao NK Osijek to je prestrašno, malo gledam njihov site gdje je zadnja vijest iz 6. mjeseza prošle godine
O današnjoj utakmici samo jedan red i to vrijeme kad se utakmica odigrava, čak i Andorski amateri imaju više informacija na stranicama.
__________________
"Four weddings and a funeral, where's the difference?"
tomi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2012., 07:00   #18
Sramota, malo je reć
Avtomatik is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2012., 10:15   #19
Jel gledao neko protiv andoraca? Kako su igrali? Tek u 77.min gol oO.. A andorci imali crveni skoro cijwlu drugu polovicu... Ocekivao sam shamaranje..
Flamingo Noir is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2012., 10:23   #20
Quote:
tominator kaže: Pogledaj post
Na što je spao NK Osijek to je prestrašno, malo gledam njihov site gdje je zadnja vijest iz 6. mjeseza prošle godine
O današnjoj utakmici samo jedan red i to vrijeme kad se utakmica odigrava, čak i Andorski amateri imaju više informacija na stranicama.
Odi u upravu i podijeli koji šamar.
mitch is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:07.