Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.10.2013., 10:16   #921
Quote:
Kung-Lao kaže: Pogledaj post
Nisi informiran. Ova vlada je uvela da svi novi investitori ne moraju plaćati porez prvih 8 godina. Problem je u kapitalizmu jer svaka komapnija će rađe plaćati kinezu 50 dolara mjesečno, nego hrvatu 800 eura
Samo za investicije koje budu proglašene strateški važnim.

Kinez više ne radi za 50$ mjesečno, sad je to već bliže 500$ nego 50$, a do 2025. ako nastavimo sa prevelikim mirovinama, plaćama i socijalnim pravima nauštrb razvoja možda ćemo i postati jeftiniji od kineza.
krcmije is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2013., 10:25   #922
Quote:
all_or_nothing kaže: Pogledaj post
...
a gdje će uhljebiti stranačke poslušnike ako sve rasprodaju???
...
stranački poslušnici,
potrošna su roba.
lako ih (od)baciš,
poslije uporabe.

glembajevima poslužili !
__________________
Soaring over Alps
KRIN1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2013., 10:29   #923
Ja sam mislio da je ova vlast komunistička, a oni privatiziraju državne firme. Tito se okreće u grobu
Kung-Lao is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2013., 10:35   #924
Quote:
Kung-Lao kaže: Pogledaj post
Ja sam mislio da je ova vlast komunistička, a oni privatiziraju državne firme. Tito se okreće u grobu

nisu ovi ( svi od 1990. - danas ),
nikada bili komunisti.
takve je tito zatvarao,
zbog gospodarskog i inog kriminala.

tito je bio pravda.
ne josipović
__________________
Soaring over Alps
KRIN1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2013., 11:23   #925
Quote:
Plazibat kaže: Pogledaj post
Recimo kod struje treba zadržati mrežu, a sve ostalo maksimalno liberalizirati i dopustiti fer tržišnu utakmicu.
Da, ali HEP-u treba onda oduzeti pravo naplate struje i prepustiti ju privatnicima. HEP bi bio samo središte koje bi naplaćivalo koncesiju od tih privatnika.

Quote:
Međutim, Hrvatska ima dva problema. Prvi problem je korupcija, a drugi problem je što je Hrvatska premalo tržište gdje je izglednije stvaranje oligopola i monopola od slobodnog tržišnog natjecanja na dugi rok.
Kako recimo stranim bankama nije malo tržište? Stalno govorimo kako imamo previše banaka, u odnosu na mogućnosti, a stalno dolaze nove. Nema ti tu pravila o veličini tržišta kada je u pitanju profit.

I monopol i oligopol se riješavaju automatizmom samog tržišta. Možda će me ovdje netko proglasiti Friedmanovcem, što mi ne bi uopće smetalo, ali ova teorija ima smisla. Naime, mi imamo Agenciju za zaštitu tržišnog natjecanja, koja brine o tome da cijene ostanu "tržišne." No što to znači ustvari? U Hrvatskoj imaš privatnika, koji uopće ne znaju upravljati vlastitim firmama, ne akumuliraju uopće kapital i dogodi im se da konkurentska firma, koja ima goleme pričuve kapitala, snizi cijene ispod njihovih nazovi tržišnih. I što oni onda naprave? Osjećaju se oštećenima i dižu optužnice protiv te firme, navodeći kako se ona nije držala pravila. Dapače, proglasit će ju monopolistom i drugim pogrdnim imenima. I AZTN će napraviti ono što od nje ugroženi traže, no je li to stvarno regularno ili se time štite povlašteni? Je li AZTN-u uopće u interesu održavanje tržišnih cijena ili zaštita ekstremno visokih? Zbog toga smatram kako bi se ta agencija trebala ukinuti, jer očigledno svojim pravilima nameće kulturu dogovaranja cijena, a ne pravedno tržišno natjecanje.
klokanovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2013., 11:31   #926
Što kada uspijemo prodati dobar dio strateških firmi ili večinu toga, nakon toga mogu li Hrvatske šume, vode, neki otoci ili nacionalni parkovi-Plitvička jezera i Brijuni prodajom pokriti sve plače i izdvajanja za zaposlenike u državnom aparatu i isplate mirovina svih vrsta počev od partizanskih, povlaštenih, saborskih, braniteljskih, redovnih itd... Nakon toga ili da se svi iselimo u Brazil, Kinu ili da ostanemo na području Zagreba svih 4.200.000 stanovnika a ostalo prodamo da imamo za plače i mirovine. Nitko nije napisao što nakon ove prodaje, kako dalje da živimo sa kojim novcima, kojom izvoznom strategijom, na čemu se zasnivati naša država ako je uopće naša ili ne, što je naše nakon 2014-2015 godine...
__________________
...
ivan.iv is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2013., 13:31   #927
Quote:
Adelholzener kaže: Pogledaj post
Ti mjesas stvari. Banke u Hr daju kredite prvenstveno gradjanima iz jednostavnog razloga da se nad gradjanima moze brzo provesti ovrha. Kredit gradjanu ces povratiti kad-tad. No bolje bi za Hr bilo da gradjani dobivaju manje kredita jer se samo zakapaju njima. Kreditima kupuju uvoznu robu i onda jos placaju bankarima kamate na to.

Oni krediti koji nam trebaju su krediti firmama koje bi u Hr proizvodile i zaposljavale. No takvih nema, odnosno ima s lihvarskim kamatama od 7-8%, jer je zakon los i ne omogucuje bankama promptnu naplatu nad firmama. To je katastrofa.

Sad mozemo diskutirati da li (strane) banke rado financiraju (uz dobre kamate) uvoz (strane) robe, ili (strane) banke nerado financiraju domacu proizvodnju zato jer im je to (strani) interes ili zato jer im je tako isplativije.
Nemaš pojma. Ti stvarno misliš da je bankama u cilju da ti ne možeš vratit kredit i da ti onda ovrhom oduzimaju nekretninu, pa se dalje mislit kako to prodat? Lupetaš bezveze. Ovrha nije cilj niti jednoj banci. Zato i vrlo često idu sa prijedlogom reprogramiranja duga, da ti se omogući da to bar nekako vratiš. Ako ne ide nikako, onda naravno da moraju ići na ovrhu.

Inače i ovo šta dalje pričaš nije istina. HBOR poduzetnicima preuzima i jamstvo za pola kredite i smanjuje kamatnu stopu.

Najgore moguće ispiranje mozgova u zadnjih 10 godina u svijetu i zadnjih 3-4 godine kod nas je da su banke za sve krive. To pokazuje elementarno nepoznavanje ekonomije kod začetnika i štovatelja te idiotske ideje. Banka je firma, kao i svaka druga, koja se bavi iznajmljivanjem novca. Nije to nikakva humanitarna organizacija, niti business angel, niti bi banku trebalo zanimati kako poboljšati gospodarstvo jedne zemlje.

Većina njene zarade se odnosi na to da prima depozite (čuva ti novce i za to daje neku kamaticu), a onda dalje s tim novcima posluje, odnosno od tih novaca daje kredite ili trguje na burzama vrijednosnih papira ili šta već žele. I tako zarađuju novce. Oni procjenjuju rizik posuđivanja novca nekome, pa prema tome određuju kamatne stope i razne sustave osiguranja naplate. I nama nisu banke krive šta nam je kreditni rejting u smeću i šta to znači da smo visokorizična zemlja za kreditiranje i da zbog toga banke skuplje naplaćuju novce koje posuđuju.

Svi bi htjeli da banke iz nekog razloga nemaju dobit, da kredite daju beskamatno, da financiraju svaku poduzetničku ideju, da su tu kad bilo kome zatreba keš. To ne radi ni Crkva, a da ne govorim neko poduzeće (banka) kojemu je to osnovna djelatnost i većina zarade.
Daario Nahar1s is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2013., 15:05   #928
Quote:
ivan.iv kaže: Pogledaj post
Što kada uspijemo prodati dobar dio strateških firmi ili večinu toga, nakon toga mogu li Hrvatske šume, vode, neki otoci ili nacionalni parkovi-Plitvička jezera i Brijuni prodajom pokriti sve plače i izdvajanja za zaposlenike u državnom aparatu i isplate mirovina svih vrsta počev od partizanskih, povlaštenih, saborskih, braniteljskih, redovnih itd... Nakon toga ili da se svi iselimo u Brazil, Kinu ili da ostanemo na području Zagreba svih 4.200.000 stanovnika a ostalo prodamo da imamo za plače i mirovine. Nitko nije napisao što nakon ove prodaje, kako dalje da živimo sa kojim novcima, kojom izvoznom strategijom, na čemu se zasnivati naša država ako je uopće naša ili ne, što je naše nakon 2014-2015 godine...
Sto nakon ove prodaje? Nova prodaja. Jednostavno. Ovom prodajom HPB-a i CO-a cemo pokrpat rupu u proracunu ove i mozda slijedece godine, a buduci da nam BDP raste premalo (odnosno u zadnjih 5 godina uopce ne raste) u odnosu za koliko se zaduzujemo - drugim rijecima zaduzujemo se vise nego sto zaradimo - te buduci da drzava isto tako porezima ne prikuplja dovoljno novaca u svoju blagajnu, onda evidentno slijedi nova prodaja. Autoceste cemo prodat u prvoj polovici slijedece godine, a kad potrosimo taj novac od prodaje autocesta, onda cemo dalje prodavat...hvala Bogu imamo toga za prodavat kol'ko oš. Mozemo prodat koji otok, mozemo prodat koju sumu, dio Slavonije gdje bi stranci sadili svoje proizvode i prodavali ih u EU, buduci da smo mi nesposobni da sami sadimo voce i povrce, mozemo prodat Plitivicka jezera, odnosno dat ih u privatizaciju, jer zasto bi se drzava bavila turistickom djelatnoscu prodaje karata za razgledavanje prirode - isto kao i autoceste, taj posao moze preuzet netko drugi. Onda mozemo privatizirat HEP, opet isti argument - zasto bi drzava prodavala struju, pa mozemo privatizirat morske luke, mozemo privatizirat javne gradske prijevoze...uglavnom ideja ima koliko hoces. A buduci da su ovaj narod i bilo koja vlast koju taj narod izabere a kaze se da je vlast ogledalo naroda - nesposobni da proizvode vise nego sto trose, a sposobni jedino da se zaduzuju i da zive na dug, onda jedino sto nam preostaje jest prodavati dio po dio Hrvatske dok ne ostane ni kamen na kamenu u nasem vlasnistvu.
John_Wayne is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2013., 15:32   #929
Quote:
all_or_nothing kaže: Pogledaj post
ne vrijeđaj smeće.
na smeću se može dobro zaraditi.
Ova ti je dobra
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2013., 15:35   #930
Quote:
Kung-Lao kaže: Pogledaj post
Ja sam mislio da je ova vlast komunistička, a oni privatiziraju državne firme. Tito se okreće u grobu
Ma prodaja firmi nema veze sa ideologijom.

To je kao da sin naslijedi od oca, pa to rasproda za pojesti i popit.

U kapitalizmu se kupuje i prodaje uz RAČUNICU kako taj novac oploditi, kapitalist ak kupuje, znači da je profitabilno, ak prodaje, znači da ima viziju kako taj novac drugačije oploditit.

Propalice poput naših političara, prodaju da bi dok su na vlati osigurali koliko toliko love za jednokratnu potrošnju.
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2013., 15:36   #931
Quote:
John_Wayne kaže: Pogledaj post
Sto nakon ove prodaje? Nova prodaja. Jednostavno. Ovom prodajom HPB-a i CO-a cemo pokrpat rupu u proracunu ove i mozda slijedece godine...
Privatno vlasništvo građana dolazi na red
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2013., 17:44   #932
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Privatno vlasništvo građana dolazi na red
Ima li ijedna firma koja je opstala u Hrvatskoj nakon što smo izašli iz Jugoslavije.
Danas Dioki a kasnije sve po redu privatizacija ili stečaj to su samo dvije poznate radnje u hrvata.
Svi kažu loše je bilo u Jugoslaviji a evo sada smo samostalni, neovisni i do kuda smo dovedeni, i Slovenija i Hrvatska su tako jako željele izaći i biti samostalne Republike Države i ulaskom u EU 2009 I 2013 se vidi pravo stanje obiju država. Ili nismo sposobni ili smo tu samo u interesu kapitala i pojedinaca zapada da sebi zarade novce a nama daju ostatak da preživljavamo.
Koji je smisao sada naše države Hrvatske.
Svake godine dio po dio firmi i udjela u firmama budemo prodavali da bi imali za državne plače i mirovine ali što kada toga nestane, proizvodnje i zarade nemamo i ono malo turizma hotela je u stranom vlasništvu.

Još kada se uvede EURO e to će biti bajka ta Švicarska formula života,
__________________
...
ivan.iv is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2013., 19:10   #933
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Ma prodaja firmi nema veze sa ideologijom.

To je kao da sin naslijedi od oca, pa to rasproda za pojesti i popit.

U kapitalizmu se kupuje i prodaje uz RAČUNICU kako taj novac oploditi, kapitalist ak kupuje, znači da je profitabilno, ak prodaje, znači da ima viziju kako taj novac drugačije oploditit.

Propalice poput naših političara, prodaju da bi dok su na vlati osigurali koliko toliko love za jednokratnu potrošnju.
Ma čitam ovaj forum i ne mogu vjerovati koliko se ljudi boje "komunista". Ne znam po čemu je itko u hrvatskoj komunista, ali sama ta riječ izaziva strah i trepet, pukne grom i zapuhne oluja na sami spomen te riječi
Kung-Lao is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2013., 21:55   #934
Quote:
ivan.iv kaže: Pogledaj post
Ima li ijedna firma koja je opstala u Hrvatskoj nakon što smo izašli iz Jugoslavije.
Danas Dioki a kasnije sve po redu privatizacija ili stečaj to su samo dvije poznate radnje u hrvata.
Svi kažu loše je bilo u Jugoslaviji a evo sada smo samostalni, neovisni i do kuda smo dovedeni, i Slovenija i Hrvatska su tako jako željele izaći i biti samostalne Republike Države i ulaskom u EU 2009 I 2013 se vidi pravo stanje obiju država. Ili nismo sposobni ili smo tu samo u interesu kapitala i pojedinaca zapada da sebi zarade novce a nama daju ostatak da preživljavamo.
Koji je smisao sada naše države Hrvatske.
Svake godine dio po dio firmi i udjela u firmama budemo prodavali da bi imali za državne plače i mirovine ali što kada toga nestane, proizvodnje i zarade nemamo i ono malo turizma hotela je u stranom vlasništvu.

Još kada se uvede EURO e to će biti bajka ta Švicarska formula života,
Sve je to logički, kada su države izlazile iz socijalističkog sustava, mnogi predatori stranih tvrtki su znali iskoristiti tu nezrelost naroda.

To se vidjelo kod crnaca i indijanaca, ameri su ih žedne preko vode prenjeli.

Mi smo krivo shvatili kapitalizam, nama su strani komesari rekli tržište je Bog, a nisu nam rekli da je tržište pod kontrolom najbogatijih... i danas imamo to što imamo.

Pitanje je koliko brzo učimo o kapitalizmu bojim se da opet ponavljamo iste pogreške.
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2013., 21:59   #935
Quote:
Kung-Lao kaže: Pogledaj post
Ma čitam ovaj forum i ne mogu vjerovati koliko se ljudi boje "komunista". Ne znam po čemu je itko u hrvatskoj komunista, ali sama ta riječ izaziva strah i trepet, pukne grom i zapuhne oluja na sami spomen te riječi
Ideološki gledano, komunista nema, ali ima dosta njih koji se zalažu da ova država ne profunkcionira.

Ova država je napravila neke pogreške, ali mene nitko ne može uvjeriti da su to bile pogreške to je bilo smišljeno.

Nismo slučajno došli tu di jesmo.

Da je mene netko pitao prije tri godine o udbašima, to bi mi danas bilo naivno pitanje, danas vidimo da neke grupacije u RH imaju veliki utjecaj na politiku i donošenje zakona!
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2013., 22:05   #936
evo ja radim u jednoj od tih 59 firmi (nisam ni znala koliko ih ima, zna netko možda link na popis firmi?)

napomena, samo smo u vlasništvu države, sami svoj kruh zarađujemo.

ja sam za to da se moja firma privatizira.

mi radimo s dobitkom, barem moj sektor (i to uglavnom samo za strance), za razliku od ostalih koji "jedu" naše novce, što je ok donekle, nismo ni mi bili tako bajni uvijek, ali ako su te njihove potrebe tolike da će i nas povući za sobom, onda jednom treba reći dosta.

da li bi to jedan privatnik dopustio, da mu propadne zdravi dio firme, zbog ostalih 5-6 nezdravih (nismo ničim povezani osim zajedničkom upravom)?

da li bi jedan privatnik dopustio da su na čelu firme 3 starca od 70 godina (da, odavno već imaju uvjete za mirovinu) koje se živo fućka što će biti za 2-3 godine s firmom?
nadzorni odbor kojeg je postavila država to naravno dozvoljava bez problema.

tako da, ne vidim baš neku sreću što mi (nam) je država vlasnik
nema je uopće.
indian is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2013., 23:22   #937
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Ideološki gledano, komunista nema, ali ima dosta njih koji se zalažu da ova država ne profunkcionira.
Ti si ideološki zbunjen. Što misliš zašto ova država ne ide naprijed, odnosno ide, ali sporijim koracima? Štiti se sistem politički podobnih i povlaštenih, u tome je kvaka, a kapitalizam takve ne trpi.
klokanovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2013., 23:33   #938
Quote:
Daario Nahar1s kaže: Pogledaj post
Nemaš pojma. Ti stvarno misliš da je bankama u cilju da ti ne možeš vratit kredit i da ti onda ovrhom oduzimaju nekretninu, pa se dalje mislit kako to prodat? Lupetaš bezveze. Ovrha nije cilj niti jednoj banci. Zato i vrlo često idu sa prijedlogom reprogramiranja duga, da ti se omogući da to bar nekako vratiš. Ako ne ide nikako, onda naravno da moraju ići na ovrhu.

Inače i ovo šta dalje pričaš nije istina. HBOR poduzetnicima preuzima i jamstvo za pola kredite i smanjuje kamatnu stopu.

Najgore moguće ispiranje mozgova u zadnjih 10 godina u svijetu i zadnjih 3-4 godine kod nas je da su banke za sve krive. To pokazuje elementarno nepoznavanje ekonomije kod začetnika i štovatelja te idiotske ideje. Banka je firma, kao i svaka druga, koja se bavi iznajmljivanjem novca. Nije to nikakva humanitarna organizacija, niti business angel, niti bi banku trebalo zanimati kako poboljšati gospodarstvo jedne zemlje.

Većina njene zarade se odnosi na to da prima depozite (čuva ti novce i za to daje neku kamaticu), a onda dalje s tim novcima posluje, odnosno od tih novaca daje kredite ili trguje na burzama vrijednosnih papira ili šta već žele. I tako zarađuju novce. Oni procjenjuju rizik posuđivanja novca nekome, pa prema tome određuju kamatne stope i razne sustave osiguranja naplate. I nama nisu banke krive šta nam je kreditni rejting u smeću i šta to znači da smo visokorizična zemlja za kreditiranje i da zbog toga banke skuplje naplaćuju novce koje posuđuju.

Svi bi htjeli da banke iz nekog razloga nemaju dobit, da kredite daju beskamatno, da financiraju svaku poduzetničku ideju, da su tu kad bilo kome zatreba keš. To ne radi ni Crkva, a da ne govorim neko poduzeće (banka) kojemu je to osnovna djelatnost i većina zarade.
Nešto te demantira stvarnost zadnjih godina u svijetu...

Nije valjda da nisi čuo da su mnoge banke spašavane zbog njihova utjecaja na gospodarstvo...znači da se smatra da imaju društvenu ulogu
Znači da se priznaje da postoji nešto imaginarno kao što je društvo...

Ovo što ti pišeš bi imalo smisla u slučaju libertarijanske ekonomije gdje ne bi postojalo neko javno centralno tijelo koje se brine za njihovu stabilnost...

Već bi banke izdavale svoju valutu...tzv. competing currencies, pa neka uvjere klijente da je njihova valuta prava...ovo sam čitao na američkim portalima, između ostaloga i od Ron Paula...

Ali ti meni pišeš ovakve stvari u sustavu gdje se bankama pokriva jako puno rizika od strane cijelog društva...

Meni je ovdje netko odgovorio da su centralne banke osnovane kako bi se smanjio utjecaj države na bankarski sustav

Koja je to glupost , da bi smanjio utjecaj države osnivaš instituciju sa javnim ovlastima....koje btw.administrativno odlučuje o novčanoj masi , otvarajući
veliki prostor za korupciju...

Ukini bilo kakvu vrstu interakcije banaka sa državom i odmah potpisujem tvoj post...ali bi se zaprepastio koliko su banke ovisne o državi

Nama proturaju priču da država istiskuje privatni sektor u kreditiranju a u stvarnosti banke vole kreditirati državu jer im je najsigurniji povrat...

U svoj ovoj priči o rezanju potrošnje banke samo žele da se ne ugroze njihovi plasmani državi....
starks is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2013., 23:35   #939
Quote:
klokanovac kaže: Pogledaj post
Ti si ideološki zbunjen. Što misliš zašto ova država ne ide naprijed, odnosno ide, ali sporijim koracima? Štiti se sistem politički podobnih i povlaštenih, u tome je kvaka, a kapitalizam takve ne trpi.
Sad smo van teme, to nisu komunisti u smislu da im je svet marksizam, nego im je sveta vlast, zapravo se radi o ljudima koji imaju jako putra na glavi i oni se zapravo štite, oni štite svoju guzicu ne ideju, to sam mislio reći.

Pa i privatizacijsku pljačku su uglavnom izvršili za svoju korist bivši direktori koji su bili partiji od povjerenja inače ne bi bili direktori, njih zovemo figurativno komunisti, ali oni su u biti ostaci režima koji su gledali svoj džep.

Kao što i danas imaš ljude koji će se učlaniti u HDZ, na zbog domoljublja, nego da budu u vladajućoj stranci.
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2013., 23:35   #940
Quote:
klokanovac kaže: Pogledaj post
Ti si ideološki zbunjen. Što misliš zašto ova država ne ide naprijed, odnosno ide, ali sporijim koracima? Štiti se sistem politički podobnih i povlaštenih, u tome je kvaka, a kapitalizam takve ne trpi.
Ma daj...nismo uopće jošdefinirali što je kapitalizam...i da li kapitalizam znači tržišnu ekonomiju
starks is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:51.