Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.12.2010., 16:00   #2121
Možda vam ovo oko grijanja izgleda blesavo pitanje, ali baš i nije. Možda netko tko se više kuži zna ovo objasnit. Već sam puno automobila vozio... među njima i Mazdu 3 1.6 diesel, koju imam doma. Kod te mazde je nevjerojatno kako se motor brzo ugrije, bez obzira jel vani -10. Kroz par minuta dosegne radnu temperaturu i grije ko lud. Znam da sam negdje čitao da dizelašima treba duže da se ugriju, al kod mazde je ovo pravo čudo. neznam jel imaju kakav sustav koji ovo omogućuje Kod QQ je druga priča. On očito nema to nešto što ima mazda i dugo mu treba da se zagrije (2.0 dci). Malo ću istražit...baš me zanima kako to mazda funkcionira....

Zadnje uređivanje Andrey_81 : 15.12.2010. at 16:09.
Andrey_81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2010., 16:36   #2122
Ja sam imao Peugeot 1.6 hdi sa automatskom klimom. Stvar je da taj auto ima elektricne grijace kabine tako da stvarno, kao i Mazda grije u roku od 2-3 minute. Na zalost kod QQ elektricnih grijaca kabine nema, al zato fora izgleda.
pugo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2010., 08:37   #2123
Na mom QQ 1.6 pri ovim zimskim temperaturama zadnjih dana (-9,-8...) treba jedno 6-7 minuta vožnje da počne grijati, pa onda još 2-3 da počne grijati "žešće". Otprilike isto i na prijašnjem Getzu 1.1, tako da to ne vidim kao neki veliki problem. Jedna od boljih investicija mi je grijač sjedala koji me je koštao u Interšparu u Mađarskoj cca 50kn. Brzo i fino grije guzu i leđa dok se auto ne ugrije
Btw, imam osjećaj da kad uključim klimu da mi se nekako brže zagrije, e sad da li je uputno paliti klimu pri ovim temperaturama...nemam pojma. Mišljenja?
Recorder is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2010., 08:49   #2124
Quote:
Recorder kaže: Pogledaj post
Na mom QQ 1.6 pri ovim zimskim temperaturama zadnjih dana (-9,-8...) treba jedno 6-7 minuta vožnje da počne grijati, pa onda još 2-3 da počne grijati "žešće". Otprilike isto i na prijašnjem Getzu 1.1, tako da to ne vidim kao neki veliki problem. Jedna od boljih investicija mi je grijač sjedala koji me je koštao u Interšparu u Mađarskoj cca 50kn. Brzo i fino grije guzu i leđa dok se auto ne ugrije
Btw, imam osjećaj da kad uključim klimu da mi se nekako brže zagrije, e sad da li je uputno paliti klimu pri ovim temperaturama...nemam pojma. Mišljenja?
Ma ne znam šta da kažem!?
Ja jednostavno upalim grijanje i ne zamaram se kad će početi grijati,kad god počne.A klimu ne palim po zimi.
P.S.
Upalite auto par minuta prije nego što će te krenuti,i kad krenete auto je zagrijan i problem riješen.
ivan hr is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2010., 08:52   #2125
Quote:
Recorder kaže: Pogledaj post
Na mom QQ 1.6 pri ovim zimskim temperaturama zadnjih dana (-9,-8...) treba jedno 6-7 minuta vožnje da počne grijati, pa onda još 2-3 da počne grijati "žešće". Otprilike isto i na prijašnjem Getzu 1.1, tako da to ne vidim kao neki veliki problem. Jedna od boljih investicija mi je grijač sjedala koji me je koštao u Interšparu u Mađarskoj cca 50kn. Brzo i fino grije guzu i leđa dok se auto ne ugrije
Btw, imam osjećaj da kad uključim klimu da mi se nekako brže zagrije, e sad da li je uputno paliti klimu pri ovim temperaturama...nemam pojma. Mišljenja?
Motor s klimom je više opterećen, pa se vjerojatno prije zagrije i malo više troši. Stakla se ne zamagljuju. Moje mišljenje je da osim malo veće potrošnje nema neke druge štete.
qash21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2010., 10:34   #2126
Zato sam i postavio ovo pitanje o grijanju. Prije sam vozio golfa II 1.6 diesel . Imam dojam da im, u istim uvjetima i relaciji, treba podjednako vrijeme da se zagriju. A navodno dizelu treba više vremena do radne temperature. Ili elektonika radi svoje - nema grijaja dok se motor ne ugrije.
katdamir is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2010., 10:54   #2127
Wink

Quote:
Recorder kaže: Pogledaj post
Na mom QQ 1.6 pri ovim zimskim temperaturama zadnjih dana (-9,-8...) treba jedno 6-7 minuta vožnje da počne grijati, pa onda još 2-3 da počne grijati "žešće". Otprilike isto i na prijašnjem Getzu 1.1, tako da to ne vidim kao neki veliki problem. Jedna od boljih investicija mi je grijač sjedala koji me je koštao u Interšparu u Mađarskoj cca 50kn. Brzo i fino grije guzu i leđa dok se auto ne ugrije
Btw, imam osjećaj da kad uključim klimu da mi se nekako brže zagrije, e sad da li je uputno paliti klimu pri ovim temperaturama...nemam pojma. Mišljenja?
Svi moderniji motori imaju povećanu efikasnost pa se manje energije pretvara u toplinu, naročito dizeli. Zbog toga im treba duže vremena za zagrijavanje.
Pored toga elektronika prvo dozvoljava da se zagrije motor do određene temperature pa tek onda pušta grijanje za kabinu.
Klima može slobodno biti uključena, ona tako i tako ne radi ispod cca +5 stupnjeva vanjske temperature.
Mazda ima zgodno rješenje - zimski paket s Webasto (na naftu) grijanjem koje se može podesiti na timer i na daljinsko upravljanje, a grije i motor i kabinu.
Najbolje je uključiti motor, taman dok se postruže led i očisti auto temperatura
se dovoljno podigne da počne grijati kabinu. To je lošije za ekologiju ali bolje za sigurnost prometa
__________________
Qashqai 1,6 Acenta 2009.
DMarasovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2010., 14:00   #2128
Quote:
DMarasovic kaže: Pogledaj post
Mazda ima zgodno rješenje - zimski paket s Webasto (na naftu) grijanjem koje se može podesiti na timer i na daljinsko upravljanje, a grije i motor i kabinu.
Webasto ide i na benzin (ne samo na naftu) - dakle, koristi pogonsko gorivo vozila. Odlična stvar samo nevolja je u tome što košta ko Sv Petra kajgana: gledao sam za 1,6 benz Webasto u Stuttgatru košta oko 550 EUR.

Frend ga ima na Galantu, odlična stvar. Uključi ga na daljinski iz stana, za 15 min ugrije auto na radnu temperaturu bez obzira na to koliko termometar pokazuje minusa. Motor se manje haba (nema toplo/ hladno šokova), a kabina se odmah grije. Sjajna stvar. Mislim da je patentirana u Švedskoj...
Grunfzero is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2010., 14:24   #2129
Quote:
Grunfzero kaže: Pogledaj post
košta oko 550 EUR.
Ipričavam se: ispala mi je jedinica: košta cca 1500 EUR
Grunfzero is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2010., 08:53   #2130
Pozdrav svim vlasnicima kaškajca! Nešto sam prtimjetio neki dan što je možda i normalno, al nisam to primjetio ni na jednom automobilu koji sam do sad vozio. Nakon što tankiram pun rezervoar čuje se buka iz stražnjeg dijela kao da vozim pun gepek bačvi ili karnistera. Kod kočenja i naglog kretana gorivo se prelijeva i izaziva stvarno veliku buku. Kao da se vozim na brodu, pa se čuje ono zapljuskivanje vode. Ovo je po meni još samo jedan dokaz loše izolacije. Jest vi to primjetili i jel to možda normanlo??

Već pomalo picajzlim, al eto... da malo čakulamo..
Andrey_81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2010., 13:08   #2131
Quote:
Andrey_81 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svim vlasnicima kaškajca! Nešto sam prtimjetio neki dan što je možda i normalno, al nisam to primjetio ni na jednom automobilu koji sam do sad vozio. Nakon što tankiram pun rezervoar čuje se buka iz stražnjeg dijela kao da vozim pun gepek bačvi ili karnistera. Kod kočenja i naglog kretana gorivo se prelijeva i izaziva stvarno veliku buku. Kao da se vozim na brodu, pa se čuje ono zapljuskivanje vode. Ovo je po meni još samo jedan dokaz loše izolacije. Jest vi to primjetili i jel to možda normanlo??

Već pomalo picajzlim, al eto... da malo čakulamo..
-je istina do neki dan to nisam primječivao jer sam slušao one druge cvrčke no baš neki dan natočim punog i u naglom zavoju ili kod kretanja čujem bubnjanje i pretakanje,skužio sam odma da je to nafta ali sam se čudio kak do sad nisam baš skužio i nije mi logično da kad je pun do čepa onda se čuje a kad se malo isprazni onda ne, čudno,jedino ako mu nisu pregrade u rezervoaru niže pa kad je pun onda gorivo slobodno šeta po cijelom rezervoaru dok mu ne padne nivo do tih pregrada,valjda...
alanko is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2010., 13:15   #2132
Kako cijena benzina stalno raste, mislim da ovo ne treba gledati kao neki veliki problem...Već vidim za koji mjesec kad kažem ženi da nešto bućka kad napunim rezervar do kraja - "A ODAKLE TI 700 KUNA ???"
Recorder is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2010., 13:37   #2133
Quote:
Recorder kaže: Pogledaj post
Kako cijena benzina stalno raste, mislim da ovo ne treba gledati kao neki veliki problem...Već vidim za koji mjesec kad kažem ženi da nešto bućka kad napunim rezervar do kraja - "A ODAKLE TI 700 KUNA ???"
Andrey_81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2010., 14:41   #2134
Quote:
Recorder kaže: Pogledaj post
Kako cijena benzina stalno raste, mislim da ovo ne treba gledati kao neki veliki problem...Već vidim za koji mjesec kad kažem ženi da nešto bućka kad napunim rezervar do kraja - "A ODAKLE TI 700 KUNA ???"
-da fakat ako ovo nastavi ,slabo bude bučkalo ostat če nam cvrčki hehe...
bdw: -u zadnje vrijeme nemam ni jednog cvrčka makar su vani temperature debelo ispod nule istina mene je mučio samo onaj kod onog trokuta plastičnog od retrovizora iznutra i to sam nekaj malo prčkal ,natezal i ne čujem ga več dugo ni po grabama ni po hladnom..zato sam valjda i čul kako mi se bučka ta nafta otraga ..e da još čemo mi pričat da su ovo sad bila dobra vremena kupovali smo aute, puni su rezervoari a kam sve ovo ide izgleda da budemo se hvalili kak smo se nekad vozili s puni tankovima do čepa..haha
alanko is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2010., 16:45   #2135
danas kapario srebrnog 1,6 pa eto da se uklubim kod vas
daidza is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2010., 18:46   #2136
Quote:
daidza kaže: Pogledaj post
danas kapario srebrnog 1,6 pa eto da se uklubim kod vas
dobrodošao!
nike06 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2010., 19:14   #2137
hvala

kad stigne više detalja, mada ste sve važno već pretresli

e da, trebam felge za zimske gume, ako sam dobro skužio tražim 5x114,3 razmak rupa?
daidza is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2010., 19:22   #2138
dobrodosao daidza
fat_boy_slim is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2010., 19:26   #2139
haha, i ti si tu
daidza is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2010., 19:37   #2140
JOT broj

Quote:
daidza kaže: Pogledaj post
hvala

kad stigne više detalja, mada ste sve važno već pretresli

e da, trebam felge za zimske gume, ako sam dobro skužio tražim 5x114,3 razmak rupa?
Mislim da je to ok samo pripazi na širinu felge (JOT) broj je 6,5 ili7 jota orginal je na 215-65-16,6,5 jota.
NOA73 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:09.