Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.01.2013., 13:14   #61
Quote:
dzoni dzins kaže: Pogledaj post
Djecu nema ali ukucane ima, i znam da svi zbog toga imaju velikih problema jer ona insistira na tim stvarima pod svaku cijenu.
Quote:
dzoni dzins kaže: Pogledaj post
Nije imucna, ali nije nije ni siromasna..
To bi trebalo stavit u obiteljsko zlostavljanje i globit novčano..Možda ima ušteđevine da ti mozak stane,a maltretira ukućane..
Lyte-as-a-rock is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2013., 13:38   #62
Quote:
dzoni dzins kaže: Pogledaj post
Djecu nema ali ukucane ima, i znam da svi zbog toga imaju velikih problema jer ona insistira na tim stvarima pod svaku cijenu.
ah...ja sam vec mislila da poznajemo istu osobu
samo ova moja ima troje djece...koja su zgoljava jer jedu najgori srot od hrane...kakav ja ne dajem ni pesu...
da ne pricam da doticna ima kucu od 300 kvadrata i primanja oko 15 000kn..ona i muz...
perilicu za sudje ima ali ne koristi jer trosi struju...vodu...jos posteno ni ne otvoris...ona je vec tu i zatvara pipu...uzas!!!
tv cim se ne gleda odma se gasi...da ne pricam o svjetlima i grijanju...zimi ne ne idem kod nje...jer se smrznem...
i sad...sta je to nego skrtost...


na ovo sto rece victora...nemam rijeci...pa kako neces pomoci bolesnom partneru..a imas?...
kako bi takva osoba pomogla nekom drugom onda...kakav je to covijek uopce???
definitivno skrtost je ruzna osobina...i sto je najgore...skrci su najcesce ljudi koji imaju i vise nego im je potrebno...
prije ces se pomoc od siromaha definitivno...
__________________
Ludim smatraju onoga čija se ludost ne poklapa s ludošću većine...
nisam blesava is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2013., 15:06   #63
Quote:
Neocortex kaže: Pogledaj post
koji su uopće "uzroci" škrtosti? što navodi osobu koja ima novca da škrtari npr. na poklonima bližnjima? i ne samo to. čak i na samoj sebi štedi! znači nije stvar u tome da joj do nekoga nije stalo, nego ni samoj sebi neće priuštiti štošta što bez problema može.

kakvi su to mentalni sklopovi? shvaćam da je osoba štedljiva i da ne razbacuje novac, ali ovo o čemu je govorim je situacija da takva štedljivost jednostavno nije normalna. jer radi se o osobi jako dobrih primanja....
uopće ne doživljava novac kao nešto zbog čega bi padala u ekstazu, pa ne kužim uopće zašto ga onda skuplja! jer niti ga na sebe troši, a niti na druge.
...žena će kupiti doslovno sve redom najjeftinije proizvode od hrane pa do toalet papira!
ne znam, ali izgleda mi bolesno stvarno.
Vjerovatno razmišlja unaprijed,a možda i planira sebi otvorit neki obrt,firmu itd...
Ima ljudi koji imaju jako velike plaće,jako puno zarađuju,pa svejedno ne vole radit za drugoga,jer ne odlučuju o uvjetima..i ne smatraju se dužnim to objavljivati na velika zvona svim prijateljima i znancima..
...a opet,možda i nije to nego stvar roditeljskog odgoja...

Neki ljudi vole trošiti (tj. investirati) samo u velike stvari :nekretnine,vlastite poslove i slično,a neki najviše vole u pi*darijice tipa bolje kreme,dodatke prehrani,odjeću,hranu i slično,dok će na velikima štedit pa se zahebat...
Mislim da su oni koji štede na hrani i odjeći ipak malo više pametniji,zato što u krajnjem slučaju ovo prvo završi ko punjenje za wc školjku,a ovo drugo eventualno kao dar za caritas ili krpe za pod..

Zadnje uređivanje Lyte-as-a-rock : 28.01.2013. at 15:14.
Lyte-as-a-rock is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2013., 15:31   #64
Quote:
fotomatik kaže: Pogledaj post
Škrtost je relativan pojam.

Škrtim se naziva svakoga tko ne želi dati nešto onome tko smatra da bi to nešto morao dobiti...
Pa eto, po ovom tvom tumačenju, žena koja svom dečku ne želi kupiti naočale nije škrta. On možda i ne smatra da bi ona to trebala - ali mi oko njega smatramo. Da, trebala bi mu ona to kupiti, a ne starci koji su mu u penziji, dok ona ima nekoliko stotina tisuća kuna na računu. A ne libi se kad dođe do njega i na ručku ostati i slično.

Ali eto, ja sam pitala za sva razmišljanja, pa je i tvoje dobrodošlo. Jer me zanimalo da li ima još ljudi koji razmišljaju kao ona. Očito ima.

No meni se čini da kod nje to proistječe od toga što nema neke "ozbiljne" namjere što se njihove veze tiče, iako su zajedno već dugo. Pa ono, zakaj bi trošila na njega, jel...a ona niti na sebe ne potroši ništa.
__________________
"Radeći bilo što, postajemo bilo tko.""Be excellent to yourself."
Poruka za svaku debeljucu/debeljka koji ovo čita...
Victora is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2013., 18:00   #65
Quote:
Victora kaže: Pogledaj post
Pa eto, po ovom tvom tumačenju, žena koja svom dečku ne želi kupiti naočale nije škrta. On možda i ne smatra da bi ona to trebala - ali mi oko njega smatramo. Da, trebala bi mu ona to kupiti, a ne starci koji su mu u penziji, dok ona ima nekoliko stotina tisuća kuna na računu..
Možda ne bi virovala,al u nekom drugom kraju bi mu rekli :" Ha,s obzirom da si očalinko i nemaš posal,moš bit sritan da uopće i imaš curu"
P.S. A ne da ti još i kupuje naočale..
Lyte-as-a-rock is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2013., 18:18   #66
Quote:
Neocortex kaže: Pogledaj post
koji su uopće "uzroci" škrtosti? što navodi osobu koja ima novca da škrtari npr. na poklonima bližnjima? i ne samo to. čak i na samoj sebi štedi! znači nije stvar u tome da joj do nekoga nije stalo, nego ni samoj sebi neće priuštiti štošta što bez problema može.

kakvi su to mentalni sklopovi? shvaćam da je osoba štedljiva i da ne razbacuje novac, ali ovo o čemu je govorim je situacija da takva štedljivost jednostavno nije normalna. jer radi se o osobi jako dobrih primanja.
ne razumijem što se događa u glavama takvih ljudi.
Ja, na primjer, mogu reći da škrtarim u nekim stvarima. Gledajući tu stvar što spominješ, to mi nije nikad bio problem, kupiti nekom poklon čak i kad nije neka prigoda ili slične stvari.
Ali ipak, evo primjera, kolege s faksa me pitaju moj seminar ili esej i ja im ga ne želim dati jer sam se trudila toliko za to, pronašla neke jedinstvene i odlične primjere, smislila toliko toga...I onda mi netko kaže da bi samo pogledao kako to izgleda i ja mu ne želim dati. Nekad dam, nekad ne dam, ali u principu, ne želim da dobije iste bodove kao i ja iz toga. Gdje sam zapravo kontradiktorna, kad je riječ o prepisivanju na ispitima, i prepisujem i pomažem i dam da se od mene prepisuje, a zapravo je riječ o vrlo sličnoj stvari. I sad ne znam reći uzrok takvom mom ponašanju...Masu puta sam prepisala ispit i dobijem dobru ocjenu i ne razmišljam o tome da ju ne zaslužujem, a s druge strane ne želim dat nekome da prepisuje iz mog eseja da ne dobije iste bodove kao ja. Malo čudno, ali takva je valjda ljudska psiha, mislim da nam je sebičnost u velikoj mjeri urođena, samo se javlja u drukčijim situacijama i drukčijoj mjeri... Jest da ružno zvuči, ali tako je
Betty Mo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2013., 19:42   #67
Quote:
dead-as-a-rock kaže: Pogledaj post
Možda ne bi virovala,al u nekom drugom kraju bi mu rekli :" Ha,s obzirom da si očalinko i nemaš posal,moš bit sritan da uopće i imaš curu"
P.S. A ne da ti još i kupuje naočale..
S obzirom na to što piše - ne čudi me da bi to "tamo" i rekli.

A što bi ti "tamo" rekli da je situacija obratna? Dakle, scenarij isti, ali je sad cura očalinka bez posla i bolesna, a on pliva u lovi koju ima "pospremljenu" tako da sebi ni gaće ne kupuje? Jel i onda ona može biti sretna da ima dečka i nek ne očekuje pomoć od njega ili ne?
__________________
"Radeći bilo što, postajemo bilo tko.""Be excellent to yourself."
Poruka za svaku debeljucu/debeljka koji ovo čita...
Victora is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2013., 20:12   #68
Quote:
Victora kaže: Pogledaj post
A što bi ti "tamo" rekli da je situacija obratna? Dakle, scenarij isti, ali je sad cura očalinka bez posla i bolesna, a on pliva u lovi koju ima "pospremljenu" tako da sebi ni gaće ne kupuje? Jel i onda ona može biti sretna da ima dečka i nek ne očekuje pomoć od njega ili ne?
Prvo bi pitali :"Jel još uvik lipa ? "
Onda bi pitali:" A, jeli to izličivo ?"
A onda bi komentirali: "Ako je,undak joj sinko kup te očale ."

Zadnje uređivanje Lyte-as-a-rock : 28.01.2013. at 20:17.
Lyte-as-a-rock is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2013., 20:18   #69
Quote:
Victora kaže: Pogledaj post

No meni se čini da kod nje to proistječe od toga što nema neke "ozbiljne" namjere što se njihove veze tiče, iako su zajedno već dugo. Pa ono, zakaj bi trošila na njega, jel...a ona niti na sebe ne potroši ništa.
pa meni je i to glupo objašnjenje. i da mi je prijatelj, a ne dečko, kupila bih mu jebene naočale. ja mislim da je to bolest.
-Cruella- is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2013., 20:38   #70
imam ali škrtarim jer se bojim da me u budućnosti ne čeka ništa dobro

osim toga nitko me ne voli i nemam kome uzvraćat pažnju osim ovima kojima sam ostao dužan ali takvi ionako imaju već previše
babunovich is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2013., 20:39   #71
Zanimljiva tema

Sa takvom osobom je teško dijeliti život jer smatra da su svi oko njega rastrošni(a u većini se radi o osnovnim životnim potrebama). Znam nekoliko parova gdje su većinom muškarci bili škrti i veze su uredno propale. Npr ona hoće nekamo na izlet (troškovi bi se dijelili na pola, oboje rade), on ne želi jer je to rasipanje novaca. Kupovanje poklona za godišnjicu ili rođendan? A-a . Užas.
Zlatorepa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2013., 20:44   #72
Mislim da je to, nažalost, čest scenarij. Još bolji su mi oni koji ni sami na svoju robu ne bi potrošili ni kune, njima ne treba ništa, a onda u McDonaldsu ostave 100kn bez problema....

Moja mama inače tvrdi da to ako privlačimo u život takve škrte ljude - sami smo si krivi. To u startu treba srezati. Ja pak mislim da je poanta u tome kak se postaviš u početku. Ako nekog navikneš kak ne treba ništa na tebe potrošiti, on se toga počne sve više držati.
__________________
"Radeći bilo što, postajemo bilo tko.""Be excellent to yourself."
Poruka za svaku debeljucu/debeljka koji ovo čita...
Victora is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2013., 21:14   #73
Kod škrtaca je problem to što sa sobom nose druge negativne osobine koje je već netko spomenuo - egocentričnost, krutost. Meni je nezamislivo da se družim s nekim i da 5 puta platim piće a da onom tko je sa mnom ni jednom ne padne na pamet da on počasti. S time da moram napomenuti da se ne izlazi često i ne piju se skupa pića (kava i sl). Od takvih treba bježati. Za rođendan uvijek poklonim nešto osobama koje su mi bitne (mali simbolični pokloni, i ako treba neću sebi kupiti nešto što želim)A ovo s naočalama je jednostavno prestrašno, da ne povjeruješ... Možda jadnik nema s njom ozbiljne namjere zbog karaktera .
Osim toga škrci su jednostavno čudni jer ih ništa ne zanima osim skupljanja novaca, sve druge aktivnosti bi mogle to ugroziti... Završe većinom sami i nesretni, takvi su svi koje znam...
Zlatorepa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2013., 21:29   #74
Ja imam jednog u obitelji kojeg je žena ostavila zbog škrtosti - i zbilja je bio takav, svi ga znamo kao škrtog - samo jedan primjer: donio nam je 1x VEĆ OTOVRENU I KORIŠTENU KAVU! A živio je u Austriji i bio tamo šef u tvornici - mo'š mislit plaće.

Nkaon toga je našao ženu koja ga dan-danas muzeeeeeeeee, on ovisi o njoj praktički, iako ima 2000 eura penziju. Uzdržava i nju i njenu djecu i unuke, sve na nju prepisao...dakle, očito ipak imaju veze osjećaji koje se prema nekome gaje. Pa su mu čak i vlastita djeca manje važna o te žene i njene djece.
__________________
"Radeći bilo što, postajemo bilo tko.""Be excellent to yourself."
Poruka za svaku debeljucu/debeljka koji ovo čita...
Victora is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2013., 21:31   #75
Quote:
dead-as-a-rock kaže: Pogledaj post
Nadam se da takva osoba nema ukućane,ili još gore malu djecu jer takvo ponašanje bi se trebalo uvrstit u zlostavljanje..
Zamislite npr. da dijete u zimi natjera da uči kraj svijeće u pet popodne samo da uštedi na struji ili stavi grijanje na minimum i zabrani djetetu da popije sok na razrjeđivanje (i to neki najjeftiniji),jer se troši voda..
pa to samo znači da ljude s kojima živi ne smatra vrijednim svojih novaca i da će tu lovu radije sačuvati za kupnju nekretnine, uložiti u obrt, firmu, planira unaprijed za crne dane...
__________________
Ken, I grew up in Dublin. I love Dublin. If I grew up on a farm, and was retarded, Bruges might impress me but I didn't, so it doesn't.
Miss Scare is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2013., 22:46   #76
Pola ovih primjera za mene nije škrtost nego različiti prioriteti i razmišljanje nekih (većine?) da bi svi trebali imati iste. A neki ovdje tipa "gasi tv kad ga više ne gleda " su u najmanju ruku smiješni.
nonik is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2013., 23:48   #77
Quote:
nonik kaže: Pogledaj post
Pola ovih primjera za mene nije škrtost nego različiti prioriteti i razmišljanje nekih (većine?) da bi svi trebali imati iste. A neki ovdje tipa "gasi tv kad ga više ne gleda " su u najmanju ruku smiješni.
a jes ti strasnog potrosaca..TV..ma kolko ce usparati ako ga gasi 20 puta na dan???10 kuna za godinu dana( a riknut ce prije neg moj koji radi 12 sati na dan...od silnog paljenja i gasenja)...neka...radije nek on meni zlabra...makar ga i ne gledam...
__________________
Ludim smatraju onoga čija se ludost ne poklapa s ludošću većine...
nisam blesava is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2013., 10:28   #78
Quote:
nonik kaže: Pogledaj post
Pola ovih primjera za mene nije škrtost nego različiti prioriteti i razmišljanje nekih (većine?) da bi svi trebali imati iste. A neki ovdje tipa "gasi tv kad ga više ne gleda " su u najmanju ruku smiješni.
Pazi, ova osba koju sam ja naveo kao primjer ne gasi TV kad ne gleda, nego ne da ni da se upali do 6 navecer i sl. Ako netko hoce po danu da upali, mora se sa njom svadjati, a sve u cilju neke imaginarne ustede na struji.

A da ljudi navode svasta kao primjer, slazem se, netko ima razlicite prioritete i mogucnosti, pa se u skladu s tim ponasa, ali ima ljudi koji stvarno pretjeruju.
dzoni dzins is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2013., 10:40   #79
Quote:
Miss Scare kaže: Pogledaj post
pa to samo znači da ljude s kojima živi ne smatra vrijednim svojih novaca i da će tu lovu radije sačuvati za kupnju nekretnine, uložiti u obrt, firmu, planira unaprijed za crne dane...
Sorry,ali meni to nije normalno,a sama sam štedljiva,jer ima freakova koji se tako ponašaju i s ukućanima koji svi više manje podjednako financijski sudjeluju u troškovima...
Svi ulože isto,a neki bolesnica ili bolesnik u mozak odlučuje što će se i koliko će se...
Stavit u isti koš škrtački odnos prema ukućanima (ili članovima obitelji) sa škrtačkim odnosom prema nekakvim poznanicima ili prijateljima nije normalno..
A najnenormalnija su mi sorta ljudi koji škrtare na najbližima,a razbacuju se lovom na nekakve znance,frendove i kolege...
Quote:
dzoni dzins kaže: Pogledaj post
ova osoba koju sam ja naveo kao primjer ne gasi TV kad ne gleda, nego ne da ni da se upali do 6 navecer i sl. Ako netko hoce po danu da upali, mora se sa njom svadjati, a sve u cilju neke imaginarne ustede na struji.
Nije ti njoj smisao ušteda nego joj je ta kao nekakva imaginarna ušteda zapravo izlika odnosno maska za teroriziranje i nametanje svoje volje...odnosno ili ne zna precizirano izračunati utrošak nečega ili je zbilja poremećena.

Zadnje uređivanje Lyte-as-a-rock : 29.01.2013. at 10:55.
Lyte-as-a-rock is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2013., 10:49   #80
Quote:
Victora kaže: Pogledaj post
Pa ono, zakaj bi trošila na njega, jel...a ona niti na sebe ne potroši ništa.
teško da će osoba koja niej naučila na trošenje, odjednom, preko noći početi trošiti..
meni osobno, to tek ne bi bilo normalno..
živjeti oskudnim životom i preko noći, kada su sredstva omogućena, krenuti u šopinge i lagodan život..
možda će se opustiti s vremenom, ali kako god, teško je očekivati od osobe da će svoje navike, svoj karakter koje je njegovala godinama, promijeniti u brzom roku..
da, lako se čovjek privikne na bolje, ali ovo nije primjer boljeg od vrlo dobrog i dobrog već o krajnostima..živjeti jako oprezno vs dobitak na lotu (karikiram)..

nisam škrta ali opreznije postupam sa novcem..
novac mi je važan, ta sigurnost koju mi on pruža..
bitno mi je imati pripremljeni crni fond..
sklonija sam štednji..
ne trošim novac do kraja i beskraja..
ali se ni ne odričem "sreće" koju novac kupuje..
balansiram..zlatna sredina..procjenim u kojem periodu što mogu, kako mogu i u kolikoj mjeri se mogu npr nečime nagraditi..
__________________
santa maria della salute..
TheProvense is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:05.