Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.02.2011., 17:24   #21
Quote:
AvEnGeR_HR kaže: Pogledaj post
imam pitanje u vezi EU... tj kak je to vani.
kod nas se placa jedna stvar koja me jako zivcira, nema mi smisla i jako puno godisnje ispada kao trosak. "instalirana snaga". za stan od 58 kvadrata ja placam svaki prokleti mjesec 170 kn. a po zimi mi ukupni racun za grijanje stana zna biti i 800 kn. plus jos 80-tak kuna za toplu vodu. sad jo najavljuju 40% povecanje (radi se o varazdinu) .... pa to bude 1100 kn mjesecno za grijanje! to je bolesno

s druge strane, ljudi koji imaju etazno grijanje placaju mjesecno izmedju 200 i 400 kn po zimi - grijanje stanova od 50-70 kvadrata i grijanje vode, i ovisno o tome kolko puno se griju. i nemaju nikakvu idiotsku "instaliranu snagu" za placati. jedini dodatni trosak im je 250 kuna za ciscenje protocnog plinskog bojlera svake dvije godine

najveci problem je u tome da je meni u stanu cesto i zima, a nakon 23h gase grijanje pa mi je onda uzasno zima i moram se grijati jos na struju.... i placam 800 kn za to ....

mozda je vani vise, tj realnije izjednacena cijena plina i cijena grijanja koje je zajednicko? ako vani i imaju takve cijene ko kod nas za zajednicko grijanje, pa cak mozda i vise .... i dalje imaju sto put vise place pa im to ne ispadne uzasno puno. a ne kak kod nas - dobijes placu od 2500 kuna i onda plati 1100 kn za grijanje .... platis ostale rezije i ostatak mjeseca zivis na vodi?
Ako ste u sustavu razdjelnika topline, prema pravilniku o raspodjeli potrosnje toplinske energije, distributeri naplacuju instaliranu snagu(ukupna snaga radijatora u prostoru ili 50W po metru kubnom prostora) prema cijenama koje su im odobrene. To bi svatko trebao platiti, grijao se ili ne(i kad nema grijanja).
Placanjem te snage Vama bi trebala biti i isporucena ta snaga, znaci za sustav 90/70 trebali bi imati osiguranu tu temperaturu(ili pribliznu) cijelo vrijeme. Prema zakonima energije, normalno je da necete imati tu snagu isporucenu zbog gubitaka topline. Recimo, za sustav 90/70 bi trebali imati, ako je vani cca. -15, 80ak stpnjeva u radijatoru da bi prostoriju zagrijali na 20-21 stupanj(pod uvjetom da je sve dobro projektirano kod ugradnje centralnog grijanja - uzimajuci u obzir i izolaciju i gubitke topline). Tada dolazi do pitanja da zasto bi placali maksimalnu cijenu za snagu kad se ona ne isporucuje u toj kolicini? Nemojte zaboraviti da netko treba i odzavati te kotlovnice(podstanice), ispustati vodu, prociscavati sustave, odzracivati i voditi brigu o cijelom sustavu.
Zasto onda i preko ljeta ne bi imali osigurano grijanje pa tko zeli neka se grije? - i to je jedno od pitanja.
Mislim da bi se trebalo naci neko bolje rjesenje za taj "fiksni trosak", mozda prema stvarno isporucenoj snazi za pojedini mjesec a onda posebno naplacivati odrzavanje. To bi trebali rjesavati stanari s predstavnicima zgrada i upraviteljima i onda s distributerom probati naci zajednicko rjesenje.
andrej01 is offline  
Old 22.09.2011., 12:48   #22
Pronašla sam vrlo zanimljiv članak Radijatori s razdjelnicima slabo griju, ali dobro "sviraju" .


Izdvojila bih :
  • ...u dobrom dijelu stanova postalo je gotovo nemoguće postići one temperature kakve smo imali prije ugradnje razdjelnika...Sada se ne može postići temperatura viša od devetnaest-dvadeset stupnjeva. Ljudima je hladno u stanovima, posebno starijima i onima koji imaju malu djecu...

  • Dodatni problem je i nejasna raspodjela troškova, ističe, odnosno nelogični računi za promjenjivi dio troškova grijanja. Tako stanarima u stanovima iste veličine, bez da su znatno mijenjali navike grijanja, dolaze računi čiji se iznosi razlikuju u stotinama kuna.

    – Individualne razlike su ogromne, a ljudi se uglavnom, barem tako mi oni sami tvrde, ne ponašaju bitno drugačije nego prije. Isto tako, oni koji nisu ugradili razdjelnike plaćaju manje od nekih koji jesu.


  • iz radijatora i cijevi dopire nesnosan šum, danju i noću.


Dakle ; nemoguće je zagrijati stan ( Sada se ne može postići temperatura viša od devetnaest-dvadeset stupnjeva ) , neisplativost ( oni koji nisu ugradili razdjelnike plaćaju manje od nekih koji jesu ) i buka !

Kako , zašto , vaša iskustva i saznanja .
Jozefina K. is offline  
Old 22.09.2011., 15:39   #23
Quote:
Jozefina K. kaže: Pogledaj post
Pronašla sam vrlo zanimljiv članak Radijatori s razdjelnicima slabo griju, ali dobro "sviraju" .


Izdvojila bih :
  • ...u dobrom dijelu stanova postalo je gotovo nemoguće postići one temperature kakve smo imali prije ugradnje razdjelnika...Sada se ne može postići temperatura viša od devetnaest-dvadeset stupnjeva. Ljudima je hladno u stanovima, posebno starijima i onima koji imaju malu djecu...

  • Dodatni problem je i nejasna raspodjela troškova, ističe, odnosno nelogični računi za promjenjivi dio troškova grijanja. Tako stanarima u stanovima iste veličine, bez da su znatno mijenjali navike grijanja, dolaze računi čiji se iznosi razlikuju u stotinama kuna.

    – Individualne razlike su ogromne, a ljudi se uglavnom, barem tako mi oni sami tvrde, ne ponašaju bitno drugačije nego prije. Isto tako, oni koji nisu ugradili razdjelnike plaćaju manje od nekih koji jesu.


  • iz radijatora i cijevi dopire nesnosan šum, danju i noću.


Dakle ; nemoguće je zagrijati stan ( Sada se ne može postići temperatura viša od devetnaest-dvadeset stupnjeva ) , neisplativost ( oni koji nisu ugradili razdjelnike plaćaju manje od nekih koji jesu ) i buka !

Kako , zašto , vaša iskustva i saznanja .
Ovisi o tome da li se mijenjalo i nešto drugo osim što su se ubacivali ti razdjelnici.Ako nisu dobro izbalansirali sustav nije ni čudno što se ne mogu zagrijati jer ne dobivaju dovoljno topline.
Po meni su kalorimetri obična krađa,a uglavnom ih ugrađuju oni koji se slabo razumiju u to,pa ga samo prišarafe i misle da je to gotov posao.
7822381 is offline  
Old 22.09.2011., 16:08   #24
Quote:
7822381 kaže: Pogledaj post
Po meni su kalorimetri obična krađa,a uglavnom ih ugrađuju oni koji se slabo razumiju u to,pa ga samo prišarafe i misle da je to gotov posao.
Misliš li na kalorimetre ili razdjelnike grijanja ili oboje ?
Jozefina K. is offline  
Old 23.09.2011., 09:52   #25
Quote:
Jozefina K. kaže: Pogledaj post
Pronašla sam vrlo zanimljiv članak Radijatori s razdjelnicima slabo griju, ali dobro "sviraju" .


Izdvojila bih :
  • ...u dobrom dijelu stanova postalo je gotovo nemoguće postići one temperature kakve smo imali prije ugradnje razdjelnika...Sada se ne može postići temperatura viša od devetnaest-dvadeset stupnjeva. Ljudima je hladno u stanovima, posebno starijima i onima koji imaju malu djecu...

  • Dodatni problem je i nejasna raspodjela troškova, ističe, odnosno nelogični računi za promjenjivi dio troškova grijanja. Tako stanarima u stanovima iste veličine, bez da su znatno mijenjali navike grijanja, dolaze računi čiji se iznosi razlikuju u stotinama kuna.

    – Individualne razlike su ogromne, a ljudi se uglavnom, barem tako mi oni sami tvrde, ne ponašaju bitno drugačije nego prije. Isto tako, oni koji nisu ugradili razdjelnike plaćaju manje od nekih koji jesu.


  • iz radijatora i cijevi dopire nesnosan šum, danju i noću.


Dakle ; nemoguće je zagrijati stan ( Sada se ne može postići temperatura viša od devetnaest-dvadeset stupnjeva ) , neisplativost ( oni koji nisu ugradili razdjelnike plaćaju manje od nekih koji jesu ) i buka !

Kako , zašto , vaša iskustva i saznanja .
Jebiga, svaki element proizvodi svoj zvuk, ali to bi trebalo biti neprimjetno kod ovih uredjaja. Ocito je nesto krivo napravljeno.

Sto se tice tih racuna, naravno da ce netko dobiti vise, a netko manje nego prije. Poanta toga je da imas svoj trosak, a ne da svi imaju nizi. No cesto zbog neodgovornih koji kad je zajednicko rasipaju, a kad je njihovo ne, svima padnu racuni.

Ovo s postizanjem temperature ne bi znao, ali je izuzetno stetno malu djecu drzati u jako ugrijanom stanu. A vidio sam svasta, moji bratici odrasli na 27 valjda.
__________________
Triput mjeri, jedanput rezi.
MučkoĐubre is offline  
Old 23.09.2011., 10:57   #26
Quote:
MučkoĐubre kaže: Pogledaj post
Sto se tice tih racuna, naravno da ce netko dobiti vise, a netko manje nego prije. Poanta toga je da imas svoj trosak, a ne da svi imaju nizi. No cesto zbog neodgovornih koji kad je zajednicko rasipaju, a kad je njihovo ne, svima padnu racuni.
Ovaj nego prije je vrlo diskutabilan ; naime , u RH imaju dvije , ponavljam čak dvije tvrtke koje se bave ugradnjom razdjelnika i obje se hvale uštedom energije od 30 % . Normalno , ljudi pomisle da je tolika ili bar približna ušteda na računima kad ono... !

Koji su kandidati za više račune , dakle ; više nego što bi plaćali bez razdjelnika ? Ako se naplaćuje po potrošnji , logično bi bilo oni koji troše više , znači li to automatski da oni na krajevima zgrade više plaćaju jer zbog slabije izolacije moraju i više trošiti za istu temperaturu ?

Voljela bih da se jave ljudi iz zgrada kojima su razdjelnici ugrađeni , koji znaju po kojem tarifnom modelu se obračunava...

Osim toga , zašto se kalorimetri ne bi ugrađivali po zgradama , čine mi se precizniji i "pravedniji" od razdjelnika ?
Jozefina K. is offline  
Old 23.09.2011., 12:48   #27
Quote:
Jozefina K. kaže: Pogledaj post
Ovaj nego prije je vrlo diskutabilan ; naime , u RH imaju dvije , ponavljam čak dvije tvrtke koje se bave ugradnjom razdjelnika i obje se hvale uštedom energije od 30 % . Normalno , ljudi pomisle da je tolika ili bar približna ušteda na računima kad ono... !

Koji su kandidati za više račune , dakle ; više nego što bi plaćali bez razdjelnika ? Ako se naplaćuje po potrošnji , logično bi bilo oni koji troše više , znači li to automatski da oni na krajevima zgrade više plaćaju jer zbog slabije izolacije moraju i više trošiti za istu temperaturu ?

Voljela bih da se jave ljudi iz zgrada kojima su razdjelnici ugrađeni , koji znaju po kojem tarifnom modelu se obračunava...

Osim toga , zašto se kalorimetri ne bi ugrađivali po zgradama , čine mi se precizniji i "pravedniji" od razdjelnika ?
Jebiga, kad je reklama bila istinita? Koji usisivac sam cisti?

Nema tu ustede ako su stanari bili odgovrni prema zajednickim troskovima. Najcesce nisu, a kad skuze da njihovo suludo rasipanje ide samo njima na racun, onda se odjednom uozbilje.

I da, oni na kutevima imaju vece racune. Stan na rubu ima drugih prednosti, tako da se to iznivelira.
__________________
Triput mjeri, jedanput rezi.
MučkoĐubre is offline  
Old 24.09.2011., 15:46   #28
Što više proučavam materiju uvjerenija sam da razdjelnici grijanja krajnjem korisniku donose samo probleme koje sam mora rješavati ( financirati ) i / ili trpjeti ( hladnoća , buka ) od kojih se ograđuju i oni koji ih postavljaju i distributeri toplinske energije tj . oni koji isključivo profitiraju .


Mislim da je nerazumno ugrađivanje razdjelnika topline u starim zgradama .


Pronašla sam i Dopis stanarima koji se odnosi na prethodno postani članak iz Novog lista .

Izdvojila bih :

Nakon ugradnje termostatski ventila u večini stanova, došla su do izražaja tri osnovna problema:
1. Pojava šumova u radijatorima odnosno vertikalama instalacije centralnog grijanja
2. Termostatski ventili ne zatvaraju ili ne otvaraju protok vode kod podešene temperature
3. Dolazi do začepljenja termostatskog ventila – radijator ne grije


uopće se ne spominje nemogućnost zagrijavanja iznad devetnaest-dvadeset stupnjeva

i

Nastale probleme možete rješiti slijedećim koracima:
1. Sustav centralnog grijanja potrebno je isprati (to je minimalan zahvat što bi trebali napraviti)
2. Napraviti balansiranje sustava centralnog grijanja!
3. Osigurati konstantan pritisak u vertikalama centralnog grijanja, ugradnjom ventila za uravnoteženje pritiska (tzv. balans ventila).
4. Ugraditi samo regulirajuće - po pritisku cirkulacione pumpe (tzv. inteligentne pumpe) ili prestrujne ventile.

Problem se može rješiti primjenom jednog ili kombinacijom navedenih tehničkih rješenja. Prijedlog optimalnog rješenja za vašu zgradu možemo vam napisati nakon što napravimo snimku postojeće instalacije vašeg sustava centralnog grijanje. Po mogućnosti potrebno je osigurati dokumentaciju instalacije centralnog grijanja vaše zgrade.


Pretpostavljam da sva rješenja moraju dodatno financirati stanari ili... ?
Jozefina K. is offline  
Old 30.09.2011., 11:01   #29
NATJEčAJ RIJEKA - DRUGI KRUG

vidim da se bavite komentiranjem clanaka - provjerite tko je to rekao i koliko su te osobe vjerodostojne davati takve iskaze - zatim se probajte uvjeriti u pravo stanje(sumovi jesu(zbog tehnickih "nedostataka" koji su navedeni a mozda je najveci razlog sto su ljudi sami "kreirali" mrezu centralnog grijanja uklanjajuci radijatore kako su htjeli ili dodavajuci nepotrebno), usteda je 40%! na tom neboderu(ne znaci da svi manje placaju nego prije, sto je uredu)). najbolji je onaj dio da je preko noci buka.

nitko se nije osvrnuo na drugi krug natjecaja - da li su ljudi upoznati da je jedna firma povoljnija cijenom za vecinu zgrada preko noci postala manje povoljna na svim zgradama?

hoce li se netko zapitati kako je moguce da jedna firma dobije na ovakvom "natjecaju" preko 90% ili mozda 100% poslova(odnosi se na drugi krug)?

tko u svemu tome ima interes?

zakljucite sami. a vrijeme ce pokazati.

da li se stanari pitaju tko odlucuje za njih? koja je njihova zelja(ionako oni placaju vise od pola iznosa)?
andrej01 is offline  
Old 02.10.2011., 17:41   #30
Quote:
andrej01 kaže: Pogledaj post
vidim da se bavite komentiranjem clanaka - provjerite tko je to rekao i koliko su te osobe vjerodostojne davati takve iskaze - zatim se probajte uvjeriti u pravo stanje(sumovi jesu(zbog tehnickih "nedostataka" koji su navedeni a mozda je najveci razlog sto su ljudi sami "kreirali" mrezu centralnog grijanja uklanjajuci radijatore kako su htjeli ili dodavajuci nepotrebno), usteda je 40%! na tom neboderu(ne znaci da svi manje placaju nego prije, sto je uredu)). najbolji je onaj dio da je preko noci buka.
Koje iskaze ; Sada se ne može postići temperatura viša od devetnaest-dvadeset stupnjeva. ili iz radijatora i cijevi dopire nesnosan šum, danju i noću. ili nešto treće ?

Gotovo pa svaka osoba koja posjeduje termometar vjerodostojna je izjaviti Sada se ne može postići temperatura viša od devetnaest-dvadeset stupnjeva. ; pa , čak i neki primati , a za iz radijatora i cijevi dopire nesnosan šum, danju i noću. sve osobe normalnog sluha .

Bombastična izjava usteda je 40% , pod pretpostavkom da je točna i da se radi o energiji , proizlazi iz nemogućnosti zagrijavanja iznad dvadeset stupnjeva odnosno prisilne štednje ili stvarne volje stanara ? Što znači usteda je 40% ; u odnosu na koji period ; 2010. , pretpostavljam , ili se uspoređuju zgrade s i bez ugrađenih razdjelnika ili nešto treće ? U prvom slučaju , statistički relevantni podaci će se moći analizirati tek za desetak godina ; pa se tek tada može ozbiljno pričati o uštedi ; u drugom , uspoređivanje različitih zgrada , pa čak i haustora vrlo često daje iste rezultate kao uspoređivanje lubenica i jagoda !


Primjetila bih ; niste odgovorili niti na jedno pitanje koje sam postavila u prethodnim postovima .
__________________
Good times, noodle salad.
Jozefina K. is offline  
Old 03.10.2011., 08:06   #31
@Jozefina K.
"Kako , zašto , vaša iskustva i saznanja ."

1. Koje ste vi struke? Imate li ikakve veze s tehnikom?
2. Što znate o sustavu toplovodnog grijanja?
3. Što je to "razdjeljnik troškova centralnog grijanja"?
Imate li neku sliku toga prepaušalno zvanog "razdjelnika", iz stana, sa interneta, bilo kakvu?

Članak kojega navodite je hrpa brljanja o sustavima toplovodnog grijanja.
Novinar je mogao bar toliko biti koristan pa staviti i slike toga o čemu on piše, da si čitateljstvo može prispodobiti o čemu to on uopće piše, kad već novinar ne zna o čemu piše. Ništa. Postavljena je slika najobičnijeg člankastog radijatora s običnim radijatorskim (a ne termostataskim) ventilom na dovodnom priključku, te (možda) prigušnicom na odvodnom priključku radijatora (pretpostavljam da je to tek slika nekojega radijatora iz njegovog stana.)
Zar bi se trebalo gubiti vrijeme na naklapanja o pojmovima i tehničkim zahvatima bez dovoljno infoarmacija? Kako komentirati nešto o čemu niti nema bitnih informacija?

"Bombastične" izjave, a ne i pisana jamstva, su za dječji uzrast.
Shwake is offline  
Old 04.10.2011., 11:30   #32
Quote:
Shwake kaže: Pogledaj post
@Jozefina K.
"Kako , zašto , vaša iskustva i saznanja ."

1. Koje ste vi struke? Imate li ikakve veze s tehnikom?
2. Što znate o sustavu toplovodnog grijanja?
3. Što je to "razdjeljnik troškova centralnog grijanja"?
Imate li neku sliku toga prepaušalno zvanog "razdjelnika", iz stana, sa interneta, bilo kakvu?

Odgovore na pitanja označena pod 1. , 2. i neoznačeno pitanje poslat ću vam u privatnoj poruci sa životopisom i najnovijom fotografijom , a "razdjeljnik troškova centralnog grijanja" je nespretan prijevod s engleskog za heat cost allocator .


Quote:
Shwake kaže: Pogledaj post
Zar bi se trebalo gubiti vrijeme na naklapanja o pojmovima i tehničkim zahvatima bez dovoljno infoarmacija? Kako komentirati nešto o čemu niti nema bitnih informacija?

Centralno grijanje nije Schrödingerova jednadžba ; ma koliko neki žele da je .
__________________
Good times, noodle salad.
Jozefina K. is offline  
Old 05.10.2011., 00:00   #33
Quote:
Jozefina K. kaže: Pogledaj post
Odgovore na pitanja označena pod 1. , 2. i neoznačeno pitanje poslat ću vam u privatnoj poruci sa životopisom i najnovijom fotografijom , a "razdjeljnik troškova centralnog grijanja" je nespretan prijevod s engleskog za heat cost allocator .
Centralno grijanje nije Schrödingerova jednadžba ; ma koliko neki žele da je .
Vidim da ste šaljivi. Ali, to tako ipak ne hoda.
Schrödinger je priča za sebe, a Heating, ili Heizung, je primjenjena znanost.
To nije igrarija, poput dječjih slagalica, kako vjerojatno i vi zamišljate. Centralno grijanje ima svoje fizikalne i energetske zakonitosti, a njegova izvedba i karakteristična za svaki pojedini prostor. Prevelika je to priča da bi se ovako objašnjavala, a kamo li neupućenima.

Mjerenje utroška topline može se izvesti na različite načine.
Oni s normalnim kalorimetrima su ovdje već prije opisani.
Mjerenje i kontroliranje s tim vašim alocatorom je npr. opisano u;
http://qundis.com/en/products/system_modules/
"Electronic heat cost allocators are devices which are mounted to a radiator, and can measure the heat output and can save the data recorded. There are one-sensor and two-sensor heat cost allocators available, where the temperature at the radiator and the room temperature are measured separately. Two-sensor devices are able to distinguish “real” radiator heat from other heat sources such as sun radiation, and are thus also suitable for low-temperature heating systems. One-sensor variants assume a fixed room temperature. Both types of device can display and save different values, whether these are the cumulative value on a key date or the current value, and both have an error display."

Razdjelnik je pojam koji u grijanju ima drugačije značenje od ovih regulatora.
Uopće je nebitno kako to prevodi npr. Google ili koji drugi "poznavalac" tehnike.
Razdjelnik razdjeljuje strujanje medija na više strana, a ne mjeri količinu topline.

P.S. Životopis (uputa za uporabu) više nije potreban, nadam se.
Shwake is offline  
Old 05.10.2011., 15:32   #34
Quote:
Shwake kaže: Pogledaj post
Ali, to tako ipak ne hoda.
Ne da hoda već !


Pažnja !
Molim osjetljive na patetiku da prije čitanja pripreme maramice , a hipersenzibilne dame neka računaju na mogućnost !

Quote:
Shwake kaže: Pogledaj post
Schrödinger je priča za sebe, a Heating, ili Heizung, je primjenjena znanost.To nije igrarija, poput dječjih slagalica, kako vjerojatno i vi zamišljate. Centralno grijanje ima svoje fizikalne i energetske zakonitosti, a njegova izvedba i karakteristična za svaki pojedini prostor. Prevelika je to priča da bi se ovako objašnjavala, a kamo li neupućenima.

Quote:
Shwake kaže: Pogledaj post

Mjerenje utroška topline može se izvesti na različite načine.
Oni s normalnim kalorimetrima su ovdje već prije opisani.
Mjerenje i kontroliranje s tim vašim alocatorom je npr. opisano u;

"Electronic heat cost allocators..."

Razdjelnik je pojam koji u grijanju ima drugačije značenje od ovih regulatora.

Razdjelnik razdjeljuje strujanje medija na više strana, a ne mjeri količinu topline.
Sve citirano mi je poznato ; s tim da link koji navodite i desetke sličnih što plutaju netom zaobilazim jer su ništa doli reklame .
__________________
Good times, noodle salad.
Jozefina K. is offline  
Old 06.10.2011., 01:25   #35
No krasno! Sve vam je jasno, ali ne želite gubiti vlastito vrijeme na proučavanje građe o toj napravi, "razdjelniku grijanja", u kojoj se nalaze informacije i o tome što je što i kako što funkcionira. Nema problema, kako god vam drago. Nemam ni ja namjeru gnjaviti vas s drugim linkovima proizvođača i trgovaca, u čijim brošurama se također nalaze takve informacije. Sve u redu.

Samo ovoliko; za tu napravicu naziv "razdjelnik grijanja" je kronična budalaština.
Tko ju je prvi plasirao ili je totalna budala ili namjerno ignorira riječi koje odgovaraju duhu hrvatskoga jezika, da budu same po sebi jasne i ispravno određene. Jer u ovom slučaju se radi o tipu mjerila potrošnje topline a ne o nikakvom razdjelniku grijanja. Zbog namjene, tu napravu prikladnije je zvati "mjerilo sobne potrošnje topline".

Problem ostaju razlozi ugradnje, te i pripadajućih elektroničkih elemenata, ovlasti za
uporabu sa svime i načini korištenja se s tim sekundarnim mjerilom potrošnje topline.
Ali, to smo već zaključili, sve to stoji u uputama koje se nalaze na net trpezi. Lp!
Shwake is offline  
Old 06.10.2011., 01:51   #36
sorry sto upadam...

kada uopce pocinje sezona grijanja u zagrebu, tocnije srednjaci? uselio sam kao podstanar a nemam pojma o tim toplanama... brine me ovo zahladjenje sto dolazi.
RYOU is offline  
Old 06.10.2011., 12:04   #37
Quote:
RYOU kaže: Pogledaj post
sorry sto upadam...
kada uopce pocinje sezona grijanja u zagrebu, tocnije srednjaci? uselio sam kao podstanar a nemam pojma o tim toplanama... brine me ovo zahladjenje sto dolazi.
Nekada je to bilo prema ovakvoj logici;
- nakon 3 uzastopna dana s dnevnom temp. manjom od 12°C
Ne znam je li im i danas ta logika važeća. Pretpostavljam da jest.

Ali, od uključenja sustava grijanja do progrijavanja ukupne mreže
treba računati da je potrebno proći i dodatnih nekoliko dana.
Shwake is offline  
Old 07.10.2011., 16:06   #38
razdjelnici topline, alokatori ili kako god zelite nisu egzaktna mjerila. kalorimetri jesu, vodomjeri jesu, itd.

medjutim, u starim zgradama gdje imate par vertikala u stanovima ne isplati se a i negdje je tesko moguce postavljati kalorimetre.

moze se reci da je najblize pravednom kad su svi u sustavu ili kad postoji poprilicno visok faktor destimulacije.

oprema postoji vec 40ak godina i stalno ce se usavrsavati, ali nitko ne pita zasto se npr. skidaju razdjelnici od jedne firme(nakon par godina ugradnje) da bi se postavili od druge -- FIRMA je PROPALA kod nas a ne daju software-e za nastavak ocitavanja i servisa.

tako isto kod nas ima firmi koje i da propadnu posao se nastavlja kao da nije niti stao a ima i onih koje ako nestanu njihova oprema postaje beskorisna. no to stanare toliko ne zanima jer tek kasnije o tome pocinju razmisljati a cijena im je glavni faktor kod odabira.

stanari gledaju da prodju jeftinije a predstavnici stanara(SVAKA CAST IZUZECIMA) se pitaju gdje je u svemu tome njihov interes?

na koji nacin se donose odluke koja ce firma dobiti posao? u vecini slucajeva predstavnici odlucuju kod ovako smijesnih "natjecaja"(ponekad u dogovoru s upraviteljima ili njihovom preporukom). tako da ce proci ponude koje su kunu jeftinije(ali stanari tek doznaju zadnje ponude a ne one koje su prve pristigle), a onda vam je sve jasno.

zanimljivo je bilo kako je jednom jedna hrvatska firma bila na natjecaju izvan granica lijepe nase. i najpovoljnija. ali od posla nista. kako? pa lijepo, odgovor je bio metafora - uglavnom, zar ste mislili da bi hrvatska firma dobila taj posao a ne neka domaca? toga kod nas nema ili ima jako malo a svi gledaju neki interes i profit a nitko kuda to slijedi - strane firme ulazu velika sredstva i ubrizgavaju novac u svoje podruznice, idu s minimalnim cijenama i gubicima u poslove a sve kako bi preuzeli vecinu poslova i tek nakon nekoliko godina pocele zaradjivati na tim poslovima - te firme to mogu jer imaju sredstava za to iz drugih drzava a domace fime jedva mogu isplatiti place svojim radnicima zbog svih vec znanih problema a kamoli da bi netko sufinancirao neke projekte ili takodjer ulagao u poslove koji ce se isplatiti kroz godine koje dolaze. npr. u zgradarstvu, te fime ce kad udjemo u eu poceti preuzimati upraviteljstvo jer ce imati sve podatke i instaliranu opremu, a onda cemo se pitati zasto o tome nismo razmisljali i zasto smo dali i kome da vodi glavnu rijec? hrvatske firme dobiveni novac od poslova bi ulozile u domace projekte i sl., uglavnom vecina sredstava bi ostala i vrtila se u rh.

Quote:
Jozefina K. kaže: Pogledaj post
Koje iskaze ; Sada se ne može postići temperatura viša od devetnaest-dvadeset stupnjeva. ili iz radijatora i cijevi dopire nesnosan šum, danju i noću. ili nešto treće ?

Gotovo pa svaka osoba koja posjeduje termometar vjerodostojna je izjaviti Sada se ne može postići temperatura viša od devetnaest-dvadeset stupnjeva. ; pa , čak i neki primati , a za iz radijatora i cijevi dopire nesnosan šum, danju i noću. sve osobe normalnog sluha .

Bombastična izjava usteda je 40% , pod pretpostavkom da je točna i da se radi o energiji , proizlazi iz nemogućnosti zagrijavanja iznad dvadeset stupnjeva odnosno prisilne štednje ili stvarne volje stanara ? Što znači usteda je 40% ; u odnosu na koji period ; 2010. , pretpostavljam , ili se uspoređuju zgrade s i bez ugrađenih razdjelnika ili nešto treće ? U prvom slučaju , statistički relevantni podaci će se moći analizirati tek za desetak godina ; pa se tek tada može ozbiljno pričati o uštedi ; u drugom , uspoređivanje različitih zgrada , pa čak i haustora vrlo često daje iste rezultate kao uspoređivanje lubenica i jagoda !


Primjetila bih ; niste odgovorili niti na jedno pitanje koje sam postavila u prethodnim postovima .

usteda od 40% je potvrdjena i od strane distributera - odnosi se na dvije zgrade koje su jedna pored druge, na usporedbu njihove potrosnje prijasnjih godina bez razdjelnika i na godinu kad jedna ima a druga nema razdjelnike.

vi stalno o buci, sumovima i sl. - jeste li provjerili reference firme i nakon 10ak tisuca ugradjenih uredjaja to se nije desavalo - ovdje postoje opravdani razlozi zasto je doslo do toga a nije se unaprijed moglo to znati(ustvari mozda se i moglo pretpostaviti ali tko bi isao raditi takvu studiju kad nema nekih pokazatelja i kad se radi na taj nacin na koji se radilo - kad je voda u sistemu i kad imas jako kratak rok - normalno da je samo jedna firma sve u roku napravila ali niti o tome nitko nista ne prica). buka bi vam se dogadjala i da ste stare ventile poceli prigusivati(iako oni stalno propustaju) ili pozatvarali. a pitajte stanare zasto su micali radijatore, neki stavljali nove sa puno vecim snagama i sl. - sustav je totalno narusen, radijatori ocito puni taloga, itd.

Zadnje uređivanje fermina-daza : 27.03.2017. at 21:54. Reason: spajanje postova
andrej01 is offline  
Old 08.10.2011., 13:18   #39
@andrej01
Mnogo se trudite objasniti. To je za pohvalu. Ali, svaki stambeni objekt je priča za sebe. Centralno grijanje izvedeno u zgradama, neovisno imaju li te zgrade iste oblike i kvadrature, može se bitno razlikovati u izvedenom stanju sustava grijanja, a slijedom toga i u potrošnji topline. Zbog točnosti preporuka zato je vrlo bitno imati dokumentaciju izvedenog stanja instalacija u građevini, a ne bilo kakav projekt (npr. Glavni projekt, potreban za ishođenje Građevinske dozvole). Ako to nemaju predstavnici stanara (ima zgrada izgrađenih i na divlje, bez ikakvog projekta) ili poduzeće zaduženo za održavanje zgrade, onda se za zgradu mora napraviti tzv. "snimka postojećeg stanja (crteži objekta i instalacija)", koja će onda poslužiti kao korisnička dokumentacija postojećeg (izvedenog) stanja.

Treba računati i na razne probleme stvorene po graditeljima zgrade. Npr. na situaciju da je "projekt" po kojem se gradila zgrada imao manjkavosti. Ili priključak zgrade iz toplane da ima nedostatan kapacitet za grijanje te zgrade. Ili npr. da je projekt bio korektan, ali da su izvođači radova tijekom gradnje mijenjali izgled prostora i instalacija u odnosu na onaj koji je bio temelj projaktantima za proračun i odabir elemenata u sustavu grijanja, uključivo i ogrijevnih tijela. Prijevare u graditeljstvu su na žalost gotovo uobičajene radnje, pa i u ugradnji elemenata u sustavu grijanja drugačijih nego su projektom određeni. Npr. izvedba dionica cjevovoda sa smanjenim dimenzijama presjeka cijevi, bez regulacijskih ventila, ili drugačijega tipa i veličine ogrijevnog tijela u odnosu na ono što je određeno u projektu.

Nije neobično susretati na terenu i situaciju gdje su stanari sami neke stanove prodavali ili kupovali, pa razdjeljivali ili povezivali, anektirali prostore iz drugih stanova ili pregrađivali vlastite prostorije, odn. mijenjali tlocrtne oblike i veličine stanova, te mijenjali, dodavali, ugrađivali ili izbacivali i pojedina ogrijevna tijela (radijatore), itd.

@andrej01 ( ... nastavak 1 )
O manjkavostima građevine i instalacija stanari u pravilu niti znaju niti mogu pravilno brinuti. Nego su prepušteni vlastitom shvaćanju stanja, te "kad im prekipi" onda i snalaženju i iznalaženju rješenja sam-svoj-majstor da bi im stan bio progrijan na njima potrebnu temperaturu. Zato niti ne treba prebacivati krivicu na stanare ako su povećavali radijatore da bi im prostori bili normalno ugrijani, jer su to činili iz nužde. Bili su to zahvati zbog potrebe im nadilaženja neugodno niskih temperatura ambijenta u kojem borave i žive, a ne nekakvog im hira za "većim komforom".

Neistina je također da je sama ugradnja prikladnih većih radijatora poremetila nejednolikost progrijanosti između stanova. To je stvar regulacije tokova ogrijevnog medija, a ne samog povećanja ogrijevne površine. Ako ne postoji ispravna regulacija tokova (balansiranost cjevne mreže grijanja), onda u zgradi i mogu postojati stanovi koji su topliji ili hladniji od drugih. Balansiranjem cijevne mreže ogrijevnog medija se postiže da svaki prostor bude opskrbljen dotokom ogrijevnog medija u količini koja mu je potrebna za normalnu progrijanost. Da li je taj uvjet ispunjen morao bi utvrditi netko tko je izvršio stručan uvid u kvalitetu i funkcionalnost postojećeg stanja instalacije grijanja, a ne bilo tko. Nije posao montera mjerila potrošnje topline analiza stanja ili izvedbe ukupne razvodne mreže.

@andrej01 ( ... nastavak 2 )
Ljudi doživljavaju prepovršno ogrijevna tijela (radijatori), a oni su zasebna priča. Nekad su se ogrijevna tijela odabirala i ugrađivala prema temperaturnom režimu 90/70°C (čak se i danas trgovci služe s tim propagandnim podacima kako bi isticali teoretsku toplinsku moć radijatora a ne onu koju će radijator imati u realnim uvjetima korištenja, npr. pri 75/55°C).
Sa stanovišta smanjivanja toplinskih gubitaka, zbog uštede energije odavno se prešlo na niži temperaturni režim grijanja, onaj 80/60°C i druge niže režime. No, za niže temp. režime grijanja nisu dostatni postojeći radijatori koji su bili odabirani i ugrađeni prema režimu grijanja 90/70°C, nego su potrebne ili dogradnje ili izmjene ogrijevnih tijela na veća, s veličinama većim i preko 20% od postojećih.
Bez tog potrebnog povećavanja ogrijevne površine radijatora (odabir fizički većih) u stanovima se predaje manje topline pa je i progrijanost prostora time manja. Drugim riječima, postojeći radijatori na nižim temperaturnim režimima odaju u prostor manje topline. Prostori su zato nedovoljno ugrijani i nedovoljno ugodni za boravak. Takve prostore je nemoguće ugrijati na normalnu sobnu temperaturu bez dopunskih izvora topline (drugih grijaćih tijela).

Sve to doprinosi potrebi posjedovanja dokumentacije postojećeg stanja građevine, prije ikakvog daljnjeg zahvata, ma koliko god se zahvat činio banalan, kao što je to slučaj s ovim osjetnicima i dojavljivačima potrošnje topline na pojedinom ogrijevnom tijelu, a kojega trgovački propagandno nazvaše "razdjelnikom potrošnje topline". On niti razdjeljuje niti služi tome, nego je tek elektronički osjetnik temperature, koji dalje bežično dojavljuje stanje temperature na radijatoru na kojem ga se postavi. Ali, što vrijedi ugrađivati i te osjetnike/mjerila ako stanari nisu zadovoljni s grijanjem zbog postojećeg im (izvedenog) sustava grijanja koji možda nije ni izveden na stručan način nego vrlo nestručno?

Na osnovi dokumentacije izvedenog stanja se tek može ljudima preporučivati što im je bolje, što im je nepotrebno a što možda i lošije. Kad se ima uvid u ukupno stanje objekta, tek onda ima smisla raditi analize mogućih ili potrebnih preinaka u sustavu grijanja i očitavanju potrošnje topline.

Zadnje uređivanje fermina-daza : 27.03.2017. at 21:55. Reason: spajanje postova
Shwake is offline  
Old 27.10.2011., 07:14   #40
montirali su nam na radijatore tzv. razdjelnike, stavili nove regulacijske ventile...
prvih dana sve O.K. da bi radijatori tj. cijevi polako sve jače počele šumjeti, šištati, biti veoma bučne, prvo se čuo samo šum kada bi se pojačao stupanj grijanja, ali sada cijevi šume stalno, a kada se ventil otvori na najjače (5) šum je doista iritantan...kada su cijevi hladne i grijanje ne radi (tokom noći) šuma napokon nema...blažena tišina

zna li netko zašto se to dešava i na koji način se može ukloniti šum???
clik is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:38.