Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.06.2003., 16:03   #1
Riža

Kakvu rizu najcesce kupujete, ja vecinom koristim smedju.
Uvijek imam i bijelu, ali je sad skoro vise i ne koristim.
Osim kad muzu pravim rizu s mlijekom i cimetom.
I sad sam kupila neku , izgleda kao da nije skuhana, nista ne upija, a mrvi se pod zubima. Grozota.
Vidim da ovdje ima vrlo mastovitih kuhara, pa dajete neke nove, neobicne, naravno jestive recepte.
nea is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2003., 16:11   #2
Od rize radim proljetni rizoto ( sunka, poriluk, paradajz, paprika, presana sunka, sok od mrkve itd. ) i kao prilog piletini ili onim slatko-kiselim jelima.

Vrste koje kupujem : mljecna ( super za sve deserte i kolace ) , smedja, bijela, ona dugog zrna, basmati riza, japanska sushi riza itd.

Uglavnom u ducanu je red pun rize ( nekih 20-ak vrsti ) pa svaki put uzmem nesto drugo
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2003., 16:18   #3
ja sam je kupovala u kineskoj cetvrti u njihovom molu, vrlo jeftina, cudno bas
mozes mislit koliko vrsta ima, uvjek donesem kuci nesto novo, a muz se kune da on nikakve neindetificirane gluposti nece jesti
nea is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2003., 17:17   #4
Smeđu kad rižu imam za prilog a kad radim rižoto onda sa bijelu rižu za rižoto, a kupujem razne, basmati i bijelu i smeđu, fina mi je i ona wild rice (premda to mislim uopće nije riža)
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2003., 20:14   #5
Ja u zadnje vrijeme koristim/jedem neku integralnu rižu(mješavina divlje, smeđe i tak neš) i mogu samo rec da je da prste poližeš
__________________
*ma rašpam nokte i pričam glupostiBolje picek u krevetu nego pjetao u kokošinjcuzaboli me ako te smeta moj post[SIZE=1]goli picek; nije za decu i srčane bolesnike
cekpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2003., 21:23   #6
Ja najvise volim Thai Jasmine Rice - njam njam. Ta najbolje ide sa curry jelima
Indi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2003., 23:59   #7
Meni je basmati riza najbolj
Romana is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2003., 00:35   #8
bilo koju,
ali za pojest, onu "przenu" u wok-u
JaBitTe is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2007., 11:07   #9
Recite mi molim vas koja je riža najbolja za rižoto? Koja marka i gdje da ju kupim?
Tnx
avista01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2007., 12:58   #10
dajte mi neki recept za nabujak od riže, kolač sa rižom... samo da nije ono standardno jelo - riža u mlijeku.
absoluta is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2007., 23:54   #11
Quote:
avista01 kaže: Pogledaj post
Recite mi molim vas koja je riža najbolja za rižoto? Koja marka i gdje da ju kupim?
Tnx
Arborio (vrsta rize), imas u svakom Konzumu

Meni je opcenito najdraza Jasmin, mom muzu Basmati (te nisu za rizoto)
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2007., 02:29   #12
Quote:
Romana kaže: Pogledaj post
Meni je basmati riza najbolj
i meni


btw.imaš lijepo ime
__________________
Kako mi je sladak.Presladak.
mujsapujsa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2007., 09:46   #13
Quote:
Dora K kaže: Pogledaj post
Arborio (vrsta rize), imas u svakom Konzumu

Meni je opcenito najdraza Jasmin, mom muzu Basmati (te nisu za rizoto)
Tnx
avista01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2007., 12:01   #14
Basmati
daz is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2007., 14:43   #15
K plus riža u kutiji (ne u vrećici) mi se nekim čudom pokazala kao super
nina g is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2008., 15:02   #16
Ovak, zanima me koliko dugo kuhate integralnu rižu? Ja kupila Encijanovu. Piše da joj treba oko pola sata. Kuham ju ja i do 45 min, al je ipak tvrda! Jel možda takva treba biti?!?
Zlica* is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2008., 18:03   #17
To i mene zanima. Cula/procitala da je ljudi spremaju u ekspres loncu.
Ma bas zbog tog dugog kuhanja je izbjegavam vec neko vrijeme. Mozda bi je trebalo potopiti u vodurini.

Quote:
cekpi kaže: Pogledaj post
Ja u zadnje vrijeme koristim/jedem neku integralnu rižu(mješavina divlje, smeđe i tak neš) i mogu samo rec da je da prste poližeš
Ove mjesavine se sjecam. I okusa. Al koliko duga sam je spremala, pojma nemam. Mozda mi se nije zurilo tada.

Probala sam Gallo: 3 zitarice. Riza jecam i zito. Prethodno obradjeno na pari pa je brzo gotovo. Fino je, al ne vrijedi dvadesetak kuna ako se mene pita. Ipak su tu obicne zitarice u kombinaciji s obicnom bijelom rizom. Dam radije te nofce za istu kolicinu basmati rize.

Dakle integralna riza, koliko dugo ju kuhate i kako to ubrzati, ha?


Edit: I suhi grasak kuham duze nego je navedeno na etiketi.
regica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2008., 17:18   #18
prvi put kad sam kupila basmati rizu bilo je to u rijeci u "ganeshi" (koje vise nema) i bila je u kartonskoj kutiji i kostala je jako,jako puno. ne sjecam se vise koliko al dvoumila sam se oko kupnje. i imala je divan miris i jos bolji okus. nikad vise nisam naisla na takvo pakovanje a ni na takav miris i okus.
inace basmati mi je zakon za prilog a arborio za rizoto i "rizu na mlijeku".
gotovanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2008., 03:07   #19
basmati je fina riža, meni daje miris po kruhu. I paraboiled mi se ispostavila kao jako zahvalna. Po hranjivoj vrijednosti paraboiled riža spada imeđu integralne (smeđe) i bijele riže. Priprema se posebnim postupkom parenja i tlačenja da bi se sačuvale hranjivi sastojci. Dok je riža još u ljusci, ona se namače, pari i suši kako bi se u tom procesu, prije ljuštenja, "natjerao" prelazak hranjivih sastojaka iz ljuske u jezgru. Stoga ukoliko recept zahtijeva bijelu rižu koristite radije paraboiled. Uz to, paraboiled se praktički ne lijepi ukoliko smo nepažljivi i ne provjeravamo/mješamo. Zato meni za rižoto paraboiled rula! ne mora se miješati konstantno i ne bude ljigava.
još jedna stvar. Prije dosta vremena sam dobio na poklon Rice cooker koji izgleda ovako: http://ecx.images-amazon.com/images/I/41CN2QCYKZL.jpg
i zakon je stvarčica za sve lijene kuhare i one koji nemaju vremena provjeravati rižu. Kuhalo radi samo, ima timer i kad je gotovo održava rižu toplom.
garizla is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2008., 03:11   #20
uuu da.. i "fried rice" je jedna od boljih stvari u životu
i jako jednostavna za napraviti. i nije potreban wok da bi ispalo super. Pržio sam rižu na milion načina već i toga se nikad neću zasititi
garizla is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:50.