Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.12.2006., 16:33   #1
Je li Sokrat bio pedofil?

Došao ja na predavanja,odslušao i na kraju predavanja počela profesorica pričati kako je Sokrat bio pedofil,da je volio mladiće,kako je uvijek na vazama crtan uz pratnju dječaka,itd.Ipak je profesorica-profesorica pa sumnjam da je lagala!Jeste li čuli za ovo???
__________________
Uživam u besmrtnosti!
Finwe is offline  
Old 05.12.2006., 16:47   #2
Quote:
Finwe kaže:
Došao ja na predavanja,odslušao i na kraju predavanja počela profesorica pričati kako je Sokrat bio pedofil,da je volio mladiće,kako je uvijek na vazama crtan uz pratnju dječaka,itd.Ipak je profesorica-profesorica pa sumnjam da je lagala!Jeste li čuli za ovo???
tvojoj profesorici fali kurca..i bolje nek se toga primi nego filozofije..
__________________
NEMA GA VIŠE...
CHE-Guerrilla is offline  
Old 05.12.2006., 17:58   #3
Quote:
CHE-Guerrilla kaže:
tvojoj profesorici fali kurca..i bolje nek se toga primi nego filozofije..
Moja profa nije filozof nego pravnik.
Znači,ti misliš da nije istina?
__________________
Uživam u besmrtnosti!
Finwe is offline  
Old 05.12.2006., 18:10   #4
koliko ja znam u to doba antičke Grčke bilo je sasvim normalno da se tako druži s tim dječačićima.. ali čisto sumnjam da je netko tad na to gledao kao na pedofiliju..
__________________
There is something that I feel to be something that is real
I feel the heat within my mind and craft new changes with my eyes
Giving freely wandering promises a place with decisions I'll fashion.. I won't waste another breath
jedinstvena is offline  
Old 05.12.2006., 20:27   #5
Quote:
jedinstvena kaže:
koliko ja znam u to doba antičke Grčke bilo je sasvim normalno da se tako druži s tim dječačićima.. ali čisto sumnjam da je netko tad na to gledao kao na pedofiliju..
Mislim da su gledali na to kao na izvor zadovoljstva.

E, sad sasma je drugo nešto što se to može deskribirati, kao da su nalazili izuzetno zadovoljstovo u čmaru mađahih dječaka , dok su žene smatrali .....
Home_sweet_home is offline  
Old 05.12.2006., 20:37   #6
koliko ja znam, Sokrat je bio po znimanju učitelj... Nekako mi je jednako logično da učitelja slikaju u pratnji djeca kao da kipara slikaju s dlijetom u ruci...
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Old 05.12.2006., 21:42   #7
Jednom sam na "Filozofskoj birtiji" napisala da se iz Platonove "Gozbe" najživlje sećam kako je Platon govorio da samo slabić bira ženu za ljubavnicu, a pravi muškarac sebi traži ljubavnika. A, onda je, čini mi se logos, dodao da je pri tom Platon mislio na vrlo mladog ljubavnika. Tako da je vrlo moguće. Tako je to bilo u staroj Grčkoj i Rimu...
Enchantress is offline  
Old 05.12.2006., 21:55   #8
E, dobra stara vremena, hah.
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Old 06.12.2006., 11:01   #9
Quote:
Finwe kaže:
Moja profa nije filozof nego pravnik.
Znači,ti misliš da nije istina?
nije to poanta mog upisa, nego je poanta da vam profesorica priča gluposti umjesto suštinske stvari...u mjesecu (prošlom) kad se slavi, čaki i po UNESCU, filozofija tj. postoji Dan filozofije...vama ta nesretna žena umjesto da priča koja je uloga i značaj Sokrata za razvoj ljudske misli...ona vama priča o tome kako je "kvario Grčku mladež"
__________________
NEMA GA VIŠE...
CHE-Guerrilla is offline  
Old 06.12.2006., 11:22   #10
tada je homoseksualnost bil općeprihvaćena, i ne vidim problem u tome. To što je ona profesorica ne znači da sve što kaže uistinu jest točno.
red_shrike is offline  
Old 06.12.2006., 13:15   #11
o tempora, o mores

U to doba je u Ateni pedofilski odnos između starijeg muškarca i mladića u pubertetu smatran uobičajenim dijelom odgoja. Dakle smatralo se da je u pubertetsko doba, kad mladiću roditelji prestaju biti autoritet, dobro došao iskusniji muški prijatelj koji će ga uvesti u društvo, poučiti odraslom načinu života itd. Zauzvrat se očekivalo da će iskusniji muški prijatelj dobiti užitak mladenačke ljepote.

Tako da to ne bi bilo neuobičajeno, dapače. Platon u Gozbi (Symposion) iznosi govore uglednih suvremenika o erosu, u kojima se slavi prvenstveno ta vrsta ljubavi.

No, Sokratov govor na istoj toj pijanki (symposion zapravo znači ''pijanka'', a ne ''gozba'') odskače od toga - o tome više ovdje. U svakom slučaju, posve je jasno da Platon svoje mišljenje iznosi u Sokratovom govoru, a ne u govorima ostalih govornika (pa to o čemu govori Enchantress nije Platonov stav).

Dapače, nakon Sokratovog govora na pijanku prispjeva i već pijani Alkibijad, slavni atenski vojskovođa. U svom govoru on iznosi svoju ''sramotu'': naime, kad mu se kao mladom i naočitom i nadarenom među ostalim starijim ''udvaračima'' približio i Sokrat, on je očekivao da je i njemu na pameti što i ostalima, dakle to što je tada bila uobičajena spolna praksa u Ateni.
No, sramota se sastojala u tome da, koliko kod on pokušavao, Sokrat se nije dao navući u spolni odnos, nego je samo htio s njim razgovarati o filosofiji. I Alkibijad tu kaže da su istu sramotu pretrpjeli i drugi mladići koji su se družili sa Sokratom.
Nama je danas, naravno, neobično da jedan slavni vojskovođa taj svoj neuspjeh smatra ''sramotom'', nečim što je spreman priznati tek kad je pijan - no dovoljno je zamisliti današnju situaciju neke lijepe djevojke za koju bi se zanimao neki filosof, kad bi shvatila da je njegov interes posve intelektualan. Ili mladića za kojeg bi se na isti način zanimala neka filosofkinja (jesmo li na kraju zaključili da se to tako kaže?).

Dakako, i tad, i danas, moguće je sumnjati u to Platonovo svjedočanstvo - koje je uostalom iz prve ruke, jer je i Platon kao mladić bio Sokratov učenik. No, taj njegov spis je bio javan, dakle, ''objavljen'', u doba dok je bilo mnogo živih Sokratovih bivših učenika - nije poznato da je netko svjedočio suprotno.
__________________
nitko i ništa is offline  
Old 06.12.2006., 19:43   #12
Quote:
Finwe kaže:
Došao ja na predavanja,odslušao i na kraju predavanja počela profesorica pričati kako je Sokrat bio pedofil,da je volio mladiće,kako je uvijek na vazama crtan uz pratnju dječaka,itd.Ipak je profesorica-profesorica pa sumnjam da je lagala!Jeste li čuli za ovo???
i tvoja je profesorica uvijek okružena klincima na predavanju. i ona je pedofilka?
sanity assasin is offline  
Old 07.12.2006., 19:03   #13
Quote:
sanity assasin kaže:
i tvoja je profesorica uvijek okružena klincima na predavanju. i ona je pedofilka?
Okej,okej,što ste sad počeli napadati moju profu.
I ja sam se iznenadio.
BTW,ona ne bi to tvrdila bez dokaza.mislim,da su i neki tekstovi o tome sačuvani.
__________________
Uživam u besmrtnosti!
Finwe is offline  
Old 07.12.2006., 19:11   #14
Quote:
sanity assasin kaže:
i tvoja je profesorica uvijek okružena klincima na predavanju. i ona je pedofilka?
Moja profa je okružena studentima!
__________________
Uživam u besmrtnosti!
Finwe is offline  
Old 08.12.2006., 19:25   #15
[QUOTE=nitko i ništa]U to doba je u Ateni pedofilski odnos između starijeg muškarca i mladića u pubertetu smatran uobičajenim dijelom odgoja. Dakle smatralo se da je u pubertetsko doba, kad mladiću roditelji prestaju biti autoritet, dobro došao iskusniji muški prijatelj koji će ga uvesti u društvo, poučiti odraslom načinu života itd. Zauzvrat se očekivalo da će iskusniji muški prijatelj dobiti užitak mladenačke ljepote.

Onda jeli to pedofilija, ili to onda ne spada pod bolesno ako je onda bilo normalno... kako to shvati u globalu...
__________________
"tko leti vrijedi, tko vrijedi leti, tko ne leti ne vrijedi"
- Grunf

duplja čupakabrina
la_chupacabra is offline  
Old 08.12.2006., 20:51   #16
Kao sto bi rekao dr. Fasbinder (alias Baby Fritz): It's sick, sick...
Fazlija is offline  
Old 10.12.2006., 21:58   #17
Quote:
Finwe kaže:
Okej,okej,što ste sad počeli napadati moju profu.
I ja sam se iznenadio.
BTW,ona ne bi to tvrdila bez dokaza.mislim,da su i neki tekstovi o tome sačuvani.
kakvih dokaza, ono sto je zapisao Platon?
Dakle ti vjerujes svojoj profesorici?
Ma kakve ona gluposti drobila!
Loki12 is offline  
Old 11.12.2006., 09:59   #18
Socrates nije pedofil! ;-)
Iako voli djecu!
Socrates007 is offline  
Old 13.01.2007., 17:21   #19
Jedan od najpoznatijih u zapadnoj istorijji. Arapska i Indijska istorija ih je prepuna, ako je to neka uteha...
BOXERSKI is offline  
Old 13.01.2007., 20:35   #20
interesantno je kako se takvi detalji kriju, pogotovo od crkve
red_shrike is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:12.