Natrag   Forum.hr > Sport > Formula 1

Formula 1 Brm, brm, fiju...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.04.2010., 23:44   #1
Williams ikad ili više nikad svjetski prvak?

Disclaimer prvi - Ne, Sepa, ovo nije trolanje.



Naime, kakva je budućnost Williamsa(a tako i ostalih manjih ekipa u F1).

Iako vidimo da je trenutno RedBull jako dobar, ne mogu se oteti dojmu da je vrijeme "manjih" ekipa, kao što je Williams, nepovratno prošlo.

Je li budućnost usmjerena prema nadmetanju potpuno tvorničkih momčadi, koje posjeduju debelo (financijsko) zaleđe.

Nedavni ulazak Mercedesa, sa svojom tvorničkom ekipom, govori u prilog ovoj činjenici.

Naravno, gledamo ekipe koje su sposobne osvajati pobjede, pa i naslove.

Uvijek će biti kojekakvih đibera, HRT-ova, i ostalih autsajdera.


Imaju li manje momčadi ikakve šanse u borbi protiv, dobro novcem potkoženih, giganata.



I ajmo malo u budućnost - što McLarenu slijedi nakon 2015, i (možebitnog) izlaska Mercedesa iz partnerstva koje je trajalo(odnosno - će trajati) 20 godina?


Disclaimer drugi - Svaka sličnost sa već postojećim nazivom teme je namjerna. seljačina FTW
__________________
Timski igrač
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2010., 00:36   #2
prihvaćam izazov

nažalost slažem se s tobom, sponzora je sve manje, kriza je učinila svoje (a niti prije nije bilo bajno) tako da je egzistencija williamsa kakav je sada je gotovo nemoguća i ne vidim neku svijetlu budućnost u idućih 5 godina
poznavajući franka neki novci će se naći, pa makar on prodao kuću i svoja kolica no potrebe su davno prerasle mogućnosti i bojim se za budućnost
s vedrije strane, williams sve više i više ulaže u druge grane motorsporta i tehnologije (ona nesretna šasija za F3, KERS u porsche-u...) što bi moglo značiti neki profit i s te strane
uostalom, moj potpis sve govori o williamsu

s druge strane, mclaren će se uvijek nekako snaći pošto sudjeluju u puno više grana motorsporta od ostalih momčadi. proizvode cestovne aute (jest da su samo dva modela do sada al svaki košta ko suho zlato), elektroniku za bolide i štošta još drugo. jedino je pitanje hoće li moći i dalje držati korak sa nekim drugim motorom, npr cosworthom (pošto sumnjam da ćemo vidjeti mclaren ferrari ili renault a samo će te dvije opcije ostati uz cosworth)
__________________
F1 PULS
Sepa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2010., 09:29   #3
Williams je i dalje F1 brand koji izaziva strahopoštovanje svakom ljubitelju sporta koji isti prati više od par godina. Međutim, perspektiva im je obojana u crno i to skroz žalosti.
Mislim da, uz ostale stvari nepromijenjene, nemaju dugoročne šanse opstati, a ako i opstanu, polako će padati na razinu fenjeraša poput Minardia, Arrowsa i sličnih.

Međutim, vjerujem da novac nije jedini uteg oko vrata momčadi. Mislim da se neće vratiti u vrh dok se ne napravi jedna kvalitenta reorganizacija momčadi i to pogotovo njezina vrha. Pazite Renaultov poučak, nakon katarze s par loših sezona, gubitka sponzora i njihovih vreća novaca te izbacivanja čelnih ljudi, ove godine imaju najbolji ulazak u sezonu novijeg vremena. Sklon sam vjerovati da je to rezultat smjene menadžerske ekipe koja je dovela nove načine rada, nove ideje i nove motive. Ne znam što će biti do kraja sezone, vrlo moguće da će uslijed besparice Renault u Williamsovu stilu sve više tonuti u poretku. Međutim, pozitivni preokret se ne može osporiti, jer lani i predlani ni sa vrećama tada dostupnog novca ni tračka sunca nije bilo među oblacima.

Ne želim bit F1 heretik ili slučajno uvrijediti koga, no možda je vrijeme da stari Williams i Head odu u Penziju (ili nekakav upravni odbor) i potpuno se povuku sa grida.
Takav potez bi zauvijek osiromašio ovaj naš sport jer je svima valjda jasno da su njih dvojica posljednji Mohikanci, no u nekom trenutku će im trebati temeljiti reinžinjering.
Gilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2010., 10:05   #4
istina da Frank ima neka konzevrativna i staromodna stajališta no činjenica je da otkad je sam michael preuzeo tehnički inženjering od patricka heada sve je krenulo nizbrdo (a to je bilo uvjetovano od bmw-a)
kao i renault ove godine, williams je imao prošle godine dobro otvaranje sezone ali nije znao kapitalizirati, nadam se da renault ove sezone neće istu stvar ponoviti
__________________
F1 PULS
Sepa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2010., 16:08   #5
Izgleda da je nada napustila navijače Williamsa.


Iako, sagledavši zadnje dvije sezone, i male momčadi mogu doći do vrha.
Dakle - Brawn i RedBull...

Mislim da bi bilo pogrešno zauvijek precrtati Williams, to je ekipa koja zna pobjeđivati, a malena je razlika između uspjeha i neuspjeha u svijetu F1.



Vratimo se na McLaren - koga će oni odabrati poslije Mercedesa?

Ferrari neće, u to sam bar siguran.
Renault?
Cosworth?
__________________
Timski igrač
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2010., 16:11   #6
Quote:
Pilatus kaže: Pogledaj post
Izgleda da je nada napustila navijače Williamsa.


Iako, sagledavši zadnje dvije sezone, i male momčadi mogu doći do vrha.
Dakle - Brawn i RedBull...

Mislim da bi bilo pogrešno zauvijek precrtati Williams, to je ekipa koja zna pobjeđivati, a malena je razlika između uspjeha i neuspjeha u svijetu F1.



Vratimo se na McLaren - koga će oni odabrati poslije Mercedesa?

Ferrari neće, u to sam bar siguran.
Renault?
Cosworth?
Audi, ako ga williams ne zgrabi prije

i nikog nije napustila nada, dobro ja znam što je williams sposoban a što ne, samo je pitanje novaca...a toga nema

EDIT: RB ima novaca dovoljno a Brawn je imao Hondin bolid tak da oni nisu baš usporedba s Williamsom
__________________
F1 PULS
Sepa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2010., 16:24   #7
Williamsu predviđam svjetlu budućnost, pogledaj si samo Lotus. Istina to neće biti onaj Williams kojeg poznamo, to neće biti viliams gdje će grintavi paraplegičar voditi glavnu riječ, no ipak će biti Williams. Willams kojeg će kupiti neki šeik ili čak kineska vlada. Tako će bit i sa Mclarenom i sa još puno momčadi, nebi se začudio da Stoddard proda prava na ime Minardi i da se ime Tyrell vrati. To su ikonska imena, pravi pravcati F1 brendovi, koji će biti jako privlačni investitorima. Koliko će sve skupa biti vjerodostojno? -neznam, Lotus me još nije uvjerio (ne zbog rezultata, pamtim i lošije lotuse npr iz 1991, već čisto zbog nekog opčeg filinga oko momčadi)

To vam je isto kao da pitate koja je budučnost Barcelone ili Reala, vlasnici se mjenjaju, umiru, brend ostaje
JožaBistranski is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2010., 16:27   #8
Quote:
Sepa kaže: Pogledaj post
Audi, ako ga williams ne zgrabi prije

i nikog nije napustila nada, dobro ja znam što je williams sposoban a što ne, samo je pitanje novaca...a toga nema

EDIT: RB ima novaca dovoljno a Brawn je imao Hondin bolid tak da oni nisu baš usporedba s Williamsom
Pa ne vidim baš razlog da ne nastave s Mercedesom, a uostalom zašto ne bi i krenuli razvijati vlastiti motor, bilo je govora o tome da Dennis misli otkupiti BMW-ov moto dio, i samim time McLaren dovesti u potpuno "neovisnu" situaciju....
LSAR is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2010., 16:35   #9
Quote:
Pilatus kaže: Pogledaj post
Vratimo se na McLaren - koga će oni odabrati poslije Mercedesa?

Ferrari neće, u to sam bar siguran.
Renault?
Cosworth?

Ne bi me čudilo da McLaren počne s proizvodnjom vlastitih motora.

Ron Dennis je još prije desetak godina shvatio da se nemre živjeti isključivo od F1 i sponzora pa je raširio biznis, elektronika, komponente za avijaciju, zdravstvo itd..sad se bacio i u izradu cestovnih automobila, ne morate ga volit, al nemrete poreć da je vizionar
Rain is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2010., 16:42   #10
Quote:
Rain kaže: Pogledaj post
Ne bi me čudilo da McLaren počne s proizvodnjom vlastitih motora.

Ron Dennis je još prije desetak godina shvatio da se nemre živjeti isključivo od F1 i sponzora pa je raširio biznis, elektronika, komponente za avijaciju, zdravstvo itd..sad se bacio i u izradu cestovnih automobila, ne morate ga volit, al nemrete poreć da je vizionar
Vizionar ili ne za mene će uvjek biti slabo obrazovani, umišljeni, cooperov mehaničar i to šegrt. On je u glavi ostao šegrt. Bio je mamager no psiha mu je bila šegrtska. Pa pogle Mclaren od kad ga nema, to je jedna druga priča. Razroki je odličan lik.
JožaBistranski is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2010., 16:49   #11
Quote:
JožaBistranski kaže: Pogledaj post
Vizionar ili ne za mene će uvjek biti slabo obrazovani, umišljeni, cooperov mehaničar i to šegrt. On je u glavi ostao šegrt. Bio je mamager no psiha mu je bila šegrtska. Pa pogle Mclaren od kad ga nema, to je jedna druga priča. Razroki je odličan lik.
Kajgod...

Ako je itko zaslužan za pretvaranje formule 1 iz automehaničarskog obrta u tehnološki najnapredniji sport na svijetu, onda je to Ron Dennis.

I od kud ti to da ga nema u McLarenu? Whitmarsh je samo figurica koja nemre donijeti apsolutno ni jednu stratešku odluku bilo unutar kompanije, bilo unutar tima.
Rain is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2010., 16:50   #12
Quote:
Rain kaže: Pogledaj post
Ron Dennis je još prije desetak godina shvatio da se nemre živjeti isključivo od F1 i sponzora pa je raširio biznis, elektronika, komponente za avijaciju, zdravstvo itd..sad se bacio i u izradu cestovnih automobila, ne morate ga volit, al nemrete poreć da je vizionar

McLaren, ili Ron Dennis?


McLaren stremi nakakvoj proizvodnji supersportskih automobila - jako teško, i jako trnovit put.
Nije Ferrari S.p.A. zgrnuo bogatstvo ne Enzu(modela automobila, a ne osnivač ) već na "dostupnijim modelima" - posebno F360.

Da će se McLaren spustiti u taj cjenovni razred, sumnjam. Iako, moguće, ali to nit će biti brzo, nit' lagano.


U svakom slučaju, od 2015 ih ne očekujem u borbi za naslov.

Kao i Williams, od 1998, kad im je završio ugovor s Renaultom.
__________________
Timski igrač
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2010., 16:57   #13
Quote:
Pilatus kaže: Pogledaj post
McLaren, ili Ron Dennis?


McLaren stremi nakakvoj proizvodnji supersportskih automobila - jako teško, i jako trnovit put.
Nije Ferrari S.p.A. zgrnuo bogatstvo ne Enzu(modela automobila, a ne osnivač ) već na "dostupnijim modelima" - posebno F360.

Da će se McLaren spustiti u taj cjenovni razred, sumnjam. Iako, moguće, ali to nit će biti brzo, nit' lagano.


U svakom slučaju, od 2015 ih ne očekujem u borbi za naslov.

Kao i Williams, od 1998, kad im je završio ugovor s Renaultom.

Ron Dennis jeste McLaren

MP4-12C je cijenom u rangu F360
Rain is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2010., 17:04   #14
Quote:
Rain kaže: Pogledaj post
MP4-12C je cijenom u rangu F360
Huh, ispričavam se, mislio sam na P-12, i 600 000 keka ojra.

U svakom slučaju, težak i trnovit put.

Možda jednog dana i bude nešto od toga.

A možda i budu kao Bugatti....produkcijski neaktivan proizvođač, a bogate prošlosti.

Bumo vidli.
__________________
Timski igrač
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2010., 22:03   #15
Quote:
Pilatus kaže: Pogledaj post
Naime, kakva je budućnost Williamsa(a tako i ostalih manjih ekipa u F1).

Iako vidimo da je trenutno RedBull jako dobar, ne mogu se oteti dojmu da je vrijeme "manjih" ekipa, kao što je Williams, nepovratno prošlo.




williams nije mala ekipa.williams je jedan od stupova formule 1
Jordi* is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2010., 22:20   #16
Williams je bio značajna ekipa zadnji put 1997.

Poslije toga, sve gore i gore. Bespovratno.

Imali nešto bljeskova - ponajprije zahvaljujući BMW-u.




Ova sezona ih stavlja na isti nivo sa još jednom povijesno poznatom ekipom - Lotusom.
__________________
Timski igrač
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2010., 22:36   #17
Quote:
Pilatus kaže: Pogledaj post
Williams je bio značajna ekipa zadnji put 1997.

Poslije toga, sve gore i gore. Bespovratno.

Imali nešto bljeskova - ponajprije zahvaljujući BMW-u.




Ova sezona ih stavlja na isti nivo sa još jednom povijesno poznatom ekipom - Lotusom.
zaboravljaš da se 2003 montoya borio za naslov do predzadnje utrke
__________________
F1 PULS
Sepa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2010., 22:43   #18
Ako se sad počne raspravljati je li Williams velika ili mala momčad, oti će i ova tema u krasni kurac.

Ako se oko ičega možemo složit, valjda je to da kad gledamo budžete F1 momčadi, Williams danas ne spada u velike, no kad gledamo povjesne dosege, Williams je na krovu F1 svijeta još uvijek postojećih timova zajedno sa Ferrarijem i McLarenom.
Gilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2010., 22:52   #19
Quote:
Pilatus kaže: Pogledaj post
Williams je bio značajna ekipa zadnji put 1997.

Poslije toga, sve gore i gore. Bespovratno.

Imali nešto bljeskova - ponajprije zahvaljujući BMW-u.




Ova sezona ih stavlja na isti nivo sa još jednom povijesno poznatom ekipom - Lotusom.
i na samo 4 boda od Sedemerostrukog največeg od največih svjetskih prvaka

što bi reklo da su i dalje sami vrh

istina da padaju ,ali i dalje je to velika ekipa .
The Best F1 Driver is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2010., 09:39   #20
svaka ekipa ima uspone i padove, za Boga miloga, čak je i Ferrari imao 21 godinu slabih rezultata tak da se uopće ne uzrujavam kaj Williamsu ne ide baš najbolje
oni su tu, ja sam tu a za sve ostalo me boli koljeno
a najmanje za razne zle jezike koji likuju zbog toga
__________________
F1 PULS
Sepa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:11.