Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.07.2015., 11:52   #1261
šečer

Jeli moguće ako je velik šečer da čovjek nemože pričati?
JeeGER is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2015., 12:12   #1262
Quote:
JeeGER kaže: Pogledaj post
Jeli moguće ako je velik šečer da čovjek nemože pričati?
Od samog visokog secera osim ako nije nastupila secerna koma, ne.
Obicno se radi o problemu neuroloske prirode.
O cemu se tocno radi?
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2015., 02:49   #1263
Par pitanja...
U zadnih par mjeseci, zbog stresnih situacija sam jako neredovito jela. Znala bih prvi obrok imati tek kasno poslijepodne.
Smrsavila sam sam par kila, ali ne mogu sa sigurnoscu reci da sam nedovoljmo jela kad se sve zbroji i podijeli. Suprug tvrdi da jesam jela manje. Inace nisam sklona debljanju.

Zbog kronicnih urinarnih tegoba, isla sam napraviti urin biokemijski i urinokulturu, pa mi je trakica pokazala pozitivne ketone, jedan plus.

Uplasila sam se da imam dijabetes i iduci dan otisla u lab vaditi krv. Zamolila sam da vade iz prsta, jer su mi vene vec cijele perforirane od silnih pretraga koje u zadnje vrijeme obavljam

Nalaz nataste je 5,6. Koliko mi je poznato, ref. vrijednosti su otprilike do 6,4, ali su mi u labu rekili da se to ne odnosi na kapilarnu krv i da je moj nalaz na gornjoj granici.
Ujedno sam ponovila urin trakicu i bila je uredna, ni ketona, ni glukoze.
Javila sam se endokrinologu, koji je rekao neka ne brinem i da bi on kroz 2 mj. najprije napravio nataste guk i inzulin, a do tada neka normalno, zdravo i redovito jedem.

Onda sam primijetila da mi se pocelo iznenada desavati znojenje kod jela, ali odmah, pri pocetku obroka, i to ne ugljikohidratnog, nego uravnotezenog.
Prebrzo da bi se secer podigao, ne moze se dici u 5 minuta polaganog jedenja.

Zanima me zasto referentne vrijednosti nisu iste za vensku i kapilarnu krv. Da li je to uopce istina?

I zasto endokrinolog nije zabrinut.

I jos nesto. Jako se uzrujam pri vadjenju krvi, ne zbog vadjenja, nego zbog panike od rezultata. Ne znam ima li to utjecaja na nalaz.
I da li su ketoni u urinu moguce rezultat dugotrajnog neredovitog ili manjkavog jedenja. Da li je granicni nalaz rezultat neredovitog jedenja?
Kako bi mi se uopce mogao razviti dijabetes u 3 mjeseca prehrane koja ni po cemu nije krcata secerima, niti junkom?
U obitelji nemam dijabeticara.
Najradije bi isla cim prije vaditi iz venske krvi taj secer i inzulin, da mi to ne sjedi na glavi.

Inace, do prije 4 mjeseca sam 20 godina redovito i puno vjezbala. Zatim sam dobila rupture 4 misica i od tad ne vjezbam i slabo se krecem, jer jos nije do kraja zaraslo.

Nemam pojacanu glad, naprotiv, zabrinuta sam i uopce nemam apetit.

S obzirom da sam u nekoliko navrata dobila injekcije Depo Medrola u hvatista misica gdje su bile jake upale od ruptura, kada bi bilo vrijeme za vaditi glikozilirani hemoglobin, tj. koliko mora proci da bi se izbjegao utjecaj kortikosteroida na nalaz?

Zadnje uređivanje Hannah 3 : 24.07.2015. at 03:34.
Hannah 3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2015., 11:24   #1264
Pozitivni ketoni u urinu uz negativnu glukozu su tu zbog gladovanja (fiziološka ketoza) i nemaju veze s dijabetesom, zato endokrinolog ne sumnja na dijabetes . Fiziološku ketozu ne treba miješati s dijabetičkom ketoacidozom (DKA).

Za razviti DKA, glikemije moraju dulje vrijeme biti vrlo visoke.

Osjećaj slabosti kad počneš jesti - prije je to HIPOglikemija (po tvome opisu), dakle pad šećera koji ne mora biti drastičan da osjetiš takve simptome. Ako ne unosiš dovoljno hrane, možda su ti rezerve glikogena manje, itd.

Razliku između koncentracija u venskoj i kapilarnoj krvi - to je jednostavno tako, ovisi i o metodi mjerenja itd. (rade li iz kapilarne preračunavanje u koncentraciju glukoze u plazmi...) Pitaj u labosu da ti objasne detaljnije ako ti je napeto, ali dijagnozu dijabetesa nitko ne postavlja iz jednog ili dva broja.
Honey Dorian is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2015., 14:54   #1265
Hvala ti na odgovoru. Nemam slabost kad jedem, samo,valunge i znojenje, u par navrata.
Inace jesam u perimenopauzi i vratili su me na nadomjesnu nakon pauze od terapije, jer su hormoni ipak preniski za moju zivotnu dob, ali ovo se bas javi vezano za jelo. Mimo toga nema preznojavanja, osim jos kratko u par navrata iza jela. Ali pocne unutar par minuta od pocetka jela.
Nije hipoglikemija, jer nije slicno hipoglikemiji. Kao mlada sam imala povremeno reaktivne hipoglikemije , dokazane na produzenom ogtt, uz normalne vrijednosti inzulina i c peptida i i to je drukcije.
Hannah 3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2015., 16:14   #1266
Imam dijabetes tip 1 i jedan od simptoma mojih hipoglikemija upravo je iznenadno znojenje, zato sam tako pomislila. (Organizam se odupire padu šećera tako da šiba adrenalin i glukagon, a adrenalin izaziva to naglo znojenje)

Kakogod, iznenadno znojenje obično nije povezano s rastom glikemije.
Honey Dorian is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2015., 16:24   #1267
Hvala ti. Ja sam pomislila da mi naglo naraste secer i da se zato preznojim.
Hannah 3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2015., 10:55   #1268
Pozz,nataste secer mi je nekad 5-6-7.5 i tako
u toku dana posle jele je recimo 5.5-6 !
Neki dan sam se najeo bas dobro piletine i krompira i pocnem da se znojim lose mi bilo ,secer 6 !
Kazu u apoteci idealan !
Kako to?Uzimam cimet redovno ,ne jedem tjestenine ,hljeb i sl !
Nikakve lijekove ne trosim za secer ,pijem samo Atoris za masnocu !
Majka mi je imala tip 2 ,imam 51 god. da li je ujutro oko 7 zabrninjavajuci secer ?!
Kad jedem normalno znaci kad se cuvam bude oko 5.5 nataste !
Hvala
genius_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2015., 20:44   #1269
Quote:
genius_ kaže: Pogledaj post
Pozz,nataste secer mi je nekad 5-6-7.5 i tako
u toku dana posle jele je recimo 5.5-6 !
Neki dan sam se najeo bas dobro piletine i krompira i pocnem da se znojim lose mi bilo ,secer 6 !
Kazu u apoteci idealan !
Kako to?Uzimam cimet redovno ,ne jedem tjestenine ,hljeb i sl !
Nikakve lijekove ne trosim za secer ,pijem samo Atoris za masnocu !
Majka mi je imala tip 2 ,imam 51 god. da li je ujutro oko 7 zabrninjavajuci secer ?!
Kad jedem normalno znaci kad se cuvam bude oko 5.5 nataste !
Hvala
Prema nekakvim novim normama, šečer na tašte od 6,4 - 6,9 smatra se preddijabetičarskim stanjem
Što tebi ne bi trebalo značiti ništa.Jer, očito, uspijevaš prehranom biti ispod tih vrijednosti.
U suštini, ne konzumiraj ništa što se brzo pretvara u energiju i uzimaj 5 - 6 manjih obroka dnevno bez alkohola i sve se sredi.
4 - 5 kilometara energičnog hoda dnevno je poželjno a nerviranje i stresove izbjegavaj.
bzing is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2015., 00:12   #1270
pozdrav svima...
nadam se da vas ima još tu...evo mene na ovom forumu nije bilo mislim od 2010..pa da vidim kakvo je stanje kod vas sada...

meni je ove godine bilo punih 12 godina kako imam dijabetes...za ove godine se hvala Bogu, uglavnom mogu pohvaliti nalazima..

ali samo što se sad pojavila još jedna kao popratna bolest dijabetesa, a to je hipotireoza, dakle smanjeno lučenje hormona štitne žlijezde...tako da sad pijem i jednu tableticu ujutro za svoju štitnu žlijezdu..i ovo je autoimuno oboljenje od kojeg se ne umire, ali s kojim se živi i o kojem treba voditi pažnju..
zbog toga, mislim da je zbog toga, pojavilo se i par bijelih flekica na tijelu (vitiligo), al ništa strašno...mislim ne žalim se..samo da nije ništa gore, s obzirom da mi je tek 28 godina, pa mogu ja dosta toga još podnijeti..hahhahah

pa da vidim kako kod vas ide,,kakvi su dugogodišnji nalazi, za one koji imaju duže dijabetes...kako održavate tromjesečni šećer..
sunce5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2015., 12:57   #1271
žao mi je što je zamrla tema, evo novo dijagnosticirane slatkice, volila bi dijeliti mišljenje, čuti iskustva, pročitati dobar savijet, ali nema nikoga, šteta.
__________________
srce ne traži ni kavu, ni kavanu; srce traži razgovor,kava je samo izgovor
cincamarinca2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2015., 19:50   #1272
Smile

Quote:
cincamarinca2 kaže: Pogledaj post
žao mi je što je zamrla tema, evo novo dijagnosticirane slatkice, volila bi dijeliti mišljenje, čuti iskustva, pročitati dobar savijet, ali nema nikoga, šteta.
stvarno šteta..

iako svi vodimo na svoj način kontrolu o dijabetesu, ne bi bilo loše razmjenjivati savjete i iskustva

pošto pišeš da si nova...kad ti je dijagnosticiran šećer..kako se za početak snalaziš..
sunce5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2015., 23:49   #1273
Nedavno sam vadila krv i šećer mi je bio u granicama normale (ne sjećam se točno koliko, ali znam da nije bilo razloga za uzbunu jer me opća doktorica smirila riječima da nisam šećeraš, sudeći prema nalazima).
Ali, u posljednje vrijeme (tjedan-dva) budim se noću, jedanput, da bih išla urinirati, iako pazim da to obavim i dva puta prije spavanja. Preko dana uglavnom nisam pretjerano žedna, možda niti uopće (ili se žeđ manifestira drugim simptomima) jer zaboravljam piti vodu, barem onu količinu koja se preporučuje (što, naravno, nije pohvalno), niti učestalo uriniram. Nisam primijetila niti fizičko kopnjenje, dapače, upravo suprotno (zbog Seroquela).

Može li noćno uriniranje biti jedan od prvih simptoma dijabetesa?
Vivian Volcano is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2015., 21:10   #1274
Smile ...

Quote:
Vivian Volcano kaže: Pogledaj post
Nedavno sam vadila krv i šećer mi je bio u granicama normale (ne sjećam se točno koliko, ali znam da nije bilo razloga za uzbunu jer me opća doktorica smirila riječima da nisam šećeraš, sudeći prema nalazima).
Ali, u posljednje vrijeme (tjedan-dva) budim se noću, jedanput, da bih išla urinirati, iako pazim da to obavim i dva puta prije spavanja. Preko dana uglavnom nisam pretjerano žedna, možda niti uopće (ili se žeđ manifestira drugim simptomima) jer zaboravljam piti vodu, barem onu količinu koja se preporučuje (što, naravno, nije pohvalno), niti učestalo uriniram. Nisam primijetila niti fizičko kopnjenje, dapače, upravo suprotno (zbog Seroquela).

Može li noćno uriniranje biti jedan od prvih simptoma dijabetesa?

to što ustaješ jednom u noći da ideš u wc nije znak dijabetesa...
ja koliko se sjećam svojih prvih simptoma, a u glavnom su takvi kod svih dijabetičara je ispijanje velike količine vode, jer si neprestano žedna, ne jedanput, već više puta odlazak u wc i ponoći i po danu, kao i veliki gubitak kilaže...ja čak mislim da sam u roku mjesec dana smršala više od deset kila...

tako, da ne bi trebala biti zabrinuta...mada, ako ćeš biti sigurnija, provjeri u apoteci...obavezno mjeriti šećer na tašte...
sunce5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2015., 12:20   #1275
Je li odlazak na wc nocu nuzan simptom dijabetesa? Veliki sam hipohondar i bojim se dijabetesa, jako volim jesto slatko i cesto sam umorna, ali skoro nikad ne odlazim na wc nocu. Takoder sam cesto umorna, ali prije bih to pripisala stitnjaci ili nedostatku zeljeza. Tekucine popijem oko 2l dnevno, uglavnom kad ucim pa mi treba za koncentraciju. Nitko u obitelji nije dijabeticar niti sam pretila, imam koji kg viska samo. Imam li razloga zabrinuti se?
Hvala
TheTina is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2015., 13:03   #1276
Quote:
sunce5 kaže: Pogledaj post
stvarno šteta..

iako svi vodimo na svoj način kontrolu o dijabetesu, ne bi bilo loše razmjenjivati savjete i iskustva

pošto pišeš da si nova...kad ti je dijagnosticiran šećer..kako se za početak snalaziš..
išla sam na sistematski pregled krajem listopada, šećer 18, ostalo sve povišeno, frka i panika - uputnica za VV - šećer 17. sada pijem tablete, smanjila hranu, promijenila jelovnik , kuham dijetalno, hodam i tako. pok. tata mi je bio šećeraš pa me uhvatio veliki strah, sumnjala sam ,ali sam negirala. samu sebe sam glupavo obmanjivala maminim riječima - nije on imao šećer kad te pravio, nema to veze što je on bio bolestan. koliko čovjek može biti glup , nije normalno.
uglavnom, borim se i učim. imam prejake tabl. koje mi previše ruše šećer pa ih režem. na božić sam popila polovicu jer sam više jela i znala sam da neću odoliti makovnjači i poslije je bilo sve u redu, inače kad jedem malo i kako treba i četvrtina tab. mi je dovoljna i to samo za ručak. pijem puno vode, i za žeđ i za glad. nezgodno mi je što sam u radnom odnosu pa kasno ručam, imam doručak i 2 međuobroka pa ručak pa "večeru", a onda jabuku prije spavanja, skidam kile i to me veseli. godinama sam mislila kako ne mogu smršaviti, ahaaaa, sada nema hoćeš - nećeš , moraš.
sve u svemu - dobro je, učim se snalaziti.
ispričavam se na duljini posta
__________________
srce ne traži ni kavu, ni kavanu; srce traži razgovor,kava je samo izgovor
cincamarinca2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2015., 13:24   #1277
Quote:
TheTina kaže: Pogledaj post
Je li odlazak na wc nocu nuzan simptom dijabetesa? Veliki sam hipohondar i bojim se dijabetesa, jako volim jesto slatko i cesto sam umorna, ali skoro nikad ne odlazim na wc nocu. Takoder sam cesto umorna, ali prije bih to pripisala stitnjaci ili nedostatku zeljeza. Tekucine popijem oko 2l dnevno, uglavnom kad ucim pa mi treba za koncentraciju. Nitko u obitelji nije dijabeticar niti sam pretila, imam koji kg viska samo. Imam li razloga zabrinuti se?
Hvala
nemoj se bojati, uzmi uputnicu i vadi krv i otkloni sve strahove, nemoj biti bedasta kao ja. zamoli poznatu osobu koja ima aparatić da ti izmjeri natašte da ti otjera prvi strah, ne boj se, ništa ne boli.
simptoma povišenog šećera ima nekoliko- potraži na internetu- druga je stvar da li ih primjećujemo ili ignoriramo ili umišljamo.
nadam se da nemaš povišen šećer, ali ni to nije kraj svijeta, živi se sa njim, pozdrav
__________________
srce ne traži ni kavu, ni kavanu; srce traži razgovor,kava je samo izgovor
cincamarinca2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2015., 02:52   #1278
Smile

Quote:
cincamarinca2 kaže: Pogledaj post
išla sam na sistematski pregled krajem listopada, šećer 18, ostalo sve povišeno, frka i panika - uputnica za VV - šećer 17. sada pijem tablete, smanjila hranu, promijenila jelovnik , kuham dijetalno, hodam i tako. pok. tata mi je bio šećeraš pa me uhvatio veliki strah, sumnjala sam ,ali sam negirala. samu sebe sam glupavo obmanjivala maminim riječima - nije on imao šećer kad te pravio, nema to veze što je on bio bolestan. koliko čovjek može biti glup , nije normalno.
uglavnom, borim se i učim. imam prejake tabl. koje mi previše ruše šećer pa ih režem. na božić sam popila polovicu jer sam više jela i znala sam da neću odoliti makovnjači i poslije je bilo sve u redu, inače kad jedem malo i kako treba i četvrtina tab. mi je dovoljna i to samo za ručak. pijem puno vode, i za žeđ i za glad. nezgodno mi je što sam u radnom odnosu pa kasno ručam, imam doručak i 2 međuobroka pa ručak pa "večeru", a onda jabuku prije spavanja, skidam kile i to me veseli. godinama sam mislila kako ne mogu smršaviti, ahaaaa, sada nema hoćeš - nećeš , moraš.
sve u svemu - dobro je, učim se snalaziti.
ispričavam se na duljini posta

ja mislim da ti dijabetes možeš jako dobro regulisati prehranom, jer si samo na tabletama...
smanji ugljikohidrate, šetaj pola sata dnevno, i ubaci malo alternative...npr. cimet je super za šećer..tu je i kurkuma, đumbir..pa čajeve neke, kao što su od borovnice, maslačka, brekinje...

ja primam inzulin 4x dnevno, i kada se pridržavam ovoga što sam ti savjetovala, šećer bude super, i primam jako malu dozu inzulina...međutim, kako imam dijabetes već 12-13 godina, nekako mi je to sve dosadilo...ubacujem ja alternativu, ali mi je hrana veliki problem...isto tako, kad iz ishrane izbacim samo hljeb, šećer bude odličan, tako da su ugljikohidrati veliki neprijatelji...ali, što ne znači da se toga treba odreći, kao ni slatkog, već samo jesti sve umjereno...što kod mene nije slučaj, ja stalno volim nešto grickat

ja ti stvarno savjetujem, s obzirom da ti je tek povišeni šećer otkriven, trebala bi pripaziti na te stvari, i vidjeti kako će nalazi pokazati...

ne znam koliko ti posao dozvoljava, al nije loše ni spremiti od kuće neki ručak, kako ga ne bi preskakala...jer me strah da ti takav način ishrane ili ne dosadi, ili ne oslabi imunitet...
tako da je bitno da koristiš i neke vitamine...npr, meni je doktor od početka šećera rekao da svakodnevno moram konzumirat vitamin c, vitamin b i omega 3 tablete...

do sad su nalazi bili dobri, samo mi Hbac1 VARIRA...tako samo kad bih organizovala ishranu, sve bi bilo još puno bolje...al, evo, obećala sam sebi od početka slijedeće godine krećem sa izmjenama...hahahhah

puno ti sreće želim...i samo se ne brini...dijabetes ne mora da bude bolest, ako tako odlučiš da gledaš na to, već način življenja...ja sam ga dobila sa nepunih 16 godina, i stvarno se nikad nisam ni bojala ni žalila...jer uvijek postoje i gore stvari...pa kad postoje hrabri ljudi koji se bore i preživljavaju gore stvari, onda možemo i mi dijabetes...ako ništa bar smo slatke
sunce5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2015., 07:32   #1279
sunce5 moje hvala na podršci
sve radim kako si napisala samo mi nitko nije rekao za vitamine, svakako ću ih kupiti. hrana mi je dosta jednolična pa će mi sigurno dobro doći, hvala ti.
evo čemu služi forum - za međusobnu pomoć, zlata vrijednu.
prvi šok je prošao, sada samo pametno naprijed
nekad i ponesem ručak, ali nije to uvijek spretno
jučer sam čitala o heljdi pa ću i to probati, već jedem heljdin kruh nekad za doručak i to mi je jedina šnita kruha dnevno (kupim kruh, pa ga zamrznem po 2 šnite da ga imam doma).
najčešći doručak mi je baktiv sa žlicom heljdinog ili kokosovog brašna, ne znam da li je to dobro, ali cukar je ok.
pozdrav svima
__________________
srce ne traži ni kavu, ni kavanu; srce traži razgovor,kava je samo izgovor
cincamarinca2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2015., 12:22   #1280
Smile

Quote:
cincamarinca2 kaže: Pogledaj post
sunce5 moje hvala na podršci
sve radim kako si napisala samo mi nitko nije rekao za vitamine, svakako ću ih kupiti. hrana mi je dosta jednolična pa će mi sigurno dobro doći, hvala ti.
evo čemu služi forum - za međusobnu pomoć, zlata vrijednu.
prvi šok je prošao, sada samo pametno naprijed
nekad i ponesem ručak, ali nije to uvijek spretno
jučer sam čitala o heljdi pa ću i to probati, već jedem heljdin kruh nekad za doručak i to mi je jedina šnita kruha dnevno (kupim kruh, pa ga zamrznem po 2 šnite da ga imam doma).
najčešći doručak mi je baktiv sa žlicom heljdinog ili kokosovog brašna, ne znam da li je to dobro, ali cukar je ok.
pozdrav svima
cincamarinca

hajde super...samo lagano

a neku večer sam baš za kokos čitala da je dobar za šećer i masnoću...čovjek ga pije ujutro i navečer, mislim da može onako sa vodom ili u jogurtu...piše da mu se i šećer i masnoća normalizovala

tako da i ja planiram krenut sa kokosom, samo sam mislila otići u radnju zdrave hrane, i tražit pravo kokosovo brašno...

sretno svima, i pišite
sunce5 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:01.