Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.06.2011., 10:19   #1021
(mislim) umnjak, naticanje, pomoc molim vas !!

bok svima, neke teme o umnjacima su vec bile ali ni jedna nije odgovorila moj problem a u agoniji sam i naznam kaj cinit !!

naime, probudio sam se i straznji dio usne supljine s ljeve strane mi je skroz nateko, bole me cak i obrazi iz vana i po vratu al brijem da su to neke zljezde iako kad ju nadem pojavi se skroz ostra bol

izvana se ne vidi nikakvo natecenje, doma imam tekucinu koja se zove TCP koja je "carobna tekucina" http://www.dooyoo.co.uk/health-thera...septic/350592/ isprao sam usta sa tim, to fakat uvjek pomogne, kaj vi mislite ?

neznam kaj da radim sada zubar mi je naravno popodne kad ja radim a kod doktorice se ceka po 4 sata tamo nema smisla ic !! stara mi je rekla propolis, al za to moram ic van, sinoc mi je sve bilo ok ne vjerujem !!

hvala vam svima unaprijed !!
bitchwhore is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2011., 10:25   #1022
liječnik opće prakse ti također može dati antibiotik kao i zubar, dakle požuri po antibiotik.
__________________
I put a piece of paper under my pillow, and when I could not sleep I wrote in the dark.
Sorei is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2011., 12:25   #1023
Jel netko ima problema s vilicom nakon vađenja umnjaka?
Konkretno preskače mi kad žvačem ili pričam. Desni donji je bio dosta jak sa zakrivljenim korjenom i dobro su se namučili da ga iščupaju, nakon vađenja mi je malo preskakala vilica tu i tamo ali sad je baš grozno, čim malo otvorim usta onako kvrcne s desne strane.
Ne boli ali je jako neugodno i živcira me
SuperCow is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2011., 12:45   #1024
hmmm ne bi trebala imati takvih problema ako je umnjak strucno izvadjen i podrucje zasiveno (ako je trebalo sivati)

ja nakon 2 tjedna oporavka, zaboravila da su mi uopce bili u ustima...
miss blondie is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2011., 21:41   #1025
Naravno da je šivano, cijeli obraz su mi izrezbarili Ne znam, lijevi sam vadila prvi i nakon prvih par dana teške patnje i mučenja sve se vratilo u normalu, bez ikakvih trauma sam otišla izvaditi ovaj drugi, ne znam šta se desilo Bio je teži za izvaditi od ovog prvog, možda su ga vukli van pa se negdje nešto pomaklo, ne znam. Prošlo je preko pola godine i čekam i čekam da prestane preskakati, ali uzalud.
SuperCow is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2011., 09:11   #1026
Ja danas idem na vađenje u 15h i veli meni šef da sutra sam ko nov i da mogu doći na posao
a ja se već pripremio tramadolima protiv boli, i par normabela prije samog odlaska za hrabrost
Kolko vidim kaj se tu piše najradije bi odgodio
__________________
Vjetar mi šapće, idemo u Vrapče
McGee is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2011., 11:22   #1027
Quote:
McGee kaže: Pogledaj post
Ja danas idem na vađenje u 15h i veli meni šef da sutra sam ko nov i da mogu doći na posao
a ja se već pripremio tramadolima protiv boli, i par normabela prije samog odlaska za hrabrost
Kolko vidim kaj se tu piše najradije bi odgodio
ovo za tramadole se zezaš, nadam se?
pa nisi valjda u 4. stadiju terminalne bolesti, jbt.

a je li ideš na operaciju umnjaka ili normalno vađenje?
ako je op, mislim da imaš pravo na sedmodenvno bolovanje, ali nisam ziher.
__________________
Ne možeš više ni potpis imati, a da ti ga netko ne ukrade.
mali buco is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2011., 19:18   #1028
Quote:
mali buco kaže: Pogledaj post
ovo za tramadole se zezaš, nadam se?
pa nisi valjda u 4. stadiju terminalne bolesti, jbt.

a je li ideš na operaciju umnjaka ili normalno vađenje?
ako je op, mislim da imaš pravo na sedmodenvno bolovanje, ali nisam ziher.
bio prije 4h, jbg imam osjetljive živce pa me sve boli - šta češ
bolje da popijem 2 tramadola nego 1200mg / onih po 400 ibuprofena od kojih me boli želudac....
bilo je obično vađenje
za sada boli kao prije na zagriz - podnošljiva bol - no ako eskalira morati ću preći na nešto jaće od ibuprofena
btw u privatnom sektoru imaš jedino pravo otići kroz vrata doma
Živjela nam Hrvatska
__________________
Vjetar mi šapće, idemo u Vrapče
McGee is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2011., 19:24   #1029
Quote:
McGee kaže: Pogledaj post
bio prije 4h, jbg imam osjetljive živce pa me sve boli - šta češ
bolje da popijem 2 tramadola nego 1200mg / onih po 400 ibuprofena od kojih me boli želudac....
bilo je obično vađenje
za sada boli kao prije na zagriz - podnošljiva bol - no ako eskalira morati ću preći na nešto jaće od ibuprofena
btw u privatnom sektoru imaš jedino pravo otići kroz vrata doma
Živjela nam Hrvatska
a i stekla sam dojam da si privatan sektor, moja sućut

ali ni u državnom nema bolovanja za obično vađenje...

ja sam pila ketonal...
__________________
Ne možeš više ni potpis imati, a da ti ga netko ne ukrade.
mali buco is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2011., 23:42   #1030
umnjaci i aparatic za zube

Ima li itko iskustva sa umnjacima koji su krenuli rast nakon sta ste poslozili zube nosenjem aparatica?
Hvala.
__________________
run 4 ur life
Lilit is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2011., 12:39   #1031
Quote:
Lilit kaže: Pogledaj post
Ima li itko iskustva sa umnjacima koji su krenuli rast nakon sta ste poslozili zube nosenjem aparatica?
Hvala.
Da. Može se reći da si nosila aparatić uzalud
SuperCow is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2011., 16:49   #1032
@cow - imas iskustvo ili samo laprdas bez veze?
__________________
run 4 ur life
Lilit is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2011., 22:19   #1033
Quote:
SuperCow kaže: Pogledaj post
Da. Može se reći da si nosila aparatić uzalud
laprdaš bezveze! umnjaci nemaju apsolutno nikave veze sa kompresijom i ortodontskom terapijom! teorije kako umnjaci guraju zube su stare i više to nitko ne spominje kao uzrok!
Woody 2002 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2011., 22:53   #1034
Quote:
Woody 2002 kaže: Pogledaj post
laprdaš bezveze! umnjaci nemaju apsolutno nikave veze sa kompresijom i ortodontskom terapijom! teorije kako umnjaci guraju zube su stare i više to nitko ne spominje kao uzrok!
ako netko nema dovoljno mjesta u čeljusti umnjaci nemogu izaći (kao što je bio slučaj kod mene) i guraju ostale zube da bi se za umnjake napravilo mjesta.
meni čak i kada su mi rasle sedmice su mi tako zgurale donju desnu trojku da je skoro van izletila.
Ja sam i vadila umnjake zato jer mi je ortodontica rekla da bi mi inače mogli gurati ostale zube, to mi je napisala na uputnicu s kojom sam ih i izvadila u dubravi.
dakle, da, umnjaci ti ipak guraju prednje zube (ako nema dovoljno mjesta, naravno).
Vesela Gljiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2011., 00:20   #1035
Quote:
Vesela Gljiva kaže: Pogledaj post
ako netko nema dovoljno mjesta u čeljusti umnjaci nemogu izaći (kao što je bio slučaj kod mene) i guraju ostale zube da bi se za umnjake napravilo mjesta.
meni čak i kada su mi rasle sedmice su mi tako zgurale donju desnu trojku da je skoro van izletila.
Ja sam i vadila umnjake zato jer mi je ortodontica rekla da bi mi inače mogli gurati ostale zube, to mi je napisala na uputnicu s kojom sam ih i izvadila u dubravi.
dakle, da, umnjaci ti ipak guraju prednje zube (ako nema dovoljno mjesta, naravno).
ako već želiš da ti stručno odgovorim. zubi koji nemaju mjesta za nicanje, nazivaju se impaktirani zubi jer postoji mehanička zapreka (manjak prostora između sedmice i uzlaznog kraka mandibule) koja im to otežava. takvi umnjaci nikada ni ne izniknu, tako da ne mogu utjecati na prednje zube jer se nalaze ispod razine grebena, a ne u zubnom luku sa preostalim zubima. iako mogu niknuti napola pa se zbog čestih infekcija moraju vaditi. jedini utjecaj mogu imati na susjedni zub ako nisu pravilno položeni pa ga resorbiraju. i tada se moraju vaditi da ne naprave veću štetu.
razlozi za nastanak zbijenosti donjih prednjih zubi su:
1. kasni rast mandibule
2. promjena prehrane u modernom društvu
prije se smatralo da umnjaci uzrokuju kompresiju, ali ona se javlja i kod ljudi bez umnjaka tako da... zamisli koja bi to morala biti sila da osmica pogura sve zube do jedinice.
Woody 2002 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2011., 21:50   #1036
ja bila na kontroli kod ortodonta danasi takodjer mi je rekao da su teorije da umnjaci guraju ostale zube i "krive" ih su napustene
i receno mi je da jedini razlog kad se umnjaci vade je kad rade problem u smislu da se pojavi upala ili bol (kad ne izrastu ful pa ulazi hrana) ili kad rastu ukrivo
ni meni to nije prejasno ali vjerujem da zubar i ortodont znaju bolje nego ja

@woody - ti si isto od struke neke zubarske?
__________________
run 4 ur life
Lilit is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2011., 22:57   #1037
Quote:
Lilit kaže: Pogledaj post
ja bila na kontroli kod ortodonta danasi takodjer mi je rekao da su teorije da umnjaci guraju ostale zube i "krive" ih su napustene
i receno mi je da jedini razlog kad se umnjaci vade je kad rade problem u smislu da se pojavi upala ili bol (kad ne izrastu ful pa ulazi hrana) ili kad rastu ukrivo
ni meni to nije prejasno ali vjerujem da zubar i ortodont znaju bolje nego ja

@woody - ti si isto od struke neke zubarske?
da, zato sam i osjetila potrebu da nešto napišem. kompresije se javljaju u osoba bez umnjaka, kao posljedica premale čeljusti u odnosu na veličinu zuba pa oni nemaju mjesta u zubnom luku. a u donjoj čeljusti se obično javljaju u dvadesetim godinama, već sam navela iz kojih razloga.
problem je u tome što ovdje na forumima većinom raspravljaju laici pa mi se čini da često dolazi do raznih dezinformacija. svatko je individua za sebe i neki slični simptomi ne moraju nužno uvjetovati istu dijagnozu kod nekog drugog pacijenta. čini mi se da se ljudi samo nepotrebno zabrinjavaju na taj način i stvaraju dojam o svom problemu u potpuno drugačijem svjetlu nego što to zaista jest. uvijek sam za opciju razgovora sa stomatologom jer će on dati najbolji odgovor na svako pitanje. uostalom, postoje forumi na kojima odgovaraju stručnjaci pa mislim da je to bolja opcija od ovoga.
Woody 2002 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2011., 23:00   #1038
svaka cast na odgovoru lijep doprinos
ni meni kao laiku nije jasno zasto su mi prije stavljanja aparatica htjeli vadit sve cetvorke zbog uske celjusti (izrazito) a sad kazu da novi zub (umnjak) nece smetat ali valjda znaju bolje nego ja... a i celjust su mi prosirili.. iako za sad mi rastu donji umnjaci di nisam imala premalo mjesta (gornja celjust mi je bila puno veci prob i tamo stvarno mislim da nema mjesta za umnjake jer se sedmice do kraja celjusti)
__________________
run 4 ur life
Lilit is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2011., 01:33   #1039
meni su donji zubi bili donekle ravni dok nisu počeli nicati umnjaci...sad su oba umnjaka vani gotovo skroz, a ostali zubi su se pomaknuli prema dolje, tako da mi je sedmica praktički tamo gdje je nekad bila šestica itd...trojke su se zakrenule gotovo za 90, jedna jedinica se preklopila malo preko druge...i dalje osjećam kako se ''gužvaju''....

koja je onda tu teorija? da li bi se to dogodilo i da mi nisu umnjaci izrasli?
pionir is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2011., 16:40   #1040
Quote:
pionir kaže: Pogledaj post
meni su donji zubi bili donekle ravni dok nisu počeli nicati umnjaci...sad su oba umnjaka vani gotovo skroz, a ostali zubi su se pomaknuli prema dolje, tako da mi je sedmica praktički tamo gdje je nekad bila šestica itd...trojke su se zakrenule gotovo za 90, jedna jedinica se preklopila malo preko druge...i dalje osjećam kako se ''gužvaju''....

koja je onda tu teorija? da li bi se to dogodilo i da mi nisu umnjaci izrasli?
Chain je na 30.str odlično objasnio uzroke gužvanja zubi i nema potrebe nadopunjavati. jednostavno se nicanje umnjaka i gužvanje zubi dogodilo u isto vrijeme. ako u zubnom luku postoji slobodan prostor između zuba, kao posljedica vađenja zuba, rotacije zuba, zubi koji omeđuju taj prostor, počet će se pomicati da ga zatvore.

Quote:
Chain kaže: Pogledaj post
tvoj problem se zove tercijarna kompresija. Sve do nedavno se smatralo kako je glavni uzrok toj pojavi nicanje umnjaka jer ko za vraga desava se otprilike u isto vrijeme kada i nicu umnjaci.
Al kada nicu umnjaci zenama rastu i grudi pa ne vidim neku korelacju.
I apsolutno cijela teorija je jako fino drzala vodu dok se jednog dana nije doslo do opazanja da se tercijarna kompresija javlja i kod ljudi koji nemaju niti jednog umnjaka u ustima. Ako nisi znala moze se desiti da nemas niti jednog, jedan, nekoliko ili sva 4.
Dakle ljudi su imali formirane zubne lukove godinama i otprilike u 20-im godinama im se pocinju guzvati zubi. Pitaj si svoje doktore nek ti to objasne....
Stmatolozima se ne da objasnjavat take stvari pacijentima jer kao prvo nemaju vremena, kao drugo nemaju zivaca a osim nemaju odgovor na takva pitanja...a i puno je jednostavnije rec...guraju ih umnjaci, sto laiku moze imati logike. Osim toga...ne mora uopce bit da tvoji doktori znaju za ove stvari. Meni ne moras vjerovat...al ovdje na forumu ima jako puno ljudi koji su potpuno nezadovoljni ne samo stomatolozima koji rade opcu, vec i specijalistima....a ako ti slijepo vjerujes papiru. Ok. Ti sretna, ja jos sretniji. Ionako od ovog piskarajna nemam nista.
No da se vratim na poantu....
jedna od teorija je da se tercijarna kompresija javlja zbog okluzijske adaptacije. Niti jedan zub u celjusti nije skroz cvrst u kosti...svi su sposobni raditi male pomake kako bi ublazili djelovajne sila na njih. Kako covjek vecinu dana provede koristeci svoj zvacni i govorni aparat, ti zubi (koji su kod velike vecine uglavnom u dodiru) se lagano trljaju jedan o drugi. Na taj nacin se na mikro nivou trosi caklina postranicne strane zuba i izmedu svih zubica u celjusti se stvara mali prostor koji se popunjava pomicanjem svih zuba prema naprjed kako bi ocivali strukturalni integritet zbog prijenosa sila na kosti celjusti i glave. Kako taj proces traje nekoliko godina, upravo iz tog razloga i pomicajne zubica prma naprijed traje godinama i to guzvanje je vrlo polagani a kontinuirani proces....rast umnjaka jako cesto ide periodicno.
Osim toga...evo razloga zbog cega je teorija umnjaka retardirana.....
Ajmo malo na ortodonciju....cijela ti se ortodoncija bazira na sidrenju. Dakle poznato je koliko sile otprilike moze nositi i trpiti svaki zub. Karikirajmo...
Ako zelis pomaknuti 2 zuba od kojih svaki ima silu sidrejna 20. Dakle zajedno 40. I zelis pomakniti te zube.....moras ih vuci silom vecom od 40...ALI...moras i vezati za zube cija je sidrisna vrijednost DALEKO preko 40...tipa 150. Dakle vezes ih barem za (po ovoj racunici) 7-8 zuba, jer moras imati velikii stabilni blok zuba koji se nece micati kako bi oni sluzili kao retencija prema kojoj ili od koje ces gurati ova 2 zuba. ti 7 ilikoliko vec zuba sluze kao nepomicni blok.
DAKLE....ako se u otodonciji koristi tek nekoliko zuba kako bi se omogucio pomak jednog.....pitaj ti svoje stomatologe, kako je ond moguce da SAMO JEDAN zub pomice SVE zube koji su stabilni i u kontaktu??? NEMOGUCE JE!
Dakle imas 2 pitanja za svoje strucnjake....prvo...zasto se zubi guzvaju i ljudima koji nemaju niti jednog umnjaka??? drugo...pitaj...kako je onda u ortodonciji dovoljno tek par zuba da se pomice jedan, a umnjak je sam sposoban gurati SVE???
uzivaj...
Woody 2002 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:50.