Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.09.2017., 17:12   #3181
Quote:
Yvone kaže: Pogledaj post
Ako ti nije baš prijeko potrebno, nema ti smisla polagati ovaj tečaj. Možeš biti interni auditor i bez položenog tečaja, na eksternom auditu ti to neće biti nesukladnost već opservacija ili mogućnost za poboljšanje. Istina da ćeš morati zasukati rukave dok ne shvatiš terminologiju, kako sustav funkcionira itd. Naravno da ga je okej proći, pogotovo sada kada je iduće godine kranje vrijeme za tranziciju na nova izdanja (14001:2015), ali ponavljam, nije potreban.
Najbolje bi ti ga bilo polagati kod certifikacijske kuće koja ima ugovor s tvojom firmom (popust), a ako u firmi nemaš implementiran ISO, onda zatraži sam ponude. Cijena ti je oko 2500-3000 kuna.
Ma nije. Pitao sam čisto informativno.
piple is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 19:46   #3182
Pozdrav,

Kolegice i kolege koji radite u tvrtkama koje se bave remontim radovima,kada radite svoj plan izvođenja radova da li vam je knjiga nadzora u prilozima ili ne? Po novom zakonu se knjiga nadzora više ne mora voditi,pa nisam siguran da li se to odnosi i na gradilišta?!

Hvala!
Filip Jurašin is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 20:24   #3183
Dodatak V Pravilnika (NN 51/08) propisuje sadržaj plana, držiš se toga i to je to. Nije mi jasno otkud si izvukao knjigu nadzora...
Yvone is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 01:01   #3184
što se tiče članka 55. - evakuacija i spašavanje, zanima me di točno piše obveza označavanja oznakama smjera kretanja u prostorijama, znači mislim na zelene naljepnice?
hazmat is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 02:51   #3185
Quote:
hazmat kaže: Pogledaj post
što se tiče članka 55. - evakuacija i spašavanje, zanima me di točno piše obveza označavanja oznakama smjera kretanja u prostorijama, znači mislim na zelene naljepnice?
Čl. 62 Zakona o zaštiti na radu i čl. 37 Zakona o zaštiti od požara
Dodo3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2017., 21:08   #3186
Quote:
Dodo3 kaže: Pogledaj post
Čl. 62 Zakona o zaštiti na radu i čl. 37 Zakona o zaštiti od požara
hvala
hazmat is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2017., 17:56   #3187
Gazda mi ima 4 pogona na 4 različite adrese u 2 različita grada,i svaki pogon ima izrađen plan evakuacije i spašavanja. Prije 1 mjesec je izgradil jedno veće skladište koje ima isključivo tu funkciju i tamo bude 1 skladištar par sati na dan po potrebi. Projektant je unutra stavil tlocrt plana evakucije. Ja bi sad onda trebal tekstualni dio napraviti?
Filip Jurašin is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2017., 17:57   #3188
Gazda mi ima 4 pogona na 4 različite adrese u 2 različita grada,i svaki pogon ima izrađen plan evakuacije i spašavanja. Prije 1 mjesec je izgradil jedno veće skladište koje ima isključivo tu funkciju i tamo bude 1 skladištar par sati na dan po potrebi. Projektant je unutra stavil tlocrt plana evakucije. Ja bi sad onda trebal tekstualni dio napraviti?
Filip Jurašin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2017., 09:37   #3189
kolege stručnjaci, postoji li neki članak ili nešto gdje se može pronaći slovo zakona u kojem se govori o potrebi zapošljavanja stručnjaka zaštite na radu (2 razine)? znam za ono iznad 49 itd, ali se susrećem da mnoge firme imaju zaposlenog koji ima onaj kao "tečaj" stručnjaka ZNR ili stručni ispit 1 razine i onda zaposle vanjskog čovjeka na 1h tjedno. Postoji li neki zakon ili nešto gdje bi se ja mogao pozvat na to kad mi u odbiju otvorenu molbu? to mi je najčešće odgovor kad mi uopće odgovore na otvorene molbe.
Azuro19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2017., 14:59   #3190
Quote:
Azuro19 kaže: Pogledaj post
kolege stručnjaci, postoji li neki članak ili nešto gdje se može pronaći slovo zakona u kojem se govori o potrebi zapošljavanja stručnjaka zaštite na radu (2 razine)? znam za ono iznad 49 itd, ali se susrećem da mnoge firme imaju zaposlenog koji ima onaj kao "tečaj" stručnjaka ZNR ili stručni ispit 1 razine i onda zaposle vanjskog čovjeka na 1h tjedno. Postoji li neki zakon ili nešto gdje bi se ja mogao pozvat na to kad mi u odbiju otvorenu molbu? to mi je najčešće odgovor kad mi uopće odgovore na otvorene molbe.

Pa evo, kolega Yvone je prije par stranica napisao da mogućnost da netko iz ovlaštene osobe (bilo fizička ili pravna) radi 1 sat tjedno nije zakonita i da bi bilo problema s inspektorom. Tako da, možeš ih prijaviti inspekciji rada za zaštitu na radu, ako se slažeš s njegovom teorijom. Moja teorija je da ne možeš ništa, jer to u praksi nitko ne kontrolira. U suštini stručnjak ZNR ima prednost pri ugovaranju obavljanja poslova zaštite na radu, a ovlaštene osobe isti posao ni nebi mogle obavljati za firme iznad 49 zaposlenih, upitno i za one do 49, jer većina firmi ima osobu koja zadovoljava ili bi mogla zadovoljavati uvjete za stručnjaka ZNR I. stupnja.

Znači, da budem konkretan: pri slanju molbe za firme iznad 49 zaposlenih i s barem 20,000000000000000........01% radnika koji rade poslove sa srednjim i velikim rizikom, možeš se pozvati na članak 5. Pravilnika o obavljanju poslova zaštite na radu (NN koji je izmjenjen 3 puta i nitko živ ne zna na pamet brojeve). On kaže da se obavljanje poslova ZNR može ugovoriti s ovlaštenom osobom samo iznimno, ako postoji objektivni i opravdani razlog. Za firme do uključivo 49 radnika je isto malo složenije i za žalbu bi morao znati strukturu poduzeća.

Vratimo se na početak: kolega Yvone je teoretski u pravu, ali u praksi je zaštita na radu smeće od područja koje reguliraju uhljebi iz nadležnog ministarstva, ZUZNR-a, HUP-a i sl. i omogućuju poslodavcima da iskoriste dijelove legislative gdje postoje rupe u zakonu. U praksi je ZNR samo krpanje tih rupa papirima koji ne doprinose unapređenju stanja.
hylem is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2017., 15:08   #3191
Quote:
danijel363 kaže: Pogledaj post
Da li je sve po zakonu ako se postavi radna košara za podizanje radnika na vilice viličara i u njoj se podiže radnik?

https://www.forum.hr/attachment.php?a...1&d=1504855526
Quote:
Dodo3 kaže: Pogledaj post
Naravno da može ako je za to namijenjena/proizvedena i ako za to postoji izjava sukladnosti proizvođača/dobavljača i atest da je proizvedena prema određenoj normi za takvu radnu opremu.
Ova sa slike izgleda poprilično po P.S. - u za takav rad.
Stvar je procjene da li eventualno takvim radnicima još dodatno treba dati uže i pojas za rad na visini i kacigu za glavu.
Quote:
bumbe kaže: Pogledaj post
Izgleda sasvim OK.
Ono što takva košara mora imati je priključak na viličara (fiksni). Dizanje ljudi samo na vilicama nije dozvoljeno. Postoje multifunkcionalni strojevi koji imaju i vilice i takve košare, ali oni imaju sve potrebno - I dijagrame nosivosti u određenom položaju/visini i duple komande koje su obavezne u košari.
Urion is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2017., 15:13   #3192
Quote:
Filip Jurašin kaže: Pogledaj post
Gazda mi ima 4 pogona na 4 različite adrese u 2 različita grada,i svaki pogon ima izrađen plan evakuacije i spašavanja. Prije 1 mjesec je izgradil jedno veće skladište koje ima isključivo tu funkciju i tamo bude 1 skladištar par sati na dan po potrebi. Projektant je unutra stavil tlocrt plana evakucije. Ja bi sad onda trebal tekstualni dio napraviti?
Ne bi bilo loše za svaki slučaj, ali vjerojatno te nitko neće niti pitati.
Urion is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2017., 20:39   #3193
Na 141. stranici raspravljali smo o održavanju/čišćenju ventilacijskih sustava - napa u ugostiteljskim objektima. Sjećam se da sam pročitao od strane kolege ovog foruma da uopće nije potrebno vanjsko trg. društvo za čišćenje i održavanje istih, već da to mogu raditi i npr. zaposlenici obrta/poduzeća, recimo kuhari, ali da se o čišćenju nape mora obavezno voditi evidencija. Sada me muči jesam li dobro još onaj put pročitao ili nisam, kada danas o tome razmišljam, bilo tko bi mogao voditi evidenciju, čak i da se napa nije očistila, tako da mi to baš i ne drži vodu?
hazmat is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2017., 13:35   #3194
Quote:
hazmat kaže: Pogledaj post
Na 141. stranici raspravljali smo o održavanju/čišćenju ventilacijskih sustava - napa u ugostiteljskim objektima. Sjećam se da sam pročitao od strane kolege ovog foruma da uopće nije potrebno vanjsko trg. društvo za čišćenje i održavanje istih, već da to mogu raditi i npr. zaposlenici obrta/poduzeća, recimo kuhari, ali da se o čišćenju nape mora obavezno voditi evidencija. Sada me muči jesam li dobro još onaj put pročitao ili nisam, kada danas o tome razmišljam, bilo tko bi mogao voditi evidenciju, čak i da se napa nije očistila, tako da mi to baš i ne drži vodu?
Prema Pravilniku o zaštiti od požara u ugostiteljskim objektima u čl. 27 stoji slijedeće:
1) Ventilacijski kanali moraju se čistiti najmanje jednom godišnje, a ventilacijski kanali iz prostorija za pripremu hrane svaka 3 mjeseca za vrijeme rada ugostiteljskog objekta.

2) U ugostiteljskim objektima koji rade sezonski, čišćenje ventilacijskih kanala mora se obaviti sukladno odredbi stavka 1. ovog članka, a iz prostorija za pripremu hrane i prije i nakon prestanka rada ugostiteljskog objekta.

3) O čišćenju iz stavaka 1. i 2. ovog članka mora se voditi evidencija.

4) Odgovorna osoba za vođenje evidencije iz stavka 1. ovog članka je osoba zadužena za poslove zaštite od požara u ugostiteljskom objektu.

5) Odgovorna osoba za provedbu čišćenja ventilacijskih kanala je upravitelj ugostiteljskog objekta.

Znači nigdje nije propisano da to mora raditi vanjska osoba ili da je potrebno ovlaštenje za to. Važno je da se vodi evidencija o tome, a i za to nema posebnih uvjeta. Naravno, u operativi je potrebno to znati napraviti. Ako jedan ugostitelj nema znanja i savjesti da bi to trebalo stvarno čistiti kako se ne bi zapalilo (budući da nema bržeg i goreg požara od onoga gdje se zapali nakupljena masnoća ili čađa u dimnjacima recimo) onda mu ništa ne pomaže. Ionako radi štetu najviše sebi. Ili osiguravajućim kućama, ali one će vrlo lagano dokazati preko vještaka da se kanali nisu čistili i da je zbog toga došlo do požara pa vođenje evidencije radi zadovoljenja forme opet pada u vodu.

najgore što se može dogoditi je da strada netko od zaposlenika ili gostiju, a onda bi tek vještaci našli dokaza protiv vlasnika. Tako da sam pobornik čišćenja i u češćim rokovima od propisanih.
Urion is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 10:29   #3195
Hvala na odgovoru. Imam još jedno pitanje. Riječ je o automehaničarskoj radioni u kojoj radi jedan automehaničar, a u uredu su dva administratora - rad na računalu. Ukupan prostor je nekih 200-tinjak m2 i troje zaposlenika. Konkretno za ovaj slučaj, dali poslodavac mora osigurati zidni ormar prve pomoći sa sadržajem iz članka 40. Pravilnika o pružanju prve pomoći radnicima na radu ili je za ovaj slučaj konkretno dovoljna kutija prve pomoći "za automobile", norme HRN 1112? I dali postoji kakva norma, poput ove koja označava kutiju prve pomoći za vozila, tako i za objekte? Hvala!
hazmat is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 21:32   #3196
ja se opet vraćam na svoje pitanje, kada poslodavci smiju imati vanjske firme za obavljanje ZNR..nije mi jasna jedna stvar iz članka 5.
citiram:

3) ako poslodavac koji zapošljava do uključivo 249 radnika među radnicima zaposlenim na neodređeno vrijeme nema radnika s potrebnom stručnom spremom za polaganje stručnog ispita za stručnjaka zaštite na radu,

možda ću zvučat glup, nemojte zamjerit, ali meni se ovo čini ako on u 249 ljudi nema čovjeka koji bi mogao raditi ZNR,onda smije imat čovjeka iz ovlaštene firme. znači NE MORA raspisati natječaj i zaposlit čovjeka, nego smije uzet vanjskog suradnika. jesam u pravu ili sam krivo to shvatio?
Azuro19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 23:08   #3197
Quote:
Azuro19 kaže: Pogledaj post
ja se opet vraćam na svoje pitanje, kada poslodavci smiju imati vanjske firme za obavljanje ZNR..nije mi jasna jedna stvar iz članka 5.
citiram:

3) ako poslodavac koji zapošljava do uključivo 249 radnika među radnicima zaposlenim na neodređeno vrijeme nema radnika s potrebnom stručnom spremom za polaganje stručnog ispita za stručnjaka zaštite na radu,

možda ću zvučat glup, nemojte zamjerit, ali meni se ovo čini ako on u 249 ljudi nema čovjeka koji bi mogao raditi ZNR,onda smije imat čovjeka iz ovlaštene firme. znači NE MORA raspisati natječaj i zaposlit čovjeka, nego smije uzet vanjskog suradnika. jesam u pravu ili sam krivo to shvatio?
Posatvio si krivo pitanje. Budući da po Pravilniku o osposobljavanju za ZNR i polaganju stručnog ispita je dovoljno da za razinu I stručnjaka radnik ima bilo koju srednju školu a za razinu II bilo koja višu školu a ispit je više manje formalnost i košta mislim 700 kn za I razinu i 1200 kn za II razinu niti jedan poslodavac neće sigurno zapošljaviti dodatno stručnjaka da bi ispunio tu formu nego će poslati nekog od postojećih zaposlenika da položi stručni ispit za I. ili II. razinu (zavisno od potrebe) i da mu bude na papiru stručnjak ZNR radi ispunjenja zakonske forme a onda će eventualno dodatno plaćati usluge savjetovanja ovlaštenu firmu ako misli da mu je to potrebno. Ugalavnom neće niti jedan poslodavac riskirati da ide objašnjavati inspektoru da na 200 tinjak radnika nema baš nitko srednju ili višu stručnu spremu da ispuni tu formu, pogotovo stoga jer za to postoji i direktna novčana kazna u Zakonu o znr-u. Puno je tu problematičnija i gluplja formulacija stavka 5 tog članka u kojem se poslodavcima do 49 radnika i dalje dopušta da bez posebnog objašnjenja sklapa ugovor s ovlaštenim tvrtkama za obavljanje poslova ZNR-a preko njihovog stručnjaka bez formalnog zaposlenja u firmi.
Dodo3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 23:26   #3198
Quote:
hazmat kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru. Imam još jedno pitanje. Riječ je o automehaničarskoj radioni u kojoj radi jedan automehaničar, a u uredu su dva administratora - rad na računalu. Ukupan prostor je nekih 200-tinjak m2 i troje zaposlenika. Konkretno za ovaj slučaj, dali poslodavac mora osigurati zidni ormar prve pomoći sa sadržajem iz članka 40. Pravilnika o pružanju prve pomoći radnicima na radu ili je za ovaj slučaj konkretno dovoljna kutija prve pomoći "za automobile", norme HRN 1112? I dali postoji kakva norma, poput ove koja označava kutiju prve pomoći za vozila, tako i za objekte? Hvala!
Znam da je glupo i da neće za ozljeđenog radnika biti presudno što ormarić za radne prostore mora imati dvoje različitih škara, 10 prvih zavoja i 4 vatirane udlage a ovaj za aute to ne sadrži ili ima u manjoj količini al sadržaj kutije za prvu pomoć za radne prostore je propisan po tom pravilniku kojeg navodiš i mislim da za njega ne postoji neka posebna norma. Tako da bez obzira na djelatnost firme bi trebalo taj nabaviti, makar nije da je za to propisana neka kazna tako nek imaju i taj iz auta dok i ako im netko za to baš ne prigovori
Dodo3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2017., 00:52   #3199
Quote:
Dodo3 kaže: Pogledaj post
Znam da je glupo i da neće za ozljeđenog radnika biti presudno što ormarić za radne prostore mora imati dvoje različitih škara, 10 prvih zavoja i 4 vatirane udlage a ovaj za aute to ne sadrži ili ima u manjoj količini al sadržaj kutije za prvu pomoć za radne prostore je propisan po tom pravilniku kojeg navodiš i mislim da za njega ne postoji neka posebna norma. Tako da bez obzira na djelatnost firme bi trebalo taj nabaviti, makar nije da je za to propisana neka kazna tako nek imaju i taj iz auta dok i ako im netko za to baš ne prigovori
i mene full čudi kada naiđem na ljude i rečeno im je "ovaj za aute mi je dosta" i/ili "tamo di sam kupio rekli su mi da je ova ok šta se tiče zaštite na radu", ili pak u "našoj djelatnosti/broju zaposlenika (opet) rekli su nam da je to sasvim ok"... za svaki slučaj poslao sam upit mrms-u pa me baš živo zanima šta će oni na to napisati... http://zastitanaradu.blogspot.hr/201...-1-pomoci.html - ovo je link iz 2012, staro 5 godina, slučajno naletio pa me zanima, 1. ORMARIĆ PRVE POMOĆI TIP I Sadržaj ormarića prve pomoći za prostore na kojima istovremeno boravi
više od 20 osoba – uredi,kafići,dućani i sl. i 2. ORMARIĆ PRVE POMOĆI TIP II Sadržaj ormarića prve pomoći za prostore na kojima istovremeno boravi
do 20 osoba – radionice, radilišta,... ? ovo je nekada stajalo u zakonu, takva podjela?
hazmat is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2017., 11:02   #3200
Quote:
hazmat kaže: Pogledaj post
i mene full čudi kada naiđem na ljude i rečeno im je "ovaj za aute mi je dosta" i/ili "tamo di sam kupio rekli su mi da je ova ok šta se tiče zaštite na radu", ili pak u "našoj djelatnosti/broju zaposlenika (opet) rekli su nam da je to sasvim ok"... za svaki slučaj poslao sam upit mrms-u pa me baš živo zanima šta će oni na to napisati... http://zastitanaradu.blogspot.hr/201...-1-pomoci.html - ovo je link iz 2012, staro 5 godina, slučajno naletio pa me zanima, 1. ORMARIĆ PRVE POMOĆI TIP I Sadržaj ormarića prve pomoći za prostore na kojima istovremeno boravi
više od 20 osoba – uredi,kafići,dućani i sl. i 2. ORMARIĆ PRVE POMOĆI TIP II Sadržaj ormarića prve pomoći za prostore na kojima istovremeno boravi
do 20 osoba – radionice, radilišta,... ? ovo je nekada stajalo u zakonu, takva podjela?
Evo da se nasmijes malo, ja jesam svojevremeno

http://www.slobodnadalmacija.hr/novo...o-lijepa-kazna
Dodo3 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:31.