Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.02.2011., 13:53   #1
Blokada tekućeg računa zbog tuđeg neplaćanja rate kredita - mi glupi jamci!

jamac sam po jednom kreditu. ta gospođa kojoj sam jamac, naravno ne plaća kredit jer je zatrpana kreditima do grla. taj kredit po kojem sam joj jamac trebao joj je služiti da otplati sva svoja ranija dugovanja. međutim, ona nije zatvorila ni jedan jedini kredit, nego je samo nakalemila još ovaj jedan.
nas jamaca (po njenim raznoraznim kreditima) ima preko 30.
neki dan su mi blokirali tekući račun.

što mi je činiti?
pada mi na pamet sljedeće:
- staviti administrativnu zabranu na svoju plaću za onu sitnariju od kredita koje imam u svoje osobno ime.
- tražiti poslodavca isplatu plaće u kešu - jel' mogu? koliko mogu?
- jel' mogu na plaću staviti administrativnu zabranu i za struju, telefon??

i još nešto:
- da li je mogu tužiti? ovi ugovori o kreditu su jedini ugovori koji nemaju klauzulu 'a jamac kredita može prekinuti kredit..' meni se čini, kad ovako unatrag gledam, da je banka njoj dala taj veliki kredit, uz neku muljažu. nema šanse da ona i muž mogu udovoljiti kriterijima koje banka inače traži za kreditnu sposobnost.. jel' mogu tužiti banku i nju za davanje lažnih izjava? jel' mogu pokrenuti internu kontrolu banke neka ide u kontrolu postupka izdavanja tog kredita? - pretpostavljam da to svejedno ne znači ništa za mene u kontekstu odblokiravanja računa..
- kako ću ja dobiti svoje novce nazad? plus zakonske zatezne kamate? na koji način da je obvežem da mi vrati?? jel' ima neki 'zakon' koji štiti nas glupe jamce?
- zašto je banka poslala blokadu tekućih računa jamaca? dobro, to mi je jasno. da preokrenem pitanje: kad će banka proglasiti kredit dospjelim i uzet toj odvratnoj lažljivoj ženi kuću koju je dala pod hipoteku da bi dobila taj veliki kredit? jel' imamo mi jamci utjecaja na to? mislim, zašto bi mi plaćali njen kredit, a ne bi se stavila njena kuća u bubanj za prodaju?

šta da radim? jel' ima izlaza iz ovoga?

pls, svi oni koji mi žele napisati komentare tipe: mogla si prije misliti, pa što ti bi potpisati jamstvo, itditditditditditd - neka znaju da sam sama sebi najveći sudac u tome, da nema dana kada se toga ne sjetim, a opet - napravila sam to u najboljoj namjeri jer sam htjela nekome pomoći da se izvuče iz sranja. i na kraju nasjela i sama upala u sranje. - i zato, dobrodošli su mi dobronamjerni komentari, a ostali - izbjegavajte mi nabijati pod nos ovaj košmar za koji sam sama kriva... sad samo pokušavam izvući se na način koji je častan i legalan.
__________________
od nakita nosim umjetni (o)smijeh - nikad ne vjeruj ženi koja zna što hoće.- daj 'vamo čokolade!!
menni is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2011., 15:22   #2
Quote:
menni kaže: Pogledaj post
- tražiti poslodavca isplatu plaće u kešu - jel' mogu? koliko mogu?
Da, ali vodi računa da to nije uobičajeno pa će ti prvi odgovor vjerojatno bit da ne može. Ali može!
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2011., 15:30   #3
Možeš tražiti isplatu u kešu. ali ti svejedno prije te isplate skidaju ratu njezinog kredita (ako ti sjednu na plaću, a to će napraviti kad se ne budu mogli namiriti s tekućeg).
Možeš ju tužiti. Većina jamaca na taj način pokušava vratiti svoj novac. Odvjetnici kažu da su šanse dobre za dobit spor, ali nažalost nisam odvjetnik i nemam takvih iskustava, pa ti ne mogu sa sigurnošću reći kakve su ti šanse.
Matej2801 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2011., 16:12   #4
ako radis kod privatnika mozes mozda dogovorit rad na crno neko vrijeme, dok si banka ne uzme kucu. onda se vratis na normalno. dok god ti imaju sta uzet nece pokrenut ovrhu nekretnine.
__________________
bok
markotros is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2011., 20:58   #5
Quote:
markotros kaže: Pogledaj post
ako radis kod privatnika mozes mozda dogovorit rad na crno neko vrijeme, dok si banka ne uzme kucu. onda se vratis na normalno. dok god ti imaju sta uzet nece pokrenut ovrhu nekretnine.
Upravo tako, dok god banka naplaćuje potraživanje, pa makar i od jamca, neće pokrenuti ovrhu. Ovrha se pokreće tek kad banka nema više iz čega/koga naplatiti taj novac. Sretno.
__________________
It's only a walk of shame if you're capable of feeling shame.
Dumber is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2011., 12:49   #6
Sretno. Javi šta se događa.
Matej2801 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2011., 12:57   #7
Quote:
Dumber kaže: Pogledaj post
Upravo tako, dok god banka naplaćuje potraživanje, pa makar i od jamca, neće pokrenuti ovrhu. Ovrha se pokreće tek kad banka nema više iz čega/koga naplatiti taj novac. Sretno.
Ovo je objektivno gledajuci totalna pizdarija i nelogicnost iako mi je jasno da za banku nema goreg od aktivacije hipoteke na nekretnini..
__________________
Nikada ne vjeruj čovjeku koji laže
Partfiš is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2011., 13:10   #8
Quote:
Partfiš kaže: Pogledaj post
Ovo je objektivno gledajuci totalna pizdarija i nelogicnost iako mi je jasno da za banku nema goreg od aktivacije hipoteke na nekretnini..
Gle, jamac je pristao preuzeti obveze dužnika, ukoliko dužnik nije u mogućnosti iste plaćati. Jbg.
__________________
It's only a walk of shame if you're capable of feeling shame.
Dumber is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2011., 16:04   #9
a ako stavim administrativnu zabranu na plaću?
jel' mogu staviti administrativnu zabranu na plaću za npr. kredit od nekog frenda? ja od plaće direktno banci, a on meni keš..?? tko ima prioritet da mi sjedne na plaću?
čini mi se da neću ni ja plaćat svoj kredit više, i pustit ću da mi sjednu na moj tekući, pa ću barem znat di su mi novci išli, damn!
__________________
od nakita nosim umjetni (o)smijeh - nikad ne vjeruj ženi koja zna što hoće.- daj 'vamo čokolade!!
menni is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2011., 17:45   #10
Quote:
Matej2801 kaže: Pogledaj post
Možeš tražiti isplatu u kešu. ali ti svejedno prije te isplate skidaju ratu njezinog kredita (ako ti sjednu na plaću, a to će napraviti kad se ne budu mogli namiriti s tekućeg).
Možeš ju tužiti. Većina jamaca na taj način pokušava vratiti svoj novac. Odvjetnici kažu da su šanse dobre za dobit spor, ali nažalost nisam odvjetnik i nemam takvih iskustava, pa ti ne mogu sa sigurnošću reći kakve su ti šanse.
Kako misliš da se može tužiti?

Kaj jamac ne potpisuje da će preuzeti obaveze ako onaj tko diže kredit nebude otplaćivao?

Ako jamac to potpiše onda je on svjestan da ako ovaj drugi ne plati da će on platiti za njega?

Po kojoj osnovi ide tužba?
hcerinski is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2011., 20:23   #11
Koliko je meni poznato od 1.1.11. više nije moguće staviti administrativnu zabranu na plaću. Druga stvar je ovrha. Tako da po tome ne možeš doći u banku i reći, ja sad to više nebi trajnim nalogom nego molim da mi se stavi admin. zabrana.

Svrha jamca je da ukoliko dužnik ne plaća, plaća jamac, ali ti možeš pokrenuti građansku parnicu za povratom tih sredstava koji su išli u otplatu njegovog kredita. To nema veze s bankom, to je tvoj zahtjev. Kako se točno zove tužba, ne znam. Možda da vidiš na Pravu.
Marlea is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 11:15   #12
Quote:
menni kaže: Pogledaj post
...
Mislim da ne možeš stavit administrativnu zabranu tek tako,to bi značilo da si podigla novi kredit ili nekome bila jamac,a s obzirom da ti je plaća opterećena to ti je nemoguće.Trajni nalog ti opet nema smisla jer ti ratu skida banka u kojoj si potpisala papire da ćeš plaćat kredit ako dužnik ne bude,i vjerojatno je to ovjereno kod javnog bilježnika.Tužba ti nema osnove,na sve si dobrovoljno pristala.Jedino možeš ić kod dotične gospođe i tražit svoju lovu,ali mislim da ti je i to uzaludno....Jer da može plaćat valjda bi plaćala.
Ovaj tvoj slučaj je nažalost jedan od mnogih.
Banka ne aktivira hipoteku dok god ima od koga naplaćivat ratu.Jedino da ti ostaneš bez posla onda ti ne bi imali od čega naplaćivat.A da će tvoj poslodavac riskirat da te drži na crno samo kao uslugu zbog jamstva,ne znam ko bi to riskirao posebno u današnje vrijeme.U savkom slučaju sretno!

Zadnje uređivanje lili p. : 22.02.2011. at 11:23. Reason: quote fix
ninica27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 21:01   #13
i ja mislim da tužba nema osnove kad je jamac dragovoljno potpisao....

i da ga tužiš i dobijš, ako nema love od kud će ti onda sudski platiti?
hcerinski is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 21:22   #14
Ja znam za slučaj gdje je osoba bila i još uvijek je jamac po stambenom kreditu. Uz još dva jamca i zalog na nekretnini samo toj osobi se skidalo dospjelo dugovanje koje dužnik nije plaćao. Nakon x vremena pokrenuo je tužbu. Istina sudio se dugo, ali s obzirom da je samo on kao jamac platio svo dospjelo dugovanje te mu se i dalje naplačuje mj. zaduženje, a dužnika baš briga jer nema od kuda plaćati, sudskom presudom ( na njegov zahtjev i po njegovoj tužbi) priznato mu je vlasništvo nad nekretninom koja je pod zalogom a zbog čije kupnje je dignut kredit.
Da li je tu bilo još nečega, ne znam, ali nekretnina je u njegovom vlasništu. Kredit se još uvijek otplaćuje tj otplaćuje da on.
Marlea is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2011., 00:34   #15
i ja sam čula da je to moguće.. i čak da dužniku ne duguješ ništa na ime kredita koji je otplaćivao.. ako je išta otplatio jel.. ali to je super ako su nekretnine u pitanju.. i ako imaš vremena i novaca da se sudiš.. ako je neka druga vrsta kredita.. onda si vjerojatno pušiona..
sveki is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2011., 10:33   #16
Možda je moguće... ovo za hipotekarni kredit a to i na neki način ima smisla ako su samo jednom jamcu skidali zaduženje a ostalima nisu
hcerinski is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2012., 10:28   #17
Ja sam jamac svojoj mami. Koja je sad odlučila ne plaćati kredit. I kako da ja sad nju natjeram, ili da tužim, ili bilo šta drugo?
Od svega toga sam se razbolio i zbog bolesti izgubio oko, a kraj neplaćanju se ne nazire. Da ne govorim da ni režije ne podmiruje pa je sve više toga na mojim leđima, a doma imam i malo dijete, od godine i pol.
Tko meni pomogne, svaka mu čast!
cevap zdero is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2012., 14:46   #18
Tuzi ga. Ja sam tuzio i dobio sud, trajalo je 5 godina. Mozda nikada niti necu dobiti novce ali nece niti on, niti njegova djeca mirno spavati.
Topla piva is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2012., 17:59   #19
Quote:
Topla piva kaže: Pogledaj post
Tuzi ga. Ja sam tuzio i dobio sud, trajalo je 5 godina. Mozda nikada niti necu dobiti novce ali nece niti on, niti njegova djeca mirno spavati.
takve osobe koje ne vraćaju kredit mrno spavaju jer znaju da im nemaju kaj uzet..
vspec is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2012., 18:31   #20
Quote:
vspec kaže: Pogledaj post
takve osobe koje ne vraćaju kredit mrno spavaju jer znaju da im nemaju kaj uzet..
To ti mislis
Topla piva is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:04.