Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Pogledaj rezultate ankete: Poznajem li protestantizam:
Poznajem ga dobro 23 62.16%
Čuo sam od drugih osoba za protestante 3 8.11%
Čuo sam da postoje protestanti 3 8.11%
Poznat mi je izraz, ali ne i šta je to 3 8.11%
Ne zanima me 6 16.22%
Anketa s višestrukim izborom Glasovatelji: 37. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.03.2004., 10:01   #41
Quote:
Zimske Radosti kaže:
Pustimo stare stvari na miru: Martina Luthera, inkviziciju, vještice. Pustimo ekonomske stvari: tko je bogatiji.
Pustimo i one političke: borba Iraca za slobodu protiv Engleza.

Da li u DANAŠNJEM svijetu POSTOJI tihi/glasni prezir protestanata u odnosu na katolike i da li je s katoličke strane reakcija jednaka ili puno manja?
Razlike koje su dijelile protestante od rimokatolika danas se više gotovo ne vide.Razlog zome nije taj što su se rimokatolici popravili nego što su protestanti otpali od Boga i svog poslanja.
J-C is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2004., 10:44   #42
Quote:
J-C kaže:
Razlike koje su dijelile protestante od rimokatolika danas se više gotovo ne vide. Razlog tome nije taj što su se rimokatolici popravili nego što su protestanti otpali od Boga i svog poslanja.
Ma jel' ti to hoćeš reć: DVA JUNAKA - OBA PODJEDNAKA!
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2004., 15:53   #43
Quote:
J-C kaže:
Razlike koje su dijelile protestante od rimokatolika danas se više gotovo ne vide.Razlog zome nije taj što su se rimokatolici popravili nego što su protestanti otpali od Boga i svog poslanja.
Protestantima je mana što danas i previše poštuju katolike
xara is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2004., 14:19   #44
Re: RKC je najveća vjerska organizacija

Quote:
Barbabianca kaže:
[B][FONT=courier new]Pravoslavci nikad nisu priznavali rimskog biskupa kao vrhovnika i oni su od početka istočno krilo kršćanske crkve. Nisu nastali "odvajanjem od katoličke crkve", već su zadržali svoju samosvojnost. Protestanti su se pak odvojili od Rimske crkve u 16. stoljeću, poneki uz krvave sukobe.
Grijesis !!! Oprosti ali moram se umijesati. Dokle je god Rimsko Carstvo trajalo i bilo cjelovito dotle postojala je i samo jedna jedina Crkva, ne njih vise, vec jedna jedinstvena sa svojim zemaljskim centrom u Rimu, i rim je bio centar svih krscana. Politicka nesloga je kasnije postala uzrok tome da se carstvo podijelilo pa je jedan istocni dio nastao. Dakle kasnije je istocni dio nastao sa NOVIM centrom u Carigradu. Zapadni dijel je imao papu a ovi istocni su se toga s vremenom odrekli. Crkva se podijelila u Zapadni i u Istocni dijel definitivno godine 1054.
Postovanje
vobis is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2004., 15:23   #45
RKC je najveća vjerska organizacija

Quote:
vobis kaže:
Dokle je god Rimsko Carstvo trajalo i bilo cjelovito dotle postojala je i samo jedna jedina Crkva, ne njih vise, vec jedna jedinstvena sa svojim zemaljskim centrom u Rimu, i rim je bio centar svih krscana.

Crkva se podijelila u Zapadni i u Istocni dijel definitivno godine 1054.
Postovanje
Sorry ! Osim što učiš pisati nauči našto i povijesti.

Kada je palo Zapadno carsatvo ? (Odoakar 476. god)
Istočno je potrajalo još skoro cijelo tisućljeće. (pad 1453.)


Kada je papa Leon III okrunio Karla Velikog za cara, on je na simboličan način uzdigao sebe iznad svjetovnih vladara, ali samo na zapadu.
Na Istoku neprikosnoveni je autoritet i dalje Car, a pape s vremenom preuzimaju ulogu cara na Zapadu. No istočne crkve nikad nisu priznavale primat rimskog biskupa.
Međusobni sukobi i anateme se dogođali više puta, a ovo što navodiš je bio definitivni (neprijateljski) raskol, no raskol ravnopravnih crkava, a ne otpadništvo Istoka.
__________________
Scotty, beam them down !
Barbabianca is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2004., 15:31   #46
sad ovakav il onakav raskol definitivan ili ne, nije uopce bitno, ono sto je bitno je to da je crkva bila u pocetku jedna i sjedinjena u rimu... dakle nije bio centar Carigrad... i Cijela crkva imala je papu, dakle u POCETKU. Kasnije sto grupa vjernika nisu htjeli vise priznavati papu, znaci da je tu doslo nesto novo i ne autenticno izvorno kakva je crkva bila u pocetku.
vobis is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2004., 15:47   #47
Quote:
vobis kaže:
Kasnije sto grupa vjernika nisu htjeli vise priznavati papu, znaci da je tu doslo nesto novo i ne autenticno izvorno kakva je crkva bila u pocetku.
Da baš,....
crkva je od početka imala papu....
xara is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2004., 15:59   #48
Quote:
vobis kaže:
sad ovakav il onakav raskol definitivan ili ne, nije uopce bitno, ono sto je bitno je to da je crkva bila u pocetku jedna i sjedinjena u rimu...

dakle nije bio centar Carigrad...
i Cijela crkva imala je papu, dakle u POCETKU.
U početku bijaše glupost i ostqd glupost.

Rimski biskupi su prvih stoljeća Crkve ( mislim na 5., 6., 7. soljeće) imali velikih pretenzija, ali nikakva uspjeha dok 800. godine nijeKarlo veliki dozvolio (vrag će ga znati zašto? ) da ga jedan beznačajan "papa" okruni za cara. Tako je zapravo rimski biskup postao papa.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2004., 10:55   #49
ma kad je Isus rekao Petru, Ti si Petar-Stijena, tada je postao Sv. Petar prvi papa i to je islo u nasljedsvto eto i dan danas imamo papu.. a ne neke tamo godine 5789340 i neke.... ma komedija.. naucite se sami i ne sirite krive informacije..
vobis is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2004., 11:05   #50
Quote:
vobis kaže:
Petar-Stijena, tada je postao Sv. Petar prvi papa i to je islo u nasljedsvto eto i dan danas imamo papu..
A onda je svizac zamotao čokoladu......
xara is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2004., 11:26   #51
Re: Re: RKC je najveća vjerska organizacija

Quote:
vobis kaže:
Grijesis !!! Oprosti ali moram se umijesati. Dokle je god Rimsko Carstvo trajalo i bilo cjelovito dotle postojala je i samo jedna jedina Crkva, ne njih vise, vec jedna jedinstvena sa svojim zemaljskim centrom u Rimu, i rim je bio centar svih krscana. Politicka nesloga je kasnije postala uzrok tome da se carstvo podijelilo pa je jedan istocni dio nastao. Dakle kasnije je istocni dio nastao sa NOVIM centrom u Carigradu. Zapadni dijel je imao papu a ovi istocni su se toga s vremenom odrekli. Crkva se podijelila u Zapadni i u Istocni dijel definitivno godine 1054.
Postovanje
Ovo je APSOLUTNO POVJESNO NETOCNO.

Krscanstvo je u STARTU imalo 3 glavna centra (govorim o 50-tim godinama nove ere): Antiohija, gdje je bio glavni Pavao, Jeruzalem, s Petrom na celu, i Aleksandrija, s prvim Koptima koji ce se kasnije probiti cak i do Engleske.

Odnosi te tri crkve ce obiljeziti citavu povjest do gotovo 120 godine. Jeruzalemska slabi smrcu Petra (oko 64. n.e.), Antiohijska Pavlovim pokajanjem u Jeruzalemu (kad pocinje dominacija Jeruzalemske crkve nad Antiohijskom)

RIM dolazi tek kasnije, i to IZA 100 g. n.e., a postaje sluzbeni centar TEK ediktom o toleranciji (Galicije), a DRUGI sluzbeni centar tek 380 sa Ediktom o krscanstvu kao o iskljucivoj i jedinoj drzavnoj religiji.
CARIGRAD iliti Konstantinopolis je PRVI centar cijelo vrijeme: osnovao ga je KONSTANTIN da bi politicki i administrativno podijelio carstvo koje je bilo pregolemo. Kako je preselio SVE bitne funkcije u taj novi grad - i on postaje centar krscanstva.

Problemi Rim-Carigrad pocinju davno, jos 600 g. kad pocinju prve trzavice oko idoloklasta. Tad pocinju tzv. SHIZME, iliti CRKVENI RASKOLI, od kojih je najpoznatija ona Focijeva koja je bila - sad se ne sjecam tocno - negdje izmedju 700 i 850 g.
To je shizma oko zenidbe i brada.

1054. je tek TRECI crkveni raskol i on je DEFINITVAN.
Istodobno, to je "najkomercijalnija" godina - iliti godina na koju se svi veselo pozivaju iako ne znaju pravo sto se zapravo tad dogodilo i koliko je to vazno.

Ali to nije izolirani slucaj. Primjer: svi misle da je pad Carigrada bila ona famozna godina 1324., kad Turci skakucu po zidinama. Ono sto povjesnicari znaju je da je pravi kraj Carigrada jedna malo poznata bitka kod Mancikerta 1114. gdje su se sukobile 2 najvece vojske, Bizant i Turci i iskasapile jedna drugu do temelja. Bilo je, dakle - nerjeseno, nesto slicno Kosovskom boju.
Ali su posljedice bile fatalne: Turci su poceli nagomilavati vojsku s dalekog istoka, Bizant se nikad nije oporavio.
Carigrad 1324 - samo posljedica, nuzna posljedica ...
Baron Samedi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2004., 11:28   #52
Quote:
adriatic kaže:
Karloveliki dozvolio (vrag će ga znati zašto? ) da ga jedan beznačajan "papa" okruni za cara. Tako je zapravo rimski biskup postao papa.
Jer mu je trebala spona koja ce povezati sve krajeve koje je osvojio (s raznim kulturnim/povjesnim i sl. vrednotama i obicajima) u JEDNU drzavu s NJIM i njegovim potomcima na celu.

Krscanstvo je bilo idelano: KRALJ je avatar B-ga na zemlji i imate ga slusati.
Baron Samedi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2004., 11:30   #53
Quote:
vobis kaže:
ma kad je Isus rekao Petru, Ti si Petar-Stijena, tada je postao Sv. Petar prvi papa i to je islo u nasljedsvto eto i dan danas imamo papu.. a ne neke tamo godine 5789340 i neke.... ma komedija.. naucite se sami i ne sirite krive informacije..
Nije jos poznato u kojem je stoljecu Srednjeg vijeka dodan taj stih, predpostavlja se na Nikejskom koncilu, oko 325 g. n .e.

Ali - lako moguce da je i kasnije.

Baron Samedi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2004., 11:32   #54
Re: RKC je najveća vjerska organizacija

Quote:
Barbabianca kaže:
Sorry ! Osim što učiš pisati nauči našto i povijesti.

Kada je palo Zapadno carsatvo ? (Odoakar 476. god)
Istočno je potrajalo još skoro cijelo tisućljeće. (pad 1453.)


Kada je papa Leon III okrunio Karla Velikog za cara, on je na simboličan način uzdigao sebe iznad svjetovnih vladara, ali samo na zapadu.
Na Istoku neprikosnoveni je autoritet i dalje Car, a pape s vremenom preuzimaju ulogu cara na Zapadu. No istočne crkve nikad nisu priznavale primat rimskog biskupa.
Međusobni sukobi i anateme se dogođali više puta, a ovo što navodiš je bio definitivni (neprijateljski) raskol, no raskol ravnopravnih crkava, a ne otpadništvo Istoka.

Tocno.
Lijepa summa summarum onoga sto se dogadja u turbulentnom ranom srednjem vijeku.



Baron Samedi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2004., 11:39   #55
To sto je krscanstvo imalo 3 centra u pocetku nije vazno , bitno da se zna da je to JEDNA crkva tada bila i ista, na 3 mjesta o kojima spominjes, a sad nije mogao Papa, sv.Petar bit na 3 mjesta ujednom, ali je bio GLAVNI medju apostolima kakvog ga je proglasio isus rekose mu Ti si Petar-Stijena. Tako da ja on ipak bio vodja i u prvaom smislu prvi papa.
vobis is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2004., 12:14   #56
Quote:
vobis kaže:
To sto je krscanstvo imalo 3 centra u pocetku nije vazno , bitno da se zna da je to JEDNA crkva tada bila i ista, na 3 mjesta o kojima spominjes, a sad nije mogao Papa, sv.Petar bit na 3 mjesta ujednom, ali je bio GLAVNI medju apostolima kakvog ga je proglasio isus rekose mu Ti si Petar-Stijena. Tako da ja on ipak bio vodja i u prvaom smislu prvi papa.
Ovo sto pises je VJERSKO tumacenje, ne povjesno.

Te 3 crkve su na pocetku bile JAKO razlicite:
Jeruzalem, na celu s Petrom, na primjer NIJE VJEROVAO DA JE ISUS bog. Naprotiv! Smatrao ga je izuzetno obrazovanim i nadahnutim uciteljem - covjekom!

Antiohija, na celu s Pavlom, je mijenjala misljenje ovisno o podneblju jer joj je bilo bitno da stvore novu religiju. Pavle je taj koji unosi Bezgrjesno zacece jer se susreo s vrlo jakom opozicijom u Mitra kultu u Maloj Aziji: jednostavno je kult Mitre prepisao u krscanstvo i Isus je bezgresno zacet i od djevice rodjen. Slicno ti je s Bozicem i s jos mnogo toga.

Koptska crkva iliti Aleksandrija je prakticirala DUALIZAM i MONOTELETIZAM iliti da je Krist bio nad-covjek ali opet samo covjek. Bili su i gnostici - "B-ga je moguce spoznati i razumom i logikom" i nisu se pretjerano petljali s Jeruzalemom i Antiohijom.

I - nemoj zaboravit - ovdje sam naveo SAMO ONE NAJVAZNIJE. Da vidis koliko ih je jos bilo ...

I opet te podsjecam: ako ti je POVIJESNI Krist temelj tvoje vjere, pitaj se "Vjerujem li ja uopce?" Ako pak vjerujes u njegovu rijec i njegovu ideju, neovisno sto se otkrilo o njemu, tad je tvoja vjera u Kristu jaka i tvrda i nista ju nece unistiti - i ti vjerujes kako treba. I tu je on s tobom.

Kristovo tijelo i njegova povijest su nista. Njegove ideje i njegove rijeci - o, da, to je itekako NESTO!
Baron Samedi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2004., 12:52   #57
Baron Samedi

Bljujes hereze i cistu anti-katolicku propagandu. Savjetujem ti da se obratis jer da te sada papa cuje mogao bi biti anáthema.
Moje misljene uz zrno sale, naravno
vobis is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2004., 13:11   #58
Quote:
vobis kaže:
Baron Samedi

Bljujes hereze i cistu anti-katolicku propagandu. Savjetujem ti da se obratis jer da te sada papa cuje mogao bi biti anáthema.
Moje misljene uz zrno sale, naravno
Sve je O.K., ja izuzetno postujem krscansku misao i mislim da je to vrlo plemenita filozofija u svojoj biti.

Ljudi su ti koji ju izvrcu.

Ali gledaj to s vedrije strane: mozda si ti, a ne ja u pravu. Onda sam je u svaku slucaju naj**ao.
Baron Samedi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2004., 13:17   #59
Quote:
Baron Samedi kaže:
Sve je O.K., ja izuzetno postujem krscansku misao i mislim da je to vrlo plemenita filozofija u svojoj biti.

Samo nemoj dozvoliti da MATERIJALNO, gdje spada i povijest, baca sumnju na tvoje DUHOVNO, koje je proizvod tvojeg razmišljanja, ideja i sl.

To je glavni razlog zasto mene osobno ne uznemirava nista tipa "B-g nije dao Toru nego ju je Mojsije napisao."
I? Na kraju krajeva, koga briga? To je filozofija koja donosi dobro. I, zasto bi ju B-g morao poslati postom da bi svi rekli "Je, B-g ju je napisao!" Mogao ju je dati na drugi nacin, kao sto Islam naucava da je Kur'an dobiven kroz sapat, a da je Muhamed samo zapisivao.

Ako se dobro osjecas u krscanstvu i mislis da si u pravu - samo naprijed, sve dok nikome nista ne nameces. Zelim ti mir i spokoj u tvojim uvjerenjima. Dobra su dok tebi i tvojoj okolini donose dobro.

I - gledaj to s vedrije strane: mozda si ti, a ne ja u pravu. Onda sam je u svaku slucaju naj**ao.
Baron Samedi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2006., 16:31   #60
Pređite na protestantizam

Vidim ima dosta ljudi koji ne prihvaćaju katoličku crkvu..žele se ispisat...imaju neku svoju doktrinu...bla bla...
Kad vam se toliko ne sviđa ova pređite u liberalniju...ja sam katolik i apsurd mi je što u hrvatskoj uz toliko antiklerikalizma nema protestanta...
__________________
a bože moj
Shipyard is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:08.