Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.03.2015., 16:12   #1061
Evo ponovo novih iznosa doprinosa sa porezne kartice:

Quote:
Pausalac kaže: Pogledaj post
Na poreznoj kartici su se pojavila zaduženja za nove doprinose za 1.mj.:

Mirovinsko I ...... 476,58
Mirovinsko II ..... 158,86
Zdravstveno ..... 476,58
Zaštita na radu ... 15,88
Zapošljavanje ..... 54,01

Rok plaćanja je 6.3.2015. tako da ima vremena.
Kad sam išao sam računati, negdje je bila ispala razlika od 1 lipe zbog zaokruživanja, nije da je jako bitno al čisto da znate.

Usput, preporučujem svima da se, ako već nisu, registriraju u sustav e-Građani pa će moći jednostavno preko weba vidjeti stanje porezno knjigovodstvene kartice na kojoj piše koliko su dužni za doprinose/poreze, do kada ih treba platiti, idu li kamate na neki dug itd.
Pausalac is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2015., 17:04   #1062
Gdje je to na E-građani? Gledala sam bila pa nisam našla..

Je l to zahtjeva razinu 3 za prijavu? :/
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2015., 17:26   #1063
Radi i s razinom 2 (username/password): https://porezna.gov.hr/eUsluge/
Pausalac is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2015., 18:00   #1064
Ja tu vidim samo karticu i JOPPD obrazac?

My bad, bio mi blokiran skočni prozor

Hvala!

PS: Piše ukupno.. jesu to i doprinosi ili?
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2015., 18:16   #1065
Quote:
Hard Candy kaže: Pogledaj post
PS: Piše ukupno.. jesu to i doprinosi ili?
Iznad 'SVEUKUPNO' bi ti trebao biti link 'Knjigovodstveno praćenje' pod kojim su navedeni pojedini doprinosi.
Pausalac is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2015., 18:39   #1066
Hvala ti super si.. konačno ću se skinuti teti u poreznoj s leđa za ispise duga hihi
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2015., 12:23   #1067
Zvala sam svoju ... kako se to opet kaže, representanticu? ne, ali nešto slično) na poreznoj sada.
Kad sam joj rekla da ne piše nikakav iznos, rekla mi je da platim isti kao i lani i ako bude nešto razlika lako ćemo onda....

Možda je to neka pogreška na rješenjima?

U svakom slučaju bolje da sam zvala, ona me ipak zna i sjetit će se telefona nadam se, ako nešto ne bude u redu.
Kathrin74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2015., 14:18   #1068
Ja vec pola godine pokušavam saznati stanje kartica i dugovanja i nisam mogao doći do tih informacija, išao sam 10 puta osobno u poreznu upravu kod referetna koji je zadužen za moj obrt i svaki put kaže da još nije proknjiženo, danas sam otvorio e građani gdje piše da sam u plusu 8000kn što je nemoguće, dakle u godinu dana ništa nije proknjiženo.. šta da radim?ima tko neki prijedlog?
Lion27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2015., 01:09   #1069
@Lion27, ja sam plaćao cijelu godinu zdravstveno po onom rješenju koje sam dobio na početku godine, a promjenilo se mislim u 4. mjesecu... tako da su mi poslali opomenu "uvidom u stanje na dan 17.02.2015..." Onda sam nazvao poreznu i rekao da zovem u vezi opomene, spojili me i žena mi rekla točno stanje. Platio sve i ponovo nazvao za 2 dana... kaže sve je sad OK. Malo mi je čudno to da nije knjiženo...čini mi se da su ažurni što se toga tiče.
studio3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2015., 02:07   #1070
Imam jednu specifičnu situaciju, pa bi molio pomoć kako to riješiti ako netko ima slična iskustva.

Obrt u paušalu ne može se baviti trgovinom, ali budući da imam proizvodnu djelatnost, po zakonu porezne uprave stoji:
Prodaja vlastitih proizvoda fizičkih osoba koje su registrirane za obavljanje djelatnosti proizvodnje ne smatra se obavljanjem djelatnosti trgovine.

E tu dolazimo do problema. Zakupim štand za prodaju isključivo svojih proizvoda. Otiđem na poreznu prije toga i pitam da li može... odgovor je naravno da može.
Otiđem nakon toga u ured za gospodarstvo da mi izdaju minimalne tehničke uvjete, i oni mi kažu da ne mogu dobiti minimalne tehničke uvjete jer nemam u obrtnici upisanu trgovinu, a bez toga ne mogu dobiti. Pitam kako kad mi je rečeno na poreznoj da mogu prodavati vlastite proizvode... ali da skratim, ne može. Da bi vam izdali minimalne tehniče trebate upisati trgovinu u obrtnicu. OK, upišem trgovinu i dobijem minimalne tehničke uvjete i sve potrebne papire i otvorim štand.
Nakon niti mjesec dana dolazi mi iz porezne uprave rješenje kojim se poništava rješenje o paušalu, budući da ne ispunjavam uvjete za paušal jer imam trgovinu....
Odlazim u poreznu upravu i pitam što da radim? Odgovor je: Morate odjaviti trgovinu jer trgovina ne može u paušal. Napišite izjavu da niste nikada prodavali tuđe proizvode nego ste isključivo prodavali svoje proizvode, odjavite trgovinu i vjerojatno ćemo uvažiti... I zaista nakon mjesec dana dolazi novo rješenje kojim se poništava rješenje o ukidanju paušala. Sve OK. Ja sretan, potrošio nekih 400-ak kuna na novu obrtnicu, takse na žalbe.... ali dobro.
Nije prošlo niti mjesec dana dolazi kuverta od ureda za gospodarstvo o ukidanju minimalnih tehničkih uvjeta jer automatizmom ne zadovoljam uvjete za trgovinu, budući sam istu odjavio.

LUD, ZBUNJEN, "NORMALAN"...

MOLIO bih ako netko ima slična iskustva da pomaže Nisam pametan što i kako ovo rješiti, a znam da ima puno paušalaca koji imaju štandove sa svojim proizvodima....

Zadnje uređivanje studio3 : 06.03.2015. at 02:18.
studio3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2015., 09:51   #1071
ja nemam trgovinu a imam svoju proizvodnju i plasiram proizvode dalje... i kad sam ja otvarala su mi rekli da ne treba trgovina jer se podrazumijeva da proizvodiš da bi prodao. ne znam kaj da kažem

p.s. imam upisano trgovinu preko weba, ali ju sada ne koristim dok sam paušalac - tj prodajem samo svoje proizvode, a ne kupim pa prodam dalje...
zlocka is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2015., 11:17   #1072
nisam paušalac, vać običan obrt ali...logikom svojom- zašto si ti uopće išao po MTU? za što ti baba u gospodarskom nije dala savjet, ako već porezna kaže da se prodaja vlastitog proizvoda ne smatra trgovinom- koji će ti klinac MTU???? da li kumice na placi traže MTU za prodaju krumpira? pretpostavljam da ne. :nezna:
__________________
J'en ai marre de vos bonnes manières, c'est trop pour moi, moi je mange avec les mains et je suis comme ça...
bubamara1205 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2015., 11:46   #1073
Prostor gdje se nalazi štand od grada. Ja sam s gradom potpisao ugovor o korištenju javne površine. Ne znam zašto, ali svima su izašli na teren zbog MTU. Ni meni nije jasno zašto, samo su rekli da moram imati MTU, što je i po meni nelogično jer su tu štandovi svake godine i svake godine se ponovo vade MTU za ista mjesta. Valjda im treba para pa prijete inspekcijom... Meni je isto lani bilo iznenađujuće, ali jednostavno tako traže.
studio3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2015., 11:50   #1074
Ovo sa trgovinom i paušalstvom je jako zanimljivo.Odličan primjer birokracije koja nezna kako da tumači zakone koji su zapravo jednostavni ali kod nas se stalno nešto tumači.
Ako čovjek proizvodi nešto pa naravno da će to trebati prodati nekome.Može da proda Peri Periću ili nekoj tvrtki ili obrtu.
Trgovina u paušalstvu nemože jer se tu uvijek misli na klasični dućan ali kad čovjek nešto proizvodi npr.košnice, metalne proizvode,suvenire itd. to ide u paušal.
Ja bi se javio u Savjetodavnu službu Komore i objasnio kakav je problem.
Porezna su tu nebi trebala petljati.Oni prate da li je plaćen porez i doprinos a sa proizvodnjom nikakve veze nemaju.
dragec84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2015., 13:17   #1075
Zvao ministarstvo gospodarstva i dobio odgovor da pošaljem mailom upit koji će oni proslijediti i odgovoriti... sad ćemo vidjeti što će odgovoriti. Prenosim mail u cijelosti:

Poštovani,

imam obrt za proizvodnju suvenira (32-99 ostala prerađivačka industrija, DN proizvodnja suvenira).

Namjeravam zakupiti štand za prodaju suvenira iz vlastite proizvodnje. Ugovor o zakupu sklapam sa Gradom i prema prošlogodišnjem iskustvu trebam imati minimalno tehničke uvjete nakon što potpišem ugovot o zakupu, da bih mogao početi s poslovanjem.

Uvjeti za obavljanje djelatnosti trgovine, na vašim stranicama http://www.mingo.hr/page/kategorija/...nja-i-odgovori
kažu da:
"Djelatnost trgovine mogu, obavljati i druge fizičke i pravne osobe, na način propisan odredbama članka 5. Zakona o trgovini, ako su upisane u odgovarajuće zakonom propisane Upisnike ili registre (npr. nositelji ili članovi Obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva, pravne ili fizičke osobe upisane u Upisnik šumoposjednika i sl.)."

U članku 5. Zakona o trgovini među ostalima se nalazi i stavka
- pravna ili fizička osoba registrirana za obavljanje proizvodne djelatnosti, kad svoje proizvode prodaje na malo.


Lani sam imao slučaj da sam prilikom traženja minimalno tehničkih uvjeta u uredu za gospodarstvo u dobio odbijenicu jer nemam u obrtnici upisanu trgovinu. Da bi dobio minimalno tehničke uvjete bio sam primoran da upišem trgovinu u registar. Nakon što sam upisao trgovinu, dobio sam MTU.
Budući da sam obrtnik u paušalu, a kao takav ne mogu obavljati trgovinu, (samo mogu prodavati vlastite proizvode), od porezne uprave mi je došlo rješenje o ukidanju paušala. Na moju žalbu da nisam nikada prodavao tuđe proizvode i nakon odjave trgovine mi je ponovo vraćen paušal, rješenjem koje sam dobio nakon žalbe. U međuvremenu, nekih mjesec dana od odjave trgovine iz obrta, stiže mi rješenje ureda za gospodarstvo o ukidanju minimalno tehničkih uvjeta jer automatizmom ne zadovoljavam uvjete, budući sam odjavio trgovinu.

Molio bih Vas da mi odgovorite da li ja kao obrtnik u paušalu, koji prodaje isključivo svoje proizvode na tržnici ili štandu mogu obavljati prodaju svojih proizvoda i dobiti minimalno tehničke uvjete za isti, kako stoji u članku 5. Zakona o trgovini?
Također Vas molim da mi odgovorite ukoliko mi ne budu u uredu za gospodarsvo u izdati MTU, što konkretno da radim i kome da se obratim.

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.
studio3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2015., 16:42   #1076
Ako je na PKK pod zadnjom kolonom "ukupni dug" i "ukupno dospjelo" neki iznos u minusu, to znači da sam u preplati? Ili?
kosmata is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2015., 17:03   #1077
Ja sam zaključio nakon 4 godine hodanja po raznim institucijama , poreznoj, ured za gospodarstvo sa sličnim pitanjima da tu nitko ništa ne zna i da je sve to uzalud, ja npr. od 2 mjeseca 2014 hodam po poreznoj da mi proknjiže doprinose koje sam plačao za 2013 i 2014 i ništa.. cijela 2014 godina mi nije proknjižena, također sam paušalac koji ima upisanu trgovinu u obrtnici (trgovina na malo preko pošte i interneta) za koju nitko u državi ne zna šta znači .. uopće ne znam tko je nadležan da proknjiži moje doprinose.. referent na poreznoj kaže to je posao mirovinskog, kad oni proknjiže onda ćemo mi... i toko godinu dana, bio sam desetak puta u poreznoj i uvijek isto.. otvorio sam e građani i pogledam cijela 2014 nije proknjižena, dobio sam riješenja da sam paušalac ,a vodim se da nisam itd.. ono .. ne znam više šta da radim.
Lion27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2015., 14:33   #1078
Netrebaš se previše zabrinjavati.Najvažnija stvar je da čuvaš izvode iz banke i uplatnice kojima plaćaš doprinose.To je dokaz da si platio.Institucije kod nas rade kako rade i na forumu o tome ima masa tema.
dragec84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2015., 12:18   #1079
tri vrlo pocetnicka pitanja:

1. moze li se otvoriti pausalni obrt za racunalno programiranje
2. moze li se otvoriti pausalni obrt uz redovno zaposljenje?
3. ulazi li redovna placa u limite pausalnog obrta?

hvala!
gmit is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2015., 13:18   #1080
prvo neznam ali koliko sam uspjela uhvatiti po netu,možeš biti obrtnik
drugo moze
treće ne ulazi.
__________________
Žalostan je čovjek u kojemu nije ostalo ništa dječje.
Lauf is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:40.