Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.08.2011., 11:22   #1921
Quote:
bubu5 kaže: Pogledaj post
Poštovani El Gato, može li još jedno pitanje?
Da li da napravim jetrene probe tj da li je moguće da je mononukleoza u ptanju?
Poštovana,

Neke od Vaših tegoba mogle bi se uklopiti u sliku infektivne mononukleoze (npr. povećanje limfnih čvorova, umor, slabost), ali bez pregleda i dodatnih pretraga nije moguće utvrditi imate li ili ne infektivnu mononukleozu.

Naravno da treba napraviti i jetrene enzime, odnosno transaminaze (ALT, AST), kao i GGT, LDH, KKS, a po potrebi i razmaz krvi, serologiju na EBV i CMV te druge pretrage.

Navedene pretrage ne bi trebalo raditi "na svoju ruku" u nekom privatnom laboratoriju, nego prema uputi Vaše liječnice.

No, mene i dalje brine Vaša anemija koja se ne poporavlja te bi svakako trebalo naći koji je uzrok tomu.

Dakle, trebat će još niz drugih pretraga u cilju razjašnjavanja anemije. Vama predstoji detaljna obrada.

Lijepi pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2011., 16:11   #1922
Poštovani, imam 30 god., ginekolog me je poslao na hormonalnu pretragu zbog policisticnih jajnika. Ovo su moji nalazi, mozete mi nesto rec o njima i dati neki savijet?
Testosteron 1.20 nmol/L ref.int. 0.29-1.67
Prolaktin 276.5 mIU/L ref.int. 102-496
LH 5.68 IU/L ref. int. folikularna faza 2.4-12.6
sredina ciklusa 14.0-95.6
luteinska faza 1.0-11.4
FSH 4.96 IU/L ref. int. folikularna faza 3.5-12.5
sredina ciklusa 4.7-21.5
luteinska faza 1.7-7.7
Estradiol 73.85 pmol/L ref. int. folikularna faza 46-607
ovulacija 315-1828
luteinska faza 161-774

Progesteron 0.619 µg/L ref. int. folikularna faza 0.2-1.5
sredina ciklusa 0.8-3.0
luteinska faza 0.1-0.8

Za progesteron krv sam vadila na 23. dan ciklusa a za ostalo na 4.dan ciklusa.
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru
Tinkerbell1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2011., 16:49   #1923
Quote:
Tinkerbell1980 kaže: Pogledaj post
Poštovani, imam 30 god., ginekolog me je poslao na hormonalnu pretragu zbog policisticnih jajnika. Ovo su moji nalazi, mozete mi nesto rec o njima i dati neki savijet?
Testosteron 1.20 nmol/L ref.int. 0.29-1.67
Prolaktin 276.5 mIU/L ref.int. 102-496
LH 5.68 IU/L ref. int. folikularna faza 2.4-12.6
sredina ciklusa 14.0-95.6
luteinska faza 1.0-11.4
FSH 4.96 IU/L ref. int. folikularna faza 3.5-12.5
sredina ciklusa 4.7-21.5
luteinska faza 1.7-7.7
Estradiol 73.85 pmol/L ref. int. folikularna faza 46-607
ovulacija 315-1828
luteinska faza 161-774

Progesteron 0.619 µg/L ref. int. folikularna faza 0.2-1.5
sredina ciklusa 0.8-3.0
luteinska faza 0.1-0.8

Za progesteron krv sam vadila na 23. dan ciklusa a za ostalo na 4.dan ciklusa.
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru
vaš nalaz je uredan!
ttiiaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2011., 17:30   #1924
Quote:
ttiiaa kaže: Pogledaj post
vaš nalaz je uredan!
Ups, krivo sam napisala ref.int. za progesteron, u luteinskoj fazi trebalo bi biti 1-7-27.0. Cini mi se da mi je progesteron prenizak ukoliko to sto sam vadila krv 23.dan ciklusa znaci da je to luteinska faza.
Tinkerbell1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2011., 20:44   #1925
Quote:
Tinkerbell1980 kaže: Pogledaj post
Ups, krivo sam napisala ref.int. za progesteron, u luteinskoj fazi trebalo bi biti 1-7-27.0. Cini mi se da mi je progesteron prenizak ukoliko to sto sam vadila krv 23.dan ciklusa znaci da je to luteinska faza.
da, to je luteinska faza.... a ako se ne varam, referentne vrijednosti za progesteron u luteinskoj fazi su 5.3-86 (al to varira od labosa do labosa)...
uglavnom, u vašem slučaju je progesteron snižen i vjerovatno će liječnik prepisat terapiju
ttiiaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2011., 20:52   #1926
Quote:
ttiiaa kaže: Pogledaj post
da, to je luteinska faza.... a ako se ne varam, referentne vrijednosti za progesteron u luteinskoj fazi su 5.3-86 (al to varira od labosa do labosa)...
uglavnom, u vašem slučaju je progesteron snižen i vjerovatno će liječnik prepisat terapiju
To je ref. vrijednost u nmol/L,a ovdje se radi o µg/L.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2011., 20:55   #1927
Quote:
Tinkerbell1980 kaže: Pogledaj post
Ups, krivo sam napisala ref.int. za progesteron, u luteinskoj fazi trebalo bi biti 1-7-27.0. Cini mi se da mi je progesteron prenizak ukoliko to sto sam vadila krv 23.dan ciklusa znaci da je to luteinska faza.
Razlozi sniženog progeserona je kod insuficijencije žutog tijela, membranozne dismenoreje, ljuštenja endometrija ili premenstrualne tenzije.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2011., 21:55   #1928
Pozz
Zanima me šta uzrukuje nedostatak kalija, osječam se ok,i nemam nikakve simptome koji su povezani sa nedostatkom kalija, ali na nalazu več dva puta mi je sniženi kalij.
__________________
🐾🌞
duxi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2011., 18:24   #1929
Quote:
duko99 kaže: Pogledaj post
Pozz
Zanima me šta uzrukuje nedostatak kalija, osječam se ok,i nemam nikakve simptome koji su povezani sa nedostatkom kalija, ali na nalazu več dva puta mi je sniženi kalij.
Trebate najprvo prisati nalaz kalija i ostalih vađenih elektroloita i zašto ste uopće vadili krv.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2011., 22:13   #1930

dakle, otkad sam trudna (trenutno u 7.mj. trudnoće) kontroliram krvnu sliku i CRP je cijlo vrijeme povišen (između 8 i 20), nikad prije trudnoće CRP mi nije niti rađen, ali rađena je sedimentacija koja mi je otkad pamtim (možda 10ak godina ili više) uvijek povišena- oko 35.. moja dr. opće prakse nikad tome nije pridavala značaj jer kao može biti i od mog kroničnog gastritisa s kojim povremeno imam velikih problema, u zadnje vrijeme pogotovo.. i sad mi ginekolog kaže da je taj CRP zabrinjavajući (valjda i ta godinama povišena sedimentacija) i da se može raditi o nekoj autoimunoj bolesti.. mislim u komi sam sad.. moja dr nikad ništa takvog nije posumnjala niti me igdje dalje slala.. inače mi je ostatak KKS više manje uvijek ok.. molim neki komentar jer sam sad totalno zbunjena i šokirana..
-katrin- is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2011., 23:32   #1931
pa šta nije crp u trudnoći inače povišen?

a što se tiče autoimne bolesti, njih ima puno. ja imam jednu blažu i nizak crp.
i sedimentacija mi je niska (osim kad imam virozu ili slično)
__________________
Ne možeš više ni potpis imati, a da ti ga netko ne ukrade.
mali buco is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2011., 23:37   #1932
Ja ima par autoimunih pa su mi i crp i sedimentacija ok, a kod mojih boleština je uobičajno da budu povišene obje vrijednosti.

Inače crp i sedimentacija pokazuju da se u tijelu nalazi neka upala. CRP pokazuje nekakvu akutnu infekciju dok sedimentacija pokazuje nekakvu upalu koja već neko vrijeme traje.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2011., 23:58   #1933
da, meni je kod salmonele bio 235, čini mi se

ali glupo mi je da doktor ide tako isprepadati trudnicu.
__________________
Ne možeš više ni potpis imati, a da ti ga netko ne ukrade.
mali buco is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2011., 00:02   #1934
Quote:
mali buco kaže: Pogledaj post
da, meni je kod salmonele bio 235, čini mi se

ali glupo mi je da doktor ide tako isprepadati trudnicu.
Kažem opet, ja bi trebala imati ohoho povišenu sedimentaciju, naročito zato jer mi znaju jako nateknuti zglobovi pa mi je uvijek uredna.

Tako da mjeriti i prognozirati ovakve stvari samo po ovim parametrima je suludo.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2011., 08:02   #1935
da, ne znam kako mi je tako nešto mogao reći i to sada i zasto me moj dr opće prakse nije nigdje dalje slala a sedimentacija je povišena godinama kod mene po defaultu? šta sad da samo čekam dan kad će se ta autoimuna bolest negdje ispoljiti? ne kuzim
-katrin- is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2011., 14:39   #1936
Quote:
-katrin- kaže: Pogledaj post
da, ne znam kako mi je tako nešto mogao reći i to sada i zasto me moj dr opće prakse nije nigdje dalje slala a sedimentacija je povišena godinama kod mene po defaultu? šta sad da samo čekam dan kad će se ta autoimuna bolest negdje ispoljiti? ne kuzim
savjet? Netko? Fakat ne znam od kud da krenem..
-katrin- is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2011., 15:26   #1937
Quote:
-katrin- kaže: Pogledaj post

dakle, otkad sam trudna (trenutno u 7.mj. trudnoće) kontroliram krvnu sliku i CRP je cijlo vrijeme povišen (između 8 i 20), nikad prije trudnoće CRP mi nije niti rađen, ali rađena je sedimentacija koja mi je otkad pamtim (možda 10ak godina ili više) uvijek povišena- oko 35.. moja dr. opće prakse nikad tome nije pridavala značaj jer kao može biti i od mog kroničnog gastritisa s kojim povremeno imam velikih problema, u zadnje vrijeme pogotovo.. i sad mi ginekolog kaže da je taj CRP zabrinjavajući (valjda i ta godinama povišena sedimentacija) i da se može raditi o nekoj autoimunoj bolesti.. mislim u komi sam sad.. moja dr nikad ništa takvog nije posumnjala niti me igdje dalje slala.. inače mi je ostatak KKS više manje uvijek ok.. molim neki komentar jer sam sad totalno zbunjena i šokirana..
Mislim da je malo vjerojatno da se radi o ikakavoj autoimunoj bolesti. Kad vam je ginekolog rekao da je to tako zabrinjavajuće ,zašto vas onda nije poslao vaditi antitijela (ANCA,ANA,C3,C4,RF,WR....).
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2011., 15:45   #1938
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Mislim da je malo vjerojatno da se radi o ikakavoj autoimunoj bolesti. Kad vam je ginekolog rekao da je to tako zabrinjavajuće ,zašto vas onda nije poslao vaditi antitijela (ANCA,ANA,C3,C4,RF,WR....).
ali je li to red i način da se tako isprepada jednu trudnicu u visokom stupnju trudnoće?
ja nisam doktor, mogu samo probati utješiti katrin riječima da neki ljudi jednostavno u nekim parametrima izlaze iz gabarita.

postoje ljudi koji cijeli život imaju malo povišenu temperaturu, a zdravi su.
__________________
Ne možeš više ni potpis imati, a da ti ga netko ne ukrade.
mali buco is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2011., 15:58   #1939
Quote:
mali buco kaže: Pogledaj post
ali je li to red i način da se tako isprepada jednu trudnicu u visokom stupnju trudnoće?
ja nisam doktor, mogu samo probati utješiti katrin riječima da neki ljudi jednostavno u nekim parametrima izlaze iz gabarita.

postoje ljudi koji cijeli život imaju malo povišenu temperaturu, a zdravi su.
Jasno da nije uredu,ali ako je tako zabrinut,zbog čega je nije poslao na daljnu obradu(imunološku,vaditi krv na one pretrage i sl.). Svakako je mogao na lijepši način pitati i reći da to nije uredu. CRP, SE , L su normalno povišeni u trudnoći. Te ref. vrijednosti su rađene po prosjeku uvijek će se naći netko zdrav tko iskaće od tih ref. vrijed.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2011., 18:21   #1940
Quote:
-katrin- kaže: Pogledaj post
da, ne znam kako mi je tako nešto mogao reći i to sada i zasto me moj dr opće prakse nije nigdje dalje slala a sedimentacija je povišena godinama kod mene po defaultu? šta sad da samo čekam dan kad će se ta autoimuna bolest negdje ispoljiti? ne kuzim
Jesi radila cervikalne briseve?

Ne znači povišena sedimentacija odmah autoimunu bolest, da je to jedan od parametara sa kojima se utvrđuje ja sam po tome onda zdrava.

Sedimentacija znači da imaš negdje nekakvo žarište, upalu i trebalo bi otkriti gdje. Može biti npr. da u sinusima imaš neku bakteriju i da ti je zbog nje povišena sedimentacija.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:20.