Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.02.2014., 00:21   #1
Podno+radijatorsko grijanje

Postavljam grijanje i nekoliko raznih majstora s kojima sam razgovarao daju nekoliko teorija i rješenja pri spajanju podnog i radijatorskog grijanja iz bojlera. Jedan mi kaže da najprije t.voda ide na razdjelnik za radijatorsko, pa troputi miš ventil sa povratom iz podnog i radijatorskog pa na drugu pumpu za podno i na razdjelnik za podno sa regulacijom protoka tzv topmetrima. E sad, drugi mi kaže da ne treba nikakvi top metri iza miš ventila jer će on već regulirati temperaturu na 30-35, pa nema potrebe za daljnjom regulacijom protija već obični razdjelnik. Također mi kaže da ne trebam još jednu pumpu, da je dovoljnja ona na toplom polaznom vodu. Nadam se da shvaćate koje su mi dileme ta zbilja molim za pomoć...
mrkee is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2014., 17:09   #2
Ja sam podno grijanje u kupatilu+WC-u radio prije tri godine i da ne duljim, ukratko: Iz Wailanta sam izlaz tople vode spojio sa ulazom u dvije lojtrice. Iz prve lojtrice izlaz sam spojio na ulaz spirale podnog grijanja kupatila. Iz druge lojtrice izlaz na ulaz spirale podnog grijanja WC-a. Povratni sam vod brikao i vratio u Wailant. To tako radi tri godine bez ikakvih problema i nemam nikakvih dodatnih ventila osim onih na lojtricama. Ako te zanima i nacrt ti mogu postati kad stignem.
neptun-1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2014., 17:14   #3
Quote:
mrkee kaže: Pogledaj post
Postavljam grijanje i nekoliko raznih majstora s kojima sam razgovarao daju nekoliko teorija i rješenja pri spajanju podnog i radijatorskog grijanja iz bojlera. Jedan mi kaže da najprije t.voda ide na razdjelnik za radijatorsko, pa troputi miš ventil sa povratom iz podnog i radijatorskog pa na drugu pumpu za podno i na razdjelnik za podno sa regulacijom protoka tzv topmetrima. E sad, drugi mi kaže da ne treba nikakvi top metri iza miš ventila jer će on već regulirati temperaturu na 30-35, pa nema potrebe za daljnjom regulacijom protija već obični razdjelnik. Također mi kaže da ne trebam još jednu pumpu, da je dovoljnja ona na toplom polaznom vodu. Nadam se da shvaćate koje su mi dileme ta zbilja molim za pomoć...
To se može napraviti s dvije ili tri pumpe.Verzija s tri pumpe uključuje i hidrauličku skretnicu.U obadvije kombinacije jedna od pumpi je ona ugrađena u bojleru.
d2267 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2014., 18:18   #4
Quote:
mrkee kaže: Pogledaj post
Postavljam grijanje i nekoliko raznih majstora s kojima sam razgovarao daju nekoliko teorija i rješenja pri spajanju podnog i radijatorskog grijanja iz bojlera.
Smiješni ste. Postavljate grijanje bez postojanja plana (projektnog rješenja), a tražite naknadno dobar savjet. Niste niti naveli što sve uključuje to vaše grijanje koje postavljate, koje sve krugove, ni kojih su snaga pojedini krugovi, ni koje su prostorije u pitanju za pojedinu vrstu grijanja, ni koje su kvadrature prostora, ni snage ogrijevnih tijela, ni snage petlji podnog grijanja.
Naklapati nema smisla.
Shwake is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2014., 22:34   #5
Quote:
Shwake kaže: Pogledaj post
Smiješni ste. Postavljate grijanje bez postojanja plana (projektnog rješenja), a tražite naknadno dobar savjet. Niste niti naveli što sve uključuje to vaše grijanje koje postavljate, koje sve krugove, ni kojih su snaga pojedini krugovi, ni koje su prostorije u pitanju za pojedinu vrstu grijanja, ni koje su kvadrature prostora, ni snage ogrijevnih tijela, ni snage petlji podnog grijanja.
Naklapati nema smisla.
Ja se slažem da za detaljni plan rješenja grijanja mora se uzeti u obzir i snaga krugova, broj krugova, jačina radijatora, jačina bojlera, m2,...da ne "naklapamo QUOTE" Ali ono što samo ja pitao, a molim ako zbilja želite pomoći a ne nakupljati broj postova u svojoj arhivi, je princip spajanja....Znači, ako idemo preko miš ventila koji već regulira temp. na onu koju ćemo mu nariktati za podno, zašto i da li je potrebno stavljati i top metre kao regulatore protoka na podno ili mogu s običnim radijatorskim ventilim? Velika je razlika u cijeni.
Što se tiče pumpi, nije mi jasno da li podijeliti ukupni protok (radijatorskog i podnog) na dvije pumpe ili to odradi ona pumpa prije razdjelnika?
mrkee is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2014., 02:10   #6
Quote:
mrkee kaže: Pogledaj post
Ali ono što samo ja pitao, a molim ako zbilja želite pomoći a ne nakupljati broj postova u svojoj arhivi, je princip spajanja....Znači, ako idemo preko miš ventila koji već regulira temp. na onu koju ćemo mu nariktati za podno, zašto i da li je potrebno stavljati i top metre kao regulatore protoka na podno ili mogu s običnim radijatorskim ventilim? Velika je razlika u cijeni.
Što se tiče pumpi, nije mi jasno da li podijeliti ukupni protok (radijatorskog i podnog) na dvije pumpe ili to odradi ona pumpa prije razdjelnika?
Niste me razumjeli. Ja ne razumijem kako izgleda taj vaš sustav grijanja. Ne mogu ga vizualizirati, pa ga ne mogu niti shvatiti. Da bi se ispravno procijenilo kako regulirati neki sustav, treba se moći shvatiti, odnosno vizualizirati kako je što spojeno, da bi se znalo uvidjeti što na što utječe hidraulički i temperaturno. Za te potrebe nije dovoljno riječima nešto napisati, nego mi je potrebno vidjeti shematski crtež te instalacije, i da ga pokažete.

Potrebno je to radi shvaćanja gdje su kakvi otpori u sustavu, i kako i čime ih će se moći oni nadvladati, kakvom konstrukcijom, nekom postojećom ili s dogradnjom elemenata, odn. je li to moguće u nekoj vašoj kombinaciji o kojoj nešto pišete.
Shwake is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2014., 09:36   #7
Quote:
mrkee kaže: Pogledaj post
Ja se slažem da za detaljni plan rješenja grijanja mora se uzeti u obzir....
na početku spominješ bojler. Kakav bojler, ima li pumpu?
Ako je to plinski bojler sa svojom pumpom onda ovako bih ja napravio: Regulatorom na bojleru možeš precizno postaviti temperaturu polaza vode. Ta vode ide direktno u radijatore.
Preko miš ventila i posebne pumpe ide voda za podno!
Sad pitanje: Koliko imaš krugova podnog?
Ako imaš više od jednog, moraš napraviti balansiranje tz. svaki krug mora predati prostoriji približno jednaku količinu topline. To možeš napraviti tim topmetrima ili termometrima!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2014., 14:48   #8
Quote:
neptun-1 kaže: Pogledaj post
Ja sam podno grijanje u kupatilu+WC-u radio prije tri godine i da ne duljim, ukratko: Iz Wailanta sam izlaz tople vode spojio sa ulazom u dvije lojtrice. Iz prve lojtrice izlaz sam spojio na ulaz spirale podnog grijanja kupatila. Iz druge lojtrice izlaz na ulaz spirale podnog grijanja WC-a. Povratni sam vod brikao i vratio u Wailant. To tako radi tri godine bez ikakvih problema i nemam nikakvih dodatnih ventila osim onih na lojtricama. Ako te zanima i nacrt ti mogu postati kad stignem.
Neptun, daj molim te posalji to na pp (ili ti mogu poslati svoj mail).

Ja planiram renovirati stan u kojem nema grijanja i plan je postaviti obicno centralno grijanje sa grijanjem kupaonskog poda. Kaj ti nije ta voda iz lojtrica prevruca?
Uhkolikoposla is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2014., 17:36   #9
Quote:
neptun-1 kaže: Pogledaj post
Ja sam podno grijanje u kupatilu+WC-u radio prije tri godine i da ne duljim, ukratko: Iz Wailanta sam izlaz tople vode spojio sa ulazom u dvije lojtrice. Iz prve lojtrice izlaz sam spojio na ulaz spirale podnog grijanja kupatila. Iz druge lojtrice izlaz na ulaz spirale podnog grijanja WC-a. Povratni sam vod brikao i vratio u Wailant. To tako radi tri godine bez ikakvih problema i nemam nikakvih dodatnih ventila osim onih na lojtricama. Ako te zanima i nacrt ti mogu postati kad stignem.
Može Neptun, molio bih shemu na p.m.
Što se tiče odgovora LeeCh, da to je to što me mučilo jer imam 3 kruga podnoga, pa da se uravnoteže krugovi ipak ću staviti topmetre. Sad mi je dosta jasnije.
mrkee is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2014., 17:59   #10
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
na početku spominješ bojler. Kakav bojler, ima li pumpu? Ako je to plinski bojler sa svojom pumpom onda ovako bih ja napravio: Regulatorom na bojleru možeš precizno postaviti temperaturu polaza vode. Ta vode ide direktno u radijatore.
Preko miš ventila i posebne pumpe ide voda za podno!
Sad pitanje: Koliko imaš krugova podnog? Ako imaš više od jednog, moraš napraviti balansiranje tz. svaki krug mora predati prostoriji približno jednaku količinu topline. To možeš napraviti tim topmetrima ili termometrima!
Kolega, budući da čovjek ne zna o čemu pita, jer je to postalo očito (jer se niti ne očituje na bitna pitanja o formi instalacija), nadalje je pitanje i hoće li mu takva instalacija uopće biti u funkciji koju vi pretpostaviste i opisaste.
Bojlerska pumpa ima svoje ograničene mogućnosti rada ("H/Q"-dijagram), o kojima ovaj čovjek također očito ne zna. Pitanje je koliko je otpora zamislio ugraditi u pojedini krug grijanja, a sve to skupa se treba ubalansirati prema krugovima (a ne samo između krugova petlji podnoga grijanja), tako da bi svaki pojedini krug grijanja dobio onoliko koliko mu je potrebno topline.
Ako je to jedina pumpa za cirkulaciju ogrijevnog medija, kako mu nešto savjetovati kad se ne zna kolika mu je cijevna mreža, kako je razgranata, kako ju je razvodio i kuda, s kojim promjerima cijevi, itd., odn. koliko gdje postoji otpora strujanju medija.
On se ne očituje, nego eto čeka da drugi i dalje nagađaju. Pa tek onda usput reagira, opet bez davanja konkretnih podataka koji se od njega traže. Bože me sačuvaj!

Zadnje uređivanje Shwake : 27.02.2014. at 18:08.
Shwake is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2014., 18:58   #11
Ma nije problem opisati ono što imam već postavljeno, a to je:
2 radijatora 3480W, 1 radijator 2088w, 1 radijator 947W ( nisu još montirani), u glazuri na 5 cm stiropora cijevi fi 16 Al-pex sa izolacijom prema tim radijatorima, 3 kruga podnog fi 16 al-pex na 5 cm stiropora u glazuri od 7 cm, gore gres pločice: 1 krug cca 55m u kupaoni - razmak cijevi cca 15 cm, 2 krug hodnik i ostava cca 120m razmak 15-20 cm, 3 krug kuhinja s blagovaonom cca 130m, razmak 15-20cm. Sve cijevi dovedene do ormarća za razdjelnik do kojeg vodi 8m 1" cijevi od bojlera(e izolacijom u glazuri). Sve ovo je u prizemlju, dok je na katu radijatorsko u zasebnom ormarću (5 kom po cca 2kw) s fi16 al-pex na 3cm stiropora te 8 cm glazure. Svi radijatori su odabrani prema veličini prostorije u kojoj će biti montirani prema okvirnim kalkulatorima. Bojler još nije izabran ali ići će 28kw fasadni, u startu. Kasnije bi kombinirao i kotao na drva + spremnik (pufer).
Izvana 10 cm termofasada, krov monta. Jel sam nešto izostavio? Ispričavam se na neznanju, al nekad mi se čini da i sa svojim neznanjem znam više od "majstora" koji mi nešto predlažu.
mrkee is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2014., 19:23   #12
Quote:
mrkee kaže: Pogledaj post
Sve ovo je u prizemlju, dok je na katu radijatorsko u zasebnom ormarću (5 kom po cca 2kw) s fi16 al-pex na 3cm stiropora te 8 cm glazure. Svi radijatori su odabrani prema veličini prostorije u kojoj će biti montirani prema okvirnim kalkulatorima. Bojler još nije izabran ali ići će 28kw fasadni, u startu. Kasnije bi kombinirao i kotao na drva + spremnik (pufer).
Pretpostavljao sam da je neka grđa gnjavaža u pozadini.
E pa stvarno ga pretjeraste u nepotrebnom zavlačenju. Treba:
1. ubalansirati primarne krugove, tj. one glavne razvode prema pojedinim razdjelnicima etaža (u razdjelničkim ormarićima?)
2. na svakom razdjelniku etaže trebate ubalansirati njegove krugove
3. sve radijatore također ubalansirati preko njihovih prigušnica, ako ih imaju na sebi ili na cijevnom priključku na razdjelniku unutar razdjelničkog ormarića.

Tu vam je puno otpora, pa treba dobro odvagnuti koju pumpu ćete nabaviti i ugraditi; ili 1 iza bojlera da bi ona pokrila otpore do najgoreg kruga i otpore u njemu, ili se odlučiti za zasebne pumpe integrirane uz razdjelnike u razdjelničkim ormarićima pojedine etaže.
Bolje je rješenje sa zasebnim pumpama. To je onako odokativno.
Treba ipak sve dobro utvrditi, provjeriti otpore i promisliti optimalno.

Zadnje uređivanje Shwake : 27.02.2014. at 19:35.
Shwake is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2014., 22:30   #13
Jasno da treba sve izbalansirati, to je naknadni dio dok se sve potrebno priključi. E da, što se tiče pumpe - protoka, ima li neka forumula po kojoj se to računa ili odokativno? Primjerice za ona moja 3 kruga podnog (120, 130 i 50 m fi 16)
mrkee is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2014., 22:42   #14
Quote:
Uhkolikoposla kaže: Pogledaj post
Neptun, daj molim te posalji to na pp (ili ti mogu poslati svoj mail).

Ja planiram renovirati stan u kojem nema grijanja i plan je postaviti obicno centralno grijanje sa grijanjem kupaonskog poda. Kaj ti nije ta voda iz lojtrica prevruca?
Da ne šaljem svakome posebno, potrudio sam se i nacrtao tlocrtni raspored podnog grijanja uz par slika kupatila i WC-a.

Što se tiče temperature izlazne vode iz lojtrica, nije prevruće jer u Vaillantu je temperatura polaznog voda oko 65 C i do sada mi nije bilo potrebno dizati je na više.

Isto tako imao sam dva prijedloga od majstora: jedan sa dodatnim ventilom za podno grijanje i drugi bez. Ja sam prihvatio ovaj bez ventila(iako sam ga kupio i ostao mi je kao višak) i sve je bilo bez ikakvih problema u zadnje tri godine.

Kada je u kupatilu vruće, samo ventil na prvoj lojtrici smanjim ili ako je vruće u WC-u, smanjim temperaturu na ventilu druge lojtrice. Ostali dio stana se grije na klasične radijatore.

Ono što nisam izveo, a trebao sam, je ormarić za prijelaz sa bakrenih cijevi na cijevi podnog grijanja. Ja sam svoje prijelaze sve prekrio sa pločicama kao što se može vidjeti na slikama i u slučaju curenja na spoju ili izmjene spojnice, morat ću sve razbijati i onda postaviti ormarić. S obzirom da su prijelazi ispod lojtrice, to se ne će niti vidjeti.

Na betonskoj deci je izvedena dobra hidroizolacija na koju je stavljen stiropor prilagođen za cijevi podnog grijanja. Iznad je estrih rezistentan na temperaturu (sa aditivom) u koji je stavljen fiberglas da ne puca. Na kraju su postavljene pločice i kutne letvice kao dilatacije estriha. Vrlo jednostavno i praktično.










Btw, ostalo mi je još cca 30m cijevi za podno grijanje jer je kolut bio od 50m a ja sam utrošio cca 20m. Dam to u pola cijene u odnosu na trgovinu. Stiropora za to nemam.

Zadnje uređivanje neptun-1 : 27.02.2014. at 23:17.
neptun-1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2014., 06:32   #15
Quote:
mrkee kaže: Pogledaj post
Jasno da treba sve izbalansirati, to je naknadni dio dok se sve potrebno priključi. E da, što se tiče pumpe - protoka, ima li neka forumula po kojoj se to računa ili odokativno? Primjerice za ona moja 3 kruga podnog (120, 130 i 50 m fi 16)

Obezvrjeđujete cijelu jednu tehničku znanost i zahtjevnu struku.

Podsjećate me na jednu priču o nadobudnom laiku koji je kod sebe sam postavljao električnu instalaciju po načelu "struja, e ne'š ti pameti!".
Čovjek je sam postavio razvod po cijeloj kući, sa ugradnjom kablova, razvodnih kutija, priključnih kablova za rasvjetu, ugradnjom prekidača i utičnica. Teka nakon toga svega je pozvao ljude iz Elektre da mu oni amenuju njegov posao, te da oni samo trebaju priključiti struju na glavnoj razvodnoj kutiji sa kontrolnim urama i osiguračima. Naravno, kad su vidjeli što je učinio, ljudi su se samo nasmijali i otišli za svojim redovnim poslom.
Također se ni taj laik nije prije upuštanja u tehnički posao pitao kako i zašto se nešto radi, nego sve izvodio kako je gdje mislio da je vidio (a nije shvatio što je gdje gledao). Problem je napravio generalno pogrešno, jer je cijeli stan bio razveo na jedan jedini razvodni kabel na koji je priključivao sve potrošače. Nego što! Struja, e ne'š ti pameti, zar ne?

"Grijanje, e ne'š ti pameti!"
Sustav grijanja je jedan samoradni stroj, a nije to sobni namještaj pa da ga nabavljate i stavljate kako vam puhne i gdje vam je volja odoka po prostorijama stana/kuće. Svaka komponenta sustava grijanja ima svoje zakonitosti rada, o kojima vi niste vidim ni razmišljali prije izvedbe pojedinih poslova.
Bojler, cijevni razvodi, upravljačka regulacija, regulacija razdiobe medija, spojna i regulacijska armatura, tipovi ogrijevnog tjela, itd., sve to ima svoju logiku postavljanja i fukcioniranja, svoje formule za planirani rad, a tek onda se sve te pojedine osobine moraju znati sparivati u jednu funkcionalnu cjelinu da bi cijeli sustav onda mogao biti u planiranoj funkciji grijanja prostora prema potrebama pojedine prostorije. Tu je u pitanju primjenjena znanost, a nije to nekakvo slaganje lego kockica. Znanost se ne može laiku objašnjavati, jer se znanost izučava godinama da bi se razumjela i s tim znanjem onda vladalo.

Dakako, to ne znači da vam odbijam pomoći, ako nađem vremena.
Ali treba korak po korak istražiti što ste sve nabavili i kako ugradili.

Ponajprije, radijatori. Naveli ste snage radijatora u vatima (W).
Zanimaju me ti vati - od kuda vam ti podaci? Od trgovca, ili?
Na koji se temperaturni režim odnose snage tih radijatora?
Što je to? To je; ili 90/70/20°C, ili 80/60/20°C, ili ... koji to?
I dopunsko pitanje: koje su forme ti radijatori? Jesu li člankasti, pločasti, trakasti, cijevni, ..? Kakav imaju cijevni priključak na sebi? Za priključak sa bočne strane ili blok priključak s jedne strane ili u sredini radijatora? Imaju li ugrađene termostatske ventile? ...
"Radijator, e ne'š ti pameti!"
Shwake is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2014., 09:43   #16
Quote:
Shwake kaže: Pogledaj post

Obezvrjeđujete cijelu jednu tehničku znanost i zahtjevnu struku...
Ma daj! Čovjek da ima love platio bi projektanta i "vrtio palčevima" ili bi magistrirao tražeći podatke o grijanju!
A Ti o radijatorima!
Što onda ako ih ima više tipova i vrsta. PA TO JE SAMO RADIJATOR!, koji se (možda) kupuje prema površini ispod prozora, kak veli žena
Hoće li grijati - hoće, kak brzo - pa koga briga glavno da "lepe zgledi"
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2014., 10:57   #17
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
RADIJATOR! ... koji se (možda) kupuje prema površini ispod prozora, kak veli žena Hoće li grijati - hoće, kak brzo - pa koga briga glavno da "lepe zgledi"
Čovjek će pogrešno pomisliti da ga netko mrzi.

Napisao je: "nekad mi se čini da i sa svojim neznanjem znam više od "majstora" koji mi nešto predlažu". To mi ukazuje ...
1. čini mu se da više zna od "majstora" (prepoznaje "majstore")
2. ne vjeruje ni "majstorima" ni majstorima, a moguće sve do te mjere da više ne vjeruje ni samome sebi hoće li znati prepoznati tko je majstor a tko je "majstor"

Mislim da je kod toga čovjeka problem ono klasično nepovjerenje prema onome što je njemu nepoznato, pa prvo opipava teren s općenitim pitanjem, te mrvicu po mrvicu ulazi u suštinu vrlo kompleksnih zahtjeva.
Moguće ga je "zavaljao" kakav "majstor" pa sad puše i na hladno.
Ili su mu svi negativni razlozi prisutni u glavi, a ne samo želja za uštedom, pa se zbog toga nećka dati i banalan podatak o sadržajima iz plana grijanja koji se gdje traži da bi se razumjeli otpori u mreži.
Kao da ovdje komunicira sa inpekcijom, pa ga strah izreći ...
Shwake is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2014., 11:02   #18
Vidim da smo malo odlutali. Kao prvo inače sam magistar struke pa mi nije problem studirati, ali svoje pitanje iz prvog posta stavio sam u rubriku " sam svoj majstor" a ne na neke znanstvene topice. Kuća o kojij pričam je kupljena sa temeljnim razvodom grijanja projektiranim i izvedenim od jedne renomirane firme grijanja. Ja ga dovršavam...Pa iz razloga jer mi je ponuda po sistemu ključ u ruke za grijanje preskupa, radim sa lokalnim majstorom. I s obzirom da sam iz osobnog iskustva vidio da ne vrijedi dati majstorim da rade bez da ja išta znam o tome ( bilo oni fuš ili top) informiram se oko nekih stvari...kao što su navedene gore. Mislim da zato i služi forum te rubrika sam svoj majstor. Puno toga u kući napravio sam sam, sam ću si biti kriv ako nešto i zeznem. Dosad sam 90% zadovoljan učinjenim i 300% zadovoljan ušparanim
mrkee is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2014., 11:12   #19
Quote:
Shwake kaže: Pogledaj post
Čovjek će pogrešno pomisliti da ga netko mrzi.

Napisao je: "nekad mi se čini da i sa svojim neznanjem znam više od "majstora" koji mi nešto predlažu". To mi ukazuje ...
1. čini mu se da više zna od "majstora" (prepoznaje "majstore")
2. ne vjeruje ni "majstorima" ni majstorima, a moguće sve do te mjere da više ne vjeruje ni samome sebi hoće li znati prepoznati tko je majstor a tko je "majstor"

Mislim da je kod toga čovjeka problem ono klasično nepovjerenje prema onome što je njemu nepoznato, pa prvo opipava teren s općenitim pitanjem, te mrvicu po mrvicu ulazi u suštinu vrlo kompleksnih zahtjeva.
Moguće ga je "zavaljao" kakav "majstor" pa sad puše i na hladno.
Ili su mu svi negativni razlozi prisutni u glavi, a ne samo želja za uštedom, pa se zbog toga nećka dati i banalan podatak o sadržajima iz plana grijanja koji se gdje traži da bi se razumjeli otpori u mreži.
Kao da ovdje komunicira sa inpekcijom, pa ga strah izreći ...
Ma nije problem staviti plan grijanja, već jednostavno ne sjedim doma za komp. i tipkam već sam konstantno u nekom poslu i dok ulovim vrijeme odgovorim. I ovo pišem s mob.
Vjerujem ja majstorima, samo mi je povjerenje financijski ograničeno. Pa nisam valjda takav Dudek (oprosti M.Sagner) da platim 40k kuna i za to vrijeme kopam nos dok mi rade po kući...Volim znati što i zašto rade, a obično dok to s njima pokušavam diskutirati ne neilazim na puno razumijevanja. Mogu diskutirati s nekim iz svoje okoline ili se obratiti " vama stručnjacima" za pokoji savjet
mrkee is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2014., 11:24   #20
Quote:
mrkee kaže: Pogledaj post
Kao prvo inače sam magistar struke pa mi nije problem studirati, ali svoje pitanje iz prvog posta stavio sam u rubriku " sam svoj majstor" a ne na neke znanstvene topice. Kuća o kojij pričam je kupljena sa temeljnim razvodom grijanja projektiranim i izvedenim od jedne renomirane firme grijanja. Ja ga dovršavam...Pa iz razloga jer mi je ponuda po sistemu ključ u ruke za grijanje preskupa, radim sa lokalnim majstorom. I s obzirom da sam iz osobnog iskustva vidio da ne vrijedi dati majstorim da rade bez da ja išta znam o tome ( bilo oni fuš ili top) informiram se oko nekih stvari...kao što su navedene gore. Mislim da zato i služi forum te rubrika sam svoj majstor. Puno toga u kući napravio sam sam, sam ću si biti kriv ako nešto i zeznem. Dosad sam 90% zadovoljan učinjenim i 300% zadovoljan ušparanim
Gospon magistar, hajde se malo spustite na zemlju.
Nitko vam ne spočitava znanje iz vaše struke (koje struke?),
nego što ignorirate ono što se od vas u nekoliko navrata traži.

Vi ignorirate ovu struku, a kao magistar biste trebali i sami znati da struku koju ne poznajete da je nikako nemate osnove obezvrjeđivati i ignorirati sugovornike o čijem znanju ništa ne znate. Tim više niti uzimati si pravo rasuđivati jesu li ovo "znanstvena" pitanja ili nisu koja vam se ovdje postavljaju, kad ionako nemate pojma što sam vas htio pitati nakon što dobijem podatak koji sam tražio. Ovako sami sabotirate komunikaciju i dobivanje pomoći.

Morate sami biti susretljivi, pa će vam se i brže moći udovoljiti.
Griješite u nastupu. Trebate biti susretljivi, a ne zatvoreni i sumnjičavi.
Molim, nemojte podastirati demagogiju o "renomiranoj izvođačkoj firmi".
Obraćate se odraslim ljudima, koji znaju što govore, a ne djeci.
"Renomirani" znaju itekako zabrljati, a to vi niste kvalificirani uvidjeti.
Shwake is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:36.