Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.11.2010., 22:25   #61
Quote:
Bodjan kaže: Pogledaj post
Jeste, to su apsolutne istine, u biti Tolle konstatira stvari koje je probao svojim iskustvom, ali koje objektivno postoje. Mnogi i poznati i nepoznati su dosli do "sadasnjeg trenutka" upravo jer je svima dostupan. Puno drugih ucenja govori o tome, samo je donekle razlicit nacin prezentiranja, kao i prakticne upute gdje je Tolle odlican.

Ovo sto opisuje sa stablom je nezahvalno jer, po mom iskustvu, takve stvari je vrlo tesko smisleno opisati. Barem ja se ne bi usudio jer tu nema rijeci samo tanani i duboki osjecaji koji ostaju neizgovoreni.
Eckhart je to iskustvo istine doživio na svoj način i sad ga prenosi. Pomeni gotovo identične stvari uči Yoga, Zen, Meditacija nudeći tehnike kojima vi sami spoznajete.

Apsolutna istina - ova riječ je doista moćna i spominje se kod raznih duhovnih štiva, autora pa i ovdje i ona je ključ. Treba ju samo razumijeti, ali ju je nemoguće razumijeti ako apsolutnu istinu ne doživite tj. otkrijete bilo dubokom meditacijom bilo nekim drugim tehnikama. Kad doživite shvatite koja je stvarna priroda vas, svijeta oko vas i svega što postoji, što je vidljivo okom ili nevidljivo.

Zato je po meni najvažnije kod ovakvih tema; Vi možete pročitati 100 knjiga autora poput Tolle-a no ako sami nepokušate doživjeti sadašnji trenutak, apsolutnu istinu kroz određene tehnike tad sve ostaje u magli i samo polushvaćeno. No to ima toliku snagu da i polushvaćeno mnogima mjenja život - a zamislite koliku moć ima to kad bi opisano i doživjeli!

Zadnje uređivanje Dobar_Glas : 05.11.2010. at 22:40.
Dobar_Glas is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2010., 10:24   #62
Možda se svodi na apsolutnu slobodu....? Čim netko spomene "pravi način" ,"jedini put", "naj bolje za tebe..." ili sl. duboko u podsvijesti se rađa neka vrsta otpora ,( vjerovatno to ego brani svoje duboko ukorijenjene stavove)....bilo kako bilo, nešto u nama teži slobodi -apsolutno-ničim sputano- duhovnoj slobodi .Ja osobno imam averziju od OSOBA koji zagovaraju određeni "put", (što ne znači da taj njihov pravac nije ispravan, nego smatram da se to stvara neka čudna osobna želja, pojedine osobe ,da to svoje novo/ staro-naučeno znanje, podijele sa svima na svijetu i pritom dobiju što više ego-podrške kao čin potvrde ,da ono što naučavaju ima smisla....to se stalno i stalno ponavlja kroz povijest....
Tražeći odgovore između ostalih pročitao sam i E.T knjige ( ne sve),sada sam i naišao na već dosta ljudi koji primjećuju istu stvar...kao klinac sa nekih 14-15 došao sam do Osho Rajneesh knjige Vrhovna alkemija 1 i 2 i sad kad pogledam to su potpuno identični stavovi(upanišade) kao i Eckhartov sadašnji trenutak....
0,69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2010., 14:22   #63
Ako niki učitelj prezentira svoje učenje o prosvjetljenju, a sâm nije prosvijetljen, nego je još uvijek na putu, čemu ga slijediti? Samo da znate, mnogo tih koji su bili na samom vrhu su pali s puta...
tomo_z is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2010., 14:24   #64
Tolle nije doživio SATORI , nego tkz. KENSHO (ili kenđo). Sasvim dovoljno da priča o svome iskustvu i da susgerira nama duhovnu praksu. Ali on nije doživio kensho upražnjavanjem svoje tehnike, nego je to doživio kada je bio na rubu živčanog sloma !
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2011., 08:02   #65
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
... nije doživio SATORI , nego tkz. KENSHO...
Hej - kad sam pročitao izraze "Satori" i "Kensho" dobio sam dojam da si izrekao nešto jako bitno i otkrio nešto revolucionarno.
Možeš li nama neukima koji se ne kužimo u strane jezike prevesti te riječi na materinji hrvatski?

Hmmm... ili kad bolje razmislim... možda ipak ne...
Možda bi na hrvatskom zvučalo manje "stručno" i produhovljeno? Možda bi zvučalo onako skroz "obično" i bljak?
Hannan Ball is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2011., 13:25   #66
TOLLE je prosvjetljen čovjek. čitala sam njegovu NOVU ZEMLJU i knjiga me oduševila a i on kao osoba mi se jaaako sviđa - tako je smiren da čovjek ima feeling da ga apsolutno ništa ne može izbaciti iz takta dok ga sluša. u svakom slučaju - pohvale Tolleu
Jaguarova Šapa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2011., 22:48   #67
Ne znam zašto bi bio prevarant? I zašto se uvijek dovodi u pitanje nečija "prosvijetljenost", kao da je to neka tako strašno nedostižna stvar. Da, mislim da je čovjek prosvijetljen, iskreno mu se divim, a Nova Zemlja je najbolja knjiga koja mi je ikad došla u ruke.
__________________
There is nothing like the sight of an amputated spirit. There is no prosthetic for that.
Lovecat is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2011., 07:07   #68
Ta "Nova Zemlja" je neka nova njegova knjiga?
__________________
Samo bez egotripova, please ...
Raiden is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2011., 08:41   #69
Quote:
Raiden kaže: Pogledaj post
Ta "Nova Zemlja" je neka nova njegova knjiga?
paaa...baš držim tu knjigu, iz 2005. tako da je možda nova. ovisi što "novo" znači nekome

zanimljiva knjiga, ta i Moć sadašnjeg trenutka. knjige koje dobro dođu i vjernicima i ateistima.

recimo da su i ateisti duhovna bića te žele na svjestan način bolje odgovarati i reagirati na svakodnevicu, na odnose, ali im se riga na duhovnosti i samopomoći koje su prošarane religijama; u ovim knjigama mogu naći anegdotalno spominjanje i nadahnuće likovima iz religija, a istovremeno i sasvim praktične upute kako živjeti iz dana u dan, a da to nema veze s dušom (kako bi rekli religiozniji), već "sebstvom".

eto, moj doživljaj

mislim da Tolle nije teški prevarant, on je na svoj, a meni blizak, način dočarao ono o čemu pričaju mnogi, mnogi, mnogi i česti....
__________________
Rule of Nazi
blackburn is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2011., 09:40   #70
Quote:
lovecat kaže: Pogledaj post
Ne znam zašto bi bio prevarant? I zašto se uvijek dovodi u pitanje nečija "prosvijetljenost", kao da je to neka tako strašno nedostižna stvar. Da, mislim da je čovjek prosvijetljen, iskreno mu se divim, a Nova Zemlja je najbolja knjiga koja mi je ikad došla u ruke.
Čuj, varalica ima u SVAKOJ ljudskoj djelatnosti, pa i u duhovnosti. Ako je varalica, ne bi bio ni prvi ni posljednji.
I kad kupujemo u trgovini i kad zovemo majstora u kuću, prvo se informiramo. Gdje bi stigli kada bi vjerovali svakoj budali s velikim ustima?
konjokradica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2011., 19:45   #71
Mozda ima neke uvide ili iskustva no prosvjetljen nije garant.
Barem ne u kontekstu mahayana buddhizma.
pema tsultrim is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2011., 19:42   #72
Ajde ti reci što je prosvjetljen čovjek u kontekstu mahayana buddhizma i koje to uvide smatraš da E.T. ima, a koji mu nedostaju?
__________________
There is nothing like the sight of an amputated spirit. There is no prosthetic for that.
Lovecat is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2011., 09:22   #73
Netko tko vise ne podlijeze kondicioniranju niti zakonu uzroka i posljedice.
pema tsultrim is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2011., 10:32   #74
On je mozda jedini duhovni kojeg znam za kojeg bih mogao garantirati da nije prevarant
Ser Mark is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2011., 10:50   #75
Quote:
pema tsultrim kaže: Pogledaj post
Netko tko vise ne podlijeze kondicioniranju niti zakonu uzroka i posljedice.
Jedan je zen-buditsički svećenik na pitanje: Da li je prosvjetljeni čovjek podložan zakonu uzroka i posljedic odgovorio sa NE. I zbog toga se morao 100 puta roditi kao lisica.
Tek nakon 100-te inkarnacije je shvatio: prosvjetljeni čovjek je DIO zakona uzroka i posljedice

U krajnjem slučaju kako će mo definirati prevaranta?
Duhovnjak koji gomila bogatstvo?
Onaj koji daje bezvezne tehnike i meditacije?

Zadnje uređivanje krena : 02.11.2011. at 11:30.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2011., 15:54   #76
Na Eckhartovom ponasanju se vidi apsolutna iskrenost. Ne skriva se ni od cega. Svojom pojavom prosvjetljuje

Doduse, prosvjetljenost mogu uocavati na raznim ljudima, na razne nacine. Ne mora je karakterizirati uobicajeno stereotipno ponasanje. Moze to biti i netko suprotne osobnosti Eckhartu.

Zadnje uređivanje Ser Mark : 02.11.2011. at 16:00.
Ser Mark is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2011., 16:06   #77
Ekart zna sto prica, netreba puno pameti da to shvatis. Sad dali se to zove prosvjetljenje ili sto vec nije vazno, vazno je da on govori na koji nacin doci do toga. Tu i tamo i on ubaci neke new age izraze ili neke izraze iz religija istoka ali te bajke kao sto su prosli zivoti i sl nemaju veze sa onim o cemu on govori. Ako je nekome lijepo u prosle i buduce zivote vjerovati neka vjeruje ali kad covjek radi na sebi uvidi i sam da su to besmislice ili da se pod "prosli zivot" ili "buduci" misli na ovaj zivot, prosle dogadjaje i one koje dolaze i da to nema nikakve veze sa nekakvim ponovnim radjanjem i td.
Sergio80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2011., 17:25   #78
meni tolleova djela mnogo znače. čitajući ga došla sam do mnogih zanimljivih stvari i zato mu hvala. ne zamaram se time da li je prosvijetljen ili ne, jel doživio satori ili kensho, il nešto treće. stvar je samo u tome da ono što piše u meni samoj otvara neke zanimljive puteve i navodi me na tragove koje vrijedi istražiti i propitati za samog sebe. niti se kao čitatelj imam potrebu ikome pravdati zašto je to tako, niti za njega kao autora smatram da mora biti veličina koja stoji iznad svih svojim "duhovnim autoritetom".
__________________
Kad si sretan lupi glavom ti o dlan.
Azz is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 12:18   #79
tolle - meister eckhardt

Pozdrav svima,
citala sam Tolle-a samo jednom, sve ostalo sam njegovo slusala. imam srece da mi jedan poznanik salje sve sto se moze nabaviti od majstora eckhardta u audio formatu. nesto preko 30 CD-a imam u zbirci; bilo bi manje u mp3 formatu..:-)
Njegov glas odasilje energiju, stoga na svojim predavanjima i govori o nebitnosti onog sto je rekao, vec onih pauza izmedu izgovorenih rijeci. Osobe koje prakticiraju neku tehniku osjecaju energiju, snazni energ.protok, pojacanu toplinu u svim dijelovima tijela...olaksavaju se pri tome i teskoce s disanjem ili neki drugi zdravstveni problem.
Tako se moze primati energija i citanjem, ne samo informacija o procitanom, kao kada se cita lektira, vec energija, koju nosi medij knjiga...kao i medij nasnimljeni glas.

Nedavno sam preslusala (i pregledala) Bracin DVD na kojem je i njegov glas i desava se isti fenomen, doduse mnogo jaci energetski protok.
vid- is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 16:12   #80
meister eckhart
__________________
Živ si
Ako Znaš
Zbog čega Živiš
modro-zeleni is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:05.