Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.04.2007., 21:55   #1
Koje će se riječi udomaćiti ?

http://www.vjesnik.hr/html/2007/04/2....asp?r=kul&c=1

U užem izboru nizanka, brzogriz, skutnik, dojmovnik, krompulja...

Na natječaj je stiglo više od 500 prijedloga novih riječi, a u uži krug je ušlo njih 47 među kojima dojmovnik (knjiga dojmova), hrvatistika (kroatistika), sučelište (talk show), zakulisje (backstage)

Istinomjer umjesto poligrafa, mimoučinak umjesto nuspojave, zakulisje umjesto engleskog backstagea, neke su od riječi koje su pristigle na natječaj »Jezika«, časopisa za kulturu hrvatskoga književnog jezika, kojim se traži najbolja nova hrvatska riječ. »Jezik« je u listopadu prošle godine objavio natječaj i od tada je pristiglo nešto više od 500 prijedloga, a među njima čak 175 riječi medicinskoga nazivlja. Sve te medicinske riječi poslao je isti natjecatelj, sastavivši mali medicinski rječnik, a njegovi će se prijedlozi zbog svoje stručnosti ocijeniti izvan konkurencije.
U uži izbor je ušlo 47 riječi, kako nas je obavijestila Sanda Ham, glavna urednica »Jezika« i predsjednica natječajnog povjerenstva, a prijedlozi su stizali iz cijele Hrvatske pa čak i iz inozemstva. Među predlagačima su ljudi različita profila, od sveučilišnih profesora do osnovnoškolaca. Tako su se i dvije desetogodišnjakinje odazvale na natječaj, a prijedlog jedne od njih - šiljevina kao zamjena za otpad od šiljenja olovaka - ušao je i u uži izbor. Kao što se vidi i iz primjera šiljevine, mogle su se predlagati bilo koje nove riječi, neovisno o tome postoji li već neki drugi, pa i uvriježeni naziv za istu stvar, jedini je uvjet bio da nisu zabilježene ni u jednome hrvatskom rječniku.
Tako su se u užem izboru našle riječi za koje smo već čuli, kao što je brzogriz za engleski fast food, tiskalo je predloženo umjesto printera, iako je on već uspješno zamijenjen pisačem, a naziv su dobile i »grube, glasne žene«, i to kao krompulje.
Prednost na natječaju imaju zamjene za anglizme, ali Sanda Ham kaže da su se predlagatelji podjednako javljali sa zamjenama za anglizme kao i za sve druge tuđice, pa i europeizme koji su već dobro udomaćeni. Tako su na adresu »Jezika« stigli prijedlozi da se, primjerice, tenis, bojler, sendvič, rebus, karikatura, mikroorganizam zamijene novim riječima. Tenis bi bio rukal, bojler grijovod, mlačnik, mlačnjak, prokuhavalo ili vodogrijalica, sendvič dvokriška ili dvokrušac, rebus crtaljka, karikatura izoblika, a mikroorganizam sitnobiće ili maložiće.

Najviše je pak prijedloga pristiglo za računalno nazivlje (ako ne računamo mali medicinski rječnik) pa je tako bilo nekoliko prijedloga za internet (svemrežje, na primjer), za laptop (skutnik), za podlogu na kojoj je računalni miš, za hardver... Predlagani su i dijalektizmi kao što su potpetar (tavan) ili berjakati (zapomagati) za koje natjecatelji žele da uđu u književni jezik.
Sanda Ham kaže da je iznimno zadovoljna odazivom i smatra to pokazateljem »želje, volje i sposobnosti govornika hrvatskoga jezika da djelatno sudjeluju u oblikovanju svojega jezika, odnosno da je hrvatski jezični osjećaj jak i da su stvarateljske jezične sposobnosti hvale vrijedne«.
Rezultati natječaja bit će objavljeni u lipanjskom broju »Jezika«, a najuspješniji kovači riječi dobit će nagradu »Dr. Ivan Šreter« jer je natječaj odlučila poduprijeti Zaklada »Dr. Ivan Šreter«. Pod »poduprijeti« mislimo i na novčanu nagradu pa će tako prvo mjesto biti nagrađeno s dvije tisuće kuna, drugo s tisuću i petsto kuna i treće s tisuću kuna.

Barbara Matejčić
+++++++++++++++++++++++

Ja sam za grijovod, krompulju i zakulisje. Maložića i brzogrizi su simpa, ali smiješni....

Krompulja
Hroboatos is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2007., 21:58   #2
to je po meni nevjerojatan debilizam.

al ne samo to.
sjecam se kad sam na faksu vani listala nekakav prijedlog gramatike hrvatskog jezika koji je napravio hazu. naravno, sve na novohrvatskom. to je bilo totalno necitko. ti ljudi su se potrudili od jedne tako jednostavne i egzaktne stvari kao sto je gramatika napraviti potpuno nerazumljivo sranje, samo da bi naglasili razlicitost hrvatskog od srodnih juznoslavenskih jezika.
po meni je to zalosni promasaj.
posebno u nekim sirim okvirima, jer ako je netko izvana i imao interes da uci hrvatski, na ovaj nacin cemo ga sigurno potpuno obeshrabriti, jer jezik nepotrebno zamracujemo i cinimo ga potpuno nerazumljivim.
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2007., 22:19   #3
Neke su riječi idiotski tvorene (hrvatistika bi trebala biti hrvatoslovlje, po nekoj tvorbenoj logici), druge su nepotrebne i isforsirane... poneka bi od ovih mogla čak i ući u širu upotrebu, ali o tome neće odlučiti natječaj.

Zakulisje već postoji kao riječ, iako možda ne u kontekstu u kojem se koristi backstage; pitanje je može li se na silu proširiti semantičko polje...
Mimoučinak je obično preseravanje.

Još je najbolja riječ šiljevina; kad sam bio klinac, nitko nije znao kako bi se to moglo zvati.

Sve ostalo je sranje.
Osim brzogriza, koji je već star prijevod.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2007., 22:35   #4
A nisu vam bez veze:
vodovod, kišobran, mimohod, nogostup, nogomet, rukohvat, vlakovođa, računovođa, mjerodavan, ...?

Ma....
Hroboatos is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2007., 01:41   #5
krompulja je još ok, zakulisje bi preživila.
al sve ostalo je za teški odjeb.
jebemti ako ću tako morat pričat ili pisat.
e, ne znam šta da radim, grijovod mi ne radi, bila sam gladna, pa sam si kupila nešt u onoj brzogriznoj radnji kod one krompulje, a skutnik mi je crko pa ne mogu ić na svemrežje...
de to je bolesno! internet, tenis, i laptop su internacionalne riječi.
to se skoro svuda tako govori., zaš moramo bit baš tolko posebni?! nek se bolje smisle riječi za stvari koje još nisu imenovane, a ne da izbacimo svakui stranu riječ iz riječnika,.
ne znam, i da te riječi zvuče na nešto normalno, da nisu jeben složenice.
pa to je preglupo i bezveze, fuj
seronjaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2007., 02:19   #6
Quote:
seronjaa kaže: Pogledaj post
krompulja je još ok, zakulisje bi preživila.
al sve ostalo je za teški odjeb.
jebemti ako ću tako morat pričat ili pisat.
e, ne znam šta da radim, grijovod mi ne radi, bila sam gladna, pa sam si kupila nešt u onoj brzogriznoj radnji kod one krompulje, a skutnik mi je crko pa ne mogu ić na svemrežje...
de to je bolesno! internet, tenis, i laptop su internacionalne riječi.
to se skoro svuda tako govori., zaš moramo bit baš tolko posebni?! nek se bolje smisle riječi za stvari koje još nisu imenovane, a ne da izbacimo svakui stranu riječ iz riječnika,.
ne znam, i da te riječi zvuče na nešto normalno, da nisu jeben složenice.
pa to je preglupo i bezveze, fuj
Nije prije radila veš mašina (ili stroj za pranje rublja), a sad radi perilica. Grijovod je posve prihvatljiva riječ-toplovod, toplomjer, grijač, ..
Za laptop odavno koritim prijenosnik, pa mi je taj skutnik zališan.

Malo manje krompuljastosti
Hroboatos is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2007., 02:23   #7
Da ne citiram Natch i Seronjuu.

Vi, draga djeco, o jeziku pojma nemate. Jer da imate, ne biste lupetali onakve gluposti.

Te su riječi prijedlozi. Trebam li slovkati? P-r-i-j-e-d-l-o-z-i. To znači da se uredništvo Jezika trudi obogatiti jezik novim kovanicama - a da će svi govornici, a ne akademici i struka! - odlučiti hoće li i kada neka riječ zaživjeti. Kopitar tu jedini vidi o čemu je riječ pa ne leti pred rudo. Procijenio je koji bi leksemi mogli biti dobri, a koji ne. I o tome opet on ne odlučuje, barem ne izravno. Nego samo kao djelić korpusa koji činimo svi mi.

I to pravo koje uživa časopis uživaju opet svi govornici. Osobito pisci ili novinari. Zar ga ikome možete uskratiti?

Radije se postavite konstruktivno - umjesto da gubite vrijeme na trivijalne zamjerke kojima zapravo samo pokazujete koliko ne razumijete sile koje oblikuju naš izraz.
__________________
Pravim muževima ne treba potpis.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2007., 02:25   #8
Da Hroboatosa ne zaboravim, nisam ga vidio. Pohvale za hladnu glavu i oprezan jezik.
__________________
Pravim muževima ne treba potpis.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2007., 02:34   #9
"mimohod" mi je fakat debilna, posebno kada na snimci Franjo Tuđman (ko da je direktor svijeta) kaže: "Neka mimohod krene!"
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2007., 02:35   #10
Moj prijedlog riječi je hrvata (kravata)
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2007., 02:38   #11
krompulju i zakulisje


Ja sam za krompulju ko simpatično, a zakulisje je trebalo već odavno postojati...
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2007., 02:49   #12
ok, prijedlozi, ali nešto će se i prihvatit i toga se bojim, kad je poštare listonoša, i avion zrakoplov, i helić zrakomlat, jebote, za pp.
kak srbi ne smišljaju nove riječi?! njima su ok njihovi turcizmi i još sve ostalo.
ne volim promjene u hr,jeziku,.
seronjaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2007., 03:40   #13
Quote:
seronjaa kaže: Pogledaj post
ne volim promjene u hr,jeziku,.
A zašto, bona ?
Hroboatos is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2007., 03:40   #14
Meni su dobri šiljevina i istinomjer.

Nijedna nije kalk, poštuju tvorbene zakone i maštovite su. Ostale su doslovni prijevodi, i sve su nejasna značenja i uopćene. Dojmovnik je predvidiv.
__________________
Pravim muževima ne treba potpis.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2007., 03:49   #15
Ja samo ne kužim kog vraga se riječi imaju predlagat tj. zašto se malo više ne pusti da se jezik sam razvija.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2007., 04:16   #16
Pa razvija se. Ovo je samo poticanje kreativnosti.
__________________
Pravim muževima ne treba potpis.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2007., 04:23   #17
Quote:
stitch kaže: Pogledaj post
Pa razvija se. Ovo je samo poticanje kreativnosti.
Ja sam otisla iz HR 1995. Svako ljeto provodim u HR 2 mjeseca i svake godine pricam svoj materinji jezik sve losije i losije. Jer se mijenja, jer vise nije sta je bio. To me bas zalosti.

Zato sam se prebacila na cakavstinu - sve isto ko '95.
__________________
Curiosity didn't killed the cat ;o)
TheCurious is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2007., 10:00   #18
Quote:
stitch kaže: Pogledaj post
koliko ne razumijete sile koje oblikuju naš izraz.
pa ne razumijemo zasto si neki tupavi lik ufurava da bas on moze biti sila koja ce oblikovati jezik
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2007., 12:32   #19
Quote:
Hroboatos kaže: Pogledaj post
Grijovod je posve prihvatljiva riječ-toplovod, toplomjer, grijač, ..
Ali kad pogledaš značenja riječi vodovod i toplovod, shvatiš da -vod u njima manje veze ima s vodom, a više s vođenjem. Pa grijovod ispadne tek nepotrebnom zamjenom za toplovod.

Grijovod je tvorbeno jedna od najgorih riječi u čitavom ovom rusvaju.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2007., 12:34   #20
Quote:
stitch kaže: Pogledaj post
Meni su dobri šiljevina i istinomjer.

Nijedna nije kalk, poštuju tvorbene zakone i maštovite su. Ostale su doslovni prijevodi, i sve su nejasna značenja i uopćene. Dojmovnik je predvidiv.
Šiljevina FTW

Meni se istinomjer ne sviđa samo zbog toga što poligraf to nije.

Kao zamjena za lie detector (npr. onaj koji možeš kupiti u Turbo limachu) mi je savršen; poligraf je ipak nešto malo drugačija stvar.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:19.