Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.10.2013., 10:30   #5321
Quote:
ivek-k kaže: Pogledaj post
pa lepo otvoriš novu temu ak neznaš kak pitaj moderatora pa raspravljak kak ti peleti lupaju po kahlici dok pokušavaš zaspati kraj toga. to ti je kak da ti neko s čekičem kucka po glavi. od početka ne smeta al se ne griješ tri dana

Što ti spavaš po danu ? Meni peć radi od ujutro 0700 do najkasnije 2000 sati.
kalamar is offline  
Old 03.10.2013., 11:26   #5322
Quote:
babas kaže: Pogledaj post
Ti grijes stan,a ja bih trebao grijati cijelu kucu,znaci trebala bi mi neka jaka pec bar oko 30kw i vise,da je pouzdana i da ima kvalitetnu podrsku.
Eto što se tiče mini-kotlovnice imaš ovako nešto :

http://www.edilkamin.com/en/caldaie_...t_modelli.aspx
i
www.lanordica-extraflame.com/en/boilers_f35

obje firme imaju zastupnike u HR
LP
QUAD is offline  
Old 03.10.2013., 11:42   #5323
Quote:
nero81 kaže: Pogledaj post
krivo si zakljucio. svaka pec na pelete radi i grije kako treba. druga je stvar sta ljudi uzimaju prejake peci za njihove potrebe ili zele ustedit pola kile peleta pa se mjesecima tumbaju oko postavki ili cijelu instalaciju idu radit sami sa losim predznanjem....ili ocekuju od peci na pelete d abude nesto carobno
Uvijek postoji kvalitetnija i nekvalitetnija roba koja se cesto kvari,pa tako mora biti i sa pecima na pelet. Jos ako nemas majstora koji to zna podesiti pocinje drama cim je stavis u pogon. Za samu pec je bitno da ima veliki raspon snage grijanja od min do max,recimo da mozes grijati snagom od 5 ili 6 kw pa do 30 ili 40 kw. Ja bih nekad grijao 80 metara2,a nekad i 400 m2. E sad koje peci imaju veliki raspon snage i da nisu previse bucne jer svakako moram drzati pec ili kotao u kuci.
babas is offline  
Old 03.10.2013., 12:59   #5324
Quote:
babas kaže: Pogledaj post
Uvijek postoji kvalitetnija i nekvalitetnija roba koja se cesto kvari,pa tako mora biti i sa pecima na pelet. Jos ako nemas majstora koji to zna podesiti pocinje drama cim je stavis u pogon. Za samu pec je bitno da ima veliki raspon snage grijanja od min do max,recimo da mozes grijati snagom od 5 ili 6 kw pa do 30 ili 40 kw. Ja bih nekad grijao 80 metara2,a nekad i 400 m2. E sad koje peci imaju veliki raspon snage i da nisu previse bucne jer svakako moram drzati pec ili kotao u kuci.
ali isti ti "problemi" su i kod peci na drva i peci na naftu i plin....tako da nema smisla govorit kako su peci na pelete greska ili komplicirane....
nero81 is offline  
Old 03.10.2013., 13:28   #5325
Quote:
Rijeka555 kaže: Pogledaj post
pozdrav

Ispis verzije software-a omogućen je držanjem tipke ''-'' i istovremenim paljenjem regulacije na glavnoj sklopki. Na gornjem se ekranu ispisuje verzija software-a, a na donjem su četiri minusa ''-''
PA nije to svemirski brod i vic o Muji (Nahrani majmune i ne diraj ništa ).
ZEzam se. ... i da "diras" nikom ništa
Ono je za prvo paljenje a ako sve napravis kakao je objasnjeno "Kod Dajca" ne diraj

pozdrav
Evo uspio sam uraditi regulacijo na takav način kakvog ima Dajc. Tako, da hvala Rijeka555. A problem je bio u tome jer mi je majstor stavio dva osjetnika na spremnik. Jedan ide na diferenčni termostat Firšt koju koristim za grijanje sanitarnu vode a drugi koji bi morao iči na kotao bio je vani. Povezao ga je sa konektorom koji ide u regulaciju ali kad sam otvorio ovaj priključak nije bio svezan nego je bio samo brikan. Tako, da sam onda stavio osjetnik u gornju rupu pored onog koji se koristi za sanitarnu vodu i povezao ga na priključku i evo ga on radi. Tako, da me majstor koji je montirao malo nategnuo jer mi to nije rekao. Tako, da sad sve radi i kad se kotao ugasi isto se ugasi i cirkulacijska pumpa prema spremniku. A prije je ona radila 24 sati na dan.

Sad imam samo problem jer svi kažete, da vam je dolje na spremniku niža temperatura nego gore šta je i normalno. A kod mene kad se spremnik napuni imao sam gore 77 stupnjeva u sredini 75 stupnjeva a dole 78-79 stupnjeva. I kad se prazni je gore niža temperatura nego dole. To mi nije jasno zašto. Iz spremnika u sistem ide voda sa priključka na samom vrhu a natrag u spremnik dolazi u drugu rupu gledano sa spodnje strane (nije u najniži). A sa kotlom spojeno je na najvišu i natrag najnižu rupu.
tyros3000 is offline  
Old 03.10.2013., 18:57   #5326
Quote:
tyros3000 kaže: Pogledaj post
Sad imam samo problem jer svi kažete, da vam je dolje na spremniku niža temperatura nego gore šta je i normalno. A kod mene kad se spremnik napuni imao sam gore 77 stupnjeva u sredini 75 stupnjeva a dole 78-79 stupnjeva. I kad se prazni je gore niža temperatura nego dole. To mi nije jasno zašto. Iz spremnika u sistem ide voda sa priključka na samom vrhu a natrag u spremnik dolazi u drugu rupu gledano sa spodnje strane (nije u najniži). A sa kotlom spojeno je na najvišu i natrag najnižu rupu.
pozdrav,

nacrtaj malo sve ovo. Po opisanom mi se cini sve ok. Kod mene je bila ista/slićna situacija ali nije bio problem u Centrometalovoj opremi već u (mom?) postavljanju osjetnika. Pripazi da ti osjetnici nalijezu cvrsto na podlogu.
Moguce je da ti gornji osjetnici u stvari lazu (nanize) a ne donji . Premjesti ih malo (izmjesaj) pa vidi sto ti javljaju. Drugacije ih dobro podesi.
Ako slucajno pricamo o termometrima koji dolaze sa CASom onda nisu osjetnici nego termometri .
Tada, (kad ih izvadis) ih stavi sve jedan do drugog na isto mjesto u kuci da se stabiliziraju. Iza termometra, na njegovom tuljku, imas utor za odvijac. Odvrtanjem ili zavrtanjem namjesti kazaljku da SVI pokazuju isto.Namjesti ih SVE na ISTU temperaturu i TEK TADA ih vrati nazad na mjesto (ležište) u CASu.

pozdrav
Rijeka555 is offline  
Old 03.10.2013., 19:41   #5327
Quote:
nero81 kaže: Pogledaj post
krivo si zakljucio. svaka pec na pelete radi i grije kako treba. druga je stvar sta ljudi uzimaju prejake peci za njihove potrebe ili zele ustedit pola kile peleta pa se mjesecima tumbaju oko postavki ili cijelu instalaciju idu radit sami sa losim predznanjem....ili ocekuju od peci na pelete d abude nesto carobno
pozdrav,

ne radi SVAKA peć na pelete JEDNAKO niti dobro a niti ISTO. Slažem se za problem prejakih peći.
Vezano za sjedenje i mjenjanje postavki radi pola kile peleta nije isto jeli to pola kile za sezonu ili pola kile na sat.
A moze i tolika razlika biti - zbog postavki.

pozdrav
Rijeka555 is offline  
Old 03.10.2013., 21:39   #5328
ima li ko iskustva sa ovim presama za pelet
http://www.ebay.de/sch/i.html?_trksi...at=0&_from=R40
nibleri is offline  
Old 04.10.2013., 10:01   #5329
Quote:
QUAD kaže: Pogledaj post
Eto što se tiče mini-kotlovnice imaš ovako nešto :

http://www.edilkamin.com/en/caldaie_...t_modelli.aspx
i
www.lanordica-extraflame.com/en/boilers_f35

obje firme imaju zastupnike u HR
LP
Evo rješenja za one koji nemaju podrum za pravu kotlovnicu a imaju malo veću špajzu na etaži:

http://www.red365.it/it/p229-compact.html
dankobo is offline  
Old 04.10.2013., 10:11   #5330
BIODOM 27, alarm fire

Jucer sam upogonio kotlovnicu s BIODOM 27 kotlom. Sve je navodno spojeno po PS-u. Montirana je po preporuci i zahtjevu (zbog garancije) i hidraulicka skretnica (valjda se to tako zove) da kotao ne bi kondenzirao.

Problem, medjutim nastaje skoro u svakom ciklusu jer izbacuje "alarm fire". Kod stavljanja u pogon serviser je to pripisao kondenzatu kod prvog paljenja, ali tako je svako malo. Zvat cu ga, naravno, na izvid i intervenciju ali nekako me kopka nije li mozda problem u dimnjaku.

Naime, dimnjak je Schiedelov 200mm s rozetom i redukcijom na 80mm koliko je cijev za odvod dimnih plinova iz kotla. Na vrhu nema kapu i tako vec grijem 4 godine - prethodno s peci na lozivo ulje. Ima li sad tu kakva "caka" s novim kotlom?

Bi li se nesto moglo rijesiti s kakvim zavrsetkom na dimnjaku ili se u ovim slucajevima treba umetati reducir cijev na manji presjek kroz cijeli dimnjak? Uf, to me ne bi financijski usrecilo...

Znam da se ponegdje stavlja onaj Zugbegrenzer ili kako se vec zove, ali za ove peci navodno i ne treba jer jer konstrukcijski rijeseno da mu to ne smeta?
Pelet je Finvest-ov za talijansko trziste (stjecajem okolnosti bas izdvojen iz posiljke za Italiju) i cini mi se da tu ne bi trebalo biti problema.

Eto, ne zamjerite na ovom mom vulgaris pelet-pocetnickom nesnalazenju jer vidim da ste vi vec tehniku usavrsili do znanosti. Mozda imate kakav savjet?

Pozdrav od novog "peletasa" ;-)
upitnikforum is offline  
Old 04.10.2013., 18:26   #5331
I ja sam od pre tri dana vlasnik CM Pelet-seta.Uradio sam nadogranju na Megalov trajnožareći kotao od 32 kw.Prvi utisci su pomešani.Dobijam solidnu temperaturu u kući 22-23 C.Da bi dostigao tu temperature,prođe dosta vremena,dok sam sa suvom bukvom,vrlo brzo dobijao I preko 24 C.Imam Computherm Q7 RF sobni thermostat,na kome sam podesio paljenje kotla u 6,30h.Evo,dva jutra se ne pali,nailazim na oznaku E2.Posle reseta upali bez problema,ali zašto sam ne obavi paljenje?Inače thermostat u toku dana korektno obavlja svoju funkciju.Da li je moguće štelovanje početka rada pumpe.Ona kreće na 61 C,ali posle dotoka hladne vode iz sistema,vrlo brzo temeratura pada ispod 60 I pumpa se gasi.Čini mi se da bi bilo bolje da radi bar do 55C.Trenutno probam sa plamenikom koji je podešen na P-4,25kw,zato što je spoljnja temperature od 5-15 C.Malo se bojim kad dođe jaka zima, da se baš neću ugrejati na 35kw.Inače grejem 220 m2 dobro izolovane kuće (sendvič-zid,sa 5 cm kamenom vunom unutra blok 25,spolja 12),stolarija drvena, dihtuje solidno.Pelet-set sa spremnikom je plaćen 150 000 din. (1300 evra).Forum je super,evo dva dana neprestano čitam I učim,zato što sam totalni početnik.Pozdrav.
tasic64 is offline  
Old 04.10.2013., 19:20   #5332
Quote:
nero81 kaže: Pogledaj post
ali isti ti "problemi" su i kod peci na drva i peci na naftu i plin....tako da nema smisla govorit kako su peci na pelete greska ili komplicirane....
Ovak! Ak mi crkne plamenik na ložu - zamjenim sa ispravnim iz rezerve ili samo sa dijelovima (elektronika, fotočelija, elek.ventil, i sl), a što će onaj sa pelet plamenikom, koliko njemu treba rezervnih dijelova?!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 04.10.2013., 19:24   #5333
@tasic64 ne znam kako si preko termostata podesio paljenje kotla, mislim da si trebao temostat spojiti na pumpu a regulaciju naštimati kad se pali peć

@Lee Champa pa ako misliš imati rezervni plamenik za ložu onda ćeš imati rezervni plamenik i za pelet

e sad imam jedno pitanje za iskusne: imam horizontalu od 8 radijatora i na kraju dođe bojler
dešava mi se da se cijevi poslje zadnjeg radijatora skoro pa nikako ne mogu zagrijati te s tim ni bojler
imam stari kotao KOSTAJNICA na koji smo montirali CM pelet set sa kojeg smo danas odspojili pumpu i prikopčali je direktno da radi non-stop i nešto su toplije cijevi poslje zadnjeg radijatora
na drugoj strani imamo samo jedan radijator a lako je izvodljivo da na njega nastavimo bojler i par radijatora

pitanje: mislite li da bi se skraćivanjem jedne horizontale i produživanjem druge dobio puno bolji efekat grijanja tj. manji gubitak topline ( što je po meni glavni uzrok nemogućnosti grijanja bojlera)

nadam se da su majstori skontali o čemu govorim

Zadnje uređivanje nibleri : 04.10.2013. at 19:37.
nibleri is offline  
Old 04.10.2013., 19:27   #5334
Može malo pomoč korisnika koji imaju već par godina iskustva. Naime imam kotlovnicu u kojoj imam instaliranu Buderusovu 50kw peć na lož ulje od ljevanog čelika sa pripadajućim plamenikom. Sada dvije godine na isti sustav imam instaliran zidni plinski plamenik koji sam radi cijene lož ulja i instalirao. U dvoetažnoj kući u potkrovlju imam u hodniku kamin koji ložim na drva. Kuća koju grijem ukupne je kvadrature 370 kvadrata dosta dobro izolirana. Trošim godišnje 2000 kubnih metara plina ( na koji konstantno tijekom godine imam i toplu vodu, kao i dvije kuhinje sa kuhalima na plin) i cca 18 prostornih metara drva. Proizlazi da me sve ukupno sa svim troškovima dostave drva, piljenja i plinom košta 10000-11000 kuna kroz godinu s tim da plin plačam mjesečno. Zanima me koliko bi izašlo da uzmem i peč na pelete sa peletima dakle dostava peleta i peleti. Ako je amortizacija investicije 10 godina onda je naravno upitna investicija radi investiranja kapitala odjednom unaprijed. Ako ima netko iskustva molio bih informaciju.
__________________
Ne spoilam u svojim postovima
Šnicla is offline  
Old 04.10.2013., 19:45   #5335
Quote:
nibleri kaže: Pogledaj post
@tasic64 ne znam kako si preko termostata podesio paljenje kotla, mislim da si trebao temostat spojiti na pumpu a regulaciju naštimati kad se pali peć
Bio sam malo neprecizan.Na sobnom termostatu je podešeno da od 00 h-6,30 h temperature bude 18 C,a da od 6,30 h bude 22 C.Praktično da se kotao iz faze sna,jer u kući nemam pad temperature ispod 18 C,u 6,30 probudi.Verovatno se u toku noći pali,ako temperature u kotlu padne ispod 80 C,ali se ta voda ne isporučuje u sistem zato što sobni termometar "kaže" da ne treba,jer je temperature u kući iznad zadatih 18 C.

I još nešto.Pošto pumpa radi vrlo kratko (isključi se čim padne ispod 60C u kotlu) da li je moguće da otkačim pumpu od automatike,da vratim svoj stari nalegajući thermostat,povežem ga na pumpu I podesim na 50 C,kako mi je bilo,dok sam ložio drva.Da li na taj način štetim nešto sistemu.Napominjem da imam ugrađen mešački ventil,koji podešen na 7.Ovo bih uradio zato što imam utisak da usled kratkog rada pumpe,donja polovina radijatora je mlaka,a gornja baš topla.

Zadnje uređivanje tasic64 : 04.10.2013. at 20:10.
tasic64 is offline  
Old 04.10.2013., 20:09   #5336
opet ne kontam: peć ti je stalno upaljena ili?
gdje ti je prikopčan termostat?

opet kažem kod mene je peć naštimana kada da pali i gasi preko rgulacije CM seta a kolko sam skontala ti možeš pumpu da pališ po potrebi pomoću tog termostata
nibleri is offline  
Old 04.10.2013., 20:15   #5337
Tako je.Sobni thermostat bi trebalo da reguliše sve.Dole na automatici nisam ništa dirao,osim u program 6,gde menjam snagu gorionika (trenutno je 25 kw,a sutra ću probati kako radi na 30 kw).

Termostat je iz dva dela.Jedan je u sobi I na njemu se vrši programiranje.Drugi deo je dole pored kotla I povezan je sa automatikom.Ta dva dela termostata su bežično povezani (radiofrekvencijom) I sobni šalje komande ovom drugom delu,koji rukovodi automatikom.

Zadnje uređivanje tasic64 : 04.10.2013. at 20:27.
tasic64 is offline  
Old 04.10.2013., 20:23   #5338
kako će ti sobni termostat regulisati sve?
misliš paljenje i gašenje seta?

da li znaš da je za gašenje seta potrbno dvadesetak minuta ako ne i više a u međuvremenu ti temperatura u sobi može pasti i da termostat "kaže" da se pelet set opet treba upaliti a nije još ni ugasio?

ja sam opet laik u ovome ali mislim da nije pravilno da preko termostata pališ i gasiš pelet set
nibleri is offline  
Old 04.10.2013., 20:31   #5339
Evo linka gde sam kupio,ima I uputstvo. http://www.computherm-fabo.rs/index....ge=thermostats
Moj je Q 7RF
tasic64 is offline  
Old 04.10.2013., 20:38   #5340
kao što ti već rekoh pelet set ima dug period gašenja i vjerovatno ti dolazi do komflikta između signala da upali peć a ona se još nije ni ugasila
moj savjet ti je da pumpu priključiš na termostat a pelet set upališ "NORMALNO"

aj valjda će skoro naići neko iskusniji
nibleri is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:34.