Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.01.2017., 20:48   #241
Ponosna sam vlasnica kamene kućice od 24 m2 bruto. Unutarnja površina je 15 m2. Dosta je visoko pa ću napraviti galeriju kao prostor za spavanje a donji dio namjeravam iskoristiti kao maleni dnevni boravak i kuhinju i kupaonicu .
Na polukatu pa ću imati ispod kupaonice malu ostavu. Sve je jako minijaturno. imati ću 30 M2 plus mala terasica od cca 10 m2.
To je bila pojata, mago boravio. Krov je urušen, samo zidovi iskoristivi.
Zidovi su debeli 50 do 60 cm. Majstori su počeli raditi na obnovi prije nekoliko dana. Troškovi već sada premašuju planirane iako sam sve povećala za 30%.
Držite mi palčeve.
__________________
puna pitanja
vilabela1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 11:05   #242
Tovarušica (prevedeno) a kakovi su temelji ?
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2017., 15:49   #243
poz,

molim vas savjet vezan za restauraciju.

Dakle stara kamena kuca debljine zidova cca 63cm. unutarnja dimenzija 5.60m x 4.20m (cca 23m2) dalmatinska zagora.
Trenutno stanje: prizemlje (konoba) (sa 3 strane pod zemljom), 1kat (sobe) i tavan/kosi drveni krov sa kupom.

buduce stanje
Prizemlje - konoba (ostaje u postojecem stanju)
1kat - renovira se i grade se dnevni boravak i wc
2kat - 2x sobe (podize se zid opeka + obloga kamen) na visinu od cca 1.40m te novi krov.

tavan izmedju konobe i 1 kata nalivamo deku na postojece stanje.

pitanje1 .
strop/Pod izmedju 1 i 2 kata ,dali da radimo drveni pod ili takodjer da nalijemo deku ili siporeks gredice s kojima nisam imao iskustva jos? Prednosti/mane?
pitanje2. dali da radimo kosu deku pa kupu ili drveni krov, prednosti/mane?

hvala
cdm is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2017., 16:32   #244
Quote:
cdm kaže: Pogledaj post
poz,

molim vas savjet vezan za restauraciju.

Dakle stara kamena kuca debljine zidova cca 63cm. unutarnja dimenzija 5.60m x 4.20m (cca 23m2) dalmatinska zagora.
Trenutno stanje: prizemlje (konoba) (sa 3 strane pod zemljom), 1kat (sobe) i tavan/kosi drveni krov sa kupom.

buduce stanje
Prizemlje - konoba (ostaje u postojecem stanju)
1kat - renovira se i grade se dnevni boravak i wc
2kat - 2x sobe (podize se zid opeka + obloga kamen) na visinu od cca 1.40m te novi krov.

tavan izmedju konobe i 1 kata nalivamo deku na postojece stanje.

pitanje1 .
strop/Pod izmedju 1 i 2 kata ,dali da radimo drveni pod ili takodjer da nalijemo deku ili siporeks gredice s kojima nisam imao iskustva jos? Prednosti/mane?
pitanje2. dali da radimo kosu deku pa kupu ili drveni krov, prednosti/mane?

hvala
Stare kamene kuće su jako loše konstrukcije, treba paziti da se objekt suviše ne opterećuje masom AB ploča, naročito u višim etažama i krovištu.
Ako treba pojačavati konstrukciju to se izvodi iznutra kvalitetnim temeljenjem i vertikalnim te horizontalnim serklažima.
Ja bih AB ploče izbjegavao, naročito iznad prvog kata, trebalo bi razmisliti o podu drvene konstrukcije i krov obavezno raditi drveni.
Popričati sa dobrim statičarem pa vidjeti što se može napraviti. Nema potrebe suvišno opterećivati konstrukciju jer se zadovoljavajuća zvučna izolacija obzirom na namjenu može postići i drvenom konstrukcijom i plivajućim podom.
Obratiti pažnu da dobru hidroizolaciju jer ti objekti cure kao rašeto..
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 09:56   #245
Tu nadogradnju u visinu ćeš radit legalno ili ilegalno?
Bez obzira kako gradio, pripazi da ta dogradnja ne izgleda kao šaka u oko (a večina nadogradnji tako i izgleda zbog drugačijeg kamena i nepoznavanja tehnike zidanja kakva se nekad koristila).

Također, preporučam injektiranje starih kamenih zidova, čime se povećava čvrstoća i nosivost zida.
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 21:34   #246
Quote:
Stare kamene kuće su jako loše konstrukcije, treba paziti da se objekt suviše ne opterećuje masom AB ploča, naročito u višim etažama i krovištu.
Ako treba pojačavati konstrukciju to se izvodi iznutra kvalitetnim temeljenjem i vertikalnim te horizontalnim serklažima.
Ja bih AB ploče izbjegavao, naročito iznad prvog kata, trebalo bi razmisliti o podu drvene konstrukcije i krov obavezno raditi drveni.
Popričati sa dobrim statičarem pa vidjeti što se može napraviti. Nema potrebe suvišno opterećivati konstrukciju jer se zadovoljavajuća zvučna izolacija obzirom na namjenu može postići i drvenom konstrukcijom i plivajućim podom.
Obratiti pažnu da dobru hidroizolaciju jer ti objekti cure kao rašeto..
Dali je potrebno raditi vertikale ako bude rijec o drvenoj konstrukciji sa plivajucim podom?

Planiram ostaviri kameni zid sa unutarnje i vanjske strane, dakle bez ikakvog dotadnog izoliranja, ljeti klima, a zimi pec na drva, trebalo bi biti ok s obzirom da je rijec o maloj kvadraturi?

Quote:
Tu nadogradnju u visinu ćeš radit legalno ili ilegalno?
Bez obzira kako gradio, pripazi da ta dogradnja ne izgleda kao šaka u oko (a večina nadogradnji tako i izgleda zbog drugačijeg kamena i nepoznavanja tehnike zidanja kakva se nekad koristila).

Također, preporučam injektiranje starih kamenih zidova, čime se povećava čvrstoća i nosivost zida.
illegal, Planiram koliko god mogu drzati se postojece tehnike, hvala.

Pitanje vezano za deku koja ce ici izmedju prizemlja i prvog kata, dali da ukopavamo u zid cilom duzinom na sva 4 zida ili da pravimo rupe u zidu svako pola metra? Kolika je dovoljna debljina deke i dali je ok na deku plocice bez estriha?

hvala
cdm is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 22:55   #247
Koliki je raspon. Odnosno koje su dimenzije unutar kuće ?
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 23:04   #248
Quote:
kanjar kaže: Pogledaj post
Koliki je raspon. Odnosno koje su dimenzije unutar kuće ?
pise u prvom postu: 5.60m x 4.20m (cca 23m2) zidovi su 63cm
cdm is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2017., 11:40   #249
Molim jedan savjet. U procesu sam kupovanja ruševine (samo zidovi su ostali, krov otpao). E sada u planu je to jednog dana obnoviti ali problem je što trenutno nisam u mogućnosti.

Savjet građevinara je bio da se sačuvaju zidovi, na način da se postavi ploča na njih te da je cijena navedenog cca 75E/m2. Kako ruševina ima 104m2 ja trenutno nisam u mogućnosti za to dati 8000E.

Što se mene tiče, ti zidovi mogu i propasti ali mi je problem da ne dobijem nalog od općine za rušenje iste. Čuo sam da se može postojeće stanje na neki način i konzervirati, samo ne znam na koji? Ima li netko iskustva ili savjete?
-CP- is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2017., 14:15   #250
Moj ti je savijet -kupuj odmah. a sve se može konzervirati, al nisi objasnio što. Nalog općine se odnosi na stanje građevine i porezna davanja se odnose i na stanje građevine
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2017., 14:33   #251
Quote:
kanjar kaže: Pogledaj post
Moj ti je savijet -kupuj odmah. a sve se može konzervirati, al nisi objasnio što. Nalog općine se odnosi na stanje građevine i porezna davanja se odnose i na stanje građevine
Pa ostali su samo zidovi. ja bih ih konzervirao da spriječim rušenje. Dakle, da kuća ostane stabilna
A što se tiče općine, problem mi je jer ruševina graniči sa susjednim parcelama pa da ne bi bilo da mi dođe obveza rušit kuću jer bi se mogla srušit na susjednu parcelu jer nije sigurna itd...

Stvar je da ne bih htio puno ulagati jer bi me ruševina koštala oko 7200EUR pa mi je besmisleno davati odmah još toliko na sanaciju krova
-CP- is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2017., 18:47   #252
onda saniraj gornje rubove građevine uključivo i zabate - sljemenske zidove izradom betonske pasice od pijeska 0.4 sa dodatkom sa polipropilenskimm vlaknima debljine 7- 10 cm to ti je investicija cca 100 eura i očisti sav prostor unutar građevine i onda čekaj da netko upali svjetlo u tunelu. A što se tiče betoniranja ploče napamet, bez projektiranja- ne preporučujem
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2017., 09:01   #253
Slažem se sa Kanjarom. Napomena ako ti nije jasno, po vrhu zida izbetoniraš "serklaž" u širini zida, minimalne moguće visine, znači 10tak cm. Bez ikakvih šupkli, samo vlakna. Služi da zaštiti zid od vode i daljnjeg ispiranja.
Ako ikad te zidove budeš dalje sanirao, to će vjerovatno ići dolje.
Ako su zidovi dugo godina bez krova, po mom mišljenju je najbolje sve srušiti, napraviti nove temelje a onda izvana uzidati istim tim kamenom u istom stilu. Jedini je problem naći majstora koji to zna napraviti da ne izgleda žbrljotina. Ali onda imaš praktički novu kuću s izgledom stare.
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2017., 21:45   #254
rezanje betona

Adaptiramo kuću koja uključuje rezanje betonskog stropa, možda i vanjskih zidova za nove otvore pa me zanima koliko to dođe po kvadratu? Na netu milijun firmi, ali nijedna ne stavlja cijenu...
chatou is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2017., 06:48   #255
probaj telefonirati
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2017., 20:06   #256
Poštovani forumasi, jedno pitanje, da li je izvedivo staru kamenu kuću 'razmontirati' i opet je identičnu izgraditi na drugoj lokaciji?
yankee8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 10:42   #257
Moji su kupili bili neku hižicu na taj način, i uspjeli su, ali je više morta utrošeno, jer je kamen grubo klesan na mjestu kada je originalno građena, i naravno ne možeš ih ispo poslagati kada ju ponovno sklapaš. I naravno bila je riječ o malenoj kućici tj šupici.

Kakva je procedura sa većim kućama, te da li takvi zidovi nogu biti nosivi za veće kuće ili im treba pomoć, ne znam.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 12:20   #258
treba ti stari majstor visok 190 cm i težak barem 140 kg možda i dva takova majstora
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2017., 22:23   #259
Razmišljamo renovirati staru kamenu kuću, debljina zidova je 65cm, kuća je adaptirana u smislu da ima betonsku međukatnu konstrukciju, ali mi bi htijeli jedan zid u prizemlju otvoriti prema terasi, odnosno napraviti otvor, kakva su iskustva sa otvaranjem u kamenom zidu i dali je tako nešto moguće (luk, pojačan nadvoj,...) a da ne ugrozimo statiku kuće. Unaprijed hvala na savjetima
Lona is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 08:32   #260
Moguće je, moja preporuka je angažirati ljude od struke jer moraju sagledati stanje temelja, konstrukcije. Znači : prvo struka a onda posao
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:05.