Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.01.2007., 12:16   #61
Što se cijena tiče osnovni je zaključak da su velike razlike za isti proizvod od mjesta do mjesta. Npr. cijene prehrane i cuge u marketima su jako jeftine, prijevoz uključujući taksi je jako jeftin, litra benzina mislim da je oko 5 kuna. ali sve ono što miriše na luksuz je skupo (restorani, kupnja auta, cipele i majice s markom...ustvari to je isto kao ikod nas). Domaći uglavnom kupuju na periferiji ili na tržnicama gdje je sve puno jeftinije. Cijene ljetovanja na Crnom moru na Krimu koliko sam čuo je skuplje nego kod nas (privatni smještaj). Ali opet osnovni zaključak je da cijene strašno variraju kako se snađeš i da li imaš nekog od domaćih da ti pomogne jer inače ode lova...a još ako shvate da si stranac...onda si zlatna koka koja hoda i treba je očerupati...
__________________
Ako plačem lakše mi je plakati u rols rojsu nego na autobusnoj stanici.
Explorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2007., 14:20   #62
ma svugdje te oče očerupati
treba se malo snaći
e kad bi znao nekog iz ukraine odma bi išo
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2007., 19:41   #63
explorer... fantastican putopis! cak i ja, koji sam u kijevu takoreci domaci, sam ga s uzivanjem procitao.

double pricing je normala. srecom, nisam bio zrtva istog u RU i UA... znam jezik i poznam puno lokalaca.
miloshz is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2007., 18:09   #64
Oj Ukrajina Ukrajina .... dva predivna tjedna 2001 godine, sa predivnim ljudima .... pored svih nevolja srdacni i gostoljubivi. Na srecu, nekih nevolja nisu niti svjesni jer nisu nista drugo ni vidjeli.
Mozda jedina zemlja cija zastava tocno i cisto opisuje njen izgled ... uglavnom.
__________________
It is nice to be important, but it is more important to be nice
Damir62 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2007., 16:32   #65
Autobus za Ukrajinu

Eto spremam se ja za Ukrajinu ponovno.
Vidio sam da je željeznica promijenila vozni red. mislim za Lvov i Kijev iz Zagreba je ostalo isto ali je problem za nazad. Rekli su mi samo nedjeljom iz Kieva. Sad tražim alternativu.
Interesira me da li netko zna da li ima autobusna linija iz Zagreba za Lvov. Tko (koji prijevoznik) i kada vozi i sl.?
Ili da Budimpešte busom pa presjedanje...
Ako netko ima neke informacije molim da ih podijeli...
Unaprijed hvala...
__________________
Ako plačem lakše mi je plakati u rols rojsu nego na autobusnoj stanici.
Explorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2007., 09:08   #66
Eto sutra idem za Lavov vlakom direktno iz Zagreba, spavaća kola povratna za samo 743 kune..uspio sam dobiti razne popuste, mislim da sam super prošao...
tamo sam bio prije 2 god. vidjećemo što se promijenilo i ima li što novo...
__________________
Ako plačem lakše mi je plakati u rols rojsu nego na autobusnoj stanici.
Explorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2007., 09:41   #67
ajd baš me zanima kako će ti biti.kad se vratiš obavezno napiši dojmove jer planiram za novu godinu u lavov
telmo is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2007., 11:35   #68
Quote:
Explorer kaže: Pogledaj post
Eto sutra idem za Lavov vlakom direktno iz Zagreba, spavaća kola povratna za samo 743 kune..uspio sam dobiti razne popuste, mislim da sam super prošao...
tamo sam bio prije 2 god. vidjećemo što se promijenilo i ima li što novo...
koje si popuste sve uspio uzicat?
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2007., 15:23   #69
Quote:
telmo kaže: Pogledaj post
ajd baš me zanima kako će ti biti.kad se vratiš obavezno napiši dojmove jer planiram za novu godinu u lavov


(pokusava se utrpati)
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2007., 23:30   #70
Quote:
Explorer kaže: Pogledaj post
Eto sutra idem za Lavov vlakom direktno iz Zagreba, spavaća kola povratna za samo 743 kune..uspio sam dobiti razne popuste, mislim da sam super prošao...
tamo sam bio prije 2 god. vidjećemo što se promijenilo i ima li što novo...
i.....jesi se vratio...?
telmo is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2007., 11:58   #71
Eto vratio se jučer...čekajte da se malo sredim pa ću nešto napisati. Uglavnom, ono što stoji na temi za Lvov vrijedi i dalje...
__________________
Ako plačem lakše mi je plakati u rols rojsu nego na autobusnoj stanici.
Explorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2007., 15:27   #72
ajd,jedva čekam...
pošto je riječ o novoj godini najviše me zanimaju cijene provoda,znači piće po klubovima,restorani,taxi....??
telmo is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2007., 08:04   #73
lvov?
velicine zagreba, cijene su poprilicno jeftine, restorani su u globalu 10-20% jeftiniji od nasih. Disco? to sam cuo da se upad placa, oko 50 kuna, te da pica i ostalo uopce nije zbog toga nesto jeftinije. Taksijem mos doc bilo di. Imas te mars-rutke, a mos zaustavit i obicno auto. Najbolje taksijem da vas ide 3-4.
aircanada is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2007., 11:46   #74
Quote:
telmo kaže: Pogledaj post
ajd,jedva čekam...
pošto je riječ o novoj godini najviše me zanimaju cijene provoda,znači piće po klubovima,restorani,taxi....??
ja inace bio tamo prije 2 god
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2007., 13:34   #75
Lvov dojmovi - 2. put

Evo nakon povratka iz Lvova par riječi o dojmovima...Ustvari dojmovi su slični kao i prvi put pa sad samo dopuna. Prvi dojmovi s ovim dojmovima ustvari predstavljaju cjelinu pa ih treba čitati zajedno.

Put: Putovao sam vlakom uz velike popuste kao i zadnji put. Ovakvi popusti nisu za obične putnike nego samo za povlaštene. Ova gornja cijena predstavlja 40% pune cijene. Vlak je bio lošiji nego zadnji put. Vagoni nisu bili tako dobri, stariji su iako sam imao kabinu za umivaonikom, stolom, krevetom samo za sebe plus čaj, kava i dr. Put traje oko 20 sati ali zato što se dugo stoji u Budimpešti (3 do 5 sati) pa se ima vremena za razgledati grad što može biti zgodno. Inače Lvov nije tako daleko. Sa autom se stigne za cca 12 sati od Zagreba. Mađarska nije velika, granica ukrajinska i onda cca 5 sati autom do Lviva.

Što vidjeti: Grad je iznimno bogate arhitekture i ljepši nego prije dvije godine. Dosta je novih fasada pa djeluje ljepše, uočljivije a same po sebi su već interesantne. Ali čim se makne od centra vidi se siva arhitektura sovjetskog tipa i ceste pune rupa. U gradu ima svega za kupiti, ima dućana zapadnog tipa i nije problem kupiti bilo koji proizvod svjetske marke, ali su i te cijene svjetske odnosno isto kao i kod nas. Grad je navečer dobro osvijetljen ali nije kao kod nas. Centar (Prospekt slobode gdje je i Opera i Rynok squere-stari trg) je najbolje za provoditi dane. Blizu su jedan drugog i sve se obiđe pješice. Također su blizu ulica Ševčenko (nije nogometaš) i Dorošenko gdje ima dosta dućana. U ulici Dorošenko nalazi se sport caffe club Korner za one koji su sportski fanovi. Cuga i klopa jeftino i hrpa ekrana sa sportskim prijenosima. Preporučam od centra otići pješice na najviše brdo odakle je pogled na grad. Brdo se zove Stari zamak i na njemu je vidikovac. Visina 593 m, udaljenost cca 45 min. šetnje od Opere a i vidi se iz centra golim okom. TV toranj je orjentir. Ima jako puno crkava. Svakako vidjeti Armensku katoličku crkvu iz 1366 god. sa kamenim natpisima na ulazu i Grčko katoličku crkvu te njihovu katedralu. Sve je to u centru u krugu 20 minuta. Ako se ima vremena preporučam izlet u Karpate koji su fantastični a i blizu su. Također blizu Opere oko 5 min udaljenosti je tržnica sa dobrim izborom odjeće i obuće i naravno cijenama...(vrhunska zimska jakna 360 kn, kožne rukavice 50 kn) a također i druga tržnica sa nacionalnim suvenirima gdje ima interesantnih stvari...
Smještaj: Uzeli smo smještaj u privatnom apartmanu za 250 kn dnevno na starom trgu Rynok (kao kod nas na Trgu Sv. Marka). Koliko bi to koštalo kod nas ha? Apartman je bio opremljen sa svim potrebnim. Jedino ulaz u vežu nije baš bio reprezentativan...Cijene u hotelima su znatno više i ne isplati se ali pitanje tko šta voli.

Zabava: U disco nisam išao i ne znam gdje je...bio sam u restoranima i kafićima. Preporučam na Prospektu slobode Wiener caffe ili Videnska kava na ukrajinskom. Ima restoran sa super klopom, kafeterija sa puno vrsta kava, još više čajeva i kolača, kafić sa biljarom ali nije to rupa nego ipak na nivou. Preporučam kafeteriju Veronika u ulici Ševčenko sa super kavama i kolačima, restoran Amadeus u centru blizu Rynoka sa muzikom, svako večer različit tip muzike. Tu me konobar pokušao naivno zavaljat za 100 kn pa mi se mjesto zamjerilo...Ali dobra preporuka za Amadeus je po meni najbolje češko pivo Kozel kojeg sam samo tamo vidio. Preporučam restoran Praha blizu Prospekta slobode sa češkom pivom (Krašovice) i dobrom klopom a nije skupo. Večera za dvoje sa teletinom i lososom, sve na žaru, 4 pive, kava, desert itd za 270 kn. U ovim mjestima-kafićima cijene su otprilike kao i kod nas jer to slovi za bolja, malo elitnija mjesta. Pivo 15 kn, kava 10 do 15 kn itd...Inače cura kao u priči, nekoliko njih u grupi, pristupačne za razgovor, često sa pivicom u ruci na Prospektu slobode i okolo. U prosjeku cure su zgodne debelo iznad prosjeka. Piva je 2 do 3 puta jeftinija u dućanu nego u kafiću... Debelo preporučam gruzijska vina i orginal moldavski konjak. Klasični ukrajinski kafići koji normalno izgledaju su cca 30% jeftiniji. Ja volim kako ja kažem gluvariti po gradu (šetati, pričati s ljudima, otići u kafiće i tak...) i bilo mi je ok jer su ljudi pristupačni...iako baš ne pričaju engleski osim mladih i to ne svi...I treba paziti...jako su nacionalistički nastrojeni i ne vole ruse...a očito imaju problema s nacionalnim identitetom...službeni jezik je ukrajinski a ljudi imaju problema u komunikaciji jer im se sustavno u doba SSSR-a nametao ruski kao službeni te ima ljudi koji imaju problema u komunikaciji na ukrajinskom...Po gradu su natpisi Govorite pravilno! kao put za zaštitu jezika.
A inače kažu da u državi ima skoro 30% više žena. Razlog? dosta ih je poginulo u Afganistanu i Čečeniji jer su navodno rusi slali više ukrajince nego svoje ljude...Kažem navodno...Osim toga muški su više orjentirani poslu, cugi, muškim zadovoljstvima...bračni život im baš i nije prioritet...e da i prilično su škrti, klanjaju se zlatnom teletu...

Cijene: 100 eur sam mijenjao za 736 grivni (njihova valuta), 100 usd je 505 grivni. Dakle odnos kuna grivna je 1:1 i lako je za usporediti cijene. U dućanu su pive 2,5 do 3 kn, meso, salame rijetko preko 20 kn kila, čokolada 3,5 do 4 kn itd., suveniri od 3-4 kune naviše...cipele dobre cca. 200 kn itd. cijene za normalan život su pristupačne osim nazovi elitnih mjesta. Plaća za VSS je 3000 do 4000 kn i prema tome cijene su primjerene. Normalno neke stvari su teže dostupne npr. automobili. Najam kvalitetnih stanova ili na dobrim lokacijama je skup čak skuplje nego kod nas...

I još nešto: kad sam ja bio bilo je već snijega i temp. - 5. vodite računa o toploj odjeći.

Nadam se da će koristiti svim putnicima.
Bio sam 2 puta u Lvivu i mislim da neću ipak tak skoro opet...Ima i drugih mjesta koje treba vidjeti...
__________________
Ako plačem lakše mi je plakati u rols rojsu nego na autobusnoj stanici.
Explorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2007., 14:50   #76
ja kad sam bio tamo (prije 2 god) su mi rekli da su im place jako male...
onih 3-4000 kn je kao za gornji srednji sloj, ali u Kijevu...

sam fulao nesto?
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2007., 15:05   #77
iscrpan izvještaj nema šta,svaka čast!!
moram priznati da sam ipak očekivao niže cijene...znači da one priče o votki od 3 kune su ipak samo legende....
da,i mene čudi da su plaće 3000-4000 kn,da možda je na zapadu ukrajine i tako,al tamo na istoku,dnjepropetrovsk i donjeck čisto sumnjam.
reci mi da li si se možda raspitivao,da li se grivnje možda mogu naručiti u hrvatskoj??
kolike su cijene taksija,idem s ekupom u lavov preko alge,mislim da je hotel van centra tako da ćemo vjerojatno dosta taksi upotrebljavati
telmo is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2007., 16:19   #78
nas gdp per capita je 9.500 usd...
srpski oko 4.000... bosna oko 2900...
ukrajina oko 2.200

u srbiji i bosni su razmjerno tome i manje place

tako da mogu samo biti manje place u ukrajini
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2007., 01:20   #79
Vidim da vas muči visina njihove plaće. To je informacija dobivena direktno od ukrajinaca. E sad to može varirati ovisno o branši, gradu i sl. Najskuplji gradovi navodno su Odesa i Kiev. Kažu da nije uopće problem naći posao ali je problem naći dobar posao sa dobrom i sigurnom plaćom. Puno njih radi i prima lovu na crno. Ljudi s kojima sam ja komunicirao radeu dobrim firmama. Ovi podaci o bdp nisu usporedivi jer ne uključuju rad na crno čega u ukrajini (ali i u drugim navedenim zemljama) ima puno. Posljedica je da je standard viši nego što se čini. Ali definitivno zaboravite predrasude o nekoj velikoj jeftinoći ili neka druga vremena kada sam i ja npr. u Češkoj promjenio 100 DM i nisam znao kako da ih potrošim...
Apsolutno i definitivno to nije tako jeftina zemlja kako se misli, naročito za strance koji ne poznaju druge kanale osim službenih i koji imaju viši nivo standarda a koji je često za poimanje ukrajinaca neka vrsta luksuza.
Vodka od 3 kn! ..zaboravi, to su bila neka druga vremena osim ako ne želiš špirit ili antifriz u vodki...Najjeftinija vodka od 0,75 l u dućanu bila je 9 kn...sasvim dobra je vodka "Hortica" (provjereno) od 18 kn za o,75 l ili "Nemirnof" od 37 kn za 1l.
Za cijene taxia ne znam jer sam obilazio sve pješice, bio sam smješten u strogom centru. A nekoliko puta sam se vozio tramvajem. To je znatno niža kvaliteta od ZETa ali je cijena vožnje 50 kopjejki (50 lipa!!!). Tramvaji su pouzdani. Ako želite uštediti raspitajte se kako tramvajem do centra i nema problema. Inače uz malo truda može ih se razumjeti kada pričaju ukrajinski.
Pokušao sam nabaviti grivne u Zg ali nisam uspio. To je egzotična valuta za naše banke i teško ju je naći. Nisam imao vremena tražiti i čekati. Sistem je otići u neku veću banku ili privatnu mjenjačnicu i naručiti grivne iz trezora. Mislim da bi tečaj mogao biti čak i povoljniji nego u Ukrajini...
__________________
Ako plačem lakše mi je plakati u rols rojsu nego na autobusnoj stanici.
Explorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2007., 02:28   #80
hm... kakve aute voze?


btw... ja sam u Lavovu sjedio s njihovim poslovnim likom...
pili smo neki njihv konjak, kao kvalitetni... nakon toga svaki kavu...
platili smo, kad smo sve izracunali cca. 18 kn
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:15.