Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.04.2008., 12:22   #3061
terasa je konstruktivno povezana sa kućom, te se smatra njezinim neraskidivim dijelom, uračunava se u brutto površinu i za nju vrijede svi uvjeti kao i za zatvoreni dio kuće: udaljenosti od međa, regulacijske linije...
McGrubi is offline  
Old 02.04.2008., 12:56   #3062
McGrubi, puuuno hvala. Eto, sad imamo obje opcije na razmatranje, pa na kraju što nam se više svidi. U međuvremenu smo osmislili i prizemnicu koja zadovoljava naše potrebe (moramo priznati da i ona ima prednosti), iako je meni osobno katnica bolje rješenje (volim ležati na balkonu zavaljen u stolac ;-). Još jednom, hvala.

Btw, danas sam pokrenuo blog o gradnji kuće, pa navratite, komentirajte, argumentirano pljujte, hvalite, bilo što. Svako iskustvo i mišljenje je u ovim vremenima dobrodošlo. Hvala.
http://www.styrolipa.bloger.hr/
TrickyQ is offline  
Old 02.04.2008., 16:28   #3063
Quote:
TrickyQ kaže: Pogledaj post
...uvjeta gradnje u kojem stoji da omjer dužine i širine objekta mora biti između 1,4 i 2...
E svasta... Cudio sam se kada sam radio projekt raznim uvjetima, ali ovo je valjda vrhunac. Pa kakve ima veze ovaj omjer? Kome on ista znaci i koja mu je svrha, jel moze mi netko objasniti zasto se ovo pak uvjetuje??? Pa sta ikog briga oce li mi kuca biti duguljasta ili mozda pak potpun kvadrat?
FuriaTropical is offline  
Old 02.04.2008., 23:12   #3064
furia Tropical

[QUOTE=FuriaTropical;13335657]Da, 5 metara do ceste a 3 do susjeda. Osim toga, jos pazi i na sirinu ceste uz tvoju parcelu. Ako je uža od minimalno propisane morati ces jos ostaviti i za buduće prosirenje ceste. Ovo se zapravo nedavno još dodatno zakomplicirano, imaš topic o tome.

Evo ti moj primjer: parcela siroka 15m, a kuca na kraju mora biti 6m

,bok! daj molim te odgovori i meni: namjeravam kupiti gradiliste 15x27 m=405m2, a 15 m je uz cestu, a 27m dubina. Vidim da je i tvoja parcela siroka 15m, a to me i muci jer jos nema dozvole za uvjete gradne, a citajuci GUP opcine procitala sam da je min.velicina 400m2(stima), ali min. sirina 16m. dali cu uopce moci dobiti dozvolu za gradnju? poznati me uvjeravaju da DA, jer je tih 400 m2 samo po sebi vec dovoljno, a desno od parcele je susjed NA IDENTICNIM dimenzijama sagradio kucu prosle godine (stari zakon???). ja se bojim cak i kupiti. Mogu li se potpuno osloniti na tel. informaciju u opcini? gradiliste se nalazi u potpuno urbaniziranom dijelu u gradicu sibenske zupanije, i to je jedno od zadnjih koje se prodaje-okolo su sve obiteljske kuce, sve sa dozvolama izgradjene. I ako bi htio da mi napises max.dimenzije potencijalne kuce. dimenzije gradilista imas. hvala unaprijed
mirjanazg is offline  
Old 03.04.2008., 08:30   #3065
Quote:
mirjanazg kaže:
, namjeravam kupiti gradiliste 15x27 m=405m2, a 15 m je uz cestu, a 27m dubina.

a citajuci GUP opcine procitala sam da je min.velicina 400m2(stima), ali min. sirina 16m. dali cu uopce moci dobiti dozvolu za gradnju? poznati me uvjeravaju da DA, jer je tih 400 m2 samo po sebi vec dovoljno,

u potpuno urbaniziranom dijelu u gradicu sibenske zupanije,
minimalno 16m ili ništa od dozvole, neki planovi dopuštaju i manju širinu ali u tom slučaju samo prizemnice

pošto je to "moje" područje, molim te o kojoj općini je riječ pa ću moći biti preciznija
McGrubi is offline  
Old 03.04.2008., 10:17   #3066
MirjanaZg, cini se da imas drugaciju/bolju situaciju od mene. Meni je dubina bila 15m, a strana uz cestu 36m. Tebi je dubina ok, pa ti nije frka ostaviti do ceste 5m a i ako ide prosirenje ceste nema frke... Jedino ako te kaci ovo ogranicenje da parcela mora biti sira od 16m sto ti McGrubi obecava provjeriti...
FuriaTropical is offline  
Old 03.04.2008., 14:42   #3067
McGrubi, ja imam staru kuću u Matiju Gupca koji želimo renovirati tj adaptirati. Mogu te pitat par pitanja u vezi koštanja po kvadratu, procedure i slično ?
El Bradbury is offline  
Old 04.04.2008., 22:47   #3068
Quote:
McGrubi kaže: Pogledaj post
minimalno 16m ili ništa od dozvole, neki planovi dopuštaju i manju širinu ali u tom slučaju samo prizemnice

pošto je to "moje" područje, molim te o kojoj općini je riječ pa ću moći biti preciznija
hvala , opcina je Vodice. sorry, malo kasnim s odgovorom, sinoc nisam mogla uopce otvoriti stranicu forumadanas sam i malo odahnula jer su mi poznati poslali faks urbanistickog plana uredjenja vodica i srime gdje pod 6.1, obiteljske gradjevine, clanak 53. 1.2 stoji da za SS nacin gradnje min. sirina:14m(u sklopu povrsina mjesovitih namjena M1 i M2) u svakom slucaju racunam sad i na sve vas
mirjanazg is offline  
Old 04.04.2008., 23:35   #3069
koliko ja znam "građevinska širina" je uvijek bila 14 m . ne vjerujem da je novim zakonom to dignuto na 15m, jer bi teoretski time oštetili nekoga tko je npr. godinu dana ranije kupio građevinsku parcelu širine 14 m ... i planirao graditi kuću široku 8 m .

vjerovatno je to određeno prostornim planovima pojedinih općina. Npr. Zakon kaže da je min. veličina građ. parcele 600 m2, a PP Sv.Nedelja kaže da je min.veličina 400 m2.
sky cruiser is offline  
Old 04.04.2008., 23:41   #3070
Quote:
McGrubi kaže: Pogledaj post
minimalno 16m ili ništa od dozvole, neki planovi dopuštaju i manju širinu ali u tom slučaju samo prizemnice

pošto je to "moje" područje, molim te o kojoj općini je riječ pa ću moći biti preciznija
hallo McGrubi, evo me opet! Samo da ti javim da sam se potrudila i temeljito procitala u prostornom planu Vodica, EVO ZA SVE KOJI NAMJERAVAJU GRADITI U VODICAMA: u izgradjenim dijelovima gradjavinskih podrucja( A TU JE I "MOJE" ,JUUUHUU!), i pretezno dovrsenim prostorima ZA SAMOSTOJECI OBJEKT min. sirina 14m, min povrsina 350 m2. ALI, u neizgradjenim djelovima gradjevinskih podrucja i pretezno nedovrsenim prostorima vrijedi: min. sirina 16m i min. povrsina 400m2. Hvala McGrubi, ovaj puta dosla do rjesenja sama, ali jos cu se ja javiti tebi i svima! znaci sutra kapara....
mirjanazg is offline  
Old 05.04.2008., 23:07   #3071
Quote:
sky cruiser kaže: Pogledaj post
koliko ja znam "građevinska širina" je uvijek bila 14 m . ne vjerujem da je novim zakonom to dignuto na 15m, jer bi teoretski time oštetili nekoga tko je npr. godinu dana ranije kupio građevinsku parcelu širine 14 m ... i planirao graditi kuću široku 8 m .

vjerovatno je to određeno prostornim planovima pojedinih općina. Npr. Zakon kaže da je min. veličina građ. parcele 600 m2, a PP Sv.Nedelja kaže da je min.veličina 400 m2.
Zakon o prostornom uređenju i gradnji NE određuje minimalne površine niti dimenzije

to je ostavljeno na volju urb. planovima, koji su specifični za regije RH, zakon vrijedi za cijelu državu, nemoguće je napraviti dobru odluku o min. veličini
McGrubi is offline  
Old 05.04.2008., 23:08   #3072
Quote:
El Bradbury kaže: Pogledaj post
McGrubi, ja imam staru kuću u Matiju Gupca koji želimo renovirati tj adaptirati. Mogu te pitat par pitanja u vezi koštanja po kvadratu, procedure i slično ?
može
procedura će ovisiti o BRP-u cijele kuće
McGrubi is offline  
Old 05.04.2008., 23:24   #3073
Quote:
McGrubi kaže: Pogledaj post
Zakon o prostornom uređenju i gradnji NE određuje minimalne površine niti dimenzije

to je ostavljeno na volju urb. planovima, koji su specifični za regije RH, zakon vrijedi za cijelu državu, nemoguće je napraviti dobru odluku o min. veličini
a tako znači ...
sky cruiser is offline  
Old 06.04.2008., 07:59   #3074
Evo da se i ja uključim u temu sasvim je razumljivo da se postavljaju uvjeti za minimalnu širinu i minimalnu kvadraturu cijele parcele, ali u mom slučaju u okolici Dubrovnika mi je postavljena maksimalna veličina parcele od 800m2 za gradnju niske građevine a to je podrum+prizemlje+kat, a minimalna je 300m2, a u redu bi bilo da je barem 500m2 tako da kuće imaju barem neku okučnicu oko sebe da nebudu prezbijene.
Ja imam parcelu od nekih 1200m2 i morat ću je dijelit na 2 dijela da bi mogo zadovoljit uvjete, znači bespotrebni troškovi parcelacije .
vicko22 is offline  
Old 07.04.2008., 03:17   #3075
Veliki pozdrav svima! Vec duze vrijeme vas pratimo,ali nigdje nismo vidjeli rijesenje koje bi nama uveliko pomoglo! Planiramo graditi kucu prizemnicu 10x11,ali nas za sada prvenstveno interesuje gradnja podruma koji bi bio 10x8! Interesuje nas da li je netko u skorije vrijeme pravio podrum,kako bi bilo najbolje?
I velika molba: Ako netko nam moze prblizno reci,koliko bi nas kostao takav podrum?

Papiri su nam pri kraju pa nam je Hitno,s toga vas molimo ako moze sto prije odgovor,da li da gradimo ili da odustanemo,iako bi nam taj podrum bio od velike koristi,jer nam je zemljiste malo! Svako dobro od Obitelji-M-!
Obitelj-M- is offline  
Old 07.04.2008., 08:15   #3076
Quote:
Obitelj-M- kaže: Pogledaj post
Veliki pozdrav svima! Vec duze vrijeme vas pratimo,ali nigdje nismo vidjeli rijesenje koje bi nama uveliko pomoglo! Planiramo graditi kucu prizemnicu 10x11,ali nas za sada prvenstveno interesuje gradnja podruma koji bi bio 10x8! Interesuje nas da li je netko u skorije vrijeme pravio podrum,kako bi bilo najbolje?
I velika molba: Ako netko nam moze prblizno reci,koliko bi nas kostao takav podrum?

Papiri su nam pri kraju pa nam je Hitno,s toga vas molimo ako moze sto prije odgovor,da li da gradimo ili da odustanemo,iako bi nam taj podrum bio od velike koristi,jer nam je zemljiste malo! Svako dobro od Obitelji-M-!
pa ako su vam papiri pri kraju kako mislite sada dodati i podrum??

ja sam radio podrum 10x8 i kosta te vise za:betonske blokove (cini mi se cca 1000komada),fert gredice,ispune stropne i betonska deka sa armaturom za prvu ruku a poslije za unutarnje uredjenje

2 prostorije sam zauzeo ja (radionica,kotlovnica i spremiste drva) a dvije zena( ves soba i kuhinjica)
spoki007 is offline  
Old 07.04.2008., 10:57   #3077
Quote:
spoki007 kaže: Pogledaj post

ja sam radio podrum 10x8 i kosta te vise za:betonske blokove (cini mi se cca 1000komada),fert gredice,ispune stropne i betonska deka sa armaturom za prvu ruku a poslije za unutarnje uredjenje
Da li si u te vertikalne zidove od beton. blokova stavljao kakvu armaturu ili armatura ide samo u betonsku deku ?
sky cruiser is offline  
Old 07.04.2008., 11:37   #3078
Quote:
sky cruiser kaže: Pogledaj post
Da li si u te vertikalne zidove od beton. blokova stavljao kakvu armaturu ili armatura ide samo u betonsku deku ?
ja sam stavljao samo u betonsku deku....

ima cinjenica za(potres) i protiv(vjecno vlazenje zida i crni zid) betonskih vertikalnih serklaza,ja sam se odlucio da ne stavljam serklaz...


Zadnje uređivanje spoki007 : 07.04.2008. at 11:40. Reason: foto
spoki007 is offline  
Old 07.04.2008., 14:02   #3079
pozdrav!

ako netko ima savjet, dobro je dosao

97' je moj otac, sa nesto sitno novaca sto je imao, a nema ni danas nesto vise , zapoceo gradnju kuce u samoboru. umjesto pola metra temelja, kako je bilo po idejnom planu i kasnije izvadjenoj lokacijskoj, temelji pocinju na 1,40 te rastu odnosno padaju, jer je teren nagnut, do 2,20, pa je u jednoj manjoj kvadraturi dolje ostavljen i nekakav podrum. sad se opet mora radit novi idejni plan, koji ce uzet u obzir tu novu gradjevinu ili porusit gradjevinu i sve isponova, no nekako mi se cini da je rusenje puno skuplja varijanta od nove lokacijske. koje je pitanje? pa eto, ne znam sta da radimo? da li se isplati uopce ulagat u to, s obzirom da smo jako limitirani novcem, odn ja cu trebat dignut kredit, ili da se uzme neka gradj kuca koja ce sagradit cijelu kucu, pa im damo jedan kat ili sto? koliko je novaca potrebno uloziti da kuca bude pod krovom, s tim da bi bila dvokatnica + taj podrum, velicine 7 x 10, a mozda na 2. katu i terasa duzine 2 m
__________________
pratim te
lioness is offline  
Old 07.04.2008., 15:50   #3080
Mislim da prvo trebate vidjeti što će reći referada o tome, jer si dala premalo podataka, a treba poznavati i ključnu stvar - kako je regulirano pitanje nagnutih terena, koji kutevi, što se priznaje pod što, a što se ne priznaje.

Nekako mi je logično da na nagnutom terenu nema mjerenja koliki su temelji ukupno, već samo koliko su duboko u zemlji, te da li ta izvedba zadovoljava sigurnosne standarde. A kako se u to uklapa još jedna prostorija unutar temeljnih zidova, ne znam.

No znam da se sa gornje strane glave, tj. na plafonu, sve prostorije koje imaju imalo kosog krova, računaju da su potkrovlje (po novom), dok se prije računala visina pobočnog zida po početka krovne kosine unutar protorije.
Sledgehammer is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:44.