Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.05.2017., 10:18   #581
ono kaj sam napisao za švercanje cigareta u brvnima:

http://www.dailymail.co.uk/news/arti...ee-trunks.html
__________________
ignore lista: bat kol, Biljka112, 7nationarmy, Adama, CelMar, mukotrpak, manchild, miki1988, zecopas, antet, Bjesomar_,danijel0
organiceko258 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2017., 13:02   #582
Pozdrav

Odlučio sam se na izgradnju drvene kuće od punih trupaca, preferiram ručno obrađene trupce, ali uzimam u obzir i strojnu obradu.
Molio bih forumaše koji imaju ikakva iskustva sa izvođačima iz hrvatske i regije da ih podijele. Neke sam već kontaktirao, neke još nisam, za neke valjda još niti ne znam, ali najbolje znaju oni koji su već gradili. Pročitao sam cijelu temu i vidio da je bilo više njih koji su izgradili... Pa, molim vas info bilokakav, može i na pm.
the_b0y is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2018., 14:38   #583
Drvene kuće - održavanje

Bok

Zanima me kratko i jednostavno, koliko iznosi održavanje (zaštita) drvene kuće po m2 vanjskih zidova, koristeći neki srednje kvalitetan proizvod?

Nigdje na netu se ne spominju neke cijene, a htio bih znati koliko će mi biti troškovi održavanja svakih 5 godina ako naručim drvenu kuću.

Navodno treba premazati 3 puta da se to kvalitetno upije, a ne znam koliko bi to onda zahtijevalo laka/farbe i sl.

Hvala.
hrzantarzan is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2019., 19:34   #584
Male drvene kućice - praktično iskustvo?

Pozdrav

Ima li netko s praktičnim (dakle, neteoretskim) iskustvom kako je živjeti u maloj drvenoj kućici (oko 30m2, prizemnica, regija Zagreb)?

Ne zanima me psihologija stanovanja u tim uvjetima nego pogled na izolaciju, prvenstveno od hladnoće, život s grijanjem, ..

Gledao sam ponudu kućica na webu, ima preko nekoliko firmi kod nas koje rade i po narudžbi i to me razveselilo - bojao sam se da ću morati naručivati iz Kanade

Kako sam nestručan, čak i kad naiđem na informaciju "Toplinska izolacija: XY nečega" ta mjera mi ništa ne govori

Kod koga ste kupili, jeste li je dodatno izolirali, čime se grijete, koliko potrošite na grijanje, ...

Hvala

Zadnje uređivanje fermina-daza : 16.03.2019. at 22:04. Reason: Najprije siđi s becikle i pogledaj popis tema, da ih nepotrebno ne dupliraš
JaSaTuZBeciklom is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2019., 06:11   #585
Quote:
JaSaTuZBeciklom kaže: Pogledaj post

Ima li netko s praktičnim (dakle, neteoretskim) iskustvom kako je živjeti u maloj drvenoj kućici (oko 30m2, prizemnica, regija Zagreb)?
Prije svega, sama definicija "drvena kuća" je jako širok pojam.
Taj pojam obuhvaća kuće koje su u stvari tzv. montažne kuće koje i nisu drvene, može to biti kuća od drvenih obica (finska kuća) ili recimo stara posavska kuća od hrastovih planjki...

Quote:
Ne zanima me psihologija stanovanja u tim uvjetima nego pogled na izolaciju, prvenstveno od hladnoće, život s grijanjem, ...
Ukratko - takve kuće zahtjevaju znatno veći utošak energije za grijanje od klasične gradnje sa dobrom vanjskom toplinskom izolacijom kakva je danas standard. Razlog je taj što takve kuće nemaju toplinski kapacitet kao klasična kuća od cigle.
Dakle takve kuće su dobra konfiguracija za vikendicu u koju se dođe na par dana - lako i brzo se zagriju, ali se brzo i ohlade.



Quote:
Kako sam nestručan, čak i kad naiđem na informaciju "Toplinska izolacija: XY nečega" ta mjera mi ništa ne govori

Kod koga ste kupili, jeste li je dodatno izolirali, čime se grijete, koliko potrošite na grijanje, ...
Evo, ja recimo imam staru posavsku kuću od planjki koju sam kupio kao vikend kuću. Uredio sam ju iznutra (uključivo knauf i izolaciju) a izvana je renovirana da zadrži izgled. Ima i plinsko centralno, ali uz obilje drva iz vlastitih izvora grije se uglavnom na drva. Kako se familiji svidjelo okružje, ubrzo sam u neposrednoj blizini kupio i generalno uredio i dogradio veliku obiteljsku kuću i stavio adekvatnu toplinsku izolaciju. Isto ima centralno na plin, ali se isto grijemo primarno na drva. U vrijeme jake zime, da bi se održala ista temperatura u prostoru, za grijanje drvene kuće po m se potroši i do tri puta više drva po m3 prostora nego za klasičnu zidanu kuću sa dobrom izolacijom.
thortwins is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2019., 13:19   #586
Ključno je ono "dobra izolacija".
12cm drveta je bolje od npr 20cm betonskog bloka, tzv"kvadre"
Ali je lošije od 25cm cigle+ stiropor fasada.
Uz to ako su prozori original s jednim staklom i loše dihtaju, teško se tu ugrijati.
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2019., 17:58   #587
Quote:
thortwins kaže: Pogledaj post
za grijanje drvene kuće po m se potroši i do tri puta više drva po m3 prostora nego za klasičnu zidanu kuću sa dobrom izolacijom
Gulp! Hvala..
Planiram nešto malecko kupiti za doživjeti i preživjeti mirovinu, pa da za početak steknem nekakve ideje i barem okvirna mjerila..
JaSaTuZBeciklom is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2019., 18:04   #588
Quote:
thortwins kaže: Pogledaj post
Ukratko - takve kuće zahtjevaju znatno veći utošak energije za grijanje od klasične gradnje sa dobrom vanjskom toplinskom izolacijom kakva je danas standard. Razlog je taj što takve kuće nemaju toplinski kapacitet kao klasična kuća od cigle.
Dakle takve kuće su dobra konfiguracija za vikendicu u koju se dođe na par dana - lako i brzo se zagriju, ali se brzo i ohlade........
Neke stvari si skroz pobrkao!
Npr. koliko potrošiš topline da bi zadovoljio toplinski kapacitet neke zidane kuće?
Na koncu sve dođe na isto!
Ameri su otkrili ("toplu vodu ili barut") da je drvena kuća sa glinenim podom najzdravija za boraviti - održava vlagu, i nema toliko gljivica, virusa i bakterija.
A moj je punac znao reči - "Glupi Ameri pa to smo odavno mi znali, jer smo bili sirotinja"!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2019., 18:21   #589
Quote:
baustelac99 kaže: Pogledaj post
Ključno je ono "dobra izolacija"
E, to je ono što je meni špansko selo Npr. ove slike - koliko su sve ili pojedinačna od onih dolje vrsta greda dovoljne za Zagrebačku regiju (za život skoro 365 dana u godini)?
Ili bi se kućicu građenu od takvih greda jednostavno moralo izolirati još nečim (iznutra, očito )?

https://imgur.com/a/fZcjViQ
JaSaTuZBeciklom is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2019., 18:48   #590
Ma ima nešto ipak u toj masi. Ali prvenstveno u kućama koje nisu vrhunski izolirane. Npr u prijelaznim razdobljima, ugrije se preko dana, između ostaloga od sunca, pa otpušta po noći. Po ljetu obrrnuto. Ali naravno, ako je vrhunska izolacija, onda se ta prednost skoro sva istopi.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2019., 22:02   #591
Quote:
JaSaTuZBeciklom kaže: Pogledaj post
E, to je ono što je meni špansko selo Npr. ove slike - koliko su sve ili pojedinačna od onih dolje vrsta greda dovoljne za Zagrebačku regiju (za život skoro 365 dana u godini)?
Ili bi se kućicu građenu od takvih greda jednostavno moralo izolirati još nečim (iznutra, očito )?

https://imgur.com/a/fZcjViQ
Lamelirane grede konstruktivno nisu potrebne a potrebna je jelova građa ili bilo koji četinar. Predlažem da ako planiraš uskoro kupovati da kupiš tzv zimsku sječu , kad je drvo u mirovanju s vegetacijom i zaočneš sa premazivanjima i pripremom
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2019., 05:58   #592
Kakav bi bio odnos cijene "klasično" zidane kuće (AB ploče i serklaži) te "starinske" kuće sa masovnom drvenom grašom kao nosivim elementima? Ispuna recimo da je ista, cigla.

Čisto me zanima, jer malo malo na "trendy" britanskim portalima za gradnju i uređenje nailazim da ljudi rade kuće sa takozvanim "zelenim hrastom", tj, svježim, nesušenim hrastom. Izgleda fora, ali se ne spominju baš cijene u kontekstu.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2019., 08:16   #593
Quote:
JaSaTuZBeciklom kaže: Pogledaj post
E, to je ono što je meni špansko selo Npr. ove slike - koliko su sve ili pojedinačna od onih dolje vrsta greda dovoljne za Zagrebačku regiju (za život skoro 365 dana u godini)?
Ili bi se kućicu građenu od takvih greda jednostavno moralo izolirati još nečim (iznutra, očito )?

https://imgur.com/a/fZcjViQ
Samo drvo nije dovoljno, uz takvu poluoblicu treba bar 8cm izolacije iznutra da se zadovolje minimalni propisi.

Quote:
kanjar kaže: Pogledaj post
Lamelirane grede konstruktivno nisu potrebne a potrebna je jelova građa ili bilo koji četinar. Predlažem da ako planiraš uskoro kupovati da kupiš tzv zimsku sječu , kad je drvo u mirovanju s vegetacijom i zaočneš sa premazivanjima i pripremom

Jasno da nije nužno da budu lamelirane grede, ali ako su takve cijenom povoljne, nema razloga da ih ne koristi.

Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Kakav bi bio odnos cijene "klasično" zidane kuće (AB ploče i serklaži) te "starinske" kuće sa masovnom drvenom grašom kao nosivim elementima? Ispuna recimo da je ista, cigla.

Čisto me zanima, jer malo malo na "trendy" britanskim portalima za gradnju i uređenje nailazim da ljudi rade kuće sa takozvanim "zelenim hrastom", tj, svježim, nesušenim hrastom. Izgleda fora, ali se ne spominju baš cijene u kontekstu.
Ček, misliš na kuće kakve su se gradile do pred drugi svijetski rat, drvena konstrukcija a ispuna cigla?

Čemu takva konstrukcija danas, taj zid ima nikakvu izolaciju, opet treba dodatna izolacija preko.
Iz tog sistema su se s vremenom razvile montažne kuće kakve danas gradimo.
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2019., 06:50   #594
Quote:
baustelac99 kaže: Pogledaj post
Samo drvo nije dovoljno, uz takvu poluoblicu treba bar 8cm izolacije iznutra da se zadovolje minimalni propisi
Hvala, ovakav konkretan odgovor sam tražio, da imam bar neku početnu točku s kojom mogu ispitivati tržište..
Na žalost, time drvena kuća pomalo gubi smisao, hm? Zdravo, toplo, blabla, brzo nestaje ispod 8cm nečega :/

Osim ako preko unutarnje izolacije opet dođe drvo.. kuća u kući
JaSaTuZBeciklom is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2019., 10:27   #595
Nemoj se žalostiti i budi uporan. I samo traži i pitaj. Činjenica je da je gradnja drvenih kućica ozbiljan posao a život u njima je kudikamo kvalitetniji. Bio sam dosta godina na terenu i krajem dana se boravilo u montažnim brakama koje su se jako brzo zagrijale a to je i funkcija da ne stvaraš akumultore topline već da ti je ugodno. Takove kućice su sagrađene za destak dana.
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2019., 18:19   #596
Quote:
kanjar kaže: Pogledaj post
Nemoj se žalostiti i budi uporan. I samo traži i pitaj. Činjenica je da je gradnja drvenih kućica ozbiljan posao a život u njima je kudikamo kvalitetniji. Bio sam dosta godina na terenu i krajem dana se boravilo u montažnim brakama koje su se jako brzo zagrijale a to je i funkcija da ne stvaraš akumultore topline već da ti je ugodno. Takove kućice su sagrađene za destak dana.
Hvala. Imao bih ja već više informacija ali, Balkan i to.. kontaktirao sam nekoliko tvtki/osoba kod nas koje se hvale sličicama po Netu da rade kućice. Točnije, pokušao sam ih kontaktirati jer su me izignorirali kao Vlada RH logiku u gospodarskoj politici.

No, ovo što kažeš da se brzo zagrije mi i daje nekakvu nadu - budući da u ideji imam 30-tak m2, malo veću visinu za drugu poluetažu, sve skupa cca 120-150m3, to ne bi trebalo biti tako strašno za ugijati? Čitao sam i gledao na Youtubeu kako ljudi i po Kanadama žive u malim kućicama, i prežive.

Računam da mi danas običan plinski ring štednjaka (dakle, otvoreni plamen, reklo bi se) za 10-15 minuta digne temperaturu kuhinje sa 14C na 18C, pa si mislim.. kućica mi ne bi bila puno veća od kuhinje sada
Kuhinja je 60-tak kubika, grubo.

Usputna napomena: etažno i radijator na plinski bojler istu kuhinju zagriju za cca sat vremena, ako, a usput potroše bezbroj kubika plina..
JaSaTuZBeciklom is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2019., 19:04   #597
Ja bi za početak razmišljao o podnom grijanju dakle temeljenje na ploči uz 14- 20 cm debelim podnim pločama od XPS- a ili tvrdog EPS-a i sa zaštitom rubova temeljne ploče sa istim materijalom.
Podno grijanje ili toplom vodom ili električno grijanje s time je važno držati se projektiranih ploha da ti ne grije krevet ili stolice kod stola za ručavanje ili ormara , ili tv stolića
Nadalje bi razmišljao o strojnoj obradi betonske ploče "helikopterom"prilikom betoniranja temeljne ploče. na taj način izbjegavaš izradu glazura uopće ali instalacije prve faze moraju biti predviđene prije betoniranja u cijelosti.
Sve u svemu strogi projekat
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2019., 21:29   #598
pogledaj ovo:https://www.youtube.com/watch?v=S5_4vKXf-IU
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2019., 05:39   #599
Quote:
baustelac99 kaže: Pogledaj post


Ček, misliš na kuće kakve su se gradile do pred drugi svijetski rat, drvena konstrukcija a ispuna cigla?

Čemu takva konstrukcija danas, taj zid ima nikakvu izolaciju, opet treba dodatna izolacija preko.
Iz tog sistema su se s vremenom razvile montažne kuće kakve danas gradimo.
Pa čisto iz znatiželje. Lijepo mi izgleda.

Naravno da treba izolacija izvana, zato sam i pitao kakva bi bila razlika u cijeni između AB+blok kuće

Ali naravno ne treba nužno cigla biti. To sam rekao jer eto kod nas se radilo. Mođe biti i OSB i ispuna.
Npr ovako nešto..
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2019., 08:38   #600
Mislim kad bi išao "redovnim putem" da bi ovo koštalo u suhom zlatu kod nas.

S druge strane, postoje daleko jeftinije varijante- u nekim krajevima kod nas, npr u Moslavini tradicionačno su se gradile takve kuće sa ispunom od cigle, ćerpića ili blata. E pa fino izvadiš tu ispunu koja je ionako loša izolacija pa je zamjeniš zidom od bala slame, sve po pravilima za takve zidove.
Iznutra ostaviš vidljive grede, izvana fasada, iznutra žbukanje ilovačom i to je to, povratak prirodi
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:33.