Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.09.2008., 14:58   #1
Naplata zadužnice

Molio bih dobre i upucene duse da mi pomognu s informacijom na koji se nacin vrsi naplata bjanko zaduznice. Dakle, tvrtka XY zeli naplatiti bjanko zaduznicu od tvrtke PP zbog duga za isporucenu robu.

Koji je postupak? Nosi li se zaduznica u banku ili u FINA-u? Ide li neki popratni dopis? Moze li se ograniciti naplata na dio duga ili ide samo na cijeli? Daje li banka/FINA neku potvrdu da je zaprimila zaduznicu? I ako ima jos koja informacija za koju mi ni pitanje ne pada na pamet, jako sam zahvalan.
swaschta is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2008., 12:34   #2
Ja sam to radila pre par godina tak da se ne sjećam svega ali sjećam se da sam ja morala tražiti prvi račun firme dužnika i u tu banku sa dopisom za što ga teretim slala i zadužnicu. Banka ti pošalje dopis o zaprimljenoj zadužnici i kažu ti da su te stavili u red za čekanje pa kad bude novaca oni će ti novac uplatiti. Iskreno naplatila sam 1,22 kn jer su mi dužnici propali i nikad više nisu imali love na računu.
Mislim čak da ako ti banka isplati bilo kakav iznos po zadužnici da zadužnica više ne vrijedi, al to nije provjerena situacija, to sam samo čula.
knjigovodcica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2008., 17:41   #3
Mislim da ce se ovo ipak naplatiti. Puno hvala na informacijama!
swaschta is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2008., 19:46   #4
Daj svom odvjetniku, on/ona ti zna sve što ima znat o tome, plus, riješi i zatezne kamate koje ti pripadaju (troškovi odvjetnika u pravilu budu manji od ovog iznosa).

Također, banke se puno drugačije ponašaju kad imaju posla s odvjetnicima nego s tobom. Pr, HPB nama nije htio dati informacije o stanju računa dužnika a i pravili su probleme(tj. nisu htjeli prihvatiti zadužnicu kad smo započeli proces), ali kada smo predali papire odvjetniku, isti dan se saznalo smo dobili info o stanju na računu i zadužnica prihvaćena, a puni iznos i zatezne kamate smo namirili za cca. 3-4 tjedna kad su ovom stigli novci na račun.
Cthulhu is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2008., 16:33   #5
Smile

Budući da sam do nedavno radila u jednoj banci u Službi blokada, mogu reći da sam upućena u postupak naplate zadužnica!

Znači, ispunjenu zadužnicu, zajedno sa popratnim pismom treba poslati na naplatu u Banku u kojoj dužnik ima otvoren račun ( najbolje u banku u kojoj ima otvoren račun za namirenje ). u popratnom pismu je dovoljno navesti iznos koji se traži za naplatu ( može biti puni iznos na koji zadužnica glasi ili dio tog iznosa, sa ili bez kamata ), sa kojeg računa da se taj iznos naplati, broj žiro računa na koji želite da se taj iznos isplati, pečat i potpis vas kao vjerovnika. I to je to.

Kada zadužnicu pošaljete na naplatu ne preostaje ništa drugo nego čekati.... Ukoliko na računu dužnika ima sredstava za naplatu u potpunosti, ona će se i naplatiti, ukoliko ima samo dio sredstava, naplatit će se dio, a za razliku iznosa će se račun blokirati, ili ako je račun već od ranije blokiran zadužnica će se zavesti u redoslijed naplate i čekati priliv na račun.

Apsolutno je nevažno tko ju šalje na naplatu ( vjerovnik sam ili npr. odvjetnik ) jer njezina naplata ovisi isključivo o stanju na računu dužnika i ničemu drugome.

Evo, nadam se da sam pomogla.

Ako još ima tko kakvih pitanja slobodno pitajte
heineken_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2009., 20:34   #6
a kako se šalje privatna zadužnica? na ime, tj na tekući račun?
znam u kojoj banci dužnik ima tekući, zadužnica je izdana kao osiguranje ugovora o zajmu, već su prošla puna 4 mj a zajmoprimac nije vratio ni kune, da li moram predati i ugovor (ili kopiju), da li treba ugovor biti poništen (kod javnog bilježnika npr, zbog ne ispunjavanja obveza preuzetih ugovorom (osim neplaćanja dužnik nije dao ni ostala sredstva osiguranja naplate, u vidu životnog osiguranja, osim zadužnice)..
ako može mala pomoć
halfevil is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2009., 16:07   #7
da li je zadužnica ovjerena kod javnoh bilježnika ?
ako jeste, odnesi je u banku zajedno sa ugovorom. mislim da bi trebalo biti dovoljno.
kakvo poništenje ugovora ?
pa u ugovoru se vidi i iz njega se dokazuje da nije ispoštovan
dante-1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2009., 16:19   #8
Quote:
halfevil kaže: Pogledaj post
a kako se šalje privatna zadužnica? na ime, tj na tekući račun?
znam u kojoj banci dužnik ima tekući, zadužnica je izdana kao osiguranje ugovora o zajmu, već su prošla puna 4 mj a zajmoprimac nije vratio ni kune, da li moram predati i ugovor (ili kopiju), da li treba ugovor biti poništen (kod javnog bilježnika npr, zbog ne ispunjavanja obveza preuzetih ugovorom (osim neplaćanja dužnik nije dao ni ostala sredstva osiguranja naplate, u vidu životnog osiguranja, osim zadužnice)..
ako može mala pomoć
Nešto tu ne štima,moraš sve napisati ako želiš odgovor,kao prvo,koji tekući račun?
U banku nosiš zadužnicu popratni dopis i HUB obrazac sa svojim pečatom i potpisom te sa iznosom koji ti se treba isplatiti.
Kao što znaš zadužnica je sa okruglim ciframa,obično većim nego što su računi koji se toleriraju kao neki dug pa ćeš ti staviti dug+kamate.I naravno to je pečat i potpis tvoje firme.
Koji tekući?Ti kao građanin nisi ovlašten za kreditno poslovanje,znači firma,obrt,štedno-kreditna zadruga,banka i sl.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2009., 20:13   #9
pa da odgovorim, radi se o zadužnici na ime, ne na firmu, i za dug meni, ne firmi, jer su stranke u Ugovoru fizičke osobe na ne pravne.

dakle radi se o zadužnici koju je trebalo poslati na naplatu, jer zajmoprimac nije izvršavao svoje obveze preuzete Ugovorom o zajmu, točnije nije ispunio ni sva osiguranja naplate, niti je otplatio ni kune po dugu. a ja sam shodno tome odlučila poslati zadužnicu na naplatu, kao i suglasnost o zapljeni plaće, za svaki slučaj
i, ako koga još interesira, treba samo dopis, sa podacima o dugu (iznos) i podacima o računu na koji će se skidati novac po zadužnici (npr u mom slučaju moj tekući) i zadužnica, jer se po zadužnici skidaju sva novčana sredstva sa svih računa fizičke osobe, bez obzira u kojoj banci ima otvoren račun (iliti u prijevodu ako sam ja poslala u PBZ sa saznanjem da u PBZ ima otvoren tekući, a dužnik misli izbjeći plaćanje otvaranjem ili korištenjem nekog drugog računa u nekoj drugoj banci, meni je svejedno jer se pljene sva sredstva dužnika koja on ima na kunskom, deviznom ili bilo kakvom drugom računu koji ima otvoren u bilo kojoj financijskoj instituciji u RH a ne samo u banci u koju sam zadužnicu poslala na naplatu)

HUB obrazac ne treba jer se s niti jedne strane ne radi o žiro-računu nego o njegovom i mom tekućem računu.

zadužnica je ograničena "okruglim ciframa",u mom slučaju do 500.000,00kn (može biti čini mi se do 50.000, 100.000, ili 500.000) ali je dug manji od tog iznosa, i ja ju nemogu naplatiti u iznosu do kojeg je izdana, nego u iznosu duga po Ugovoru, točnije u mom slučaju cca manje-više 250.000kn.
i Ugovor se ne poništava.
a ja kao fizička osoba mogu dati zajam, ne radi se o kreditu nego o zajmu, bez kamata, bar ne redovnih, ali su tu zato zakonske zatezne kamate po naplati zadužnice u slučaju neplaćanja, kao što je u mom slučaju.
da ja sama odgovorim na svoje pitanje
halfevil is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2009., 13:31   #10
zaduznica

da li se jednom podnesena bjanko zaduznica koja je u tom momentu 100% naplacena, moze i kasnije opet koristiti.
konkretno bjanko zaduznica na 100.000 kn podnesena je na naplatu za namirenje dospjelih obaveza u visini od 30.000 kn i naplaćena je u tom iznosu. da li se ta ista zaduznica moze koristiti za eventualno kasnije namirenje u iznosu do 70.000 kn ili opet do 100.000 kn ili se vise ne moze koristiti?
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2009., 22:23   #11
Ne može.
Zato se radi slijedeće:uzmeš dvije,tri zadužnice na manji iznos,ali to ti je dvosjekli mač,jer kad nekom pošalješ zadužnicu na naplatu,taj obično više neće poslovati s tobom iz razloga što nam je financijska disciplina 0-nula.On ti je dužan,pa tražiš svoje novce i on se uvrijedi.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2009., 23:42   #12
Quote:
Dubravka20 kaže: Pogledaj post
Ne može.
Zato se radi slijedeće:uzmeš dvije,tri zadužnice na manji iznos,ali to ti je dvosjekli mač,jer kad nekom pošalješ zadužnicu na naplatu,taj obično više neće poslovati s tobom iz razloga što nam je financijska disciplina 0-nula.On ti je dužan,pa tražiš svoje novce i on se uvrijedi.
ups,
sorry Dubravka, krivo...
može se ponovo iskoristiti jer se zadužnica vrati nakon naplate i na njoj piše koliki iznos je preostao kao mogućnost naplate.
u gore navedenom slučaju 70.000,00 !
a konkretno, imam takvih kupaca
dante-1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2009., 08:26   #13
Super ako može,onda su mog kolegu u banci zeznuli kad su mu tako rekli.
Eto još nešto više znam
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2009., 09:59   #14
da stvar bude još bolja, jučer sam nazvao kupca kojem sam dva puta blokirao račun istom zadužnicom i zaprijetio da ću i treći put ....



platio je odmah
dante-1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2009., 10:03   #15
Ma bravoto te ja pitam
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2012., 00:52   #16
pitanje
jedan od vjerovnika šalje zadužnicu na naplatu....skinuo se dio i blokirao račun....skida se i dalje dio po dio,ovisno o priljevu prometa....
porezna salje ovrhu zbog dugovanja pdv-a i doprinosa.....
tko sad ima prednost skidanja novca s računa-vjerovnik sa zadužnicom ili porezna
mala30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2012., 22:29   #17
Po meni vjerovnik sa zadužnicom
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2012., 22:35   #18
Ali, ponekad, porezna ima prednost

Oni tvrde da uvijek imaju prednost, zato stavljam ovo - ponekad.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2012., 13:40   #19
Kako ovo riješiti?
Imam dužnika, imam i ovjerenu bjanko zadužnica ali obzirom da dotična firma nije platila niti jedan dospjeli račun nemam njihov broj žiro računa.
Pri potpisivanju ugovora nismo se sjetili tražiti broj računa .

Ima netko ideju? Nažalost kontaktiranje firme i traženje broja računa nije opcija.
RenaultSport is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2012., 11:27   #20
Quote:
RenaultSport kaže: Pogledaj post
Kako ovo riješiti?
Imam dužnika, imam i ovjerenu bjanko zadužnica ali obzirom da dotična firma nije platila niti jedan dospjeli račun nemam njihov broj žiro računa.
Pri potpisivanju ugovora nismo se sjetili tražiti broj računa .

Ima netko ideju? Nažalost kontaktiranje firme i traženje broja računa nije opcija.
Meni je moj odvjetnik to lako sredio jer ima pristup JRR-u pa vidi brojeve računa pravnih osoba. Javi se na PM ako trebaš kontakt.
__________________
za mene je trash nešto toliko loše da prelazi onu granicu kvalitete i postane dobro, nešto ko naš sabor npr.
DaniNovak is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:40.