Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Hardver

Hardver Hardverske teme, sve osim pitanja, problema i oglasa.
Podforumi: Stolna, Prijenosna računala, Periferija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.07.2014., 13:24   #1
NAS

Postovanje u potrazi sam za NAS-om sa 4-Bay i za oko mi je zapao Netgear ReadyNAS 104 RN10400 zbog cijene jer kosta 195 € i podrskom 4x4 GB HDD.
NAS bi bio koristen iskljucivo za stream filmova,muzike i slika preko media playera.E sad ima li nesto na sto treba posebno obratiti paznju ?
Sto se tice HDD da li tu mora biti HDD "pogodan" za 24/7 rad ili moze bio koji 4TB HDD ili imaju neki posebni HDD za NAS ? Hvala !!
Brico_GO is online now  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2014., 16:31   #2
OK će ti biti taj NAS pod uvjetom da se ne kaniš spajati iOS/Android uređajima na njega jer su taj dio zajebali. Sve ostalo radi OK, osim što je popratna dokumentacija tradicionalno loša pa ćeš se možda namučiti dok ne ustanoviš što čemu služi i kak se podešava (Cloud i sl.).

A za diskove si uzmi WD Red, brži su od green diskova, a mogu puno veći workload durati i troše manje struje.
Fosna is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2014., 21:45   #3
Hm,malo je glupo da nema podrsku za iOS i Android,ipak su tu telefoni i tableti u igri a mozda i tv sa Androidom.Hvala na upozorenju morat cu dobro da razmislim !!
Brico_GO is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2014., 00:40   #4
There can be only one. Synology.
__________________
Proud to be tolerant - plead to be ignorant.(nekad ili sad?)
Prosjecan is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2014., 11:36   #5
Synology je OK ali je 300€ i kako stvari stoje morat cu ih dati da bih dobio nesto kako treba.
Brico_GO is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2014., 13:37   #6
Ima on podršku samo taj softver njihov je šuga pa pol stvari ne radi. Koliko para, toliko muzike, stara narodna.
Fosna is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2014., 20:57   #7
Odluka je pala na SYNOLOGY DS414,jest da kosta 400 eurica ali kako vidim da je to dobra investicija.Jos s vremenom 4x4TB WD Red i sve ode na 1000€,samo da zena ne sazna
PS. Fosna nadam se da ce za ovolioko para biti puno muzike
Brico_GO is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2014., 22:57   #8
Kupuj za keš, ne karticom, pa neće saznati.
Fosna is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2014., 10:29   #9
Quote:
Fosna kaže: Pogledaj post
Kupuj za keš, ne karticom, pa neće saznati.
Vidit će on svoga Boga, kad ga ona "nareže" karticom, mislit će da je gram bijelog...
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2014., 20:49   #10
Nece da sazna,bit ce neocekivanih kvarova na automobilu,ja mislim da je vrijeme da se mijenja set kvacila
Brico_GO is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2014., 02:24   #11
WD Red 4TB, 3.5", SATA 6Gb/s (WD40EFRX)

Jedno mozda glupo pitanje,da li spomenuti HDD upotrebljiv za normalni interni PC HDD ili je iskljucivo namijenjen za NAS uredjaje ? Hvala !!
Brico_GO is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2014., 08:55   #12
mislim da je upotrebljiv. ne vidim razloga zasto ne bi bio. to sto je za nas uredaje znaci samo da ce se u njima bolje ponasati od "obicnog" HDDa.
bass999 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2014., 11:38   #13
Disk k'o disk...Red je optimiziran za rad u RAID-u, ima drugačiji firmware, pa bolje reagira na greške u polju diskova jer ima nešto programske logike koja te probleme rješava sama, a ne prebacije na OS, deklarirana nešto manja potrošnja, vjerojatno boljim power managementom prikladnijim za rad NAS-eva, navodno bolje balansiran (kao da su normalni balansirani kod prvog vulkanizera utezima), te prilagođeniji ra za 24/7, dok su recimo Green više orijentirani na smanjenje potrošnje, a ne dugotrajan rad.
Sve u svemu, sve prednosti dolaze do izražaja tek u NAS-evima, kod "obične uporabe" ih nema, samo se određene funkcije firmawarea, vezane za RAID, ne koriste. Vjerojatno ih ima smisla uzimati tek ako slažeš kakav RAID u kompu, ako ne već u NAS-u, kao samostalni može samo degradirati performanse, RAID, makar i mirror, diže performanse polja barem pri čitanju...
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2014., 14:40   #14
Uzeo sam ga i bit ce momentalno koristen u PC-u da na njega kopiram HD materijal,pa ce biti prebacen u NAS. Ali imam jos jedno glupo pitanje,u NAS mogu normalno biti ubaceni puni HDD-ovi,NAS nece treaziti nikakvo formatiranje ili slicno,znaci kad ga ustekam u NAS i kad ga ocita moci ce se normalno koristiti file-ova sa HDD-a ?
Edit:
I nije WD RED 4 TB nego WD RED 3,63 TB

Zadnje uređivanje Brico_GO : 25.07.2014. at 15:31.
Brico_GO is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2014., 16:21   #15
Materijal kopiraj kad staviš diskove u NAS. Prilikom instalacije diskova ćeš morati kreirati ili neko svoje RAID polje ili Synologyev hibridni RAID i prilikom toga će svi podaci biti obrisani s diskova.
Fosna is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2014., 18:52   #16
Zasto jednostavno kad moze komplicirano
Hvala Fosna
Brico_GO is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2014., 14:23   #17
Eeeeee cek malo,znaci ako ja dobijem od nekoga HDD sa filmovima,ja necu moci "istekati" neki od svojih i "ustekati" dobiveni HDD, i sto mi je HotSwap zar to ne omugucava jednostavno mijenjenje HDD-ova ?
Brico_GO is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2014., 17:06   #18
Nas tome ne sluzi, za to su hot swap ladice na kompovima. Nas se jednom konfigurira i dalje koristi, za vece "krcanje" ima USB ili eSATA, a polje se ne dira.
Hot swqp na nasu sluzi samo da se disk koji je ispao iz RAID-a zamjeni novim, bez gasenja, te obnovi polje, sto traje, a opcija je za kriticne zadace, kad NAS mora biti on-line....


Sent from my HTC Desire using Tapatalk 2
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2014., 12:47   #19
Quote:
Brico_GO kaže: Pogledaj post
Eeeeee cek malo,znaci ako ja dobijem od nekoga HDD sa filmovima,ja necu moci "istekati" neki od svojih i "ustekati" dobiveni HDD, i sto mi je HotSwap zar to ne omugucava jednostavno mijenjenje HDD-ova ?
A zbog čega bi uopće išao tako nešto raditi?!?
Fosna is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2014., 20:24   #20
Pa recimo imam 6 HDD-ova sa filmovima a 4 mogu istovremeno biti ustekana,i kad hocu nesto da pogledam sa 5 ili 6 HDD-a mislio sam da jednostavno mogu istekati 1 od HDD-ova i zamijeniti ga,ali ocigledno je da to ne ide.Ne kuzim se u taj networking i NAS,nisam se nikada tim za*ebavao. Ali sto je tu je,za to cemo vec naci rjesenje,nego imam jos jedno pitanje. U NAS-u ce biti 4 HDD po 4 TB i iskljucivo sa multimedijom i dokumentima, e koji je RAID naj bolji,meni se cini 5 ili neki drugi.
Brico_GO is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:28.