Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.09.2005., 11:11   #1
Struja - očitanje brojila

budući da do 10.9. svi potrošači moraju dostaviti stanje brojila, imam jedno pitanje. u svim obrascima za prijavu (u novinama, na internetu, ...) traže i šifru potrošača i navode da se to nalazi na računu uz ime i adresu kupca. ja gledam svoj račun i nema niš, a bez toga ne mogu predati očitanje preko neta. jel' ja možda krivo gledam, tj. di je ta šifra?
__________________
"I have nothing to declare except my genius." - Oscar Wilde
roberta carlos is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2005., 11:13   #2
uzmi zadnja 3 racuna i usporedi poziv na broj odobrenja,
onaj prvi broj ti je uvijek isti,mislim da je to taj jer se nalazi i na godisnjem obracunu kao maticni broj
chani is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2005., 11:17   #3
hvala! šljaka!
__________________
"I have nothing to declare except my genius." - Oscar Wilde
roberta carlos is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2005., 14:42   #4
daj, molim te, baci link gdje se može ispuniti prijava potrošnje da ne moram u elektru.

hvala
priučeni majstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2005., 14:48   #5
www.hep.hr i onda kliknes na obrazac
undercover is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2005., 15:27   #6
ili
obrazac
http://www.hep.hr/kupci/dostavaocitanja.html
chani is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2005., 21:49   #7
Ja sam očitao brojilo i došao do jedne spoznaje...
HEP me krade ko zadnjeg luzera.
Kako? Zašto?

Ovako..prosječna potrošnja struje od 1.10-1.4 mi je oko 340 kn...a grijem se na struju.
Kad sam izračunao 1.4.-1.9 ispada 280 kn.
Nemam klimu, isključeno mi je grijanje cijelo ljeto, a rata ogromna.

Kako objasniti ovo?

Nabijem na***** i HEP i ovu državu.
__________________
Legende nikad ne umiru!
Roose Bolton is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2005., 23:05   #8
prije mjesec dana si dobio obračunsku listu od HEP-a
predlažem ti da usporediš stanje brojila koje su oni naveli u obračunu sa stanjem kojeg trenutno imaš na brojilu
ako ima nekih odstupanja, a izgleda da ima, možeš im uložiti prigovor putem maila
moje iskustvo - prigovor su uvažili i za 7 dana je došao ispravak obračuna s novom, smanjenom ratom
eto toliko
valjda se oni vode politikom - ako ide, ide..
de_mi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2005., 00:35   #9
Ja ipak mislim da bi trebao tražiti baždarenje mog brojila od strane zavoda za mjeriteljstvo jer ovo nema smisla.
Susjed sa puno više trošila i klimom u prosjeku potroši kn manje od mene u ljetnim mjesecima.
__________________
Legende nikad ne umiru!
Roose Bolton is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2005., 08:01   #10
roose,ista situacija je i kod mene,
uopce mi nije jasno
chani is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2005., 10:04   #11
Elektra obračunava i naplačuje prosjek!
Susjed možda ima by pass
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2005., 11:36   #12
Quote:
Roose Bolton kaže:
Ja sam očitao brojilo i došao do jedne spoznaje...
HEP me krade ko zadnjeg luzera.
Kako? Zašto?

Ovako..prosječna potrošnja struje od 1.10-1.4 mi je oko 340 kn...a grijem se na struju.
Kad sam izračunao 1.4.-1.9 ispada 280 kn.
Nemam klimu, isključeno mi je grijanje cijelo ljeto, a rata ogromna.

Kako objasniti ovo?

Nabijem na***** i HEP i ovu državu.
koliko ti dnevno gori bojler
__________________
krhko je znanje
vaci is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2005., 19:12   #13
Isto kao i po zimi.
Inače imam mali bojler.
__________________
Legende nikad ne umiru!
Roose Bolton is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2005., 19:33   #14
Roose Bolton,

iznosi koje navodiš (340 i 280 kn) sugeriraju da se u tvom distribucijskom području (DP) (ne znam kamo spada Dreadfort] obračun vrši dvaput godišnje. Pretpostavljam da govoriš o kategoriji kućanstva, i to o akontiranim kućanstvima. Akontacijski obračun podrazumijeva izračun mjesečne rate prema potrošnji iz prethodnog obračunskog razdoblja, koja može (a i ne mora) odgovarati potrošnji u budućnosti.

Kod nas je obračun jednom godišnje. Moji roditelji imaju obiteljsku kuću; ne griju se na struju, nemaju klimu, bojler je mali kuhinjski i imaju 2 škrinje. Mjesečna akontacija im iznosi 360 kn, tako da tvojih 340 kn s grijanjem na struju izgleda bezobrazno smiješno.

Greška je, naravno, moguća. Ako sumnjaš u kvar brojila ili prebacivača tarife, prijavi ga nadležnoj službi u tvojoj "Elektri". U tom će ti slučaju biti napravljena korekcija kako dospjelih potraživanja, tako i budućih rata.

Ako pak smatraš da obračun ne valja, molim, ne budi lijen nego očitaj brojilo svakog prvog u mjesecu i izračunaj sam potrošnju. Način je više nego trivijalan: razliku utrošenih kWh pomnoži sa cijenom, svakog mjeseca dodaj iznos stalne mjesečne naknade i na taj zbroj izračunaj PDV - to će činiti iznos koji trebaš platiti svaki mjesec. Možeš zanemariti uplatnice koje dobiješ od "Elektre" i plaćati po potrošnji - ispuni HUB obrazac i izvrši uplatu u pošti / banci / elektronskim bankarstvom / itd.

Jedino, tada će (karikiram) iznos u srpnju iznositi 150 kn, a u siječnju 950 kn. Vidi da li ti je povoljnije plaćati na taj način, ili prema izračunatom prosjeku.

Ne znam, rekoh već, u kojem si DP-u, ali možeš provjeriti da li su ondje omogućene diferencirane rate (svaki mjesec u godini nosi određeni faktor), tako da će ti iznosi biti raspodijeljeni prema približnoj krivulji stvarne potrošnje. Ako živiš uz more, takvo nešto bi ti moglo uspjeti. U kontinentalnoj Hrvatskoj - koliko znam - sve su rate jednake.

Usput, kad sam već tu, mislim da nabijanje na pet zvjezdica nikome ne treba, čak ni u prenesenom značenju. Koliko se sjećam, kod registracije na Forum eksplicitno si prihvatio pravila ponašanja na njemu, a ona ne uključuju nabijanje. Pokušaj ih se pridržavati, tako da mi čitanje bude ugodnije.
Osim toga, ako već inzistiraš na tome, ne zaboravi da batina ima dva kraja. Odnosno, u prenesenom značenju, i ja bih (kao radnik HEP-a) i tebe mogao nečime nabiti. Pa čak i u doslovnom značenju (ali daleko od toga da bi mi bio gušt).

P.S. Ah, da ... zaboravih nešto: niste obavezni očitati brojilo, kao ni dostaviti očitanje do 10. rujna. Možete, naravno, i tako će biti najpoštenije što se tiče stanja brojila na datum promjene cijene (čitaj: poskupljenja), budući da će se stanje brojila za potrošače koji ga ne dostave procijeniti prema potrošnji u prethodnom obračunskom razdoblju.

Inače, prema podacima dobivenim iz call-centra, pokazalo se da potrošači troše gotovo doslovno točno prema potrošnji iz prethodnog razdoblja, s odstupanjima od zanemarivih nekoliko kWh. Stoga - rekoh već - greške su moguće, ali su (opet prema mom iskustvu) vrlo rijetke.
Littlefoot is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2005., 14:10   #15
Littlefoot je sve odlično objasnio

Ja bih još samo dodala da je najjednostavniji način
dostave očitanja brojila za one koji imaju telefone
s tonskim biranjem, već spomenuti call centar
tj. besplatni govorni automat,
gdje pozivom na broj 0800-0555 možete vrlo
jednostavno dostaviti svoje očitanje koje će, usput
već pri vašem unosu podleći provjeri o tome da li se uklapa
u limite vaše procijenjene očekivane potrošnje.

Pozdrav,C.
Chlea is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2005., 16:16   #16
ja sam iz njegovog posta skužila da on je sam očita brojilo

zato se i buni kako mu rata u lito može ispast 280 kuna
__________________
krhko je znanje
vaci is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2005., 02:15   #17
U DP Elektroslavonija možete provjeriti na 9820.Poziv je besplatan,ali ne i s moba.
Heg is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2011., 20:12   #18
bok !

Imam neka pitanja u svezi očitanja i povrata preplate

1.do sad nam je rata bila 220 kn, nova je 234 a preplatili smo 239 kn.Ako mi je jednokratno vrate tih 239 koliko će mi biti nova rata, jer tamo piše da će mi u tom sl biti izdane nove uplatnice ?

2.Da li preplatu može podići član uže obitelji preplatnika, s istom adresom )


hvala !

Zadnje uređivanje 1142007 : 04.09.2011. at 20:42.
1142007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2011., 00:03   #19
Quote:
1142007 kaže: Pogledaj post
bok !

Imam neka pitanja u svezi očitanja i povrata preplate

1.do sad nam je rata bila 220 kn, nova je 234 a preplatili smo 239 kn.Ako mi je jednokratno vrate tih 239 koliko će mi biti nova rata, jer tamo piše da će mi u tom sl biti izdane nove uplatnice ?

2.Da li preplatu može podići član uže obitelji preplatnika, s istom adresom )


hvala !
preplatu nitko ne podize osobno nego bilo tko da zahtjev u pisanom obliku koji se urudjbira u hepu i tada hep da povrat preplacenog dijela vlasniku stana odnosno na koga glasi brojilo i to na njegov tekuci racun.nema novaca na ruke. za tako mali iznos vam je jednostavnije traziti da vaam za taj preplaceni iznos bude manja sljedeca rata.
iznos same rate mozete sami zatrazit, znaci moze biti 50kn a i 500.samo na kraju obracunskog razdoblja (svakih 6mjeseci) kada bude ocitanje novog stanja morate podmiriti dugovanja ili vam kazu da ste u preplati.
jones85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2011., 08:50   #20
Quote:
jones85 kaže: Pogledaj post
preplatu nitko ne podize osobno nego bilo tko da zahtjev u pisanom obliku koji se urudjbira u hepu i tada hep da povrat preplacenog dijela vlasniku stana odnosno na koga glasi brojilo i to na njegov tekuci racun.nema novaca na ruke. za tako mali iznos vam je jednostavnije traziti da vaam za taj preplaceni iznos bude manja sljedeca rata.
iznos same rate mozete sami zatrazit, znaci moze biti 50kn a i 500.samo na kraju obracunskog razdoblja (svakih 6mjeseci) kada bude ocitanje novog stanja morate podmiriti dugovanja ili vam kazu da ste u preplati.
Hvala !

ali meni na onoj njihovoj obavjesti piše "za jednokratni povrat pretp.iznosa potrebno je predati zahtjev u poslovnicama HEPA, ukoliko se traži isplata na t.r. uz zahtjev je potrebno dostavit podatke o istom". Dakle po ovom ipak (izgleda) postoji mog povrata u kešu.
1142007 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:23.