Natrag   Forum.hr > Društvo > Lijepa naša

Lijepa naša Gradovi i sela Hrvatske - Zagreb, Split, Rijeka, Osijek, Babina Greda...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.08.2008., 23:31   #81
sad baš hoću...baš mi je drago kaj nisam pomogla...kaj ti još treba razjasnit...kaj si htio???
freak_maxsimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2008., 01:46   #82
ma nista me nisi skontala sto sam ustvari htio a jos si me i nepotrebno vrijedala
 
Odgovori s citatom
Old 10.08.2008., 04:28   #83
A jesi se zapalio

Pa ne možeš očekivati da su granice povučene ravnalom. I što će ti uopće značiti mišljenje stanovnika tog kraja? Kraja u kojem se stanovništvo toliko mijenjalo i miješalo (turci, Vojna krajina, ratovi). Razumno je da ćeš čuti mješavinu mišljenja i regionalnog određenja. Tko se uopće time zamara? I sam spominješ sela, ljudi se sa sela spuste i grad i ovi koje si nabrojao će se odrediti kao Ličani, ovi sa strane Vrbovskog, Jasenka kao Gorani.

Osobno se ne bih svrstao u nijedne, ali kako mi je stara Goranka, definitivno nisam Ličan (to je mišljenje koje si tražio).
__________________
O kad biste podnijeli nešto malo bezumlja mojega! Da, podnesite me! (2. Korinćanima 11,1)
Opulentus is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2008., 14:12   #84
Quote:
Opulentus kaže: Pogledaj post
A jesi se zapalio

Pa ne možeš očekivati da su granice povučene ravnalom. I što će ti uopće značiti mišljenje stanovnika tog kraja? Kraja u kojem se stanovništvo toliko mijenjalo i miješalo (turci, Vojna krajina, ratovi). Razumno je da ćeš čuti mješavinu mišljenja i regionalnog određenja. Tko se uopće time zamara? I sam spominješ sela, ljudi se sa sela spuste i grad i ovi koje si nabrojao će se odrediti kao Ličani, ovi sa strane Vrbovskog, Jasenka kao Gorani.

Osobno se ne bih svrstao u nijedne, ali kako mi je stara Goranka, definitivno nisam Ličan (to je mišljenje koje si tražio).
nisam se zapalio, uopce
zapalio sam se radi vrijedana i sto me curka nije skontala, a izgleda ni ti potpuno.
Nisam jedino znao gdje je granica like i gorskog kotara, to mi nije bilo jasno jer sam nalazio razne podatke a i stanovnici tog kraja su davali razne odgovore.
Pojedina prezimena oko ogulina se javljaju u lici po popisima u 16,17 i 18st Zasto mene to zanima to je moja stvar ne mozes osudivati tako nesto, svatko ima svoje razloge tako da ti pitanje -Tko se uopće time zamara?- ne stoji
Trenutno sam na tom dijelu hrvatse sa svojim laickim proucavanjem povijesti i skupljam radove i knjige pa me nesto zanimalo a wikipediu i google znam i sam koristiti.
 
Odgovori s citatom
Old 11.08.2008., 21:16   #85
[QUOTE=KLCCLK;8232818]cujem da postajete grad bajki? jQUOTE]

Bajki i cajki...užas! Mia, Royal, Abisimo...same cajke...

Živio Blue Night! I Mali cafe
__________________
Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe.
BlUe NigHt is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2008., 14:08   #86
Da li na vašim radio prijemnicima možete fatati radio dalmaciju na 88,5 Mhz sa ćelavca?
Da li se čuje u Otočcu?

pozdrav lipo Gackoj,najboljoj rijeci na svitu...
splitman30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2008., 21:27   #87
Exclamation Podjela

Quote:
freak_maxsimir kaže: Pogledaj post
heh, gulin ne spada niti u liku, a ni u gorski kotar, on je u tzv.prijelaznom području zvanom ogulinsko-plaščanska udolina, poslije plaškog i okolnih sela počinje lika, a polsije ogulina i okolnih sela počinje g.kotar.
u ogulinskom području govori se miješanim čakavsko-kajkavskim govorom kaj je karakteristično i za odričja oko ozlja... :-)


owo nije tocno.

dokazano je da ogulin spada pod gorski kotar,a lika pocinje sa josipdolom i dalje prema plaškom.

a tounj je u kordunu.


100 % zagarantirano.
Pwnz0r[JS] is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2008., 11:28   #88
Ogulin već godinama pokušava dokazat da spada u Gorski kotar, al to nam nekako nejde. Još od vremena kad nismo htjeli u Karlovačku županiju nego u Primorsko - goransku pa su nas odjebali. Tako da bi se trebali prestati smatrati goranima i počet se smatrat ličanima ili zasebnom cjelinom jer to po mentalitetu i jesmo.
joso99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2008., 14:23   #89
to bi owako nekako izgledalo otprilike imao sam kartu ali je nemogu sada naci,ali otprilike je to owako izgledalo.

Pwnz0r[JS] is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2008., 21:44   #90
Cool Josipdol - Lika

DRY ZA DOUBLE




Quote:
Constatinopol kaže: Pogledaj post
Granica Like i Korduna ide ovako:

od BIH prema Gorskom Kotaru:

Kordunski Ljeskovac-Kordun
Vaganac-Lika
Drežnik Grad-Kordun
Rakovica-Lika
Broćanac-Kordun
Slunjski poligon-južni dio Lika,sjeverni dio Kordun
Plaški-Lika
Josipdol-Lika
Ogulin-Gorski Kotar

Ovo je 100 % provjereno,pogotovo za Rakovicu. Tamo se više od 2/3 ljudi izjašnjava Ličanima(isto vrijedi i za Grabovac,Čatrnju Selište Drežničko),dok se otprilike 2/3 u Drežniku izjašnjavaju Kordunašima.

To što Saborsko,Rakovica,Plaški i Josipdol administrativno pripadaju Karlovcu,ne znači i da su dio Korduna,što je velika zabluda među nekim Karlovčanima i ostalim građanima RH.
Pwnz0r[JS] is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2009., 12:02   #91
Planiram u 1. mj otic na par dana u ogulin..dali mi možete preporucit neki fini restoran sa domacom hranom, sto posjetit, kamo izac van i mozda preporucit neki privatni smjestaj..hvala
__________________
... volim te tisuću svemira ...
KraljicaSparoga is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2009., 14:45   #92
ogulinci???? nema vas.....
__________________
... volim te tisuću svemira ...
KraljicaSparoga is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2010., 16:01   #93
[QUOTE=OGULINAC;6686413]Ogulin je nastao u podnožju Kleka, na rijeci Dobri pod okriljem kaštela Frankopana. Podno kaštela razvilo se sredinom 16. st. podgrađe, a u drugoj polovici 18. st. napušten je prostor uz utvrdu. Na taj način stvoreni su uvjeti za razvitak sadašnjeg Ogulina.

Dragi g.Ogulinac, ne znam od kud ste vi ali za vašu informaciju u Ogulinu nema nikakvog kaštela, nego Frankopanska kula. Naziv kaštel se u Ogulinu nikad nije koristio, bar ne od Ogulinaca.
gaby1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2010., 23:10   #94
http://www.ogulin.hr/kultura/spomeni...opanski-kastel

Službene stranice grada.


Isto na stranicama Turističke zajednice grada Ogulina.
KLCCLK is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2010., 12:59   #95
kula

To ja i pričam, došla neka mudra ekipa, pa umjesto da njeguje tradiciju, izmišlja gluposti. Misle valjda da je kaštel otmjenije od kule.
Riječ kaštel se koristi u primorju u ogulinu nikada(do sada). pa se malo zapitajmo tko to forsa i zašto.
gaby1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2010., 01:03   #96
Može bit da je ostalo od "novohrvatskog" u ranim 90-ima, kad je uz dio razumljivih forsiranja hrvatskih riječi izmišljena i hrpa bedastoća koje nemaju veze s hrvatskim jezikom ili tradicijom, a ponešto se i održalo.
KLCCLK is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2010., 20:46   #97
Btw, ima li šta od festivala bajki ove godine?
KLCCLK is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2010., 20:36   #98
oj radni narode ogulinski, di ste?
KLCCLK is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2010., 22:34   #99
radimo!!
dep is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2010., 15:02   #100
Quote:
freak_maxsimir kaže: Pogledaj post
što se tiče govora ljudi u području oko plaškog, nakon domovinskog rata se drastično izmjenilo, prvenstveno dolaskom bosanskih hrvata. do tada se govorilo štokavskim narječjem, ekavicom,makar ćeš u nekoj literaturi naći da se govorilo, ili se govori čakavicom.
U Plaščanskoj dolini se nikad ni divanilo ekavicom, nego samo jekavicom.
Btw, zanima me, u kojoj literaturi piše da se tamo govorilo, ili se govori čakavicom?
GorskiVuk is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:09.