Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Dionice

Dionice Ne zaboravi na stop-loss

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.05.2010., 23:17   #1
ZSE uvodi Short selling !?

Quote:
Okvirni sporazum o korištenju sustava
zajma vrijednosnih papira

Čl.1.
(1) Ovim sporazumom reguliraju se prava i obveze ugovornih strana u procesu zajma vrijednosnih papira u sustavu zajma vrijednosnih papira kojim upravlja SKDD.
(2) Sporazum potpisuju SKDD, kao operater sustava, s jedne strane te član sudionik koji želi davati i uzimati vrijednosne papire u zajam kroz sustav zajma vrijednosnih papira s druge strane.
.
.
.
Da li je to, to ... hehe ... ili je to ipak nešto ...
a nalazi se ovdje
----

Zadnje uređivanje bigbozo : 11.05.2010. at 23:25.
bigbozo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2010., 07:16   #2
Ajme, meni se to čini jako loša ideja. Premali su prometi i vrlo se lako može izmanipulirati cijela burza, a kamoli jedna dionica.
Jedino ako planiraju odnekud uvesti novce
bilokoje is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2010., 08:51   #3
Quote:
bigbozo kaže: Pogledaj post
Da li je to, to ... hehe ... ili je to ipak nešto ...
a nalazi se ovdje
----
mislim da nije short selling već pokrivanje failova na burzi. tko želi može dati svoje dionice u pool za posudbe i za to primiti naknadu.

ideja je stara već par godina ali tek sada se došlo u ralizaciju.

za short selling smo premladi i neiskusni.
tomtraubert is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2010., 09:23   #4
Quote:
tomtraubert kaže: Pogledaj post
mislim da nije short selling već pokrivanje failova na burzi. tko želi može dati svoje dionice u pool za posudbe i za to primiti naknadu.

ideja je stara već par godina ali tek sada se došlo u ralizaciju.

za short selling smo premladi i neiskusni.
Po čemu to nije short selling?
Ja posudim nekome moje dionice, a on ih proda uz obvezu da mi ih kasnije vrati. Pa neće ih posuđivati da mu stoje na računu.
__________________
Old school.
Faca5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2010., 15:00   #5
Quote:
Faca5 kaže: Pogledaj post
Po čemu to nije short selling?
Ja posudim nekome moje dionice, a on ih proda uz obvezu da mi ih kasnije vrati. Pa neće ih posuđivati da mu stoje na računu.
posuđivati će ih ako napravi fail na burzi.
tomtraubert is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2010., 20:32   #6
Quote:
tomtraubert kaže: Pogledaj post
posuđivati će ih ako napravi fail na burzi.
Jesi li ti pročitao ovo?

Kakvo pokrivanje failova sa posuđenim dionicama? Lijepo piše da će postojati zajmovni fond dionica iz kojeg ćeš iste moći posuđivati uz određeni kolateral i uvjete. Nigdje ne piše da će se moći posuđivati samo u određenim uvjetima, to jest u slučaju "faila"



Evo ti izvadak:

Stavljanje vrijednosnih papira u zajmovni fond

Član u ime svojih ulagatelja ili svoje vlastito stavlja vrijednosne papire u zajmovni fond. Da bi vrijednosni papiri bili podobni za zajam isti moraju biti ubilježeni na slobodnoj poziciji registriranoj s članom koji unosi ponudu.
Odabirom računa vrijednosnih papira, pozicije i količine, Član inicira preknjižbu sa slobodne pozicije na LP poziciju („lending pool“) unutar istog računa i iste registracije s Članom koja se provodi momentalno. Ovo se provodi knjiženjem 90 – Prijenos u zajmovni fond. Takva pozicija je sada podobna samo za zajam pa ako se želi koristiti u drugim poslovima ista se mora povući iz zajmovnog fonda. Pozicija ostaje na računu ulagatelja te se u smislu korporativnih akcija tretira kao i slobodna pozicija (izuzev preuzimanja). Zato se ne prate nikakve tražbine u ovoj fazi. Istodobno se u evidenciju zajmova upisuje ponuda na osnovu kreiranih LP pozicija.

Povlačenje nepozajmljenih vrijednosnih papira iz zajmovnog fonda

Član, u skladu sa svojim potrebama ili zahtjevima svojih ulagatelja, povlači vrijednosne papire iz zajmovnog fonda. Odabirom željene LP pozicije upisuje količinu za povlačenje čime inicira preknjižbu s LP pozicije na slobodnu poziciju unutar istog računa vrijednosnih papira i registracije. Predmetno knjiženje se obavlja momentalno. Na osnovu knjiženja povlači se i ponuda iz tablice zajmodavci na način da se otkazuju „najmlađe“ ponude. Ako je jedna ponuda u potpunosti otkazana na predmetnom slogu se ažurira datum vraćanja, a u suprotnome se ažurira dostupna količina (Quantity_remaining). Vraćanje na slobodnu poziciju obavlja se knjiženjem 91 – Prijenos iz zajmovnog fonda.

Iniciranje zajma od strane zajmoprimca

Iniciranje zajma je dozvoljeno u dnevnom terminu od 10h do 14.30h radi korištenja sustava poravnanja i namire.
Član uvidom u zajmovni fond odabire vrijednosni papir te upisom količine inicira zajam. Iniciranjem zajma se obavljaju sljedeći postupci:
• Provjera dostupnosti – sustav provjerava je li količina za prihvat i dalje dostupna (moguće povlačenje iz fonda i zajmovi drugih članova u međuvremenu). Zatim provjerava, u skladu s metodologijom upravljanja rizikom, je li taj vrijednosni papir trenutno podoban za zajam i je li ukupna količina u zajmu već prešla dozvoljeni postotak izdanja u zajmu itd.
• Rezervacija – sustav izabire LP pozicije iz kojih će se napraviti zajam uzimajući ih prema starosti upisa ponuda u evidenciji zajmova do ukupne prihvaćene količine (npr. prihvaćeno je 1000 komada iz ponuđene količine i sustav odabere 4 pozicije po 300 komada). Sustav sada za svaku izabranu LP poziciju radi knjiženje na LR poziciju (lending reserved) što u navedenom primjeru predstavlja 4 knjiženja gdje od zadnje pozicije knjiži samo 100 dionica na LR poziciju. S time su pozicije rezervirane za zajam.
• Kreiranje transakcije – prijenos vrijednosnih papira se obavlja putem transakcije tj. putem sustava poravnanja i namire. Sustav automatski kreira transakciju sa sljedećim parametrima:
o Isporuka : LEND-R;
o Alokacije isporuke: sa LR pozicija iz prethodnog koraka;
o Primitak: Član koji je inicirao zajam;
o Alokacije primitka: nema ih (član ih kasnije unosi);
o Razvrstavanje: pojedinačna namira uz plaćanje;
o Iznos za namiru: iznos izračunat prema umnošku količine, tržišne cijene i postotka kolaterala te postotak inicijalnog margina za predmetni vrijednosni papir;
o Tržište: Zajam;
o Predviđeni datum namire: Tekući dan

Time je završen korak iniciranja zajma koji za posljedicu ima kreiranje transakcije za isporuku vrijednosnih papira zajmoprimcu te rezervaciju vrijednosnih papira na LR pozicijama. Vrijednosni papiri se i dalje nalaze na računima zajmodavaca. Vrijednosni papiri se rezerviraju knjiženjem s LP pozicije na LR poziciju. Pozicije rezervacija su vidljive samo Članu preko kojeg su vrijednosni papiri ponuđeni za zajam.


I kad prodaš tako posuđene dionice onda je to short selling. Jest da je to hrvatska prilagođena inačica short sellinga ali ne znam kako bi se to drugačije moglo nazvati? Ili ja neću moći prodati posuđene dionice? Onda zašto bi ih itko uopće posuđivao?
__________________
Old school.
Faca5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2010., 23:38   #7
google


Živković: Napuštamo ideju short sellinga, uvodimo zajam vrijednosnica

S obzirom da je u nekim jurisdikcijama takav način trgovanja obustavljen, a i volumen je značajno smanjen tamo gdje je to dopušteno, odlučili smo napustiti početnu ideju o uvođenju sustava “short-sellinga” te je zamijenili - projektom zajma vrijednosnih papira. Inače, usluga zajma vrijednosnih papira spada u svjetske standarde koje treba pružati svaki depozitorij/klirinška kuća. Kako mi tu uslugu još ne pružamo, odlučili smo znanja stečena u dosadašnjim istraživanjima iskoristiti u ovom projektu. O tome smo obavijestili Hanfu i dobili podršku. Ovih dana održat ćemo prezentaciju projekta za zainteresirane strane te od industrije zatražiti da pridruži svoje predstavnike kako bismo mogli završiti projektnu dokumentaciju. Planiramo taj dio završiti za dva mjeseca, kako bi projekt mogao ići u produkciju krajem prvog tromjesečja 2010. godine.

http://www.poslovni.hr/130380.aspx
Mycek is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2010., 08:22   #8
Onda nek mi netko objasni razliku između tog zajma i short sellinga jer meni nije jasno
__________________
Old school.
Faca5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2010., 13:20   #9
Quote:
Faca5 kaže: Pogledaj post
Onda nek mi netko objasni razliku između tog zajma i short sellinga jer meni nije jasno
namjera.
short selling je ciljano posuđivanje PRIJE same transakcije s rezultatom zarade (ili gubitka) na burzi.

zajam je posudba dionica NAKON pogrešne transakcije i služi za pokrivanje vlasništva a ne za ciljanu zaradu.

ne znam da li sam bio jasan
tomtraubert is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2010., 14:21   #10
Napiši neki praktičan primjer i slijed događaja kako će to stvarno funkcionirati
__________________
Old school.
Faca5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2010., 23:26   #11
Quote:
tomtraubert kaže: Pogledaj post
namjera.


ne znam da li sam bio jasan
ti jesi al nije bio onaj koji je tebi objašnjavo..il ga nisi skužio
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2010., 00:13   #12
Quote:
Faca5 kaže: Pogledaj post
Napiši neki praktičan primjer i slijed događaja kako će to stvarno funkcionirati
Tako da ce broker prvo "pogrijesiti", a onda posuditi. Umjesto da posudi, pa proda.
Kolika ja vidim, poanta toga je da se shortanje dopusti brokerima, ali ne i ostalima.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”

Zadnje uređivanje somied : 15.05.2010. at 00:18.
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2010., 17:36   #13
bez obzira o kakvoj se varijanti radi,bježte ljudi od toga ko od kuge,na ovakvom prometu možete samo spušit.
__________________
Vidi Avatar u punoj veličini
glembaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2010., 07:06   #14
Quote:
glembaj kaže: Pogledaj post
bez obzira o kakvoj se varijanti radi,bježte ljudi od toga ko od kuge,na ovakvom prometu možete samo spušit.
Ispravno govoriš, netreba ni pomšljati na prodaju pozajmljenih dionica pri ovako niskim cijenama, onaj tko nasjede na ovakvu navlakušu loše će se provesti.
Kad su cijene dionica bile gore lako su odobravali kredite za kupovinu dionica.
Sad nastupa obrnuti slijed, pošto su dionice dolje nodobravaju tako lako kredite za kupovinu dionica ali će ponuditi kontra varijantu koja će opržiti mnoge naivne.
Zato neposuđivati dionice niukom slučaju.
horn is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:17.