Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.08.2009., 10:41   #41
Quote:
HHmischko kaže: Pogledaj post
Onda? Znači ako nije gorilo ulje - nije dimio! Ja ne bi ni mjerio kompresiju. S obzirom da se na mom m102 isto štimaju ventili, ako ne radi kako spada, prvo štelat ventile! To je alfa i omega za motore kojima se šteluju. Po servisnim intervalima svakih 20.000. Odkad nema olovnog, svakih 10.000!
Kak sad...

Pa ti pričam:

Upališ hladam motor, radi ko munja.
Što je topliji, to počinje trkeljat i jedva da prima gas.
Ne dimi, ne zeza, ne trokira, samo neće primat gas...

Mi deri po svječicama, deri po paljenju, deri po fergusonu, deri sim, deri tam...
I ništ...
Dok to sve posložiš, motor se ohladi (Yamaha raptor 400 kubika jedan cyl)
i opet radi ko grom...

I da nismo išli mjerit kompresiju na toplo, ko zna kad bi otkrili kvar.

znači, ne baca ulje, ne gori ulje, a ipak mjerenjem kompresije smo ustanovili da je nema... i da je to kvar!!!
gogo111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2009., 10:45   #42
Quote:
gogo111 kaže: Pogledaj post
Kak sad...

Pa ti pričam:

Upališ hladam motor, radi ko munja.
Što je topliji, to počinje trkeljat i jedva da prima gas.
Ne dimi, ne zeza, ne trokira, samo neće primat gas...

Mi deri po svječicama, deri po paljenju, deri po fergusonu, deri sim, deri tam...
I ništ...
Dok to sve posložiš, motor se ohladi (Yamaha raptor 400 kubika jedan cyl)
i opet radi ko grom...

I da nismo išli mjerit kompresiju na toplo, ko zna kad bi otkrili kvar.

znači, ne baca ulje, ne gori ulje, a ipak mjerenjem kompresije smo ustanovili da je nema... i da je to kvar!!!
Htjedoh reći da bi ovi moji prijatelji mehaničari uz navedene simptome na 1. mjestu prekontrolirali ventile, a da kompresiju ne bi ni mjerili.

Koliko je u mercedesima stradalo K-jetronica, solexa i stromberga radi raštimanih ventila! Nešto nevalja - pravac karburator! A ono ventili....
__________________
"Svoju mater advartajzing!"-AP, alias RA
HHmischko is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2009., 10:47   #43
Quote:
HHmischko kaže: Pogledaj post
Htjedoh reći da bi ovi moji prijatelji mehaničari uz navedene simptome na 1. mjestu prekontrolirali ventile, a da kompresiju ne bi ni mjerili.
ha, čuj, neko bi neko nebi...

nije sve po kuharici, i nemreš sve po "uhu" i "nosu"... jer da možeš, nebi postojali instrumenti...
gogo111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2009., 10:59   #44
Quote:
gogo111 kaže: Pogledaj post
Kak sad...

Pa ti pričam:

Upališ hladam motor, radi ko munja.
Što je topliji, to počinje trkeljat i jedva da prima gas.
Ne dimi, ne zeza, ne trokira, samo neće primat gas...

Mi deri po svječicama, deri po paljenju, deri po fergusonu, deri sim, deri tam...
I ništ...
Dok to sve posložiš, motor se ohladi (Yamaha raptor 400 kubika jedan cyl)
i opet radi ko grom...

I da nismo išli mjerit kompresiju na toplo, ko zna kad bi otkrili kvar.

znači, ne baca ulje, ne gori ulje, a ipak mjerenjem kompresije smo ustanovili da je nema... i da je to kvar!!!
E vidiš moj problem je bio vrlo-vrlo sličan. Na hladno radi ko zmaj. Kresne ko mina. Al kako se grije ...... prooooooot - ide ko na pola gasa. Nema što nismo rastavili. Ferg jedno 5 puta. Na kraju je smjesa bila tak masna sa je benzinac bacal crno-smeđi dim iza auspuha ..... onda mi je zasvjetlilo da ferg možda i nije problem.
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2009., 13:03   #45
Quote:
gogo111 kaže: Pogledaj post
NE!

Motor hladan može imati dobru kompresiju, kod topao može imati lošu.
A može biti i obrnuta situacija, što je vrlo ćešći slučaj!!!

Osim kompresije, postoje još neki pokazatelji tj faktori koji govore da li je motor ok...
hoćete li biti ljubazni pa reći koji su to pokazatelji?
jolly_jocker is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2009., 13:27   #46
Quote:
jolly_jocker kaže: Pogledaj post
hoćete li biti ljubazni pa reći koji su to pokazatelji?
A ima toga...

Ružanje tj lupanje ventila, istrošenost razvodnog mehanizma, ležajeva radilice, dosjeda na klipnjačama, izrisanost lineara, izkrhanost čela klipa...

U principu, svaki model (motor) ima svoje karakteristične boljke i vrline. Prema tome se treba pronaći onoga tko ih konktretno zna, te se prilikom kupnje s tom osobom provjere svi detalji...

Neki motori imaju loše hlađenje pa dolazi do piganja / pucanja bloka, glave i sl.

Neki imaju problem s pucanjem kajli na radilicama

Nekima se zna okrenuti ležaj radilica-klipnjača...

Nekima zna puknuti klipnjača....

Nekima se vrzo haba bregasta a lončići ko novi, nekima obrnuto...
gogo111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2009., 13:48   #47
gledaj nije uopće teško skužiti jer motor zaklan ili je ok
prvo pogledaš kako pali bio on hladan ili topal, ostaviš malo da radi pa proturiraš lagano da vidiš jel jako dimi, pa onda podigneš haubu da vidiš jel ima vanjsko podmazivanje mašine i dali nešto lupa unutra pa probaš kako i koliko ide, et to bi barem ja gledao a za ostale neznam
__________________
in slow motion
extasy is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2009., 13:59   #48
Za diesela: kako pali ladan, smrad ispušnih plinova; dimi li na mjerač ili čep. Na ugrijan motor sve ponovo.

Za benzin: eko - test.
__________________
"Svoju mater advartajzing!"-AP, alias RA
HHmischko is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2009., 14:02   #49
Quote:
HHmischko kaže: Pogledaj post
Za diesela: kako pali ladan, smrad ispušnih plinova; dimi li na mjerač ili čep. Na ugrijan motor sve ponovo.

Za benzin: eko - test.
Eko test ti je sve samo ne pokazatelj stanja mašine!
gogo111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2009., 14:04   #50
Quote:
gogo111 kaže: Pogledaj post
Eko test ti je sve samo ne pokazatelj stanja mašine!
Baš je. Ako su svi parametri u dozvoljenom intervalu, samo treba gledat koliki je HC. Ako je HC npr 19 a propisano je 200, to je super motor.
__________________
"Svoju mater advartajzing!"-AP, alias RA
HHmischko is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2009., 14:17   #51
Quote:
gogo111 kaže: Pogledaj post
Eko test ti je sve samo ne pokazatelj stanja mašine!
Ma nije ... osim ako nije PRIJE katalizatora .... onda se svašta vidi. Iako se nešto da vidit i kad je rađeno iza katalizatora.
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2009., 14:21   #52
Za diesela eko test nije nikakav pokazatelj. Može proći bez problema, a da je motor totalni drlog i obratno.
__________________
"Svoju mater advartajzing!"-AP, alias RA
HHmischko is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2009., 16:08   #53
Quote:
HHmischko kaže: Pogledaj post
Baš je. Ako su svi parametri u dozvoljenom intervalu, samo treba gledat koliki je HC. Ako je HC npr 19 a propisano je 200, to je super motor.
Ok, i nek je lambda u banani (trošak od 300 kn) i zasićen (neispuhan katalizator) i HC ode pod oblake, što je i to pokazatelj lošeg motora?

Ili vuče falš zrak na usisu, pa mu je lambda i HC u "koso" kaj je i to loš motor?

Ja sam vozil i fergazeraša i injectiona s katom koji su bili zaklani do bola, trošili ulja ko benzina, pa su prolazili tehnički. Vrijedonsti nisu bile tip-top ali nisu bile ni drž-nedaj!!!
gogo111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2009., 17:11   #54
Quote:
gogo111 kaže: Pogledaj post
Ok, i nek je lambda u banani (trošak od 300 kn) i zasićen (neispuhan katalizator) i HC ode pod oblake, što je i to pokazatelj lošeg motora?

Ili vuče falš zrak na usisu, pa mu je lambda i HC u "koso" kaj je i to loš motor?

Ja sam vozil i fergazeraša i injectiona s katom koji su bili zaklani do bola, trošili ulja ko benzina, pa su prolazili tehnički. Vrijedonsti nisu bile tip-top ali nisu bile ni drž-nedaj!!!
Učinio si klasičnu grešku logike: nije NUŽNO da je motor LOŠ ako padne eko -test, slažem se. ALI: NUŽNO je DOBAR ako je sve unutar parametara, a HC vrlo nizak. Ne govorim o "prošao eko -test". Nego: SVI parametri u intervalu, a HC VRLO NIZAK.
__________________
"Svoju mater advartajzing!"-AP, alias RA

Zadnje uređivanje HHmischko : 31.08.2009. at 17:17.
HHmischko is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2009., 17:25   #55
Quote:
HHmischko kaže: Pogledaj post
Učinio si klasičnu grešku logike: nije NUŽNO da je motor LOŠ ako padne eko -test, slažem se. ALI: NUŽNO je DOBAR ako je sve unutar parametara, a HC vrlo nizak. Ne govorim o "prošao eko -test". Nego: SVI parametri u intervalu, a HC VRLO NIZAK.
Nema klasične greške logike...

Nego implicitni i eksplicitni pokazatelji...

Pad na eko testu iliti ako hoćeš: loši rezultati ekotesta su NUŽAN ali ne i DOVOLJAN uvjet lošeg stanja motora.

Više puta sam morao ispuhivati ODLIČAN motor jer mi je HC bio 90 ili više da bi nakon toga pao na 20, 25...
Dok u razvaljen auto uliješ aditivčić dva, ispušeš, i eto HC na 35... A motor jadva drži šerafe na kupu...

Ali nemam namjeru dalje razglabati na ovom topicu.
gogo111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2009., 17:47   #56
Quote:
gogo111 kaže: Pogledaj post
Dok u razvaljen auto uliješ aditivčić dva, ispušeš, i eto HC na 35... A motor jadva drži šerafe na kupu...
Takav aditiv postoji koliko i onaj Fuel optimiser. Možeš ti stavit i ulje 20-50 i pet aditiva, no kad se oni ugriju na 80 C mjereno u karteru, O2 ispod 1%, na povišenom broju okretaja će se vidit istina...

Ili, kakav ti je to aditiv koji diže kompresiju i smanjuje potrošnju ulja na 0?
__________________
"Svoju mater advartajzing!"-AP, alias RA
HHmischko is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2009., 17:55   #57
Quote:
HHmischko kaže: Pogledaj post
Učinio si klasičnu grešku logike: nije NUŽNO da je motor LOŠ ako padne eko -test, slažem se. ALI: NUŽNO je DOBAR ako je sve unutar parametara, a HC vrlo nizak. Ne govorim o "prošao eko -test". Nego: SVI parametri u intervalu, a HC VRLO NIZAK.
Grešiš kolega - postoje uvjeti kad je sve kao OK (po plinovima) a mašina u banani. Recimo auto ima misfire (nema kompresije u jednom cilindru na leru). Pa prije cata imaš i O2 i HC. A onda dobar kat pretvori jedni i drugo u CO2 i H2O.

A recimo mašina V6 i ti ne kužiš misfire na jednom ili više cilindara.
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2009., 18:01   #58
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Grešiš kolega - postoje uvjeti kad je sve kao OK (po plinovima) a mašina u banani. Recimo auto ima misfire (nema kompresije u jednom cilindru na leru). Pa prije cata imaš i O2 i HC. A onda dobar kat pretvori jedni i drugo u CO2 i H2O.

A recimo mašina V6 i ti ne kužiš misfire na jednom ili više cilindara.
Broj okretaja u leru bi onda se pokazao kao šta? Kako bi radio motor na povišenom broju okretaja? Šta bi lambda vrijednost pokazala? Koliko bi se digao CO2?

DAkle, teoretski možda moguće, u praksi ne znam. Pogotovo jer mi je situacija da jedan cilindar u banani a svi ostali OK zvuči na 99% kao nemoguće i rijetko.

Uz misfire bi se motor treso ko dikobraz na medenom mjesecu.
__________________
"Svoju mater advartajzing!"-AP, alias RA
HHmischko is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2009., 18:13   #59
Nebi. V6 motori isto kao i R5 niti ne primjete misfire. Znam slučajeve slomljenih radilica i totalno sjebanih ležaja jer vlasnik nije primjetio misfire. A budući da je smjesa OK - mjerenje iza katalizatora nebi ništa pokazalo.

S druge strane pad kompresije u samo jednom cilindru sam vidi ne jednom - puknuti ventil, okrhnuto sedlo, puknuti prsten i izrisana košuljica .... samo pomisli.
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2009., 18:28   #60
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Nebi. V6 motori isto kao i R5 niti ne primjete misfire. Znam slučajeve slomljenih radilica i totalno sjebanih ležaja jer vlasnik nije primjetio misfire. A budući da je smjesa OK - mjerenje iza katalizatora nebi ništa pokazalo.

S druge strane pad kompresije u samo jednom cilindru sam vidi ne jednom - puknuti ventil, okrhnuto sedlo, puknuti prsten i izrisana košuljica .... samo pomisli.
Još to nisam čuo ni od jednog mehaničara, niti od strane ispitivača na tehničkom. Da krama prođe eko-test jesam čuo, ali da motor ima sve rezultate u intrvalima, a HC baš nizak, još nisam čuo. Ali ček,ček. Ima znači misfire. Vidio, doživio. ALi u tom slučaju će smrdit nesagorjeli benzin u ispuhu... I O2 mora jako narast, a dozvoljen je do 2%, što je već ekstremna vrijednost. Ako jedan cilindar ne radi od 6, O2 bi moro skoičit na bar 3 %....

Ajde sad teorija sa strane, jesil ti osobno vidio takav eko-test??
__________________
"Svoju mater advartajzing!"-AP, alias RA
HHmischko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:53.