Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.03.2015., 03:10   #81
Quote:
Dubrovčanin kaže: Pogledaj post
U kojoj su mjeri ljudi donedavno bili statični? Pretpostavljam da prosječan čovjek ne bi u životu pošao 20 km od mjesta gdje se rodio. Vjerojatno su samo pomorci, mali dio ribara i trgovaca i hodočasnici prelazili veće razdaljine. Tek smo prije 50 godina dobili magistralu, do tada smo imali samo poljske i šumske putove i od kraja 19. stoljeća Napoleonovu cestu. Nije bilo automobila. Ženska se nalazila na prelima u krugu dvadesetak sela u okolini tako da je incest bio neizbježan. Kad se slušaju stare pjesme o djevojkama za udaju uglavnom se nabrajaju sela u okolini (uzmi Mrčevku, Kliševku, Majkovku i sl.). Donedavno je bilo staraca koji su rođeni, živjeli i umrli na Pelješcu, na Mljetu, u Primorju, u Konavlima i nisu nikad u životu bili u Gradu. Često su se vjenčavali i u istom selu. Tko je živio na otoku trebalo mu je veslati do kopna. I danas su ljudi dosta statični i vezani uz jedan grad u kojem uz kraća izbivanja provedu cijeli život. Malo tko se vjenčava izvan svoje regije i česte su predrasude o osobama iz bliskih regija ili mikroregija (prema otočanima, Hercegovcima, Konavljanima itd.). Zanima me i to pitanje usko vezano uz incest. Koliko su ljudi prije masovne uporabe automobila bili statični?
Tocno! I nisam nikad cuo da je neki hodocasnik doveo kuci zenu iz Jerusalema ili Meke.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2016., 15:29   #82
Negdje sam čitao da među Jevrejima aškenazima ima najviše retardiranih upravo zbog učestalog incesta....
technotronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2018., 14:18   #83
https://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%A...B5%D0%B2%D0%B0

https://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%9...B8%D1%98%D0%B5

Ustvari ničim nije dokazano da je incest štetan. Možeš ti oploditi Japanku pa dobiti degenerirano dijete, a možeš oploditi rođenu sestru pa dobiti sasvim zdravo dijete na kojem se ništa neobično ne uočava. Ako je incest uvijek uzrok poremećajima, svi su ljudi onda degenerici. Nije pitanje tko je incestuozan, nego tko nije. Tko je prije daleko išao?! Nisu cijeli život makli iz rodnog sela, rijedak je bio tko se oženio na razdaljinu od dvoznamenkastog broja kilometara. Uopće nisu pazili. Pazili su minimalno da ne bude brat i sestra, otac i kći. Već za bratića i sestričnu nisu savršeno pazili, budući da puno ima primjera vjenčavanja prvih rođaka. Znam za jednu babu s Pelješca koja se udala za bratića i rodila sedmero djece, svi zdravi i ništa se ne zamjećuje. Imam izrađeno rodoslovlje svoje obitelji. Moja sestra sa sjetom govori o momku koji ju je prvi zažvalio, kad je bila u srednjoj školi. Nije se seksala s njime. Vidio sam da se prezime tog momka nalazi u mome rodoslovlju među djevojačkim prezimenima mojih pretkinja s očeve strane, drugim riječima famozan prvi poljubac udijelio joj je rođak ni ne znajući za to. Sada je udana i otac njenog djeteta joj je, kako sam istražio, sedmi rođak. To se više ne računa, ide do petog, ali nije ni tako daleko.

Tome se veoma olako pristupa. Nitko ne pita djevojku prije stupanja u intimne odnose predočiti mu djevojačka prezimena njenih izravnih pretkinja i majki tih izravnih pretkinja. U srednjoj školi kad gube djevičanstvo često to biva s rođacima, jer u školu idu ljudi koncentrirani na jednome mjestu. Iz tog jednog grada i okolnog sela. Nitko ne ide u školu izdaleka. Moja je baba kazivala da su se svi redom prije ženili sa srodnicima. Ja sam još uspješan jer su selo moje majke i selo moga oca 23 km udaljeni, selo moje babe s majčine strane i đeda 12 km. Sve ostalo, iz davnijih vremena, ne mjeri se u kilometrima nego u stotinama metara. Još se dobro potrudio i pripazio onaj tko se oženio na razdaljinu od dvoznamenkastog broja kilometara.
Dubrovčanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2018., 15:47   #84
Hm, neočekivana tema na ovom pdf-u!

Quote:
Dubrovčanin kaže: Pogledaj post
Ustvari ničim nije dokazano da je incest štetan. Možeš ti oploditi Japanku pa dobiti degenerirano dijete, a možeš oploditi rođenu sestru pa dobiti sasvim zdravo dijete na kojem se ništa neobično ne uočava.
Naravno, ali pitanje je kolika je vjerojatnost da dijete bude, ajd da ne kažemo pežorativno "degenerirano", nego da ima neku ozbiljnu zdravstvenu tegobu. Jer to, koliko se sjećam objašnjavanja, često ovisi o nekom oštećenom recesivnom genu, a kod sparivanja bliskih rođaka, veća je vjerojatnost da se poklope dva gena koji su oba oštećeni.

Gledao sam svojedobno neke podatke i pitanje je koliko daleko to ide. Koliko se sjećam, sigurno je da treba izbjegavati sparivanje do trećeg koljena, to su dakle ujaci/ujne i nećaci/nećake, dok je nesigurno ostaje li još visoka opasnost u četvrtom koljenu, kod bratića i sestrične. Ima tih podataka na netu, u Pakistanu je npr. broj brakova između bratića i sestrične velik, to se tamo i u obližnim predjelima smatra prihvatljvim brakom. Mislim da nije dokazano da postoji veći broj poremećaja kod djece iz takvih brakova. Ta me tema bila privukla, kad sam čitao zbirku "1001 noć", pa se često ponavlja obrazac da se netko zaljubio u svoju sestričnu.
Quote:
Ako je incest uvijek uzrok poremećajima
Naravno da nije uvijek.
Quote:
Tko je prije daleko išao?! Nisu cijeli život makli iz rodnog sela, rijedak je bio tko se oženio na razdaljinu od dvoznamenkastog broja kilometara. Uopće nisu pazili.
Itekako su pazili i gradili zamršena pravila tko je dozvoljiv bračni partner! O tome postoji golema literatura u antropologiji. Claud Levi Strauss je svoju paradigmu, ključnu u antropologiji 20. stoljeća, izgradio na strukturama srodstva, jedno od temeljnih njegovih djela je "Les Structures élémentaires de la parenté," 1949.. Zabrana incesta je u srži tih običaja.

Quote:
Znam za jednu babu s Pelješca koja se udala za bratića i rodila sedmero djece, svi zdravi i ništa se ne zamjećuje.
Kao što rekoh gore.

Dalje od četvrog koljena koliko znam nema problema, ni u tradicijama, ni u današnjim znanstvenim istraživanjima.

Po zakonu danas u Hrvatskoj, a valjda je tako uobičajeno i drugdje, ne možeš se oženiti svojom sestričnom, ali možeš njenom kćerkom. Isto i u crkvi.

Po Zakoniku kanonskog prava RKC, brak bratića i sestrične je u načelu zabranjen, ali osobno papa može dati dozvolu za izuzetak.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2018., 17:09   #85
Zar nisu istraživanja na otoku Susku pokazala povezanost poremećaja i brakova srodnika?
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2018., 18:13   #86
I na Mljetu.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2018., 11:30   #87
https://hr.wikipedia.org/wiki/Mljetska_bolest

Od svih predaka koje znam i s očeve i s majčine strane, samo tri braka su bila na razdaljinu od dvoznamenkastog broja kilometara (majka i otac Banići-Ponikve, Ston; đed i baba s majčine strane Banići-Riđica, Mravinjac; praprađed i praprababa s majčine strane Banići-Korita, Mljet). Svi ostali poznati mi preci vjenčali su se unutar istog sela, ili u drugo selo koje je jako blizu. Unutar Ponikava ili unutar Banića, ili u neko susjedno selo u općinama Ston odnosno Dubrovačko primorje.
Dubrovčanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2018., 23:04   #88
Novi, informativni članak od danas.

https://www.express.hr/life/incest-j...-obitelji-8934

Incest je upropastio ove velike obitelji

Forsirali su ženidbu i potomstvo rođaka, vjerujući da im to jamči čiste gene i dobru vladavinu. Od drevnih Egipćana i europskih Habsburgovaca do "naprednih" država SAD-a gdje je zakonski dopušten incest - dokaza koliko su takve seksualne veze pogubne za potomstvo je napretek, no izgleda da oni toga nisu bili svjesni ili naprosto nisu marili vodeći se krilaticom "sve ostaje u obitelji".

Kuća Habsburgovaca

Nekoć su Habsburgovci bili najmoćnija dinastija srednjovjekovnog doba i renesansne Europe. Ta je obitelj vladala stoljećima te imala kontrolu nad Švicarskom, Austrijom, Mađarskom, Italijom, Francuskom, Španjolskom i Hrvatskom još od 12. stoljeća, a do 17. stoljeća uspjeli su se raširiti i na Filipine i Ameriku. Ipak, njihova je uspješna vladavina doživjela dramatičan kraj - povezan s brojnim slučajevima ludila zbog incestuoznih odnosa iz kojih su dobivali potomke.

Karlo II Španjolski

Habsburgovci su postali poznati svijetu po svojim ispupčenim pupoljastim usnama i visokim postotkom mrtvorođene djece. Do vremena kad je Karlo II Španjolski umro 1700., nitko nije bio u stanju dati državi prijestolonasljednika. Tijekom vladavine Habsburgovaca, najmanje 80 posto brakova oni su sklapali s bliskim krvnim srodnicima. Kralj Karlo je pravi nesretni primjer obiteljskog incesta, jer je bio očigledno deformiran s heksagonskom glavom zbog koje je dobio nadimak "El Hachizado".Bio je lošeg zdravlja cijelog svog života, a umro je prije nego je navršio 40 godina., što je bila direktna posljedica rodoskvrnuća zbog pribrajanja recesivnih štetnih gena koji su isti u oba roditelja. Genetska je analiza pokazala kako se prije Karla obitelj međusobno "križala" barem unazad 100 godinu. Kao rezultat toga, Karlo je bio nizak uslijed nedostatka hormona rasta, imao je tešku renalnu tubularnu acidozu, a ni psihičko stanje mu nije bilo sjajno.

Car Aleksej Nikolajević od Rusije

Jedna od najpoznatijih posljedica kraljevskog rodoskvrnuća bila je hemofilija carevića Alekseja, koji je nasljedio hemofiliju od majke, koja je bila unuka kraljce Viktorije. Otac mu je bio Nikola, posljednji ruski car, a cijela njegova obitelj ubijena je u revoluciji 1918. Neki vjeruju kako je "ludi svećenik" Rasputin jedan od glavnih krivaca za izbijanje revolucije, a obitelj je dovela Rasputina kako bi liječio Aleksejevu hemofiliju. Nakon što je uspješno stekao kontrolu nad njih, cijela obitelj je potpala pod njegov utjecaj pa je uskoro dijelio i politička mišljenja te savjete. Rezultat je bila bijesna ruska javnost.

Princeza Victoria Melita

Još jedan poznat primjer incesta i djece nastale iz njega koji je povezan s kraljicom Victorijom je princeza Victoria Melita. Ona se zapravo udala za dvojicu svojih prvih rođaka, a bila je praunuka kraljice Victorije. Melita se prvo udala za svog rođaka Ernesta Louisa, najdvodvodu Hessea. Oni su imali mrtovorođeno dijete, a nakon toga i kćer koja je preživjela - no brak je bio osuđen na propast od samog početka. Par se raspao nakon što je Melita svog supruga uhvatila u krevetu - pri samom činu seksa s muškim slugom, što je rezultiralo ogromnim skandalom i svađom. Poslije toga su se i službeno rastali, a Melita se naposljetku udala za svoju prvu ljubav i prvog bratića s majčine strane, Kirilla Vladimiroviča.

Rodoskvrnuće kod egipatskih vladara

Puno prije kraljice Victorije i kraljevskih dinastija poput Habsburga, članovi egipatskih vladajućih obitelji također su se ženili za rođake s obje strane srodstva. To nije bilo ništa što se gledalo loše, dapače od njih se očekivalo da se žene za bliski rod, a to je bilo toliko često da su antički Grci taj fenomen opisali s terminom "philadelphoi" kao nadimak svima onima koji su oženili vlastitog brata ili sestru. Egipatske obitelji iz svake dinastije prakticirali su incest, braća koja žene sestre, ozloglašeni "dvostruki nećaci" - u kojima bi muškarac oženio djevojku čiji su roditelji bili njegovi brat i sestra. Ta je praksa trebala održati krvnu lozu čistom, što potječe iz mitologije o bogu Ozirisu, koji je oženio svoju sestru Izidu.

Kralj Tut i Kleopatra

Kao jedan od najpoznatijih plodova rodoskrvnruća bio je kralj Tutankamon, čiji su roditelji bili brat i sestra. Tutankamon je imao težak rascjep nepca te problem sa stopalima u kojima mu je nedostajalo nekoliko kosti. I Kleopatra je bila produkt incesta, a kasnije se udala za svoja dva brata. Pretilost je bila česta u Kleopatrinoj obitelji, kap što je bilo i ekstremno nasilje. Sama Kleopatra je tako ubila svoju braću-muževe kako bi se dočepala moći.

Nahienaena od Havaja

Izoliranim otokom Havaja nekoć je vladala moćna monarhija koja ne samo da je prakticirala incest, već su ga tamo smatrali privilegijom u kojoj samo vladajući mogu uživati. Jedan od najpoznatijih tamošnjih primjera je princeta Nahienaena koja je bila u romantičnoj vezi sa svojim bratom tijekom cijelog svog djetinjstva. No, u to vrijeme su na otok došli kršćanski misionari koji su princezu nagovorili da pronađe drugog ženika - što je i učinila, iako su ljubavnu vezu naočigled svojih muževa i žena nastavili održavati pred javnosti čitavog života.

Elizabeta od Austrije

U njenoj obitelji čest je bio slučaj rodoskvrnuća povezan s mentalnim poremećajima. Ustvari, ona je otvorena vjerovala kako je cijela njena loza "prokleta" ludilom. Njena majka, koja je bila u braku sa svojim bratićem, bila je jedno od 13-ero djece princa Maksimilijana od Bavarske. Elizabeta se oženila za Franju Josipa, a imala je katasrofalan brak prožet lošim psihičkim epizodama ekstremne tjeskobe, opsjednutosti težinom i prehranom, a na kraju je doživjela živčani slom.
Dubrovčanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2018., 09:42   #89
Postoji li ikakvo znastveno istrazivanje koje dokazuje stetnost incesta?
To sto je Crkva protiv incesta, to nije nikakva znasnost, cak bi moglo govoriti u korist incesta, jer crkva je veliki neprijatelj spolnosti, a i tako je mogla unistiti plemstvo koje je svakako poubjala po Europi, a i ostalim kontinetima.
Ako su svi danasnji europski plemici nastali incestom, onda taj incest nije stetan, jer oni ne izgledaju degeneriran ili bolesno.
U malim mjestima u Hrvatkoj i BiH su i danas skro svi rodbina...

Kako su uopce nastali zdravi ljudi, jer su prve jedinke, kako god nastale, morale biti bliski rod. Kako god okrenes incest je morao postjati najmanje u pocetku, a ako je tako stetan, ljudi bi izumrli vro brzo.
Ili su ljudi smao kao i ostale zivotinje, samo sami sebe maltretiraju moralnim izmisljotinjama.

Ako se sex proglasi grijehom, onda ce najveci grijeh sex sa bliznjima. Jer je sex zlo, a zlo je za neprijatelja....
Gradaina is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2018., 15:18   #90
Quote:
Gradaina kaže: Pogledaj post
Postoji li ikakvo znastveno istrazivanje koje dokazuje stetnost incesta?
Ima. Malo više sam surfao o tome prije više godina, kad smo negdje to spomenuli. Koliko se sjećam otad, postoje čvrsti dokazi štetnih učinaka kad potomke imaju rođaci u prvom stupnju, odnosno prvom u drugom koljenu (roditelj i dijete, brat i sestra), kao i u trećem (stric i nećaka), a nije sigurno za četvrto koljeno (bratić i sestrična). Potonje je po Zakoniku kanonskoga prava RKC zabranjeno, ali se može dobiti posebna dozvola od pape.

(Zapravo, potaklo me to istraživati čitanje kompleta priča iz 1001 noći, postoji prevod na hrvatski u 10 knjiga, jer se često spominje da je netko zaljubljen u svoju sestričnu. Takav brak je protiv običaja u Europi, ali je čest u nekim dijelovima Azije, sjećam se da je spominjan Afganistan i Pakistan. Koliko sam vidio, istraživanja nisu dala siguran dokaz o štetnim učincima.)

Ako točno shvaćam, često križanje u maloj zajednici kroz više generacija može povećati opasnost od genetski uvjetovanih poremećaja kod djece. Dakle, recimo, ako je uobičajeno, bratić i sestrična također mogu imati neke dodatne zajedničke pretke,

Surfanje za "genetical research about harms from incest" izbacuje puno stranica.

Generalno neki odgovori na pitanje How does incest cause genetic defects?

Neki primjeri: 14 Genetic Mutations That Can Arise from Incest

Članak na "Psichology Today" prikazuje socijalne i psihološke aspekte, ali navodi i genetske i druge studije: The Problem With Incest
Quote:
To sto je Crkva protiv incesta, to nije nikakva znasnost, cak bi moglo govoriti u korist incesta, jer crkva je veliki neprijatelj spolnosti
Tabu spolnih odnosa među rođacima u prvom stupnju je gotovo univerzalan.

Quote:
a i tako je mogla unistiti plemstvo koje je svakako poubjala po Europi, a i ostalim kontinetima.


Quote:
U malim mjestima u Hrvatkoj i BiH su i danas skro svi rodbina...
Dalja rodbina nije problem. Legalno se u Hrvatskoj ne možeš oženiti svojom sestričnom, ali možeš njenom kćerkom.

Quote:
Ili su ljudi smao kao i ostale zivotinje, samo sami sebe maltretiraju moralnim izmisljotinjama.
Gore navedeni članak iz Psychology Todey navodi: »Indeed, non-human animals have a evolved a host of strategies to prevent incest (here). Even plants possess anti-incest mechanisms (here).« (dvije poveznice na studije)
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2018., 10:59   #91
Po napisanom s ovih poveznica, ispada kako su svi "defektni" ljudi nastali incestom... to mi je malo cudno i nimalo ne odgovara stvarnosti.
Jesu li roditelji ovog Habsburga imali jedanaestero djece i smo on bio bolestan?
Gradaina is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2018., 19:50   #92
Quote:
Gradaina kaže: Pogledaj post
Jesi istrazivao to jer su te potakle price iz 1001 noci, ili jer je to netko negdje spomenuo?
Imam 61 godinu i skoro svime, čime sam se u životu, bavio, bavio sam se u više navrata. Često me nešto potakne da se vratim nekim svojim bilješkama koje sam pravio prije više godina, čak i desetljeća. Prvo sam surfao o tome upravo zbog "Tisućuijedna noć", izdanje Zagreb: Demetra, Faustovska biblioteka Dimitrija Savića, u 11 svezaka, 1998.-2006..

Iz mojih bilježaka:
Često se pojavljuje u pričama kalif Harűn er-Rašid, gospodar pravovjernih, Allahov zastupnik, te njegov vezir Dža'far, povijesna osoba, kojeg je kalif dao ubiti 803. g. (fusnota na str. 238) i njegova prva i najuglednija žena Sitt Zubaida, koja mu je i sestrična. (…)

Supruga je često i sestrična. Ženska nevjera je česta tema. Opasne žene, zavodnice, princeze, bogatašice, čest su motiv.

Quote:
U Indiji je donjoj kasti bilo zabranjen incest kako bi se manje razmnozavali.
Izvor?

Quote:
Istrazivanja na Islandu su pokazala kako mala odvojena zajednica ne mora dovesti di nikkavih poremecaja
Izvor?

Island, koliko to shvaćam, ipak i nije baš tako mala zajednica, nisu svi došli u dva broda i šlus.

Quote:
ustanovljeno je kako blizi rodaci u braku imaju brojnije i zdravije potomstvo do onog koje je samo koljeno udaljeno. Naravno, brak izmedu roditelja i djece se tu ne racuna.
Stvarno bih volio vidjeti izvor o tom istraživanju. Nisu roditelji i djeca - dakle, istraživali su recimo i brakove brata i sestre!?
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2018., 17:37   #93
Quote:
Dubrovčanin kaže: Pogledaj post
Novi, informativni članak od danas.

https://www.express.hr/life/incest-j...-obitelji-8934

Incest je upropastio ove velike obitelji

Forsirali su ženidbu i potomstvo rođaka, vjerujući da im to jamči čiste gene i dobru vladavinu. Od drevnih Egipćana i europskih Habsburgovaca do "naprednih" država SAD-a gdje je zakonski dopušten incest - dokaza koliko su takve seksualne veze pogubne za potomstvo je napretek, no izgleda da oni toga nisu bili svjesni ili naprosto nisu marili vodeći se krilaticom "sve ostaje u obitelji".

Kuća Habsburgovaca

Nekoć su Habsburgovci bili najmoćnija dinastija srednjovjekovnog doba i renesansne Europe. Ta je obitelj vladala stoljećima te imala kontrolu nad Švicarskom, Austrijom, Mađarskom, Italijom, Francuskom, Španjolskom i Hrvatskom još od 12. stoljeća, a do 17. stoljeća uspjeli su se raširiti i na Filipine i Ameriku. Ipak, njihova je uspješna vladavina doživjela dramatičan kraj - povezan s brojnim slučajevima ludila zbog incestuoznih odnosa iz kojih su dobivali potomke.

Karlo II Španjolski

Habsburgovci su postali poznati svijetu po svojim ispupčenim pupoljastim usnama i visokim postotkom mrtvorođene djece. Do vremena kad je Karlo II Španjolski umro 1700., nitko nije bio u stanju dati državi prijestolonasljednika. Tijekom vladavine Habsburgovaca, najmanje 80 posto brakova oni su sklapali s bliskim krvnim srodnicima. Kralj Karlo je pravi nesretni primjer obiteljskog incesta, jer je bio očigledno deformiran s heksagonskom glavom zbog koje je dobio nadimak "El Hachizado".Bio je lošeg zdravlja cijelog svog života, a umro je prije nego je navršio 40 godina., što je bila direktna posljedica rodoskvrnuća zbog pribrajanja recesivnih štetnih gena koji su isti u oba roditelja. Genetska je analiza pokazala kako se prije Karla obitelj međusobno "križala" barem unazad 100 godinu. Kao rezultat toga, Karlo je bio nizak uslijed nedostatka hormona rasta, imao je tešku renalnu tubularnu acidozu, a ni psihičko stanje mu nije bilo sjajno.

Car Aleksej Nikolajević od Rusije

Jedna od najpoznatijih posljedica kraljevskog rodoskvrnuća bila je hemofilija carevića Alekseja, koji je nasljedio hemofiliju od majke, koja je bila unuka kraljce Viktorije. Otac mu je bio Nikola, posljednji ruski car, a cijela njegova obitelj ubijena je u revoluciji 1918. Neki vjeruju kako je "ludi svećenik" Rasputin jedan od glavnih krivaca za izbijanje revolucije, a obitelj je dovela Rasputina kako bi liječio Aleksejevu hemofiliju. Nakon što je uspješno stekao kontrolu nad njih, cijela obitelj je potpala pod njegov utjecaj pa je uskoro dijelio i politička mišljenja te savjete. Rezultat je bila bijesna ruska javnost.

Princeza Victoria Melita

Još jedan poznat primjer incesta i djece nastale iz njega koji je povezan s kraljicom Victorijom je princeza Victoria Melita. Ona se zapravo udala za dvojicu svojih prvih rođaka, a bila je praunuka kraljice Victorije. Melita se prvo udala za svog rođaka Ernesta Louisa, najdvodvodu Hessea. Oni su imali mrtovorođeno dijete, a nakon toga i kćer koja je preživjela - no brak je bio osuđen na propast od samog početka. Par se raspao nakon što je Melita svog supruga uhvatila u krevetu - pri samom činu seksa s muškim slugom, što je rezultiralo ogromnim skandalom i svađom. Poslije toga su se i službeno rastali, a Melita se naposljetku udala za svoju prvu ljubav i prvog bratića s majčine strane, Kirilla Vladimiroviča.

Rodoskvrnuće kod egipatskih vladara

Puno prije kraljice Victorije i kraljevskih dinastija poput Habsburga, članovi egipatskih vladajućih obitelji također su se ženili za rođake s obje strane srodstva. To nije bilo ništa što se gledalo loše, dapače od njih se očekivalo da se žene za bliski rod, a to je bilo toliko često da su antički Grci taj fenomen opisali s terminom "philadelphoi" kao nadimak svima onima koji su oženili vlastitog brata ili sestru. Egipatske obitelji iz svake dinastije prakticirali su incest, braća koja žene sestre, ozloglašeni "dvostruki nećaci" - u kojima bi muškarac oženio djevojku čiji su roditelji bili njegovi brat i sestra. Ta je praksa trebala održati krvnu lozu čistom, što potječe iz mitologije o bogu Ozirisu, koji je oženio svoju sestru Izidu.

Kralj Tut i Kleopatra

Kao jedan od najpoznatijih plodova rodoskrvnruća bio je kralj Tutankamon, čiji su roditelji bili brat i sestra. Tutankamon je imao težak rascjep nepca te problem sa stopalima u kojima mu je nedostajalo nekoliko kosti. I Kleopatra je bila produkt incesta, a kasnije se udala za svoja dva brata. Pretilost je bila česta u Kleopatrinoj obitelji, kap što je bilo i ekstremno nasilje. Sama Kleopatra je tako ubila svoju braću-muževe kako bi se dočepala moći.

Nahienaena od Havaja

Izoliranim otokom Havaja nekoć je vladala moćna monarhija koja ne samo da je prakticirala incest, već su ga tamo smatrali privilegijom u kojoj samo vladajući mogu uživati. Jedan od najpoznatijih tamošnjih primjera je princeta Nahienaena koja je bila u romantičnoj vezi sa svojim bratom tijekom cijelog svog djetinjstva. No, u to vrijeme su na otok došli kršćanski misionari koji su princezu nagovorili da pronađe drugog ženika - što je i učinila, iako su ljubavnu vezu naočigled svojih muževa i žena nastavili održavati pred javnosti čitavog života.

Elizabeta od Austrije

U njenoj obitelji čest je bio slučaj rodoskvrnuća povezan s mentalnim poremećajima. Ustvari, ona je otvorena vjerovala kako je cijela njena loza "prokleta" ludilom. Njena majka, koja je bila u braku sa svojim bratićem, bila je jedno od 13-ero djece princa Maksimilijana od Bavarske. Elizabeta se oženila za Franju Josipa, a imala je katasrofalan brak prožet lošim psihičkim epizodama ekstremne tjeskobe, opsjednutosti težinom i prehranom, a na kraju je doživjela živčani slom.
Ovo ovo uopće nisu pravi ni dosljedni primjeri za inceste.

Kod Habzburgovaca riječ je samo o Španjolskim Habzburgovcima, ne "našim", Austrijskim.

Hemofilija kod carevića Alekseja Nikolajevića ni kod bilo koga nema veze s incestom, nego s prijenosom recesivnih gena, inače bi i plave oči i plava kosa kod svakoga bile posljedica incesta.

Ne postoji "kralj Tut", to je ime koje su Tutankamonu bile dale američke novine, i po kojem je zapamćen u američkoj popularnoj kulturi.

Elizabeta Austrijska. Zar svatko tko je labilan ili na granici psihičkih oboljenja, ili ih ima, to je znak i posljedica incesta?

Itd, itd...


Sami naslov, "Incest je upropastio ove velike obitelji", a i tekst, očito je iz nekog popularnog anglosaksonskog, američkog magazina, mi se tako ne izražavamo. Koja je to "velika i poznata obitelj" koja je dala Tutankamona? Amenofisovići? Da... da... živjeli su baš tu, preko plota, baba Manda ih se još živo sjeća.
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
(...)
Quote:
Gradaina kaže:
ustanovljeno je kako blizi rodaci u braku imaju brojnije i zdravije potomstvo do onog koje je samo koljeno udaljeno. Naravno, brak izmedu roditelja i djece se tu ne racuna.
Stvarno bih volio vidjeti izvor o tom istraživanju. Nisu roditelji i djeca - dakle, istraživali su recimo i brakove brata i sestre!?
Vjerojatno se misli na heterozis, on vrijedi samo u prvoj generaciji. Kasnije dolazi do prečeste pojave recesivnih gena, nije bezveze da sve kulture zabranjuju incest, samo neki koji su se smatrali božanstvima su ga dosljedno prakticirali (npr. egipatski i helenistički vladari).
__________________
Tko drugom revoluciju farba, Soroš i Antifa mu postanu i teta i barba!
ramiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2018., 11:16   #94
Možda je Poglavnik dr. Ante Pavelić plod incesta, budući da su mu i otac i majka (rođ. Šojat) iz istog sela, Krivog Puta u Lici. Možda je i Tito, budući da su po svemrežnom mjeraču udaljenosti Kumrovec odakle mu je otac (Broz) i Podsreda odakle mu je majka (rođ. Javoršek) udaljeni 8 km zračnom crtom, odnosno 11 km (15 min vožnje) cestom. Stjepanu Radiću roditelji su bili iz istog sela. Selo oca Veliki Žitnik i selo majke Ante Starčevića Široka Kula udaljeni su 9 km zračnom crtom, 17 km cestom.
Dubrovčanin is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 26.07.2018., 14:56   #95
Quote:
Dubrovčanin kaže: Pogledaj post
Možda je Poglavnik dr. Ante Pavelić plod incesta, budući da su mu i otac i majka (rođ. Šojat) iz istog sela, Krivog Puta u Lici. Možda je i Tito, budući da su po svemrežnom mjeraču udaljenosti Kumrovec odakle mu je otac (Broz) i Podsreda odakle mu je majka (rođ. Javoršek) udaljeni 8 km zračnom crtom, odnosno 11 km (15 min vožnje) cestom. Stjepanu Radiću roditelji su bili iz istog sela. Selo oca Veliki Žitnik i selo majke Ante Starčevića Široka Kula udaljeni su 9 km zračnom crtom, 17 km cestom.
Gluposti. Nema osnova za takve pretpostavke samo zato jer su dvoje ljudi iz istoga sela. Među inim, RKC zabranjuje brak do uključivo bratića i sestrične, a lokalni župnik bi svakako znao. Ako su roditelji bili u braku, znači da nisu bili blizak rod (do uključiovo 4. koljena).
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2018., 09:04   #96
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Gluposti. Nema osnova za takve pretpostavke samo zato jer su dvoje ljudi iz istoga sela. Među inim, RKC zabranjuje brak do uključivo bratića i sestrične, a lokalni župnik bi svakako znao. Ako su roditelji bili u braku, znači da nisu bili blizak rod (do uključiovo 4. koljena).
Zato su i vođene matične knjige u župama i zbog toga postoji institucija braka koji, koliko toliko, smanjuje mogućnost incesta: da se zna tko koga šilji a tko kome plajvaz zarezuje.
__________________
Ja imam onu pravu, nepatvorenu školu, školu života(Mica T.)
mukotrpak is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2020., 10:08   #97
Jeanne Calment, najdugovječnija osoba ikad, živjela je 122 godine i 164 dana. Nikada nije makla iz grada Arlesa. U dobi od 21 godinu udala se za rođaka. Njen djed s očeve strane i mužev djed s očeve strane bili su braća, a bake s očeve strane su bile sestre. Incestuozne osobe mogu jako dugo živjeti, cijeli život nikamo ne putujući. Ništa se neobično ne mora vidjeti na incestuoznoj osobi, može izgledati sasvim u redu.
Dubrovčanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2020., 22:40   #98
Guglajući, dolazim do podatka da su zemlje s najviše incesta Brazil, Japan, Indija i Izrael. Incest je jako čest u svim arapskim zemljama, gdje se najčešće ženi stričeva kći. Preko 10% svih vjenčanja na svijetu je između drugih ili prvih rođaka.

* Alžir - prema podacima iz 2009. godine 22%-34% brakova sklopljeno između rođaka
* Saudijska Arabija - prema podacima iz 2016. godine 51.3% brakova sklopljeno između rođaka
* Bahrein - prema podacima iz 2009. godine 39%-45% brakova sklopljeno između rođaka
* Egipat - prema podacima iz 2016. godine 40% brakova sklopljeno između rođaka, u regiji Nubiji čak 60.5%-80.4%
* Iran - 28% brakova sklopljeno između rođaka
* Irak - prema podacima iz 2009. godine 47%-60% brakova sklopljeno između rođaka
* Jordan - prema podacima iz 2009. godine 28.5%-63.7% brakova sklopljeno između rođaka
* Kuvajt - prema podacima iz 2009. godine 22.5%-64.3% brakova sklopljeno između rođaka
* Libanon - prema podacima iz 2009. godine 12.8%-42% brakova sklopljeno između rođaka
* Libija - prema podacima iz 2009. godine 48.4% brakova sklopljeno između rođaka
* Sudan - prema podacima iz 2009. godine 44.2%-63.3% brakova sklopljeno između rođaka
* Sirija - prema podacima iz 2009. godine 30%-40% brakova sklopljeno između rođaka
* Turska - 8.5%
* Mauretanija - prema podacima iz 2009. godine 47.2% brakova sklopljeno između rođaka
* Maroko - prema podacima iz 2009. godine 20%-28% brakova sklopljeno između rođaka
* Oman - prema podacima iz 2009. godine 56.3% brakova sklopljeno između rođaka
* Katar - prema podacima iz 2009. godine 54% brakova sklopljeno između rođaka

U islamu ženidba kćeri očeva brata ima posebno ime, bint 'amm. U južnom Kurdistanu, u plemenskim selima, 57% svih brakova sklopljeno je između rođaka, a od toga su 48% bila bint 'amm vjenčanja. U neplemenskim selima 17% brakova su bili rođački, od čega 13% bint 'amm.

Prema podacima iz 2014. godine, u Pakistanu su preko 60% brakova rođački brakovi. Prema reportaži BBC-a iz 2005. godine, 55% pakistanskih migranata u Velikoj Britaniji oženilo je prvu rodicu.

U Afganistanu 46.2% brakova sklopljeno je između rođaka, od čega 27.8% s prvom rodicom.
Dubrovčanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2020., 00:12   #99
Quote:
Dubrovčanin kaže: Pogledaj post
Guglajući, dolazim do podatka da su zemlje s najviše incesta Brazil, Japan, Indija i Izrael. Incest je jako čest u svim arapskim zemljama, gdje se najčešće ženi stričeva kći.
Kad sam čitao "Priče iz 1001 noći" (ima prevod na hrvatski u desetak knjiga) često sam zamijetio da se ponavlja kako je netko zaljubljen u svoju sestričnu. Malo sam surfao i vidio da se u nizu zemalja takva veza ne smatra incestom.

U kršćanstvu je na rubu. Katolički katehizam u načelu zabranjuje ženidbu između bratića i sestrične, ali se može dobiti posebna dozvola, ako se uputi molba osobno papi i bude spreman čekati nekoliko godina. Koliko se sjećam, vidio sam u nekom tekstu da se spominje kako Vatikan svake godine odobri nekoliko stotina takvih brakova.

Ispravno bi bilo reći ne da tamo ima mnogo incesta, nego da se taj brak ne smatra incestom. Stric i nećaka je incest, ali bratić i sestrična nije.

Gledao sam prikaze nekih istraživanja u predjelima gdje ima puno takvih brakova, mislim u Pakistanu, Afganistanu, tu negdje. Koliko se sjećam, nisu nađeni dokazi da takav brak, između srodnika u 4. koljenu, dovodi do povećanog postota malformacija ploda.

Quote:
* Alžir - prema podacima iz 2009. godine 22%-34% brakova sklopljeno između rođaka
* Saudijska Arabija - prema podacima iz 2016. godine 51.3% brakova sklopljeno između rođaka
Što točno ovdje znači "rođak"? Kćerka tvoje sestrične ili bratića ti je također rođaka. Njome se smiješ oženiti, po Katehizmu i po hrvatskom zakonu, tj. to se ne smatra incestom. S obzirom koliko su visoki postoci, vjerojatno se pojam "rođak" ovdje definira šire od četvrtog koljena.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2024., 20:46   #100
U Portugalu je krajem 18. stoljeća kralj Josip I. udao svoju kćer Mariju I. za svog rođenog brata Petra III. Njihov je sin Josip bio oženjen kraljevom drugom kćeri Beneditom, sestrom svoje majke, dakle svojom tetkom, a njegov otac mu još dođe i stric po djedu,a djed mu dođe još i punac. Josip mlađi i njegova žena-tetka Benedita nisu imali djece jer je ona dva puta pobacila.

Kada bi oženio svoju sestru, vašem djetetu bi majka ujedno bila i tetka, a dijete bi imalo samo jednu baku.

Abraham se, prema Bibliji, oženio svojom polusestrom, a Levitski zakonik kasnije zabranjuje križanje tako bliskih srodnika. Charles Darwin je oženio prvu rodicu. U Konavlima postoji šaljiva izrijeka prvu rodicu nikako, drugu nekako, treću svakako.

Islanđani su vjerojatno već svi jedni drugima rođaci, budući da ih ima samo tristotinjak tisuća i stoljećima se isključivo međusobno razmnožavaju. Mogu misliti koliko su Sentinelci, malena negostoljubiva stoljećima izolirana otočna zajednica, incestozni.
Dubrovčanin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:32.