Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.03.2013., 22:58   #4301
Quote:
ivek-k kaže: Pogledaj post
temperatura pa dodaj -5°c da imaš neku zalihu po meni CM eko-cup 15-18 kw ima već u sebi turbulatore u centrometalu ti budu rekli da to neide iz ko zna kog razloga a ja znam razlog nema pepeljaru pa da nemaju s tim problema lakše je reči nemože osobno znam iz iskustva da ide i da može ako mi neko ne vjeruje mogu mu poslati slike putem maila
Ivek,

Jesi ikada do sada ugradio kotao na pelet ili vidio jedan kako radi?
novi13 is offline  
Old 22.03.2013., 23:19   #4302
Quote:
novi13 kaže: Pogledaj post
je li moze info koliko planirate uloziti u solarne ploce i bojler, i u koliko godina je povrat investicije? hidro kamin vam je glupost na podno grijanje ili akumulacijski, smrznut cete se.
Uzmite si klasicni kamin, ako nestane struje mozete se grijati.
Sto se kotla tice ja bih sebi kupio 14 kw, koji moze modulirati od 4-14. U toplijim danima ce vam trebati 4 kw.
Ramzey zna o cemu govori ali je malo pretjerao sa 3 kw
Ha ha , pa nisam rekao kad mu treba 3 kW , u svibnju recimo. Ovo kako je počelo sa snijegom krajem ožujka moram se malo i ja korigirati.

Tih 3 kiloWata sam naravno odvalio onako iz rukava , računajući da bilo koji mali kotao nema snagu ispod 14 kW.

Tu je zapravo trik, ispod 15 kW nema norme, i tu je raspašoj, mogu reći da imam najboljeg , najvećeg , i sve mi plavuše moraju vjerovati jer nema metra ispod 15 cm, pardon kW, ali bude uskoro ha ha ,

Je nam ga skrojila naša draga teta Angela samo 4 cm , ja tu tetu ne kužim pa kaj ona misli sa 4 cm, kaj bu s tim
ramzay is offline  
Old 22.03.2013., 23:30   #4303
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
Ha ha , pa nisam rekao kad mu treba 3 kW , u svibnju recimo. Ovo kako je počelo sa snijegom krajem ožujka moram se malo i ja korigirati.

Tih 3 kiloWata sam naravno odvalio onako iz rukava , računajući da bilo koji mali kotao nema snagu ispod 14 kW.

Tu je zapravo trik, ispod 15 kW nema norme, i tu je raspašoj, mogu reći da imam najboljeg , najvećeg , i sve mi plavuše moraju vjerovati jer nema metra ispod 15 cm, pardon kW, ali bude uskoro ha ha ,

Je nam ga skrojila naša draga teta Angela samo 4 cm , ja tu tetu ne kužim pa kaj ona misli sa 4 cm, kaj bu s tim
Promjenili su normu od nedavno, nasao sam to negdje na netu, potrazit cu. Sada se vrse mjerenja od 4 kw
Nema vise zajebancije
novi13 is offline  
Old 22.03.2013., 23:48   #4304
Quote:
novi13 kaže: Pogledaj post
Ivek,

Jesi ikada do sada ugradio kotao na pelet ili vidio jedan kako radi?
a kolko si ih ti montiral ak nije tajna, pa da te vidim kak buš čovjeku objasnil ona pet dana na recimo minus 15. lako je to govoriti dok delaš sebi a sasvim drugo je dok montiraš drugom. konkretno ja sam montiral 7 komada feroli SUN P7. i to na kvadrature od 60m2 pa do 200m2. jedan ugrađen na štadler jedan na labin progres dva na CM eko-cupa jedan na ferili SFL i jedan na sime i jedan na junkers sad bum svojega prodal jer sam napravil plamenik na piljevinu. kaj moreš skupa sirovina plača mi pilana 100kn da odpeljam kontejner piljevine. do sad imal problema samo s jednim ugrađenim na ferolijev kotao SFL. al mislim da kotel nije problem već dimnjak, ima preveliki uzgon pa puno troši. ak ima ko zainteresirani za plamenik nek se javi spremnik za pelete napravljen od bačve dvesto litri
ivek-k is offline  
Old 23.03.2013., 00:20   #4305
Quote:
ivek-k kaže: Pogledaj post
a kolko si ih ti montiral ak nije tajna, pa da te vidim kak buš čovjeku objasnil ona pet dana na recimo minus 15. lako je to govoriti dok delaš sebi a sasvim drugo je dok montiraš drugom. konkretno ja sam montiral 7 komada feroli SUN P7. i to na kvadrature od 60m2 pa do 200m2. jedan ugrađen na štadler jedan na labin progres dva na CM eko-cupa jedan na ferili SFL i jedan na sime i jedan na junkers litri
Znao sam, ni jedan kotao na pelet nisi ugradio.
Ugradio si 7 losih plamenika na bezvezne kotlove i drzis ovdje predavanja o kotlovima na pelet.
Ove tvoje kombinacije su dobre za ljude koji nemaju dovoljno novaca i tu nema rasprave, ali za nekoga ko zeli u kotlovnicu investirati 35000 kuna je tvoja preporuka smijesna.
novi13 is offline  
Old 23.03.2013., 08:58   #4306
Quote:
Samsung081 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,

zadnjih dana sam se osjecao kao student i da pripremam ispit (procitao svih 213 strana) kako bih mogao da postavim pitanje.

Zivim u Podgorici u kojoj je zima blaza (izvjestaj iz 2011 godine je da je prosjecna temp. zimi bila 5.6 stepeni).

Zivim u kuci, stan koji grijem je 115 m2 , stan je vecim dijelom zasticen sa sjeverne strane identicnim stanom, ispod mene je stan koji se grije i stan je okrenut jug, istok, zapad.

Imam sedmokomornu pvc stolariju + alu. roletne, zidano je blok opekom na 20 cm, malterisano, stavljen bavalit i na proljece ide 8 cm stiropora preko svega jer kada se radila prva fasada stiropor je bila naucna fantastika.

Iznad mene je visocije potrkovlje (koje se ne koristi) i na tavanskoj ploci (ne krovu) poredjacu kamenu vunu od 5 ili 10 cm (slaba je ponuda pa ne znam hocu li uspjeti da nadjem 10 cm).

Dovodio sam 3 majstora za centralno i svaki kako je dolazio radio je proracune (sve mi se cini odakativnom metodom), i jedan je rekao da mi je dovoljno 70, drugi 82 i treci 92 rebra.

Po onome sto sam citao mislim da bi ce mi biti dovoljno 70 rebara (mada mi je receno da se vazda moze dodati 5-7 rebara ako sama pec moze da podrzi). Plan mi je da u dnevnoj sobi, trpezariji, kuhinji bude nekih 24 stepena, dok u spavacim 20. Stim sto moram racunati da ce sjutra kada dodju djeca da ce ona boraviti u svojim sobama pa bi valjalo da je i u dvije sobe 24 stepena.
(receno mi je da su uzimali da je projektovana temperatura -5)

Projekat kuce i raspored radijatora se moze vidjeti ovdje (ja sam crtao pa se izvinjavam ako nesto nije logicno): http://www.sendspace.com/file/x7tshi

Sada ide moja laicka racunica:

1. 70 rebara - GLOBAL VOX 600 = 70 *0.185 = 12.95 KW
2. Susac peskira 500x1480 - njemu ne znam potrosnju ali neka je 1,2 KW
3. 80 L bojler - 2 KW (kako mi je receno od strane majstora)

Ukupno = 16.15 KW potrosaca

Ovi majstori su mi u odnosu na ovu racunicu rekli da ne uzimam pec ispod 16 KW koja predaje na vodu, stim sto ja moram da uzmem pec koja ce se nalaziti u kuhinji (pogledajte projekat)

Sa druge strane vidim da "Darko" grije duplo vise sa 14 KW, pa pretpostavljam da bih ja mogao i sa manjom peci tipa nekoj koja predaje 12-14 na vodu, stim sto moramo znati da te peci i odaju nekih 2-4 KW na isijavanje. Molim vas da mi potvrdite da li sam tacno "izracunao" jacinu peci tj. jacinu snage koja se predaje na vodu.

Zbog katastroficne ponude i servisa u Crnoj Gori nemam mnogo izbora sto se tice peci, ovo je ono sto mi se nudi pa ako mozete da date neki predlog.

1. Karmek ONE - AQUOS ACCIAIO 20kW (predaje na vodu 12 KW na isijavanje 5 KW, efikasnost mala 83 %) - evo sta pise na poledjini ove peci - http://i48.tinypic.com/2n1t0me.jpg - ili mozda OVO od njih ? Napomena: za njih jedino imam zvanisno servis i i kao rezervne djelove.

2. Thermoflux INTERIO - dvije verzije 14 i 20 KW (ne znam koliko oni predaju na vodu) oni po nekom certifikatu iz Austrije (vec spominjano ranije) imaju 93 % efikasnost - http://thermoflux.ba/index.php?optio...mid=93&lang=hr

3. MBS Thermo Pellet 18 kw - 90 % efikasnost - 14 KW na vodu + 4 KW isijavanje

Hvala puno i izvinjavam se na dugackom postu.


Pozdrav
Vlado

P.S.
Dimnjak je fi 16 cm, visok nekih 7-8 metara.
Momci,

Ima li ko vremena da pogleda ovo. Pomogao mi je forumas Lee da bih izracunao okvirni gubitak kuce i ispada nesto malo manje od 11 KW.

Hvala

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
Samsung081 is offline  
Old 23.03.2013., 10:18   #4307
Quote:
Samsung081 kaže: Pogledaj post
Momci,

Ima li ko vremena da pogleda ovo. Pomogao mi je forumas Lee da bih izracunao okvirni gubitak kuce i ispada nesto malo manje od 11 KW.

Hvala

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
Dobro ti je izracunao, slazem se 100% sa izracunatim.
Sto se tvoga odabira tice:
1. Nikada nisam cuo za njega
2. Thermoflux interio. Dobar, ugradio sam ih 5-6 komada. Malo trosi
3. Mbs radi ove kamine od nedavno i ne znam kakvi su, ali ti je svakako 18 kw previse

Moja preporuka je interio 14 ili neki manji ako nadjes.
novi13 is offline  
Old 23.03.2013., 11:25   #4308
Quote:
Samsung081 kaže: Pogledaj post
Momci,

Ima li ko vremena da pogleda ovo. Pomogao mi je forumas Lee da bih izracunao okvirni gubitak kuce i ispada nesto malo manje od 11 KW.

Hvala

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
Koliko Kosta ovaj karmek one? Ima jako slabo iskoristenje za jedan zapadnoeuropski Kamin.
90% je minimum
novi13 is offline  
Old 23.03.2013., 16:17   #4309
Karmek one 1900eur. Kolimo se kvare ove peci? Ako se pokvari pumpa, upaljac i slicno bi li covjek znao sam da zamijeni. Pretpostavljam da je to sve na saraf...

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
Samsung081 is offline  
Old 23.03.2013., 18:35   #4310
Kad ide ljetna cijena peleta Viševica?
accord is offline  
Old 23.03.2013., 20:27   #4311
Quote:
novi13 kaže: Pogledaj post
Znao sam, ni jedan kotao na pelet nisi ugradio.
Ugradio si 7 losih plamenika na bezvezne kotlove i drzis ovdje predavanja o kotlovima na pelet.
Ove tvoje kombinacije su dobre za ljude koji nemaju dovoljno novaca i tu nema rasprave, ali za nekoga ko zeli u kotlovnicu investirati 35000 kuna je tvoja preporuka smijesna.
OK daj onda ti nama reči kaj si ti ugrađival pa da se mi moremo uspoređivati sa tvojim standardima. ja sem napisal kaj sem ugradil i potrošnja je sasvim ok.
ivek-k is offline  
Old 23.03.2013., 22:46   #4312
Koji je po vama najbolji pelet, od:
1. Bukva 100%
2. Hrast 50% i Bukva 50%
3. jela 100%
4. Bukva 70% i 30% jela
5. ili neki drugi omjeri
Treba mi vaše mišljenje, krećem sa proizvodnjom peleta pa me interesuje šta vam se od peleta najbolje pokazalo. Bukva mi je najpristupačnija , zatim hrast i jela u manjem procentu. radi se o suhoj stolarskoj piljevini kao sirovini.
__________________
www.medenko.com.ba
Karabaja is offline  
Old 24.03.2013., 00:43   #4313
Quote:
Karabaja kaže: Pogledaj post
Koji je po vama najbolji pelet, od:
1. Bukva 100%
2. Hrast 50% i Bukva 50%
3. jela 100%
4. Bukva 70% i 30% jela
5. ili neki drugi omjeri
Treba mi vaše mišljenje, krećem sa proizvodnjom peleta pa me interesuje šta vam se od peleta najbolje pokazalo. Bukva mi je najpristupačnija , zatim hrast i jela u manjem procentu. radi se o suhoj stolarskoj piljevini kao sirovini.
dva put pokušaval al nije išlo digel ruke od svega. probal suha piljevina, mokra, mješana samo nikak nije išlo i digel ruke od svega
ivek-k is offline  
Old 24.03.2013., 09:09   #4314
Quote:
ivek-k kaže: Pogledaj post
a kolko si ih ti montiral ak nije tajna, pa da te vidim kak buš čovjeku objasnil ona pet dana na recimo minus 15. lako je to govoriti dok delaš sebi a sasvim drugo je dok montiraš drugom. konkretno ja sam montiral 7 komada feroli SUN P7. i to na kvadrature od 60m2 pa do 200m2. jedan ugrađen na štadler jedan na labin progres dva na CM eko-cupa jedan na ferili SFL i jedan na sime i jedan na junkers sad bum svojega prodal jer sam napravil plamenik na piljevinu. kaj moreš skupa sirovina plača mi pilana 100kn da odpeljam kontejner piljevine. do sad imal problema samo s jednim ugrađenim na ferolijev kotao SFL. al mislim da kotel nije problem već dimnjak, ima preveliki uzgon pa puno troši. ak ima ko zainteresirani za plamenik nek se javi spremnik za pelete napravljen od bačve dvesto litri
Pozdrav svima !

ivek-k molio bi ljepo iskustva sa ugradnjom pelet plamenika umjesto lože na Sime kotao .
dimosphobas je to izgleda dobro izveo poslo mi je slike, samo moja je peć nešto manja.

Hvala !!
__________________
tko roni vrijedi, tko ne roni ne vrijedi, tko na slamku diše roni još i više
glisonja is offline  
Old 24.03.2013., 10:31   #4315
Quote:
ivek-k kaže: Pogledaj post
dva put pokušaval al nije išlo digel ruke od svega. probal suha piljevina, mokra, mješana samo nikak nije išlo i digel ruke od svega
a tako sve lijepo izgleda na JUBITO u .
ramzay is offline  
Old 24.03.2013., 11:46   #4316
Quote:
glisonja kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima !

ivek-k molio bi ljepo iskustva sa ugradnjom pelet plamenika umjesto lože na Sime kotao .
dimosphobas je to izgleda dobro izveo poslo mi je slike, samo moja je peć nešto manja.

Hvala !!
E, to mi je ivek-k izveo. Spremnik i adapter za pelet plamenik mi je pak napravio necak.
Znam da ce svatko od onih "by the book" tvrditi kako to ne valja ta kombinacija (taj kotao s pelet plamenikom), ali sto se mene tice je sasvim OK.
dimosphobos is offline  
Old 24.03.2013., 12:40   #4317
Quote:
novi13 kaže: Pogledaj post
Dobro ti je izracunao, slazem se 100% sa izracunatim.
Sto se tvoga odabira tice:
1. Nikada nisam cuo za njega
2. Thermoflux interio. Dobar, ugradio sam ih 5-6 komada. Malo trosi
3. Mbs radi ove kamine od nedavno i ne znam kakvi su, ali ti je svakako 18 kw previse

Moja preporuka je interio 14 ili neki manji ako nadjes.

Ovaj Interio predaje 12 KW na vodu i 2 KW na okolinu ? Sto mislis moze li on grijati na 24 stepena prostorije (115 m2)

70 rebarara ( 12.95 KW ) + Susac ( 1,2 KW) + Bojler 80 L ?

Ramzay daj i ti neki komentar ako ti nije tesko


Hvala.
Samsung081 is offline  
Old 24.03.2013., 15:40   #4318
Quote:
stmat kaže: Pogledaj post
pametno rezoniraš.
puno toga si dobrog rekao tako da se nema što puno dodati,
ipak

1. kamin obavezno (san svakog koji se grije, nazovimo to rezervno napajanje )
2. 1000 l spremnik, ako imaš novaca bojler tople vode odvojeno, sve kako si napisao. cijena odvojenog bojlera tople vode je velika mana ali recimo da tvoje solarno može zagrijati spremnik od 1000l na 40C, za kupanje ti je malo ali za podno grijanje gdje je temp. polaz po sadašnjem vremenu 25C može biti dovoljno za grijanje kuće jedan a možda i dva dana. solarna spirala u spremniku obavezna.
3. može i veći kotao ako imaš spremnik, nije pogrešno. znači tvoj navedeni je ok.
4. hidrauličko spajanje napraviti da ti kotao može grijati spremnik ali i samo toplu vodu bez spremnika
5. tri kolektora malo za grijanje, dosta za toplu vodu, ako ih uzmeš više možda ćeš ih morati (dio) pokrivati preko ljeta
6. ako te interesira kako jedan takav sustav izgleda javi mi se možeš doći u sesvete pogledati (ako ti nije daleko)
pozdrav nije me bilo par dana radio sam.Hvala na pozivu rado bi pogledao jednu pravu kotlovnicu u zivo prije nego narucim sav materijal.zivim u zaboku i nije mi daleko ni tesko doci.Bio bi zahvalan na jednom razgovoru i konzultaciji u zivo. Moj posao je takav da imam malo vremena i puno izbivam od kuce.Danas i sutra sam u hr a onda tko zna gdje.Ako imate malo vremena danas ili sutra popodne javite mi na pp kad i gdje se nadjemo,eventualno br tel da se dogovorimo. Sa stovanjem unaprijed zahvalan
RobyH is offline  
Old 24.03.2013., 15:54   #4319
Quote:
Samsung081 kaže: Pogledaj post
Ovaj Interio predaje 12 KW na vodu i 2 KW na okolinu ? Sto mislis moze li on grijati na 24 stepena prostorije (115 m2)

70 rebarara ( 12.95 KW ) + Susac ( 1,2 KW) + Bojler 80 L ?

Ramzay daj i ti neki komentar ako ti nije tesko


Hvala.
Interio ili bilo koji drugi proizvod snage 14 kw zadovoljava vase potrebe za grijanjem 100%. 14 kw je uvijek 14 kw
Cesto sam imao pitanja od kupaca u vezi snage kotlova i kamina, sve im lijepo objasnim, potkrijepim dokazima, oni klimaju glavom da,da,da sve razumijemo i onda kazu, ipak cu ja uzeti veci, nije velika razlika u cijeni i sigurniji sam. Hehehe

Greska!
novi13 is offline  
Old 24.03.2013., 16:38   #4320
Strah je cudo

Ne razumijem ovu tematiku do kraja pa zbog toga pitam. Sada mi npr pada na pamet da li ce ovaj kamin/pec raditi non stop sa 100% snagom? Hoce li se gasiti ili ce non stop morati da radi da bi odrzao temp. Koliko vidim za nekih 12 h grijanja bilo bi idealno da se ugasi nekih 3-6 puta i kada se upali da radi sa nekih 70% snage jer je to najoptimalnije?

Grijesim li?

Kao i svi pored dobrog grijanja ocekujemo i malu potrosnju tipa za ovako nesto 1.5 kg/h Je li to realno ocekivati za ovu pec i ovaj prostor?

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
Samsung081 is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:12.