Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.07.2017., 19:15   #3021
Quote:
hylem kaže: Pogledaj post
Ako im je svrha boravka bila rad onda se radi se o profesionalnoj bolesti. Prije nego su bili poslani na teren im je trebalo izraditi procjenu rizika od potencijalnih bioloških štetnosti i poslati kod spec.med.rada da se vidi koja cijepiva bi trebali dobiti. Sada ćeš morati prijaviti prof. bolest i nadaj se da se nekom ne zakomplicira stanje. Propust tebe kao stručnjaka.
Dodo3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2017., 14:30   #3022
"Profesionalne bolesti prema odredbama Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju su bolesti izazvane dužim neposrednim utjecajem procesa rada i uvjeta rada na određenim poslovima."
Znači ako ja na poslu popijem zaraženu vodu iz gradskog vodovoda i razbolim se to je onda profesionalna bolest? A šta ako sam tu vodu i kod kuće pio? I u kafiću?

Nikako se ne mogu složiti s onim što je hylem rekao. Napraviti procjenu rizika u kojoj će se predvidjeti da je lokalni vodovod zaražen nekom bakterijom!!? Ili predvidjeti rizik od upale pluća? Kojim bi podacima taj inženjer ZNR trebao raspolagati? Trebao bi provesti nekoliko godina u toj zemlji i još ne bi mogao predvidjeti takve stvari.

A što se tiče cjepiva, pa ljudi se cijepe kad idu raditi u druge zemlje kada za tim ima potrebe. I to se sigurno ne radi po nekoj procjeni rizika.

Okarakterizirati sayin slučaj kao propust stručnjaka ZNR bi bilo žalosno da nije smiješno. Žao mi je zbog drskosti, ali ovo je stvarno smiješno.
Fleka bt is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2017., 11:58   #3023
Quote:
hylem kaže: Pogledaj post
Ako im je svrha boravka bila rad onda se radi se o profesionalnoj bolesti. Prije nego su bili poslani na teren im je trebalo izraditi procjenu rizika od potencijalnih bioloških štetnosti i poslati kod spec.med.rada da se vidi koja cijepiva bi trebali dobiti. Sada ćeš morati prijaviti prof. bolest i nadaj se da se nekom ne zakomplicira stanje. Propust tebe kao stručnjaka.
Zar postoji cjepivo za upalu pluća i crijevnu virozu?
sayo86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2017., 14:08   #3024
Quote:
sayo86 kaže: Pogledaj post
Zar postoji cjepivo za upalu pluća i crijevnu virozu?
smatram da ti nisi ti tu nista kriv, pretpostavljam, da u tvojoj firmi nije prvi put da radnici idu po vani i da vec imaju uhodane procedure slanja radnika van zemlje. Ako grijesim opet je to veca greska ovlastenika od vrha pa prema dolje. Tvoje je bilo da eventualno da provjeris kako funkcionira sam odlazak radnika, gdje je i kakav smjestaj, osobito dio sa hranom i picem te ih pismeno uputiti da se za hranu i pice izvan mjesta smjestaja smiju koristiti samo zatvorene i deklarirane namirnice, bez prehrane po lokalnim buvljacima i pijuckanje vode iz nekog smrka il hidranta, te sa medicinom rada ili zavodom za javno zdravstvo o preporukama o eventualnom prethodnom cijepljenju ako treba
Dodo3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2017., 14:22   #3025
Quote:
Dodo3 kaže: Pogledaj post
smatram da ti nisi ti tu nista kriv, pretpostavljam, da u tvojoj firmi nije prvi put da radnici idu po vani i da vec imaju uhodane procedure slanja radnika van zemlje. Ako grijesim opet je to veca greska ovlastenika od vrha pa prema dolje. Tvoje je bilo da eventualno da provjeris kako funkcionira sam odlazak radnika, gdje je i kakav smjestaj, osobito dio sa hranom i picem te ih pismeno uputiti da se za hranu i pice izvan mjesta smjestaja smiju koristiti samo zatvorene i deklarirane namirnice, bez prehrane po lokalnim buvljacima i pijuckanje vode iz nekog smrka il hidranta, te sa medicinom rada ili zavodom za javno zdravstvo o preporukama o eventualnom prethodnom cijepljenju ako treba
Već kod ishođenja vize za određene treće zemlje mi smo obavješteni da za tu zemlju radnik treba biti cijepljen određenim cijepivom, ali u ovom slučaju nije bilo nikakvih obavjesti. Naši radnici obišli su cijeli svijet i imaju već različita iskustva, ali čak ni oni ne mogu biti pripravni na sve, a kako će tek jedan stručnjak zaštite na radu koji ionako sav svoj posao izvodi iz svog ureda. Osim toga, naši radnici su konzumirali istu vodu kao i domačini, ali očito njihov organizam nije naviknut na nešto takvo. Mislim da se na to ne može previše utjecati.
sayo86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2017., 14:34   #3026
Quote:
sayo86 kaže: Pogledaj post
Već kod ishođenja vize za određene treće zemlje mi smo obavješteni da za tu zemlju radnik treba biti cijepljen određenim cijepivom, ali u ovom slučaju nije bilo nikakvih obavjesti. Naši radnici obišli su cijeli svijet i imaju već različita iskustva, ali čak ni oni ne mogu biti pripravni na sve, a kako će tek jedan stručnjak zaštite na radu koji ionako sav svoj posao izvodi iz svog ureda. Osim toga, naši radnici su konzumirali istu vodu kao i domačini, ali očito njihov organizam nije naviknut na nešto takvo. Mislim da se na to ne može previše utjecati.
da, tak sam nest i mislio da je, j... ga, bad luck, makar i dalje mislim bez obzira na sve da bi nasi radnici po vani trebali iskljucivo konzumirati zapakirane namirnice i tekucinu, osobito po egzoticnim zemljama tipa Afrika, Juzna i Srednja Amerika i sl.
Dodo3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2017., 15:45   #3027
Slati radnika na posao u Meksiko ili Kongo, a ne predvidjeti biološku štetnost i napraviti konzultacije sa spec.med.rada je ludost samo takva. Radnici su tamo na terenskom radu...24 sata dnevno su raspoređeni u stranoj zemlji (prljavoj, smrdljivoj i nehigijenskoj) zbog toga jer ih je poslodavac tamo izaslao. Neznam što je to ako ne profesionalna bolest i tko bi se trebao brinuti o njihovim profesionalnim rizicima nego stručnjak zaštite na radu. Ono što govorim stalno...papir stručnjaci, ali ne osuđujem ja nikoga, takvima vas je država učinila. Idite van pa vidite što će se poslodavcu desiti ako mu radnik u stranoj zemlji teže oboli...najebat će svi, a ako završi na sudu taj radnik je osiguran do kraja života.
hylem is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2017., 15:58   #3028
Quote:
hylem kaže: Pogledaj post
Slati radnika na posao u Meksiko ili Kongo, a ne predvidjeti biološku štetnost i napraviti konzultacije sa spec.med.rada je ludost samo takva. Radnici su tamo na terenskom radu...24 sata dnevno su raspoređeni u stranoj zemlji (prljavoj, smrdljivoj i nehigijenskoj) zbog toga jer ih je poslodavac tamo izaslao. Neznam što je to ako ne profesionalna bolest i tko bi se trebao brinuti o njihovim profesionalnim rizicima nego stručnjak zaštite na radu. Ono što govorim stalno...papir stručnjaci, ali ne osuđujem ja nikoga, takvima vas je država učinila. Idite van pa vidite što će se poslodavcu desiti ako mu radnik u stranoj zemlji teže oboli...najebat će svi, a ako završi na sudu taj radnik je osiguran do kraja života.
Papir stručnjaci? Jer se ne slažemo s tvrdnjom da stručnjak ZNR treba predvidjeti zaraženu vodu u vodovodu? Ja radim u tvrtci koja doprema sirovine iz Afrike, postoji mogućnost da s robom zaluta i neka zmija, da to ubacim u procjenu rizika i tražim poslodavca da nabavimo protuotrove? Malo ste zalutali u sferu znanstvene fantastike, a ostale prozvali "papir stručnjacima" koje je ova država proizvela.
Fleka bt is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2017., 18:36   #3029
Quote:
Fleka bt kaže: Pogledaj post
Papir stručnjaci? Jer se ne slažemo s tvrdnjom da stručnjak ZNR treba predvidjeti zaraženu vodu u vodovodu? Ja radim u tvrtci koja doprema sirovine iz Afrike, postoji mogućnost da s robom zaluta i neka zmija, da to ubacim u procjenu rizika i tražim poslodavca da nabavimo protuotrove? Malo ste zalutali u sferu znanstvene fantastike, a ostale prozvali "papir stručnjacima" koje je ova država proizvela.
Ti ubaci u procjenu što god želiš, ta rečenica koju ćeš napisati, a ne provesti je SF. Znam za firme koje prije izaslanja radnika u afriku, aziju i južnu ameriku obavezno šalju svoje radnike k spec.med.rada da se utvrdi ako je sposoban raditi u drugačijim klimatskim uvjetima i da ga se eventualno docijepi ili nafila antibioticima. I premda se ta preventiva postavi, i dalje postoji povećani rizik od oboljenja. Za to ne trebaš biti stručnjak ZNR nego pitaš bakicu na placu i znat će.

Osim toga svugdje u svijetu se naše područje zove occupational health and safety - zdravlje i sigurnost na radu. Ovo "zdravlje" nije bezveze.
hylem is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2017., 20:01   #3030
ako se dobro sjecam, pricali smo da ispitivanje ventilacije nema rok trajanja, odnosno istu je potrebno ponovo ispitivati nakon bilo kakvih preinaka i nakon ciscenja... dali ciscenje mora biti provedeno od strane nekog ovlastenog trgovackog drustva koji se bavi time (posebne kemikalije, znanje, itd.) ili mogu i zaposlenici cistiti sami? postoje nekakvi rokovi, jedanput godisnje? pretpostavljam da ciscenje nape, mastolovca, motora mora biti od strane neke firme koja se bavi samo time i da se o tome izdaje nekakvo rijesenje takoder, odnosno kakav zapisnik? cudno bi mi bilo da radnici sami mogu vrsiti ciscenje, nema mi logike to? govorim o ventilaciji - kuhinjskoj napi u ugostiteljskim objektima
hazmat is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2017., 22:54   #3031
Quote:
hazmat kaže: Pogledaj post
ako se dobro sjecam, pricali smo da ispitivanje ventilacije nema rok trajanja, odnosno istu je potrebno ponovo ispitivati nakon bilo kakvih preinaka i nakon ciscenja... dali ciscenje mora biti provedeno od strane nekog ovlastenog trgovackog drustva koji se bavi time (posebne kemikalije, znanje, itd.) ili mogu i zaposlenici cistiti sami? postoje nekakvi rokovi, jedanput godisnje? pretpostavljam da ciscenje nape, mastolovca, motora mora biti od strane neke firme koja se bavi samo time i da se o tome izdaje nekakvo rijesenje takoder, odnosno kakav zapisnik? cudno bi mi bilo da radnici sami mogu vrsiti ciscenje, nema mi logike to? govorim o ventilaciji - kuhinjskoj napi u ugostiteljskim objektima

Procitaj cl. 27 Pravilnika o zastiti od pozara u ugostiteljskim objektima. Nisam primijetio da pise da je bitno tko cisti nego tko preuzima odgovornost za ciscenje
Dodo3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2017., 08:21   #3032
Quote:
Fleka bt kaže: Pogledaj post
Papir stručnjaci? Jer se ne slažemo s tvrdnjom da stručnjak ZNR treba predvidjeti zaraženu vodu u vodovodu? Ja radim u tvrtci koja doprema sirovine iz Afrike, postoji mogućnost da s robom zaluta i neka zmija, da to ubacim u procjenu rizika i tražim poslodavca da nabavimo protuotrove? Malo ste zalutali u sferu znanstvene fantastike, a ostale prozvali "papir stručnjacima" koje je ova država proizvela.
Nego što da se to mora ubaciti u procjenu rizika. I ne, nećeš tražiti poslodavca da nabavi protuotrove već ćeš tražiti da radnici na istovaru imaju odgovarajuća OZS ako već nije moguće drugim mjerama otkloniti opasnost da se u robi nalazi zmija, jer ugriz je već ozljeda i tu nisi učinio ništa sa stanovišta zaštite ako predviđaš da se ozljeda mora dogoditi pa treba nabaviti protuotrov
Na tvom mjestu bih kontaktirao carinske i špediterske firme u zemljama koje imaju takvih problema radi dobivanja iskustva kako se može zaštititi od takvog problema jer sumnjam da se to događa samo tebi i u niti jednoj kulturnoj zemlji gdje imaju novaca proizvesti uređaj/sredstvo za sprječavanje takve opasnosti

uostalom ZNR je tu da napiše i osvijesti poslodavca, a to hoće li poslodavac naći načina da sanira uočenu opasnost ili neće je isključivo njegov problem jer nekome su nerješivi problemi takvi poput zmija a drugome su nerješivi tipa banalni pad alata sa skele i tu se cigane nabavit kacige radnicima
dostaje is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2017., 09:27   #3033
Quote:
dostaje kaže: Pogledaj post
Nego što da se to mora ubaciti u procjenu rizika. I ne, nećeš tražiti poslodavca da nabavi protuotrove već ćeš tražiti da radnici na istovaru imaju odgovarajuća OZS ako već nije moguće drugim mjerama otkloniti opasnost da se u robi nalazi zmija, jer ugriz je već ozljeda i tu nisi učinio ništa sa stanovišta zaštite ako predviđaš da se ozljeda mora dogoditi pa treba nabaviti protuotrov
Na tvom mjestu bih kontaktirao carinske i špediterske firme u zemljama koje imaju takvih problema radi dobivanja iskustva kako se može zaštititi od takvog problema jer sumnjam da se to događa samo tebi i u niti jednoj kulturnoj zemlji gdje imaju novaca proizvesti uređaj/sredstvo za sprječavanje takve opasnosti

uostalom ZNR je tu da napiše i osvijesti poslodavca, a to hoće li poslodavac naći načina da sanira uočenu opasnost ili neće je isključivo njegov problem jer nekome su nerješivi problemi takvi poput zmija a drugome su nerješivi tipa banalni pad alata sa skele i tu se cigane nabavit kacige radnicima
Irony not detected.

Ja osobno ću se suzdržati od pisanja bajki u procjenu rizika, jer tom logikom bih trebao predviđati pad meteora ili opasnost od zalutalih metaka, jer se za doček nove godine dosta puca. A i lovački smo kraj, a u blizini firme ima polja i šuma gdje lovci hodaju.
Fleka bt is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2017., 10:07   #3034
Quote:
Fleka bt kaže: Pogledaj post
Ja osobno ću se suzdržati od pisanja bajki u procjenu rizika, jer tom logikom bih trebao predviđati pad meteora ili opasnost od zalutalih metaka, jer se za doček nove godine dosta puca. A i lovački smo kraj, a u blizini firme ima polja i šuma gdje lovci hodaju.
čak, kak bajki? jesi li sam rekao da postoji mogućnost da se nađe zmija? dakle svjestan si rizika samo ga negiraš tj. odlučio si ne obavijestiti poslodavca

uostalom, tebe će se pitat kako je moguće da je radnika ujela zmija i kakav si ti to znr preventivac kad to nisi predvidio a roba ti dolazi iz ugroženog područja

inače evo ti banalan primjer koji se nama dogodio: radnik je radio na utovaru mesa u hladnjače. to su pravilne kutije sa smrznutim mesom od kojih 20ak kg. Prilikom stavljanja kutije u zamrzivač mu je jedna kutija pala na prst i on je to odmah prijavio inspekciji rada (jer je želio bolovanje) koja je izašla na teren i tražila uzrok. Rezultat je bio da mogućnost ozlijede od priklještenja nije bila navedena kao opasnost za njegovo radno mjesto i da mu poslodavac nije dao adekvatna sredstva za rad (ojačane rukavice) i naravno, poslodavac je bio u krivu jer nije ispunio sve uvijete da zaštiti radnika od moguće ozlijede. A stručnjak se pravdao "pa tko bi predvidio da će mu past kutija na prst" - ma jel da, tko bi predvidio da će u sirovini bit opasnih životinja ili da će radnici morati piti vodu koja nije zadovoljavajuće kvalitete dok budu u zdravstveno rizičnim zemljama
dostaje is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2017., 11:12   #3035
Quote:
Fleka bt kaže: Pogledaj post
Irony not detected.

Ja osobno ću se suzdržati od pisanja bajki u procjenu rizika, jer tom logikom bih trebao predviđati pad meteora ili opasnost od zalutalih metaka, jer se za doček nove godine dosta puca. A i lovački smo kraj, a u blizini firme ima polja i šuma gdje lovci hodaju.
Jel shvaćaš da uspoređuješ pad kutije na prst radniku koji tu istu kutiju diže i prenosi s ugrizom afričke zmije otrovnice usred Hrvatske? Moj primjer je bio ironičan, jer možemo ići u nedogled s predviđanjem rizika. Pitanje je gdje je granica? Oni radnici koji su pili zagađenu vodu su je možda popili u restoranu, kafiću, hotelu... I zato mi je apsurdno za to kriviti njihovog inženjera ZNR jer to nije predvidio. Sutra će možda tvoj radnik na teren i spavati će kod nekog u motelu tko nije baš uredno servisirao bojler i nastradat će u eksploziji. Hoćeš ti onda biti odgovoran jer nisi ispitao bojler? Nisi obavio preventivni pregled motela, ipak tvoj radnik ide tamo radi posla.
Fleka bt is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2017., 15:48   #3036
Quote:
Fleka bt kaže: Pogledaj post
Sutra će možda tvoj radnik na teren i spavati će kod nekog u motelu tko nije baš uredno servisirao bojler i nastradat će u eksploziji.
nije ti ovo crna gora da se odmor smatra radom

dakle, prvo nauči što se smatra, po hrvatskom zakonu, rad a što odmor

a primjer zmije, koliko god pokušao njime karikirati pitanje granica, je svejedno lako rješiv sa stanovišta zaštite i prema tome ti je ironija s tim primjerom neuspješna

granica zaštite je samo u volji stručnjaka da proba predvidjeti sve moguće scenarije, pa ako smatraš da je tebi ne moguće predvidjeti da će se netko zaraziti prilikom odlaska u inozemstvo i zbog toga ne odrediš kao mjeru pregled kod dr. med. rada i onda ti se vrate bolesni radnici koji krenu tvrditi da su se razboljeli tokom rada u inozemstvu i da poslodavac nije ništa učinio po tom pitanju, što ćeš se čudit ako te poslodavac pita kako to nisi predvidio i za što te plaća.
volja je ključ, samo volja. uostalom kao i kod doktora, tako i u zaštiti nisu svi stručnjaci ma koliko se god kitili papirima jer struku se mora voljet da bi ju se uistinu znalo
dostaje is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2017., 18:32   #3037
Quote:
sayo86 kaže: Pogledaj post
Već kod ishođenja vize za određene treće zemlje mi smo obavješteni da za tu zemlju radnik treba biti cijepljen određenim cijepivom, ali u ovom slučaju nije bilo nikakvih obavjesti. Naši radnici obišli su cijeli svijet i imaju već različita iskustva, ali čak ni oni ne mogu biti pripravni na sve, a kako će tek jedan stručnjak zaštite na radu koji ionako sav svoj posao izvodi iz svog ureda. Osim toga, naši radnici su konzumirali istu vodu kao i domačini, ali očito njihov organizam nije naviknut na nešto takvo. Mislim da se na to ne može previše utjecati.
https://www.staputovanja.com/sta-info/cjepljenje
http://www.mvep.hr/hr/konzularne-inf...ije-putovanje/
https://www.hzjz.hr/sluzba-epidemiol...ska-ambulanta/

Provjere se potrebna cjepiva, već prilikom ishođenja vize te traže (kao što je sayo86 napisao). Ne rade se procjene, kakve procjene, šta će tebe kao inženjera ZNR poslati tamo prvoga pa da izvidiš stanje? Jeste radili kada procjenu rizika, malo ju je teže napraviti kad ne vidiš radno mjesto.

Ja ne mogu vjerovati o čemu se uopće raspravljamo, već je bilo smiješno kada je hylem rekao da je zaraza vodom iz vodovoda i upala pluća profesionalna bolest. Pročitajte si što je profesionalna bolest ili još bolje - pokušajte ju dokazati. Osim ako čovjek nije profesionalni kušač vode ne vidim kako je to uopće moguće.
Fleka bt is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2017., 08:00   #3038
Quote:
Fleka bt kaže: Pogledaj post
Ja ne mogu vjerovati o čemu se uopće raspravljamo, već je bilo smiješno kada je hylem rekao da je zaraza vodom iz vodovoda i upala pluća profesionalna bolest. Pročitajte si što je profesionalna bolest ili još bolje - pokušajte ju dokazati. Osim ako čovjek nije profesionalni kušač vode ne vidim kako je to uopće moguće.
problem je nastao kad si probao sa karikiranim primjerom, koji se da spriječiti mjerama, ukazati na nelogičnost problema koji se ne može dokazati (zagađena voda u drugoj zemlji). Dakle moji odgovori nisu vezani za dokazivanje oboljenja već za pripremu poslodavca na moguće scenarije gdje ne vidim po čemu je sad toliki problem napisati u procjeni da radnici mogu oboljeti prilikom odlaska u inozemstvo kad te o tome i obavještavaju prilikom dobivanja vize. Što ti misliš da su svi poslodavci toliko pametni da razmišljaju o takvim stvarima? Ili još bolje sami radnici, što ti znaš jel se on cijepio il nije, možda je, kao u slučajevima koje znam, nagovorio doktora da mu piše da je sve ok s njime i da je cijepljen a nije - jedino što ti je dužnost kao stručnjaku ZNR-a je podučiti i upozoriti radnika na moguće scenarije a to hoće li on koristiti sredstvo il neće, je*iga to je njegov mogući zdravstveni problem, pa kolike sam ja educirao da nose kacigu i bio zbog toga dosadan ko pro*ev a kad bi se opalili u glavu bi jadikovali kako su im svi ostali krivi a ne oni sami
poanta zaštite je educirati i osvještavati, pa makar i o SF scenarijima jer iz mog iskustva uvijek je SF scenario onaj koji uzrokuje nesreću
dostaje is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2017., 08:16   #3039
Ekipa, treba mi pomoć u vezi izrade plana izvođenja radova? Na stručnom sam, moj sef to nezna napravit,a ja se prvi put susrećem s tim i trebao bi to odradit. Našao sam sadržaj što sve trebam imati napisano u pravilniku o privremenim ili pokretnim gradilištima. Ima li možda netko da mi da neke natuknice za pomoć ili možda primjer nekog plana, pa da mi proslijedi na mail? I čitao sam da su kazne jako velike, neznam koliko je pametno da ja koji sam tek počeo radit to pišem, što mislite? Hvala.
shob is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2017., 08:47   #3040
Shob, jel imaš stručni za koordinatora I? ako ne, ne možeš raditi plan izvođenja radova
dostaje is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:54.